\M.mm gemest <m v&&(taaii de éuid Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. U&FONtf»: ^MANUFACTUREN - 'YOQDDEÊUGSF/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Speciaal-dagen. Algem. weekoverzicht R. K Limburgsche Middenstandsbond. Markten Provinciaal Nieuws Zaterdag 13 Mei 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 19 w MANUFACTUREN w BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AijVERTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 ct. bij abonnement lagere tarieven. PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent O. L. Vrouw Behoudenis der Kraoken, Oostrum. Er zal taalkundig misschien wel wat aan te merken zijn op het woord van eigen makelij, dat we hierboven plaatsten, maar we wisten geen beter te vinden. Met speciaal dagen be doelen we de reeks, welke straks aanvangt en het doel hebben om de gedachten der merschen gedurende korten tijd op een of andere goede zaak te conceotreeien. Den 14 Mei beleven we aldus den Moedtrsdag, den 18 Mei Volkenbonds- ofVredes dag, dan krijgen we nog een Dieren dag en een Wereld-Spaardag. Misschien zal er dit jaar nog wel een of anderen speciaal dag bijkomen, want ze komen in de mode en zullen misschien eens zoo talrijk zijn als de kalender-dagen. Men kan alle dingen van twee zijden bezien en zoo is het ook met de speciaal-dagen. Goede zaken, zoo kan men zeggen, behooren altijd te worden behartigd, of op het daarvoor meest geschikte moment. Een of andere vereeniging kan nu wel ver ordenen. dat we op zekeien datum Dierendag moeten vieren, maar als een hond ons juist op den ochtend van dien specia al-dag in de kuiten heeft gebeten, of poes brak een van onze mooie vazen, vier dan maar eens met een opgewekt gemoed den Dierendag. En a's de ambtenaar der belastingen beslag komt leggen op ons boeltje, dan zijn we de eerste vier en twintig uren zeker niet gestemd om op de juiste wijze een Wereld Spaardag te vieren. En toch kunnen we ook veel moois zeggen van de speciaal dagen. Zoo goed als van de padviodersbelofte om eiken dag minstens één goede daad te verrichten. Die ééne goede daad is na te streven en zal ons geleidelijk als mensch beter maken; als we dagelijks zouden probeeren om alle mogelijke deugden tegelijk te beoefenen, dan zou er weinig of niets van terecht komen. Zóó beschouwd, kuonen we ook vree hebben met de speciaal-dagen. Het moderne, jachtende leven laat zoo weinig tijd tot overweging, tot verdieping van ons bewustzijn, tot vorming van de motieven, welke ons moeten leiden. We doen, wat we meeneu te motten doen, of wat onze hand toevallig te doen vindt, maar we doen het impulsief, omdat de drang er toe aanwezig is, toevallig aanwezig is, maar wat slechts opper vlakkig of onvoldoende in ons karak ter ligt omsloten, dat komt niet tot uiting. Dat blijft het dikke boek vormen van de vergeten of verwaar loosde plichten. De moderne mensch heeft net tot behoefte om systeem te brengen in de beoefening der deugden, in het volbrengen van goede werken. Eu daarom is het te loven, als we de speciaal dagen vieren, d.w.z. op ge zette tijden ons er toe brengen om meer bijzondere aandacht te besteden aan bepaalde plichten, onze tekort komingen in zekere opzichten te onderzoeken en dan te herstellen, wat we verwaarloosden of veronacht zaamden. We kunnen er slechts beter van worden, als we eens per jaar meer speciaal worden herinne»d aan de groote beteekenis, welke Moeder voor ons heeft of heeft gehad, aan haar liefde en offers en... aan onzen plicht te haren opzichte. Hefis mooi en goed ook om op één dag de zoo omvattende beteekenis van het moederschap en de Moeders in het algemeen te overdenken. Zoo kan ook een Vredesdag zijn nut hebben, als we bet vredesgevoel, de liefde en verdraagzaamheid dan dieper in ons hart pogen te laten indringen. Een Dierendag,een Wereld-Spaar- dag. 't kan alles heel goed en vruchtbaar zijn. Wat ieder mensch echter vooral noodig heeft, dat zijn eigen speciaal- dagen. Welke dat zijn.'behoeft ge niemand te vertellen. Ge houdt dat voor u zelve; het is een regeling tusschen uw persoon en uw geweten. Vooral de eigen speciaal dagen maken ons als menschen beter. Houdt er wekelijks zeven. De eerste zijde gewetensdag. Dat is de dag. waarop ge heel serieus met u zelve praat en overlegt, nagaat, in welke opzichten ge als mensch tekort komt. We hebben allemaal onze persoonlijke slapte in bepaalde deugden en die persoonlijke zwak heden zijn niet gelijk. En houdt dan op de andere zes dagen van de week tekens een speciaal-dag, waarop ge met heilige drift één regelmatig terugkeerende kwade aanvechting bestrijdt of een bijzonderen plicht, welke vaak ver waarloosd werd, stevig poogt te beoefenen Zulke speciaal dagen werpen rijpe vruchten af. Denk om den zomertijd De opening der Staten Generaal. Wie bedreigen den gulden Naar vrede In het bouwbedrijf Het K L.M. conflict. Inter nationale moeilijkbeden in West Indië. Gemengd. De zomertijd is vele jaren een wankel volksbezit geweest, omdat er veel en met aandrang tegen is ge ageerd door een deel der boerenbe volking. Aan het verzet tegen den zomertijd had de boerenafgevaardig- de Braat zelfs vele jaren het bezit van een Kamerzetel te danken. De agitatie is vrijwel nutteloos, althans vruchfeloos gebleken. Braat verdween uit de Kamer, maat de zomertijd is er nog. Voor dit jaar gaat hij in den nacht van Zondag op Maandag in Laten we ons niet vergissen. Wie de klok per abuis een uur achter zou stellen, zal zich op Maandagochtend twee uur verslapen. De klok moet een uur worden vooruitgesteld I Dinsdag is denieuwgekozen Kamer door minister Ruys geiDstalleerd. 't Was een vormelijke plechtigheid; 'n regeeringsprogram kon dezen keer, nu de heer Colijn nog niet gereed was m^t de samenstelling van het nieuwe kabinet, niet worden geopen baard. Toch heeft dien Dinsdag een ko ninklijk woord tot ons geklonken. De KoningiD heeft zich n.l. ter ge legenheid van het eeuwfeest van den vader des vaderlands tot het Neder lardsche volk gericht met een erns tige vermaning, welke eensdeels ons herinnerde aan een kostbaar volks bezit, onze geestelijke vrijheid, en mede een bemoediging bevatte inzake de bezoekingen van een moeilijken tijd, dien we te boven moeten zien te komen door eensgezindheid en offervaardigheid. Moge het koninklijk woord op de juiste wijze worden verstaan 1 De autoriteiten blijven met nadruk verzekeren, dat er geen enkele reden is om zich over de positie van onzen gulden ongerust te maken. Natuur lijk zijn ze verontwaardigd over de pogingen van sommige buitenlanders om onze muntwaarde ten behoeve van hun eigen belangen te doen dalen en thans is de Offic er van justitie te Amsterdam een ernstig onderzoek begonnen naar de men schen, die onzen gulden belagen en naar de middelen, waarvan ze zich bedienen. In Amsterdam is het gemeente bestuur, voor dit geval onder leiding van den soc. dem. wethouder de Miranda, een serieuze actie begon nen om eindelijk rust te krijgen in het bouwbedrijf. Dat bouwbedrijf begon juist weer wat op te leven 3500 woningen worden op het mo ment opgetrokken, maar voortdurend worden stagnaties verwekt door de tallooze conflicten, welke de syndi calistisch georganiseerde arbeiders verwekken en door de terreur methoden, welke ze daarbij toepassen De arbeidersorganisaties zijn in dezen tijd financieel geheel afhankelijk ge steld van de overheid en mede daar door kon wethouder de Miranda deze week met nadruk zijn eisch stellen, dat eenige hangende conflic ten binnen twee maal vier en twintig uur door arbitrage moesten zijn op gelost. Deze interventie heeft thans inderdaad tot eene overeenstemming geleid mede is het bekende en langdurige steenzettersconflict er eindelijk mee opgelost. Moge de vrede nu eens van duur zijn 1 In het K.L.M.-conflict is nog géén oplossing in 't zicht. De directie heeft deze week ook haar standpunt in het openbaar belicht en dat heeft wel eenig bedenkelijk licht geworpen op de houding der piloten, die meen den te mogen „eischen" zonder tot praten bereid te zijn. Heel deze eigenaardige stakingsactie ondervindt maar weinig publieke waardeering, gelijk dat ook een vorigen keer het geval was. toen de piloten in staking gingen. Spoorwegpersoneel is het stakingsrecht wettelijk ontzegdge wezen officieren, die zich in dienst van het internationaal luchtverkeer hebben gesteld, behoorden uit eigen inzicht te beseffen, dat een stakings actie hunnerzijds nimmer publiekelijk gewaardeerd zal kunnen worden, wanneer niet eerst alle vreedzame middelen om tot overeenstemming te geraken, zijn uitgeput. Ze schaden nu hun eigen aanzien. De grieven op zich zelf, zijn door Ieeken moei lijk te beoordeelen. Wat de loonen der piloten betreft, volstaan we te dezer plaatse met de mededeeling. dat deze voor de pas aangesteldeD circa 6000 gld. blijken te bedragen, terwijl het hoogste loon bijna 16000 gld. is. In West-Indië ondervindt ons be stuur eenige moeilijkheden met de twee Zuid-Amerikaansche partijen, welke elkaar het bezit van Leticia betwisten, zonder „officieel'' met elkaar in oorlog te zijn. De Volken bond heeft aan haar leden nog geen gedragingen in dit conflict voorge schreven, maar het is wel in over eenstemming met het standpunt van Genève gebleken, dat onze autori teiten in de West deze week aan een Peruaansch vlooteskader den toegaDg tot de haven van Willem stad heeft geweigerd, al werd bunkereD buiten de havens toegestaan. Aan een vliegbooteskader van Columbia is geweigerd om op ons grondgebied te mogen landen, zooals was ver zocht. Tenslotte eenig kort nieuws. In de textielindustrie zou op Zater dag een nieuwe loonsverlaging van een nog onbekend percentage wor den aangekondigd. De Commissie-l ambooy heeft aan de regeeiing haar rapport uitgebracht over het onderzoek inzake steun verlening in natura. De Prov. Syoode van Gelderland der Ned. Herv. Kerk heeft den Winterswijkschen dominé. die ver oordeeld is terzake de befaamde anonieme briefschrijverij, uit zijn ambt ontzet. Centrale raadsvergadering. Te Nuth is de jaarlijksche centrale Raadsvergadering van den R. K. Limb. Middenstandsbond gehouden. De dag werd ingezet met het op d agen van een H. Mis in de paro chiekerk door Pastoor Ritsen van Nuth. In zijn openingswoord der verga dering wees de Bondsvoorzitter de heer Koops er op, dat organisatie toch in de allereerste plaats is een bond, die de materieele belangen zijner leden bevordert in den geest der Katholieke beginselen van geloof en zedeleer. Nu het dualisme is ingevoerd krijgt men van zelfsprekend een scherpe afscheiding in de doel stellingen der stands- en vakorgani satie. De vakorganisatie zal de maat schappelijke belangen van iedere groep intenser hebben te behartigen, terwijl de standsorganisatie van du af aan veel meer de groote lijnen zal hebben te volgen. Vervolgens wees spr. op de plaats, welke de R. IC. Middenstand heeft in te nemen bij het nastreven van den weder opbouw eener geordende maatschap pij in den geest van „Quadragesimo Anno". Hierbij wees hij er op, dat iu de organisatie de geest van onder linge kameraadschap, de geest van belangen-gemeenschap, die van dienende liefde moeten geboren worden. Nog riebtte spr. een speciaal woord tot den aanwezigen Bondsadviseur, Pater Peltus Nielen O.F.M.. die bij nogmaals namens den geheelen bood feliciteerde met zijn zilveren priester feest. Uit het jaarverslag van den secre taris bleek dat de Bond thans 38 afdeelingen heeft met 2979 ingeschre ven leden. Het hoofdbestuur werd gemachtigd voor f 3000 deel te nemen in het preferente aandeel van de N. V. Middenstandsbank. Besloteu werd een Studiecommissie samen te stellen om de voor- eD nédeelen te overwegen van eene\en- tueele verlaging der grens van het minimum inkomen voor deverplich'e inschrijving in het Handelsregister tot t 1000. Het voorstel van het hoofdbestuur om personen, werkzaam in het mid- denstandsbedrijf, die door huwelijk of het bereiken van de leeftijdsgrens door Mgr. dr. Lemmens, nader vast te stellen, den Jongen Middenstand moeten verlaten op te nemen als volwaardig lid van de Middenstands- vereeniging, werd met algemeene stemmen na uitvoerige bespreking aangenomen. Na de schorsing verkreeg in de middagvergadering allereerst hit woord Pater J. Jacobs M S C. te Heerlen over „De Verhouding van den middenstand tot andere standen." Om de juiste veihcudiny tusschen de verschillende standen te krijgeD, aldus spr., dient iedere stand zich zelf te kenneD, dient ook de rechten en eigenschappen van andere standen te begrijpen en te waardeeren. Alle standen dienen zich van de zelfde solidariteit bewust te worden het kan geen stand goed gaaD, als de andere stand lijdt. In dit verband dient' men ook de sociale wetgeving en de crisiswetgeving te b zi n Meer dan coit dienen in dezen tijd bruggen geslagen te worden tusschen de standen en de organisaties vaD standen. In dit verband bepleitte sprplaatselijk, gewestelijk en oatio naai organen, die de blijvende samen werking «usschen de verschillende standen en standsorgaaisaties be oogen. De grondwet van het Christendom is en blijft de liefde voor den naaste De solidariteit der klassen is hierop gebasseerd, de liefde is dan ook de grondwet iD het sociale leven. Hierna werd de behandeling der agenda voortgezet. Naar aanleiding van een voorste) der afd. Venray om actie te voeren tot het verkiijgen van iteun aan den middenstand door het verkenen van renteloos crediet en verlichting van lasten in zoo uitgebreid mogelijken zin deelde de voorzitter mede, dat dit op de te houden bestuursverga dering der Federatie zal besproken worden. In verband met dit voorstel deelde de voorzitter nog mede. dat er deze maand nog door den R. K Middenstandsbond in Breda een crisis-congres gehouden zal worden. Nadat de geestelijk adviseur Pater Petrus Nielen O F.M. nog een woord van lof aan den voorzitter had ge bracht volgde, na een uitvoerige rondvraag de sluiting. Dank jegens Mgr. Dr. Lemmens Na de behandeling der jaarver- s'agen r'chtte de voorzitter een dank woord aan Mgr. dr. Lemmens, Bis schop van Roermond voor zijne hulp jegens den R. K. Middenstand Bin nenkort mogen bepa'ingen tetreffer- de het aanbesteden door rekenplich- tige lichamen verwacht wordeD evenals de goedkeuring der statuteD van den Diocesanen Bond vanR.K. Jonge Middenstanders. Spr. wees ook nog eens op de Bisschoppelijke Analecta van Februari, waatin ver plichtend werd gesteld het lidmaat schap van de leden der vakafdee- liDgen voor de Standsorganisatie, voor welk verplichtend lidmaatsch. p men zich van 15 Mei zal hebbeD moeten opgegeven. Ia den korten tijd van Zijn Episcopaat heeft Z.H. Exc. groote blijken van medeleven gegeven met den gang van zaken in de middenstandsbeweging. Dit dankwoord werd door de vergadering met een langdurig applaus onderstreept. Venray Woensdag 17 Mei. CuykDinsdag 16 Mei. Aan den Zeereerwaarden Pater Anacletus Nielen, O.F.1*1. Direc teur van het St. Antonius- Patronaat op zijn koperen ambtsjubilé. O, zeven Geesten, die Jezus' troon omringt. En daar uw eeuwig Sanctus voor Hem zingt, Aanboort de beê, die wij thans tot u richten Voor hem, wiens koop'ren feest zoo schitt'rend aan kwam lichteD. Het achtste van een eeuw werd Michael's taak volbracht Door hem, die voor het Patronaat zich offerde dag en nacht Rooy's reine jeugd bestierde met vaste teugels. Ze steeds beschermde met zijn moedervleugels.... „Wie zulk een kind opneemt in Mijn naam", Sprak Jezus eens, „neemt op Mij zeiven En Hem, Die met Mij heerscht te zaam" Als loon voor zooveel werk moog' God eens nemen op In Zijnen hemel, heerlijk schoon Hém, voor wien de Patronaatsvlag hangt in top 1 Venray, feestdag van de verschijning van den H. Michaël. P. fr. CüNSTANTIUS VAN EIJK, O.F.M. VENRAY. 13 Mei 1933. DE ZOMERTIJD. De zomertijd wordt ingevoerd in den nacht van Zondag 14 op Maan dag 15 Mei. Men zette Zondagavond de klokken één uur vooruit JACHT. Openbare verpachting der jacht op de uitgestrekte gemeentegronden te Venray op Vrijdag 19 Mei ten Raadhuize 11 uur vm. De verpach ting geschiedt voor zes jaren, in gaande 1 Juli. De voorwaarden liggen fee inzage ter gemeentesecretarie en zijn ook tegen betaling van f 1.— verkrijg baar. Het Gemeentebestuur. HERIJK yan MATEN en GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Venray maken bij deze bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden ge houden te Venray in het Patronaat, Pi tersstraat 28, op 22 Mei van 1 tet half 5 n.m. voor hen wier ge- slacbts-(firma)naam begint met een der letters A, B en D; op 23 Mei van 9 tot 12 uur vm. en van half 2 lot half 5 n.m. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters C (w o. coöperaties) E F. G, H, I en J; op '24 Mei van 9 tot 12 uur vm. en van half 2 tot half 5 n.m. voor hen wier geslachtsnaam begint met een der letters K, L, M, O, P, Q en S; op 29 Mei van 1 tot half 5 n.m. voor hen, wier geslachtsnaam begint met een der letters R, T, U, V. W, X, Y en Z. Aan belanghebbenden wordt in herinnering gebracht je. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aangeboden om onderzocht te kunnen worden. (IJzeren maten geverfd blikken maten blank geschuurd koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd ijzeren ge wichten mogen niet gepotlood zijo. doch moeten roestvrij zijn gemaakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie). 2e. dat betaald moet worden a. voor het onderzoek van maten en gewichten b. voor het justeeren van ge wichten. En wel ten bate van 's Rijks schatkist. Be. dat de maten en gewichten, die gestempeld worden met het af- keuringsmerk niet in winkels enz. teruggebracht mogea worden. 4>». dat de maten en gewichteD voor 1 October 1933 gestempeld moeten zijn met de letter g en dat er, bij verzuim of verhindering om van de hierboven bedoelde zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te lateD herijken aan het ijk kantoor te Maas- richt, St. Servaasklooster No. 41, den eersten en derden Vrijdag der maand van 9 tot half 1 en van half 3 tot 5 uur. 5e. dat de milligram gewichten n et op de herijkzitting, maar clFeo aan de ijkkantocen herijkt kunnen worden (opzeDdiDg per post franco en postbewijs tot een bedrag over eenkomende met de som van 10 cent voor elk gewicb', insluiten). Venray, 8 Mei 1933. 12i/t-jarig directeurschap Patronaat. De bekende jeugdleider, de Zeer Eerw Pater Anacletus Nielen O.F.M. viert Zondag as. het 12i/«-jarig directeursscbap van Venray's St. Antonius-Patrc naat. Zaterdag om 6 uur heeft de groote huldigingsavond plaats door alle vereenigiDgen van het patronaat. Het woord zal dan gevoerd worden door burgemeester van de Loo en verschillende afgevaardigden der patronaatsvereeDigiDgen. Door de groep Genesius zal een tooDeelstukje worden opgevoerd Jokus de Eerste. Zondags om 9 uur Plechtige H. Mis tot dankzegging in de Paters kerk, waaronder alle leden van Pa tronaat ter H. Tafel zullen naderen. VaD 11 12 uur receptie. Venray's Fanfarecorps zal de Jubilaris dan eveneens een serenade brengen. Des avonds om 6 uur groote feestavond in de zaal van het Patro naat. Naast een spreekkoor zal de overbekende tooneelvereeniging St. Servaas het tooneelstuk opvoeren Oessln Blanda. Indisch karakterspel. De entree is voor dien avond laag gesteld, om iedereen in de ge legenheid te stellen het Patronaat te steunen. De baten van dezen avond zijn bestemd om de onkosten van Venray's St. Antonius Patronaat te verlichten. Het zal pater Nielen dien dag niet aan belangsti Hing ontbreken. Renoeming agent van politie. Met ingaDg van 1 Juli a.s. is tot agent van politie in deze gemeente benoemd de heer N. Vroon, thans marechaussee bij de brigade Venray Onderscheiding. Onze dorpsgenoot de heer VinceDt Pijls is, naar we vernemen, benoemd tot Officier in de Orde Ordre de Saint Georges. Zilveren dienstjubileuin. De hoofd agent van politie L. H. Janssen hoopt op 15 Juli a.s. den dag te berdenken waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot dienaar van politie in deze gemeente. Op de groote hondenter toon stelling. j.l. Zondag gehouden te Eindhoven, uitgeschreven door de Kynologenclub „De Kempen", wer den van hier de volgende prijzen behaald le prijs z g. (met extra-prijs) kaalh H. Herder (puppyklasse), eig. J. Min le prijs z.g. Whippet (puppykl.) eig. V. Pijls 2e prijs g. Bouvier (puppykl.) eig. J. Janssen 3e prijs z.g. D. Herder, eig. Mes- semaekers. Er waren in bet geheel een 170- tal honden ingezonden. Het afnemen van vogels in Limburg. Sinds eenige jaren neemt het aan tal broedsels van vogels in de vrije natuur van L'mburg zoo af, dat vele vereenigingen in verschillende steden en dorpen een onderzoek instelden naar de oorzaak van dit afnemen der vogels. Hieruit bleek, dat het veel vuldig uitroeien van bosschen en 't ontginnen van woesten grond er de hoofdoorzaak van 2ijn. Den vogels wordt geen voldoende gelegenheid gegeven om te broeden. vierder is er in de la. tite jaren een levendige handel ontstaan in vogels en vogeleieren.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1