-EL EI MMS ontwikkeling. Politieke De kippenhouderij op het platteland. Gemengde Berichten Zaterdag 15 De Katholieke Staatsparty een party van orde en gezag, be schermster der Volksbelangen. Socialisme en Communisme Limburgs vyanden. Er is een partij, die zich bij deze Kamerverkiezing erg onbehaaglijk ge voelt. Het is de S.D.A.P. Aan velen zijn de oogen geopend ten opzichte van het revolutionnaire gevaar, dat Europa bedreigt. De onzekerheid van den internationalen toestand, de ondermijning van het gezag, waarin communisme en socialisme wedijveren met elkaar, de roekeloosheid, waarmede de S.D.A.P. Nederland ontwapend wil zien en daardoor prijs gegeven aan eiken aanvaller zoodra eenige moeilijk heid zich voordoet, de geweldige reactie elders tegen socialisme en communisme heeft ook hier velen tot nadenken gebracht. Een acuut geval heeft daartoe zeer veel bijgedragende muiterij van „De Zeven Provinciën". Toen zag men plotseling weer eens de gevolgen van revolutionaire propaganda. In die ernstige dagen hoorden we socialis tische voormannen openlijk hun genoe gen te kennen geven met die muiterij. Terwijl onze regeering' de noodige maatregelen liet nemen, om aan deze schending van het gezag in die ge vaarlijke streek een einde te maken, werd zij in den rug aangevallen door de S.D.A.P. en haar pers, die een heftige agitatie begon tegen den Minis ter van Defentie en de leiders van de vloot. De groote mond moest weer zijn werk doen. Maar de partij bond in, toen zij bemerkte, welk een stemming zich tegen haar openbaarde onder het Nederlandsche volk. Sinds November 1918, toen de S.D.A.P. zich vergiste in de bereidwilligheid van ons volk om revolutie te gedoogen, waren alweer bijna 15 jaren verloopen. Zooals toen probeerden zij thans de nieuwe vergissing zooveel mogelijk te herstellen. Maar ook nu nog spreken zij van een „bomaanslag op Nederland sche matrozen", alsof er niets was ge beurd, dat hiertoe aanleiding gaf. Eindelijk is het tot een groot deel van het volk doorgedrongen, dat het uit moet zijn met het, 't gezag onder mijnde, revolutionaire gebrul van de S.D.A.P. De groote mond is het voornaamste instrument geweest, waarmede het so cialisme in Nederland heeft gewerkt. Tusschen woorden en goede daden is de verhouding al erg onevenredig geweest. Welke regeering er ook was, de socialisten hebben haar gezag af gebroken zooveel zij konden, het ver trouwen in de overheid van leger en vloot hebben zij ondermijnd jaar in jaar uit, de lageren voortdurend op zettend tegen de meerderen. Alles werd gedaan voor de propa ganda. Wanneer hun eigen beginselen daarvoor in den weg stonden, offerden zij deze er voor op. Ze schijnen te vergeten, wanneer wordt aangetoond, hoe ze, getoetst aan de katholieke beginselen, moeten worden verfoeid De christelijke regeeringen mochten zorgen voor sociale wetten. De S.D.A.P. stemde het liefst tegen, kwasi omdat die wetten niet ver genoeg gingen, maar inderdaad uit vrees, dat de ar beiders tevreden zouden zijn, want die wetten waren de gunstigste voor de arbeiders van heel Europa. Wanneer dan ook in een jaar 66 millioen werd uitgekeerd volgens de ongevallenwetten, voor de arbeiders in de industrie en van den landbouw, voor invaliditeits- en ouderdomsver- zekering en krachtens de ziektewet, is dat te danken aan de christelijke partijen. il 1933, No. 15 In Limburg werden bij] de Kamer verkiezing van 1929 op de S.D.A.P. 20.010 stemmen uitgebracht, 1937 stem men op twee andere socialistische par tijen en 1102 stemmen op de commu nisten, in het geheel 23.067 stemmen op partijen der revolutie. Dat cijfer is te groot voor den revo lutionairen aanhang in Limburg Er zijn talrijke stemmen onder van misleiden, ook van katholieken, die door den grooten mond vol schijnschoone woor den in den waan zijn gebracht, dat de socialisten hun vrienden waren. Laten zij zich afvragen, wat het socialisme hun heeft gebracht aan menschelijk geluk, aan vrede des harten, aan lots verbetering zelfs. Er is in Limburg op het gebied der vakorganisatie door de socialisten dikwijls met de belangen der arbeiders gespeeld, van het oogen- blik af, dat zij neutraliteit huichelden tot zij hun masker afwierpen. Als de katholieke arbeiders in de Limburgsche vakbeweging de katholieke eenheid hadden bewaard, welk een sterke katho lieke vakorganisatie had dan hier de leiding kunnen nemen Wat heeft het Limburgsche socialisme niet gedaan ter bestrijding van de katholieken. Het was hun misrekening, dat zij een afgevallen priester zonden als socialistische propagandist, maar zij zagen er toch niet tegen op om katholiek Limburg daarmede te tergen. In Kamer en Provinciale Staten ver zetten zij zich tegen alles wat katholiek is. Wanneer de Staatsmijnen bijdragen geven voor katholieke kerken en in stellingen, omdat deze door de ont wikkeling der mijnindustrie voor groote uitgaven kwamen te staan, wordt dit door de heeren Drop en zijnen beknib beld. De socialistische statenfractie verzet zich legen allerlei bijdragen, zoodra het katholieke instellingen geldt, maar durfde de inconsequentie aan om deze voor de hunne te vragen, na in vroeger jaren steeds, zich zelve prijzend, te hebben beweerd, dat zij daarvoor zelfs geen provinciaal geld willen. Ook in katholiek Limburg wordt het socialisme en communisme een „halt en niet verdertoegeroepen. Wij willen een regeering, die niet zal toestaan, dat socialisme en commu nisme hun ondermijnend werk tegen onze staatsinstellingen voortzetten. De regeering is krachtig opgetreden tegen het socialisme in de kazernes en op de vloot. Maar er dienen ook maatregelen te worden genomen ter verdediging van het gezag in het publieke leven. Dat is een volksbelangOns volk moet er zeker van zijn, dat het in rust en veiligheid kan leven zonder onder mijning onzer instellingen door een binnenlandschen vijand. De wetgeving moet daartoe gericht zijn op de be hartiging der ware volksbelangen door den staat, door de industrie en door allen, die kunnen bijdragen tot den opbouw eener betere toekomst. Het katholiek Program is gericht op het algemeen welzijn en op de hulp aan hen, die lijden onder de moeilijkheden van onzen tijd. Veler lot is hard. Ook in ons Limburg zijn duizenden slacht offers der crisis, werkloozen en hunne gezinnen. Zij weten, dat tientallen millioenen voor de werkloozen worden besteed, dat de Katholieke Staatspartij ook voor de toekomst krachtige maat regelen verlangt om hen te steunen. Met beleid wil ons program deze groote staatstaak volvoerd zien, zonder roekeloosheid, maar zoo""dat het volks vermogen zoozeer gehandhaafd blijft, dat de millioenen voor de werkloozen kunnen besteed blijven worden en zelfs vermeerderen naarmate de nood mocht stijgen. Katholieken van Limburg, mannen en vrouwen, werkloozen en allen, die het geluk hebben nog werk te vinden voor hunne handen, bij de Katholieke Staats partij zijn Uw aller belangen het veiligst. Zij is een partij van orde, een partij van gezag, een sterke dam tegen socialisme en communisme. Bedenkt dat revolutie beteekent" hongersnood. Revolutionaire partijen steunen is spelen met het revolutie-gevaar. Geheel katholiek Limburg stemme op 26 April op den eersten candidaat van Lijst 25. ROELAND. Vragen, pluimveeteelt be treffende, kunnen door onze lezers worden ingezonden aan het Bureau „De Plaatselijke Pers", Soestdijk. De beant woording geschiedt gratis, indien postzegel van 6 cent voor het bericht wordt bijge voegd. HET BROEDEN. We zullen het wel niet meer be hoeven te herhalen, dat fokken buiten het eigenlijke broedseizoen absoluut geen zin heeft. Als het nog mogelijk is, om met kippen voordeel te be halen, dan kan dat toch alleen, wan neer de eerste leg zoo hoog moge lijk wordt opgevoerd en een flink aantal wiDtereieren omvat. De eerste leg moet loopen van October tot October en legen October a.s. kun nen we alleen die hoenders legrijp hebben, welke uiterlijk half Mei zijn geboren. Voor wat de Leghorns betreft althanszwaardere rassen moeten in Maart worden gefokt. Voor zoover we in het komende najaar legcijpe jonge hennen wen- schen te bezitten, moeten we thans voor kuikens zorgen, tenzij men er de voorkeur aan geeft om in den zomer jonge 2 of 3 maandsche hen netjes te koopen. Kuikens kan men bekomen en grootbrengen le. Door een broedsche kip te zetten. Voor dat geval raden we Gebruik uitsluitend overjarige hen nen. Kies bij voorkeur geen kip van licht ras ze zijn als broedsters on betrouwbaar en als kloeken te wild. Ze verlaten vaak ontijdig het nest of slaan met haar wilde bewegingen kuikens dood. Neem geen kip met kalkpooten. Laat een broedsche kip vooraf eenige dagen op porceleinen eieren zitten. Wiijf insectenpoeder tusschen de veeren door op de huid. Meng tabakstelen door het strooi sel van het broednest. Maak het broednest op den grond op een goed beschutte, half duistere plaats, waar andere kippen, noch katten of welk gedierte ook, toegang hebben. Laat een stel broedeieren komen van een goeden legstam en laat die eieren na aankomst tenminste 24 uur rusten. Geef niet meer eieren ter be broeding, dan de kip met gemak kan dekken. Dertien eieren is een nor male hoeveelheid slechts aan zeer zware kippen kan men vijftien eieren ter bebroeding toevertrouwen. Zorg, dat de kip dagelijks een stof zandbad kan nemen. Plaats eten (uitsluitend graan) en drinken in de nabijheid, maar zóó, dat de kip van het nest moet om er bij te komen Laat een broedsche kip met rust, vooral tijdens het uitkomen der eieren. Probeert nooit om een kuiken z g. te „redden" door het uit te pellen Wat niet sterk genoeg is om zich zelf uit het ei te bevrijden, is niet waard om te leven, zal altijd zwak en onproduclief blijven, ziektegevaren voor de gezonde hoenders met zich voeren. 2e. We kunnen ons z.g. een- dagskuikens aanschaffen. In dat geval hebben we een kunst moeder noodig. 't Gaat best met een kuustmoeder. Het zelf uitbroeden van eieren heeft eigenlijk geen zin meer; we kunnen de kuikens veel te goedkoop koopen kunstmoeders zijn tegenwoordig in alle „maten" en prijzen verkrijgbaar Men heeft ze al voor 25 kuikens en in prijs vanaf f 3.50. Wie zich een maal zoo'n kunstmoeder aanschaft is altijd verzekerd, dat hij in het ge schikte seizoen jong pluimvee kan fokken. Volgt de gebruiksaanwijzin gen nauwkeurig op. Wie over een goede broedsche kip beschikt, kan ook probeeren om deze aangekochte eendagskuikens te doen aannemen. Het lukt bijna altijd De kip moet dan tenminste een weekje op steenen eieren hebben ge zeten. Als de doos met kuikens is aangekomen, laat men de diertjes tot 's avonds in de doos zitten. Dan als het donker is neemt men er eentje uit houdt dat losjes in de hand, zoodat het beestje niet piept en schuift het dan voorzichtig onder de broedsche kip. Een half uurtje later doet men nog eens zoo en vervolgen, tot er 3 of 4 kuikens onder de kip zitten. Als men nu den anderen ochtend gaat kijken, zal men de kip als regel hooren klokken, een teeken, dat ze de onderge schoven kuikens als eigen kroost heeft aangenomen. In dat geval kan men de rest der kuikens in ééa keer bijvoegen. Tegen een auto opgereden. Woensdag heeft te Made (N.-Br.) een ernstig ongeval plaats gehad. De landbouwersknecht J. v.d. Rijke, oud 19 jaar, reed per fiets naar Baamsdonk om zich in te laten schrijven voor den militairen dienst. Door tot nu toe onbekende oorzaak kwam hij in botsing met een luxe auto. Hevig bloedend en in bewus- teloozen toestand werd van der R. naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij ter verpleging is opgenomen Men vreest voor zijn leven. Geen vuur in bosch en hei. Een waarschuwing om voorzichtig te zyn. De Paaschdagen. vooral de tweede Paaschdag, zijn voor velen een uit gezochte gelegenheid om naar buiten te trekken en te genieten van bosch en heide. Deze beide voorjaarsdagen, vaak begunstigd door mooi weer, leenen zich daartoe bij uitstek. De boschbezitter echter ziet de Paaschdagen met angst en vreeze naderen, doordat juist in die dagen het gevaar voor het ontstaan van bosch- en heidebrand zeer groot kan zijn. Verleden jaar hebben in ons land op Goeden Vrijdag, den daarop volgenden Zaterdag en den eersten en tweeden Paaschdag niet minder dan 132 branden gewoed. Daardoor werden 929 H.A. bosch en heide verwoest en is een schade aange richt van ruim f 24.000. Veel natuur schoon is toen verloren gegaan. Veel branden ontstaau door onvoor zichtigheid met vuur, zooals het achteloos wegwerpen vau brandende lucifers, eindjes sigaar, maar bovenal van eindjes sigaret, die, nadat zij zijn weggeworpen, geheel opbranden. Vooral de stedeling is zich veelal niet er van bewust, dat het rooken in bosch en heide gedurende den brandgevaarlijken tijd groot gevaar kan opleveren. Alles is ia het vroege voorjaar in de bosschen nog dor en droog en zelfs na regennjke dagen kan een enkele droge dag met krachtigen wind het gevaar voor brand doen terugkeeren. Laat een ieder op de komende Paaschdagen uiterst voorzichtig zijn met vuur in bosch en heide. Helpt allen mede, bosch- en heide branden te voorkomen.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5