ontwikkeling. Politieke (iemeiigde Berichten Leesbtli tot op het geraamte van binten en balken, heele reeksen gestichten van weezen, van jongens, van meisjes, van onverzorgden.* zitten* met een plastische uitdrukking aan den grond. De pastoor die feestviert in zijn kerk veertig-uren-gebed, triduum, jubilé, vraagt voor bij- dtagen tot bestrijding der onkosten, Het ..crisiscomité broadcast nood kreten de vereeniging ter bestrijding van tuberculose schreeuwt met ge spannen mond „S. O. S." vacantie- be/igheid en kinderuitzendi^g ver klaren dat ze radeloos zijn de Juliaantjes gaan er aan als er niet geholpen wordt, de Reinilda's zullen verdwijnen als de beurzen niet open gaan, de K.J.V. leeft ook niet van de luchtzilveren daken worden omgezet, in gouden daken de plaat selijke looneelclub doet geen mond ineer open als de portemounaie dicht blijft de stille armen hebben een luidkeels aangekondigde collecte, de Kath. Radio Omroep is wel draad loos. maar niet graatloos en geld is het merg de plaatselijke vereeni ging leurt met speldjes, maar de Emmavereeniging leurt ook met speldjes, de Johanna-, Francisca-, Margaretha-, Petronella-, Jacoba-, Ancilla- etc. vereenigingen leuren ook met speldjes. Nauwelijks is de winter begonnen of overal vragen kerstboomen om gavenen Kerstmis is nog niet voor bij, of Nieuwjaar vraagt armen- kleedingDrie Koningen kan niet passeeren zonder goud, wierook en myrrhe maar vooral goud de lente vraagt Paascheieren, liefst gouden eieren, de zomer vraagt geld voor kinderuitstapjes in autocars, de herfst brengt studiebeurzen aan de orde en de winter opent met Sinterklaas cadeautjes Arme pastoors sturen girobiljetten rond, buitenlandsche geestelijken uit de diaspora sturen ook girobiljetten en de missionarissen vereeren je persoonlijk met hun be zoek. Soms verschijnt er een bisschop dien je toch niet met een dubbeltje kan afschepenen de missies eischen vanzelfsprekend kapitalen. Kiesvereenigingen en Propagan disten, woekert met de laatste week. Huisbezoek en nog eens huisbe zoek Zorgt voor geldige stemmen De katholieke Party een nationale party We gaan de laatste week in vóór den dag van de verkiezing voor de Tweede Kamer. Het zijn de laatste, de kostbaarste dagen, waar de be sturen onzer Kath. Kiesvereenigingen en onze Propagandisten mee moeten woekeren. Geen half uurtje mag verloren gaan. Een dag van acht uren arbeids, hoe graag we dien iedereen anders gunnen, is voor deze week te kort. Waar bet noodig is moeten we zelfs den nacht maar wat inkrimpen. Het is immers een groot werk dat moet worden gedaan. Men zij daar van toch ten volle doordrongen. Geheel katholiek Limburg moet worden gemobiliseerd, opdat alle katholieke mannen en vrouwen op Woensdag 26 April a.s. hun stem uitbrengen op den eersten candidaat van Lijst 25, de katholieke lip'. Allen moeten ferm en degelijk katholiek stemmen en allen moeten geldig stemmen. Dit is een zaak van het allergrootste belang Men berekent dat de Katholieke Staatspartij in 1929 eenige zetels in de Tweede Kamer meer zou hebben behaald wanneer alle katholieken geldig hadden gestemd. Moeten we ons niet schamen zoo iets te moeten bekennen De oorzaken zijn niet ver te zoeken. In onze Kiesvereenigingen en angstige lieden schrik aan te jagen en daardoor iederen tegen stand den kop in te drukken. Want met den duivel wilniemand vechten. Reeds eenigen tijd ge leden heeft rnen ons gemeld, dat het op bepaalde dagen in de maand bij de oude kapel niet heelemaal in orde scheen te zijn en gister avond berichtte mij een hier wonende burger, dat hij verschei dene mannen met zwarte baarden in de richting van de kapel had zien rijden. Maar het overige weet u bteter dan wij. Zoudl u de beide mannen, van wie u sprak, den kleine en den groote, terugkennen? Ik geloof van niet Hun ge stalten heb ik nauwkeurig opge nomen, ook hun wijze van doen en hun loop. Ik zou ze moeten hooren spreken; dan geloof ik stellig, dat ik ze dadelijk zou her kennen. Zou ik u een voorstel mogen doen, kapitein vroeg de rechter. Het zal u misschien zonder ling toeschijnen. Maar uw eigen belang is toch op een tot nu toe onverklaarbare wijze met deze historie verbonden. Do kapitein verzocht hem te sprekeD. Ik kwam op die gedachte, toen u vertelde, dat de kleinste den grootste had opgedragen een wakend oog op u te houden; dat zal vermoedelijk wel beteekenen, dal u uit den weg geruimd moet worden. Aangezien die kerels den stemmen we anders dan op het ge meentehuis, we stemmen op meerdere candidaten. Dat brengt menigeen op een dwaalspoor. Nu mag maar één puntje rood worden gemaakt, anders stemmen we ongeldig. En wel het puntje dat staat vóór den naam van onzen candidaat. Neemt men bet puntje achter zijn naam dan stemt men op een politieken tegenstander. Dus maar één puntje rood maken. Het puntje vóór den Daam van no. 1 van lijst 25. (Hermans H. G. M.) Maar we kunnen dat honderd keer in de dagbladen en op strooibiljetten drukken, zoolang er kiezers zijn die dat niet lezen, weten deze het niet. En velen trekken zich daar niets van aan, hetzij ze meenen dat wel te kennen, hetzij ze het zoover niet brengen met hun lectuur. Aan die menschen moet het dus persoonlijk worden gezegd en ge leerd: „Kijk, zoo moet ge stemmen," En men houdt hun een model-stem biljet onder de oogen, die nu wel verkrijgbaar zullen zijn. Geef hun dat in de handen, dan staan ze er niet zoo vreemd meer tegenover als ze op 26 April zoon stembiljet van den voorzitter van het stembureau ontvangen. Dat moet gebeuren bij huisbezoek. Huisbezoek en nog eens huis bezoek Welke de menschen zijn die zon der ons bezoek ongeldig stemmen, weten we natuurlijk niet. En daarom moet het huisbezoek zich uitstrekken over een zoo groot aantal kiezers als mogelijk is. Nog maar acht dagenDenkt er toch aan. Waar dat huisbezoek ver waarloosd wordt gaan straks aan elk stembureau tientallen stemmen ver loren, wat voor Limburg in de dui zenden loopt. Men verlieze toch niet uit het oog, dat deze stemmen 't ge makkelijkst worden gewonnen. Het zijn stemmen van goede katholieken die alleen maar onhandig zijn met het roode potlood, als ze aan zich zelf worden overgelaten. Nog eens we moeten hen stem men leeren. Bij dat huisbezoek is natuurlijk veel meer te doen. Wie er aan mee doet, behoeven we dat niet nader uit te leggen. De ondervinding leert het. Aan iedereen mag men mede- deelen dat de Kath. Staatspartij er goed voorstaat. Uit alle deelen des lands hoort men van een goeden geest en opkomende geestdrift. Hoe kan het ook anders. Onze partij wil een gezonden volksinvloed, zij ver langt sociale rechtvaardigheid. Onze katholieken weteo, dat de katholieke gedachte op de Nederlandsche staat kunde invloed moet uitoefenen langs den weg van het parlement, de beide Kamers. De katholieke gedachte leeft in ons program. Wat worden we van alle kanten niet besprongen in deze dagen. Socialisten en communisten werpen al hun venijn op ons uit, de liberalen en allerlei partijen die in zoo groote menigte rondom de stembus staan, hebben het maar over de katholiekeD, aan wie verweten wordt dat zij de nationale eenheid verbreken, dat zij de menschen niet vrij laten in het uitbrengen hunner stem, dat zij hun geloof misbruiken voor de politiek enz. enz. Waarom bemoeien die^tegenstan- ders zich toch met de katholieken? Wij zijn toch niet van de hunnen Dat is begrijpelijk, zij azen op katholieke stemmen. Ze willen katho lieken overhalen om hun stem uit te brengen op een van al die verdeelde liberale partijtjes. Alsof we daarmee de nationale zaak bevorderden, alsof we onszelf niet zouden mogen zijn en stemmen volgens onze eigen katholieke be ginselen. Al die partijen welke ons verwijten dat wij de nationale eenheid breken, kunnen we antwoorden „De meer dan een millioen katholieken die op de Kath. Staatspartij stemmen, van hen kunt ge verzekerd zijn dat de laatslen tijd niet voor een moord zijn teruggedeinsd, ligt hat ver moeden voir de hand, dat zulks inderdaad in hun bedoeling ligt. Hoe zoudt u het dus vinden, als u hier onbekend optrad, als u den een of anderen naam aannam Degenen, die u kennen, worden tot zwijgen verplicht, nadat ze in het geheim zijn ingewijd. Wie kent u bovendien in Hertogenrade? Alleen deze dame, antwoordde Featenralh. En door uw bemiddeling zal er misschien gelegenheid bestaan haar eenige regeltjes te doen toe komen Stellig, als u mij dat ver trouwen wilt schenken, zei mijn heer Bokelmann glimlachend. De kapitein bloosde licht; hij had tot nu toe uit licht verklaar baren schroom den naam van zijn geliefde niet genoe ud. Hij wist immers niet, of zij nog wel aan hem dacht Wij spreken de bijzonder heden later wel af, ging de rechter voort. Voorloopig ben ik al zeer tevreden, dat u mijn voorstel niet van de hand wijst. En u zult toch mijnheer Riedenburg waarschuwen vroeg Festenralh snel. Dat weet ik nog niet, ant woordde de rechter. Voor ons is het hoofd zaak den dief te van gen en dat bereiken wij het beste als wij er met niemand over spreken en zelf op de loer gaan slaan. Blijft u, als het u tenminste nationale zaak. het nationaal belang bij hen veilig is. Maar zou het u gelukken de Katb. Staatspartij een maal uiteen te rukken, dan zou dit funeste gevolgen kunnen hebben voor de nationale belangen." 't Is wel belachelijk, partijtjes die thans voor het eerst aan de stembus verschijnen, meenen anderen die als partij meer dan een halve eeuw de Dationale instellingen verdedigd heb ben, verdacht te mogen maken in hun nationaal gevoel. Moet dat fatale partij verbrokkelen van die z.g. natio nalisten onze natie wellicht redden De partijen, die de katholieken niet met rust laten, zich bij ons in willen dringen, hun belustheid op zetels onder schijnschoone drogredenen verbergen, zij wroeten tegen de nationale eenheid, maar niet de katholieken, die in een derde der bevolking de nationale gedachte hoog houden. Dat de liberalen nu nog denken dat zij eigenlijk de nationale eenheid vertegenwoordigen, na groep na groep van zich af te hebben gestooten door hun overheersching en na bijna geheel hun aanhang te hebben ver loren, zij moeten politiek blind zijn om dat vol te houden. Tegen de katholieken is echter steeds alles geoorloofd geweest. Had den wij eens geen eenheid, men zou eens zien wat ze met ons aanvingen. Bedenkt dat wel, katholieken, als er onder u mochten zijn, die afge scheidenen als Meertens. Veraart, Wesseling of hoe ze heeten mogen, willen volgen. Uw stem zal nutteloos zijn. En ons stelsel van evenredige vertegenwoordiging maakt het moge lijk dat gij door uw stem vergeefs uit te brengen, b.v. een communist in de Kamer helpt. Weest niet roekeloos met uw stem, mannen en vrouwen van Limburg, maar stemt op Woensdag 26 April allen op den eersten candidaat van Lyst 25 Dan vieren we een echte Lim- burgsche victorie 1 ROELAND. Uit het leven der Kerk Rome: Betrekkelijk kort na elkan der heeft de H. Vader twee toe spraken gehouden over het groote belang van de katholieke pers. Daarom zeide de heilige Vader o.a. moet et gezorgd worden, dat de katholieke pers onder alle opzichten uitmunt en van den anderen kant is het de plicht van alle katho lieken haar te steunen, vooral door abonnementen. Het aantal inwoners van de „Vaticaansche Stad" bedroeg op het einde van het vorige jaar 1094. Hiervan waren er 737 die het Vaticaansche burgerrecht bezaten. Duitschland: Tegenwoordig wordt Je communistische jeugd door een bijzonderen cursus, welke een half jaar duurt, op de zoogenaamde proletarische jeugdwijding voor bereid. Het eerste gedeelte van den cursus heeft tot doel de kinderen, die de school juist verlaten hebben, in de leer van het Marxisme in te wijden, terwijl de tweede drie maan den vooral besteed worden het op te voeden tot haat en afkeer van den godsdienst. Engeland Op den 5en Juni van dit jaar zal de eerste steen gelegd worden van de nieuwe kathedraal van Liverpool. Het zal na de St. Pieter te Rome de grootste kerk der wereld worden. Het is nu reeds bekend dat twee kardinalen en 40 bisschoppen aan bovengenoemde plechtigheid zullen deelnemen. Frankrijk In den Elzas wordt op het oogenblik een stille cultuurkamp gestreden. Vooral het bijzonder on derwijs moet het ontgelden. Van regeeringswege tracht men de scholen meer en meer zoogenaamd „neutraal" te maken. In Lyon is op uitdrukkelijk verlangen van den heiligen Vader een kapel ingezegend voor de ge üoieerde katholieken van den Oos- terschen Ritus. Dit is zeker een feit van beteekenis voor de talrijke Rus sische emigranten, die in Lyon ver blijven. Italë Op de synode van de twee kerkprovincies Verulli en Turijn werd besloten, dat de geloovigen er uitdrukkelijk op gewezen moeten worden, dat men z'n gewone gods dienstplichten niet kan vervangen door het schenken van exvoto's en het opsteken van kaarsen Vooral het bijwonen der H Mis op Zondag is een zware verplichting. Verder wijzen zij op de groote beteekenis van de katholieke actie. Joegoslavië De bisschoppen heb ben openlijk geprotesteerd tegen de aanvallen van de vijanden der Kerk en vele andersdenkenden tegen den Paus en den katholieken godsdienst. Zij eischen van de regeering, dat de moeilijkheden, welke ontstaan zijn niet al te onaangenaam is, van daag en vannacht nog op de wacht. Ik wil overleggen, of ik u een hotel of hij particulieren zal inkwartieren en welken naam en welk beroep u zult moeten aan nemen Met uw voorzichtigheid, uw kalmte en uw ondervinding kunt u ons onschatbare diensten bewijzen. Vertrouwt u niet al te vee! op mijn kalmte zei de kapitein. Ik kan heel heftig worden. (Wordt vervolgd). en kunnen ontstaan door weder- zijdsche samenwerking zullen worden opgelost. Het gaat vooral om het godsdienstonderricht op de scholen en de opvoeding der jeugd. Oostenrijk: Na veel strijd is ein delijk de wet aangenomen, waarbij de kerkelijke feestdagen^; tot staats- zondagen verklaard worden. Zoo is het ook voor de wet verboden op die dagen slafelijken arbeid te ver richten. Wijl het in 1933 500 jaar ge leden is, dat de groote St. Stepha nusdom te Weeneu voltooid werd, 250 jaar, dat de Turken voor Weenen verslagen werden en wijl 100 jaar geleden in Weenen de Duitsche «katholiekendag gehouden werd. heeft de aartsbisschop dier stad. Z. H Exc. Mgr. Th. Innitzer alle katholieken van Duitschland en Oostenrijk uitgenoodigd tot het bij wonen van de groote katholiekendag in Oostenrijks hoofdstad. Hierop hebben de Oostenrijksche vrijdenkers geantwoord met het organiseeren van een geweldige actie tegen het bovenwoord met het organiseeren van een geweldige actie tegen het bovengenoemde plan. Volgens Rus sisch model willen zij op de eerste plaats een groot anti godsdienstmu seum inrichten, dat een kijk zal geven op hun geweldigen haat tegen God en godsdienst. Polen: Ook hier tracht men bet burgerlijk huwelijk voor allen ver plichtend te stellen, in dien zin, dat alleen de voor de wet gesloten huwelijken als geldig zullen erkend worden. Ook het invoeren van bur gerlijke echtscheiding staat op het program. Het spreekt vanzelf, dat de katholieken, onder leiding der bisschoppen, zich krachtig tegen deze onchristelijke wetten te weer stellen. Zwitserland: De vereeniging van katholieke arbeiders te Chur nam op haar laatste vergadering de volgende punten aan 1. Het innerlijk genadeleven der arbeiders te versterken en te be waren, vooral door de dagelijksche H. Communie. Als de leden der vereeniging dagelijks ter H. Tafel naderen, zal dit een zegen zijn voor de katholieke zaak, voor Kerk en Staat. 2. De parochieele school te be schouwen als het noodzakelijkst en eenigst mogelijk middel voor de op voeding der jeugd. 3. De katholieke pers onder alle omstandigheden te steunen en den slechten invloed der neutrale en vijaidige te bestrijden. Brand in de Peel. Men meldt uit Deurne: Maandagmiddag en avond heeft er over een groote uitgestrektheid tusschen Kraayenhut, Ysselsteyn en Griendtsveen een flinke Peelbrand gewoed. Aangewakkerd door een feilen Noord-Oosten-wiod, greep het vuur snel voort over de vlakke Peel en breidde zich ver uit. Een groote vale rookwolk hing over de Peel- vlakte en was ver in den omtrek zichtbaar. Het vuur vertakte zich en vond in de droge Peel gretig voed sel. Toen het vuur Griendtsveen naderde begon men met stokken en op andere manieren het vuur te blus- schen en in zijn snelle vaart te stuiten, dat gewoonlijk gelukte. Meestal bleef het dan echter smeulen en bij een volgenden windruk sloeg er weer een hooge vlam op. Ook in de buurt van Kraayenhut bleven de vlammen hoog oplaaien. Toen omstreeks 7 uur het vuur, door den wind aange wakkerd, verder dreigde voort te krijipen over de hei en een groote hoeveelheid turf aan te tasten en verder ovejr de spoorlijn Eindhoven -s-Venlo en den grintweg Deurne Griendtsveen over te slaan op de veenderij met vele turfmijten, riep men de Deurnesche brandweer met de motorspuit te hulp. Deze goed uitgeruste brandweer verscheen spoedig bij het uitgestrekte terrein van den brand, maar kon er niets uitrichten, daar de brand woedde ondei de gemeente Horst, en keerde naar Deurne terug Intusschen scheen de vlammenzee gestuit en het gevaar afgewend. De groote vlammen met den rossen rook overal verspeid over cje Peel, boden een fantastischen aanblik, toen de avond kwam. Wat de oorzaak van den brand betreft, bij geruchte verluidt, dat de brand door enkele kinderen zou zijn gesticht. Dergelijke reelbranden komen in dit gedeelte bijna jaarlijks voor. Er zou geen of geringe raate- rieele schade zijn. Do wielerbaan te Deurne. Men meldt uil Deurne: Onze gemeente krijgt zijn wieler baan. Er wordt met baast en ijver aan gewerkt. A.s. Zondag 23 April moet ze klaar zijn, want dan zal ze officieel worden geopend en zal er een flink programma worden gereden. Men verwacht veel publiek, ook uit de omstreken. Brand in de Zwarte Vennen. Zondagmiddag ontstond er brand in de Zwarte Vennen nabij Arcea welke gedeeltelijk op Nederlandsch, gedeeltelijk op Duitsch gebied gelegen zijn. Het hooge riet en gras brandden met buitengewone felheid en Maandag dreef de Oostenwind de vlammenzee in de richting van het dorp Arcen, waardoor groot gevaar ontstond voor de bosschen-complexen der gemeente en van de Kasteelgronden. De brand klok bracht direct een groot aantal helpers met bluschmateriaal op de been en door krachtig optreden wist men te voorkomen dat de bosschen door het vuur werden aangetast. Koennondsche baan. Onder belangstelling van pl.m. 7000 toeschouwers werd Maandag de nieuwe Roermondsche Wieler baan door de burgemeester van Maasniel officieel geopend. Sprints in 5 ronden: 1. Jan van Kempen 2. v. Hoek 3. Kober. Achtervolging over 10 ronden tus schen Ceasar Bogaart en Reusen, welke door de laatste met 10 M. gewonnen werd. 100 K.M. koppelwedstrijd 1. Vluggen—Koumans, 21 pnt. op een ronde 2. Jan van KempenCaesar Bogaart, 36 pnt. 3. AartsHazen- donks, 20 pnt.4. KoberHeijen- rath, 8 pnt. 5. Prick—v. Hoek, 8 pnt.; 6. VromenReusen, 8 pnt.; 7. SchornJ. Franssen, 7 p. Aardappelen voor 30 cent per 100 K.G. Dat de verbouwers van aardappelen volop reden hebben tot klagen, moge blijken uit het feit, dat de prijzen thans zoo laag zijn als ze nooit te voren waren. Per advertentie in een der locale bladen van het Land van Guijk maakt een opkooper bekend, dat ze bij hem kunnen worden afge haald voor den ongelooflijken prijs van 30 cent per 100 K.G. Oude vrouw verdronken. Dinsdagmorgen om half zeven is door de Tilburgsche politie uit het Wilhelminakanaal te Tilburg ter hoogte vau4de Kraaiveurschebrug het lijk opgehaald van de 72-jarige mej. H. P. uit de Boomstraat aldaar. Waarschijnlijk is de vrouw door een ongelukkig toeval tijdens haar wandeling te water geraakt. Windmolen in asch gelegd. In den Paaschnacht is te Boxmeer de bekende oude standaardmolen van Jos Willems, een sieraad voor de streek, geheel afgebrand De motorspuit kon wegens gebrek aan voldoende water weinig uitrich ten. Met groot geweld vielen de zware wieken, die als vurige armen door de lucht zwaaiden, eindelijk naar beneden. Niets dan kale muren staan nog overeind. Alles wat zich in den molen bevond is een prooi der vlammen geworden. Zelfs dikke ijzeren balken zijn geheel doorge brand. De groote maalsteenen liggen in stukken. De belangstelling was des nachts en ook gedurende de Paasch- dagen zeer groot. Vermoedelijk wordt de molen niet meer opgebouwd De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd, doch beneden de waarde. Dreigende staking in de klei- industie in Limburg. Naar wij vernemen is door de R.K. Arbeidersorganisatie St. Stepha- uus een ultimatum gesteld aan eenige directies van kleiwarenfabrieken in Limburg o.a. aan de firma Janssen- Willemsen te Reuver en aan de Ned. gresbuizenindustrie te Belfeld en Tegelen. De oorzaak hiervan is het niet voldoen aan de verlangens der arbeiders inzake loonsverlaging en collectieve arbeidsovereenkomst. Indien deze week geen overeenstem ming wordt verkregen, gaat de staking a.s. Zaterdag in, welke ongeveer 140 tot 150 arbeiders zal omvatten. Nachtvorst en droogte. De nachtvorsten hebben In de af- geloopen nachten in deze omgeving aan de gewassen op den akker en in de tuinen, alsmede aan sommige in bloei staande fruitboomen, reeds beduidende schade toegebracht. De haver, welke reeds mooi te voor schijn kwam, heeft op tal van akkers veel geleden en hier en daar zal zelfs nieuwe inzaai noodig zijn. Ook blijft tengevolge van de nachtvorsten en 't schrale weer het gras in de wei landen terug, zoodat bij niet spoedi- gen omslag van het weer de hier en daar reeds voor dag en nacht in de weide gestuurde koeien, weer op stal zullen moeten worden gehaald. Vooral in landbouwkringen ziet men erg uit naar enkele frissche regenbuien. De droogte om dezen tijd van 't jaar is werkelijk groot. Yerselie groente naar de yuilqisbelt. In dezen tijd van het jaar fcpedt Beverwijk, de marktplaats van Byen- nemerland, wederom het jaarlijks terugkeerende schouwspel van lange files wagens en karren, die, beladen met de fijnste producten van onzen vaderlandschen bodem, ter veiling gaan. De komst van de groenten- wagens beteekent bet begin vaneen bedrijvigheid, waarnaar altijd met groot verlangen wordt uitgezien. Door de tuinders en door den mid denstand. De eersten zien met ver langen uit naar de belooning van hun arbeid en de laatste, de handel drijvende middenstand weet, dat straks de rekeningen weer betaald zullen worden. Helaas Zóó was het voorheen. De crissis heeft en tuinbouw in zulk een hevige mate getroffen, dat het hoopvol aspect, hetwelk men andere jaren om dezen tijd kende, zich thans veranderd heeft in een hopelooze situatie, die met alle redelijkheid den spot drijft. Het beeld van leven en bedrijvig heid is inderdaad weer teruggekeerd, maar het parool luidt thans naar de belt! Een groot gedeelte van den spinazie-aanvoer bleek Woensdag te Beverwijk onverkoopbaar. Toch was het nog pas de tweede veiling van den kouden grond. Andere jaren bracht de eerste spinazie tot f 1.60 per kist op. Nu was ze niets waard Vroeger trok, na afloop der markt, een kleine spinazie vloot naar Am sterdam. Woensdag lagen er slechts een paar schuiten aan den kant, be stemd voor de hoofdstad. Voorheen gebeurde bet wel eens. dat. bij een paar warme dagen in Mei, ee buitengewoon groote aanvoer sleepen noemen ze dat in Beverwijk de prijzen deed tuimelen. Maar wat thans gebeurt, is in de geschie denis nog niet voorgekomen. Het gevolg was, dat het Rijks- inkoopbureau de onverkoopbare spinazie, pl.m. 4000 kisten, uit de markt nam en naar een centraal punt ter vernietiging liet voeren. Dat centrale punt was de Beverwijksche vuilnisbelt. Een lange rij vao vrachtauto's en wagens, beladen met honderden kis ten spinazie, trok naar de belt, waar de groente werd neergestort Daar lag nu het product. Prachtgoed was het. Daar had de tuinder nu voor gewerkt, gemest, dagenlang het goed nageloopen, om het tenslotte naar de belt te brengen, met de wetenschap, dat hij van het rijk een kleine ver goeding krijgt, waarmede nog niet eens de kosten goedgemaakt zijn. Hij kan nog goedkooper zijn spinazie omspitten. Wordt er geen versche groente meer gegeten Deze dagen verklaar de ons een winkelier, die versche spinazie in ziju zaak had staan, dat zijn klanten om bus-spinazie vragen. Daar was niet zooveel werk aan 1 Zou dit een symptoom van onzen tijd zijn Intusschen hebben de Beverwijk sche veilingen gezamenlijk een tele gram naar den Minister gezonden, waarin verzocht wordt de steunrege ling voor 1933 zoo spoedig mogelijk in werking te stellen. In de betrok ken kringen is men van oordeel, dat de regeering de vergoeding op 60 cent per kist behoorde te stellen. Zooals me,a weet, heeft de regee ring voorgesteld, een bedrag van f 5.000.000 voor steun aan den tuin bouw beschikbaar te stellen. Op grond van de ervaring, in 1932 op gedaan, moet dit bedrag veel te laag worden geacht, om daarmede het verschil tusscheD den richtprijs eD veilingprijs te kunnen aanvullen. Het Centraal Bureau voor de veilingen heeft den Minister hierop reeds ge wezen. Baantjes Dezer dagen ontving de glunde rende nieuwe president van de Ver- eenigde Staten een lijvig boek van 15000 bladzijden, waarin de 65.000 baantjes stonden opgesomd, die na de overwinning van zijn partij aan partijgangers zullen komen, die zich voor eD tijdens de verkiezingscam pagne verdienstelijk hebben gemaakt. De gewoonte, dat na de overwin □ing van een partij deze alle rijks baantjes door haar eigen mannetjes doen innemen, dateert al van ver in de vorige eeuw. Toen werd het systeem ingesteld met het doel, dat een ieder eens aan de beurt zou komen. Daarvoor leek iets te zeggen, maar in de practijk werd het een gewoonte die allesbehalve sympathiek vormen aannam. Er wordt in de Vereenig ie Staten daarom heftig tegen geprotesteerd, maar veel zal het niet baten. De b'ste van de 65.000 baantjes worden door den president zelf ver geven en zijn ook al vergeven, de mindere, zooals die van wegwerker in Alaska en dergelijke, worden door den voorzitter der democratische partij Farley gedistribueerd. Ondanks de 65.000 baantjes zal de werkloosheid niet verminderen, waDt het is slechts een kwestie van stuivertjewisselen. Waar nu eep epublikeinsch functionaris is, komt dra een „verdienstelijk democraat". En mochten bij de volgende ver kiezingen de democraten verliezen waarvoor ze blijkens de geschiedenis van hun partij een bepaald zwak hebben, dan komen de „verdienste lijke republikeinen" aan de beurt. Hoover heeft voor zijn partijgenooten vier jaar lang Sinterklaas gespeeH, nu doet Roosevelt het. Over Hoover en Roosevelt ge sproken. Dezer dagen bracht de iaat- ste een bezoek aan Hughes epn heel verdienstelijk man. Toen de president Hughes' bbis verliet stond er buiten een fiink getal enthousiasten, cjie den president hartelijk toejuichen. Hè, zei daarop de chef van Roosevelt's ge heime detectieven „Dat is iets wat ik in de laatste jaren niet njeer heb geboord." Arme Hoover, die eens de „prosperity-president" was. IssiioBdAti Marktberichten. VENLO. Op de Goöp. Vciling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.730.000 eieren. Groote eieren van f 1.80 tot f 2.30 Kleine eieren van f 1.60 tot f 1.75 Eendeneieren van f 1.10 tot f 170 Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Goöp. Eiermijn van Maandag wa» dp aan voer 7-000.000 eieren. Groote eieren van f 1.85 tot f 2.20 Kleine eieren van f 1.55 tot f 1.80 Eendeneieren van f 1.40 tot f 1.90 An^e Zwakte vaijt c rug bedreigt jov vrouwen, voojin leeftijd en da^. I zijn gemakkelje Als uw rugdet pijnlijk zijngi vermoeid en awe gij last hebfcn waterzuchtigpMli of aanvallen v^i dan onmiddq" i Pillen. Wands verzwakking cot{ urinezuur en $re zuiverheden zjin en meer ophojn i zing der eerstraai schijnselen, wt h Er bestaat pat ischias, spit, ate zwakte. Foster's Rujn speciaal midddat de bedoelde Qne: nevenwerking jft den. „Foster's R»ijn krijgbaar bij alltog f 1.75 en f3.-er Aanwinst 1 Ontspijag Ned we£. Feitsma-de oo< Anneke. A Hers, A. Gott Ivans. De iter Jager-Meursj, Kaisar, E. fe t Koster, M. )e Luber, J. I zei Wit, A. deGoi Zoomers-Vaeei In het Ni ve Aldanov, 1MA. Christiansen5. en een doode.Bc Ferguson. z' Freeman, A De Galsworthy.Eei Goetel. Mi du Hill. Haariisdi Horier. Scbkc Lincoln. Ei ht Mautiac. L on Mir. De hi de Nack. De Buv Orczy. Detrst Pontoppid^P kige Bc Ruck. De ver Savi. De tsch Williamson.iEe: tochtertje marije Wren. Helaat Vreemde len. Estauniè. hda Duitsch. Fallada. Klner Süsskind. bry Eogelsch. Bromfield. m Gobble. Tl st tary A Swinnerton. Th Wodehouse H Jeugdboeln. Kanter. Jol) Riemens Reela( prentenboek. Stiieb Keesing. Itfiale Gestel. He«li{ KranendoaUGe Thiel. GrétoPt en dood 193»$ Scbatz. Süiro Langes. Frtt i Raptschinsk; I het verre OosD 1 Capek. Hejaa Jeans. E|e prre Bijlandt. Hncje Ik maak alli; c het huisgezin P33 Heise und Irbi faden der Berfau Steinbuch. >e i De motor. Aangifteei In herinneriij v a. Dat va zoowel binnende een andere plats andering in h( ge nee? pen ooi uitwonen of nar 4ienstbode ol ki wqnneef ey eeinie een kostgangeikr trekt, cJu? stè^s- verandering inqet het gezinshofd moet kennis ge^ Secretarie, ofv gangers krijgSK? zijn. Nog tee' Duitsphers In 'en hier of daar j) de hoofd is verpkht tarie aangifte t d b. Dat mn deze proces-trb straf beloopeq Venray, 7 jpri Rurgenjeeste ei q.v; D 7 A

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8