Algem. weekoverzicht De kippenhouderij op het platteland. Gemengde Berichten voermeel A., a f5.70 f7.98 en 200 K.G. B. voer f5.25 is f 10.50 f7.98 f 10.50."+ f8 is', f26.48. Alzoo zou er per varken f 2. worden verdiend (althans zonder tegenspoed of ongelukken). Voor die twee gulden moet dan nog al 't werk worden gedaan ;'_hoeveel.heeft men dan per uur Nu hebben wij, arme Zandboeren, weer .een heelen tijd onze hoop ge vestigd gehad op den roggesteun. Afgaande op de laatste couranten berichten zullen de Brabantsche en Limburgsche boeren er niets van profiteeren. l i eb ik goed gelezen, dan komt roggesteun aan de Veenkoloniale- en Ontginningsboeren, en wel aan die ontginningen, die in de voor gaande jaren altijd hun rogge ver kochten. Dit zijn hoofdzakelijk die bedrijven, die eertijds voor pleizier of speculatief zijn gaan boeren, en zoodoende krijgt de arme Zandboer weer niks. Ik meen gelezen te hebben als zou de Regeering opzien tegen de groote moeilijkheid, verbonden aan algemeenen roggesteun. Deze moeilijkheid is volgens mij echter heel makkelijk op te lossen. Laat zij de methode volgen van de in de mobilisatie gemaakte Scheu'r- wet. Iedere boer geeft op hoeveel H.A, rogge hij heeft verbouwd, hetwelk door een daarvoor aangestelden controleur wordt opgemeten (niet méér dau de helft van zijn bouw land b.v.) Volgens persberichten wordt de roggeopbrengst geschat op 2500 Kg. per H.A. en zal hoogstens 5 gulden per 100 Kg. worden gesteund. Laten wij zeggen 4 gulden en tegen 2500 Kg. per H.A. wordt dit 100 gulden per H.A. Was dit nu zoo moeilijk Zelfs zou de Regeering nog verder kunnen gaan, geen 100 gulden betalen maar de steun geven in den vorm van kunstmest; b.v. per H.A. ver bouwde rogge 1500 Kg. Thomas- lakken 1500 Kg. 20 pet. Kalizout en 500 Kg. gedeeltelijk Zwavelzure Ammoniak en Chili. Dit werd 1500 Kg. Slak en 1500 Kg. Kalizout f 2.— is f 60 en nog f 35 voor stikstofmest, is in totaal f 95. Onze Regeering had dan tevens een wapen in handen, om onze boter eieren, kaas, enz. voor kunstmest te ruilen, en kunnen onze erkende kunstme8thandelaren laten zorgen voor distributie van de kunstmest. Zoodoende kreeg iedere boer een portie kunstmest om zijn bouwland en zoo noodig ook zijn weiland in een tamelijken toestand te houden, om, als straks een betere tijd aan breekt den Zandboer veel beter zijn geleden schade te kunnen doen in halen. Want wij moeten niet uit het oog verliezen, kwam er over een paar jaren weer oorlog (wat niet te hopen is) en de grond is zoo ver armd, hoe zal dan ons volk voor hongersnood kunnen gespaard blijven? (want de Zandboer kan als 't zoo blijft geen kunstmest meer zaaien, enkel wanneer het hem van Regee- ringswegen gegeven). Denkt eens aan het broodrantsoen en den honger in de mobilisatie, en toen was er minder volken de grond in goede conditie. Waarom moet met een billijken steun aan den Zandboer zoolang getreuzeld worden Hebben die arme menschen dit verdiend Waren het niet diezelfde boeren, die in de mobilisatie procentsgewijze de meeste landsverdedigers hebben afgestaan en die in November 1918 zoo dapper de dreigende revolutie den kop in bielpen drukken Om het hierbij voorloopig te laten zij nog de verzekering gegeven, dat, wanneer Diet spoedig en afdoende wordt gesteund de Zandboer spoedig aan „den steun" zal komen. Meer dan 4 millioen kiezers. Mei-demonstraties verboden. Nu weer de aardappelen export bedreigd. Uit den Oost. Sport. Dat kan een gedrang geven bij de a.s. verkiezingen. Niet alleen vanwege de electorale driften van de kiezers, maar ook door hun aantal. Vastge steld is, dat het aantal kiezers dezen keer bijna honderd duizend méér dan 4 millioen bedraagt, d.l. ruim een half millioen meer dan bij de laatste verkiezing voor de Tweede Kamer. Dat kan den kiesdeeler on geveer 4000 hooger maken en daar mee de kansen der kleine partijen verlagen. o— Het feit, dat de verjaardag van prinses Juliana dezen keer op Zondag valt en daarom op Maandag wordt gevierd, alsmede de omstandigheid, dat de mentaliteit in overheidskringen maar óók in kringen der socialis tische bewegingden laatsten tijd wel wat veranderd schijnt te zijn, is aanleiding, dat de gebruikelijk ge worden 1 Mei-demonstraties hier en daar moeilijkheden in den weg wor den gelegd. In Utrecht b.v. zijn die demonstraties, zoowel voor 1 Mei als voor 30 April verboden; in Haarlem en andere plaatsen idem. —o We maken bet elkaar niet mak kelijk meer tegenwoordig. Let maar eens op de Duitschers. Die bezorgen ons elke week een nieuwe onaan gename verrassing, Nu hebben ze weer een verhooging der invoer rechten op oude aardappelen oogst van het vorig jaar afgekondigd en wel van anderhalf tot zes Mark per 100 K.G. o In ons „rijke" lndië gaat het momenteel ook niet al te best. Voor de begrooting van '34 wordt een tekort becijferd van 110 millioen. Een wetsontwerp is ingediend, hetwelk beoogt om ook op de militaire uit gaven van ïndië krachtig te bezuini gen. Door inkrimping en reorganisatie van het Java-leger moet millioen worden uitgespaard. Aan 71 officieren en onderluitenants zal ontslag worden verleend, alsmede aan 2608 minderen. Gelukkig nog maar, dat de „sport" blijft floreeren. Vijftien duizend land genoten vonden tijd en geld om ons nationale voetbalelftal in Antwerpen te kunnen zien zegevieren over de Belgen met 31. En Pijnenburg—Wals hebben zich terParijsche Zesdaagsche ook „reuze" gehouden. Ze hebben er tevens den ouden Zesdaagsche(n) koning Piet van Kempen definitief onttroond. Robijns verwierf in Amsterdam het drie-banden-kampioenschap voor ons land op het groene billardlaken, nadat hij in Cairo kortelings het wereld kampioenschap op zijn naam had gebracht, Het Delftsche Laga be haalde in een strijd tusschen 12 achten over 8 K.M. hetroeikampioen- schap van den Amstel. —o Nóg trotscher dan op al deze overwinningen zijn we op de redding der 27 opvarenden van het Letland sche schip „Evermore" door de bemanning van het Nederlandsche motorschip „Dempo" toen in de Golf van Biskaye op het vreemde schip een ketelontploffing plaats greep, wat tot een spoedige ondergang van de „Evermore" leidde. 168-21 De kip in de verdrukking Wie eens van Gods vrije natuur gaat profiteeren en een fietstocht maakt door Limburgs en Brabants landouwen, wordt getroffen door de houten glaspaleizen, die vooral op de zandgronden de boerderijen flan keeren. En het overwegend wit pluimgedierte, dat ge al scharrelend rond ziet wandelen, zegt u, dat de kippenwereld er verblijf houdt. Hat is wel aardig eens een kijkje te nemen in^zoo'n kippenwoning. Een flinke deur geeft u toegang, en al dadelijk wordt ge 'aangenaam getrof fen door het volle licht, dat door de hóóg ramen tot in de uiterste hoe ken doordringt. Te met zand of stroosei bedekte vloer dient tot scharrelruimte, waar het vedervolk je al scharrelend de uitgestrooide kor reis zoekt. Langs den wand op 'n halven meter hoogte bevinden zich de legnesten. Een wandelgang langs de nesten stelt de kip in staat, op haar gemak de plaats te zoeken, waar ze haar el zal deponeere, en de ha gelwitte legproducten getuigen van netheid en properheid. Dienzelfden indruk krijgt ge ook van de slaap gelegenheid. De breede zitstokken rusten op een met zand of turfstrooi- sel bedekte mestplenk die op een meter hoogte boven den vloer zich bevindt, zoodat de geheele bodem oppervlakte van het hok kan benut worden tot eet- en verblijfplaats bij ongunstig weer. Als ge nu weet, dat ook aan de noodige spijs en drank de grootste zorg besteed wordt, dan beseft ge pas. met welk een vaderlijke zorg het hoenderhok omgeven wordt en het is zeker een benijdenswaardige positie op deze ondermaansche wereld, kip genoemd te worden. Zoo is het echter niet altijd geweest Nog niet zoo vele jaren her werd de kip op de boerderij beschouwd als een noodzakelijk kwaad. Moeder de vrouw had eieren noodig. om in te ruilen tegen winkelwaar, want het geld groeide ook toen niet op haar rug. De kip mocht in den stal of op het erf rondloopen en moest zich tevreden stellen met wat graan, dat haar dikwijls nog schaarsch werd toebedeeld. Ze werd echter door den boer met een scheel oog aangezien. Mocht er een per ongeluk in den tuin wip pen, om zich van een zoo gewaar deerd en voor de gezondheid zoo noodzakelijk koolblad te voorzien, dan maakte ze kennis met een zand kluit of stok en kakelend van angst zocht ze haar gewone verblijfplaats weer op. Haar nachtverblijf was gewoonlijk in den donkeren koeienstal; waar ze balanceerend op een malle lat de noodige rust trachtte te vmden. Wie daar passeeren moest, had veel kans, wat van boven op zijn arme hoofd te zien neerdalen. Tegen den muur waren eenigeoude manden aan een oor opgehangen en die dienden tot nestgelegenheid. Het is duidelijk, dat men bij zulke behandeling zelfs niet kon spreken van een matige leg. Iedereen zorgde voor zijn eigen broedeieren en er werd niet gelet op afstamming of productie. Een ding had de kip toen voor, dat ze vaak tot hoogen ouderdom mocht blijven, eer men haar diensten niet meer noodig oordeelde. En zoo deed zich het geval veelvuldig voor dat er dames volgens de allerlaatste mode met kale halzen en hooge kalkpooten rondliepen, die het leg gen van een ei beneden haar waar digheid achtten en het matige voer bij lange niet betaald maakten. Toch kwam er allengs wat meer actie bij de liefhebbers. Deze leerden begrijpen, dat er buiten ons land hoenderrassen bestonden, die de In- landsche soorten wat eierproductie betrof verre achter zich lieten en zoo deden buitenlandsche rassen, als Wyandottes, Plymouth Rocks, Or pingtons eu Leghorns haar intrede in ons land. Toch kunnen we zeggen, dat tot nu toe op de boerderij alles zijn gewonen gang van zaken ging, tot in de jaren '80 een groote landbouw crisis uitbrak. De akkerproducten daalden tot een ongekend peil en op de zandgronden was de veeteelt nog van weinig beteekenis. Men begon meer en meer in te zien, dat de mensch op zijn eentje niets vermocht tegen de alom heerschende malaise en in dien tijd van nood kwam men tot de overtuiging, dat in samen werking de kracht moest gezocht worden. In het jaar 1883 werd in ons land de eerste pluimvee-vereeniging op gericht en vier jaar later verscheen het bekende pluimveeblad „Avicul- tura", dat zich in toenemende be langstelling mocht verheugen. Een feit van groote beteekenis was de oprichting in het jaar 1901 van de Vereeniging tot bevordering van de pluimveehouding in Neder land, kortweg V.P.N. genoemd, die in de verschillende provinciën weer haar afdeelingen telde, welke weer andere nuttige instellingen in het leven riep. De bekendste hierv&n is wel de Coöperatieve Roermondsche Eiermijn in 1904. waardoor de op richter, de heer Breukers. toentertijd Hoofd der School in Neer, zich groote verdiensten heeft verworven. In de oorlogsjaren toen de V.P.N. ophield te bestaan als landelijke vereeniging, werd de C.R.E een ODderdee! van den Limburgschen Land en Tuinbouwbond en den Brabantschen Christelijken Boeren bond. Ze groeide uit onder het be heer van den volijverigen en kundi- gen zoon van den oprichter. Directeur L Breukers, tot de grootste eiermijn van Europa. Ook de Regeering steunde de organisaties met subsidie. Er werd een Rijkspluimveeteeltconsulent aan gesteld, die het beheer heeft over het Rijksproefstation te Beekbergen. In Horst richtten de Landbouwbon den van Limburg en Noord Brabant een fokstation op onder leiding van den heer Janssen. Er werden cursus sen gegeven in pluimveeteelt aan onderwijzers, die de opgedane kennis in de dorpen verspreidden. Er kwam dus heel wat belangstel ling voor juffrouw kip, en de pïuim- veestapel nam geweldig toe. De oude rassen raakten heelemaal uit de mode. Et werd gezorgd ^'oor doel matige voeding, verpleging en huis vesting. Door de valnestcontrole leerde men de goede legsters kennen en met deze stammen werd voortge- fokt. Zoo wist men de productie op te voeren, tot zelfs over de 200 eieren per jaar, al zijn dit dan ook uitblinkers. Legwedstrijden werden georganiseerd, waar de foktoomen elkander in productie trachtten te overtreffen. Tentoonstellingen leerden dieren kennen, die uitblonken door goed exterieur. Aan de toenemende vraag naar kuikens kon de klokhen niet meer voldoen, en haar werk werd over genomen door de broedmachines. In het jaar 1907 reeds werden in Nederland meer eieren gelegd dan verorberd en kon de rest worden uitgevoerd. Toen ging het met groote sprongen vooruit. In 1929 ging er voor een waarde van over de 70 millioen gulden aan eieren naar het buitenland. In het jaar 1932 gingen in een rond getal uitgedrukt 2200 millioen eieren onder de Nederland sche kippeDstaarten door, waarvan 1200 millioen in een buitenlandsche maag terecht kwamen. De Nederlandsche kip heeft vol komen aan de gestelde verwachtingen beantwoord en men mag met recht op waardeering rekenen. Edoch, men kan ook „vom guten zu viel" krijgen, en dat ondervindt nu ook de pluimveewereld. N.K. J. H. DELHOOFEN. MIJNHARDT's Zenuw-Tabletten 75 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Bij Apoth. en Drogisten Werkverschaffing in Limburg. Terzake van de normalisatie der beken in Noord-West Limburg be stond de toezegging, dat het rijk 10/18 der totale kosten van f450 000 voor zijn rekening zou nemen. Naar de Msb, thans wordt mede gedeeld is thans de voor deze streek zeer welkome beslissing genomen, dat de volle honderd procent der loonen wordt gegarandeerd. Inspecteur ook bij deze werkver- schaffiog is burgemeester J. H. Martin te Eygelshoven. Van een steiger gevallen. Zaterdagmiddag is de aannemer J. H. Poels uit Horst, die met de uit voering der nieuw te bouwen kerk te Melderslo belast was, van een 15 meter hoogen steiger gevallen. Ge lukkig kwam hij op een hoop zand terecht. Met een gebroken been en eenige inwendige kneuzingen werd bij opgenomen en naar het R.K, ziekenhuis te Venlo overgebracht, Zijn toestand is bevredigend. Wandelclub In overleg met de N. Limb. Fe deratie besloot de wandelclub „vol harding" te Horst om den vastge- stelden wandeltocht niet op 14 Mei, doch op 11 Juni te houden. De route blijft ongewijzigd over Venray— Oostrum. l'rov. Staten van Limburg. Het centraal stembureau heeft be noemd tot lid der Prov. Staten van Limburg, wegens het overlijden van den heer P. L. Jansen te Beek, den heer T. A. L. M. Damen. Do Tegelsche Passiespelen. Op een vergadering van bet open luchtspelcomité te Tegelen is beslo ten tot instandhouding van de 'pas siespelen een stichting op te richten, De geestelijke en wereldlijke autori teiten uit de plaats zullen zitting ne men in het stichtingscomité. Het openluchttheater „De Doolhof", waar in ,door de Tegelsche dilettanten reeds twee jaar met groot succes passie-opvoeringen gegeven werdeD, zal hoogstwaarschijnlijk ,'aan de stichting worden geschenken. De be doeling is op geregelde tijden waarschijnlijk om de vijf jaar de passie op te voeren. In dit verband staat het reeds on geveer vast, dat de reeds aangekon digde uitvoeringen van de „Veree- nigde Haagsche Spelers" in her Te- gelen openluchttheater niet zullen doorgaan. Inbraak. Dinsdagnacht is ten huize van den heer P. te Blerick ingebroken. De inbreker(s) hebben zich door het uit snijden van eenige ruiten toegang tot de woning verschaft. Tafelzilver, een portemonnaie met geld. een jas en nog eenige kleinigheden waren hun buit. Eenige vage voetsporen en vingerafdrukken zijn het eenigste spoor dat de politie tot nu toe van de daders gevonden heeft. Onder vallend gesteente gedood. Maandagavond is de Poolsche mijnwerker A. P. op Staatsmijn „Emma" onder afvallend gesteente geraakt. Hij werd na korten tijd be vrijd, doch bleek reeds te zijn over leden. Hij was gehuwd en vader van acht kinderen. Chauffeur vermist. De commissaris van politie te Kerkrade verzoekt namens den vader opsporing van den chauffeur P. Stevens uit Kerkrade, die 6 April met een taxi de ouderlijke woning verliet en na dien tijd niet meer is teruggekeerd. „Heil Hitier Men schrijft uit Gemert Dezer dagen bevond zich een inwoner onzer gemeente in het na burig stadje Vreden (D.) Deze heeft zich schijnbaar een beetje onvoor zichtig over Hitler's politiek uilgelaten, met het voor hem minder aangename gevolg dat hij het verdere verloop van den dag te Vreden in arrest gesteld werd. Maar hier bleef het niet bij. Des avonds werd hij onder groote be langstelling naar het marktplein ver voerd en gedwongen, enkele malen de lof aan Hitier te verkondigen, door het uitroepen vanHeil, Hitier Na deze genoegdoening kon hij zich rustig naa: zijn patria terug trekken. Boerdery afgebrand. Dinsdagmorgen omstreeks half 12 uur brak brand uit in de kapitale boerderij van den heer van de B. te Beek en Donk. Drie koeien, drie kalveren en zes varkens kwamen in de vlammen om, terwijl twee koeien die ernstige brandwonden hebben opgeloopen, afgemaakt zullen moeten worden. De boerderij met inboedel en alle landbouwwerktuigen werden een prooi der vlammen. De brandweer van Beek en Donk wist een klein bijgebouwtje voor het vuur te sparen. Dood door schuld. Het Bossche Gerechtshof veroor deelde Diasdag den aannemer P. J. d. V., te Eindhoven, die te Bergeijk L. Verhoeven met zijn auto aaDreed, tengevolge waarvan deze overleed, tot 6 weken hechtenis en 1 jaar verbod van chauffeuren. Aan de gevolgen overleden Een der vijf slachtoffers van de steiger-instorting welke aan de gas fabriek te Zwolle plaats had, de gehuwde arbeider E. J Mulder, is aan zijn bekomen verwondingen overleden. Geen vreemde musici. De burgemeester van Groningen, de heer H. P. J. Bloemers, heeft be sloten voor de kermis, die in Mei van dit jaar zal worden gehouden, geen muziekvergunningen te verstrek ken aan musici van andere dan Nederlandsche nationaliteit. In verband hiermee zullen bij de op den eersten kermisdag aan het hoofdbureau van politie te Groningen te houden keuring van straatmuziek alleen vergunningen voor het maken van straatmuziek worden verleend aan Nederlanders, In de tweede plaats zal de burgemeester het maken van muziek in lokalen niet toestaan aan die caféhouders, die andere dan Nederlandsche musici in hun inrich tingen laten optreden. Hun wordt aangeraden zich te voorzien van Nederlandsche musici. De genomen bepalingen gelden niet voor buitenlandsche musici, die reeds geruimen tijd inwoner van Groningen zijn geweest; een en ander ter beslissing der politie. Crisisgevolgen goed merkbaar. De verlies- en winstrekening van de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven, vertoont over 1932 de ernstige crisis in den land en tuinbouw, vooral ten aanzien van den geldomloop. De plaatselijke banken hebben aan de inleggers meer moeten terug betalen dan zij uit de inbrengsten ontvingen. En velen hebben om voorschotten moeten aankloppen. Tengevolge van een en ander moesten de plaatselijke banken gelden, belegd bij de Centrale, terugvragen, waardoor daar een achteruitgang ontstond van f 7 millioen. Totaal hadden de plaatselijke banken op 31 December nog belegd f 53 036,400. De bedrijfswinst van de Centrale bedroeg f 335.400 tegen f 377.000 in 1931. Het bestuur stelt voor daarvan f 100.000 voor een crisisfonds tot steun van plaatselijke banken en derzelver leden. Verder nogf 125.000 voor debiteuren-reserve. Aan de ge wone reserve zal worden toegevoegd een bedrag van f 82.000aan de gemeenschappelijke reserve f 8350. Het dividend is bepaald op 6p Ct., in totaal een bedrag vorderend van f 15.800, zoodat ten slotte nog f 4176 ter beschikking blijft van de algemeene vergadering. De ontvangsten hebben bedragen aan rente f 528.000; provisiën f 26.800; winstaandeel hypotheekbank f 1185. De uitgaven zijnonkosten f 190.000 bijdrage pensioenfonds f 25.000 bij drage onderling waarborgfonds f 5000; afschrijvingen f 836; crisisfonds f 100.000; reserve debiteurenf125.000; winst f 110.000. Over 1931 boekte het effecten fonds een koersverlies van f 4.254.000, In 1932 was er echter een koers winst van f 3.088 000, zoodat op de balans thans een reserve aan koers verschillen vermeld wordt van f 901.000. De totale reserves bedragen thans f 5.249.000. Met kapitaal en aan sprakelijkheid samen f 10.535,000, zoodat 18.81 pCt. van hare verplicb tingen gedekt zijn. Bijzonderheden hetreffend e de Nederlandsche tentoonstel- li ngstrein. Onderhandelingen gevoerd tus schen de Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, de Directie der Europee- sche Tentoonstellingstreinen en een Nederlandsche Groep, hebben er toe geleid, dat in ons land een Neder landsche Tentoonstellingstrein zal loopen. Deze zal bestaan uit 17 wagens, waarvan 15 salonwagens geheel als expositie-ruimte worden ingericht, met een geraamde oppervlakte van 1000 M2. De lengte van den trein zal circa 400 M. bedragen. Vooral nu vele bedrijven, door export belemmeringen zich meer op de binnenlandsche markt zullen moe ten toeleggeD, is deze „rollende jaar beurs", die op grootsche wijzejwordt opgezet het aangewezen middel om het contact met den handel en het publiek te bewerkstelligen. Immers, deze tentoonstelling is niet gevestigd op een centraal punt, doch gaat zelf de koopers bezoeken. De Nederlandsche Tentoonstel lingstrein wordt voor het publiek opengesteld 15 Mei a.s. te Utrecht en maakt van daar uit een tocht door ons land, die drie maanden zal duren. Circa 70 der belangrijkste plaatsen in geheel het land worden bezocht. Waar de plaatsruimte niettegen staande de respectabele lengte van den trein, beperkt is, worden de meest belangrijke bedrijven het eerst in de gelegenheid gesteld deel te nemen. In het buitenland zijn de bereikte resultaten van dien aard, dat in Bel gië dit jaar reeds de derde tentoon stellingstrein wordt georganiseerd. Tientallen exposanten, die aan den Belgischen Tentoonstellingstrein deel namen, zonden reeds aanvragen voor den Nederlandschen trein. Neder- landsch Fabrikaat heeft echter prio riteitsrecht. De toegangsprijzen zullen matig zijn terwijl overwogen wordt om voor onderwijs-inrichtingen enz. bij collectieve bezoeken een speciaal gereduceerd tarief vast te stellen. De vliegende kuikens. Den 30sten Maart vertrok de „Snip" van de K.L.M. naar Batavia met een heelen kippenren aan boord een kloek met 15 kuikens en een prijsgekroonde haan. Den 8sten April kwam het geheele gezelschap springlevend en gezond te Batavia aan. De kuikens waren al flink gegroeid de kloek was door bet gebrek aan beweging wat corpulenter geworden de haan kraaide van plezier, dat hij ten langen leste zich eens vertreden mocht. De vreugde der ontvangers in lndië was groot. Strenge straffen tegen communisten. De groote strafkamer van het landsgerecht te Dessau heeft drie communisten, die bij een optocht van het ijzeren front, op 5 Februari j.l, gehouden, geprobeerd hebben, de menigte op te zetten, door uitroepen als: Nazi verrecke en Hitier verrecke, veroordeeld tot tuchthuis straffen van 18 tot 25 maanden. De „resultaten" van den oorlog. Nu de ontwapeningsconferentie door het plan Mac Donald in een nieuwe pase is gekomen en er ten minste eenige hoop bestaat, dat er eindelijk eens vruchtbaar geconfereerd zal worden, is het wel eens goed de in cijfers uitgedrukte „resultaten" van den oorlog den lezer voor te leggen. De menschonteerende slachterij, zooals Benedictus XV den wereld oorlog noemde, duurde 4 jaar, 3 maanden en 10 dageD. Bij het ein de van den krijg stonden nog meer dan 30 miljoen menschen gereed om elkaar te dooden. Gedurende den oorlog waren er 60 miljoen men schen in 't geweer geroepen, niet om te werken, maar om te vernielen en te moorden. In totaal werden er 11 miljoen menschen gedood, zoodat gedurende ruim 4 jaar gemiddeld per minuut 4 a 5 menschen werden vermoord; per dag 6 a 7 duizend Hongersnood en ondervoeding eischten in de oorlog voerende landen 7 miljoen menschen; 20 miljoen menschen werden eens of meerdere malen gewond. De kosten van dit wereld-men- schenabattoir bedroegen 9675 miljard gulden. Aan den dood van iederen mensch werd f 378.12 besteed. De vernietigde goederen hadden tezamen een waarde van 1008 mil jard gulden. Voor dit ernorme bedrag zou ieder huisgezin in Oostenrijk, Duitschland, België, Frankrijk, Enge land en de Vereenigde Staten, Canda, en Australië een huis met tuin ter waarde van 7500 gulden kunnen krij gen, waarbij nog reusachtige bedra gen aan liefdadige instellingen zou den kunnen worden besteed. Het is geen opwekkend lijstje ,maar als zoodanig is het niet bedoeld. Het moet ons brengen tot de versprei ding van de vredesgedachte. En daartoe zal bet wel in staat zijn. Om hopeloos te worden We hopen zoogaarne.dat de ma laise ons weldra zal verlaten. De wensch is de vader <ler gedachte en wanneet er maar iemand te bespeu ren, dan hechten we daar gaarne waarde aan en we hopen met hem, dat het een hoopgevend licht zal stra len door de economische duisternis. En telkens komen'we bedrog n uit. Thans heeft Minister Verschuur onomwonden gezegd, dat er nog geen enkele lichtpuntje is in de donkere ellende. Zijn Excellentie noemde den eco- nomischen toestand zoowel van de wereld als van ons land. zeer somber en in plaats van eenig herstel, wordt de toestand van maand tot maand erger. Niet het minst door de ver dwaasde economische politiek van sommige landen, die een oplossing zoeken door het steeds hooger op trekken der «tolmuren waardoor de toestand alleen verergerd kan wor den! Het is bijna aldus Minister Ver schuur om er hopeloos onder te worden. Dat is ten mioste eerlijke taal. We weten nu, dat we ons schrap moeten blijveu zetten en dat we ons op nog grooter ellende hebben voor te bereiden. Maar: we mogen er niet hopeloos onder worden. Met een blik naar Boven en met hoop in de ziel moe ten we blijven arbeiders ,en vooral: moeten we de naastenliefde blijven beoefenen. 0zoo gy nog een moeder hebt. 1 zoo gij nog een moeder hebt. Onpeilbaar minnend moederhart. Gij zijt het wondre liefdenest Waarin ons ziel gebakerd werd. O zoo gij nog een moeder hebt, Waardeer, waardeer ze, liev'ling mijn, Gij zult Haar waarde kennen maar. Wanneer zij zal gestorven zijn. Eer gij bestondt, was lang uw naam In 't diepst van beur ziel bewaard, En in haar droomen, hiet zij u Geluksbloem van heur levensgaard. En sedert gij in heure armen rust. Gij beste deeltje van heur hert, Wat tong vermeldt de moederzorg, Die kwistig u gegeven werd? O! zoo gij nog een moeder hebt, Bezit, gij, liev'ling, 't eenig goed, Dat nimmer engel smaken mocht In 't opperzalig hemelzoet! Heer Jezus, die aan 't kruishout stierf, In de armen rustend van den dood,

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8