Tweede Blad van „PEEL El MAAS" Mouris de Snijer. De waanzin van een oorlog. De Jonge Werk- manbeweging. J^uwe handen Zaterdag 25 Februari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. S Valsche profeten. Een valsche profeet is iemand, die de dingen anders voorstelt dan ze zijn, dus met de waarheid overhoop ligt of deze ten bate van bepaalde doelstellingen verwringt. Tegenwoordig in het algemeen in tijden van verwarring dagen vele valsche profeten op. Omdat de mensch in zorgen en ellende zucht, heeft hij kortzichtig als meoschen plegen te zijn zich veelal van oude en beproefde waarheden afge wend. En toch heeft de zwakke mensch behoefte aan een plechtanker in het leven. Enkele handige avon turiers maken daarvan gebruik door het stellen van mythen. Deze ken schetsing is niet van ons zelve, maar ontleenen we aan een buitengewoon interessante rede van prof. Anema, dezer dagen voor de Vrije Univer siteit te Amsterdam gehouden. Mythen zijn verdichtsels, ia dit geval geponeerde stellingen, welke, opper vlakkig bezien, een grond van waar heid, maar :n wezen leugenachtig zijn. De uitdragers van deze moderne mythen op politiek en economisch gebied zijn pienter genoeg om te beseffen, dat hun mythen niets of weinig wezenlijks in zich hebben, maar ze weten, dat ze een schijn van waarheid in zich dragen en de massa in haar ontgoocheling bereid is om zich te klampen aan elke nieuwe gedachte, welke redelijk lijkt. Zulke mythe is die van het recht van een bepaalde groep menschen en boven dezen uit nog het recht van den sterken man om een volk te regeeren. Zulk een mythe is de nationalistische niet de nationale -staatsgedachte. En de mythe is van hoogere mensphenwaarde van een bepaald volk. van een zekeren stam, of van de belijders eener be paalde religie. Het zijn de leuzen van schijn, waarachter groote massa's tegen woordig aandraven. Omdat de mensch in zijn kommer en nood zoo yrenzenloos oppervlak kig wordt. Omdat er liever gepraat wordt, dan geoordeeld, tenminste bezonnen en wei-overwogen geoor deeld. Talloozen hollen achter valsche profeten aan en ze zijn zelf vaak niet anders en niet beter. De wereld wemelt van valsche profeten, groote en kleine, bewuste en... onbewuste. Profeten draaien en gaan als tollen. Ze •gaan rond, maar één tikje er tegen, en ze gaan naar rechts, een ander tikje en ze vliegen naar links. Zijn de menschen anders Vandaag praten ze vóór, morgen tegen. In zake alles Inzake gods dienst, overheid, gezag, rechten, plichten, enfin in zake wat ook. Ze meenen het meestal wel goed, maar kiezen telkens hun standpunt vanuit één bepaalden gezichtshoek. Ze laten zich tikken naar links en Daar rechts. Ze zijn de onbewuste valsche profeten. De stelling, die ze gisteren verkondigden, onder invloed van een bepaald gebeuren soms, herzien ze vandaag. Maar het verkeerde zaad van gisteren of heden is gezaaid bet valsche profeten-werk is verricht. Een werkelijke overtuiging is iets respectabels, maar tegenwoordig wordt vaak als een overtuiging ver kondigd, wat niet meer dan een invallende gedachte is, of de reactie van een oogenblikkelijke moreele depressie. We praten over het algemeen te gauw en te veel. Verstandige en voorzichtige men schen wachten met het uitspreken van een oordeel en het uitdragen van een overtuiging, tot ze gewikt hebben en overwogen, en zich rijp hebben beraden. FEUILLETON. Een Tafereel uit 't Noord- Brabatsclie dorpsleven, uit „de tachtiger jare." 11 Bij die onverwachte vraag naar geld zag mijnheer Jacques ont steld op en de grootste verbazing sprak er uit zijne wedervraag: Maar Mouris, hoe is het mogelijk Hebt gij mij niet altijd gezegd, dat uw zaken goed voor- uilgingen en uwe boerderij bloei de, dat gij een schoonen stal vee en groote akkers bouw- en wei land hadt? En nu spreekt gij van geld opnemen. Waarlijk, ik be- begrijp er niks van. Nou joa, mer ennen boer kan wel is verlegen zitten, da kunnen de sladsche minse zo mar nie begrijpe;alles komt wel weer terecht, 't is dan ok mer vur 't momment en om mijn land in een beteren stoat te brengen. Als dat zoo is, ga dan naar een notaris; de eerste de beste zal u gaarne de begeerde som op eerste hypotheek leenen. Bij die opmerking stond de boer een oogenblik besluiteloos, maar de nood drong: hij moest door een I zuren appel bijten en hij deed I „Het doel van den arbeid zij het algemeen welzijn, dan brengt de arbeid zegen." Al fred Krupp (eertijds fabrikant van moord werktuigen). In het „Militair Wochenblatt" van 18 Augustus 1930, schrijft luite nant generaal Von Altrock over den modernen oorlog. Zooals U allicht weet zal 't in den komenden oorlog aan 't front veiliger zijn dan in de industriecentra. De oorlogs-potentie beslist namelijk over de oorlogs kansen doel van de verschillende partijen is dus de vernietiging van de fabrieken, die oorlogsmateriaal leveren kunnen en de centra der voedselvoorziening. Lees nu en over peins wat U en mij te wachten staat, tenzij wij verstandig worden. Het „Militar-Wochenblatt". tracht sedert jaren te bewijzen, dat de gifgas oorlog feitelijk niet zoo erg is dit artikel komt dus uit onverdachte bron. 't Gaat over de vernietiging van Berlijn Amsterdam is aan merkelijk kleiner 't „succes" dus aanmerkelijk grooter. Twee van zulke brisantbommen van elk 500 Kg. bij voorbeeld van het fransche goliath-vliegtuig (die wij echter ook uit Polen of Tsjecbo- Slowakije kunnen verwachten), zou den bijvoorbeeld het geheele Wert- heim-blok £te Berlijn doen instorten. Van de grootste bommen der Fran- schen en Amerikanen van 1000 en zelfs 1800 Kg. zullen wij nog maar heelemaal niet spreken. Onder zulke aanvallen zou Berlijn spoedig zonder water en licht en gedeeltelijk ver nietigd zijn. Nemen wij aan, dat de vijand vervolgens de stad zooveel mogelijk in de asch wil leggen. De electro- brandbom weegt slechts een kilo gram zij behoeft alleen maar de daken te treffeD. De thermitvulling (een magnesium-legeering) ontwikkelt een hitte van meer dan drie duizend graden het omhulsel brandt mee deze gloeiende massa vreet zich zelfj in staal in water verergert den brand slechts. Indien het brandstichtende eskader uit 72 vliegtuigen bestaat, die elk 500 brandbommen van 1 Kg. meevoeren, dan kan het geheele eskader 36.000 bommen uitwerpen. Bij een dergelijke hoeveelheid munitie is het niet meer noodig te mikken. Naar believen zal het eskader zich in de richting noord-zuid of oost west op de voorgeschreven hoogten boven Berlijn bewegen. Op een teeken van den eskader-commandant vallen de bommen automatisch op bepaalde afstanden. Daar Berlijn, evenals de meeste groote steden, 35 pet. bebouwde oppervlakte heeft, zullen 35 pet. der bommen gebouwen treffen, d.w.z. dat ongeveer 12600 bommen branden zullen stichten. Indien, royaal geno men. de helft der bommen verdwaalt, dan zullen er toch zeker 6300 bran den ontstaan, waartegenover iedere brandweer machteloos staat. Blusch- middelen zijn tegen de electro-bom- men nog niet gevonden. De brisante en brandstichtende werking zal ook de straten aantasten. Uit de in den grond liggende gas buizen zullen de vlammen huizen hoog oplaaien. Een paniek zal zich van de bevolking meester maken. In deze verwarring zal de vijand dan zijn gifgassen uitstorten, om de bevolking alle bezinning te ontne men", een prettig vooruitzicht, niet waar Maar als we maar veel praten en vergaderen, en vooral de oorlog en de bewapeningsindustrie toch nooit daadwerkelijk bestrijden, zal de naaste het ook. Om oe de rechte woarheid te zeggen, mijnheer Jacques, ik heb al een kleine hiepeteek op mien boerderij staan en nou wou ik er de leste som bij nemen as Iweede hiepeteek, mijn gedoei is 't meer dan driedubbel werd. En hoeveel bedraagt de som die als eerste hypotheek op uwe boerderij is gevestigd t Derd'half duizend gulden. Bij het vernemen dier weinige woorden, zette mijnheer Jacques een gezicht, als had hij een glas ijskoud water over het gelaat ge kregen en werkelijk had de ver klaring van den boer wel niet het aangezicht, maar toch de vriendschap van den jongeling afgekoeld, of liever, beneden 't vriespunt doen dalen. Mijnheer Jacques wilde dit ech ter zoo niet'ineens laten blijken en antwoordde daarom vergoe lijkend Het spijt mij, vriend Ver donk, maar ik vrees dat ik u in deze zaak niet helpen kan; ik'zelf bezit het geld niet en mijne ken nissen zullen niet gemakkelijk over te halen zijn, hunne beurs beschikbaar te stellen, voor iemand die hun geheel vreemd is; ik wil intusschen een poging doen en zal er u later bericht van geven; gij kunt er staat op maken. En zul de me dan zo gouw as 't kommen opzuken Dat wil zeggen, Verdonk, toekomst zééc veel verrassingen bieden. Hoe vrouwen leven en lijden in Sovjet- Rusland. Alle vrijheid, alle macht, alle geluk aan het proletariaat. Dat was vóór de Russische revolutie ook de strijd leuze voor de vrouw in Sovjet- Rusland. En thans Van den eenen kant zou men zeggen dat zich daar in Rusland voor de vrouw perspectieven ge opend hebben, waarop haar ontwik keling en invloed zich vrij kan uit breiden, zoodat het de „jaloezie" zou opwekken der West Europeesche „suffragettes", die naar vooruitstre ving hunkeren. Haar algeheele politiek, maat schappelijke en sociale gelijkberech ting met den man is een feit gewor den. Vrouwen worden rechter, en gezworenen, zij bezitten vaak een leidende positie in Sovjet Rusland. Evenals de man worden ook zij in den militairen dienst opgeleid, niet uitsluitend als verpleegsters en dok teressen, maar ook als soldaten en officieren. Vrouwelijke fabrieksdirec teuren ziju geen zeldzaamheid meer. In Februari 1931 zoo deelt de „Prawda" mee, bedroeg de toename van den vrouwenarbeid in de indus trie 42 pet. De vreugde over de echte „sociale triomfen" der Russische vrouw is echter zeer gering. De arbeidstijd bedraagt gemiddeld 10 tot 11 uur per dag. Van officieele zijde wordt thans volmondig toegegeven, dat het aan tal inrichtingen voor kraamvrouwen zeer gering is, en dat een daadwer kelijke ondersteuning voor kraam vrouwen ten gevolge van gebrek aan verplegingsmateriaal en linnen goed alleen slechts op papier staat. De Russische vrouwen leven in een onbeschrijfelijk behoeftigen staat Er heerscht groote woningnood er wonen vaak drie huisgezinnen in een woning, die feitelijk voor één familie te klein is. De verwildering in het liefde- en huwelijksleven tart iedere beschrijving Een rechtbank te Moskou had kort geleden een zaak te behandelen van een man die niet minder dan 112 gescheiden vrouwen te onderhouden had. Huwelijk en echtscheiding zijn als het ware in een soort sport ontaard. Het lijden der vrouw begint echter pas na de scheiding. Vele vrouwen moeten in dezelfde woning, ja, in dezelfde kamer met den gescheiden en weer hertrouwden mau samen wonen. Geen pen is in staat te beschrijven welke kwellingen deze vrouwen te verduren hebben. Vele vrouwen verlaten haar kamer overdag, terwijl de gescheiden man met een vroolijk, half beschonken gezelschap in de woning blijft. Om van de woningcommissie zeker en vast een kamer aangewezen te krijgen, moet men in het algemeen getrouwd zijn. Vele trouwen daarom alleen maar voor den schijn, om ten minste een onderdak te hebben. Er wordt veel critiek uitgeoefend op deze toestanden. In de „Prawda" schreef een vrouw een artikel tegen de bandelooze jeugd die zich inbeeldde, dat zij communis- tischer was naarmate zij een meer onbeteugeld leven leidde. De arbeideiskrant „Trud" spreekt er zijn verontwaardiging over uit, dat de jonge onderwijzeressen door haar overheid verleid worden even zoo meldde de „Iswestia" dat morgen moet ik voor een veertien dagen uit de stad, maar daarna zal ik al doen wat in rnijn ver mogen is. Met die belofte kon de niet weinig teleurgestelde boer aftrek ken en geheel ontstemd, ofschoon nog niet geheel hopeloos, ging hij naar huis. VIJFDE HOOFDSTUK De oude boer Koppers. Een maand verliep, maar mijn heer Jacques liet zich niet op Groothoven zien; de hulp bleef dus uit, doch Mo.uris de Snijer, die ondanks zijn berooide omstan digheden zijne oude gewoonten niet kon afleggen en in wiens hart het duiveltje van den hoog moed bleef zetelen, veranderde niets aan zijne vroegere levens wijze; kon hij nie( meer op een flinken stal wijzen, hij had toch zijn paard nog, dat gezien mocht worden; geen boer'in den omtrek bezat zulk een voortreffelijk dier en wanneer het vroolijk en trots voor de net geverfde sjees draafde zou men niet gezegd hebben, dat het met zijn meester zoo slecht gesteld was en de meester bleef nog altijd een ruim gebruik maken van zijn veelgeprezen paard en ging trouw de markten in den omtrek af en reed op den weg alle boerenpaarden en dikwijls zelfs de koetspaarden der stad- vrouwelijke kantoorbedienden het slachtoffer worden van de hartstoch ten van haar mannelijke collega's. De vrouwen wagen het niet een klacht te uiten omdat zij dan haar betrekking zouden verliezen. Vele die zich tegen dezen wettelijken vorm van prostitutie kanten plegen zelfmoord. Op het congres van het uitvoerend comité werd vastgesteld dat velen ieder zedelijk houvast verloren had den en dat vele mannen 20 vrouwen hebben. Daar op deze manier het onder houd der kinderen een groot vraag stuk geworden is, houdt men zich in regeeringskringen reeds druk bezig met dit vraagstuk daar anders de kinderen ten laste van den staat komen. Dat is de eenige reden dat men dezen geweldig zedeloozen toe- staud becritiseert. Wat 'n leven Wat hier mogelijk is We zeiden reeds, dat socialisten en communisten het geheel eens zijn met de muiters van de „Zeven Provinciën" en deze als helden en als slachtoffers laten tungeeren. Dat schrijven de voormannen dezer partijen openlijk in hun organen. De roode pers is hierin even vuil als de Tribune. Hoe hun geschrijf het volk vergiftigt, konden we vorige week nogeens te Amsterdam con- stateeren, waar we de uitlatingen beluisterden bij de bulletins van het roode hoofdorgaan De groote „kop pen" als doodgewone moord, de regeering wilde opzettelijk bloedver gieten, misten hun uitwerking niet. De opmerkingen aan het adres van Minister Deckers, die hier met een misleidende onderschrift afge beeld stond, waren meer dan schan delijk. In ons land mag dat allemaal Hier mag ook een orgaan van personeel in overheidsdienst schrijven. Verblijdende dienstweigering op de vloot, bravo voor de bezetting van dit roode schip 1 Dat is een orgaan van menschen, die van den verfoeiden staat hun salaris beuren. En de raddraaiers, die aldus schrijven, onderhandelen in het georganiseerd overleg geregeld met de regeering. Het wordt nog mooier. In de Tweede Kamer laten we een paar betaalde agenten van Rus land plaats nemen, die daar alles doen, om de fundamenten van den Staat te ondergraven en we zijn waarachtig dom genoeg, om die opruiers uit onze belastingcenten ook nog f 5000 salaris per jaar te betalen En straks wordt er een dag of wat geboomd over het gebeurde in Indië eD dan kunnen Wijnkoop en Loutje Bulk en andere leden van bet verwante gilde de muiters ver heerlijken en kunnen zij voor het forum van het Nederlandsche volk woelen aan de fundamenten van ons staatsgebouw. En we betalen de opruiers er trouw voor en gaan dan zieD, hoe we het gezag kunnen herstellen en handhaven. Zooiets kan alleen in Nederland sche heeren voorbij. Weer draafde zijn vos door de straten der stad, dal het vuur uit de keien sprong en hield eindelijk voor de woning van mijnheer Jacques stil. Deze ontving den boer vrien delijk, zoo vriendelijk zelfs, dal de eerste weer moed begon te scheppen en opnieuw aan de on baatzuchtige vriendschap d's jon- gelings geloofde. Mijnheer Jacques had trouwens nagedacht; de min gunstige finan cieels toestand van Mouris de Snijer was gewis een feit, maar was het zeker, dat die van blij venden aard zou zijn Kon de boer er weer niet spoe dig bovenop komen In elk geval, Hanneke had een aardig gezichtje en wanneer de zaken des vaders zich nog moch ten verbeteren, dan zou hel toch jammer zijn, door trots of on- riendelijkheid alles voorgoed be dorven te hebben. Niet dal hij er een oogenblik over gedacht had, den boer Ie helpen, maar hij kon in alle ge val de zaak sleepende houden en de kat uit den boom kijken; hij zou in dien tusschentijd eens in- forroeeren en dan naar bevinding van zaken handelen. Daarom gaf hij den boer-wet- houder nog altijd eenige hoop op het verkrijgen der begeerde som en beloofde zelfs hem opnieuw op Groothoven een bezoek te ko Het mooie drievoudige doel der beweging. Het eerste doel van de J. W. is om den jongen arbeider op te voe den tot een flinken, degelijken, door en door katholieken man. karakters vast, die, geroepen tot den leven- staat waartoe de meesten geroe pen worden van 't huwelijk, ook daar leiding zal kunnen geven in 'n katholieken zin van 't woord en een goed opvoeder zal kunnen zijn van de aan zijn zorgen toevertrouwde kinderen. Deze vormiog en opvoe ding in de J W. wil natuurlijk slechts aanvullen die van het gezin, maar is voor vele jeudige arbeiders van het grootste belang en zelfs nood zakelijk. Van het grootste belang juist in die jaren, als hun vorming en opvoe ding nog niet is voltooid, kan er met hen gesproken worden over hun toe komst, over de levenskwestie's ver keering en huwelijk, over de inrich ting van hun volgend leven. Juist op dien leeftijd kan er nog zooveel goeds met hen bereikt worden, omdat zij alles veel beter begrijpen, omdat zij, eenmaal gewonnen voor iets goeds, zich ook geheel en al, met al de ent housiaste kracht van hun jeugd, daar aan geven, maar het is ook een ge vaarlijke tijd er kan in die jaren zoo veel bedorven worden in hen! Zelfs noodzakelijk: denken we maar eens, van wie ontvangen onze jonge werklieden tegenwoordig in het alge meen hun vorming en hun opvoe ding Niet meer op de eerste plaats en voornamelijk van hun ouders de jon gens worden op her werk behandeld als volwassenen, zij zijn onderweg, en op het werk zelfstandig, ontgroei en daardoor aan hunne ouders, die dikwijls nog slechts beschouwd wor den als een hinderlijke sta in-den-weg voor hun plannen. Aldus groeien zij op in te groote vrijheid en er ont staan mistoestanden als kostgeldsys teem, achterhouden van geld enz. Niet meer, zooals bij andere standen, door school en leeraren elk jaar verlaten in ons land ongeveer 127000 jongens de scholen van L- O waar van er nog ongeveer 37.000 verder middelbaar of eenig ander onderwijs genieten. Dus 90 000 ongeveer genie ten geen onderwijs of bijzondere vor ming meer na het verlaten der school en van deze is een zeer groot per centage arbeider. Niet meer door den priester of de kerkhet kerkbezoek bepaalt zich dikwijls tot eenmaal per week, en dan nog bij velen terloops, opper vlakkig de tijd van katechismus is voorbij, het lidmaatschap van gods dienstige vereeniging op den leeftijd van 17, 18 jaren en daarboven is tamelijk gering. Maar wel heeft zeer grooterr in vloed op de voming en opvoeding der jonge arbeiders de arbeidsom geving. Deze voedt hen op tot on- afhankelijken, zelfstandigen, tot eigen beschikking over zelf verdiend geld, tot genieten en proeven van alles wat de wereld bieden kan sport, bioscoop en kroeg en vroegtijdige verkeering. Uit dit alles moge blij ken dat vorming en opvoeding in de J. W. voor onze arbeiders van het grootste belang en noodzake lijk Is. komen tot Uw Zenuwen kaï meeren en worden daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnliardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75ct. Bij Apoth. en Drog men brengen, wal hij' een paar weken later inderdaad deed, ter wijl hij en passant eens even bij den burgemeester inwipte en on gemerkt en in het honderd weg over Wethouder Verdonk en diens boerde ij een gesprek met dezen aanknoopte. Hetgeen hij daar hoorde, gaf hem echter weinig licht, want 't hoofd der gemeente was eeta voor zichtig en bescheiden man, en daar deze zeer goed het doel van het vereerend bezoek begreep, liet hij den stedeling even wijs ale hij tevoren was. Intusschen was de wintel voor bijgegaan een zachte, kalme winter, het tegendeel van dien van het vorige jaar. De lente kwam weer in het land en was malsch en aangenaam, een echte lente uit den vroegeren tijd. Het was de groene Mei waar de dichters van zingen. Maar Juni kwam en met haar de warmte en de zoozeer gevrees de droogte. De lucht werd helder en s'.rak als een glazen klok; geen wolkje vertoonde zich, zelfs geen dauw druppel verfrischle des nachts de dorstige planten. Eentoonig blauw was en bleef de horizon en de gloeiende zon schoot haar stralen verschroeiend op de aarde neer. Het was eene warmte alsof het reeds Augustus was. Drie weken gingen voorbij zon der een dropje regen en Juli Doos30en60ct. 360—8 Geen ondankbaarheid jegens den Priester. Dwalen, zich vergissen en zichzelf verliezen is een groot gevaar voor de jeugd van onzen tijd. Wee, wan neer de priester haar niet ter zijde staat, die het als een heilige roeping des hemels beschouwtdwalenden weer op den rechten weg brengen, wankelenden te bevestigen, zichzelf verliezenden weer thuis te brengen. De vuurgeest Hermann Bahr heeft gelijk als hij schrijft: Als wij ar men, altijd weer dwalendenaltijd weer wankelenden, altijd weer zich verliezenden toch nog durven hopen, dat we terecht zullen komendan hebben wij dat te danken aan den priesterzijn heilige hand reikt ons den vollen rijkdom van Gods gena de, trekt ons in de bezielende tegen woordigheid van God omhoog Hij is de band tusschen tijd en eeuwig heid. Hij is 'n mensch als wij, niets menschelijks is hem vreemdonze zwakheden kent hij uit eigen erva ring; daarom heeft hij medelijden met ons, en broederlijke erbarming. Te gelijk echter is hij door zijne wijding ver boven ons verhevenin de na bijheid van God. en hij heeft won derbare macht gekregen; de macht om de heilige Sacramenten uit te rei ken. de macht om te binden en te ontbinden, de macht om God tot de menschen, en de menschen tot God te brengen. Onze broeder, maar tegelijk ook een vader voor ons is hij onze beste vriend, die nooit iets voor zich opeisebt, maar altijd slechts ons eeuwig heil nastreeft. En als er voor ons in gevaar, vertwijfeling of 9chande niemand meer overblijft, als allen zich van ons afkeeren, als wij gansch verlaten zijn, staat de pries ter nog immer, voor ons bereid. Dat is immers zijn ambt. God heeft hem de macht gegeven, zegen te brengen. De gezondene der .Goddelijke bar- martigheid, der genade, der eeuwige liefde bij de menschen, is de priester. Ondank is des werelds loon. Nie mand merkt dat meer dan een priester. Jeugd, als gij werkelijk katholiek zijt, schuwt dan de ondankbaarheid jegens den priester. Integendeel, weest dankbaar En toont uwe dank baarheid.' door gewillige gehoorzaam heid, door eerbied en gebed. IngMaaiUa Krittoilag». De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad tot erger I Die pijn in de lendenen die rheumatische pijnen, duizeligheid, hoofdpijn en die nare urinestoornis- sen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te worden verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloo- zing leidt dikwijls tot rheumatiek. ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, d3t de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit spe-iale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 26 bracht evenmin redding aan als hare voorgangster. Vaal stonden de planten op den akker, moedeloos lieten zij de koppen hangen; zij begonnen te sterven van den onlijdelijken dorst. De weilanden, die kort geleden nog zoo groen en malsch stonden, verschroeiden en werden geel. De hooitijd was daar, maar er was Seen gras, hoe zou men dus hooi vinden op de uitgedroogde wei den 1 't Gras is al gehooid, vur 't gesneejen is, merkten de boeren niet onjuist aan. En er moest nogzooveel gezaaid worden; daar was echter geen denken aan, de grond was uitge droogd, men kon evengoed op een aschhoop zijn zaad uitwerpen. En wat gezaaid was, kwam niet uit, want de kiemen konden niet uit botten bij gebrek aan vocht. Het was een vreeselijke toestand voor de arme heidebewoners. Eiken morgen zagen zij onrus tig uit of er geen wolkje aan den horizon opdaagde, maar de hemel bleef strak en om zoo te spreken onwrikbaar. Een enkele keer hoorde men, 's nachts vooral, hel verre rom melen van den donder; dun ston den de bewoners van Heidekamn van hunne bedden op, niet uil vrees uit vrees voor ongelukken, maar in hoopvolle verwachting, dat nu eindelijk de zoo vurig af-

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7