Rond de boerderij Koperen Ambtsjubilé. naat- Algem. weekoverzicht Overspannen MIJNHARDT's r Gemengde Berichten Man zijn en vrouw één TSf bandigd. De binnenkant is geheel blank, terwijl de buitenkant officieel bedrukt is. liefst zoo vol mogelijk om te voorkomen, dat de kiezer be koord wordt op den buitenkant iets te schrijven Met dit gevouwen velletje gaat de kiezer in het stemhokje en heeft niets anders te doen, dan bet num mer van zijn candidaat op te schrij ven. Het komt er niet op aan, waar hij dat nummer schrijft, links of rechts als het maar aan den binnenkant is. Om te voorkomen, dat het num mer verkeerd gelezen wordt, worden de volgende cijfers 9, 91, 81. 61,99 en 89 niet gebruikt voor het num meren van de candidaten, omdat die cijfers, wanneer omgekeerd voor 6, 15, 18. 19, 66 en 68 zouden gelezen kunnen worden. Bekijken wij nu ons laatste stembiljet, dan vinden we dat num mer 1 van lijst 25 het volgnummer 200 gekregen heeft. Wil dus iemand zijn stem geven aan nummer 1 van lijst 25, heeft hij maar het cijfer 200 op zijn biljet te schrijven en het ge woon in de bus te stoppen. Wil ie mand liever zijn voorkeurstem ge ven aan een anderen candidaat op diezelfde lijst, dan schrijft hij 207. Me dunkt aan beide eischen is voldaan: de stemming blijft geheim, een ieder kan stemmen op wien hij wil, terwijl wij nu verzekerd zijn, dat die candidaat de stem krijgt voor wien zij bestemd was. Over het gemak en de tijdbe sparing die deze wijze van stemmen voor de stembureaux zal opleveren, behoef ik niet hier uit te weiden. Ovec deze idees kan eens gedacht worden. We zijn zeer benieuwd welke bezwaren wel allemaal zullen worden opgediept. Roknopt verslag winterprogramma 1932-'33 v. d. Fed. Jonge Boeren Venray. 3 November werd de campagne ingezet met een lezing van de bonds- consulent Dinghs over Crisiswetten. Verder werden nog de volgende lezingen gehouden 5 Jan. Pater Braun, onderwerp Retraite. 18 Jan. de Heer v.d. VeD, Landbouwboek houden. 2 Febr. Tuinbouwconsulent Teer over Fruitteelt, na in den na middag een practische snoeiles was gegeveD. 9 Febr. sprak kapelaan Theunissen over 't Spiritisme. 16 Febr. de Heer Jans, Geisteren over de schoonheid v.k. Noord Limburg- sche landschap. De verschillende voorzitters der afd. hadden hier om beurten de leiding, terwijl de secretaris dier afd. 't verslag maakte. Zoo werd ook gehandeld op de praatavonden, die daarnaast gehou den werden. Op 10 Nov. werd gesproken over 't wmnen en aankoopen van zaad en pootgoed en controle bij 't vee. Op 17 Nov. ontginning en ver zorging der zeugen en opfok van biggen. Op 22 Dec.zwerftocht door de kolenmijn (persoonlijken indruk) en aardappelproefvelden. Op 1 Jan. Hoe houd men een lezing en inprovisatie, en 't ontwate- riDgsplan. Op 19 Jan. de Kiesvereeniging en haar werking en 't voederen van varkens. Na elke inleiding debat. Als hoofdschotel golden echter de lessen van aalmoezenier Ronken, die een 7-tal besprekingen hield over Quadragesimo Anno. Ook van deze avonden werd geregeld door een der cursisten een bijzonder goed verslag opgemaakt. Daarnaast gaf de Heer Wijnhoven in enkele lessen een uiteenzetting over aanleg en verzorging fruittuinen Als een waardig slot op dit rijke program kregen we op 23 Februari onze feestavond, waarbij naast onze eere-voorzitter de Heer Jan Poels, nagenoeg alle adviseurs en bestuurs leden van onze B.B. aanwezig waren. Ir. Steenbergen van het Kali syndicaat vertoonde ons een paar schitterende films, waarna door het Spreekkoor „Het Boerenwerk" werd opgevoerd, aangevuld met enkele komische voordrachten en zang, waarbij alle afdeelingen, Oostrum, Oirlo, Castenray, Leunen, Heide, Ysselsteyn en Merselo, meewerkten, 't Dankwoord dat de voorzitter G. Poels na afloop aan allen voor de medewerking bracht, mag hier zeker wel aangevuld worden met een dank aan hem voor 't vele nuttige dat hij wist te leiden tot zoo'n schitterend geheel. H. v. M, Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Velling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.630.000 eieren. Groote eieren van f 2.70 tot f 3.40 Kleine eieren van f 1.65 tot f2.— Eendeneieren van t 1.70 tot f 2.60 Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag waj de aan voer 6.400.000 eieren. Groote eieren van f 2.50 tot f 3.50 Kleine eieren van f 1.60 tot f 2. Eendeneieren van f 2.— tot f 2.50 man voor het huis geslaan, dan zouden de oogen van de wachters hem stellig ontdeki hebben, want ze waren aan de duisternis gewoon geraakt. (Wordt vervolgd. van den Z. Eerw Pater Anaclctus Nielen O.F.M., als Directeur van het Ycnraysche St Antonius- patronoat In de geheel met genoodigden ge vulde. kleurig en fleurig, in Mei-toon gehouden, met emblemen, vlaggen en bloemen versierde groote zaal van het Ventaysche St. Antonius-patro- naat. heeft verleden Zaterdag de spontane huldiging plaats gehad van den bekenden en sympathieken jeugd leider P. Anadetus Nielen O.F.M.. bij gelegenheid van diens 12i/i-jarig Directeurschap van genoemd Patro- Toen een weinig - over zes de kranige Jonge Wachters «de frissche, sportieve St. Christoffel knapen met hun groepvaantjes de zaal kwamen binnenstappen, en zien daar en corps opstelden, drong de prettige Patronaatsgeest al aanstonds tot alle aanwezige Autoriteiten en Ouders der jongens door. toen dezen, gesteund door het salon-orkest „Euterpe" het Patronaatslled aan hieven. Voorafgegaan door zijn trouwen medehelper P. Dr. Hippolytus Gerz OF.M.. schreed onder geest driftig handgeklap de Jubilaris heel bescheiden naar de voor hem ge reserveerde zetel, tusschen die van de kerkelijke en wereldlijke Autori teiten. onder wie wij opmerkten den Zeereerw. Pater Malachias Geelen, Gardlaan van het Minderbroeders klooster te Venray. den Edelachtb. Heer Burgemeester onzer gemeente, O L. P. van de Loo en het lid dtr Gedeputeerde Staten van Limburg, den Hoogedelgestcengen Heer Jan Poels, bi| wie zich later nog voegde Deken Tblelen. die door dienstwerk verhinderd was eerder Ie verschijnen. Op zeer verdienstelijke wijze werd ter eere van den koperen Jubilaris de ,Alte Kameraden Marsch gespeeld door het salonorkest Euterpe waarna de adjunct diiecteur van het Patronaat, Pater Hippolytus Gerz, met een kort, maat hartelijk woord, dezen huldigingsavond opende, alle aanwezigen welkom heette, en vooral deed uitkomen, hoeveel sympathie voor d-n Directeur eu diens patro- naatswerk hij in deze dagen had mogen vinden bij de Venraysche bevolking. Zijn chef feliclteerende met diens koperen ambtsjubilé, wenschte bij hem nog een lange werkzaamheid toe voor de Venraysche Daarna zongen allen den jubilaris een hartelijk- gemeend „Lang zal hij leven" toe, terwijl wederom het pu me salonorkest „Eulerpe" dezen vo.ks- zang begeleidde. Nu verleende de Voorzitter van het feest bet woord aan den heer Autoon Stevens, die Pater Nielen uit naam van alle Patronaatsvereeni- gingen opteebten dank bracht voot de vele weldaden, aan deze bewezen gedurende het achtste van een eeuw, en hem namens alle jongens de ver- zekering gaf. dat zij Zondagmorgen gedurende de H. Mts veel en vurig voor hem zouden bidden, opdat bi) nog lang zou mogen wetken voor het St. Antonius-Patronaat. Nadat de Jonge Wacht en de leden det sportvereniging „St. Cbrisloffel" nogmaals uit vo Ie botst het enthousiaste Patronaatslied ge- zongen hadden, verleende Pater Hippolytus het woord aan denbdel- aebtbaren Heer Burgemeester tot het uitspreken van diens huldigingsrede. Z. Edelachtb. vergeleek den jubi laris met een werkpaard, dat na langen en zwaren diensttijd verwon derd zou staan ovet de hulde, net daarvoor gebracht. Ofschoon Pater Nielen, die als prlesier en als minder broeder alleen en uitsluitend werkte tot Gods meerdere eer en glorie, dus elke huldiging wel zou afwijzen, achtte de spreker zich toch verplicht, èn als Burgervader én als lid van de Patronaaiscommissie, hem die hulde openlijk te brengen en Pater Directeur met onverdeeld genoegen zi|n war men dank uit te spreken voor alles, wat deze voot de Venraysche jeugd gedaan had. Vooral wilde hij spreken uit naam van de vroegere patronaats jongens, die nu als voorbeeldige huisvaders ten volle besefteo, welke rijke schatten van opvoeding zij aan Pater Nielen te danken hebben- Na eerst den bescheiden aanvang van het patronaat te hebben geschetst, wees Z. Edelachtb. er vervolgens op, hoe, ondanks de vele moeilijk heden, de patronaatswerkzaamheden zich voortdurend naar alle kanten hadden uitgebreid, eu hoe vooral het vroegere strenge patronaatsjuk door P. Nielen was omgevormd tot een zachte, vaderlijke waakzaamheid, Alle afdeelingen van het Patronaat liet de spreker de revue passeeren, daarbij bijzonder wijzende op het groote maatschappelijke nut der Teekenschool, der apologetische cursussen en van het Sportterrein, da alshetbest geoutilleerde beschouwd werd van heel Limburg. Zeer veel werk werd ook door den Jubilaris verzet op zijn stil bureau, waar hem door de jongens om raad gevraagd werd bij de beroepskeuze, en zoo menige priesterlijke en kloosterlijke roeping door hem werd bevrucht. Veel ondank heeft' ook P. Nielen moeten ondervinden critlekiszoo gemakkelijk en menschelijk doch nooit heeft deze hem afgehouden van de vervulling zijner zware plichten. Uit dankbaarheid voor zooveel goeds, aan de Venraysche jeugd ge daan. bood Z. Edelachtb. namens alle gevers den Jubilaris of liever diens jongens want P. Nielen begeerde nooit iets voor zich zeiven, een modern filmtoestel aan. De hoop uitsprekende, dat hij als lid van de Patronaatscommissie nog lang met P. Nielen zou mogen samenwerken, besloot de spreker zijne schoone rede met de hartgrondige bede: „Dat geve God J" Het daverend applaus, dat uit de zaal opklaterde, bewees overduidelijk, hoe treffend-juist de Burgemeester de dankbare gevoelens vertolkt had van alle Venraysche burgers, grooten zoowel als kleinen, rijken zoowel als armen. Venray's dubbel manoenkwartet zong nu op verdienstelijke wijze „Muttersegen" van Oplade en daarna de zeer moeilijk uit te voeren, doch niettemin uitstekend geslaagde Kikker- Cantate." Tusschen de bedrijven door werden er door den congierge, den heer Stoks, maar voortdurend prachtige bloemstukken binnen ge dragen, welke het behoeft eigenlijk niet gezegd natuurlijk onmiddellijk van de feesttafel verhuisden naar het tooneel van P Nielen's overdierbare patronaatsjongens, die het tooneelspel in drie bedrijven Jocol zoo aanstonds zouden gaan opvoeren. Van te voren echter werd door P, Hippolytus Gerz het woord ver leend aan het lid der Gedeputeerde Staten van Limburg, tevens penning meester van het Patronaat, den Hoog- edelgestrengen Heer Jan Poels, die in zijne met echt Limburgsche humor gekruide rede vooral naar voren bracht de finantieele moeilijkheden, waarmede P. Directeur in de afge- loopen 12i/z jaren te kampen had, daarbij tevens een beroep doende op Burgemeester, Raad en Burgerij, om hunne tegenwoordige brandende belangstelling in het Patronaatswerk om te zetten in klinkende munt.. Ook Z. Hoogedelgestr., die reeds twintig jaren de functie van Patro- uaatspenningmeester vervulde, bad God hem nog lange jaren te mogen laten meewerken met Pater Nielen aan de model-opvoeding der Ven raysche jeugd. Over het tooneelspel van kinder lijke werkelijkheidsimitatie Joco I waren allen vol lof, bijzonder over het derde bedrijf, dat buitengewoon goed gespeeld werd. Tooneelaanklee- ding, costumeering, directie waren in één woord af. De pas-opgerichte Patronaats-tooneelclub „St. Genesius" onder leiding van Pater Hippolytus Gerz belooft nog veel voor de toe komst De Hoogeerw. Heer Deken Thielen binnengekomen tusschen het eerste en tweede bedrijf van genoemd tooneelspel, maakte van de Weine pauze gebruik, om als geestelijk hoofd der parochie Venray. den Eerw. Jubilaris een gevoelvol dankwoord toe te spreken voor de ontelbare geestelijke gunsten, welke P. Nielen met zijn Patronaat over de parochie had uitgestort. Waar de vijanden der Kerk zoo goed de waarheid begrijpen van het spreekwoord wie de jeugd heeft, heeft de toekomstwaar zooals in Rusland de jongens worden opgenomen in de rijen der bolsjewistische goddeloozen, om hen zoodoende te maken tot propagan disten van de dwaling, welke heel het volk ten verderve zal voeren, daar is de Kerk van haren kant op heur hoede, om de opgroeiende jeugd te verzamelen in Katholieke bonden en vereenigingen. In vorige tijden was dit niet zoo noodig, doch in onze bange dagen beschouwen de Bisschoppen deze jeugdvereenigingen als een integreerend deel der zielzorg. Nieuwe wegen werden door Pater Nielen in woord en schrift aange wezen voor het zoo broodnoodige Patronaatswerk. En alleen in zijn priester-liefde vond hij de noodige energie, om met onbezweken moed de Venraysche jeugd niet alleen te beschermen'tegen zich zelve, doch ze ook als Jonge Wachters op veroveringen te doen uitgaan voor Christus Koning... Aan het verzoek van Z. Hoogeerw. om allen een hartelijk „Lang zal hij leven" te zingen op de gezondheid van den Jubilaris, werd aanstonds op geestdriftige wijze voldaaD, terwijl daarna uit het publiek nog met groot enthousiasme een driemaal herhaald „hiep hiep, hoera" opklonk. Nu achtte de Eerwaarde Jubilaris het juiste oogenblik gekomen, om zijn overvol gemoed in keurige en origineele woorden uit te storten over allen, die hem bij zijn echt priesterlijk patronaatswerk in de afgeloopen 12i/i jaar zoo edelmoedig ter zijde hadden gestaan. Buitengewoon treffend was zijn „Memento" van de overleden Venraysche pastoors, paters en leeken- helpers en helpsters, 't welk door Z. Eerw. met ontroerde stem gehouden werd. Dank zeggende aan alle sprekers van dezen avond, aan allen ook, die in proza of vers, door muziek of zang, met bloemen of geldelijke gaven het Patronaatswerk hadden willen waardeeren. vroeg Pater Directeur ten slotte vergiffenis aan de Ouders, indien hij soms al deed hij het slechts, omdat bij ge meend had dit te moeten doen ietwat te streng tegenover hen zou zijn opgetreden.... Alle lof verre van zich afwijzende, besloot de Jubilaris zijn wonderschoon harte-woord met de psalmbedenon nobis, Domine, non nobis, niet aan ons, Heer, niet aan ons, maar geef alle eer en glorie aan Uwen naam Nadat op Zondagmorgen in de Paterskerk door den Jubilaris eene H. Mis van dankzegging was opge dragen. met algemeene H. Communie der patronaatsjongens, werd des middags door P. Nielen's „oogappels en hartlappen" de Jonge Wachten, met roerende trom en zwaaieode vendels eene eere-wandeling gemaakt langs de bevlagde dorpsstraten, ge- ladeerd door den adjunct-directeur Pater Dr. Hippolytus Gerz O.F.M. en de leeken-jeugd-leiders van het Patronaat. Na de door alle rangen en standen van Venray overdrukbezochte receptie kwam VeDray's Fanfarecorps onder leiding van Directeur Welting, aan den Jubilaris eene aubade brengen, In zijn begroetingswoord releveerde de President Dr.' Sa!a dat. hoewel het niet de gewoonte was van Ven ray's Fanfarecorps, om koperen jubilea op te luisteren, het hier een uitzon deringsgeval betrof vanwege het maatschappelijk zoo vruchtdragende patronaatswerk, vooral in de gevaar lijke puberteitsjaren. De jubilaris, wiens goede hart de Venraysche fanfaristen niet in den inmiddels rijkelijk neerstroomeoden regen kon zien staan, maakte zijn dankwoord heel kort, zich daarvoor beroepende op het gevleugelde woord van Mr. van Schaik, dat„kortheid van woorden niet altijd armoede van gedachten beteekende." Terloops zij vermeld, dat van deze plechtigheid verschillende foto's wer den genomen. Om ongeveer zes uur werd in de tjokvolle patronaatszaal aan den Jubilaris een feestavond aangeboden door den Voorzitter, Pater Dr. Hip polytus Gerz. O.F.M. Z. Zeereerw. Hooggel. vroeg in zijn openingswoord eenige clementie voor het Paasch- spreekkoor „Resurrexit' van Pater Nielen's oogappels, de Jonge Wachten Dit voor Venray nieuwe en voor de schuchtere jongens uiterst moeilijke stuk, hetwelk zij ouder leiding van den onvermoeibaren jeugdleider Mathieu Laurensse hadden inge studeerd, werd door het verwonderde publiek in diepe stilte aanhoord en met minutenlang applaus beloond. Eenige venzelf sprekende kleine haperingen waren volstrekt niet hinderlijk, ja, maakten deze onge kunstelde Jonge Wachten juist nog veel liever.... De overdreven-bescheiden jeugd leider Mathieu Laurensse, die zich voor dit spreekkoor de laatste weken half dood gewerkt had, moest hoezeer ook tegen zijn zin van het dankbare en rechtvaardige publiek een gloeiende en daverende ovatie in ontvangst nemen... Kwam door de uitzegging van „Resurrexit" deze avond al aanstonds te staan in het teeken van booge kunst, zorgde Venray's dubbelmannen kwartet door de onberispelijke uit voering van „Muttersegen" voor de echte patronaatsstemming van moeder lijke bezorgdheid, de als kampioen hoogste klasse Tooneelcompetitie bekroonde, hier in Venray reeds lang beroemde tooneelclub „St. Servalius" onder de uiterst bekwame leiding van den model-regisseur Broeder Berachus, maakte dezen feestavond tot een avond van iutens-geestelijk genot door de schitterend geslaagde opvoering van het Indisch karakter- spel „Oessin Blanda," den tragiscben strijd tusschen blank en bruin in deD Nederlandschen Oost-Indischen Ar chipel. Kreeg de prachtige Indische ensceneering reeds een welverdiend applaus bij open doek, het meester lijke spel van OessiD, vooral bij het aangrijpende, diep ontroerende verhaal over zijn kleine, bruine moeder en de daarop volgende in mooie afbeel ding van vaderlijke jalouzie door Loeff Sr., wiens begrijpelijke ziele- 8trijd ongeëvenaard natuurlijk werd weergegeven, ontlokten reeds vlak vóór het einde van het eerste bedrijf een frenctisch applaus, zóó spoDtaan, als nog nooit in Venray zal geklonken hebben... Gelukkig zorgde het prettige salon orkest „Euterpe" er voor de hoog spanning van het publiek tusschen de drie bedrijven vao „Oessin Blanda" te breken door eene mooie afwisse ling van verschillende „schlagers. Was ook het spel van Rudolf, van Georges van Hooven. Smoorman en Sidin zeer te prijzen, een extra pluimpje komt toch toe aan van Vliet, niet alleen voor zijn best weer geven, maar ook voor zijne prima articulatie, welke trouwens ook bij de andere spelers zoo goed als niets te wenschen overliet. Onnoodig te schrijven, dat alle bezoekers diep onder den indruk van dit zoo opvoedende karakterspel huiswaarts keerden na het dankbare afscheidswoord van den Zeereerw. Jubilaris, die dezen zoo goed geslaag den feestavond meende niet beter te kunnen besluiten dan met de pries terlijke bede aan God, dat Venray steeds zoo braaf moge blijven als het nu is, en altijd cresendo moge gaan in hare waardeering voor alles, wat edel is en schoon!... Colijn's moeilijkbeden bij de Kabinetsformatie. De Ned, Bank verhoogt het disconto. Onze fascisten belagen elkaar tot in Duitschland. De werk loosheid afnemende, maar de vooruitzichten blijven somber. Allerlei en Sport. Het plan van Dr. Colijn om in een door hem te formeeren nieuw kabinet alle belangrijke burgelijke partijen te betrekken, is op een désillusie uitgeloopen. Er bleken vooral ernstige bezwaren te bestaan, in het bijzonder bij de Katholieken, tegen een opname in het kabinet en de regeeringsmeerderheid, van de liberalen, Het is duidelijk, dat Dr. Colija voor zijn kabinet een breeder grond slag wenschte, dan die. welke de 52 leden der drie gioote rechtsche partijen hem konden bieden. Algemeen gaat het verlangen uit naar een krachtig bestuur en sterk gezag, maar een meerderheid van 4 stemmen is een onbetrouwbare basis voor zulk bestuur en gezag, vooral nu de tijdsomstandigheden zeer in grijpende maatregelen vereischeD, welke onmogelijk een regelmatige algemeene instemming zullen kunnen vinden. Het leek dus logisch, dat dat Colijn versterking zijner meer derheid zocht bij links en dan na tuurlijk bij de burgelijke partijen. En toen wilde hij de liberalen, van wie Dr. Colijn bij de verkiezin gen trouwens nog al eens, zij het individueelen, steun ondervond, niet passeeren. Het verzet tegen dien opzet is in hoofdzaak uit het katho lieke kamp gekomen. Daar wenschte men nog wel een samengaan te tolereeren met de Vrijz Dem., wier sociale inzichten men kon respectee ren en wier practische medewerking aan de crisis-politiek van Ruys- Verschuur men heeft weten te jwaar- deeren. Maar, zeiden de Katholieken als we de liberalen nu ook nog gaan betrekken in het nieuw te vormen kabinet, dan krijgt dit door de alge meene vertegenwoordiging der bur^ gerlijke partijen een te zeer anti socialistisch cachet. Bovendien voelen de Katholieken zich in sociaal op zicht even ver verwijderd van de liberalen als van de sociaal-demo craten. Of het waar is, weten we niet, maar bij de protestantsche kerkelijke partijen moet nog al ontstemming zijn over het feit, dat de katholieken de totstandkoming van een algemeen burgerlijk regeeringsblok hebben verhinderd. Vermoedelijk poogt Dr. Colijn op het oogenblik nog een kabinet te vormen uit de drie rechtsche partijen en de Vrijz. demo craten, waarin mogelijk ook een liberaal zitting krijgt, zonder dat deze iD het kabinet de liberale fractie officieel vertegenwoordigt. De Ned. Bank heeft het disconto met een vol procent verhoogd. De bedoeling daarvan is om den goudvoorraad te beschermen en de conclusie, welke we er uit mogen trekken is, dat de positie van den gulden zal worden gehandheafd. Onze fascisten hebben Zondag weer eens een figuur geslagen. Ir. Mussert, leider van een onzer vele fascistische organisaties, was met zijn zwart-geuniformde fascistische hofhouding naar Goch in Duitschland getrokken, waar hij den daar wer kenden Nederlanders de blijde bood schap van het Nederlandsche fascis me zou gaan brengen. Hij en het gewezen A.R -kamerlid Van der Voort van Zijp, zouden de 500 verzamelde Nederlanders toespreken, maar toen Ir. Mussert daar een drie kwartier mee bezig was, kwam een Duitsche S.A.-afdeeling de zaal bin nenvallen en deze eischte, dat het S.A.-lid Peters, een Amsterdammer, onmiddellijk het woord zou krijgen, om de bende van Mussert te ont maskeren. In Duitschland valt niets te ondernemen tegen zoo'n eisch. En toen vertelde mijnheer Peters, dat Mussert een valsche fascist was en hij, Peters, alleen het echte Ne derlandsche fascisme, onder leiding van Albert van Waterland, verte genwoordigde, het Ned. fascisme, dat Hitier als oppersten leider erkent 1 Mussert, zei hij, was een ordinaire bedrieger, die zich met een stelletje gedegenereerde aristrocraten voor atbeidsvriendeD willen uitgeven; het zijn Jodenschurken, die Joden in hun partij dulden... Het slot was, dat de voorzitter der vergadering excuses aanbood, dat hij een verrader als Mussert had ui'genoodlgd. Mussert en zijn kornuiten moesten vluchten voor de woede der vergaderden, die hem en zijn vrienden vanaf de straat bleven bedreigen 1 Het werkloozencijfer in ons land dalende; het verminderde sedert het begin van Januari met 100 000. Dit is in hoofdzaak de normale seizoensverbetering, maar het werk- loozenpersentage is toch altijd nog 2 0/° booger dan in het vorige jaar om dezen tijd. Thans daalde het van 40 op 26 pCt. (van JaDuari af) en het vorige jaar van 30 op 24 pCt. (van begin Februari af), zoodat de seizoensdaling wel sterker is dan in 1932. Met ingang van Maandag zijn in de Limburgsche mij oen echter weer een paar honderd man wegens overproductie van huisbrandkolen ontslagen. In de Maastrichtsche aardewerkiodustrie dreigt om een aangekondigde loonsverlaging tegen 22 Mei een algemeeDe staking. In vijf spinnerijen te Enschede is aan het personeel van 1600 man een nieuwe loonsverlaging van 10 pCt. aangezegd. De directie van de Kon. Stoomweverij te Nijverdal heeft te kennen gegeven, dat ze dan concur- rentie-slag tegen Japan verloren acht en dat de vooruitzichten van het bedrijf uiterst somber zijn; als voor- Ioopiye maatregel is reeds aan 200 man ontslag aangezegd. Onder en Maandagavo^ machinist de Rjui de mijn Mauritioi tief geraakt waa&ij werden afgeredp. Memoreeren we nogdat prinses Juliana vier nieuwe gebrandschilder de ramen in de Nieuwe Kerk te (jen toestand jve Delft, rond het graf van Willem ziekenhuis te van Oranje heeft onthuld. Op 23 Mei wordt de ATO-passagiers- dienst over den afsluitdijk geopend. SPORT De Ned. Hockeyploeg speelde in Amsterdam met 4—4 ge lijk tegen Duitschland. Het Noord- Nederlandsche voetbalelftal won van N. Duitschland met 2—1. Bij zeilwedstrijden op de Kaag won Bob Maas het jollenkampioenschap. Op de wielerbaan in Hilversum vloog de Rotterdamsche motorrenner Stuivenberg uit de bocht; hij werd in schier hopeloozen toestand weg gedragen. Nerveus, Oarustig en Slapeloos Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Ernstig- ongejik Auto in (le Koijuj Maandagavod is een geslote de Koninginnejru haven gereden I de v.d. Kokstvrif blik, dat de bestuurder hadpli ten niet gezien, h slagen op de vz de brug geopeijl De wagen scjioi geopende bru^Jle hoofd door politie is direct booten gaan dregg hiervoor geopend geheele verkeerln recht stil kwam ti Maandagavond men tot 2 uur bei trachten de geior politieboot en jwi Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten te halen. Dit is Men heeft daarom aan de Graag eiK mij. te Rotterjai lichten. Deze fimé 4 begonnen. Een duiker ifcef den bodem naar den autfö^i slotte weten tvvï heeft men denw. kunnen ophalen Uit het aujo- opmaken, dat thuis behoorde en den nagegaan1; d dom was van èn banketbakker, de van Strij singel heer Schepers bl genoote een bz> bracht aan Rott terugweg in de Ki gereden. De aulo gehaald. De lijken va« c niet met den aul komen. Een port daardoor heeft dir de heer Scheper weten te werken ders hebben det t Evenwel direcl gezonken. Het Sjk waarschijnlijk ioi den auto getrocke van de beide.f gedregd. Pin" „Spoor- en |Ti enkele ervariDjen verlaging der Sj>o< aardig was het ge mannetje. Zij texh met gepast gild en kwartjes, Ier' bestemming door I stukje papier gejeh zij onze taal nie| sj f 0.60 terug, ifas druk gesticuleer] m en stootte ter woorden uit. Riet hem beduid, dal voor de gevrsqjdi en dat het pe< was. Maar korfen hij wederom aai I „lekka lekW pakjes pinda op zonder eenige noe lijk gemaakt voi t 0.60 geen pinda' Blijkbaar had hi| h< verstaan in r Naaste toekomst onzer mijn industrie zeer somber. Gelijk gemeld is, in het bijzonder op de particuliere mijnen in Limburg met ingang van Maandag aan ver scheidene honderden mijnwerkers ontslag verleend. Het „Limb. Dagblad" heeft den directeur van een der particuliere mijnen gevraagd naar de oorzaken van die ontslagen en kreeg daarop volgend bescheid - De toestand in on re Limburg sche mijnindustrie is den laatsten tijd steeds slechter geworden. De afzet onzer Limburgsche kolen in het buitenland wordt steeds meer be lemmerd. Zwitserland heeft speciaal Nederlandsche kolen gecontingen- teerd. Frankrijk heeft 't invoerrecht op steenkolen weer verhoogd. België heeft een nieuwe verminde ring van deD toegestanen invoer doorgevoerd. In Duitschland wordt de afzet van het Nederlandsche pro duct sterk belemmerd door den druk welken dé nat. socialisten uitoefenen op de verbruikers om het nationale product te gebruiken. Onze afzet naar dat land mag per maand nog geen 100.000 ton bedra gen, de afzet van Duitsche kolen in ons land mag, ook onder het nieuwe udrag, practisch vrij plaats vinden. Daarbij komen nog het slechte voor jaar en voor de industriekolen zeer speciaal de heerschende crisis, welke vele bedrijven heeft doen stilleggen of op beperkte capaciteit laat verder werken. Ik overdrijf niet, waoneer ik zeg, dat de naaste toekomst van onze mijnindustrie er somber uitziet." De noodzakelijkheid, dat de Re geering thans overgaat tntcontingen- teering van den vreemden kolenin- voer wordt meer dan ooit thans, aangevoeld. Van verschillende zijden wezen werkgevers er ons op, dat wanneer de Regeering niet zou in grijpen en de toestand van thans bestendigd zou blijven, verdere ont slagen en nieuwe verzuimdiensten, hoe gaarne de mijndirecties ook anders zouden willen, niet kunnen uitblijven om voor bepaalde mijnen maar niet van erger te spreken. Doodelyk ongeluk Maandagavond heeft even buiten Heerlen op de Valkenburgerweg een doodelijk ongeluk plaats gehad. Op dat oogenblik stapte uit de bus die naar Heerlen giDg, de 55 jarige café houder L., die in het Kunderveld een café heeft. L. liep achter de bus om, terwijl uit de richting Heerlen juist een vrachtauto kwam aanrijden L. werd nog gewaarschuwd door een voorbijganger, maar schijnt het niet gehoord te hebben, zoodat hij doorliep. Hij keek bovendien nog even om Óp dat moment liep hij tegen de vrachtauto op, met het ge volg, dat hij tegen den grond werd geslingerd. De man liep een schedel breuk op, tengevolge waarvan hij spoedig overleed. L. was gehuwd, doch had geen kinderen. Drie kinderen by het pootje baden verdronken. Dinsdagmiddag om een uur zijn te 2itter van den jlaé Workum drie kinderen verdronken. Zij waren tusschen schooltijd nabij het strand in een geul aan het pootje baden, toen een van hen, het 7-jarig zoontje van den veehouder P. Dijk stra, dat zich te ver had gewaagd, plotseling in de diepte verdween. De twee andere Vinderen, de zesjarige G. en de zevenjarige C. de Jong, twee broertjes, deden pogingen om het knaapje te redden, doch geraak ten daarbij ongelukkigerwijs ook in het diepe gedeelte. Alle drie de jongens kwamen om het leven. Hun lijkjes zijn opgehaald. Niet goed be|Afc lijk zijn pakje^Se en verdween. Op het Chinee te lezen, wat dfze de Ned. Spooiwe personeel. kii In den gemefflte klelu dorpje werd markt in Mei op dag in die maaid 18 Mei nogal (en schikten dag vil. Ja maar, (ro nadat hij 'n pols zeeren, als nu j Mei eens op Dan verzjtte een anderen da, in hun lof over „Zij"-crême. Zij is inderdaad even onmisbaar voor de verzorging van huid en teint der vrouw, als voor den man die op pijnloos, spiegelglad en onberispelijk scheren gesteld is. In prijzen van 20—75 cent. Per stuk 8 ct. Dels 4 Ingekomen ei van 5iot INGEKOMEN: J. Botden, zk, Maashees; K. Creemei, Markt 2b van Cu; M. v. d. B^g, E81 van Me*#f J. v. d. Benjen straat 14 van iru! G. Classenj p39 van Meeio;

Peel en Maas | 1933 | | pagina 6