Rond de boerderij Algem. weekoverzicht Provinciaal Nieuws üemengde Berichten gevolgd worden, dat méér ls en méér wil zijn dan een interessant kijkspel. Helder kwam naar voren het doel in onze zielen grooter medeleviog te wekken en dieper besef van het voor negentien eeuwen hier op aarde voltrokken Liefde offer. Het eerste bedrijfChristus voor den Hoogen Raad der Joden, speelt in het huis van d^n bocgcpiiester, waar de nachtelijke gerechtszitting van het Sanhedrin heeft plaats ge had. Jezus wordt voorgeleid en be schuldigd door de getuigen. De ter doodveroordeeling van Christus tot den kruisdood door het Sanhedrin volgt. Jozef van Arimathca en Ni codemus, ook leden van het Sanhe drin, hechten echter niet bun goed keuring hieraan. Judas Ixariotb, de verrader, smeekt in vertwijfeling, de krankzinnigheid nabij, om Christus, Die door hem aan de hoogepriesters is verkocht voor dertig zilverlingen, weer vrij te laten. Het Sanhedrin verandert niet van besluit en Christus wordt naar Pilatus gevoerd. Was het spel van den valschen Kaiphas en nog meer dat van den viunigen Annas zeer goed, het edele, mannelijke optreden van het Hooge- raadslid Nicodemus werd op uit stekende wijze vertolkt door den heer H. Meijer, terwijl de prachtige, wondermooie scène van den ver- twijfelenden Judas. weergegeven door den geboren tooneelist Piet Kusters. aan het diep ontroerde publiek een allerhartelijkst applaus ontlokte bij open doek. Alleen deze Judas-passage is o.i. de entrée al dubbel waard Het tweede bedrijfChristus voor Pilatus speelt op den Antonia-burcht. Pilatus wordt in den vroegen morgen gewekt door de hoogepries ters en de leden van het Sanhedrin, die hem wenschen te spieken. Jezus wordt geboeid voor Pilatus geleid en door hem ondervraagd. Maar Pilatus ziet geen schuld in Christus. Dan komt Claudta Procula, de echtgenoote van Pilatus, en vet telt, hoe ze 's nachts in een droom gezien had, hoe Christus, de profeet, door het Joodsche volk gegeeseld en tot den kruisdood veroordeeld werd. Ze smeekt Pilatus, om Christus geen onheil te doen, wat hij haar belooft. Pilatus weet niet, wat met Christus te doen en kemt er eindelijk toe, onder den heftigen aandrang van hoogepriesters en volk, om Christus ter dood te verwijzen, tot de strenge Romeinsche geeseling te veroordce- len. Christus wordt weggevoerd ter geeseling. In de stad is het rumoerig Hadden wij Pilatus wat minder theatraal, meer ingehouden, en Plan- tus niet zoo preckerig gewenscht. het gave, zuiver-natuurlijke spel van dc jongedames D. Verdijk en M Henckens, die respectievelijk de rol vervulden van dc vrijgelatene Eurelia en Claudia Procula, Pilatus' echtge noote, beviel buitengewoon aan het dankbare publiek. Claudia wist zelfs aan vele man- nenoogen tranen van inniq medelijden te ontpersen met den armen, ver guisden en verschopten Jezus, waar voor ook zij een welverdiend applaus verwierf bij open doek. De meesterlijke mimiek van den schuwen misdadiger Bar Abbas oogstte een zelfde succes. Het derde bedrijf, dat wederom op den Antonia burcht speelt: Christus overlevering tot den kruisdood door Pilatus, stelt ons den veldheer Petro- nius voor, die aan Pilatus vertelt, hoe alles in rep en roer is in de stad. Als de geeseling is afgeloopen, wordt Christus weer voor Pilatus geleid, die zijn afkeuring te kennen geeft over zóó'n mishandeling. Het Joodsche volk echter, niet tevredeD met de geeseling, eischt Christus dood en na lang aarzelen en inner lijke tweestrijd, besluit Pilatus ten slotte, Christus tot den kruisdood te veroordeelen. Dan wordt Christus in triomf weggevoerd. In dit laatste bedrijf speelden Pi latus en ook Jonaphas veel beter dan in het voorgaande, terwijl Claudia en Euralia wederom op bijzondere wijze uitblonken. Het volk, schilderachtig Joodsch uitgedost, zooals trouwens alle overige mede-spelers en speelsters, bootste het eenmaal in Jeruzalem's straten opgeklonken gejoel en ge schreeuw zeer verdienstelijk na, ter wijl zijne sarcastische voldoening over Jezus' uiteindelijk, officieel dood vonnis op waarlijk magistrale wijze werd uitgebeeld. De kruisstoet was buitengewoon natuurgetrouw weer gegeven. Wanneer wij dit korte overzicht van het drama „Christus Verworpen' besluiten met de verzekering, dat geen enkele medewerker daarin slecht spel gegeven heefr, wanneer wij dan tevens bedenken, hoe dit zware stuk gespeeld werd niet door beroepstooneelisten, doch door amateurs cn dilettanten, die in een dorpje als Overloon natuurlijk slechts kunnen werken met sobere en een voudige middelen, dan gaat onze onverdeelde bewondering uit naar dit durvende, wilskrachtige en vol hardende volk, waarvan meer dan een tiende gedeelte maanden en maanden lang heeft gestudeerd en gerepeteerd, onder de hoogst des kundige leiding van den bekwamen regisseur J. Henckens. onderwijzer aan de Katholieke Bijzondere school aldaar, die dit dorpsche dikwijls harde materiaal heeft weten om te smeden in een zeer beschaafd spre kend, wonder-duidelijk-articuleerend, prima-spelend tooneelgezelschap. Voorwaar eene reuzenprestatie 1 Vermelden wij nog, dat de grlcoage in de uitstekende handen berustte van den Heer Seelen uit Tegelen. P. fr. Constantius v. Eijk, O.F.M. Als de koeien spreken konden. Kent U 't bloempje, eenvoudig schoon, Onzer weideD sier en kroon. Zoo zingt de dichter en hij be doelt ermee de gele boterbloem, die in zoo groote massa's in onze weiden voorkomen. Nu kan ik me best voorstellen, dat de dichter geroerd is bij het zien van die gele en witte en roode kleuren, die zoo mooi afsteken tegen de frissche kleur van het groene gras En het is ook wel aardig, de kinderen te zien dartelen in de wei, waar ze bloemen plukken en tot een krans samenbinden. Maar bet is de vraag, of de koeien die van dat kostje moeten leven, er ook zoo over denken. Als ze spreken konden, zou haar oordeel over al die weidebloemen Diet zeer waardeerend zija. En dat kuDnen we hieruit op makeD, dat wel het gras en de kla vers worden opgepeuzeld, maar de rest blijft als onnutte ballast voor 't grootste deel onaangeroerd. Een goede weide moet in hoofd zaak alleeD bestaan uit goede gras soorten en klavers. Al de andere planten zijn van minder gehalte. Er zitten weinig voedende be- standdeelen in, en bovendien doen ze nadeel aan het grasbestand. We dienen dus te zorgen, dat er zoo weinig mogelijk van dat goedje in komt en is de weide eenmaal er mee besmet, dat is het zaak, om den boel zoo goed en zoo kwaad als het gaat op te redderen. o— Het gebeurde in vroeger jaren meer dan eeDS, dat een akker zoo danig onder het onkruid zuchtte, dar de boer ten eiDde raad bet be sluit nam, er maar wei van te maken Dan zou dat tuig toch wel door het vee kortgehouden worden. De akker werd geploegd en de grond fijngemaakt. In den winter had men het zaad uit de schuur verzameld, dat met het hooi was binnengehaald en met een karrevracht vol zakken toog men naar het veld, waar het uitge strooid werd. De eg liep er door het land werd nog eens ter dege gesleept, de wel drukte alles aan eu de groei kon beginnen. Het duurde dan ook niet lang. of de grond was bedekt met een groene pels, waar ais de grond maar vast genoeg was, het vee al spoedig kon ingejaagd worden en de wei was klaar. Wie echter de planten aan een inspectie onderwierp, hoefde nog geen groot kenner te zijn om te constateeren, dat het weidebestand voor het allergrootste deel bestODd uit onkruiden van allerlei soort met weinig gras. Onkruid vergaat niet. Het fijne gras werd er onder verstikt, en men moest de waarheid hard geweld aacdoen, als men durfde spreken van een fatsoenlijke weide. Het is te begrijpen, dat men in dit opzicht de koeien ook Diet kan bedriegen, die er op geen stukken na van maakten wat uit een goede wei te maken is, en zoo bleef het sukkelen. o— Wie een weide aanlegt, dient in de eerste plaats te zorgen voor zui ver land. Daar is het hooizaad uit de schuur totaal ongeschikt voor wegens bet overgroot aantal onkruid zaden. Men dient aan te schaffen ver schillende goede grassoorten met de noodige klavers. Dat mengsel be draagt zoowat 50 kilo per hectare en verschilt eenigszins naar de soort van grond. Ieder deskundige kan hierover de gewenschte inlichtingen verschaffen Het jonge grasland moet ook het eerste jaar, als de gesteldheid van den bodem bet toelaat, beweid wor den. Dan krijgt ook het fijne gras gelegenheid om zich te ontwikkelen en bovendien krijgen we een vasten aaneengesloten bodem, wat voor een goede weide vereischt is. En de koeien zullen door een goede melk- gift en gezond uiterlijk u het bewijs geven, dat de weide naar haar 2iu is. o— Nu zal het wel niet mogelijk zijn, ook in eeu goede weide het onkruid heelemaalde baas te worden, vooral als buurman er in ruime mate mee gezegend is. Neem bijvoorbeeld eens de paar denbloed. De talrijke vruchtjes dra gen allemaal een steeltje met aan den top een krans van pluisjes en bij den minsten wind drijven de zaadjes als ballonnetjes in de luebt en worden naar alle richtingen ver spreid. En waar ze terecht komen daar staat het volgend jaar een plantje meer. In vroeger jaren werd tot een zekeren datum gelegenheid gegeven om de plaDten op de grienden uit te steken. Met troepen trokken de jonge boecinneu er op uit en met zakken en karren vol keerde men huiswaarts. Nu is het waar, dat de bladeren van de paardenbloem een goed veevoeder vormen, maar het ware toch te wenschen, dat ze niet in de weide voorkwamen. Wie er den tijd toe vindt, kan in het voorjaar de wortelrosetten laten uittrekken. Wat echter veel lastiger en min derwaardiger is, dat zijn de boter bloemen, de distels, de biezen, de paardestaart, de weegbree, het mos en dergelijk goedje. Boterbloemen kan men uittrekken of herhaaldelijk maaien, zoodat er geen zaad wordt gevormd en de wortelstok verzwakt. Wie schapen houdt, kan ze haast het heele jaar in de wei laten. Ze houden de stengels kort en de ontwikkeling wordt er sterk door tegengegaan. Distels moeten diep uitgestoken worden met een distelschop. Sl rooit men dan bij nat weer wat kalk- stikstof of kainiet op den wortel, dan zullen ze wel voor goed ver dwenen zijn. Op dezelfde manier kan men han delen met de biezen. Maar hier moeten we vooral door een goede afwatering den grond droog houden. Paardestaart hier kattestaart genaamd is een lastig onkruid en bovendien vergiftig tenminste de moeraspaardestaart. Ze zit met eeu lange wortelstok in den grond en is moeilijk te verdelgen. Men neemt tegenwoordig proeven door de wei met een zware wel te rollen. Door dit telkens te herhalen, tracht men de plank zoodanig te verzwakken, dat ze eindelijk afsterft. Weegbree ook wel koeke- schotelen of ooren genaamd be dekt met de breede bladeren den grond en doet het gras er onder verstikken. Het beste is ze uit te steken. Mos komt veel vooronderboomen en struiken. Het groeit graag in de schaduw. Als men in winter of voorjaar met een goede weidesleep of egge door de wei trekt, wordt veel van dit onkruid vernield. Ook moet gezorgd worden voor een goede bemesting. Dat bevordert den grasgroei en dit krijgt een voor sprong op de onkruiden. Dikwijls beweiden in plaats van hooien en vroeg maaien, om zaadvorming te voorkomen houdt de ontwikkeling van de onkruiden tegen. Waar de onkruiden zoo de baas spelen, dat al de moeite niet meer helpt, daar is het aan te radeD, de wei om te ploegen en den grond te beakkeren tot hij zuiver is van onkruid. J. H. DELHOOFEN. Alweer een nieuwe spelling. Zal de AVRO over Kootwijk gaan zenden? De Tweede Kamer bijeen. Sir Deterding voor inflatie, De moeilijkhe den van Zaandam en andere ge meenten. Loonsverlagingen. Balbo laat zich wachten. Van ongeluk en misdaad. Het is te hopeu, dat minister Mar- chant eindelijk eens zal ingrijpen in de spellingskwestie, want die leidt tot steeds grooter verwarring. Aau den nieuwen mia. van onderwijs wordt trouwens jhet voornemen toe geschreven van het nemen eener be slissing in den door ons bedoelden zin. In dat verband is het misschien wel van beleekenis, dat een nieuw spellingscompromis ter tafel is ge bracht door Drs H.A. Howeler, con rector van het g?m. gymnasium te Amsterdam en mede onderteekend door een schare Nederlaodiche hoog leeraren. Zouden zij wellicht vooraf minister Marchant voor hun ziens wijze hebben gewonnen? We zullen hier de mieuw gedachte regelen vor-r de spelling der Nederlandsche taal niet noemen en volstaan met de me- dedeeling. dat ook de vinding der beeren Höweler c,s. nog wel eenig subtiel aanvoelen der gestelde rege len zal blijven vereischen. Niet ieder zal het erg helder worden of blijven, waarom we b.v stenen en kleden behooren te gaan schrijven, dus een e moeten gaan bezigen in woorden, welke tot heden twee van die letters behoefden, terwijl kanteelen en ju weelen zullen blijven zooals ze wa reD. We gaan volgens de nieuwe spelling „lopen"' en „bomen" plan ten, maar blijven „stroozakken" vul len. Dit laatste alleen voor militairen. Alle menschen worden menschen, maar „practisch"' en andere woorden met den uitgang „isch" handhaven we de ch. De mens, c q. mensch, is nu een maal geneigd om naar verandering te streven, hoewel in de practijk vaak blijkt, dat elke verandering nog lang geen verbetering is. In dat ver band herinneren we ook aan een aan de AVRO toegeschreven voor nemen om per 1 Juli over den zen- te Kootwijk te gaan broatcasten. De VARA beeft dat in het vorig jaar ook een poosje gedaan, op verzoek der regeering. maar die proef is qiet bijster geslaagd. De Veluwe zou de radio-golven te veel absorbeeren. Dat de AVRO het nu nochthans weer eens gaat beproeven, moet worden toegeschreven aan de vrees, dat door het gemis aan een over eenkomst op de radio-conferentie te Luzern, Strake een aether-chaos zal worden ontketend, waarbij we door zenders met grootere energie mis schien uit de lucht zullen worden weggedrongen. Kootwijk heeft een veel hoogere energie dan Huizen en dus moet Kootwijk wel preferabel wezen in de huidige omstandigheden, wanneer tenminste de 'technische dienst der posterijen er sinds het vol jaar In zou zijn geslaaagd om de toen gebleken bezwaren te onder vangen. De Tweede Kamer komt -heden, Dinsdag, weer eens bijeen, maar veel bijzonders bevat de agenda nog niet. In hoofdzaak zal aan de Kamer be krachtiging van verschillende con tingenteeringsmaatregelen worden ge vraagd. Twee nieuwe leden van de communistische fractie zullen mis schien geïnstalleerd kunnen worden, daar in de plaats der beide Indische gekozenen, van wie niet tijd g de geloofsbrieven binnenkwamen, de heeren Schalker en Roestam Effen- di gekozen zijn verklaard. Beiden hebben hun benoeming aanvaard. Sir Henri Deterding heeft heel wat ontsteltenis veroorzaakt door zijn nadrukkelijken raad. tot uiting ge bracht in de vergadering van de Ver. voor Nijverheid en Handel om on zen gulden te laten „zakken". Dan kunnen we weer concurreeren, meent hij. We moeten handel en nijverheid boven goud stellen, zegt hij, Er is tegen dit advies heftig geageerd. Prof. Frijd o a. verklaarde dat de heer Deterding zich beter aan zijn petroleum had kunnen houden. Met inflatie kunnen handel en industrie een oog:nblik gebaat zijn; de ellen de komt later, maar gauw. Niet ten onrechte woidt er ook op gewezen, dat door inflatie in de eerste plaats de kleiue spaarders zouden worden getroffen. Ze treft pensioenen, le nsverzekeringen, stichtingen enz. Ze bevoordeelt schuldenmakers en bankroetiers De Zaandamsche raad zal heden avond vergaderen over de bezuini- gingseischen dec regeering en er schijnt een raadsmeerderheid ts zul len beslissen, dat aan het verlangen der regeering niet za' worden vol daan. De vroedschap begrijpt, dat zulks tengevolge zal hebben, dat het gemeentebestuur zonder kasgeld komt te zitten (door iDboudiog o.m. van de voorschotten |uit de gemeente- fondsbelastiDg) en ze moet van plan wezen om de regeering daarom bij voorbaat om „maatregelen te ver zoeken, welke de uitbetaling van sa larissen e.d. zal kunnen garandeeren. Onder voogdij? Ook het gemeentebestuur van Nij megen heeft de mededeeling ontvan gen, dat meerdere bezuinigingen moe ten worden gevonden o.a. wordt zeer sterke vermindering van subsi dies geëischten dat de belasting- schroef moet worden aangedraaid. - Helmond voelt zich financieel on machtig en heeft bij de regeering op bij zonderen financieelen steun aange drongen. Dezelfde Amsterdamsche organisa ties, welke mede het ontslag bewerk ten van drie socialistische raadsleden omdat ze voor een tijdelijk salaris korting hadden gestemd, hebben in het Georganiseerd Overleg er in moeten bewilligen, inderdaad zélf een daartoe strekkend voorstel moeten doen, dat de tijdelijke korting tot een hoogte van 6 pCt. worde opge voerd en de kortting voor eigen pen sioen'j van 5t/t op S:/2 worde gebracht, mits dan de vacantietoeslag tot 1935 gehandhaaid blijft. Voor de gemeen- zou een en ander een voordeel van 1 millioen beteekenen. Mogelijk ech ter zal de meerderheid van B. en W. een nog aanmerkelijker besnoeing blijven eischen. Pen zeeliedenstaking is voorkomen, doordat de Centrale Bond van Transportarbeiders het na stemming ouder de leden niet opportuum heeft geoordeeld om in staking te gaan omwille van de aangekondigde loons verlaging met ,5 pCt .welke Da zes maanden nog eens door een gelijke verlaging zal worden gevolgd. Op den Italiaanschen generaal Bal bo en zijn 120 manschappen, welke in 24 watervliegtuigen over den Oce aan zullen vliegen, hebben de Ams terdammers Zondag tevergeefs ge wacht. Maar het is waar, dat het mooiere weer zich ook Dog maar steeds laat wachtenDe vele regens van den laatsten tijd heeft bij Alme lo een doorbraak veroorzaakt van een stuwdam, welke veel moeizaam ontginningswerk heeft vernietigd. Ook een paar duizend tewerkge- stelden zijn er voor een paar weken door gedupeerd. Een groote brand in een hyper-moderne tiramerloods bij Wilton in Schiedam gaf voor meer dan een millioen schade. In het Limburgsche Nuth werd de be volking opgeschrikt door een vreese- lijken moord op een molenaars- echtpaar door een woesteling welke, aldus een ruzie over wat gammele meubeltjes uitmaakte. VENRAY, 1 Juli 1933. Kostolooze koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Venray, brengen ter openbare ken nis. dat in een lokaal der scholen aan eenieder, die zich daartoe aan meldt, gelegenheid zal worden ge geven tot kostelooze inenting en herinenting Dorp Woensdag 5 Juli a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool). Oostrum Donderdag 6 Juli a.s. 4 uur namiddag. Oitlo Donderdag 6 Juli a.s. 4i/j uur namiddag. Castenray Donderdag 6 Juli a.s, 5 uur namiddag. Veulen Donderdag 6 Juli a.s. 5i/z uur namiddag. Leunen (Jongensschool) Donderdag 6 Juli a.s 6 uur namiddag. Ysselsteyn Vrijdag 7 Juli a.s. 4 uur namiddag. Heyde Vrijdag 7 Juli a.s. 4iuur namiddag. Meiselo Vrijdag 7 Juli a.s. 5 uur namiddag. Belanghebbenden moeten le medebrengen het trouwboekje, waarin de te enten personen staan aangeteekend. 2e op denzelfden dag en hetzelf de uur in de week na de inenting, dus voor het Dorp op Woensdag 12 Juli, voor Oostrum, Oirlo, Cas tenray, Veulen en Leunen op Don derdag 13 Juli a.s. en voor Yssel steyn, Heyde eu Merselo op Vrijdag 14 Juli a.s. terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inen tiDg met goed gevolg heeft plaats gehad. Venray 26 Juni 1933. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Jachtwet. De Burgemeester van Venray brengt ter algeraeene kennis, dat door den heer Minister van Eco nomische Zaken het volgende is bepaald De jacht op grof wild zal in alle provincies (behalve Groningen en Friesland waarvoor een eenigszins afwijkende regeling is getroffen) ge opend zija als volgt Edelherten en damherten van 21 October 1933 tot 28 Jan. 1934. Hinden van 30 Dec. 1933 tot 28 Januari 1934. Reebokken van 8 Juli 1933 tot 20 Aug. 1933 en van 14 Oct. '33. tot 12 Nov. '33. Reegeiten van 14 October '33 tot 12 November 1933. Klein wild alle provincies Patrijzen van 2 Sept. '33 tot 31 December '33. Korhanen van 30 Sept. '33 tot 31 Dec. '33. Fazantenhennen van 30 Sept. '33 tot 31 Dec. '33. Fazantenhanen van 30 Sept. '33 tot 28 Jan. '34. Houtsnippen van 30 Sept. '33 tot 28 Jan. '34. Hazen van 30 Sept. "33 tot 31 Dec. '33. Waterwild (Alle prov. behalve Groningen Friesland en Drente). Watersnippen van 24- Juli '33 tot 8 April '34. Waterwild alle provincies Ganzen van 24 Juli '33 tot 8 April 34. Eenden alle soorten behalve berg eenden en eiereenden van 24 Juli '33 tot 11 Febr. '34 Meerkoeten van 2 Sept. '33 tot 11 Febr. '34. Goudplevieren van 2 Sept. '33 tot 1 April '34. dat in het geheele Rijk de jacht niet zal worden geopend op herten - kalveren, reekalveren, benevens op korhennen zwanen bergeenden eier eenden, duikers kemphanen wulpen scholeksters grutto's, tureluurs en waterhoentjes. Venray 24 Juni 1933. De Burgemeester van Venray O. VAN DE LOO. De Hanzebank. Ia de dezer dagen gehouden ver gadering van aandeelhouders van de N. V. Hanzebank in liquidatie wer den de balans en verlies- en winst rekening per 31 Dec. 1932 goedge keurd en de liquidateur, alsmede de besturende colleges gedéchargeerd voor het gevoerde beheer. In de vergadering werd mededee ling gedaan van besluit van com missarissen tot het verrichten van een 6e uitkeering aan crediteuren, thans groot 2 en een half pCt., waardoor het aan crediteuren uitbe taalde bedrag stijgt tot 52 en een half pCt. Aan alle crediteuren zal plaatsge wijze van deze uitkeering bericht worden gezonden. Plechtige eerste H. Mis. Zondag droeg in zijn geboorte plaats Horst de Z- Eerw. Pater Callistus Herraets. van de Orde der Augustijnen, in de Parochiekerk van den H. Lambertus zijn eerste plechtige H. Mis op. Onder de wielen. Toen Maandagavond te Venlo de 49 jarige G. Vos, in dienst van de A.P.C., met paard en kar over de Maasbrug reed, werd het paard plot seling schichtig, met het gevolg, dat V. van den wagen gesmakt werd en onder de wielen geraakte. Met ernstige inwendige kneuzingen en kwetsuren werd het slachtoffer opge nomen en naar het R.K. ziekenhuis te Venlo overgebracht. Het paard sloeg op hol en gooide in zijn vaart nog een lantaarnpaal omver. Na veel moeite is het tenslotte gelukt het dier tot stilstand te breDgen. Autodief aangehouden. Maandagnamiddag vervoegde zich aan een garage te Venlo een persoon met een Chevrolet-luxe-auto, die dezen wagen aan den garagehouder te koop aanbood tegen een prijs ver beneden de waarde. De garagehouder die de zaak niet vertrouwde, liet de politie op bellen, terwijl bij den man aan de praat hield. Spoedig bleek toen, dat de zaak niet zuiver was. De man de 40- jarige de L, uit Breda, had de auto te 's Hertogenbosch gehuurd en trachtte deze hier te verkoopen. Hij viel al gauw door de mand. De L werd in verzekerde bewa ring gesteld. 3 Koeien (loor den bliksem gedood Zondagavond werden tijdens het hevig oDweer dat boven Buggenum woedde, drie melkkoeien doodgeslagen Lijk opgevischt. Even boven de stuw te Linne werd Zondagmiddag het lijk opge vischt van een naar schatting 30- jarïg manspersoon. De identiteit kon nog niet worden vastgesteld. Paard door den bliksem getroffen Te Alt weert werd Zondag bij J. M- aan den IJzeren Man een ponny door den bliksem getroffen eu gedood. Te water geraakt en verdronken. In het St. Josephklooster te Heel (bij Roermond) werd sinds eenige dagen vermist een man, die met een boodschap naar het hooiveld, gelegen langs de Maas, was gestuurd. Onge lukkigerwijze is de man in de Maas terecht gekomen en verdronken. Een schipper, die de Maas afvoer, zag eeu hoofd boven water drijven. Bij ophaling bleek het de vermiste man te zijn. Het lijk is op het klooster kerkhof te Heel begraven. Limburgsche Bedevaart naar Lourdes. Te Lourdes zijn van de Limburg sche bedevaart Daar Lourdes twee zieken overleden. Zondag stierf mevrouw Soudant-Pleumaekers uit Heugem. Z. H. Exc. mgr. dr. Lem- mens was aan het sterfbed aanwezig Dinsdag is een tweede zieke over leden en wel Wilhelm Balg uit Ter- winselen. Beide dooden werden te Lourdes begraven. Benoemingen by de rechterlijke macht. Bij Kon. Besluit zijn benoemd: tot Officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te's Bosch, A. F. M. Steenberghe, thans Officier van Justitie te Roermond tot Officier van Justitie bij de arrondissementsrechtbank te Roer mond, mr. dr. P. J. Rieter, thans substituut-officier bij genoemde recht bank. Verminderde spoorweg opbrengsten. Het jaarverslag van de Nederland sche Spoorwegen over 1932 is niet hoopvol gestemd. De opbrengsten verminderden, in het afgeloopen jaar met bijna 25 millioen gulden, en de exploitatiekosten met bijna 10 mil lioen. In drie jaar tijds zijn de op brengsten du met een hedrag van 40 millioen gulden verminderd. Door den trein gegrepen. Zondagmiddag omstreeeks twee uur is de 56-jarige metselaar J. Wolf uit Epe op 2ijn motor op den onbe waakten overweg in de buurtschap Zuulk door een trein van Zwolle naar Apeldoorn, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was ge huwd en vader van tien kinderen. Maandagmorgen is door de ge meentepolitie te Warmond op den oubewaakcen overweg achter het Groot Seminarie aldaar, het lijk ge vonden van den 17 jarigen L. v. d. V. uit die gemeente. V. is vermoedelijk door den laat sten trein, die Zondagavond uit de richting Amsterdam kwam, gegrepen. De gummiknuppel Op verlaDgen van de S-A. en S.S. zal de gummistok bij de politie aan den lioker Rijnoever afgeschaft worden. De presidenten van politie van Krefeld en GladbachRheydt hebben een desbetreffende verorde ning reeds uitgevaardigd. Als reden voor de afschaffing van den gummi stok wordt opgegeven, dat deze niet past bij den uniform van de Duitsche volkspoli tie. A.V It 0.-uitzendingen over Kootwyk? Naar wij vernemen, bestaat er alle kans, dat de A.V.R.O. met ingang van 1 Juli bij wijze van proef door middel van den Kootwijkschen zen der zal uitzenden. Hieruit blijkt, dat de regeering de les van de conferentie van Luzern heeft verstaan. Door den krachtigen zeüder te Kootwijk beschikbaar te stellen, be wijst zij beter dan door iets anders, dat zij groote waarde hecht aan de golf van 1875 M. Daar de Kootwijksch-» zender veel krachtiger is dan die van Huizen (meer dan tien maal zoo groote energie) zullen de Nederlandsche uit zendingen niet meer zoo gemakkelijk gestoord worden door andere krach tige stations. De Nederlandsche pro gramma's zullen door ongeveer de helft van Europa kunnen worden verstaan. Kanibalisme. Bij een vechtpartij in een café op de Mient te 's Gravenhage heefteen bezoeker de waardin een stuk van haar neus afgebeten. De dader werd door voorbij gangers en politie gegrepen. De hevig bloedende vrouw bracht men over □aar het ziekenhuis aan den Zuidwai, waar zij verbonden is. Het afgebeten

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6