Tweede Blad van „FEIL KM MAAS" SOCIALISME EN MIDDENSTAND FEUILLETON. De ondergang der Bokruiters. Rond deiboerderij Het enghartig belang. Zaterdag 29 April 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 17 Turfsteken. Burgemeester en Wethouders vaD Venray brengen ter algemeene ken nis, dat wederom gelegenheid wordt gegeven tot het steken van turf in de Peel a f 2.— per dag. Zij die hiervan gebruik wenschen te maken moeten zich aanmelden Maandag 1 Mei a.s. tusschen 5 en 6 uur namiddag ten kantore van den Gemeente-Ontvanger onder den Boog. Aanwijzing zal worden gedaan aan de Kraayenhut door deD kanton nier Engels op Dinsdag 2 Mei a s des voormiddags acht uur. Gestoken mag worden Woensdag 3, Donder dag 4-, en Vrijdag 5 Mei, Dinsdag 9 en Woensdag 10 Mei a.s. Het zoogenaamde korten of steken mag slechts door één persoon geschieden. Na Maandag 1 Mei zal geen ge legenheid meer worden gegeven tot het verkrijgen van een vergunning tot turfsteken. Venray, 18 April 1931. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Ouder de vijanden van den Middenstand mogen we toch ook zeker niet vergeten Karl Marx, de wetenschappelijke grondlegger van het Socialisme. De klassenstrijd was het middel om de ma tschappij te hervormen volgens zijn idees, neer gelegd in zijn werk „Das Kapital' Wilde die klassenstrijd succes hebben dan moesten de strijdende partijen zoo scherp mogelijk tegen over elkaar worden geplaatst, dan moest dus ook de tusschenlaag, die de scherpe voor een deel zou kunnen opvangeu, Worden opgeruimd. Daarvoor was noodig de oprui ming van den Middenstand en het Middenstandsbedrijf. Op de puinen van den Middenstand zou dan de klassenstrijd worden uitgestreden, met een onverbiddelijke overwinning natuurlijk aan de zijde van den arbeider. Dan zou de socialistische heilstaat oprijzen en met zijn rooden gloed alles overstralen. Marx grondde deze voorspellingen op een andere voorspelling n.l. dat de tegenwoordige kapitalistische productiewijze noodzakelijk moest voeren tot een steeds grootere samen trekking der bedrijven in de handen van enkelen, zoodat eindelijk alle kleinere en middenbedrijven door de weinige grootbedrijven opgezogen zouden worden. Maar de laatste voorspelling is wel zoo duidelijk mogelijk door de ge gevens gelogenstraft. Middenstand en Industrie In bet jaar 1925, dus bijna 60 jaar na de voorspelling, vinden we in Duitschland, het spreekwoordelijke land der statistieken, nog 87,2 pCt. kleine bedrijven met 5 of minder arbeiders, en in totaal 98,3 pCt. van alle bedrijven met minder dan 50 arbeiders, die we toch alle gerust onder deMiddenstandsbedrijven kun nen rangschikken. We kunnen dus gerust constafeeren dat de voorspelling van den Heer Marx maat slecht is opgegaan, wat betreft zijn eigen vaderland. We kunnen het moeilijk ontvein zen, dat het kapitalistische grootbe drijf ook aan den Middenstand zeker gevoelige slagen heeft toege bracht, maar hier blijkt weer, dat het waarheid bevat, wat Dr. Briinlng zegt over het Middenstandsbedrijf in Een zonderlinge Historie. Naar het Duitsch. Zooals ieder mensch met eergevoel heftig kan worden, ant woordde Bckelmann. Maar juist snel handelen zou door de om standigheden gerechtvaardigd, misschien zelfs noodzakelijk kun nen worden en ik houd u voor den man, die in staat is heljuiste oogenblik te kiezen. Stemt u er dus in toe nog in dit vertrek te blijven, of zal ik u dadelijk naar uw nieuw verblijf Men brengen? Ik blijf hier, teneinde te overleggen of ik in principe op uw voorstel mag ingaan, ant woordde Festenrath. Vanmiddag of uiterlijk vanavond ontvangt u mijn definitieve beslissing. De rechter dankte hem en nam daarna afscheid, nadat hij nog maals den kapitein met een fijn lachje had beloofd, dat hij ervoor zou zorgen, dat noch rentmeester Riedenberg, noch diens vrouw of dochter in hun vermogen of hun gezondheid zouden worden ge schaad. De overste had met zichtbaar crisistijd. Uit een structuurcrisis, waarin nu het be Jrijfsleven overal ter wereld verkeert, komt men des te zekerder uit, als men de energie, de offer vaardigheid en de beslissingskracht van de kleine zelfstandigen zooveel mogelijk ruimte geeft; want dezen zijn het. wier uithoudingsvermogen en sterkte tot oplossing van zulk een crisis leidt. Immers ook de Middenstand heeft gebruik kunnen maken van de machines hij heeft bij het hand werk de degelijkheid kunnen bewaren en de machine kunnen laten hel pen, waar de degelijkheid geen schade zou ondervinden. Vele takken van bedrijf zijn slechts voor gedeeltelijke mechanisatie vatbaar, terwijl andere handwerken in 't geheel niet voor massawerk door machines konden worden aangepast; machinale met- selaaas, schilders en behangers vinden we op ooze dagen nog niet. Bovendien worden er dagelijks de Marxistische voorspelling en de hoop van smalende Middenstands- vijanden ten spijt nog nieuwe takken van Middenstandsbedrljven bi gonnen. We denken hier aan het electriëns- vak en aan de installateurs van Centrale Verwarming, gas- en water leiding. Marx ten spijt zal de Middenstandsindustrie blijven bestaan als het bedrijf zich maar op het peil houdt van onzen modernen tijd Middenstand en Handel. De groot-warenhuizen zullen steeds in hunne expansie worden geremd door de eoorm hooge exploitatie kosten, dus de bona fide winkelier zal door verstandig beheer nog best een bestaan kunnen vinden. De eenheidsprijswinkels zijn uit den aard beperkt in het aantal artikelen. De Filiaalbedrijven hebben niet de sym pathie van het publiek, ieder heeft het liefst met den baas zelf te doen, -wat in een middenstands zaakje ook werkelijk het geval is, ze moeten met kunstmiddeltjes tot koopen worden gedwongen terwijl daarbij geenszins de 'ewaliteitsproef wordt genomen. De filiaalbedrijven van onze Coöperaties als onze Veg helsche Handelsvereniging moeten werken met de tooverformule N C.B. om klanten te krijgen en te houden en niettegenstaande de machtige middelen, die ze terecht én ten on rechte tegen den Middenstand ge bruiken. heeft zij toch nog geenszins een vaste positie veroverd. De Cooperatiezon is allerwege aan het tanen, men leest links en rechts van failliete Coöperatieve Melkfabrieken en Suikerfabrieken we hooren van liquidatie hier en stoplegging daar algemeen van slechten gang van zaken. Het Coöperatieve Bedrijf kunnen we ook best m ssen, prijsregelend kan worden opgetreden, wanneer we dat wenschen, door de z.g. bedrijfs- schappen en aldus zal veel strijd worden voorkomen liefde en rechtvaardigheid zal de drijfveer zijn van ons werk en niet het slechts vermeende voordeel van een paar centen. Laat Christus' kruis bij ons uit werken wat een Hakenkruis in andere landen verrichtte, en we zullen een nieuwe toekomst tegemoet gaan geen ROODE zooals Marx het wilde, maar een ROOMSCHE. De nood in den Landbouw, ook by de hypotheekboeren en tuinders. Zou het waar zijn, dat de bevol- ongeduld erop gewacht, dat het verhoor was afgeloopen. Met een krachtige verwensching sloot bij de deur achter den rechter. Hij heeft gelijk, onze vriend Bokelmann en hij is een braaf man riep hij uit. Maar een man van veel omslag, zooals alle pen- nelikkers. De duivel hale die ver vloekte bokruiters, om wier wille een flink escadron van de konink lijke dragonders hier in dit ver velende nest moet kampeeren en ik hier onder die jonge snuiters moet zitten, die of heelemaal niet in het vuur geweest zijn of net even kruit hebben geroken, om de grootste onzin uit te kramen 1 Ik verlang er naar sinds ik uw naam heb gehoord, met u wat te praten. U bent toch dezelfde, die met de Weslfalen die mooie atta- pue bij Freiburg hebt meege maakt Daar was ik bij, de jongens vochten als leeuwen 1 antwoordde Festenrath. Wel, dan heet ik u van harte welkomriep de oude, hem de hand schuddend. Dan zullen we eens naar hartelust kunnen praten. Meinders, breng wijn en de paslei het is een goedgeperde aal- past-i, kapitein, die niemand geen kwaad doet en dan straks de kaas, Meinders 1 Zoo, dat is echte Markobrunner, die ken ik 1 En nu het eerste glas op zijne ma jesteit, onzen onvergelijken koning en meester. Fredenk den Eenigen king buiten de land- en tuinbouw, zoo zachtjes aan tot voldoende be sef komt van de ellendige toestan den in die bedrijven Dat thans ook begint door te dringen, dat deszelfs ondergang ook de overige bevolking mee zou slee pen De landbouw lijkt niet langer het verwaarloosde kind, behoeft althans niet meer te klagen over gebrek aan belangstelling, in zijn harde tijden noodig om het besef te verleven digen, dat de mensch, die zich zoo veel kunstmatige behoeften schept, allereerst afhankelijk is van de pri maire krachten der natuur. Bij al deze belanqstelling voor den landbouw tegenwoordig, is er toch een feit, wat nauwelijks te begrijpen is, n.l. dit, dat men ondanks den hoogen nood waarin de hypotheek- boeren en -tuinders thans leven, hierover toch zoo weinig hoort, En toch is hun toestand in geen enkel opzicht minder treurig, dan het lot van de pachters, die als gevolg van het bezwaard zijn van den verpach ter geen verlenging van de huur konden verkrijgen. Dit nog eens duidelijk uiteen te zetten, is de bedoeling van dit schrijven. Toen het mis ging met den boe renstand (aan de tuinders werd toen nog heelemaal geen aandacht be steed) heeft men een schuldige ge zocht. Of eigenlijk niet eens gezocht men heeft domweg zoo maar van de publieke opinie overgenomen de kapitalist, de grondbezitter, de ver pachter. En met de Pachtwet zou men zoo maar eventjes, ten koste van den verpachter, de boeren uit hun moeilijke positie redden. Dit moet den boeren uit propa gandist oogpunt toch iets leeren. Reeds van Wijnen uit Gouda heeft aangetoond hoe noodlottig het was, dat men een zuiver economisch vraagstuk in een sfeer van politiek heeft gebracht. Men leze hieruit niet, dat wij een crisis-pachtwet-Ebels niet goed zou den achten, maar tegelijkertijd had den ook de rechten van den hypo theekgever moeten ingekort worden. Uit de aanvragen om wettelijke regelingen is toch wel voldoende gebleken waar het hier om gaat. Van de weinige groot grondbe zitters, die als regel niet bezwaard zijn, heeft deze wet niet het werk gekregen. Zeker heeft deze wet ook wél preventief gewerkt. Onze cultuurgrond echter, is voor het grootste gedeelte in handen van den klein grondbezitter. En du gaat het juist bij de wet Ebels tusschen de pachters die de pacht niet kunnen betalen en de verpachters die de pacht niet kunnen derven. Heel dikwijls komt het voor dat de verpachter hypotheekrente moet betalen. Circa 125 millioen gulden moet jaarlijks betaald worden als rente op landelijke eigendommen. Daarenboven moeten dan betaald worden grond- en waterschapslasten en onderhoud van gebouwen De pachter heeft geen geld, wat ten nauwste verband houdt met de tijdsomstandigheden. Onvermogen dus aan beide zijden. In zulke gevallen kan een rechter al bitter weinig doen. En zoo is langzamerhand de situ atie met betrekking tot de pacht ver houdingen op bet geheele platteland. Het is een doellooze strijd geworden, waar de wet de reeds onterfden reeds onterfden tegen elkaar uit speelt en het treurigste is, dat het weer uitloopt op een verzwakking van het agrarische element. Tenslotte is het bedroevend, dat men alleen de pachters organiseert tot dusver (voor zoover 2ij huren van kapitaalkrachtige instellingen) en De kapitein stond op en dronk plechtig zijn glas in een teug leeg. De oude overste deed desgelijks toen schudde hij den kapitein nogmaals de hand en die beiden schenen elkander nu zoo goed te kennen en zij praatten zoo ver trouwelijk met elkaar, alsof zij al jarenlang vrienden waren. Het was daarom ook niet zoo wonderlijk, toen de oude heer plotseling zijn oorlogsverhalen onderbrak en vertrouwelijk tot Festenrath zei Maar hoor eens, kameraad, eigenlijk heb ik er al over zitten piekeren, wie of dat meisje toch kan zijn, dat u hier zoekt ik heb in heel Hertogenrade geen enkel dametje gezien, van wie ik mij zou kunnen voorstellen, dat ze bij zoo'n charmanten cavalier zou passen. Festenrath scheen verlegen te worden. De oude overste bemerkte hei en greep de hand van den kapitein. Neem me niet kwalijk 1 riep hij. Ik ben een oude man, u kon heel goed mijn zoon zijn. Ik wensch u alle goeds toe en daar om wensch ik natuurlijk ook, dat u een heel gelukkig echtgenoot mag worden. Nu is datechtereen heel bijzonder iets. Men heeft menigmaal geen oogen in zijn hoofd, vooral als men verliefd is, en worden ze later na de bruiloft geopend, dan is het natuurlijk te op één front laat strijden, waar de ondergang van hen, die geen ver laging kunnen krijgen (de bezwaar de verpachter en de hypotheekboer) onvermijdelijk is. Niemand is er die met ernst kan volhouden, dat de bypotheekboeren en tuinders in een betere conditie verkeeren, dan zelfs de zwaarst be laste pachters. Nu kan men zeggen, dat niet al len tot het uiterste bezwaard zijn. Dit was tot voor korten tijd juist, maar is thans, door de ongekende daling der grondprijzen heel nabij of misschien al werkelijkheid. Men denke maar eens aan een last van 2700 millioen gulden, als hypotheek op 2300.000 H.A. cul tuurgras of landelijke eigendommen. Mogelijk wordt hier en daar door de hypotheekgever nog wat genade gebruikt, maar de voorbeelden van onmenscbelijke behandeling zijn bij massa's aan te wijzen. En ook waren er zeker onder de pachters die al op vrij redelijke wijze waren tegemoet gekomen. Verder is maatschappelijk be schouwd, een eigen boerenstand van zoodanige beteekenis, dat ook uit dat oogpunt moeilijk volgehouden kan worden, dat regeeringsingrijpen niet gewenscht moet worden geacht. Thans is het afbraakproces onder de met hypotheek belaste boeren en tuinders in vollen gang en komt het land stelselmatig weer in handen van groote instellingen, die straks van de laat genomen maatregelen of langs natuurlijken weg weerkomend her stel, ten onrechte de vruchten zullen plukken. Voor zoover zij nog kunnen blij ven, worden zij uitgebuit, omdat overal de executie hun tegengrijnst bij rentebetaling, polderlasten, grond las en. Met behulp van derden veel al, wordt getracht, zich staande te houden. Op deze wijze wordt de weer stand uitgebuit en uitgehold, zoodat tenslotte weinig noodig is om ook hen te doen vallen. Komt dan het einde dan worden zij van alles ge confisceerd in deze tijden van ver schrikkelijke depressie, wel het erg ste wat hun economisch kan over komen. Dat de middenstand en de land arbeiders hiervan in niet geringe mate dm weerslag ondervinden, be hoeft wel geen betoog. Elke exce- cutie van boeren en tuinders brengt een zee van ellende mee, ook voor die groepen. Veelal komt de middenstander, door het bijna onbeperkte recht van den hypotheekgever, slechts voor enkele procenten van zijn vorderin gen in aanmerking. Het is de vloek van dit deflatis- tijdperk, dat de credit-saldi's van enkele jaren terug, hun volle gewicht blijven behouden en de vorderingen verkoopen van niet zeer liquiden aard, hoe langer hoe meer een du bieus karakter krijgen. TeJwijl het pachtontwerp Ebels in behandeling was, is er den Minister van Binnenlandsche Zaken met aan drang op gewezen, hoe wenschelijk bet zoude zijn, om tegelijk met een wettelijke regeling voor de pachters een regeling te treffen voor de an dere groep. In deze bespreking werd er ook op gewezen en het is ook inderdaad waar gebleken, dat ingrijpen in de pachtwetverhoudingen, ongewild, de neiging moest hebben om den grond prijs te drukken. En naarmate dit geschiedde, moesten de hypotheek- boeren en tuinders in steeds grooter moeilijkheden geraken. De Minister beloofde, dat de Regeering ernstig zou overwegen, want zij in deze kon doen, doch meende, dat eerst moest afgewacht worden, of dit ontwerpje laat. Ik spreek uit ondervinding, beste vriend Mijn zalige weder helft heeft mij wakker geschud na dien lijd heb ik niet meer aan trouwen gedacht. liet meisje, dat ik bedoel, leeft stil en eenvoudig, maar is daarom in het geheel niet on ontwikkeld. antwoordde Festen rath. Het is mogelijk, dat zij zeer ingetogen leeft. U bent nog niet lang hier overste Dat weliswaar niet. Wij kampeeren hier sedert ongeveer zes weken, om voor dat verwen- sc'ite rooversgespuis bij de hand te wezen, als er wat gebeurt. Er is echter nog niets voorge vallen. Inlusschen ontmoet men op verschillende bijeenkomsten toch wel de notabelen van het stadje. Maar ik moet u zeggen, er is mij niemand opgevallen. Hebt u soms toevallig den rentmeester Riedenburg leeren kennen vroeg de kapitein. Den ouden heer? Ja zeker, gedurende de inkwartiering heb ik hem enkele malen gezien. Maar halt, dat is waar ook. Die moet immers een merkwaardige knappe dochter hebben, en die is mij weliswaar nog niet onder de oogen gekomen. Ah zoo dus om harentwille bent u hiergeko- men 1 Nou, u moet mijn geklets maar niet verkeerd opvatten het zal mij van harte verheugen, als zoo'n wakkere officier want als zoodanig beschouw ik u nog zou worden aangenomen. Geruimen tijd geleden is dit ont werp al aangenomen, De Kamers gingen toen op vacantie, de Re- gecr'ng heeft heel wat tijd gehad om te overwegen, De Kamers kwamen weer bijeen, maar van Regeeringsplannen, nog minder van Regeeringsvoorstellen heeft "men iets gehoord. Toen onlangs een wetsontwerp aan de orde zou komen, dat in dit opzicht nog iets ten goede zou uit werken, werd het staatsrechtelijk ODjuist geacht, om met een in ont binding verkeerende Kamer bedoeld ontwerp nog in behandeling te nemen. Zoo is bet wachten nu weer op de Nieuwe Kamer. En steeds stijgende is intusschen het aantal van huis en hof verjaag den. Al die gevallen vormen te samen al een respectabel aantal. Bovendien, dit lot betreft niet enkel hen. die met het betalen der reDte ten achter zijn. Zelfs hoogst respectabele land- en tuinbouwers, die nog steeds op tijd konden betalen, wordt ook de hy potheek opgezegd, omdat de over waarde, door de daling der grond prijzen kleiner is geworden, dan de voorschriften van de betreffende bankinstellingen eischen. Hoe groot over het algemeen het vertrouwen op de Voorzienigheid is er is geen rust meer in 't hart van zoovelen, die hard hebben gewerkt zich geen rust gunnende, die geen achturigen werkdag hadden, maar wel soms een 18-urigen met vrouw en kinderen. Het lust mij niet, ten voete uit te teekenen de nog leer plichtige kinderen met hun bedwon gen speelzucht, soms dagen en weken al helpende, omdat geen geld voor arbeiders voorradig is. Ieder die op het platteland bekend is, kan ze zich wel voor den geest halen. Er is onrust in bet hart van velen omdat zij niet weten waarvan zij zullen betalen. Is het dan wonder, dat er verbit tering komt onder hen, die werkten als geen ander, en zich het loonvaD hun arbeid zien ontzegd, omdat de producten voor ieder noodzakelijk, waar boer, tuinder en landarbeider hun loon van moeten ontvangen nog niet betaald worden naar den kost prijs? En terwijl de kreet niet van de lucht is, dat ieder die werkt, recht heeft op een goed loon, moet toch het kapitaal de volle rente eischen en gaat de werker ten gronde. En het onredelijke is nog wel. dat zij die zeer voorzichtig hebben gehandeld, of door groote inspanning al een groot deel van hun schuld afdeden, nu juist nog het grootste gevaar loopen. dat de hypotheek wordt opgezegd en zij daarmede ten onder gaan, omdat hier de kans nog bestaat, de hypotheek geheel of vrijwel geheel terug te vorderen. Moge dan ook hier de Regeering tot de oveituigiog komen, dat de executie wet in Duitschland tot 31 Oct. voorloopig. de nieuwe schuldenre geling van de boeren in Amerika; de staatscredieten op landelijke eigen dommen in Zwitserland, Frankrijk, Engeland, België en de OslostateD niet ten onrechte genomen zijn. Nergena ter wereld toch doet z;cb de deflatie erger gevoelen, dan hier, waar de waarde van het geld. door het vasthouden van den gouden standaard, zoo hoog is, dat rechten en vorderingen, enkele jaren geledeD aangegaan, thans in goederen uitge drukt, het 2 of 3voudige vertegen woordigen. Hopen en bidden wij daarom, dat er niet alleen kome een goede pacht wet, maar ook een regeling van het bypotheekvraagstuk. om een einde te maken aan de pijniging, waarmee steeds erin slaagt zijn doel te bereiken. Festenrath scheen niet van plan, den overste verder in vertrouwen te nemen. De rentmeester is een geacht en eerbiedwaardig man, nietwaar? vroeg hij. Stellig! antwoordde de oude overste levendig. Een alleszins respectabele familie. Veel geld zal er echter wel niet zijn. Maar drommels, halt, daar schiet me opeens wat te binnen onderbrak hij zichzelf plotseling ik heb wat hooren vertellen hoe was het ook weer precies o juist, juffrouw Riedenburg moet al zoo goed als verloofd zijn! Festenrath's gezicht werd wat bleeker en de wijze, waarop hij zich langzaam met de hand over het gelaat streek, verried, dal 't hier over een onderwerp handel de, dat hem na aan het hart !ag. Met een hier wonenden met een heer uit Hertogenrade bracht hij toen langzaam en met moeite uit. Ja, met een flink en geacht man uit de betere standen, met een wondarts of dokter chirurg noemen ze hem in deze streek. Ik hoorde erover praten weet niet meer precies waar het zal wel in het hotel aan tafel zijn geweest juist, nu herinner ik het mij. De jongere officieren 8praken er van, dat de chirurg, honderden zwoegers en werkers rondloopen, van steeds te moeten peinzen: Hoe lang nog en waar heen KtMllllBt». Wederom Rugpyn Voortdurende pijn in de lendenen of scherpe steken als gij u bukt of opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des temeer als gij tevens blazen onder de oogen, duizeligheid, hoofd pijn of urinestoornissen kunt op merken. Verwaarloozing dezer verschijnselen kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maanden lange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit. blaaszwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengeD, zoodat het urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit het bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door taliooze mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Foster's Rugpijn Pillen zijn ver krijgbaar bij alle drogistsn enz. f 1.—, f 1.75 en f3per doos. 28 Ingekomen en vertrokken personen van 14 tot 21 April. VERTROKKEN A. v. d. Broek, z.b.. naar Helden» Panningen P. Verbeeten. z.b.. naar Horst Nienwstraat B 25; H. Rambags, z.b., naar Nijmegen van Oldenbarneveldstraat 4; Th. Burger?, onderwijzeres, naar Aruhem Speykerstraat 130; J. Janssen, coiffeur, naar Belfeld Wilhelminastraat 5; H. Arts, z.b., n. Helden Koningslust; F. Tillemans, z.b., naar Wanroy; J. v. d. Zant en vrouw, z.b., naar Haaren Bosscheweg; M. Fhilipsen. z.b., naar Sevenum Hackert G6; Th. Engels, dienstbode, naar Horst Steeostraat; J. Rommen, dienstbode, n. Eind hoven Marktplein 16; H. Hendriks, dienstbode, naar Maasbree; P. Janssen, z.b., naar Baexem; P. de Wit, dienstbode, n. Vier- liogsbeek A105; H. Janssen, dienstknecht, naar Deurne Zeilberg; G. v. d. Steeg en vrouw, land bouwer, naar Oploo St. Anthonis; M. Poels, z.b., naar Baexem; J. Poels, z.b., naar Swalmen; A. Baltesen, dienstbode, n. Horst; J. Jenniskens. idem, n. Sevenum; M. Cox, idem, n. Horst G137. De huidige verschijnselen van be angstigende verwording der geestelijke aarden, de algemeene inzinking en vernieling van het economisch leven en de bandelooze. onverantwoorde lijke politieke verwarring zouden een billijke en alleszins denkbare grond zijn voor de eindehjke overheersching van het gezond verstand en volgens dit verstand moeten lelden naar een nadeiing der belangengroepen. Het is geen schande en evenmin een uitzinnige daad van naastenliefde ook den vijand een plaatsje op 't vlot te bieden als men op 't punt staat samen te verdrinken. Het ts geen mirakel, dat de grootste Gods die niet meer zoo heel jong is, zulk een mooi jong meisje wil trouwen. Intusschen beste vriend, weet ik niet, wat daarvan waar is; die slampampers, ik bedoel mijn jonge dragonders, slenteren hier in dit kleine rest rond en diepen een heele boel nieuwtjes op, die geen cent waard zijn.Zeer waarschijnlijk zal juffrouw Rie denburg zich geen oogenblik be denken, zoodra zij hoort, dat u Als zij reeds gekozen heeft, dan is voor mij alles voorbij 1 viel Festenrath hem tamelijk heftig in de rede. Daarna ondersteunde hij zijn hoofd met beide handen. Verontschuldig mij een oo genblikje, overste zei hij. - O, dat is best, heel goed, kapitein, antwoordde deze, terwijl hij opstond. Ik moet bovendien toch even naar de wacht omzien. Over tien minuten ben ik weer terug. Dus toch te laat 1 mompelde Festenrath half overluid Kan dan niemand wachten, slechts een jaartje wachten Als ooit oogen de waarheid zeiden, dan meende ik, dat deze oogen mij beloofden: ik denk' aan jc en zal op je wachten. Hij verzonk in sombere over peinzingen. Maar hij bleef toch ook nu de snelbesloten en vast beraden man. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5