F Algem. weekoverzicht Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Üemengde Berichten ia zija courant lezen. Ze zijn bet economisch panorama voor Uw I?vcn van eiken dag... En ze doen U „op de hoogte" blijven van hetgeen er in de wereld „al zoo allemaal te koop is." Een nieuwe Kultur- kampf dreigt in Duitschland. Een nationaal voelend Duitscher over het huidige Duitschland. Heidenscho rechtspractyken. De Gcpoo op Germaanscho leest. Ruim 00 priesters in gevangen schap De „droeve" zege van het Nationaal-bolsjewisme. De N.K. ontving van katholieke Duitsche zijde, waarin het blad het volste vertrouwen stelt het volgende artikel Een nationaal-voelend Duitscher, die in dezen tijd over Duitschland schrijft kan zijn naam evenmin noemen als een volbloed nationale Rus. dte eenige mededeelingen wil doen over het Bolsjewisme. Hij zegt reeds on middellijk bij het begin het systeem dat thaDS aan de regeering is, dat is niet het huidige Duitschland. Het is een bende psychopaten, morphinisten en misdadigers, maar niet het Duit sche volk. Als de Hongaarsche Minister-president Gombos gezien meent te hebben, dat het Duitsch land van heden achter Hitier staat, dan zal iedere nationaal voelende Duitscher antwoorden Zeker het staat juist zoo achter Hitier als de Maigarada op het Roode Plein in Moskou achter Stalin staat. Men kan door terreur en begeestering den baas blijven, vooral in Duitschland, het is alleen maar te verwonderen, dat een politicus, die toch niet vreemd staat tegenover de geschiedenis van Hongarije, bij deze algemeene be geestering van het „volk" deze terreur methoden niet „doorschouwd" heeft. In de geheele wereld heerschen twee groote dwalingen over Duitsch land vooreerst dat men het Duit sche Bolsjewisme als een soort Fascisme beschouwt. Inderdaad is het prototype fascis tisch. maar in de theorie zoowel als in de methode wordt bosjewistisch te werk gegaan. Er is in Duitschland een Gepoe, ook al heeft ze dan misschien een meer onschuldigen naam. Er worden menschen vermoord, men kent de moordenaars, maar de politie mag de moordenaars niet vervolgen. Duitschland is niet langer meer een staat waar bet recht zegeviert, maar de macht en dat is hetzelfde als Bolsjewisme. De zoogenaamde S.A.- troepen zijn vergeven van Commu nisten, dat is een publiek geheim ia Duitschland. De betrouwbare elcmeu- ten, zooals de Stahlhelm, zijn parallel- geschakeld. Geen enkele beambte is er zeker van dat bij niet door het eerste het beste telefoontje de woes tijn wordt ingejaagd. Geen enkele redacteur weet te voren of zijn blad morgen niet verboden wordt En wat is het lot van hen die nog karakter bezitten Et is in Beieren een plaatsje Dachau. Dit dorp is berucht geworden. Daar worden menschen op een sadistische wijze gefolterd tot ze er dood bij neervallen. De mishandeliog geschiedt met folterwerktuigen zooais die in hei bolsjewistische Rusland gebruikt worden en nog in zwang zijn. Bols jewistisch is ook de dubbele methode. Er is een uiterlijke.schijn en een ruwe werkelijkheid. In de schijn, die in de radio spreekt, wordt heel veel moois beloofd. De radio in Duitsch land is de luidspreker van de leugen. In werkelijkheid vernietigt dit systeem de laatste waarden, die er in ons volk nog zijn overgebleven. Het is het economisch en politieke bankroet Het Duitsche volk voelt dat en draagt zwijgend en lijdzaam zijn lot. Het Duitsche volk leeft in een tucht huis. Met ontzetting voelen we hoe we m een razend tempo de Russi sche toestanden navolgen. Maar weet gij in het buitenland, gij die u geen voorstelling kunt vormen van hetgeen zich in Duitschland afspeelt dat het Duitsche volk heel veel lijdt De tweede groote verrassing die de buitenwereld ten opzichte van het hedendaagsche Duitschland be gaat, bestaat daarin dat men meent, dat het Hitler-Duitschland voor een verbetering van het zedelijk peil strijdt. Het Hitler-Duitschland De S. A. is door een immoreele kwaal aangetast en de arbeidskampen staan op zedelijk gebied meestendeels „be neden alle peil". Er wordt veel misbaar gemaakt tegen de baantjesjagerij der vroegere partijen hetgeen echter voor dr. Goebbels geen beletsel is om zijn overigens onbekenden broer tot directeur generaal van een groote onderneming te maken. De S. Sturm 17 heeft den Rijksdag in brand gestoken, dat weet in Duitschland zelfs een klein kind. Sinds wanneer zijn brandstichters profeten der moraal geworden Om het andere woord spreken deze „leiders" een leugen. Noemt men in de beschaafde wereld liegen ook al een deugd Werkelijk er verdwijnen in Duitschland heel wat dappere eerlijke menschen, doorboord met vele kogels. Sinds wanneer zijn moordenaars helden geworden In Duitschland regeert op het oogenblik lage hartstocht en worden de rechten van de menschen met voeten ge treden. Het is absoluut niet waar dat het nationaal socialistische Duitschland een dam opwerpt tegen het Bolsje wisme. Men tracht den duivel met Beëlzebub uit te drijven. Het is niet waar dat een ideale begeestering een nieuwe frissche moraal brengt. In tegendeel de humaniteit van het be schaafde Europa wordt hier met voeten getreden. Wanneer men deze feiten in oogen- scbouw neemt dan is het overduide lijk dat er een onoverbrugbare tegen stelling bestaat tusschen Christendom en nationaal socialisme. De geloovige Protestanten hebben zich reeds te weer gesteld. In een nummer van de „Reichsboteschreef dr. von Schweinitz „de theologie van den geest staat hier tegenover de leer van het bloed. De godsdienst der rassen is niet alleen anti-semitisme, maar het is grof heidendom. Een internationaal heidendom, zooals het marxisme, kon het wezen van den Duitschen mcnsch niet vernietigen, maar een nationaal heidendom dat zich heel valschelijk Christendom durft noemen, is een gevaar voor het Duitsche volk." Het nummer van dat blad, dat genoemd artikel bevatte werd natuur lijk in beslag genomen. De beruchte mijnheer Mütter, de vriend van Hitier heeft voor de radio een moti veering gegeven van den nieuwen Duitschen Wodan-cultus. De protestantsche kerk heeft in dr. X.een Rijkscommissaris gekregen De edele Bodebchwingh verdween in de diepte. Meer dan 50 jaar marxisme hebben het Christendom in de protestantsche kerk niet zooveel schade berokkend als enkele maanden nationaal socialistische heerschappij. En het Katholicisme? Het buitenland weet bijna niets van de tooneelen, die zich op den Gezellendag te Müochen hebben af gespeeld, waar de bruinhemden te keer gingen als wilde barbaren. Meer dan 90 katholieke priesters zitten in de gevangenis. De Congres sen en vergaderingen van de Volks- verein en andere organisaties werden verboden. Voor de katholieke Jeugd verenigingen is het laatste uur ge slagen. De katholieke vakbonden weiden reeds ontbonden. De stem men der bisschoppen worden nauwe lijks gehoord en aan scherpe critiek onderworpen. Er breekt weldra een Kulturkampf los zooals het Duitsch land van Bismarck niet gekend heeft. En Hitier gaat maar steeds door met te verkondigen, dat de rechten en vrijheden der kerk geëerbiedigd wor den. Dat heeft men in Rusland ook gezegd, toen reeds de meeste bis schoppen in de gevangenis raten en vele priesters waren doodgeschoten. Zooals Rome stelling nam tegen Moskou, zoo zal het ook eenmaal moeten opstaan tegen Hitier. Daar zal geen concordaat iets aan veranderen, want al zou de duivel zelf een concordaat sluiten, hij zal blijven wat hij is... een duivel. Hitier en Goebbels zijn geëxcommuniceerde Katholieken. Er is in hen iets van demonische afvalligen losgeslagen. De Duitsche katholieken weten dat behalve misschien von Papen, wien het tevens onbekend zal zijn, dat de Sacramentsprocessies welke in Berlijn en elders zoo luisterrijk werden ge vierd, in het landelijke stadje Gronau werden verboden op bevel der nazi's. Ziehier dus de Spaansche verhou dingen in het Derde Rijk. Vanuit den afgrond, waarin Duitschland gedreven wordt, roept de nationaal voelende Duitscher Duitschland is geen Duitschland meer. In zijn vertwijfeling heeft het zich overgeleverd aan wilde mannen en psychopaten. Moskou heeft een bondgenoot ge kregen. Wat zal het einde zijn van dezen donkeren nacht? En de grijze Rijkspresident Veld maarschalk von Hindenburg Wat zal hij er van zeggen. Hoe zegt men het ook weer Soms slaapt ook wel eens de goede Homerus... Koningin en Prins blijven dezea zomer in eigen land. Prinses Juliana naar Engeland. De regeering verlangt meer uitgebreide volmachten. Het feest van den A.N.W.B. Het Jubileum van onze militaire Luchtvaart. Het eskader van Balbo in ons land. Nieuwe loonsverlaging in de bouwvak ken Bedrog overal. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik, zoo luidt een c cieel bericht, zijn voor een verblijf van meerdere weken naar het buiten goed „De Ruygenhoek" te Scheve- ningen vertrokken. Voor wat de tweede helft van Augustus betreft, verlangt de koningin, dat het verblijf te Ruygenhoek zal worden beschouwd als een vertoef buitenlands. m.a.w. gedurende die weken wil de koningin zoo vrij mogelijk worden gelaten, Deze Hof-mededeeling mag ook gerust worden beschouwd als een hoffelijke mededeeling, dat Harer Majesteits landsgenooten er goed aan zouden doen om derzelver vacantie ten voordeele van wie ons het naast moeten zijn, óók in eigen land door te brengen. Het feit, dat prinses Juliana dezer dagen voor eenige weken naar Engeland overstak, ver mindert het waardevolle karakter der koninklijke aanwijzing geenszins. We zouden er alleen uit kunnen opmaken, dat het Koninklijk Huis zich door de geestelijke afmosfeer, welke over Duitschland hangt, gedrongen ge voelt om zich meer naar het westen te oriënteeren voor het onderhouden van haar vorstelijke, vriendschappe lijke betrekkingen. Het onderhouden van zulke be trekkingen kan worden geboden door politieke of dynastieke belangen. Prinses Juliana zal in Engeland de gast zijn van den graaf en de gra vin vaa Athlone, verwanten onzer koningin. Het gravelijk echtpaar heeft twee kinderen; een dochter, welke gehuwd is en een 26jarigen zoon. o Geleid door de toenemende crisis moeilijkheden heeft de regeering een wetsontwerp iugediend ter vervan ging van de Landbouw Crisiswet (Machtigingswet), waarbij zij om meer uitgebreide volmachten vraagt om noodzakelijke steunmaatregelen te nemen en een loonenden prijsstelling voor de producten van eigen bodem te bewerken. De regeering stelt zich blijkbaar voor om naar grooter cen tralisatie te strevenze wil b.v. heel het vraagstuk van den graanbouw nog eens in algemeen verband bezien. De bevoegdheden, welke ze vraagt, betreffen velerlei producten, als melk en melkproducten, zuivelproducten, alle soorten vee. visch, granen, zaden, aardappelen, bieten, knollen, eieren, fruit, bloemen, planten, boomen enz. We brengen in berinnering, dat de oude Kamer in Maart j.l. nog ge weigerd heeft om de regeering te uitgebreide bevoegdheden te ver- leenen. Nu in het nieuwe kabinet zooveel partijen vertegenwoordigd zijn, zal het tot stand komen van een overeenkomst tusschen regeering en Kamer wel worden vergemakke lijkt. o— Er is Zaterdag door een paar belangrijke organisaties in den lande braaf gefuifd en ze hadden er reden toe. De A.N.W. B., Toeristenbond van Nederland, bestond 50 jaar ec dat gaf natuurlijk een heel feest, want ieder Nederlander, al is hij maar fietser of wandelaar, heeft aan den A.N.W.B. veel te danken. Het mooiste geschenk werd gegeven door degenen, die zich ter gelegen heid van het jubileum als lid jieten inschrijven en daardoor het ledental tot boven 100.000 opvoerden. Duizenden bewonderaars hadden bovendien circa 11000 gld. tesamen gebracht voor een monument, hetwelk te Amsterdam in de omgeving van de Amsteliaan zal worden opgericht. o— De rondvlucht boven het centrum van ons land met 60 vliegtuigen was een waardig nummer in de feestviering van onze militaire luchtvaart, welke twintig jaar bestaat. Dat bij een zoo grootsche onderneming slechts één vliegtuig ontijdig tot dalen werd ge dwongen, waarbij zelfs de geringste materiale schade werd voorkomen, was een schitterende aanwijzing van het peil, tot hetwelk onze militaire luchtvaart is opgewerkt. o— Juist toen onze militaire vliegers nabij Amsterdam manouvreerden, kwam ook het lang verwachte Ita- liaansche eskader onder leiding van generaal Balbo in de hoofdstad aan, waarmee de eerste etappe op den luchtweg naar Chicago was volbracht. Een der vliegtuigen is bij de landing helaas over den kop geslagen en daarbij verdronk een Italiaansche korporaal-mecanicien. De andere in zittenden van de vliegboot werden gered door Hollandsche matrozen, die zich zonder bedenken te water hadden begeven. Zondag nog is het eskader naar Londonderry in Ierland gevlogen, vanwaar het naar IJsland vertrekken zal, zoo gauw de weersomstandig heden beter worden. Voor de bouwvakken loopt bin nenkort het collectief contract af. Beide partijen wenschen een nieuwe contract-periode, maar voor wat de te stellen voorwaarden betreft, is er nog al verschil van meening. De patroons willen een loonsver laging van 15 pet. zien vastgesteld. De werklieden willen natuurlijk zoo ver niet gaan. maar zijn toch wel tot eenige concessie geneigd, naar het schijnt, als daartegenover een kortere arbeidsduur komt te staan en de werkgelegenheid derhalve zou worden verhoogd. Vooral de actie voor dat laatste kan de belangstelling van velen trekken. Tot de patroonswenschen behoort ook nog een verkorting van de vacantie door deze van 5 op 3 dagen terug te brengen. o— Een geheel complex van ernstige gevallen van bedrog heeft sensatie gewekt. We noemen een "erduistering van 29.000 gld. door een kassier, gepleegd te Zaandam. De verdachte is intusschen aangehouden, een ge deelte van het verduisterde geld is opgegiaven, maar een ander gedeelte bleef nog zoek. In Schalkwijk verduisterde een kassier van de Boerenleenbank 41000 gld. in 3 jaar tijds het geld is „op." En in Maastricht en Den Haag zijn ambtenaren van de Posterijen aangehouden, die invloed hadden bij het besteden van werken en voor tienduizenden guldens aan steekpen ningen bleken te hebben aangenomen. Er wordt beweerd, dat het kwaad nog veel verder heeft doorgevreten, dan men thans nog maar vermoedt en dat het verdere onderzoek zal leiden tot het openbaren van een verderf, hetwelk veel grooter zal zijn dan bij de bekende gascorruptie en het Bredasche militaire schandaal. Van de week hebben we weer een nieuw type van werkloozen ontdekt. Het normale type kennen we allemaal. Het is dat van den werkzamen arbeider, die door de crisis geslagen is en ondanks zijn wanhopige pogingen daartoe, niet meer aan den arbeid kan komen. We zeggen nog eens, dat is het normale type. hetwelk men het meest aantreft. Er zijn echter ook beroepswerkeloozen, menschen, die hun crisislot zegenen, omdat ze nu met goed fatsoen werkloos kunnen ronddarren en al den tijd hebben om heerlijk te kankeren op de „maat schappij". op de „regeenng", op vakbestuur en op de organisatie van maatschappelijken steun. Die typen worden verfoeid door hun serieuze kameraden, dien ze trouwens ook veel schade berokke nen, omdat de openbare meeniag zich bij het vellen van een oordeel veelal door het gedrag van die lut tele beroepswerkloozen laat leiden. Zooals we reeds zeideD: van de week hebben we een nieuw type leeren kennen,. Dat type beoefent de werkeloosheid als bedrijf, voor het welk, zoo noodig personeel in dienst wordt genomen. Ook om den lezer in kennis te brengen met dat jongste type werkloozen, zullen we een ge deelte citeeren uit een raadsverslag der gemeente Doetinchem. Ziehier „Bij de rondvraag deelde de heer Brunsveld mede, gebruik te heb ben gemaakt van de gelegenheid om de loonstaten der werkloozen na te zien. Spr. was daarbij tot de ontdekking gekomeD, dat er op die lijsten personen voorkomen, die er absoluut niet thuis hooren en vermeldde o.a. een hem bekend geval, dat een landbouwer bij de werkverschaffing is geplaatst, die een onbezwaard eigen erf heeft van 3t/z H.A. en daarop een ar beider laat werken voor minder loon dan hij zelf bij de werkver schaffing verdient. „Wethouder Velsink antwoord de, dat dit geval reeds achterhaald is. Er zijn meer gevallen uitgeko men van kleiaere landbouwers, die, zelf bij de werkverschaffing geplaatst, anderen op hun land lieten werken." Men zietzooals de hier bedoel den tewerkgestelden optraden, ont brak er niets aan eene bedrijfsvoe ring; er was personeel noodig, er was een „uitbuitende patroon" in dit geval tevens een door de ge meenschap gesteunde en er was zelfs formeele bedrijfswinst, wat voor den huidigen tijd heel wat zeggen wil. 't Is weer een van die voorvallen uit het dagelijksche leven, van welke men niet weet, of men er om moet lachen, dan wel huilen. Wat die landbouwers hebben gedaan, was natuurlijk onjuist, onmaatschappelijk, ontoelaatbaar. Maar het was een uitvloeisel van de economische wan- verboudiugen van dezen tijd. Een onbezwaard boerderijtje dat klinkt heel fraai, maar kleine boerderijtjes leveren nu eenmaal, zoolang de crisis duurt en nog duren zal, geen bestaan. Het kleine hypotheekje, hetwelk op zoon bezitting zou kunnen worden opgenomen, zou natuurlijk weldra zijn opgesoupeerd en dan rest niets anders meer dan een publieke verkoop en bittere armoe voor het landbouwersgezin. Zoo'n boer meet zijn positie en zijn zorgen af met tewerkgestelden arbeiders en hij zucht. Als hij genoeg gezucht heeft, gaat hij zich tenslotte beraden, of hij zich ook niet zoo'n „positie" zou kunnen verwerven. Door een halve kracht zou hij zijn boerderijtje kunnen laten onder houden... Welnu, hij probeert het. Wat eerst alleen maar belachelijk scheen en een maatschappelijke uit was, begint bij zoo'n redeneering iets logisch te krijgen. Maar het blijft natuurlijk een misstand en daarom zijn de slimmelingen, die het geval bedachten, weer naar huis gestuurd. In Doetinchem tenminste. En daar zuchten ze nu maar weer en zullen ze vermoedelijk wel begonnen zijn met het kapitaaltje op te eten, dat in hun boerderijtje steekt. Het zal niet lang duren, of ze komen als echte paupers, als echte werkloozen toch weer bij de werkverschaffing terecht. Men kan uit het aangehaalde ook leeren. hoe moeilijk het vraagstuk der werkloozenzorg is. Men hoort zoo vaak mopperen over de lage steun- normen. We weten wel, dat het tobben beteekent, als men „van den steun" moet leven, maar tenslotte zijn niet alleen de financieele ver mogens van de gemeenschap beperkt, maar bovendien moet de overheid zorgen, dat er geen onredelijke ver houdingen worden geschapenJ het genot van onderstand en de belooning, welke uit vrijen arbeid kan worden getrokken. Degenen, die werken, oogsten daarvan tegenwoordig vaak zóó weinig vrucht, dat ze jaloersch wor den op de ondersteunde werkloozen. Het vraagstuk, op welke wijze de land- en tuinbouw weer loonend kunnen worden gemaakt, vraagt even dringend om een oplossing, als het werkloosheidsvraagstuk. En daarom is het te hopen, dat de regeering binnenkort in haar opzet moge slagen om de producten van land- en tuin bouw op een hooger prijspeil te brengen. VENRAY, 8 Juli 1933. Wering Duitsche bijenkorven. De Burgemeester van Venray brengt ter algemeene kennis, dat duitsche bijenkorven wegens besmet tingsgevaar op gemeente-eigendom niet worden toegelaten. Eigenaars van gronden worden in hun eigen belang dringend verzocht op hunne eigendommen eveneens geen duitsche bijenkorven toe te laten. Venray 3 Juli 1933 De Burgemeester voornoemd, O. VAN DE LOO. Autobusdienst Helmond-Yenray. De Ged. Staten van N.-Brabant hebben besloten aaa G. H. Kupers te Venray, met ingang van 1 Juli 1933 vergunning te verleeoen tot het in werking houden van den autobusdienst van Helmond over Deurne naar de Liroburgsche grens in de richting van Venray. De vergunninghouder is o.m. verplicht zorg te dragen, dat door het bedienend personeel slipt de band wordt gehoudea aan de dienst regeling en aan het tarief. Ter verzekering van het geregeld verkeer is de vergunninghouder ver plicht een of meer autobussen als reserve beschikbaar te hebben ten genoege van hun College. De vergunninghouder draagt zorg, dat in de autobussen niet wordt gerookt. Openbare middelen van vervoer. Door den heer van Haren, garage houder alhier is aan heeren Ged. Staten van Noord-Brabant vergun ning gevraagd tot het instellen van een autobusdienst naar 's-Hertogen bosch op marktdagen aldaar, van Venray. OverlooD, Boxmeer naar genoemde plaats. Radio-distributie. Door deD R.K. Radiohond in het bisdom Roermond zal binnenkort alhier begonnen worden met het oprichten van een Radiodistributie- Centrale, welke zal gevestigd worden in het pand van den heer J. Baken, Schoolstraat. Kringvergadering St. Yincentius- verecniging. Naar wij vernemen zal in verband met het 75-jarig bestaan dec St. Vincentiusvereeniging alhier de Kringvergadering van Vincentianen dit jaar te Venray gehouden worden op Woensdag 19 Juli a.s. Vaandelwydingsfeest en opening van het nieuwe terrein. Door de R. K. Voethalvereeniging V.V.V. alhier zijn groote voetbal wedstrijden georganiseerd, ter gele genheid van bet vaandel wijdingsfeest en opening van het nieuwe terrein „Den Dril" aan deD Merseloschen weg, op Zondag 16 Juli a.s. Het programma is samengesteld als volgt Om 10 uur des morgens voor leden der vereeniging een H, Mis, opgedragen door den Geeste lijken Adviseur, Kapelaan Geurts. Na de H. Mis wijding van het nieuwe vaandel. Om één uur bijeen komst aan het clublokaal „Den Engel", Grootestraat. Om 1.30 uur optocht door het dorp naar het terrein „Den Dril". Na aankomst aldaar zal de opening geschieden door den E.A. Heer van de Loo, Burgemeester van Venray, terwijl de aftrap zal verricht worden door den Geestelijken Adviseur. Hierna zullen de volgende elftallen zich be kampen: V.V.V. I Venray—Con stantia I WanroyM.U.L.O. I HelmondVenlosche Boys I, Venlo. Zeer velen zullen zeker optrekken naar „Den Dril", om deze eerste klas-wedstrijden te kunnen volgen. Een bergplaats voor auto's, motoren en rijwielen nabij het terrein Watersportfeesten Geysteren. Begunstigd door goed weer had te Geijsteren verleden Zondagmiddag op de Maas net jaarlijksche water- sportfeest plaats der vereeniging het Noordgewest. Er werd gehouden een wedstrijd voor roeibooten over 3 K.M. van af de gemeentegrens ten Zuiden van Wanssum naar het zwembad tegenover Geijsteren en een wedstrijd over 1 K.M. vanaf de losplaats halfweg Wanssum-Geijste- ren naar hetzelfde eindpunt. Telkens namen deel 12 roeibooten verdeeld in 3 groepen. Daarna werd nog een behendig heidswedstrijd in overvaren en num mers halen en in het bekende blok- jesvisschen gehouden. Na afloop der wedstrijden had ten bate van de Stichting ter bevor dering van den watersport in Noord- Limburg een loterij plaats. Verloof werden een rijwiel en een roeiboot, en tal van andere kunst- en practi- sche voorwerpen. Het rijwiel, geleverd door den heer Cuijpers, te Geijsteren, ging naar Wellde roeiboot, geleverd door den heer Derckx te Well, ging naar Geijsteren. Met het vallen van den avond was het feest afgeioopen. De prijzen werden behaald als volgt Klasse I. le prijs Hagelaar, Well, 30 min. 2e prijs Meulendijks, Maashees, 31 min.3e prijs Romein- ders. Maashees, 32 min. Klasse II. le prijs A. Tax, Wanssum, 18 min. 2e prijs J. Poels, WaDssum, 32 min Klasse III. le prijs J. Gielen, Wanssum, 30.50 min.2e prijs M. Basten, Geysteren, 30 min.3e prijs J. Vissers, Blitterswijk, 31.50 min.; De prijzen over een afstand van 1 K.M. zijn behaald als volgt Klasse I. le prijs Romeinders, Maashees. 16 min. 2e prijs Hage laar, Well, 16.50 min. 3e prijs J. Poels, Well, 17 min. Klasse II. le prijs J. Tax, Wanssum, 17 min.2e prijs M. Basten, Geysteren, 17.10 miD.; 3e prijs J. Gielen, Wanssum, 18 min. Bij de behendigheidswedstrijden waren de prijzen als volgt le prijs Dikkerboom, Wanssum 2e prijs Vervuurt, Geijsteren3e prijs Tax, Wanssum. Uitslag blokjes visschen. 1 prijs J. Coen, Wanssum, 81 blokjes; 2e prijs Meulendijks, Maashees, 68 blokjes; 3e prijs Romeinders, Maas hees, 51 blokjes 4e prijs J. Stuwer, Wanssum, 47 blokjes. Uitslag gehouden loterij. le prijs rijwielMej. Coppus, Well le prijs roeiboot no. 195Hendriks, Geijsteren. Handboogsport. Uitslag van het concours. Zondag te Gennep geëindigd. Afd. A. le zestallen le prijs St. Joris, Leunen-Venray met 117 p., 2e Onze Vrije Uren, Heijthuizen met 116 p., 3e St. Anthonius, Ven ray met 114 p., 4e St. Sebastiaan, Oploo met 114 p., 5e Diana, Belfeld met 114 p., 6e St. Sebastiaan, Handel met 112 p. RozenprijsBatavieren, Tegelen met 8 rozen. Verstkomend (Linia Recta)Wil lem Teil, Maasniel. Eerekruis (Hoogste Schutter): F. Swinkels, Diana, Venray, 27 punten. Koningster (Hoogste Koning)L. TheuDissen, Onze Vrije Uren, Heijt- huijzen, 25 punten. Afd. B. 2e zestallen Eereprijs Diana, Venlo, met 101 punten, le prijs Onze Vrije Uren, Heijthuizen, met 101 p., 2e St. Joris, Leunen- Venray met 89 p., 3e Batavieren, Tegelen met 87 p., 4e Onze Vrije Uren, Heijthuizen met 85 punten. Korpskampioen Afd. A.1e prijs St. Sebastiaan, Handel met 40 p.. 2e Onze Vrije Uren, Heijthuijsen met 39 p. Korpskampioen afd B. le prijs Onze Vrije Uren, Heijthuijsen met 32 punten. Vrije Baan Wedstrijd le prijs J. Stroeken, van Willem Teil, Maas- nlel met 25 punten, 2e P. J. van Arsen, St. Antonius, Oostrum-Venray met 24 p.. 3e H. Wijnhoven, St. Sebastiaan, Oploo met 24 p., 4e W. Langendonk, Diana, Belfeld met 24 p., 5e v.d. Sanden, St. Sebastiaan, Handel met 23 p. Herinneringsmedaille aan alle ver eenigingen, welke geen prijs hebben behaald. Optreden van Nazi's. Tal van Nederlanders in de Lim- burgsche mijnstreek hebben zich be klaagd over de onderbonden behan deling van nationaal-socialistische voormannen in het Duitsche grens gebied. Eenigen hunner hebben zich per request tot den Nederlandschen minister van Buitenlandsche Zaken gewend. Dievenbende gearresteerd. De politie te Kerkrade heeft een tweetal personen uit Bleijerheide aangehouden, die zich schuldig ge maakt hadden aan een diefstal met braak in een Edah-winkel en goede ren ontvreemd hadden ter waarde van ongeveer f 200. Een deel der goederen werd in beslag genomen, de rest was aan Duitsche smokkelaars verkocht. Uit hun bekentenissen bleek, dat ze ook medjplichtig zijn aan een drietal diefstallen met braak, die in het begin des jaars plaats hadden in een winkel en twee scholen te Bleijerheide. Gestolen werd uit den winkel voor f 50 a 60 aan pijpen, sigaren en sigaretten, in de scholen werden de missiebusjes geledigd. Verder wezen de aangehoudenen aan 2 personen, die eveneens achter slot en grendel konden worden gezet. Het viertal wordt ter beschikking der Justitie gesteld. Steunverleening aan Land en Tuinbouw. Op de afdeelingen van de Prov, Staten van Limburg is besproken de kwestie der steunverleening aan land en tuinbouw door het geven van voorschotten en subsidies, In de eerste afdeeling waren eenig- leden de meening toegedaan, dat in de voorschotten moest worden bij gedragen tot een bedrag van 30 pet. van het totaal, dat per geval wordt toegekend door de Centrale Stichting. Verder meende een lid, dat het toekennen van het subsidie te lang op zich laat wachtendit lid zou Gedeputeerde Staten willen verzoeken het hunne er toe te willen bijdragen om de afhandeling te bespoedigen. In de ti afd< eenige leden 0oi bijdragen detfneie mogen genotworc beeld 50 pet. ;n be der dat de aa^ te van de bepaaleer In de dertjecli: lid het voor^0da anderd, dat djjDCi( de helft of 5( Voc ning moet nen In de vierdeeli gemerkt, dat (jactii werp-besluit njdeli voor de volg&jjjzi voorschol t:n ^bi een bedrag vapCt. dat per geval h to de Centrale Sijg." De commi»30 rapporteurs k(Ze r ging overneme Ned. dames het snfelpai Dezer dagen een dames uit V®aar elk gewapen^t ei van 1000 R.Velki aan een banflliDg ring aanbodefeeds koesterde mejgwa dames, die vr; schenen te ge»n. instelling af «n d dames gevolgor e Van Neuss vcken feld. Op het a alc drietal aaogeb dc der Zollfahndfclle, achtervolgden lm; hadden gekre^l h van deviezenkkel ondersteld. De aangehm c naar het Finatbt te gebracht en r af een verhoor erwt haar gevraagdd w van plan wareet bi geld te doen. De dames akei verklaringen oate douanebeambtebet verdenking vaoginj smokkel in ariistek Het doodc on Ikele: Maandagavoheel Nijenrode terns plaats gehad arbij P. de Jong uireul werd gewond, hij nacht overleed De „Utr. (r." nog de volgenbijzc Omstreeks uur voorbij de nabrii de vrije scbVbt kasteel Nijenf^ei waarin drie poen met zeer grotsnell gaan door gta Ekris. De auto kvmet delijke snelhe de reden, waarbde Jong, die per op Breukelen, wi ge ernstig verwotTet offer zwaar linen lag uitgestrek reet snel mogelijkloor, K., die enke oo( passeerde, vo den den en kreuden den weg lig. H aanstonds dektor Adels, die derste hulp verleendeMet slachtoffer naar out waar gedutencden een einde mte at jonge leven, iep in de ouderliwot dit droevig êval plotseling en td i Dinsdag brjïe o te Oss af heta hc café-restauranSede afloop der lerw niemand meeaant daar het sporflc w Bejaarde nldoi gegrepten Zondagnacl^istr te Veghel de ijarq hoeven, die b dc het overstekwan een motor ge^en De bestuurdwert geslingerd en kwa: ontwrichting einsti De man inaai vervoerd. Den bestutr ti Onvoordtge Sedert eeniglagi 32-jarige H. Wko dam, in eeters Venlo, waar bet aanzienlijke tract bouwgronden te durend had de>tel met vooraanstde zichtigde talrijkilla een luxe-wagMte en mode-artii^t op los, vooipij een cent te been Toen de hofer t de maand de klre en de gast ncfna, de gelegenheideel nen betalen, lars politie. Bij her ondfoel cedenten van <?7,ri al spoedig datl. b deelingen wegd O] stal achter dCug bovendien o< i

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8