Binnenland. Provinciaal Nieuws Uemengde Berichten beminde, volijverige Directeur der Venrayscbe H. Familie, de Weleerw. Heer W. Geurts in officieele kleedij, omhangen met 'de groote'H. Familie- medaille aan lange gouden ketting. Vier vaandels, respectievelijk van St. Sebastiaan. St. Anna, de Heilige Apollonia en St. Petrus, den patroon van Venray's parochiekerk, gaven nog meer kleur aan dezen langen mannenprocessie, terwijl de Venray scbe fanfare, hare schoonste processie- marschen blazende, den vromen en ingetogen stoet sloot. Vele vrouwen en meisjes, die haren echtgenoot of vader op reis hadden vergezeld, trokken ook processiegewijs achter de muziek op. Bij den overweg werden de bede vaartgangers tegemoet gekomen door den Pastoor van Tienray, den Z. E. Heer j. Dinckels, lieve bruidjes en maagden, die, onder leiding van de Eerw. Zuster Theresia, breede palm takken zwaaiden, terwijl het Tien- raysche muziekkorps rrfede present was. Voorafgegaan door het Tienray- sche processiekruis tusschen twee misdienaars en de genoemde bruidjes en maagden, waarbij wij ook vier kleine, geparamenteerde diakentjes opmerkten met eenige ferme edel- knapen, trok, onder de jubelende welkomsttonen der Tienraysche fan fare, de Venrayscbe processie langs de rijk bevlagde dorpsstraten en door de fleurig-gewimpelde lanen van den parochietuin, Maria's en Bernadetta's Genadeoord binnen, het ruime kerk gebouw tot in de uiterste hoeken en tot aan het priesterkoor vullend... Na de plechtige wijding en ont steking van de offerkaars, werd op de meest geestdriftige wijze met forsche mannenstem gezongenLaten wij ons om den troon onzer lieve Moeder scharen. Vanaf den preekstoel heette de Z. E. Heer J. Dinckels, Pastoor van Tienray, oud kapelaan en oud-direc teur der H. Familie te Venray, de pelgrims allerhartelijkst welkom, vooral „de oude garde" van 60 trouwe H. Familieleden, welke kern nu tot zijne overgroote voldoening was uitge groeid tot ruim 700 leden. Na allen er op gewezen te hebben, dat Jezus als God, en de H. Maagd en St. Jozef als Gods „grootste" heiligen steeds de voornaamste plaats moeten innemen in onze devotie, spoorde de gewijde spreker bijzonder aan, vertrouwen te hebben bij ons gebed tot de Middelares aller genaden. Ten slotte verzocht bij alle aan wezigen ook Bernadette bijzonder te willen gedenken in Tienray, waar deze door een bijzonder voorrecht van den H. Stoel „publiek" mag vereerd worden in hare beeltenis, vervaardigd door den Bernadette- vereerder, den Pater Trappist Marie Bernard. Nu volgde het lied Maria Bood schap, waarna tegen half vier de processie begon met het Allerheilig ste rondom de kerk naar het fraai versierde altaar, dat met verlof van Z. H. Exc. Mgr. Dr. Lemmens voor deze feestelijke Bernadette-herdenking in den tuin was opgeslagen. Achter het vaandel van O.L. Vrouw van Lourdes, geflankeerd door mis dienaars, trokken de bruidjes en maagden, de biddende vrouwen, geleid door den Ceremoniemeester met staf. Toen kwamen de mannen, die als eens de bewoners van Jerusalem op Palmzondag. Jezus-Hostie hun devoot: Hosannah Filio David toezongen. Directeur Kap. Geurts, geassisteerd door de Eerw. Paters missionarissen Cruisberg S.V.D zoon der parochie en Rothoff S.A.M., droeg het Aller heiligste onder een prachtige rijk- geborduurde baldakijn in de Maria- kleuren wit-blauw. voorafgegaan door het Alanda-Mariabeeld, dat dateert van 1440. Wel tweeduizend mannen en vrouwen woonden het solemneel Lof bij, waaronder op zeer stemmige wijze door het Tienraysche kerkkoor gezongen werd. Na deze Maria-hymne besteeg de bekende Z. E. Pater H. Rothoff, Overste en Directeur van bet Missie huis te Blitterswijk den predikstoel tot bet uitspreken der Bernadette- preek. Waldorp-radio had op het terrein verschillende luidsprekers geïnstalleerd opdat geen enkel woord van den gevierden spreker zou verloren gaan. Wanneer wij hier neerschrijven, dat deze Bernadette-preek „de schoonste" was, „welke ooit in Tienray gehou den is", geven wij eenvoudig den algemeenen indruk weer van het opgetogen auditorium. Met klare, duidelijke stem werkte de gewijde redenaar de woorden uit, welke Maria tot de kleine Bernadette gesproken had. De groote les, welke Pater Rot hoff door allen wilde getrokken zien uit Bernadette's „kinderlijk blij leven bij de grievendste smart" was, dat wij wat minder egoistisch zouden bidden, en beproevingen en lijden beschouwen zouden als „genaden en gunsten des hemels De Zegen met het Allerheiligste was een diep-ontroerend schouwspel. Geen wonder, dat de fotograaf dit pracht-moment vastlegde. Na het plechtig Lof waren de pelgrims vrij tot kwart over zes. Daarna kwamen allen weer bijeen aan de Lourdesgrot, waar zij van Maria afscheid namen met het lied Wij groeten U, o Koningin. Nog even een eerbiedigen groet gebracht aan het wonderschoone Bemadette- beeld, en luidop den rozenkrans biddende, met daarna een extra-tientje voor de zieken, trok men treinwaarts in eindelooze rijen, welke gesloten werden door de onvermoeid blazende Venraysche Fanfare. Een in alle opzichten uitnemend geslaagde bedevaart 1 P. fr. Constantius v. EijkO.F.M. Vergadering Stoom- zuivelfabriek Venray. 10 Juli 193.1. In het St. Antoniuspatronaat alhier had Maandag 10 dezer de jaar vergadering plaats der Stoomzuivel- fabriek „Venray." Vele leden waren opgekomen. Nadat de Heer J. Poels de ver gadering met den gewonen groet geopend had, sprak bij een woord van welkom tot de aanwezigen en hoopte dat ieder in deze vergadering zijne meening vrij uit zou spreken. Hij hoopte echter dat er opbouwende critiek zou worden geleverd, daar men aan klagen en afbreken niets heeft. De notulen der vorige vergadering werden na voorlezing goedgekeurd, waarna het verslag van den Heer Directeur behandeld werd, waaruit bleek, dat wat de werking der fabriek er rede tot tevredenheid is, de melkaaovoer was gestegen en voor ongelukken was de fabriek bewaard gebleven. Uit het finantieel verslag teekenden we aan, dat het aantal koeien der leden vooruitging met 37. De aan voer der melk bedroeg 6758936 Kg circa 12000 Kg. meer dan vorig jaar. Na aftrek der verkochte melk wer dén hieruit geproduceerd 257415 Kg. boter, waarvan over de mijn werden verkocht 232250 Kg. en aan de leden geleverd 25165 Kg. Voor 1 Kg. boter was benoodigd25.32 Kg melk. De boter heeft opgebracht f289837, dat is f 1. 12i/2 per Kg., vorig jaar f 1.211/2. Aan Regeeringssteun was op de boter ontvangen f 155522, na aftrek van f71000 voor betaalde zegelkosteo en controle bedroeg dus de zuivere steun f 84522, hetgeen neerkomt op f 0.42 per Kg. boter. Ondanks de meerdere aanvoer waren de ontvangsten der fabriek f 18918 minder dan het vorig jaar, hetgeen veroorzaakt is door de alge- meene prijsdaling. Ook de onkosten der fabriek waren echter gedaald met 16 cent per 100 Kg. boter. Tengevolge van een toeslag van f 4629 was het saldo dei rekening thans f 16338, waaromtrent werd voorgesteld de volgende verdeeling Reservefonds f 500. uitloting van 13 aandeelen ad 1 500 der fabrieks- leening, gestort in Plaatselijk Crisis comité f 800 en de rest te verdeelen onder de leden. Deze zouden dan krijgen ongeveer 8 cent per 100 Kg. geleverde melk of circa f 2.50 p»r koe. Zoodra dit berekend is. zal tot uitkeering wor den overgegaan. De heer Thuyls, Hiept. vraagt hoe groot thans het reservefonds is, waarop de Voorzitter zegt, dat het reservefonds bij de verbouwing is leeggeput en dit dus de eerste f 500 zijn voor de reserve. De vergadering ging met verslag en Bestuursvoorstellen z.h.s. accoord. Thans ging men over tot de ver kiezingen. Tegenover de door het Bestuur gestelde candidaten zijn geen tegen-candidaten gesteld. Bij accla matie werden gekozen tot Commis sarissen: de heer L. Poels, Overloon in de plaats van zijn overleden broer Jos. Poels, terwijl de heer Stoot als zoodanig werd herbenoemd. Tot Bestuursleden werden her benoemd de aftredende heeren G. Wismans, Merselo en H. Peters te Overloon. In plaats van het over leden Bestuurslid P. Litjens werd gekozen de heer Gerard Michels. Heide, terwijl in de vacature P. J. Janssen, Ysselsteyn, die wegens boogen leeftijd bedankt heeft, werd gekozen de heer Louis Janssen, Ysselsteyn. De Voorzitter verzocht voor ge noemde overledenen hartelijk te bidden als belooning voor hun werk voor het welzijn der fabriek. Na uitvoerig debat werd het Be stuursvoorstel tot royeering der melk ventersals lid der fabriek aangenomen, aan welk royement het Bestuur echter bepalingen kan toevoegen. Hierna voerde de Edelachtb. Heer Burgemeester v. d. Loo het woord en spoorde de aanwezigen aan tot trouw aan hun organisatie en voor zichtigheid in becritiseering van bet beleid der Regeering, die voor een uiterst moeilijke taak staat, daar in alle rangen en standen der Maat schappij de malaise heerscht. Ver trouwen op God en trouw aan de organisatie zal den boer door de moeilijkheden helpen. De heer Thuyls vraagt of de boeren de boter niet kunnen krijgen tegen den prijs, die er voor wordt uitbetaald. waarop de Voorzitter zegt, accoord te gaan met den Minister, die zich inspant om de boter hoog te houden, wat door de verbruikers betaald moet worden tot steun voor den boer. Het is dus billijk dat de boer voor zijn gebruik ook meebetaalt. Als er voor Ysselsteyn invoering eener 4e melkkar wordt gevraagd, zegt de Voorzitter overweging hier van toe, doch de tijden zijn er niet naar om hoogere uitgaven te doen, doch als het moet zal het gebeuren. Nadat de Voorzitter de z.g. Mach tigingswet van Minister Verschuur verduidelijkt heeft, wekt hij de aan wezigen op tot moedig voorwaarts gaan en trouw aan de organisaties, die in dezen tijd zooveel voor de boeren kunnen doen, in tegenstelling met de 90er jaren, toen voor den eenling boer niets gedaan werd. Met den gewonen groet werd de vergadering gesloten. De economische opleving. Bezuinigingsconflicten.' Allerlei en sport. Uit de Nederlandsche Conjunctuur, een drie-maandelijksche publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek, kunnen we leeren, dat op het einde van Juni inderdaad van eenige geringe economische opleving kon worden gesproken, al zijn de aanwijzingen nog maar schaarsch. De doorvoer van goederen is toe genomen vandaar, dat een ople ving in de havens valt waar te nemen maar de uitvoer is niette min verder gedaald. Het aantal aan bestedingen van woningen en nijver heidsgebouwen nam vrij sterk toe de werkloosheid in de metaalnijver heid is beduidend afgenomen en in de bouwvakken is de werkloosheid aanmerkelijk geringer dan bet vorig jaar om denzelfden tijd. De nog steeds geboden bezuini ging door de bestuurlijke overheid blijft intusschen nog tot velerlei moeilijkheden aanleiding geven. De Amsterdamsche gemeenteraad heeft met 2420 stemmen de nieuwe loon voordracht van B. en W. aan genomen, nadat de burgerlijke wet houders met aftreden hadden ge dreigd. Het staat thans te bezien, dat de socialistische wethouders zul len heengaaD, nu zij door het be sluit van den raad zijn gedesavoueerd. Het conflict tusschen de regeeriDg en de gemeente Zaandam vond nog geen oplossing. Zooals men zich herinnert, verlangt de regeering van het gemeentebesruur alsnog een verdere bezuioiging van ruim een ton. De sociaal democraten hebben nog eens met elkaar overlegd en kwamen tot de conclusie, dat ze tot een bedrag van een vierde ton aan de regeeringseischen kunnen tege moet komen, o.a. door bezuiniging op het onderwijs en door het hooger schatten van de ontvangst der haven gelden. De burgerlijke minderheid in het college van B. en W. achtte deze concessie onvoldoende en... van die meening zal ook de regeering straks wel blijken te zijn. Nijmegen willigde de bezuinigings- eischen van Ged. Staten volkomen in. En van de zijde van het nieuwe departement van minister Slotemaker de Bruine kwam het be richt, dat de zoo gerucht makende plannen tot bezuiniging op de Keu ringsdiensten voorloopig worden ingetrokken. Het vermaarde fort Pampus in de Zuiderzee, hetwelk de meeste Neder landers wel kennen ai was het maar door een blik erop vanuit den trein, welke van Amsterdam op Hilversum loopt is door Defensie ontruimd geworden. Zelfs de weinige woningen, welke voor militair per soneel waren bestemd, zijn gesloopt. Wat moet er nu van de roemrijke vesting Amsterdam worden Het verkeer eischte in het jongste week end wederom vele slachtoffers, te veel om op te noemen. En ook bij het „zwemmen" kwamen vele lieden om. De zwemsport is prachtig uit hygiënisch oogpunt, maar ver hoogt de veiligheid niet. We herin neren aan een uitspraak van prof. van Loghem, dat het aantal verdrin- kingsgevallen grooter is onder dege nen, die de zwemsport beoefenen, dan onder de niet-zwemmers. Laat daarom geen zwemmer of zwemster de verkregen vaardigheid overschat ten 1 In Amsterdam is de politie een smokkelhandel in heroïne, een krachtig verdoovingsmiddel, op het spoor ge komen. De opdrachtgever, een groot handelaar in chemicaliën, werd gear resteerd. Hij is een Belg, die in den oorlog deserteerde en deswege bij verstek ter dood werd veroordeeld. In Zaandam is men verheugd over de behouden aankomst van een Zweedsch houtvlot van 90/9 Meter het is voor het eerst, dat een derge lijk experiment slaagde. Bij het verrijden der Nationale Wielerkampioenschappen werd van Egmond sprintkampioen. De jeugdige Rotterdamsche zwemster Willy den Ouden, verbeterde in Antwerpen bet wereldrecord op 100 meter met 0,6 sec. ze deed er 1 min. en 6 sec. over. Onze looper Berger behaalde het Engelsch kampioenschap op de 220 yards. UKT VENRAY. Wat beteekenen de namen Peel en Lull? Met de verklaring van den naam „Peel" heeft men nooit goeden weg geweten. Interessant is de uiteen zetting die voorkomt in het 9e deel van het groote aardrijkskundig woordenboek door van der Aa (uit 1847) n.l. „Sommige denken, dat het woord Peelland en Peellanders van het Latijnsche Petulans, dat is dartel, moet ontleend worden, omdat de oudste bewoners zeer dartel en brooddronken leefden, of niet gaarne gebukt wilden gaan onder het juk hunner overheerschers, maar het bij alle gelegenheden zochten af te werpen. Nog zijn er die hier weder een ander Latijnsch woord willen in aanmerking genomen hebben, namelijk Pedum, eeoe herdersstaf en daa zou Peellanders of Pedelanders (zoo schreef en sprak men oudtijds, dit woord uit) een volk, hetwelk met stokken en knodsen gewapend ging, en die ter zijner verdediging gebruikte, te ken nen geven. Anderen leiden en onzes erachtens met meer grond, bet woord Peel af van het Grieksche Pelos,be- teekenende slijk of van het Latijnsche Palus, een moeras, ook wel van het hoogduitsche Pfuhl, waarvan het Hollandsche woord Peel en eindelijk bij verbastering Peel ontstaan zou zijn.' De redenatie in deze laatste regels is laDg niet wetenschappelijk, want ons poel en het Duitsche Pfuhl zijn wel verwant, maar daarom is ons woord nog niet uit het Duitsche ontstaan, immers onze taal bestaat net zoo lang als de Duitsche. En wat dat verbasteren van woorden betreft, dat gebeurt ook maar niet willekeurig. Echter in 1847 was er nog heel weinig van taalgeschiedenis en taalwetten bekend Het feit evenwel, dat Peel met poel verband zou houden, werd ook later nog, zij het op betere gronden, door andere geleerden gehouden. Aan 'n afleiding of ontleening uit het Latijn, werd echter niet meer gedacht; Peel zou wel 'n zuiver Germaansch woord zijn meende men. In 1893 kwam nu prof. Gallée met de opmerking, dat de oudste vormen van de Peel steeds Pedel luiden (in 1192 Pedele), terwijl in de woordfamilie van poel nooit 'n d aanwezig was geweest. Dus was verwantschap niet mogelijk en Gallée stelde dan ook andere verklaringen voor. Deze werden echter door prof. Verdam (in 1907) en prof. v. Wijk (in 1912) niet overgenomen, zoodat men tot voor kort geen enkele aan vaardbare verklaring wist te geven. Deze blijkt nu echter vrij eenvoudig te worden, door de bevinding, dat de Romeinen die in de eerste eeuwen na Christus hier vertoefden een moeras niet Palus noemden, zooals het ia 't officieel deftig Latijn luidde, doch daaraan deu naam Padile gaven, een vervorming die in dat Volks latijn op regelmatige wijze uit Palus (met 4den naamval Paludem) ontstaan was. Dit Padile moest in den mond der in deze streek thuishoorende Germanen nu noodzakelijk tot Pedele worden, dat zich in historischen tijd verder tot Peel ontwikkelde. Het woord Peel is dus aan de Romeinen ontleend en beteekent eenvoudig moeras. Zooals we zagen, dacht van der Aa dit reeds, doch hij kon 't niet verklaren, de na hem komenden zochten in andere richting, doch vonden geen oplossing. Het nieuwe is hier, dat van der Aa's meening nu wetenschappelijk te verdedigen is. 'n Tweede naam, die we nog willen verklaren is Lull, 'n wel wat komisch klinkend woord, doch met niets geen opvallende beteekenis. Het zal n.l. wel afgeleid moeten worden van het Germaansche woord liud dat volk beteekende. Dit leeft bij ons nog voort in lieden en luiden Het verkleinwoord van liud was liudila, dat tot Lull kon worden. Te vergelijken is bijv. stal, dat uit stadlo is ontstaan. Het eerste lid van dit woord (n.l. stad) houdt ver band met staan, waarbij ook hoort te stade komen, op iemand staat maken enz. Lull uit liudila moet dus beteeke nen volkje, of wellicht beter „kleine nederzetting", zoo iets als wij tegen woordig buurtschap zouden noemen. Evenals ons Lull is ook het Duit sche gehucht Lüllingen bij Twisteden te verklaren. W. J. VENRAY. 8 Juli 1933. Schouw der Waterlossingen. Op 21 Augustus a.s. en volgende dagen zal wederom de jaarlijksche schouw der waterlossingen worden gehouden. Dit jaar is het wegens den lagen waterstand eenieder moge lijk de beken goed te reinigen, den bodem te zuiveren en de beken op diepte te brengen. Er zal dan ook streng worden geschouwd, zoowel de beken zelve als de toestand der oevers tot op anderhalven meter breedte. Struiken, boomen, kribben, dammen enz. moeten worden ver wijderd. Ook de nieuw op de leg gers geplaatste waterlossingen worden alle geschouwd en ook de water lossingen. die op den Waterschaps legger komen, voorzoover zij nog niet verbeterd zijn. Niettegenstaande daarop herhaaldelijk is gewezen, blijven vele eigenaren hunne weilan den enz. met prikkeldraad afsluiten tot aan de beek, waardoor de schouw in hooge mate wordt belem merd. De eigenaren zijn verplicht te zorgen, dat er voldoende ruimte overblijft, is dit niet het geval, dan zal de puntdraad worden verwijderd. Ten slotte wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat ingevolge' de Waterstaatswet 1900, zooals die thans is gewijzigd, niet alleen tegen nalatigen proces verbaal zal worden opgemaakt, doch tevens van gemeentewege op kosten van de nalatigen de waterlossingen zullen worden gereinigd en deze kosten onmiddellijk bij dwangbevel zullen worden ingevorderd overeen komstig de wet. Venray, 15 Juli 1933. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 21 van het Reglement op de Waterlossingen in deze Provincie o.m. luidende als volgt Voor elke schouw zijn de onder houdsplichtigen verplicht i. de waterlossiogen tot op den bodem te zuiveren van onkruid, waterplanten, biezen, ruigte, boomen en struiken, alsmede van wortels en overhangende takken, die den ge- regelden waterafvoer belemmeren of binnenkort zullen belemmeren. b. de oevers, waar deze zijn uitgezakt, ingestort of aangezand, te herstellen en voorts de aarde, welke in de waterlossingen gevallen is, alsmede de grint- en zandplaten en al hetgeen den geregelden afloop van het water zoude kunnen belemmeren, daaruit te verwijderen. de waterlossingen te brengen op de vastgestelde diepte. Het is verboden bij die zuivering en ruiming het onkruid en de andere voorwerpen, in de eerste zinsnede van dit artikel genoemd, in de water lossing te laten afdrijven. Deze voorwerpen moeten, evenals de uit de waterlossingen afkomstige aarde, zand en andere voor den waterafvoer hinderlijke zaken, daaruit opgehaald en op de wederzijdsche oevers op een afstand van minstens een meter van de waterlossing wor den nedergelegd en weggevoerd. Venray, 15 Juli 1933. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. Schouw der Waterlossingen. De Burgemeester van Venray vestigt de aandacht op artikel 39 van het Reglement op de Water lossingen in Limburg. Hierbij is verboden a. binnen den afstand van een meter, gemeten uit den uitersten rand eener waterlossing, woon of audere huizen, getimmerten of muren daar te stellen. b. binnen denzelfden afstand (dus binnen één meter) hagen langs de waterlojsing te planten. c. binnen den afstand van ander halven meter, gemeten als boven, boomen of struikhout te planten, waaronder begrepen niet geschoren en opgaande hagen. d. binnen den afstand van één meter, als voormeld, aarde, zand, grind, puin- en mesthoopen langs de waterlossingen te leggen of te heb ben. vaartuigen, boomen, hout, vlas, ascb, puin of andere voorwerpen van dien aard in de waterlossingen neder te leggen of te hebben. De waterlossingen op eenigerlei wijze te vernauwen of te veron- diepen. Terwijl volgens artikel 38 sub f in de waterlossingen geen dammen, krib-, bat- of andere stroomkeerende of oeververdedigende werken mogen worden aangebracht. Venray, 15 Juli 1933. De Burgemeester van Venray, O. VAN DE LOO Bekendmaking. De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie ter inzage liggen ver slagen van de gehouden keuring van springstieren a. te Venray en Sevenum op 27 April 1933. b. te Lottum-Grubbenvorst en Tienray-Meerlo op 4 Mei 1933. Venray, 10 Juli 1933. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. By het baden verdronken. Bij het badeo in de Maas te Well begaf J. S. zich te ver te water, waarbij hij in de diepte verdween. Door spoedig toegeschoten hulp werd hij op den wal gebracht. Dr. v. Bracht verleende geneeskundige hulp, hetwelk evenwel niet meer mocht baten. De ongelukkige is enkele uren later over leden, na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten. Tusschen twee wagens bekneld. De 50 jarige groentenkoopman J. v. d. Broek uit Venlo, geraakte Maandagavond toen hij terzijde op zijn groentekar gezeten was en zoo door Blerick reed, bekneld tusschen zijn kar en een passeerenden wagen. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar bleek, dat zijn been verbrijzeld was. Ry wielbelastin gmerken Van 24 Juli af verkrygbaar. Met ingang van 24 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen ver krijgbaar zijn de rijwielbelasting- merken voor het belastingjaar 1933-34 (1 Augustus 1933 t.m. 31 Juli 1934). De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat het geval zich kan voordoen dat op een post kantoor en in het bijzonder op een hulppostkantoor tijdelijk geen belas- tingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmer- ken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. Motorryder rydt tegen auto. Op het kruispunt Tegelscheweg- Zuidsingel te Venlo reed Woensdag avond de 21-jarige motorrijder J. Terpstra uit Utrecht met groote vaart tegen een passeerende auto van den heer J. Evers uit Swalmen. De motorrijder smakte tegen den grond. Hij liep daarbij ernstige in wendige kneuzingen en een vrij ernstige hersenschudding op. In zorg- wekkenden toestand is het slachtoffer naar het R.K. ziekenhuis overgebracht By het baden verdronken. Zondagavond is in de Maas te Venlo verdronken de 16-jarige jon gen A. Classen uit Blerik. Na een uur dreggen is zijn lijk opgehaald. Oplichting by deviezen-smokkel. Dezer dagen gaf de heer van S. te Venlo aan twee hem bekende jongelui ieder een reischéque van 1000 mark om deze voor hem in te wisselen en het geld naar Nederland terug te smokkelen. De beide jonge mannen, zekere P. en B. beiden uit Venlo. vertrokken met de chéques naar Duitschland, doch keerden ge durende de eerste dagen niet terug en leefden er met het verkregen geld duchtig op los. Dagelijks zonden zij den heer van S. een telegram van den volgenden inhoud „Werden noch immer von nazi's hinterfolgt, grüss Gott". Zondag is B. naar Venlo terug gekeerd. Toen bleek, dat hij al het geld had opgemaakt, werd op aan wijzing van den heer S., B. door de marechaussée te Venlo onder ver denking van oplichting gearresteerd. P. is nog steeds niet terug. De moord te Nutli. Er wordt momenteel op last der Justitie een onderzoek ingesteld naar de geestvermogens van den ver dachte J. J. in bovengenoemde moordzaak. Als toegevoegd raads man van verdachte zal optreden mr. W. Kom, advocaat te Maastricht. Geheime distilleerderij ontdekt. Aan den Akersteenweg te Maas tricht werd door de Ambtenaren in het perceel van zekeren G. een inval gedaan. Niet tevergeefs want men ontdekte een geheime distilleerderij, welke volledig in volle werking was. De aanwezige voorraden gedistilleerd en de geheele inrichting is in beslag genomen. Bedevaart der H. Familie naar Rome. Door Z. H. Exc. Mgr. A. F. Diepen is tot geestelijk leider der bedevaart van de H. Familie naar Rome van 3 tot 13 October aange wezen de Zeereerw. Pater N. Govers C. s.s. R. directeur van het secre tariaat der H. Familie, St. Jozefskerk, 's Hertogenbosch. Tevens is door hem de autorisatie ontvangen van het Nationaal Comité, die noodig is voor een audiëntie bij Z. H. den Paus. Smokkelaar doodelyk gewond. In den nacht van Zondag op Maandag waadden twee personen met pakken beladen in de buurt van Geldern door de Niers. De pakken waren met riemen op hun schouders gebonden en bevatten smokkelwaar. Het tweetal werd echter door douane beambten van Geldern ontdekt en daar zij op het halt-geroep geen gehoor gaven, onder vuur genomen. Een der smokkelaars, de 30-jarige P. H. op de Hipt, werklooze uit Geldern, werd daarbij gewond. Een onmiddellijk gewaarschuwde geneesheer achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Ook de tweede smokkelaar werd gearresteerd. Hij werd naar de gevangenis te Geldern overgebracht. Ongeveer 50 Kg. koffie en tabak werd op htn bevonden. Maandagmorgen is de gewonde smokkelaar aan de be.comen ''er- wondingen overleden. Slachtoffer van het kapitalisme Te Leeuwarden zou men een brandkast vervoeren uit het gebouw van de MiddeDStandsbank. Drie mannen waren er mee bezig. Toen men de brandkast, welke 2000 Kg. weegt, in het portaal van het ge bouw had, bezweek een gedeelte van den marmeren vloer, tengevolge waarvan de kast kantelde. Twee mannen konden zich nog in veilig heid stellen, doch de 54-jarige H. Z, geraakte onder de kast, meldt de „Leeuw. Ct." Nadat de man uit zijn netelige positie was bevrijd, werd de getroffene naar het Stads ziekenhuis vervoerd, waar een bek kenbreuk werd geconstateerd. Notedop ingeslikt. Het één-jarig dochtertje van den arbeider van V. te Alphen a. d. Rijn slikte in een onbewaakt oogenblik, den dop van een olienootje in. Het kind, dat het vreeselijk benauwd kreeg, werd naar het ziekenhuis te Leiden overgebracht. Tijdens de operatie is het kind echter aan de gevolgen overleden,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6