Bppl yan ontwikkeling. Buiteni. nieuws. Politieke (Iemengde Berichten Zaterdag 18 Vuurwapenen, munitie, alarm pistolen. Het Hoofd van politie der ge meente Venray, brengt onder de aandacht van belanghebbenden, dat bij de op 1 Maart 1933 in werkiDg getreden wijziging der Vuurwapenwet 1919 algemeen het onbevoegd voor handen hebben van Vuurwapenen en Munitie strafbaar is gesteld en dat ingevolge art. 1 der Vuurwapen- wet 1919 in verband met artikel 1 van het Vuurwapenregleroent, alarm pistolen en., soortgelijke voor bedrei ging of afdreiging geschikte voor werpen, met uitzondering van die, welke geen loop of een kennelijk verkorten, geheel gevulden loop hebben, en welke zoodanig zijn in gericht, dat zij alleen losse patronen van "Veen kaliber niet grooter dan 6 m.M. kunnen bevatten, terwijl de ligplaats van die patronen en de gasuitlaat loodrecht staan op den loop of op de lengterichting van het voorwerp. Hoewel zij, die thans onbevoegd vuurwapenen, alarmpistolen en der gelijke en munitie voorhanden hebben strafbaar zijn, zullen tegen hen straf rechterlijke maatregelen achterwege kunnen blijven, indien zij voldoen aan onderstaand bevel. Bevel. Voornoemd hoofd van politie be veelt aan ieder, die zonder daartoe bevoegd te zijn. alarmpistolen en dergelijke voor bedreiging of afdrei ging geschikte voorwerpen (voorzoo ver niet vallende onder de uitzon dering in boven weergegeven bepaling omschreven) dan wel vuurwapenen, gaswapenen of munitie voorhanden heeft, deze voor 25 Maart a.s. bij hem in bewaring te geven. De inlevering kan geschieden op 24 Maart 1933 des voormiddags van 9 tot 11 uur ten Gemeentehuize. Bij die inlevering zal belangheb bende gelegenheid worden gegeven om desgewenscht bij een daartoe aangewezen ambtenaar schriftelijk of mondeling een verzoek om machtiging tot het voorhanden hebbes van het (de) betrokken vuurwapen (en) of munitie in te dienen. Niet naleving van dit bevel is, ongeacht de strafbaarheid van het onbevoegd voorhanden hebben zelf, strafbaar met hechtenis van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste twee duizend guldent Venray, 14 Maart 1933. Het Hoofd van politie voornoemd O. VAN DE LOO. Een zeer critieke toestand in Oostenrijk. Een bijeen komst van het parlement door de regeering belet. De regeering mobiliseert haar troepenmacht en stelt de Heimatwehren als hulppolitie aan. De socialisten stellen hun republi ceinsche verdedi gingscorpsen tegenover de regeering. De Oostenrijk sche Nat. Socialisten wachten hun eigen kans en kiezen op het oogenblik geen partij. De Neder-Oostenrijksche Land dag tegen de regeering. Sa menwerking tusschen Oosten rijk, Hongarije en Italië Joego Slavië zou langs de Hongaarsche grens troepen samentrekken. De toestand in Duitschland. Moet de directeur van de Rijksbank aftreden Com munisten bekeeren zich in massa's... De ontwapenings conferentie naar de mislukking In een geheim consistorie ter ver kiezing van nieuwe kardinalen heeft de Paus er deze week in een rede op gewezen, dat in Europa het oorlogsmonster weer dreigt, niettegen staande er reeds zooveel leed is door het aanhouden van de crisis en de ontzettende werkloosheid. Het is, of de feiten deze zienswijze reeds zijn komen versterken. Er broeit iets geweldigs in ons werelddeel. Het Oostenrijksche kabinet onder Dr. Dolfuss handhaaft de ingestelde dictatuur, waartegen een sterk verzet is gegroeid onder de bevolking en wel het meest onder de Oostenrijk sche sociaal-democratie, welke in Oostenrijk machtig is en een nog al sterken communistisihen inslag ver toont. Op Woensdag heeft het par lement gepoogd om tegen den wil der regeering een zitting te houden, maar de regeering heeft met de ge wapende macht deze bijeenkomst belet. Een deel van het totale aantal afgevaardigden was binnen, toen de politiede zittingszaal sloot en aan de rest den toegang belette. De sociaal-democraten hadden in den voorafgeganen nacht intusschen be sloten om zich tegen de regeerings- dictatuur te verzetten, waartoe ze hun z.g. republikeinsche bescher mingstroepen hadden gemobiliseerd. Vooral in Innsbruck waren vele van deze troepen in den nacht samjnge- 1933, No. 11 komen, grootendeels in uniform en gewapend. Daartegenover mobiliseer de de regeering de bondstroepen en lijfde ze de Heimatwehren van den befaamden prins von Stahremberg als officieele hulppolitie bij de gen darmerie in. De regeering-Dolfus steunt in hoofdzaak op de christelijk-sociale- partij. Aangenomen wordt, dat ze met haar staatsgreep zoowel de sociaal democraten als de Nationaal- socialisten, van welke beide groepen als reactie op de gebeurtenissen in Duitschland een putch was te vree zen, heeft willen voor zijn. Na de zaken zoo geloopen zijn, dat de regeering en sociaal-demo- ciaten tegenover elkander staan, hebben de nationaal-socialisten be sloten om zich voorloopig van in menging te onthouden. Zij zullen, naar ze in een manifest beweren, tenslotte toch ook in Oostenrijk hun denkbeelden weten door te voeren. Met de socialisten, die o.a. ook tot een algemeene werkstaking als middel van verzet besloten, hebben ook enkele officieele instanties tegen Dr. Dolfuss stelling genomeo, o.a. de Neder-Oostenrijksche Landdag, welke bij een resolutie, voor welke ook de nationaal-socialisten stemden, de regeering-Dolfuss vervallen heeft verklaard. Tot welke resultaten de bloedige botsingen, tot welke het reeds kwam tenslotte in Oostenrijk zullen leiden, konden we bij het samenstellen van dit overzicht nog niet bezien. Er gaan intusschen hardnekkig ge ruchten, als zou het hier niet uit sluitend een binnenlandsch gebeuren betreffen. Beweerd wordt maar men lette er op, dat het uit der regeering vijandige bron komt dat de machtsaanmatiging van het kabinet-Dolfuss het gevolg is van een overeenkomst tusschen Oosten rijk, Hongarije en Italië, welker regeeringen in den Joego-Slavischen staat (welke gesteund wordt door de Kleine Entente en Frankrijk) een ge- zamenlijken tegenstander hebben. Aan de Oostenrijksch-Hongaarsche grens zouden 10.000 Hongaren gereedstaan om de Oostenrijksche regeering zoo noodig te steunen tegen binnenlandsch verzet, maar aan de Hongaarsch Joego Slavische grens heeten weer 40.000 man gemobliseerde reservisten te zijn samengetrokken om zoo noodig eeD inval in Hongaiijë te doen. Uit een en ander kan men zien, hoe ingewikkeld de toestand is en ook, hoe véél achter de binnenland sche Oostenrijksche beroeringen ver scholen kan liggen. Een bericht, als zou aartshertog Otto in Oostenrijk zijn aangekomen op verzoek der Oostenrijksche legitimisten, die de regeering-Dolfuss steunen, wordt intusschen tegengesproken. De nieuwe Duitsche Rijksdag komt op 21 Maart bijeen na een plechtige openingszitting in de Postdammer garnizoenskerk. De gewone zittingen zullen in de Kroll-opera te Berlijn plaats vinden. We zijn benieuwd, hoe het gaan zal. Vermoedelijk zul len de Nat. Soc. met de rechten der Rijksdagleden wel juist zoo omsprin gen, als ze het met alle hun niet welgevallige overheidsfunctionarissen in het land blijven doen. Dagelijks worden er van deze uit hun ambt ontzet, een lot, hetwelk naar de be richten luiden, ook spoedig zal zijn gedeeld door den directeur van de Hijksbank, Dr. Luther, die zich niet vereenigen kan met de beoogde monetaire en economische experimen ten der huidige regeering. De terreur woedt in alle opzichten voortde socialistische bladen zijn weer voor 14 dagen verboden en ook het ver schijnen der voornaamste Centrum organen wordt belet. De republikein sche groepen verliezen langzamerhand den moed. Uit zucht tot persoonlijk zelfbehoud worden vele republikein sche organisaties door de leden zelve ontbondendeze week geschiedde dat b.v. nog met de vereeniging van republikeinsche rechters. De commu nisten toonen ook al weinig rugge- graat. Op sommige plaatsen komen communistische organisaties aan de Nazi's plechtig trouw zweren, waar op ze ostentatief hun roode vlaggen verbranden. Of ze het meenen Graaf Arco, die eens den Beier- schen minister-president Eisner dood schoot Eisner was de eerste en eenig gebleven regeerder van de Beiersche radenrepubliek is gear resteerd op verdenking, een aanslag te hebben beraamd op Hitier. De man zou het hebben toegegeven I Ter Ontwapeningsconferentie ver keert ieder in wanhoop. De misluk king is zeker. De kleine staten heb ben geëischt, dat tenminste een besluit genomen zou worden om de zware artillerie te beperken en de oorlogsbegrootingen niet hooger meer op te voeren. Dat is het resultaat van de ontwapeningsconferentie I Mac Donald probeert nog wat te dokteren aan het geval. Het verluidt dat hij met Mussolini wil gaan pra ten. maar 't is in wezen toch alles hopeloos. Dierenbescherming op 't platteland. Misschien zijn er al direct eenige van onze lezeressen die zeggen „Nou, met die flauwe dweperij, zoo als de dames in de stad met hun hondjes en katjes doen. daar kunnen wij ons niet mede ophouden!" Ik wilde onze dorpsvrouwen dan ook heelemaal niet vragen om hun hon den en katten strikjes om te doen en op zijden kussentjes te laten slapen. Niets van dat alles, maar wel wilde ik erop wijzen, dat door haar invloed een vrouw op 't platteland veel goed kan doen door haar invloed te ge bruiken om een eind te maken aan een heeleboel ruwheden, die meer uit gewoonte dan uit wreedheid, door het personeel en dikwijls ook door den baas en de zoons, tegen onze viervoeters bedreven worden. Als wij zoo eens om ons heen zien, dan bemerken we maar al te vaak hoe er geheel onnoodig ruw en hardhandig wordt opgetreden. En als wij dan hen, die met de beesten moeten omgaan, maar eens konden overtuigen, hoeveel gemak zij er van zouden hebben en hoeveel tijd er bespaard zou worden, als de dieren niet schuw en angstig voor ben zijn, maar integendeel rustig en aanhankelijk, dan zou er al heel wat gewonnen zijn. Om eens een voorbeeld te noemen. Een tijdje terug moesten er bij ons in de buurt twee vaarzen en een der oudere melkkoeien met serum worden ingespoten. Het toeval wilde, dat de veearts kwam, toen er geen man bij de hand was. Daar de vee arts wel op een paar uur afstand woont, wilde de huisvrouw hem niet vragen terug te komen, en bood dus aan even te helpen. Die hulp werd aarzelend aanvaard, want „met de koe, dat zal wel gaan, want die staat vast en tusschen de stal- staken, maar met die twee vaarzen, die los in 'n box loopen, daar moch ten wij wel drie man bij hebben, die dingen zijn altijd zoo schuw en wild!'" „Dat zal nog wel meevallen, de dieren zijn hier altijd zacht en kalm behandeld, en daardoor erg mak," was 't antwoord. De koe kwam het eerst aan de beurt, daarna gingen zij ia het vaarzenhok, en al te veel vertrouwen had de veearts bepaald niet in de geschiedenis! 1 Een der dieren werd even buiten den stal gelaten, nummer twee werd bij den halster genomen en terwijl die een stukje wortel mocht knabbelen en een vertrouwelijk klopje op zijn hals kreeg, spoot de veearts het dier in, daarna mocht nummer een weer bin nen komen en deze liet zich even kalm inspuiten. De veearts stond verstomd. „Dat heb ik nog nooit meegemaakt, ge woonlijk moeten wel drie mau helpen, maar 't is zoo, als men de beesten eens wat minder beestachtig behan delde, dan zouden de dieren er bij winnen en de menschen nog veel meer Nog een voorbeeld van tijdbespa ring. Onze buren mesten een groot aantal varkens en deze dieren moeten op beide bedrijven nog al eens van stal verwisselen. Bij onzen linker buurman, gaat er met die varkensverhuizing altijd een heele ochtend heen. Vier man met stokken gewapend timmeren op de stomme dieren los met gevolg, dat de geheele bende kopschuw wordt en al de 80 varkens iu paniekvlucht over het erf hoHen. Voordat de menschen die 80 aogstig-schuwe, rennende varkens »n de schuur heb ben, zijn de vier jagers doodop, de varkens half murw van de kloppartij. Je noodige omheiningen omgehold en een heele ochtend verknoeid, waar niemand iets mede gewonnen heeft. Bij onzen anderen buurman zijn er altijd maar twee man bij dat werkje. Daar de varkens daar nooit geslagen of getrapt worden, zijn de beesten niet bang en met eenig roepen en af en toe een tikje met de pet tegen den snuit van een erg nieuwsgierig exemplaar die van het rechte pad wil afwijken, marcheert de heele troep kalm naar de andere stal. en in een half uur is de verhuizing achter de rug. Ook bij het geleiden van koeien wordt er zoo onnoodig veel en zoo onnoodig hard geslagen. Ik weet 't wel, als een koebeest, na een ge- heelen winter op stal gestaan te heb ben, voor het eerst weer buiten komt, dan kan zij allerergste sprongen maken, maar waarom moet die dan direct met een dikken stok en met alle kracht op den neus geslagen worden Laat het beest, terwijl gij het touw vast hebt, even om U heen springen, en weer met een dun, taai takje al te groote familiariteit af. Na een minuut of vijf is de vreugdedans afgeloopen en dan loopt ze heel kalm met haar begeleider mede Waarom worden er nog zooveel nuchtere kal veren met gebonden beenen vervoerd? Terwijl de kleine dieren zooveel beter en zonder angst of pijn en kou te lijden, ieder in een zak, welke om den hals wordt dicht gebonden, vervoerd kunnen worden. En dan onze arme waakhond 1 Och, doe eens een goed woordje voor hem, die uw huis en hof bewaakt! Kettinghonden hebben een zeer ellendig levenoogenschijnlijk zijn er heel wat erger vormen van dieren- marteling. die echter als totaal van leed niet halen kunnen bij hetgeen een kettinghond, gedurende de jaren van zijn langer of korter leven, uit te staan heeftHeuSch, de onkosten zijn niet zoo groot en de jongens kunnen de ren best zelf timmeren. Eenige palen, wat harmonica gaas en wat spijkers en onze trouwe vier voeter heeft een tuin bij zijn huis, waarin hij tenminste eenigszins vrij heid van beweging heeft. Het is de taak en de roeping van iedere vrouw, te verzorgen, op te kweeken, te troosten en zooveel mogelijk lijden te verzachten Laten wij dan een klein deel van die zorgende liefde ook geven aan onze redelooze mede schepselen, waarvan wij toch zooveel nut hebben, maar die zelf niet in staat zijn om hulp en verzachting van hun lot te vragen. Burgerlijke Stand Maashees0 verloon GeborenHubertus Johannes z. v. J. A. Jans-Gerits. Maashees; Petrus Johannes z. v. W. H. Rutten-Beurs- kens, Overloon; Johannes Antonius z. v. H. A. Bloemen-Willems-van Dijk, Overloon; Josephina Mathilde d. v. M.Jansbeken-Linders. Overloon; Francisca Hendrika d. v, P. Cremers- v. d. Zanden, Overloon; Henri z. v. H. F. de Hoog-Linders, Maashees; Wilhelmina Louisa d. v. L. Rongen- Lenssen, Overloon; Wilhelmina Geer- truda d. v J. Aerts-Verblakt, Over- Iood; Petrus Johannes Maria z. v. F. Klaasseo Gerrits, Overloon. Overleden Johannes Gerrits, 74 jaar, wedn. van A. M. Goemans, te Venray. Na de caiididaatstclling voor de Tweede Kaïnerverkiezing. Weest op Uw hoede. Bewaken we ons eigen erf. Kiesvercenigingen en propagan disten licht de kiezers voor 1 Deze week zijn in het geheele land de candidaten gesteld voor de Tweede Kamerverkiezing, welke op Woensdag 26 April a.s. wordt ge houden. De stukken zijn thans opgesteld. We weten nu ongeveer met wie en tegen wie we te doen krijgen. Het strijdtooneel kunnen we thans zoo ongeveer overschouwcn. Ten stad- huize te Maastricht werden voor den kieskring Limburg niet minder dan 25 candidatenlijsten ingediend. Er komt dus wederom een levendig ge drang om de stembus dat ongetwij feld vergezeld zal gaan van de daar van onafscheidelijke luidruchtigheid Laten wij, katholieken zorgen onze kalmte te behouden. Dat is noodig omdat het vooral om ons te doen is De meesten komen immers om van ons wat te halen. Daar hebben we in het verleden al eens meer op ge wezen Het wordt dus zaak goed toe te zien op al die vogels van diverse pluimage en kleur die de kunst van fluiten veelal zoo uitstekend verstaan. Limburg iets goeds te brengen, daar hebben die vreemde vogels van z'n leven niet aan gedacht. Alleen om de vier jaar wanneer ze meenen dat er in het katholieke Limburg iets te halen is komen ze op Limburg neerstrijken. Groote partijen en kleine partijtjes. Daar in dat katholieke land ligt immers een groote berg, een berg van een paar honderdduizend stem men. Daar fladdert alles op af als de vliegen op de suiker. De een fluit nog mooier dan de ander. Eo de ondervinding heeft be wezen, dat menige Limburger maar al te spoedig geneigd is geloof te hechten aaa mooie woorden en ge baren. Arglistigheid is hem vreemd. Spoedig geeft bij zijn vertrouwen al te spoedig dikwijls. Dat weten onze tegenstanders en ze hebben daarom voor Limburg gewoonlijk iets speciaals. Daar hebben we b.v. de R.K Volkspartij, een betreurenswaardig partijtje, omdat het ondanks de ver maningen van raus en Bisschoppen de katholieke eenheid verbreekt. De akelige manier waarop de woord voerders dezer partij op deze ver maningen en waarschuwingen ant woordt, alsof bij haar juist eenheid te vindea i3. doet elke katholiek die prijs stelt op zijn katholieke eer, zulke mannen den rug toedraaien. Maar die Volkspartij komt in alle kieskringen met dezelfde candidaten- lijst uit, in alle kieskringen op één na: Limburg, Die Limburgers zoo meenen ze, moeten op een speciale manier worden aangepakt en daarom hebben ze er iets aparts voor. Man nen als Wesseling hebben die Lim burgers natuurlijk door. Diens mooie woorden m iken hier geen indruk meer. Hier hoort men de woorden, maar ziet men naar de daden en als daar geen overeenstemming in zit, heeft de Limburger genoeg gezond verstand om zulke politieke mannen den rug toe te keeren. Daarom moeten hier voor deze partij een aantal Limburgers als trekpleisters dienen, mannen, die niet verder be kend zijn dan de plaats hunner inwoning, want anderen zijn niet te krijgen. Deze moeten daar stemmen ophalen voor de niet-Limburgsche candidaten om dezen aan den be geerden zetel te helpen. En zoo zijn er meer partijtjes op wie~de katholieke Limburgers worden uitgenoodigd te stemmen om niet- Limburgsche candidaten op het kus sen te helpen. Een zeer lumineus idee had b.v. het verbond voor Nationaal Herstel, een groote naam voor een der nieuwe kleine partijtjes die dezen keer het leven om de stembus komen opvroolijken. Dit verbond plaatst generaal Snijders no. 1 op de lijst, maar deelt er on middellijk bij mede dat die generaal geen Kamerzetel zal aanvaarden. Echt werk voor nieuwelingen in de politiek 1 Zulk een schijncandidatuur moet dienen om met den naam van een bekenden generaal goeden sier te maken. Maar hoeveel stemmen hij ook krijgt, hij neemt het niet aan en de stemmen gaan verloren aan den grooten onbekende die op hem volgt. Om te voorkomen dat katholieke Limburgers zich zouden laten ver lokken hun stem weg te geven aan partijtjes die de hunne niet kunnen zijn, worde katholiek Limburg daar tegen nu reeds gewaarschuwd. Laten we waken op ons eigen erf. Bij de Kamerverkiezing van 1929 werden in Limburg 6552 geldige stemmen uit gebracht die totaal ver loren gingen. Ze waren verdeeld over acht partijtjes, die geen enkelen Kamerzetel veroverden. En we moe ten met schaamte erkennen, dat de meeste van die stemmen van katho lieken kwamen. Wie wil nu zijn stem verknoeien We behoeven er waarlijk niet meer op te wijzen van welk belang een stemming is. De Duitsche verkiezingen van de laatste weken hebben dat in het helderste licht gesteld. Van nu af aan dienen de Besturen van de Kath. Kiesvereenigingen en propagandisten en iedereen moet propagandist zijn zooveel hij kan de katholieke kiezers voor te lichten en te waarschuwen op hun hoede te zijn. Op deze allen rust thans een groote onafwijsbare plicht. Op hen drukt groote verantwcordelijkheid. Voorzitter en bestuurslid te zijn eener Kath. Kiesvereeniging is vol strekt geen baantje voor de eer. We hebben dat herhaaldelijk ge zegd. Het veronderstelt overtuiging en ijver om te zorgen voor een succesvolle verkiezing. Het legt een zwaren last op dien men aanvaarden moet, om de waarde der katholieke zaak. Nog ruim een maand slechts en de dag van de stemming is daar I We moeten zorgen dat elke katho lieke man en eltce katholieke vrouw goed voorgelicht naar de stembus gaat en dat ze allen goed stemmen op de lijst der Katholieke Staats partij en ook dat ze geldig stemmen. Dat voorlichtingswerk moet reeds lang in gang zijn. Zoodra het be richt der Kamerontbinding er was, was de tijd hiervoor^daar 1 Waar de propaganda nog niet begonnen is wachte men nu geen oogenblik meer Besturen en propagandisten ver gadert dikwijls om de verkiezings- belangen te bespreken. Laat geen dag, geen uut meer on benut 1 Et staat teveel op het spel j ROELAND. Niet bestelde Nieuwjaarskaartjes. Door den directeur van het post kantoor te Nijmegen was ontdekt, dat in de joogste Nieuwjaarsdrukte door tijdelijke postbestellers vele kaartjes niet waren bezorgd. Deze week heeft men nu in een der bui tenwijken van Nijmegen in een plantsoen een groote hoop kaartjes en brieven gevonden. De politie werd gewaarschuwd. Vier verdachte hulpbestellers wer den in verhoor genomen. Een hun ner werd als de schuldige aange houden. De man ontkende echter. Thans heeft de justitie zich met het geval bemoeid. Yaa een vracht «uto gevallen. Dinsdagavond is op den Leende- weg te Eiadhoven een ongeluk ge beurd, dat de 15-jarige A. Emans het leven heeft gekost. Het meisje reed, staande op de treeplank van een vrachtauto. Onder het rijden trachtte zij het portier van de cabine te openen. Toen de deur openging verloor zij haar evenwicht en kwam op straat terecht. In een naburig huis werd zij binnengedragen v/aar dr. Slager den dood constateer de. De politie stelt een nader onder zoek in. Sluikhandel aan de Belgische grens. Het smokkelen aan de Belgisch- Nederlandsche grens, neemt een ont zaglijken omvang aan. Verzekerd wordt, dat bijna geen grensbewoner, hetzij man of vrouw kind of grijsaard bestaat, of hij houdt er zich mee bezig. Voor hen schijnt de crisis geweken en de vette jaren achijnen weer aangebroken.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5