Uit Venray's verleden. Gemengde Berichten karakters gesmoord worden, drijft men de stemmingen der volken kunst matig op, berekent men de kansen van vrede of oorlog om het gewin van een vuigen wapenhandel. De w;:reld is niet verarmd, zegt president Roosevelt. In Brazilië werpt men koffie in de zee, in Australië verbrandt men vee, in ons land brengt men groenten naar de mestvaalt. De rijkdom der wereld bestaat niet uit haar bezit aan gouJ, aan geld, maar aan de hoeveelheid goederen, die zij voor dit geld kan krijgen. De wereld is niet arm, kan niet arm zijn bij zooveel overvloed Maar miilioenen verkeeren in nood. Deze nood de schuld der geweten looze speculanten, der sjacheraars met fictieve kapitalen, der handelaars In menschengeluk, geboefte, dat onder elk volk schuilt. Het wordt boog tijd, dat de wereld zich out- doet van hun misdadigheid. Jaar vergadering Coop. Stoomzuivel-, fabriek te Oostruin. Zondag 30 April j.l. hield de Coop Stoomzuivelfabriek H. Maria te Oos trum bare algemeene jaarvergadering, welke door zoo goed als alie leden bezocht was. De Voorzitter, de heer Litjens, Wanssum, opende de vergadering roet den Cbristelijken groet en een hartelijk woord van welkom aan het Ui stuur en de ledeu, die zoo open lijk van hun belangstelling in het wei en wee der fabiiek toonden. Speciaal wendde hij zich tot Rector Asselberghs, die als Geestelijk Ad viseur, steeds trouw ter vergadering aanwezig is en de fabriek een warm hart toedraagt. Tot zija spijt moest de Voorzitter mededeelen, dat 3 bestuursleden wegens familie omstan digheden deze vergadering niet kon den bijwonen. Gaarne bracht hij bij deze gelegen heid nog een woord van hulde en dank aan de nagedachtenis van den Heer Ament, die in 1932 overleden is. Deze immers is de grondlegger geweest der huidige Zuivelindustrie die zoo machtig veel tot de opkomst van den boer heeft bijgedragen. In 1892 stichtte de heer Ament in Tungelroy zijn eerste Zuivelfabriek, die van daaruit haar groote vlucht genomen heeft. Ook als lid der Tweede Kamer heeft de Heer Ament veel gepresteerd voor den boer. Hij hoopt dan ook van harte, dat diens nagedachtenis in dankbare herinnering blijven zal Spreker bracht verder een hartelijk „proficiat" uit aan de vergadering met den uitslag der laatste verkiezing voor de 2e Kamer, waardoor de rechtsche meerderheid behouden blijft, die zeker op den ingeslagen weg zal blijven voortgaan om den boer in deze moeilijke tijdsomstandigheden bij te staan. De hoop dat 1932 beterschap zou brengen op het gebied der boter- prijzen is jammer genoeg niet in ver vulling gegaan, waartoe internationale en nationale oorzaken hebben mee gewerkt. Spreker hoopt echter dat de leden pal zullen blijven en onder de bekwame leiding van hun Dicec teur prima boter zullen produceeren, waarbij goede, zuivere melk als grond stof een eerste vereischte is. De fabriek wil dan ook een systeem ter hand nemen, waardoor de ijver voor het leveren van goede melk in de hand gewerkt wordt. Hierna draagt Spreker thans de leiding der vergadering over aan den Heer Th. Peters, lid der Commissie van Toezicht, daar hij zicb tenge volge zijner hooge jaren vermoeid gevoelt. De Heer Peters het woord nemende, verklaart eerst er tegen op te zien om onvoorbereid de leiiing op zich te nemen, daar dit zeer moeilijk is nu deze vergaderingen als he.t ware het persoonlijk cachet hebben ge kregen van den krassen Voorzitter, den onvermoeiden veteraan, die zoo veel voor onze fabriek gedaan heeft en nog doet. Hierna verkreeg de Directeur, de Heer Lemmens, het woord en deed eerst voorlezi'-g van de notulen der vorige algemt-ene vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, waarna de Directeur overging tot het uitbrengen der Balans en Winst-en Verliesrekening, welke uitvoerig door hem en den Heer Peters werden toe gelicht Hieraan ontleenden wij, dat in het jaar 1932 zijn toegetreden 6 U den met 11 koeien, zoodat de fabriek thans telt 415 leden met circa 1030 koeien. Er werd verwerkt 3610899 K.G. melk met een gemiddeld vetgehalte van ruim 3.3 pCtwaaruit geprodu ceerd werd 143727 K.G. boter. Deze boter bracht op f 1.17 per K G. Aan de leden werd uitgekeerd f 3.83 per 100 K.G., waarbij deze terug ont vangen ruim 80 pCt. ondermelk en 10 pCt. karnemelk. Nadat de Voorzitter, de heer Lit jens, voorlezing had gedaan der Commissie van Toezicht strekkende tot goedkeuring der rekening, besloot de vergadering op voorste! van het Bestuur den Directeur decharge te vcrleenen over diens beleid in 1932. Een luid applaus bekrachtigde een cn ander. De beer Janssen uit Maashees wees als Voorzitter van het Crisiscomité Maashees er op, dat zij als zoodanig nog recht hadden op hun aandeel in ht-t door de fabriek ter beschikking gestelde bedrag voor de noodlijdende boeren, om welk bedrag zij eerst daags hopen aan te kloppen. De Voorzitter verzekerde dat dit bedrag alsnog gaarne ter beschikking zal gesteld worden. De Voorzitter zegt. dat de heer Arts, die aan de beurt der periodieke af treding is. door de afdeeling Merselo herkozen is, welke herkiezing in de algemeene vergadering moet worden bekrachtigd volgens de Statuten. Met applaus gaat de vergadering tot deze bekrachtiging over. De Voorzitter feliciteert den heer Arts met het in hem door de afd. Merselo en de algemeene vergadering gestelde vertrouwen en hoopt dat de heer Arts nog lang zijn gewaar deerde krachten aan het welzijn der fabriek zal kunnen schenken. De heer F. Poels werd bij accla matie door de vergadering als lid van den Raad van Toezicht herkozen, voor welke herkiezing diens zoon, bij afwezigheid van zijn vader dank bracht. De heer Peters wees op de nood zakelijkheid der Runderhorzelbestrij- ding, waarvoor thans door Dokter 't Hoen een probaat middel Horzeline genoemd, in den handel brengt. Op een vergadering van Boerenbonden en Jonge Boeren is dit besproken met het gevolg dat een 25 fiesschen van dit geneesmiddel zija besteld, waarmede de ruggen der dieren moeten worden ingewreven. Dit uiterst goedkoope middel verdient algemeen te worden toegepast en zullen daartoe de Jonge Boereu zich bij de veehouders melden. Spreker hoopt op aller medewerking. Ook op het gebied der T.B.C. bestrijding onder het vee en de op brengstcontrole beveelt Spreker warm aan, opdat de veehouders, wanneer de Regeering straks zou overgaan tot inkrimping van den veestapel, weten welke dieren moeten worden opgeruimd en niet de beste dieren worden geslachtofferd. De heer Poels Fzu. zegt, dat het niet onmogelijk is, dat in de toekomst runderen bezet met de bekende horzelbulteo mogelijk van de markt zullen geweerd worden en dat bet toch eigenlijk schande is voor de boeren, dat zij zoolang wachten met de goede verzorging hunner dieren tot de Wet hen daartoe dwingt. Uit sociaal oogpunt wijst Spreker er op, dat de melkritten thans zoó goedkoop zijn aangenomen, dat de betrokken melkrijders hieraan niets meer verdienen. Hij spreekt den wensch uit, dat wanneer de toestand inderdaad zóó is, het Bestuur bereid is om maatregelen te nemen en in de toekomst de prijzen dier ritten zelf vast te stellen en de ritten onder gegadigden te verloten. De heer Peters wijst in zijn ant woord er op, dat men nu nog niet zeggen kan, wat in de Wet ot ver ordening omtrent runderhorzelbestrij ding zal worden bepaald, zoodat men zich in deze voorzichtig moet uit drukken, al juicht hij persoonlijk zulk eea maatregel toe, die ons rustiger dieren brengt en de melkopbreagst ergroot. Wat het tweede punt be treft, zegt Spreker gaarne namens bet Bestuur overweging toe al ont veinst mea zich aan de Bestuurstafel niet de daaraan verbonden moeilijk heden. Op een vraag van den heer v. d. Berg zegt de Directeur gaarne toe, dat hij zich zal beijveren om de kalenders bij den aanvang van het nieuwe jaar ter beschikking te kunnen stellen. Niemand meer het woord ver langende, zegt de heer Peters aan de vergadering dank voor het ver- gemakkelijke zijn taak deze vergade ring te leiden. De Voorzitter dankt den heer Peters voor zijne bereidwillige hulp spoort de vergadering aan om gedachtig aan het woord van Paus Leo XIII zich te blijven vereenigen zich allen te scharen onder bun vaandel. Het is thans de geheele wereld door: crisis en betere tijden zullen aanbreken, als wij blijven bidden alsof geen werken maar ook blijven werken alsof geen bidden helpt. Met den Cbristelijken groet sluit hij hierna deze geanimeerde vergade ring. FOSTER'S MAAOPMEN Over weerwolven. Weerwolfgeschiedeoissen zijn in zoowat ons heele land bekend en ook nog ver daarbuiten. Ja in gansch Europa en gedeeltelijk nog verder kent men soortgelijke mythen d.i. ingebeelde voorstellingen van hoogere natuurmachten. In Venray hebben we er nog weinig van gehoord, maar we willen dit weinige meedeelen in de hoop er nog eens meer over te vernemen, waat denkelijk leven hier nog wel enkele van zulke verhalen. Het woord weerwolf beteekent eigenlijk man wolf. Deze beteekenis van weer man komt ook nog voor in het oude woord weergeld, waar mee 'n som geld bedoeld was. die in vroeger tijd iemand moest betalen als hij 'n man gedood had. Verschillende weerwolfgeschiede nissen zijn er te vinden in het Lim burgs Sagenboek van Pierre Kemp, maar algemeen spreekt Prof. Schrijnen er over in het eerste deel van zijn Nederlandsche Volkskunde. Personen, die de gave bezitten op bepaalde tijden in 'n wolf te ver anderen doen dit gewoonlijk door zich 'n wolfshuid of wolfsgordei aan te leggen. Hiermee staat oog in verband onze uitdrukking „uit zijn vel springen van woede," want heel groote woede, meende men, kon ook oorzaak zijn dat iemands ziel in een dier, gewoonlijk dan in 'n wolf, overging. In het Limburgs Sagenboek vinden we 'n weerwolfsverhaal uit Blitters wijk. Daar woonde n.l. 'n jonge man, die den naam had 's nachts uit weer wolven te gaan. Vrienden, die hem wel eens als weerwolf zien wilden gingen daar eens 's avonds buurten en besloten om niet weg te gaan voor ze er meer van wisten. Tegen twaalven kreeg de weerwolf het geweldig benauwd en wilde wegmaar dit werd hem belet. Juist toen het mid dernacht sloeg viel er 'n groot wolfs- vel door de schouw in het vuur De weerwolf schreeuwde en weeide zich als 'n duivel, maar ze hielden hem stevig vast. Gauw genoeg was het vel verbrand en hiermee was de jonge man gelukkig verlost. Op andere plaatsen hangt het wolfsvel in 'n holle wilg in de wei, doch altijd brengt verbranden van de huid verlossing. In Venray wordt verteld van een bruid en bruidegom, die er met de huifkar uitgingen, om op de bruiloft te verzoeken. Onderweg evenwel was zijn uur geslagen. Hij maakte 'u smoesje, dat hij zich noodzakelijk even moest verwijderen, maar omdat 't juist op 'n gevaarlijke plaats was, liet hij z'n roode zakdoek achter en zei lachend, dat ze die maar moest gebruiken als ze door weerwolven werd aangevallen. 'n Roode zakdoek was n.l. 'n af weermiddel. Nauwelijks was de jonge man echter weg, of er kwam werkelijk 'n weerwolf op het meisje aanzetten. Zij greep onmiddellijk den zakdoek en gooide hem dien onver vaard in den muil. Als razend viel de weerwolf er op aan en verscheurde hem tot rafels Dan liep hij weg. Na korten tijd kwam de bruidegom weer terug. De bruid vertelde haar ervaring, doch toen bij haar lachend geruststelde, zag ze de roode rafels nog tusschen zijn tanden. Hoe het met de trouwpartij is afgeloopeD vermeldt ue historie niet. Veel verschrikkelijker is het verbaal van 'n meisje, dat 's avonds alleen van de „spinning" op weg naar huis was, doch aan de Heyde, tusschen „Messen" en „Evers" door een weerwolf verscheurd werd. 's Morgens vond men niets meer dan 'n spinnenwiel en de klompen, waar de voeten nog in staken, die tot de enkels waren afgeknaagd. W. J. 191—12 Begin van den Zomertijd. Voor zooveel Doodig. wordt er aan herinnerd, dat de zomertijd aan vangt 15 Mei a.s. De overgang ge schiedt in dier voege, dat wanneer de middelbare zonnetijd van Amster dam op den dag, waarop de zomer tijd aanvang', 2 uur aanwijst in den voormiddag, het wordt geacht te zijn 3 uur io dien voormiddag. De overgang dit jaar naar den zomertijd geschiedt met andere woor den dus in den nacht van Zondag 14 Mei op .Maandag 15 Mei ten 2 uur. Oud-cliroctour Geurt*, f Na Zondagmorgen voorzien te zijn geworden van de H. H. Sacra menten der Stervenden overleed Maandagmiddag de Zeereerw. Zeer- gel. Heer A. Geurts, oud-directeur van Rolduc. Oud directeur Geurts bracht de laatste jaren van zijn leven als rustend priester door, in het St. Antonius- klooster te Blerick waar hij sinds 19 Tan. 1920 vertoefde. Antonius, Hubertus Geurts werd 2 Nov. 1865 te Swolgen geboren. Hij bezocht het Seminarie te Roer mond en werd 7 Sept. priester ge wijd te Maastricht door Mgr. vao den Bradender Aan de Universiteiten van Amsterdam en Leiden maakte hij studies in de Ned. Letteren. In 1893 volgde zijn professorsbenoeming te Rolduc en 28 Maart 1914 zijn directeursbenoeming en werd hij als zoodanig opvolger van Mgr. Schrijnen z.g. Een sleepende ziekte noodzaakte hem in 't najaar 1919 ontslag te nemen en zich als rustend priester te Blerick St. Antoniusklooster te vestigen. w Jac. Smeets f Te Heithuijsen is overleden de heer Jac. Smeet?, voorzitter van de Limb, vereenigiog Landbouwbelang. Buiten de landbouworganisaties, waarvoor de heer Smeets zeer veel heeft gedaan, was hij werkzaam als lid van den Raad van Beroep voor i de directe belastingen voor Limburg, lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden Limburg, j Ruim 45 jaren was hij lid van den gemeenteraad van Heithuijsen. Daarenboven W2S hij gedurende vele jaren lid der Prov. Staten van Limburg. Inbraak by twee oude mensehen. Te Echt Slek werd Dinsdagnacht ingebroken bij de gebr. Maessen. De twee oudjes van'76 en 83 jaar sliepen naast de woonkamer en had den niets gemerkt. Uit een oude kist, die werd opengebroken, werd een bedrag van f 60 ontvreemd. Knaapje doodgereden. De 12-jange A. A. G., wonende aan den Brusselscheweg te Maastricht die op een rijwiel door de Jozef Hollmannstraat reed, werd Maandag avond aangereden door een auto, bestuurd door v. H., wonende aau het OrleanspleiD. Het knaapje was op slag dood. Roerige 1 Mei-avond te Heerlen. Maandagavond had in het Kegel paleis te Heerlen een feestelijke bij eenkomst plaats van de Duitscheis in Zuid Limburg ter viering van den nationalen feestdag van den arbeid. Dit was voor zeke/e roode elemen ten in de mijnstreek aanleiding om te demonstreeren en het is den ge- heelen avond in de Emmastraat en Willemstraat rumoerig geweest waar bij de gemeente- en militaire politie en de marechaussee meermalen han delend moesten optreden. Tevcren hadden de politie reeds klachten be reikt van nazi's en particuliere personen, dat zij door socialisten mishandeld ware i. Er zijn verschil lende charges uitgevoerd, waarbij rake klappen vielen en enkele per sonen werden gewond. De politie, die zeer bezadigd op trad, had veel last van het publiek, speciaal van de opgeschoten jongens Tegen half elf in den avond was het weer rustig. Er hebben enkele arrestaties plaats gehad. Onder zaadstorting bedolven. De 58 jarige ongehuwde voerman J. W. de H. was Maandag bezig met het afgraven van grond te Heerlen. Op een gegeven oogenblik zakte een stuk helling van den berg weg en de man geraakte onder het afvallend zand. Eenige oogenblikken later gelukte het hem van onder het zand te be vrijden. De ongelukkige bleek echter ueds te zijn overleden. Dreigend conflict in liet Landbouwbedrijf. Het heeft er allen schijn van, dat het binnenkort tot een conflict komt in het landbouwbedrijf in de provincie Groningen, een conflict dat in dit bedrijf het grootste zal zijn, dat ooit is voorgekomen. Het zal namelijk de geheele provincie omvatten, met uit zondering van de gemeenten Bedum, Ten Boer en Thesinge waar de loonen zijn gecontineerd en enkele andere plaatsen, waar de werkgevers □iet centraal zijn georganiseerd. Hoe droog April was. De filiaalinrichting van het K.N, M. I. te Amsterdam, deelt mede: Over de 24 jaar, dat den Hortus Botanicus de regenval wordt opge nomen bedraagt het maandgemiddel- de voor April 48 m.M. De tot nu toe bekende minimum-regenval in die maand was 19 m.M in 1930. In de afgeloopen maand echter werd slechts 18 m.M. afgetapt. De natste maand April kwam met 94 m.M. in 1932 voor. De laatste 6 maanden was de regenval slechts 206 m.M. tegen 339 gemiddeld, wij hebben dus zeer dro ge maanden achter den 'rug. Blijkens het voorloopig overzicht van het weer in April, medegedeeld door het Kon. Ned. Met. last te de Bilt, was gemiddeld, over de vijf hoofdstations de' ochtendtemperaluur een halven graad boven normaal. Tot den 14den waren alle dagen warmer dan normaal. De grootste afwijkin gen kwamen voor op den 12den en den 20 steo, met resp. 5 graden bo ven en 5 gr. beneden Dormaal. De gemiddelde maximum en minimum temperatuur waren minder dan 1 graad boven normaal Het aantal da gen met een minimum temperatuur benden het vriespunt was te Bilt 8 tegen 4 normaal, zij kwamen in en bijna onafgebroken reeks voor van den 15den tot den 23sten. Geduren de deze periode werd veel schade aangericht door nachtvorst. De neerslag was over het gehee le lani belangrijk beneden normaal. In het noorden en midden viel 40 tat 50 pet. van^de normale hoeveel heid in het zuiden 30 tot 40 pet. Te de Bilt werden 125 uren zonneschijn waargenomen tegen 153 normaal. De onbewaakte overwegen. Zondagmorgen omstreeks 4 uur is een wielrijder, de 18-jarige v. W. uit Eindhoven op een onbewaakten overweg tusschen Acht en Eindhoven door een trein gegrepen en op slag gedood. Hoofd en bovenlichaam van het slachtoffer waren totaal vermorzeld. Nachtelyke overval te Herpen. Zondagnacht omstreeks 3 uur heb ben bandieten een overval gepleegd op de drie alleenwonende gezusters van den Heuvel in de Boekslr. te Herpen. De indringers haalden de drie vrouwen uit haar bed. Een der zusters werd in den kelder opgeslo ten. Het kelderraam was tevoren van buiten met zakken zand en hout dichtgemaakt, waarschijnlijk met het doel eventueel hulpgeroep te smoren. De belde andere zusters werden in dekens gewikkeld en in een kamer opgesloten. Eén van haar slaagde er in naar buiten te komen. Zij heeft toen de buren te hulp geroepen. Intussrben waren de indringers verdwenen. Zij hadden alles overhoop gehaald en een bedrag van 250 gulden, dat zij vonden, medegenomen. Men vermoedt, dat er in totaal 5 personen bij dezen overval betrok ken zijn, waarvan er eenigen buiten op wacht hebben gestaan. Tegen een kar gereden. Zaterdagavond is op de Rijks weg EindhovenBoxtel onder de gemeente Best een motorrijder de heer v. d. M. uit Bodegraven met als duo passagier den heer J. uit den Haag, met groote snelheid op een door een paard getrokken groentenwagen ge reden. Beide voertuigen reden in de richting Eindhoven. De motorrijders werden tegen de straat gesmakt met het noodlottig gevolg, dat de heer J. op slag ge dood werd, terwijl v d. W. ernstig gewond naar het ziekenhuis in Eind hoven moest worden vervoerd. Het motorrijwiel werd totaal vernield. De voerman van den groentewagen be kwam geen letsel, terwijl zijn vrouw, die ook op den wagen was. door den geweldigen schok van deu wa gen viel en licht gewond werd. Moordaanslag op een winkel juffrouw. Zaterdag heeft te Eindhoven een moordaanslag plaats gehad. Een Duitsch musicus, die vroeger kennis gehad aan een; winkeljuffrouw C.R. aldaar, loste Zaterdagmiddag drh schoten op baar in de Guido Gezel- lestraat. gelukkig zonder haar te tref fen. De man sprong daarop in zijn auto en vluchte de grens over. Hij is echter Zondag in de stad Luxem burg gearresteerd. Verdronken. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd een oude man J. de G. in het ziekenhuis van de Broeders van St. Johannes de Deo te 's Bosch verm s\ Toen hij des avonds om 11 uir □og niet teiug gekomen was, werd aangifte gedaan bij de politie. Maandagmorgen is zijn lijk uit de Buitendieze opgehaald. Zondagnacht omstreeks half twee is de slager G. E. toen hij in Nijmegen aan den Lentschen oever van de Waal van de pont wilde stappen te water geraakt. Hij kwam onder de pont terecht en is verdronken. Naar de millioenenscliat. Het bergingsvaartuig van de firma Dros te Texel met de pulsiorichting aan boord, heeft Zondag niet minder dan 102 boringen gedaan. Men heeft thans nauwkeurig kun nen nagaan, waar het gezonken schip zich bevindt. Het wrak ligt ongeveer 13 meter onder het zand, waarop weer 3 tot 5 meter water staat, naar gelang het eb of vloed is. De puls inrichting moet dus ongeveer 20 M. pulsen. Door de pulsingen van Zondag is verder komen vast te staan, dat de Lutine in haar geheel op den bodem van de klei ligt, welke kieibodem varieert van li/? tot 3 M. dikte Het wrak is thans geheel af gepaald. Het heelt een lengte van 50 en een breedte van 10 M. Een enfander is volledig in kaart gebracht. Gebleken is, dat het achter schip niet is weggesleept, zooals algemeen gedacht werd, doch dat alleen het campagnedek weg is. Ook de munitie-laag, welke is aangeboord door de puls, is in kaart gebracht. Deze munitielaag heeft afmetingen van 12 bij 10 meter. Vermoedelijk is de roestklomp, welke de munitie- laag is geworden, 4i/t M. dik Onder de munitie-laag ligt de schatkamer. De heer Becker uit Gennep die de werkzaamheden leidt, heeft een co- nischen toren ontworpen, welke een oppervlakte zal bestrijken van 13 M2 Deze toren is thans gereed en ligt in de haven van Terschelling. Het wachten is op gunstig weer, om deze toren op zija plaats te brengen Tal van voorwerpen zijn Zondag door de pulsinrichticg naar boven gebracht, o.a. spijkers, welke het typemerk blijken te zijn ven de Lutine. stukken hout vaD ver schillende deelen van het schip, stukken munitie enz. Het wachten is thans op eenige dagen goed weer, om de verdere werkzaamheden te verrichten met den conischen toren. Men meent, dat onder de munitielaag het goud is geborgen ter waarde van ongeveer 14 millioen gulden, welke goudvoor raad bestaat uit gemunt goud en gouden en zilveren staven. Gemeenteveldwachter aangevallen. Zondagavond werd in een café te Udenhout de orde verstoord door 2 personen uit Tilburg. Toen de gemeenteveldwachter hen tot kalmte aanmaande, viel het tweetal hem aan en ontrukte hem den gummi stok. De veldwachter trok daarop zijn sabel en trof een hunner, zekeren J. Czoodanig op het hoofd, dat hij zwaar gewond neerstortte. In levensgevaarlijken toestand is de ge wonde in het ziekenhuis te Tilburg opgenomen. De andeie is in arrest gesteld. In het ryke Amerika. De gouverneur vau den staat New York heeft een proclamatie gepubli ceerd, waarin hij stelling neemt tegen het misbruik, dat door tal van in dustrieelen van de heerschende malaise wordt gemaakt. Hij maakte tegelijkertijd een rap port openbaar, dat eenige verbazing wekkende cijfers geeft omtrent de loonen van velen der in de U S.A. nog gelukkig geachten, omdat ze ten minste werk hebben. Speciaal de loonen van vrouwen zijn hier en daar bedroevend laag. Voor een week hard werken ontvan gen ze in talrijke gevallen een loon van vier dollar, wat das volgens onzen levensstandaard vier gulden is. De industrie van New York, die de laagste loonen betaalt, is het confectiebedrijf, waarin 50.000 vrou wen en meisjes werken. En in be paalde ateliers verdienen de employè's niet meer dan een Chineesche koelie. De ziekenhuizen zijn daarom vo! vrouwen, die zich door ondervoeding overwerkt hebben. De vier dollar in de week moeten meestal met stukwerk verdiend worden en heel wat vrouwen en meisjes blijven onder dit „maximum". Er zijn in New York voorts conserven- fabcieken, waarin de paksters een maximumloon van een halven dollar per dag kunnen halen, dus van vijf en een halven dollar in de week. Maar deze paksters zijn gewoonlijk niet ouder dan 13 jaar. Dit is moge lijk, omdat er geen wetten ten aan zien van kinderarbeid bestaan. De arbeidersorganisaties hebben zich nu aaneengesloten, om een wet er door te krijgen, waarbij een minimumloon zal worden vastgesteld. Goudkorreltjes Even nadenken Zenuwlijders. De bekeode schrijver Pater A. M. Weisz O. P., zegt in zijn boekje „Levenskunst," o.m. het volgende „Men klaagt over het toenemend zenuwlijden en bet geringe weer standsvermogen, vooral bij het op komend geslacht, bij de studeerenden en afgestudeerden, en schuift de schuld daarvan meestal op overladiag bij de studie. „Zeker is deze klacht niet onge grond. Er wordt inderdaad aan de kinderen juist in de ontwikkelings jaren zooveel onnoodig leeren of tenminste napraten opgelegd, dat het geen wonder is, dat velen levenslang de kiem der verwarring in zich dragen. „Nochtans hebben de zenuwen ook in andere iijdperken veel, ja ongelooflijk veel uitgehouden. Door arbeid alleen geraakt de mensch niet zoo licht van streek. Dan slechts wanneer hij aan al de zoogenaamde verplichtingen van ons gezelschaps leven met zijne vermakelijkheden en nachtelijke buitensporigheden, al zijne opwindingen en wanordelijkheden voldoen wil, dan wordt het hem te veel. „Voorzeker de zenuwen kunnen groote inspanning doorstaan, wanneer daarbij slechts matigheid en orde in acht genomen worden. Verweeke- lijking en zingenot echter brengen ook zonder arbeid van streek. Onze jongelieden, vooral zij, die tot de hoogere studiën geroepen zijn, zij, die vaak onder de vrijheid der weten schap slechts ontheffing van den leerplicht verstaan, zij worden zelden zenuwachtig in den dienst van Mi nerva, veelmaals echter in de slavernij van Bachus, Venus en Morpheus." Men ziet het, P. Weisz tracht geen bewijsvoering te geven, hij constateert alleen feiten, en hij weet die zoo duidelijk aan te wijzen, dat iedereen ze wel zien moet. Op weg naar Moskou. De Vereeniglng van vrienden der Sovjet Unie deelt aan het persbureau Vaz Dias het volgende mede Een Hollandsche arbeiders-delegatie welke op weg was naar de Sovjet- Unie werd op de doorreis in Duitsch- land te Hannover gearresteerd. De delegatie, bestaande uit 9 per sonen en behoorende tot diverse politieke richtingen, o.a een drietal sociaal democraten, waaronder het raadslid der gemeente Lonneker, de heer P. Langedijk, werd te Hannover uit den trein gehaald. Daar werden zij, hoewel zij allen in het bezit waren van geldige paspoorten, op gesloten in de gevangenis. Ook een Duitsche vrouw, die niets met de delegatie te maken had, werd gearresteerd. De Nederlandsche consul, wiens hulp werd ingeroepen, adviseerde de delegatie naar Nederland terug te keeren. De delegatie weigerde dit en verlangde naar Berlijn te worden overgebracht, alwaar op het Russi sche gezantschap de passen geviseerd moesten worden. Dit werd tenslotte toegestaan en onder strenge bewaking van S. A.- mannen werden zij naar Berlijn ge bracht, waar zij het Karl Liebknecht Haus (thans Horst Wessel-Haus) werden gevoerd. Hier werd de bagage en alles wat zij bezaten in beslag genomeD, terwijl de personen zelf werden vastgehouden. Tenslotte werd aan één van ben toegestaan zich met de passen naar het Sovjet gezant schap te begeven, alwaar onmiddel lijk de visa werden verstrekt. De delegatie kon toen des avonds de reis naar de Sovjet-Unie voortzetten en is Zondag te Moskou gearriveerd. Over kies- of hootpi Onzin 'n 31^111109^1" By een boer goudstaven in l«|a{ Het nabij Dixmuden vliegtuig „City ofLiv o.m. voor een w<ard francs aan goudavt Dagen lang heeft ko zacht, maar het nei vinden. Thans is uitgeiaal de plaats van de »-tj raapt door een'Wi achter gehouden." Dezer dagen ecber raden door een per bewegingen had n^egi vermoedens was gen liet gerecht heefitha en het goud in beiag Kaaripel De één onlvangicen Met troeven hocj ei Zoodat hij vlot n h De ander krijgt en Neemt met een zebt En laat, wat koien Een derde, evenilee Wacht niet tot em Maar speelt metnucl De wind mag yy 1 Hij weer, dat VHp Die kansen gevei op Wees hier op arde Te wachten op en Om daarmee Ui sle Zooals de kaarts r< Zoo wordt de rbbe Daar kan geen iens< Als U het leveijuis Dan is het heusa de Wie wel de meetepi Doch wie is intrlijk Omdat hij fair left Aan alles, wat Ij 't s Grafsclifte Met een lucifer) ke Of hij nog benae l En hij had nog. D< Van den man fo/ijs Dat ééne zoentjlach Betaalde deze nn hi 't Gedaas van q^Hif Vond hij belal^1, Er was geen enle ba Nu ligt hij stil feroi Geen auto mochttm c Nu kan hij zelftgeei Hij nam met vaaeen Hier rust, wat fn t Hij kwam van chts Maar met zijn cht Heeft men hem och Hier neergelegd. Dtiiveupor Zondag hield e P< eeniging „De Z^luw vlucht met ouc di Noyon (Fr.) afstad 30 name van 116 duien. 1 met Z.W. wind. pr behaald als volgt le G. Janssen ;!e, 1 Vermeulen 3e P Kei Loonen 5e, 14e 18e 6e Jan Jansen 7i en vatius 8e. 20e, 12e e Rutten 9e G. J^r< 15e, 23e en 29e f^us 21e G. v. Dijck ;l2e, Gebr. Hendriks ie L 28e J. Jansen. Ovduif Aankomst le df 10 Laatste 1110i Uitslag wedvlipt vanuit Jupille, afsOd 9 name van 154 dijen, uur met Z.W. vind werden bedaald a' voli le, 2e 36e en fe G 3e, 19e, 20e, 21ee29e 4e G. Vissers; 5e24e, 34e G. v.d. Putten 6e J 7e Gebr. Strijbosc8e 9e, 13e, 31 en 35Gefc 10e Jan Janjen le en Dijck; 12e, 22e, fe er ters 14e, 38e 1 39« 15e J Janssen le, 11 Coopmans18e jvan Peeters 30e St irvat: St. Servatius. Aankomst le df 11 Laatste duif 11—6—4 MIJNHARDT's Zenuw-Tablefen Laxeer-Tabltten Hoofdpijn-'able Bij A?th. Marklkritl VENLO. Ople C. vereenig ing van Maa aanvoer 2.600.00teierei Groote eieren \n f 1 Kleine eieren \n f 1 Eendeneieren \n f 1 Ganseieren varf ROERMONtT Op Eiermijn van Maidag voer 6.500.000 eren. Groote eieren in f Kleine eieren vi f 1

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8