Blad van KM MAAS" De uitslag in Limburg. FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. De kippenhouderij op het platteland. Sociale Wetgeving. Zaterdag 6 Mei 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 18 Een absolute achteruitgang der R K. Staatsparty. „Elk huis, dat ia zichzelf verdeeld is, zal te gronde gaan," schrijft R. L. aan de Maasbode. Wanneer dit oude Bijbelwoord waarheid bevat, en wie zal eraan twijfelen dan staat het met den politieken toestand der Katholieken in Nederland, maar bovenal in Limburg toch wel zeer droevig geschapen Immers terwijl in alle andere kies kringen althans een absolute vooruit gang te boeken viel, en terwijl voor het heele land het totaal cijfer steeg van 1.001.574 tot 1.037.325 stemmen, daalde in Limburg het stemmental absoluut van 161.498 tot 156.288 en relatief van 82.10 tot 72.98 percent. De hoofdoorzaak ii natuurlijk de splijtzwam, die hier nog grooter verwoestingen aanrichtte dan elders io Nederland. Immers tegenover de Staatspartij traden in Limburg niet minder dan zes lijsten met Katholieke candidaten in het krijt. Behalve de drie dissidente groepen die door heel het land candidaten hadden gesteld, telden wij hier nog de lijst Meertens, de lijste Kalse en de lijst Jacobs, die tesamen niet minder dan 8750 stemmen vereenig- den en volkomen doelloos deden verloren gaan En bovendien werden op de lijst Veraart alleen in Limburg 6667 stemmen uitgebracht, d.i. juist één derde van het totaal, dat zij in heel Nederland verwierf. Met de lijst Bongers van de R K. Arbeiderspartij stijgt zoodoende het absoluut verloren stemmental lot 15 694. Voegt men hierbij het cijfer der R.K. Volkspartij, dan krijgt men een totaal van 21.167 dissidente stemmen, veel grooter dan in eenigen anderen kieskring te betreuren viel. Waren al deze stemmen op de Katholieke lijst uitgebracht, dan ware het verboudingscijfer van '29 (82.10) nog een weinig overschre den. Mgr. Nolens z.g. heeft voor 25 jaren eens in 'n mismoedig oogen- blik Limbutg „de politieke kinder kamer van Nederland'' genoemd. Dat er in deze minder vleiende kwalificatie nog steeds 'n fond van waarheid schuilt, schijnt ons in het licht der feiten nauwelijks betwist baar. Hoewel het tevoren onwrikbaar vaststond en met de cijfers was aan getoond, dat de drie alleen in den kieskring Maastricht ingediende lijs ten geen zweem of schaduw van kans hadden, en dat ook voor de lijst Veraart waarschijnlijke dezelfde negatieve uitkomst was weggelegd, waren toch ruim 15000 kiezers nog onnoozel genoeg om hun stem red deloos te vermorsen. En nu moge' het waar zijo, dat er vooral in Zuid-Limburg bij de zelf-karnende boeren eeu morrende ontevredenheid heerscht tegen de crisis-zuivelwet en bij landbouwers zoowel als slagers tegen de nieuwe varkenswet dus juist tegen de wetten, die bestemd zijn om den noodlijdenden landbouw te steunen 1 dit kon toch nooit een reden zijn om^hetvertrouwen op te zeg gen aan' de R.K. Staatspartij, die steeds en onverpoosd den Limburg- schen Boeren- en Tuindersbond met raad en daad beeft terzijde gestaan. Trouwens het louter negatief re sultaat, dat door de ondoordachte handelwijze der ontevredenen werd bereikt, is het uitstooten van den rasechten Limburger, Mr. Truyen, zoon vau den alom geachten stich- Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. Is hel werkelijk le laat nu goed dan dan heefl het noodlot hel niet anders gewild 1 zei Festenralh in zichzelf. Maar eerst moet ik zekerheid hebben. Er wordt in zulke kleine stadjes zoo veel gepraat. Begeerenswaard is zij stellig voor velen, die haar leeren kennen. Heeft het meisje inderdaad niet willen wachten, totdat ik kwam, welnu, dan is zij als alle anderen en dan moet ik er mij maar tegen verzetten. De overste kwam 'nu weer bin nen. Festenrath ontving hem met een bijna vroolijk gezicht en hij bracht het gesprek vanzelf direct op den laatsten oorlog. De oude heer knikte hem eenige malen toe, alsof hij volko men begreep, wat er in het hart van zijn jongen vriend omging. Toer. echter vergat hij door al die avonturen uil de oorlogsjaren, door de kaas en de oalpastei den ge- heelen tegenwoordige tijd, toldat een #ordonnans hem kwam roepen, want gedurende den middag zou ter van den Limburgscben Boeren bond en zelf een der beste keDners van het landbouwvraagstuk Een zwakke troost bij dit alles is dat het gebrek aan groeikracht der S.D.A.P. ook ditmaal door den ver kiezingsuitslag werd bevestigd. Hoewel de O S.P. in heel Lim burg slechts 409 stemmen verwierf, en de vroegere partijgenoot van der Ploeg ditmaal schitterde door af wezigheid, konden de socialisten het niet verder brengen dan tot 21.923 stemme tegenover 20.010 in 1929 en 23.665 in 1925. Een merkwaardig verschijnsel, dat menigeen ongetwijfeld beeft verrast, is de groei van het stemmental der lijst Kersten met ruim... 327 percent of meer dan het viervoud! Ons verbaast deze uitslag slechts want wij hadden iets dergelijks ver wacht, zoodra wij hadden gezien, dat door het toeval der loting de naam Kersten achter dien van den katholieken lijstvoerder Hermans was geplaatst. Bij gebrek aan het onontbeerlijke huisbezoek, hebben natuurlijk weer honderden kiezers verkeerd gestemd, met het gevolg, dat de antipapis tische lijstvoerder van de Staatkun dig Gereformeerde partij zijn stem mental io katholiek Limburg vaD 219 tot 936 stijgen zag Het zou lachwekkend zijn. als het niet zoo droevig was De conclusie van al deze verkie zingsmisère kunnen wij veilig aan onze lezers overlaten. Als ieder hunner nu eens wilde beseffen, dat het zoo niet langer kan voortgaan, dat de kiezersorga oisatie noodig uitgebreid en vooral verbeterd dient te worden en dat de opvoeding van het kiezerscorps tot staatkundig besef en redelijk inzicht een dringende taak is, die geen dag uitstel gedoogt, dan zouden wij het wellicht spoedig beleven, dat de ka tholieke Limburger, eindelijk aan de politieke kinderschoenen ontwassen, tot een verstandig en plichtbewust staatsburger opgroeien zou De kip in (le verdrukking. In het jaar 1921 wandelden er in Nederland bijna 10 raillioen kippen rond. Door de mooie prijzen en de goede verzorging steeg dit aantal in 9 jaar tijd tot een leger van ruim 24i/« millioen Er zijn jaren geweest, dat een winst werd geboekt van 2 tot 3 gulden per kip, zoodat er aardig wat mee te verdienen viel. Vooral in de zandstreken van Gelderland, Overijsel, Noord Brabant en Limburg, waar men over de noodige ruimte beschikt, is de pluim veehouderij het sterkst toegenomen, en tot en met het jaar 1932 kan meD spreken van een loonend bedrijf, al liepen de prijzen ook wat achter uit lu 1929 was de gemiddelde prijs 85 ct. per kg., in 1930 72 cent. Hier staat tegenover, dat ook de voeder- prijzen gedaald waren. Toen kwam het jaar 1932. Zooals wij in het vorig artikel meedeelden, werden van de 2200 millioen eieren ruim de helft uitge voerd. Daarvan gingen ongeveer l/e deel naar Duitschland, 1/4 deel nar; Engeland en de ^rest naar andere landen. Hoe is daar nu zoo ineens de klad in gekomen Laten we beginnen met Engeland. Dit land moest den gouden stan daard loslaten, waarbij het Engel- er een kleine oefening worden ge houden, waarbij het escadronging gevechtsexerceeren onder het af geven van vuursalvo's om de wan kelende burgers van Hertogen ra de een heilzame schrik aan te ja gen en de zwakke karakters op hel pad der deugd te houden Inlusschen liep Festenralh on afgebroken in het kleine wacht lokaal op en neer. Men werpt de schoonste hoop van het leven, die men langer dan een jaar stil verborgen heeft gedragen in zijn binnenste en waaraan men droornen van het grootste geluk heeft vastgeknoopt niet plotseling zonder meer weg, gelijk een versleten kleed. Tot nu toe had hij er niet aan getwijfeld, dat zijn uitverkorene op hem zou wachten; nu en dan had hij wel eens aan de moge lijkheid gedacht, dat zij van plan zou kunnen veranderen want zij had hem toch eigenlijk niets gezegd, dan dat zij steeds vol vriendschap aan hem zou denken en zich van harte zou verheugen, wanneer zij hem terugzag. Maar die woorden waren 't ook feitelijk niet geweest, die hem hierheen gevoerd hadden. Uit haar geheele wezen, uit haar trouwe oogen hadden zoo meende hij liefde en vertrou wen gesproken en hij daarom iedere waarschuwende gedachte spoedig uit zijn hoofd verbannen. Haar te schrijven had hij niet sche pond daalde van f 12 tot be neden de f 9. Daardoor daalden ook de prij/.en der ingevoerde producten, want de Engelsche verbruiker rekende een pond nog altijd een pond. Boven dien ging Engeland er toe over, om een invoerrecht van 10 pet te heffen, wat nadien nog is verhoogd. Zoo daalde de eierprijs met ruim 3 deel. Het grootste gevaar dreigde echter van den Kant van Duitschland. Dat begon al op het eind van 1931, toen de Duitsche regeering de deviezen regeling invoerde, waarbij den Duitschen importeur maar een bepaald bedrag werd toegestaan, waarvoor hij buitenlandsche waar kon koopen. Dit was nog niet het ergste. Tot voor kort gold in Duitsch land een invoerrecht van 30 mark per 100 kg. eieren. Voor Nederland gold toen nog de meestbegunstigings- clausule, dat wil zeggen, als een ander land tegen een lager invoer recht eieren in Duitschland kon leveren, gold dit ook automatisch voor Nederland. Daar voor Joego slavië dat invoerrecht op 5 mark was bepaald, profiteerde Nederland ook van dit voorrecht. Duitschland trachtte nu met Joego-Slavië een andere regeling te treffen. Daar de onderhandelingen echter op niets uitliepeD, maakte onze Oostelijke nabuur er korte metten mee, door net verdrag met Joego Slavië op te zeggen, zoodat het met ingang van 5 Maart jl. ophield te bestaan. Bovendien verhoogde Duitschland over de geheele lijn het invoerrecht tot 70 Mark met ingang van 11 Maart. Dat is 42 ceDt per kilo of ongeveer 2i/z cent per ei. Dit heeft tot gevolg gehad, dat de prijzen kelderden tot 30 cent per kg. of 13/4 tot 2 cent per ei, waar door de kippenhouderij ineens diep in den put zit. Hierdoor zagen ook de kippenhouders, vooral de mindere man, maar ook een groot aantal boereD, zich de laatste reddingsplank, waaraan ze zich nog vastklampten, ODtglippen. De landbouworganisaties, waarvan de hoofdmannen voortdurend op den uitkijk staan, hebben reeds eerder de Regeering op het dreigend gevaar voor de kippenhouderij gewezen. En deze trof de volgende maatregelen. Wanneer de prijzen beueden 24 cent daalden, konden in totaal 100 millioen eieren uit de markt genomen wordeD, om op te slaan in de koel huizen. Deze zouden in tijden van minder aanvoer weer aan de markt komen. Nu vielen in 1932 de prijzen nog zoodamg mee. dat in plaats van 100 millioen maar 4i/4 millioen behoefde te worden opgeslagen, en de gemid delde prijs bleef boven den garantie- prijs. Nu io 1933 de toestand nog veel hachelijker is geworden, heeft de reget ring een wetsontwerp ingediend tot steun aan de pluimveeteelt, voor een bedrag van 5 millioen. Er wordt aan den pluimveehouder een prijs van 2.8 cent per e: van gemiddeld gewicht gegarandeerd. Deze wet is bereids door de Tweede Kamer aau- genomen. Het ziet er intusschen voor onze pluimveeteelt beroerd uit. en dit buiten de schuld van onzen kippen houder. Het Nederlandsche ei heeft in het buitenland een goeden naam en kan best de concurrentie met andere landen doorstaan. Vooral, toen door toepas dog van de uitvoercontrole en door stempe ling de herkomst van de eieren moest aangegeven worden, kwam dit de reputatie van het Nederlan lsche ei gewild, hij wilde zelf komen. Zijn positie, zijn vermogen deed hem verwachten, dat hij van den kant der ouders nauwelijks ernsligen toestand zou ondervinden. En nu zou zij hem tenslotte toch vergelen hebben Hij riep haar beeld op den dag van scheiding voor zijn oogen terug hoe zij hem toen zoo lang en innig had aangekeken, totdat hij onder haar trillende win pers een traan te voorschijn zag komen en hoe hij zich na een korten handdruk plo'seling omkeerde en uem een: God behoede u Tot weer ziens toeriep. Neen, n»en, dat kon hij zich niet voorstellen, dat zij thans de verloofde van een ander kon zijn. Of er moesten al heel zonderlinge dingen zijn voorgevallen 1 Intusschen als het zoo was, als zij voor hem verloren was, dan zou niets hem meer terughouden. Wat konden hem dan alle andere menschen schelen. Tot op heden had 't hem on danks alle eigenaardigheden die hem overkomen waren, toege schenen, alsof hij hier, zelfs in dit lokaal, een vrijere, weldadiger lucht inademde, want hij had tot zichzelf gezegd, dat enkele minu ten hem bij haar konden brengen Dat was nu voorbij. De lucht leek hem zwaar en zwoel. Als zij hem vergeten had, dan weg zoo spoedig mogelijk ten goede en werden zelfs hoogere prijzen gemaakt dan voor de Deen- sche eieren. Nu door de buitenlandsche maat regelen onze handel aan banden wordt gelegd, werkt de pluimvee houderij met groote verliezen. Er is reeds gezegd, dat de Regee ring een garantie heeft gesteld van 2.8 cent per ei. Nu wordt ernstig overwogen, om den stroom van eieren te beperken. Niet door de kip te dwingen, minder eieren te leggen, maar door een partij van de eierfabrikanten naar den kookpot te wijzen. De regeering tracht dit recht te verkrijgen door de machtigingswet, waarvoor de Tweede Kamer dezer dagen speciaal wordt bijeengeroepen. De Nederlandsche consument kan echter de brave kip voor die schande bewaren, door meer eitjes te ver orberen. In 1932 bedroeg het verbruik in ons land gemiddeld 180 tot 135 eieren per boofd. Als dit getal ver hoogd werd tot 250, dat is 2 om de 3 dagen, wat nu nog niet bepaald tot de veelschrokkerij kan gereKend worden (in Amerika nuttigt men ongeveer 1 ei per dag), dan was daarmee de kip gered en werd aan de pluimveehouderij een groote dienst bewezen. Nu kan men ook aan dezen kant overdrijven, want een stopzetting van den uitvoer zou ons aan het gevaar blootstellen, dat wij door andere landen van de buitenlandsche markt werden verdrongen, en dit zou voor de toekomst noodlottige gevol gen kunnen hebben. Bovendien, waar wij uit het buitenland goederen be trekken en daarvoor Nederlandsch kapitaal over de grenzen gaat, daar moet omgekeerd ook buitenlandsch ge!d inkomen, anders gaan wij lang zamerhand een zekere verarming tegemoet en zou Nederland er gaaD uitzien als een geplukte kip. Hoe men de zaak ook keert of draait, er zitten overal haken en oogen aan. Heel. J. H. DELHOOFEN. Dat de rentekaart een kostbaar be zit is, wordt helaas door vele arbei ders nog niet voldoende begrepen. Wel constateeren we met genoe gen, dat de toestand de laatste jaren veel verbeterd is, en de waardeering van de rentekaart steeds grooter wordt. De 001 zaak van de onverschilig- heid van velen voor de Invaliditeits wet, is «n.i. wel, dat men de voor- deelen van het plakken niet onmid- delijk, doch in den regel later voelt. De Ongevallenwet en de ziekte wet zijn bij het volk meer populair, omdat men bij eventueel ongeval, of bij mogelijke ziekte dadelijk profi teert. Bij den rentekaart komen de voordeelen gewoonlijk pas bij ou derdom of invaliditeit. En is de ren tekaart Diet minder waard. In klein voorbeeld. In een der dor pen onder den Raad van Leiden overleed in Augustus 1920 een ar beider nalatende een weduwe van 53 jaar en een rentekaart, waarop slechts 17 zegel? van 60 cent waren geplakt, Dit aantal van 17 zegels was gedu rende het eerste jaar een voldoend aantal om de weduwe, bij het berei- keu van den 60-jarigen leeftijd, in het genot van weduwenrente te stel len. Evenwel gebeurde dit niet, daar de weduwe hiervan blijkbaar niet op de hoogte was en de Raad van Ar beid in de eerste maanden van deze gevallen nog niet speciaal aanteeke- ning hield (later gebeurde dit wel) De weduwe werd in Augustus 1927 wcgl Toen de rechter Bokelmann terugkwam, moest hem de veran dering wel opvallen, die er met den jongen man had plaats gehad. 's Morgens, half een gevangene was de kapitein openhartig, vro lijk en vol vertrouwen geweest; thans vertoonde zijn gelaat een sombere geslotenheid. Kortaf antwoordde hij op de vraag van den rech-ter of hij een besluit had genomen, dat hij nog geen beslissing kon nemen, dat hij waarschijnlijk zijn intrek in een hole! zou nemen en moge lijkerwijs slechts een dag zou blijven. Kapitein, zei de rechter, het is niet in het minst mijn plan dieper op uw persoonlijke aange legenheden in le gaan, dan dit met mijn beroep vereenigbaar is. Maar ik vermoed, dat u tnsschen hedenmorgen en thans een nieuws hebt ontvangen, dat u onaange naam gestemd heeft. Was er nog iemand anders dan de overste bij u Neen. Slaat u mij dan toe, als een ouderen vriend, een openhartig woord met u te spreken. Ik ber. met de toestanden hier ter plaats nauwkeurig bekend. De dame, om wier wille u hierheen bent, is juffrouw Annette Riedenburg. Vorig jaar was zij in Keulen. Om de hand van deze dame geeft zich sinds eenigen tijd een zeer gezien 60 jaar, doch, onbewust van haar recht op weduwenrente, vroeg zij Diets aan. Enkele weken geleden werd het geval dooi de administratie der sociale wetten ontdekt en werd de weduwe, welke inmiddels den leeftijd van 65i/t jaar heeft bereikt, in het genot gesteld van haar weduwen rente met ingaug van den dag. waarop zij den leeftijd van 60 jaar had bereikt. Daar het weduwen- pensioen f 187.20 per jaar bedraagt, komt zij dus in eens in het bezit van de niet onaardige som van ruim f 1030, zegge duizend en dertig gld. en verder haat geheele leven van f 3.60 per week. En dit alles op grond van een rentekaart. waarop slechts voor ruim f 10 was geplakt (17 zegels van 60 cent). Of de rentekaart van haar man zaliger ook een kostbaar bezit was Ispsanisa HidalesUagea. Help bytyds Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumatische pijnen, on natuurlijk uitzicht der urine, pijnlijke looziog of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen or ganen door verzwakking niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreereo en verder uit het lichaam verwijderen, kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken rechtstreeks op deze verzwakte orga nen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk ge züiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, waterzucht, ischias, rug pijn, spit. Foster's Rugpijn Pillen zijn verkr bij alle drogisten enz. a f 1—, f 1.75 en f 3.— per doos. 30 lagekomea en vertrokken personen van 21 tot 28 April. INGEKOMEN A. L. Bexkens, z.b., Maasheesche weg 13 van Aarle Rixtel W. P. H. van Bergen en gezin, opz. N S.. Oostrum C 31 v. Gennep M. A. Bexkens. z.b Maasheesche weg 13 van Nijmegen D. C. A. de Bruya, dienstbode, Overloonsche weg 6 van Deurne W. A. Derikx, id., Brabander A 19 van Meerlo W. Faessen en gezin, landarbeider, Oirlo F 2 van Grubbenvorst C. H. Fila, z.b., Kruisstraat 9 van Belfeld E. Th. M. Derks, id., Merselosche weg 7a van Eindhoven G. J. P van Ham, rijwielhersteller Stationsweg 6 van Horst Th. H. M. Hendrix. z.b., Paters- straat 9 van Grubbenvorst M. Linders en gezin, landbouwer Oostrum D 34 van Sambeek G. Th. C. A. Vermeulen, verpl., Groote Markt 10 van Heerlen M. J. Vermeulen en gezin, laodb. Oostrum D 36 van Meerlo G. H. Bouteo, slager, Groote Straat 23 van Venlo H. F. v. Dijck, opz. N. Heidemij Groote Markt 11 van Arnhem J. P. H. Hendrix, bakker, Eind- straat 21 van Grubbenvorst H. H. Hommen, Hoenderstraat 6 van Oisterwijk F. A. Litjens, slager, HenseDius burger van Hertogen rade veel moeite. Hij heeft tot op heden voor zoover ik weet nog geen jawoord gekregen of dat n.oest dan toevallig van daag of morgen gebeurd zijn. Do jonAe dame zelf oppert nogal bezwaren, hoewel haar vader deze verbintenis graag zou zien om haar lot voor goed aan een ander te verbinden, op welke gronden, dat kan ik weliswaar niet zeggen. Indien er iemand u den staat van zaken anders heefl voorgesteld, dan zijn dat slechts vermoedens. Er beslaat voor een man van gevoel niets onaangenamer, dan door wildvreemde personen over zijn intiemste aangelegenheden te hooren praten. Hier was het echter een geheel ander geval. Bokelmann drukte zich heel voorzichtig en met eenige terug houdendheid uit. Festenrath, wiens gelaat merk baar ophelderde, greep daarom diens hand. Ik dank u riep hij. Ik kon het niet gelooven. Maar als het nu eens te laat was Dan zoudt u zich natuurlijk niet mogen laten zien, want u zoudl het jonge neisje ongeluk kig maken, zei Bokelmann, Het is altijd iels pijnlijks, vervolgde hij, een gesloten verbond al is het ook pas na de verloving te doen verbreken. Doch daarvan [is stellig geen sprake. De rent- straat 16 van Beesel P. H. Thissen, dienstbode, Groote Staat 13 van Bergen (L.) P. J. Driessen en gezin, landbou wer, Castenray G 41 van Horst P. J. Rutten, diensknecht, id. van idem M. W. G. Seuren, dienstbode, id. van idem E. Sürgers. idem, Oirlo E 84 van Kevelaer P. J. Cuypers, verpleger. Stations weg 32 van Grubbenvorst M. H. A. Damviseaux. idem, St. Annalaan 5 van Swalmen M. A. Janssen, verpleegster, St. Annalaan 5 van Oploo E. M. Jilesen, idem, idem van Beugen. VERTROKKEN t P. H. Voesten, dienstknecht, naar Broekhuizen C 195 A. M. Vervoort, dienstbode, naar Horst M. M. P. Volleberg. idem, naar Venlo, Hertog Reinoudsingel 14 H. J. P. van Gils, winkelbediende naar Blerick, Kleine Molenstraat 13 J. J. A. Korsten, bakker, naar Maasbree, Baarlo A 202 M. Hendriks, landbouwer, naar Maashees, O verloon A 140 M. P. Hendriks, z.b., id., naar id. L. Reintjes en gezin, landbouwer naar Broekbuizen A 45 H. M. P. Kusters, dienstbnaar idem J. G. Versleijen, dienstknecht, naar Meerlo, Swolgen M. B. H. Janssen, z.b., naar Horst Meterik W. H. Vo'.leberg, dienstbode, naar Tegelen, Muntstraat 45 P. J. Brouwers, dienstknecht, naar Broekhuizen C 207 M. J. H. Hoedemaekers, z.b.. naar Amsterdam, Linaeishof 13 A. M. Heyer, dienstknecht, naar Horst G 6 H. M. H. Schobbers, radiomon teur, naar Horst E 57 Th. HouweD, dienstknecht, naar Horst, Nieuwstraat J. L. van Meijel.'idem, n. Maas hees A. B. Cox, dienstbode, n. Waus- sum H. J. P. Hendriks, landb., naar Grubbenvorst A 21 M. J. Flinsenberg, z.b., naar Grub benvorst A 21 B. E Jenneskens en gezin, laodb., naar Bergen Well E 144 P. Thoonen, landbouwer, idem. De gewetenloosheid der speculanten. President Roosevelt heeft bij zijn ambtsaanvaarding als eerste woord een beschuldiging uitgesproken aan 't adres van de gewetenlooze specu lanten en andere geldmisdadigers. „Onze nood." zoo zei Roosevelt, „is niet van substantieelen aard, wij worden noch door oorlog, noch docr sprinkhanen geteisterd, wij hebben alles rijkelijk, zelfs in overvloed, en slechts aan de manipulaties van ge wetenlooze speculanten hebben wij den nood van thans te wijten". Het heeft laog geduurd, voordat een der officiecle regeerders den werkelijken machthebbers en machts misbruikers. den geldmagnaten, zoo rechtuit de waarheid durfde zeggen. Die enkele dozijnen Heden, die aan de koordjes van het politieke mario nettenspel trekken, voor wie een enkel woord voldoende is, de mee- Dingen van politici en diplomaten van zwart naar wit te laten ver- bleeken, die lieden vormen te zamen de grootste ongeorganiseerde misda- digersbende der wereld. In enkel financieele centra, waar geweten en meester vertrekt vanmiddag voor eenige dagen. Indien er zulk een gewich ige gebeurtenis zou plaats gehad hebben, dan had men mij daarvan zeer zeker bericht gezon den, want ik ben een intieme vriend van den rentmeester en van den^heer, die graag zijn schoonzoon wil worden. En desondanks zoudt u mij willen steunen riep Festenrath aarzelend. U maakt geheel en al den indruk vaneen man van eer, ant woordde de rechter. Uw positie is een aanzienlijker dan die van mijn vriend, u bent jonger, Kirchhoff is een man van ver in de veertig en voor alles: An nette schijnt u niet vergelen te hebben, want anders had zij al lang in een verbintenis toege stemd, die haar vader beslist zien wil. Ik hou heel veel van het jonge meisje waarom zou ik dan iets nalaten om haar geluk kig te maken. Kirchhoff zal, als hij toch wil trouwen, wel een ander meisje vinden, dat hem past Annette's k?us kan in dit geval niet twijfelachtig zijn. Ik vermoed, dat zij slechts dan met Kirchhoff in het huwelijk treedt, als zij de hoop om u terug te zien, zal moeten opgeven. Ik dank u van ganscher harte riep Festenralh. Ik heb Annette lief, zooals een man slechts liefhebben kan. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7