m PEEL EK MMS MANUFACTUREN VENPAV Ia 2000 Basaltinetegels N.V. Helmondsche Bouwmaterialen- en Brandstoffenhandel LANDCENOOTEN. XIX Heropening Zaterdag 13 Me. TELEFOON No. 218 Rond de boerderij Binnenland. Gemengde Berichten 30 x 30 x 45 VRAAGT NU PRIJZEN Molenstraat 86-88 HELMOND Telefoon 218 steunt de NEDERLANDSCHE INDUSTRIE en stookt uitsluitend Bruinkool Briketten Ge hebt het zelf in Uwe hand Houdt Uw geld in ons Vaderland. Zaterdag 6 Mei 1933, No. 18 De Runderhorzel en hare bcstryding. Iedere veehouder kent deze plaag geest. Hoewel ze bij voorkeur de jonge dieren aantast, hebben ook de melkkoeien er dikwijls van te lijden. Waar iedere horzel 100 en meer eitjes legt en deze telkens één voor éen worden afgezet, kan men zich voorstellen, wat 'n onrust deze last posten veroorzaken, daar de dieren bij instinct deze insecten trachten te ontvluchten, 't Is te begrijpen, dat ook 't woekeren van de larven in 't lichaam van het dier, dit zeker niet ten goede komt. Enkele jaren geleden maakten onze jonge boeren propaganda voor de bestrijding ervan. In elke afdeeling werd 'n stel instrumenten aangeschaft, waarmee men de wormbuiten ver wijderen kon en er werd een druk gebruik gemaakt van de runderhor- zelzalf. 't Onthorzelen met instiu- menten schijnt onze veehouders ech ter te lastig en de zalf bleek nu niet juist een afdoend middel. Zoo verflauwde de belangstelling voor deze toch zoo nuttige actie. Zeker de huiden doen tegenwoor dig wel geen noemenswaardige prijs, maar iedere veehouder, die hart heeft voor zijn dieren, zal toch graag een gemakkelijk middel aangrijpen, om die lastige kostjongens op te ruimen. Rust in stal en weide, meer melk zegt de propaganda terecht. Nu is in den laatsten tijd een nieuw mid del in den handel gebracht, dat af doende zou zijn, een soort olie, Horzeline genaamd. Hiermede wordt de huid ingewreven, waardoor aan wezige wormbuiten gedood worder. 't Gemakkelijkst gebeurt d t na tuurlijk op stal. In de weide kan men de dieren, die er mee behept zijn, moeilijk aan 't lijf komen. Wel een bewijs, dat 't behandelen voor hen zeer pijnlijk is. Waar enkele landbouwers de laatste markten een minder aange name kennismaking hebben opgedaan met 'n artikel van onze politieveror dening, waarbij 't noodzakelijk schijnt de dieren vrij van wormbuiten aan te voeren, daar meende onze jonge Boeren goed te doen, deze bestrij ding nog eens aanhangig te maken. In samenwerking met de besturen van de Boerenbonden is er besloten op iedere afdeeling voor de veehou ders gratis de Horzeline ter beschik king te stellen. Op de meeste gehuchten zullen enkele jonge boeren worden aange wezen, om de dieren op stal en zoo mogelijk in de weide nog te behandelen. Veehouders, waar 't nu zoo ge makkelijk wordt gemaakt en u zoo een goedkoope gelegenheid geboden wordt, rekenen we op uw aller medewerking. Hoe algemeener dit aangepakt wordt, des te beter zal 't resultaat zijn. Tevens zou deze Horzeline een middel zijn om de lastige schurft- vlekken, waarmee 't vee vaak behept is, te verwijderen. Dat er door gezamelijke bestrijding inderdaad goede resultaten te berei ken zijn, blijkt uit een verslag van den secretaris der Landbouwvereen. Bergen, waar men na 3 jaren ont- horzeling met instrumenten de dieren nagenoeg geheel vrij van wormbuiten had gemaakt. Daarom veehouders, nu allen aan gepakt. U is 't verplicht uit liefde voor uw vee, U is 't verplicht voor uw bedrijf, dat toch al zoo in de knel zit, want: rust in stal en weide geeft meer melk en.gezonder vee. W. Dr. Colijn kabinetsformateur. Sluiting van de zitting der Sta ten-Generaal. De Kieswets wijziging. Opnieuw een con flict bij de K.L.M. Het Duit- sche Nationaal Socialisme en hoe wij er op reageeren. Stakingsmoeilijkheden. Het goud van de Lutioe. Allerlei. Dr. Colijn is belast geworden met de vorming van een parlementair, dus van een op een bepaalde par lementaire meerderheid steunend ka binet. Vermoedelijk zal de heer Colijn allereerst overleg plegen met de drie rechtsche fracties, welke in de nieu we Kamer tesamen over 52 zetels be schikken, een meerderheid derhalve. Zou de heer Colijn voor zijn regeering een steviger basis wenschen dan zal hij zich misschien de mede werking van een der burgerlijke linksche linksche groepen verzekeren voor welke medewerking zoowel de liberalen "als de vrijz. democraten zich even enthousiast aanbieden. Hoe de nieuwe regeering er zal uitzien, kunnen we bij de samen stelling van dit overzicht nog niet voorzien. De Geer en Deckers zul len er vermoedelijk wel deel van uitmakèn. Minister Verschuur ver wachten we ook wel terug. En in Indië schijnt men de heer Weiter aan „Koloniën" te wenschen. Dr. Colijn Binnenl. Zaken, de Geer Financiën, Deckers Defensie, Weiter Koloniën, Verschuur Econo mische zaken, daarmee hebben we het nieuwe ministerie al voor de grootste helft samengesteld. Nu maar afwachten, hoe Dr. Colijn het zal doen o— Zaterdagmiddag om 3 uur komen de Eersteen Tweede Kamer in ver- eenigde zitting bijeen, hetgeen wil zeggen, dat van de Oude Tweede Kamer op officieele wijze afscheid genomen gaat worden. De Eerste Kamer behandelde deze week nog de Kieswetswijziging, welke onlangs het bekende incident veroorzaakte tusschen Kamer-voorzitter en de meerderheid der Eerste Kamer, voor dit geval bestaande uit socialistenen katholieken. De Kieswetswijziging houdt o.m in, dat overschotzetels niet meer zouden worden toegewezen aan de partijen met de grootste overschotten maar aan die, welke bij de eventu- eele toewijzing van een of meer overschotzetels per zetel 't hoogste gemiddelde aan stemmen zouden hebben. Hadde, zooals de bedoeling der Regeering is geweest, de gewijzigde wet nog vror deze verkiezingen ge golden, dan zouden de R.K. 31 zetels hebben bezet (nu 28). de S.D. A P. 23 (22), de Vrijz. Dem. 5 (6) de St. Ger. 2 (3), de Comm. 3 (4), de Nat. Herstel 0 (1). o—- De K.L.M. gaat nu het tweede groote conflict beleven met haar piloten. De vorige maal hebben die piloten „gestaakt" hun actie vond toen weinig publieke instemming. Nu hebben ze eenparig op slechts een enkele uitzondering na „ontslag" genomen, ingaande 1 Juli, wat zeggen wil, dat er nog met ze te praten valt. Het gaat om loonkwesties en om prestige-zaken. Bijna alle piloten zijn gewezen officieren. Ze voelen zich bij de K.L.M. naar hun eigen woord teveel als „ODder-officieren" behandeld ze willen meer te zeggen hebben. Ze willen een meer geregelde cechtpositie, aldus vertaalt de Ar beiderspers h*.t piloten verlangen. —o— In Amsterdam en Den Haag heb ben van de week verschillende bot singen plaats gevonden tusschen Joden (in Den Haag), socialisten en communisten (Amsterdam) eenerzijds, en Hóllandsche fascisten (Den Haag) en Duitsche Nationaal Socialisten (Amsterdam) anderzijds. De klappen vielen ook hier aan de zwakste zijde, d i. aan den kant der fascisten en Nat. Socialisten. In Amsterdam werden de Duitsche Nationaal Socialisten, die in Maison Boer hun Meifeest wilden vieren, danig afgetuigd. Een werd bewuste loos geslagen en volgens „Het Volk" kreeg een zoon des ex-Keizers een blauw oog. We keuren de geweld methoden der Nat. Socialisten in Duitschland onvoorwaardelijk af, maar constateeren daarnevens, dat de fascisten-belagers ten onzent zich geen haar beter betoonen. Zij zijn, althans oogenblikkeiijk nog, de sterk sten hier en daarvan maken ze mis bruik om dezelfde afschuwelijke geweldmethoden toe te passen van de Hitlerianen in Duitschland. Wie wind zaait, zal storm oogsten. Sommige links radicale methoden dwingen eenvoudig het wedergeweld af. In IJmuiden is een staking in de visscherij. Daar zijn ook z g, onder kruipers. Welnu, van stakerszijde worden de winkels geboycot en ge post van de winkeliers, die aan de gezinnen van de z.g. onderkruipers durven verkoopen 1 Daartegen heeft de burgemeester van IJmuiden (gem. Velsen) scherpe maatregelen genomen en daartegen heeft hij in een procla matie de alierscherpste maatregelen in uitzicht gesteld. Terecht. o— Het is de heer Beckers uit Gennép gelukt om ten opzichte van de ber- ging der Lutine schatten, welke aan de kust van Texel op den zeebodem liggen, meer te bereiken, dan zijn voorgangers ooit konden bereiken De ligging van het schip heeft hg volkomen vastgesteld en straks gaat hij de goudstaven ophalen. Als ten minste.... Zaandam heeft óók eens gedroomd van goudschatten, welke madame Sylvia naar boven zou brengen, maar Zaandam zit op het oogenblik heele- maal in de put en het is géén goud- put. De regeering weigert om Zaan dam nog langer de rijksvoorschotten uit te keerén, omdat de vroeger opgenomen voorschotten niet worden terugbetaald. Van B. en W. van Zaandam is een voorstel uitgekomen om opnieuw 3 pCt. te korten op de salarissen. Faillissementen. Nog een bewijs van den slechten toestand van het Ned. bedrijfsleven Zie dit staatje van de faillissemen ten in ons land Noord-Holland (excl. Amsterdam) 47, Amsterdam 47, Zuid-Hol'and (excl. Den Haag en Rotterdam) 50, Den Haag 35, Rotterdam 28, Utrecht 21, Gelderland 19, Noord-Brabant 30, Limburg 21, Zeeland 7, Friesland 14, Groningen 16, Drente 9, Overijs sel 19. Totaal over April 363 faillissemen ten. Totaal vanaf 1 Januari 1600 fail lissementen. Totaal zelfde tijdvak vorig jaar 1531 faillissementen. Dwaze geruchten. In Noord-Brabant liepen dezer dagen allerlei dwaze geruchten, welke thans door „Het Huisgezin" als volgt worden tegengesproken In verband met de loopende ge ruchten, dat de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel zou benoemd worden tot gezant te Rome, de Commissaris der Koningin in Limburg mr. E. O. J. M. Baron vao Hövell tot Westerflier tot Commis saris der Koningin in Noord Brabant en Z. E. de Minister van Binnen- landsche Zaken jhr. mr. Ch. -J. M. Ruijs de Beerenbrouck tot Commis saris der Koningin in Limburg, ge wordt ons uit welingelichte bron de mededeeling - dat deze geruchten iederen grond missen. Tachtig dooden door een wervelstorm Het aantal slachtoffers van den wervelstorm in Arkansas en Missouri is thans tot even 80 gestegen, terwijl er meer dan 1000 gewonden zijn. Vijf steden ziju bijzonder zwaar ge troffen. Verboden buitenlandsche Iotcry. Te Culemborg is door de politie een Amsterdamscbe koopman aan gehouden, die loten te koop aanbood van een loterij-enderneming uit Liech tenstein, die ge'egenbeid zegt te bieden, mede te dingen naar prijzen, die uitgeloofd worden tijdens de Derby-races in Engeland. De loten werden voor den prijs van f4 tot f5 per stuk te koop aangeboden. De politie nam negen boekjes met loten in beslag, alsmede een groot aantal recu's van loten, elders in het land verkocht. Proces verbaal inzake overtreding der loterij wet is opgemaakt. Beslag op kinderlijkje Dinsdagmiddag is op last van de Justitie te Breda door de politie in beslag genomen het lijkje van het driejarig zoontje van een ingezetene te Tholen. Het kind was eenigen tijd onder behandeling geweest van een kruid kundige, die te Tholen een vrij drukke practijk uitoefent. Mgr. Acrts 12i/2 jaar Bisschop Op 30 Mei a.s. zal het 12i/» jaar geleden zijn, dat Z. H. Exc, Mgr. J. Aerts, Apostolisch Vicaris van Ned. Nieuw Guinea, in de kerk van St. Anna te Tilburg doorZ H Exc. Mgr. A. Diepen, met assistentie vaD H. H. Exc. Mgr. Bos en Mgr. Goynót, tot Bisschop werd gewijd. Crisisvarkcnscentrale niet outevreden. De Crisisvarkenscentrale is over de regeling, die in de Duitsch-Neder- landsche handelsovereenkomst voor bet spek getroffen is, niet ontevreden Het contingent voor spek is n.l. volgens „De Telegraaf", vastgesteld op 60 pet. van den invoer van ver leden jaar tegen een invoerrecht van 20 Mark. Nu is Nederlands uitvoer naar Duitschland in 1932 groot ge weest; hij bedroeg ongeveer 20 mil- lioen kg. Volgens dit contingent zal Neder land dus zeker 1000 ton spek naar Duitschland kunnen afzetten. Houdt men 'n inkrimping van den varkens stapel in het oog, dan is het een heel aardige hoeveelheid, zoodat de regeling voor zoover het spek betreft, niet ongunstig geacht kan worden Uitvoer van aardappelen naar België, bestemd voor veevoeder, De Minister van Economische Zaken en Arbeid heeft goedgevon den. voor het tijdvak van heden tot en met 30 Juni, in afwijking van het bepaalde bij zijne beschikking d.d. 19 December 1932, A. vóór onderzoek van voor uitvoer bestemde zendingen aardap pelen, voor zoover deze voor vee voeder zijn bestemd, het tarief vast te stellen op f 1 (één gulden) per 10.000 K.G. of gedeelte daarvan; B. te bepalen, dat eene partij aardappelen, om geacht te worden als veevoeder te zijn bestemd, aardap pelen van ten minste twee soorten doorëeDgemengd, moet bevatten; C. de vergoeding, toe te kennen aan de plaatselijke controleurs van den Plantenziektenkundige Dienst, voor keuringen dezer zendingen, te bepalen op f 1 (één gulden) per j keuring van 10.000 K.G. of een gedeelte daarvan. Dir.M. BRANDS Vraag eens een proef bij Uwen handelaar. U zult zien dat ze minstens even goed zijn als de buitenlandsche

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5