(jemengde Berichten Markten Advem Nd Ni. I keuringen, waaraan geldprijzen en eervolle vermeldingen verhonden zijn niets uit te staan met de gewone verplichte keuringen. Zij dienen vooral, om de goede vaderdieren en goede moederdieren aan te wijzen en de fokkerij in gt.ede banen te leiden. Men behoeft vooiaf geeo aangifte te doen en kosten zijn er ook niet aan verbonden. Wij vertrouwen dan ook, dat allen, die in het bezit zijn van een goede trekhond, op de piemiekeuring die het dichtst bij hun woonplaats gehouden wordt, aanwezig zullen 2ijn. Vooral mag geen enkele goede teef achterwege blijven. St. Antonius-örutoriuin. A.s, Maandag 26 Juni 8 uur repetitie voor Oratorium, enz. Pr. Eliseus Brüning. Het stucadoorwerk van 't woon- en winkelhuis van W. Gos sens, Hofstraat is opgedragen aan de Gebr. Cremers, alhier. Volksconcert. Zondag 25 Juni, ter gelegenheid van de kermis, zal de Fanfare Sint Oda uit Merselo een concert geven te Merselo. Aanvang 6 uur nam. Donderdag maakten een 70tal leerlingen van de Jongensschool alhier, een uitslapje Daar Nijmegen en Arnhem, alwaar de voornaamste bezienswaardigheden bezichtigd werden. De laatste weken is aan de beekverbetering in de Spurkt veel schade toegebracht door opzette lijke vernieling. Zoo werd o.m. een noodbrug afgebroken, waarvan het hout ver wegdreef, benevens een waterdam doorgestoken. De politie zoekt naar de daders, Onze prachtige groote pro cessie, welke ieder jaar op Zondag na H. Sacramentsdag door de voor naamste straten onzer gemeente trekt, werd Zondag wegens het slechte weer niet gehoudeu. GEVONDEN een rijwielplaatje. Iolichtingen Marechaussee-kazerne Achtergebleven in Gem. Autobus: een pelsjekker. Inli chtingen Marechausseekazerne. Op 6 Juli a s. hoopt het echtpaar Jan Versleijen en Allegonda Lucassen den dag te herdenken waarop zij voor 50 jaren in het huwelijk traden. Loting en Militaire Vooroefeningen. Bij de loting voor den dienstplicht voor de lichting 1935 is getrokken de naam de Mey. Practisch zullen vrij van dieDst zijn de namen die daar vlak vóór zijn, b.v. Maes, Luggers enz. Alle andere goedge- keurden moeten, als ze geen vrij stelling hebben wegens broederdienst en dgl., dienen. Zooals men weet, behoeven degenen die met goed ge volg de Militaire Vooroefeningen hebben meegemaakt, slechts zes weken te dienen. Dagelijks kan men zich in het Patronaat hiervoor aan geven. Aan de firma J. Tilleroans— Verbeeten alhier, werd opgedragen de aanleg vau koud en warmwater- leiding en sanitaire installatie, als mede de gas- en brandleiding in de Rijks Hoogere Burger School te Tilburg. Op 29 Juni en 6 Juli zal geen zitting gehouden worden vanwege het Consultatie-Bureau Te Roermond overleed in den ouderdom van 64 jaren, onze vroegere dorpsgenoot, de Heer Th Eug. Kruijtzer, destijds Hoofd van de Voorbereidende klasse der Rijks normaallessen alhier. Dinsdag werd een kind van den heer W. alhier, op weg naar de Zusfersschool door een auto ge grepen en overreden. Hoewel het ongeluk zich ernstig aanzag, is het kind er met kneuzingen afgekomen. HEIDE. Wegens het minder gunstige weer werd de kermis dit jaar minder druk bezocht dan anders. In de twee danszalen echter heerschte geen gebrek aan belang stelling. (Smokkelauto aangehouden. Juist toen het grenskanloor te Maalbroek bij Roermond Woensdag avond te 8 uur gesloten zou worden probeerde een vrachtauto, die smok kelwaar vervoerde de grens te pas- seeren. De Nedeilandsche beambten hadden hem echter in de gaten. Er werden snel enkele tonnen over den weg gerold, zoodat bij niet zou kun nen passeeren. De chauffeur ma noeuvreerde echter zeer handig en wist rakelings langs de telefoonpalen rijdend toch nog door te komen. Een schot dat op den wagen ge lost werd doorboorde de kap. De spijkerplanken die echter op den weg waren geschoven werden zijn ongeluk. Met drie lekke banden trok hij op Maasniel aan. De amb tenaren volgden echter zijn spoor en troffen den wagen in de Schinders- kuil, waar de chauffeur een paar Dieuwe banden wilde opleggen. Het bleek zekere B. uit Venray te zijn die in zijn wagen 500 K.G. Duifsche margarine vervoerde. Boter en auto werden in beslag genomen en tegen B proces-verbaal opgemaakt. GEIJSTEHEN. Bij het gehouden kooingschieten van de St. Willibro- dus-gilde, trad als koning uit het strijdperk de heer L de Lauw; er werden niet minder dan 107 schoten gelost alvorens de vogel naar bene den tuimelde. Op Zondag 2 Juli e.k. zal aihier de watersportvereniging „De Maas" roei- en zwemwedstrijden houden over korte en lange afstan den. Door onze schutterij werd besloten om Zondag 2 Juli deel te nemen aan bet groot schuttersfeest te Mill, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der schuttersbond „Land van Cuyck". Onbevoegde handelingen. Door den rijksveldwachter uit Griendtsveen werd onder deze ge meente te America tegen een zekere B. uit Sevenum procesverbaal opge maakt wegens het door dezen onbe voegd inenten van varkeDS tegen vlekziekte. HORST. In de DiDsdag alhier gehouden Raadsvergadering werd o.a. besloten een gemeentelijken ophaaldienst van vuil in te stellen, welke met 1 Januari a.s. in werking zal treden. De onkosten zijn vastgesteld op f 4.per jaar per aangeslotene. OVERLOON. De 2e opvoering van „Christus Verworpen" is ook Zondag wederom een succes geweest. Oodanks het slechte weer was de belangstelling toch nog groot. Morgen Zondag de 3e opvoering, als het weer eenigszins mede werkt dan belooft het druk te worden. De aanvragen om plaatsen stroomen binnen. Toen de landbouwer Ewals dezer dageD bezig was werkzaam heden te verrichten met kar en paard in dienst van de gemeente, viel plotseling zijn paard dood neer. Het vleesch werd voor de con sumptie afgekeurd. HOLTHEES. Zondag gaf onze fanfare een concert te Maashees ter gelegenheid van de kermis aldaar. VENLO. Ondanks crisis en slecht weder, werd de kermis alhier drukker bezocht dan de laatste jaren het geval was. De kermis- spullen, die er talrijker waren dan ooit, hadden geen klagen. Dit laat ste zal wel zijn oorzaak vinden in het feit. dat de bioscopen gesloten zijn. Liinburgsche Bedevaart naar Lourdes. De vier treinen van de Limburg sche bedevaart, waaronder ook die, waarin de zieken werden vervoerd, zijn Donderdag te Lourdes aange komen. Alles en alleo verkeerden in welstand. Het weer is schitterend. BLERICK. De heer G. S. te Hout-Blerick ontdekte Woensdag morgen dat zijn geheele huis was overhoop gehaald. Dieven hadden 's Dachts het huis doorzócht. In de keuken hadden zij een Edammer kaas en enkele liters melk naar binnen gewerkt. Uit een koffer vermiste mea een toer koralen. Verder werden twee heerenrijwielen meegenomen, terwijl een damesiijwiel onaangeroerd bleef staan. MeD vermoedt zeer sterk dat de daders zich lieten insluiten. Sporen van braak werden er niet gevonden. Alle deuren stonden 's morgens open. Do roofoverval te Tegelen. De als verdacht van den Zater dagavond te Tegelen ten huize van de Wed. Butger Verhaegh plaats gehad hebbende roofoverval, waarbij genoemde vrouw een slag op het hoofd werd toegebracht aangehouden 24 jarige A. J. M. van E. van bier, is Woensdagmorgen ter beschikking van den Officier van Justitie te Roer mond gesteld en na door den Rechter Commissaris te zijn gehooid in preventieve hechtenis gesteld. Van E is voor Justitie en Politie geen onbekende, reeds in 1928 werd hij aangehouden als dader van ver schillende in de gemeente VeDlo en Tegelen plaatsgehad hebbende brand stichtingen. Na een langdurig onder zoek werd de joDge man wegens ontoerekenbaarheid buiten vervolging gesteld en naar een Rijkskrankzin nigen gesticht overgebracht. Na daar enkele maanden te hebben verbleven werd hij als „hersteld" ontslagen. Hevige hagelbui boven Venlo. Zondagmiddag omstreeks twaalf uur ontlastte zich boven Venlo een klein onweer, gepaard gaande met een hevige hagelbui. Hagelsteenen ter groote van circa 1 c.M. doorsnede bedekten in een minimum van tijd straten en pleinen der stad. De schade, hierdoor toegebracht aan de te velde staande gewassen is vrij aanzienlijk. OoK aan de talrijke broeikassen die rondom Venlo staan werd veel schade aangebracht, daar duizenden dezer kassen werden ver nield. WEERT. Het 8-jarig zoontje Frans van de wed. P G Peeters, kreeg Zaterdagmorgen ongelukkiger wijze een stokje in de luchtpijp dat in de long doordrong. Hij werd Daar het ziekenhuis te Venlo overgebracht, waar hij Woens dag is overleden. Een teeken des tjjds. Voor de vacante betrekking van schrijver bij de politie te Brunssum, jaarwedde 900 gulden, hebben zich 120 sollicitanten aangemeld, uit alle deelen des lands; onderwijzers, jon gelui met eindexamen gymnasium, H.B S., Mulo, en diploma inspecteur van politie. Rond de Crisis-varkensvret. Door den Hoogen Raad der Nederlanden is tbaDS arrest gewezen in enkele door de Roermondsche Rechtbank uitgesproken veroordee- lingen tegen landbouwers die in strijd hadden gehandeld met de ver schillende bepalingen dezer in land bouwerskringen zooveel bestreden en met tegenzin geaccepteerde wet. De Hooge Raad heeft hierbij beslist, dat het verbod van huis3lachting niet op de wet is gebaseerd en derhalve werden de landbouwers, die waren veroordeeld wegens het verrichten van huisslachtingen, zonder de voor geschreven vergunning der geweste lijke varkenscentrale, ontslagen van rechtsvervolging. Wel oordeelde ons hoogste Rechts college strafbaar het voorhanden hebben van varkens zwaarder dan 10 Kg zonder dat deze voorzien zijn van het vereischte oormerk. De tegen veroordeelingen op dit punt ingestelde cassatieberoepen werden dan ook verworpen. Limb Groene Kruis. In de te Roermond gehouden al- gemeene vergadering van bet Limb. Groene Kruis werden de twee bestuursvacaturen aangevuld door de benoeming van prof. v. d. Muhlen, Rolduc en den heer Tb. Jaspers, notaris te Schimmert. Namens de controle-commissie bracht de heer van Dijk, Heerier- heide. rapport uit. In verband met de feiten, dat o.m. bij de algemeene administratie niet is gebleken, dat de verschillende commissies haar eigen geldelijk beheer voeren, een gedeelte der administratie aan de coDtrole der commissie is onttrokken en mede in verband met het rapport van den accountant, den heer F. Tonino te Haarlem, kon de commissie de reke ning en verantwoording niet goed keuren en kon ze derhalve voor een event, décharge van den penning meester geen verantwoording op zich nemen. Op voorstel van den voorzitter werd besloten te dezen aanzien in de najaarsvergadering een beslissing te nemen. De décharge werd even eens tot dan uitgesteld. Hoofdacto-examens. Voor het examen hoofdacte te Roermond hebben zich dit jaar 251 candidaten aangemeld, 77 vrouwe lijke en 174 mannelijke Het schriftelijk examen zal Donder dag 6 Juli plaats hebben. Te Breda hebben zich 339 candi daten aangemeld. Actio van Fascisme en Nat. Socialisme in Limburg. Zondag 2 Juli a.s. zal in „Ons Volkshuis" te Heerlen een buiten gewone besturen-coDferentie gehou den worden voor de afdelingsbe sturen van R. K Werklieden Bond en van den R. K. Mijnwerkersbond terwijl tevens op de aanwezigheid wordt gerekend van alle besfuurs leden van R. K. Vakorganisaties die aaogesloten zijn bij den R. K. Lim- burgschen Werkliedenbond. Spreker is Pater J Jacobs M.S.C. voorzitter Vorming en Propaganda, terwijl tevens Mgr. Dr. Poels, Bondsadviseur en de Bondsvoorzit ters de heeren Jos. Maenen en Jos. Pelzer het woord zullen voeren. De vergadering zal, na ue inleiding van pater Jacobs, gelegenheid hebben zich uit te spreken over de actie, welke in Limburg, fascistisch en nationaal-socialistisch georiënteerde groepen ontwikkelen. Van de Nat, Soc. Ned. Arbeiders partij vernam de „L K." uit zeer betrouwbare bron, dat te Heerlen op een vergadering het parool is uit gegeven te trachteD de leiders der R. K. arbeidersbeweging persoonlijk te compromitteeren. Historisch. Bij gelegenheid van het hoog be zoek van den Bisschop aan een Noord-Limburgsch dorpje, reed de eerewacht te paard den Bisschop tegemoet. Toen zij op den weg een schitterende auto zagen aankomen, gebood de commandant zijne ruitets, om zich in escorte formatie op te stellen en voor die „bisschoppelijke" auto uit te rijden. Na ongeveer een kwartier te hebben afgelegd, kwam de stoet aan, maar hoe verwonderd stonden de eere wacht en de toegestroomde menigte geloovigen te kijken, toen uit de auto stapte niet de Bisschop, doch een, Israëliet 1 Oud-zouaaf overleden. In het St. Antoniusgasthuis te Helmond overleed Woensdag op 85 jarigen leeftijd de oud zouaaf J. Aarts geboren te Oss, doch de laatste jaren wonende bij zijn familie te Asten. Bijzonder tragisch is het, dat de eenige zoon van den oud zouaaf, de eerw. frater Tiburtius van de Con gregatie der Fraters van Tilburg, die zijn vader in het gasthuis kwam op zoeken, aldaar ernstig ongesteld werd en eenige uren na zijn vader overleed. Vier Jonge mannen door een auto aangereden. Zondagnacht omstreeks half een heeft de heer J. uit Hamburg op den weg Nijmegen-Kleef ter hoogte van het grensplaatsje Kranenburg vier jongemannen, die op weg naar huis waren met zijn auto aangereden. Ze kere F.P. uit Kranenburg werd on- middelijk gedood. De drie andere personen werden zwaar gewoDd. De auto weid in beslag genomen en te gen den heer J. is proces verbaal op gemaakt. Aan de gevolgen overleden. Te Zeelst is de heer S. die de vorige week in het kanaal reed en die daarop naar het R. K. Gasthuis vervoerd moest worden aan de ge volgen overleden. 170 Kuikens in een nacht geroofd. De kippenfokker Drienhuizen te Loosdre,cbt vermiste dezer dagen kuikens, die des nachts waren Jweg- gehaald, meldt het „U.D.". Met het oog op het zeer groote aantal door hem gefokt kon hij niet zien hoeveel. Hij hield daarom des avonds een telling en kwam den volgenden morgen tot de ontstellende ontdek king, dat in dien nacht niet minder dan 170 stuks verdwenen waren, zonder dat hij te weten kon komen welke roofdieren zulke reusachtige verwoestingen aanrichten, want dat de ontvreemding niet door menschen geschiedde, had de eigenaar reeds kunnen constateeren. Den volgenden nacht posteerde hij zich met een geweer gewapend nabij de omrastering, waarin de kui kens zich bevonden, en al spoedig kwamen de roovers opdagen. Het hleken stekelvarkens te zijn, klaar blijkelijk geholpen door ratten. Hij schoot vijf egels en een rat. Later zijn de kuikens in den grond begraven op eenigen afstand van de woDing gevonden. Lage aardappelpryzen. Ofschoon men in „De Streek" nog slechts aan het begin van de aard- appelcampagae staat, heeft zich toch reeds een zeer sterke prijsdaling vol trokken. De prijs voor de gele soort is momenteel voor export f 1,05, voor de witte soorten f 0.80 per 50 kilo. Bij een teelt van gemiddeld 25 kilo per roe, wat door velen nog niet bereikt wordt, is deze prijs ont stellend laag. De export op Enge land wordt door een invoerrecht van omstreeks f 2 per baal verlamd Duitschland boycot den invoer van Hollandsche aardappelen op iedere manier. De toestand, die in „De Streek" door een reeks van slechte jaren toch al zoo precair is, laat zich ook voor dit jaar zeer somber aanzieD. Moet strafwerk thuis worden geinaukt Het gerechtshof te Arnhem heeft Donderdag uitspraak gedaan in de bekende kwestie over de leerplicht wet. De verdachte was J. V. rijks werkman te Deventer, die door den kantonrechter aldaar was veroordeeld tot f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De onderwijzer had aan het kind van verdachte strafwerk gegeven om thuis te maken. Verdachte wilde dat thuis niet hebben. Toen het kind zonder het strafwerk den volgenden dag op school kwam, zond de onder wijzer het weg. Evenzoo ging het de volgende dagen. Tenslotte werd tegen den vader proces-verbaal op gemaakt wegens overtreding der Leerplichtwet. De verdachte was tegen het vonnis van den kantonrechter in hooger beroep gegaan, met het gevolg, dat ook de rechtbank te Zutphen hem strafbaar achtte. Toen kwam hij in cassatie en de Hooge Raad verwees de zaak naar het Amhemsche Hof. Dit Hof heeft thans den verdachte vrijgesproken. De kersencampagno. De groote partijen meikersen en vroege Duitsche. die op het momeDt op de Betuwsche veilingen worden aangevoerd brengen nog niet veel op, De prijs is van den beginne af laag geweest en loopt op het oogenblik om de 20 ets. per kilo. Het meeren- deel van de aanvoeren valt daaronder, enkele goed gesorteerde donkere kersen stijgen daar boven uit. Het weer werkt niet erg mee om de kersen, die overigeüs feitelijk voor tafelconsumptie nog veel te rood zijn. tot een gewild product temaken; wel zijn ze flink van stuk en wanneer er wat meer warmte komt, kan men goede, ontwikkelde en saprijke kwaliteit verwachten. Vroeger was de eerste pluk voor namelijk bestemd voor de Engelsche markt, dat is echter volkomen af loopen men plukt thans als ware de kersen voor den voet op van den boom, waardoor men vanzelf sprekend meer rood plukt, dan lief is. Aardbeien komen in groote kwan- tums ter veiling, ook daarvan is de prijs beneden verwachting. Een tweede Zesdaagsche te Ara sterdam. Naar van bevoegde zijde werd medegedeeld, heeft het gemeente bestuur toestemming verleend tot het houden van een tweede Zesdaagsche in de hoofdstad. Ook de R.A.I. heeft het gebouw, waarin de eerste Zesdaagsche plaats vond, onder bepaalde voorwaarden, welke gemakkelijk kunnen worden nagekomen, afgestaan aan de organi satoren, dezelfde welke den eersten wielerwedstrijd tot een gunstig eind resultaat hebben gebracht. De wedstrijd zal in den herfst van dit jaar plaats vinden. Een N. V. tot export van boter naar Indië. Uit goede bron vernemen wij, dat de directeuren der Coöperatieve Zuivelverkoopveteenigingen in Neder land aan de voorbereiding werken der oprichting van een N.V., die ten doel heeft bevordering van den biterexport naar Indië. De officieele titel zal luiden „N.V. tol export van boter en andere zuivel- en melkproducten voor ge westen buiten Europa." Einde dezer maand zullen de be trokken directeuren in den Haag e2iie vergadering houden, op welke bijeenkomst de statuten der N. V. worden vastgesteld. Als de regeering aan dit plan wil medewerken, dan zal er in Indië voor onze bedreigde zuivelbedrijven een nieuw en ruim afzetgebied ge vonden kunnen worden. Thans wordt voornamelijk door Australië boter naar Indië geëxpor teerd. Onze boterexport naar de Koloniën is op 't oogeDblik zeer gering en van 1 millioen Kg. ia 1928 gedaald tot ongeveer 200.000 Kg. Geheimzinnige braud te Megen. Gelijk gemeld, heeft onlaDgs te Megen een brand de bakkerij van B. verwoest. Het was een myste ieuse geschiedenis. Het dienstmeisje werd 's nachts wakker en hoorde een paar onbekende personen zeggen, dat zij het huis in brand zouden steken Uit vrees voor ontdekking hield zij zich eerst stil, doch zoodra de indringers zich verwijderd hadden wekte zij den jeugdigen knecht, die zich met haar alleen in huis bevond en zoo ont kwamen beiden aan een wissen dood. De kinderen van B. waren in den loop van den dag weggeroepen door het bericht dat hun vader, die elders vertoefde, ernstig ziek zou zijn. De politie heeft sindsdien ijverig gespeurd en daarbij kwam o.m. vast te staan, dat er van een ziekte van B. geen sprake is geweest, zoodat het belicht, daaromtrent gefingeerd was. Dit, gevoegd bij verschillende andere aanwijzingen, is aanleiding geweest voor rijks- en gemeente veldwacht om den bakker Woens dag in Megen te arresteeren en hem over te brengen naar de kazerne der Kon. Marechaussee te Oss. Hier heeft de Officier van Justitie te 's-Hertogenbosch hem aan een streng verhoor onderworpen. De man is naar het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch over gebracht. Binnen enkele dagen worden nog meer arrestaties verwacht. Men neemt aan, dat B. zelf den brand niet heeft gesticht, doch dat bij van anderer plannen daartoe op de hoogte is geweest. Zestienjarige moordenaar gearresteerd. Woensdagavond werd de aan dacht van den gérant van een café bij het „Anhalter Bahnhof" getrok ken door een goedgekleede jonge man, die na het genot van twee flesschen Sekt, in beschonken toe stand verkeerde en een duur gouden horloge onder zijn voeten vertrapte. De gérant waarschuwde de politie, die den verdachte arresteerde. Op den „Alexanderplatz" bleek, dat men te doen had met den 16 jarigen Paul Schumann uit Sumis- wald in het Zwitsersche kanton Bern, die door de Zwitsersche politie werd gezocht en wiens opsporing door den polilie-omroep was ge vraagd wegens moord op zijn moeder Na den moord was de jongeman, wiens overleden vader een hotel beheerde te Emmesmatt, uit Bolken in Zwitserland, waar hij met zijn moeder woonde, naar Berlijn ver trokken met een groot bedrag aan geld Hij kwam op 18 Juni aan, huurde op 19 Juni onder een val- schen naam een kamer in het Eden Hotel aan de Zoo en ging met ver scheidene vrouwen om. Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 23 Juni INGEKOMEN J. M. G. Beerkens, dienstbode, Maasheescheweg 41 van Helmond W. H. Sellings, landb Merselo N 19 van Horst H. M. F. v. Breemen, z.b.. Kruit- weg 3 van Boxmeer L. H. Hendrix, landb.. Oostrum D 42 van Wanssum M. B. E. Geurts, z.b., idem, van Grubben vorst G. v. SiDten, dienstbode, Heide L 68 van Meerlo P. M. H. Jacobs, idem, Stations weg 47 van Maashees J. L. A. v. Dijck, broeder. Leun- scheweg 1 van Venlo J. C. Daniels, dienstbode, Veulen H 39 van Bergen (L J. Smits, idem, Oostrum D 42 van Wanssum; S. Peters, dienstbode, Grootestr. 7 van Breyell; Th. Linders, idem, Oirlo E29a v. Wanssum; H. van Horck dienstbode, Veulen H 16a van Horst A. R. M. Fleskens, z.b Elndstraat 10 van Vught H. J. v. Soest, verpleger, Stations weg 32 van Bergen (L) J. Hermens, idem, van Helmond M. A. Hendriks, idem, van Oeffeit Th. Creemers, monteur, Groote Markt 2b van Maashees A. A. W. v. Vinkenstein. idem, idem, van Wychen r. C. v. Gerven, id., v. Valkensw. M. L. Deuss, verpl., St. Annal. 5 van Born A M. Defesche, id., v. Maastricht VERTROKKEN J. W. VoesteD, dienstknecht, naar Overloon A 75 M. Geenen, dienstbode, naar Keve- laer W. J. Droesen, z.b., naar Heeze Openluchttheater te Overloon. .Christus Verworpen" De Prov. Nrdbr. en 's Hertogenb. Courant schrijft Het is puik in orde met het open luchtspel te Overloon, waar wij Sacramentsdag de uitvoering van het passiespel van Jan Vuijsters „Chris tus Verworpen'' hebben bijgewoond. En als wij op voorhand al zeqgen: niets dan lof. dan bedoelen we daar alles mee behalve een gemeenplaats. Er behoort moed toe, onderne mingsgeest en volhardingsvermo gen, een openluchtspel te organi- seeren. Deze deugden nu hebben de Overlooners getoond Ie bezitten, riet eenmaal aangedurfde en be gonnen werk hebben zij doorgezel. Een aantal jaren geleden reeds heeft men daar immers Jozef in Dothan" en »De Verloren Zoon*' onder de openlucht gebracht. De acleurs uit Overloon hebben dus al meer met dat bijltje gehakt en erzijn verscheidene factoren wplke hun daarbij helpen. Wat een ideale plek immers bezit men daar voor een open luchttheater. Zou dit reeds de Overlooners geinspireerd hebben voor hun experiment? liet is mo gelijk, maar waarschijnlijk zal er meer stuwing en idealisme achter h-bben gezeten. Een prachtige natuur en omge ving alleen doet het 'm nog niel: er moet lust en liefde zijn, offer vaardigheid en wilskracht En dat alles hebben we gister kunnen consialeeren en zoo werd een bijna eollee ieve deelneming der bevol king mogelijk en zoo staan we voor het feit, dat in een plaatsje van ongeveer 1200 zielen, 120 menschen meewerken aan een openluchtspel. Daarvoor heeft men dit moeten doen en dal moeten laten en daarvuor vooraf onze hulde 1 Ook in het spel op »de Victorie- klef" hebben we gister vele goede dingen waargenomen. We zullen niet nader ingaan op inhoud en waarde van dit passiespel wel zeer geëigend ons in dit Heilig Jaar in den geest 19 eeuwen te verplaatsen daar we zulks vrij uitvoerig gedaan hebben in onze bespreking na de première door een beroepsgezelscnap in Den Bosch, toen op 29 Jan. 1932, nl. de N.V. Theater onder leiding van Dr. Wijnand Frans dit drama heeft uilgevoerd. Voor wat het spel zelf betreft, thans in een ander milieu en door een geheel ander gezelschap, moeien we uiteraard epn anderen maatstaf aanleggen, En het trof ons, dat er passages zijn in hel stuk, welke zich bepaald leenen voor deze geheel andere entourage, dèètr n.l. waar hel Joodsche volk zich roert om de figuur van Chris tus, in zijn optocht en aftrekken naar en van den Antonia-burcht, in zijn volksgetwist, in zijn feilen en bonten tooi van kleederdrach ten onder de zonnegloed op het scherpe wille zand, de gansche actie van mannen, vrouwen en kinderen en priesters, vooral in hel tweede en derde bedrijf hel eerste is te gerekt dit alles vormde mooie tafereeltjes, maar dat was per saldo kijkspel, overigens goed in elkaar gezet, waarvoor we veel waardeering hebben. Niel minder echter moeten we attentie vragen voor hel indi- vidueele spel. Van de talrijke personen, die in het stuk optreden behoeven we slechts enkele hoofd figuren te noemen. Zoo werden naar onzen smaak de rollen van Jozef van Arimalheo en Nicodemus vrij aardig uitge beeld, deed de scène der Judas- wroeging haar werk, waren er een paar pittige rolletjes van Pre lonius en Plautus, kon Pilatus zich wel aannemelijk maken ge secondeerd door hei sympathieke spel van Claudia, eri waren er een paar stoere hoogepriesters in Kaiphas en Annas. De rol der Christus-figuur was bescheiden, met enkele goede ac centen. Wij zullen het hierbij laten, de overigen mogen zonder genoemd te worden in gedachten, collectief een compliment ontvangen. Wij zien de eenmaal niet te vermijden feilen over hel hoofden willen na attentie gevraagd te hebben voor wat we boven reeds over hel ge zelschap gezegd hebben, dit warm aanbevelen. Er komen nu nog uitvoeringen op 25 en 29 Juni en 9 Juli. Over loon staat vooraan in de rij der openluchttheaters. Hel gezelschap op de Victorie- klef veel succes Burger s van 16 Juni GEBOREN Calharina L. j^chi Petrus H. W.s,)f Pieter J G. Oi Carolina H. MiL<m Johanna F. A.;x,I Maria A.H. \\e„, Johanna G. Mells Hendrika W.t[ y; GEHUWD: Johannes \V^J< 24 jaar, coupe/oh helmina Pou\Q ja te Venray. Jacobus H.fute jaar, kan loonde I ven en Elisffh, 27 jaar te Ven OVERLEDEN 1 patiënt St.|tiu: Venray Maandag 26 Juni Wychen Dinsdag 27 Juni Kerkelijöie Patérk Morgen Zoig u gatie, half 3tlinj mus voor de js, 3 na het Lof vejng des Gebeds, 4Ï. F Op voorschjn de Bisschop üoe morgen, 25 J uier Missen een ?e worden om h- mogenden in iele stellen een jn kunnen meent da ontzaglijk groin' het godsdiensten. Maandag h&arj Buggems, 8 usl. de vrouw varlin 7 uur Lof. Dinsdag hdees sol. Jaarg. voitar Woensdag klee sol. Jaarg. Po Poels en echtte. Donderdag fwar en Paulus, een: Zondag. Vrijdag hallee: bisl. Jaarg von I echtgenoote emtei Zaterdag kode 7e en 8e kleide 5e klas te bied A.s Zonda;<ur en generale II,mu mannen der lini H. Missen co li Kerk. Patilk Zondag omi ei Missen met orcht Hoogmis met j, k H. Mis en der leden der Derede, deeling, met pige aan het II. Ihhal vrouwen, kwart 5 half 6 Lof. Dinsdag hallooj van den II. Aus, Donderdag da{ Apostelen Peten H. Missen a Z Absolutie vooi Kwart voor 5 6 Lof. Vrijdag om 8 uur II. Kruisv Patat Spaarbankbo ii Voor sommig li tijd om ze weas Wij herinnereft dat er geen onng dering van etui den verleenden' uitdrukkelijk ie aan ons verzoi Qistricts-bi Kantoorilst Wordefra 2 boerendienden Reiziger vooite: 1 stoffeerder Si 1 net dienstrovc 2e meisje v. Ion Handstrijksfet5j. Juffrouw vooibr «x 1 schoenmakctcfa 1 aankomendger 1 jongen voocre 1 huishoudstetiD 2 burgerdienst 1 keukenmeid* l schilderskntf. Biedenit i Smidsknecht Jan Jongens voorea 4 burgerdiensier Bakkersknecht Metselaars, «li arbeiders, weriw brieksarbeiders, «nl meisies, smid-W* bekend met hoèg 1 huisnaaister^ 1 boerendiensje 3 burgerdienst ijetffi Gez. van dsni straat 16.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 2