ontwikkeling. Politieke Buitenl. nieuws. Districts-Arbeidsbeurs Zaterdag 11 Februari 1933, No. 6 Beteekenis van ons parlementaire en politieke leven in het kader der internationale gebeurtenissen. Eenheid voor alles Groote gebeurtenissen in de inter nationale politiek vestigen onze op merkzaamheid weer op de groote beteekenis van het parlementaire leven. De uitslag van de Kamerverkie zing in Ierland beteekent de voort zettiDg van de eeuwenlange worste ling tusschen het kleine aan middelen tot verdediging zwakke Ierland en het groote en machtige Engeland. Door het uitbrengen van hun stem hebben de Ieren hier partij gekozen. Hier zagen we een mioister-president die een conflict met Engeland heeft verwekt, waardoor hij armoede en Werkloosheid in Ierland op onrust barende wijze heeft vergroot. Hon denden jaren geleden ontnamen de Engelschen aan de Ieren hun goede ren. Deze kwamen in handen van Engelsche lords. Bij de overeenkomst tusschen Engeland en Ierland van 1922 werden die landen aan Ierland teruggegeven tegen een jaarlijksche door Ierland te betalen rente. Toen de Valera minister-president van Ierland werd, weigerde hij de betaling daarvan als een onrecht. Engeland antwoordde met het heffen van bij zondere invoerrechten welke het gevolg hadden dat de Londensche markt voor de Iersche landbouw producten gesloten werd. Toch werden de verkiezingen voor de Valera tot een groote overwinning. De Ieren stemden voor de Valera om hoogere dan persoonlijke belan gen. De tweede groote gebeurtenis in de internationale politiek, welke de laatste weken beheerscht. is de om mekeer in Duitschland, de uitlevering van de politieke macht aan Hitier, de geïncarneerde wanhoop van mil- lioenen Duitsche kiezers. We zien bier het parlementaire leven in groot gevaar. Hitler is begonnen met den ouden Rijkspresident von Hindenburg om den tuin te leiden. Zijn gang maker in dit geval, de noodlottige von Papen, had Hindenburg verblijd met de voorspiegeling van een kabinet-Hitler berustende op een meerderheid in den Rijksdag. Hin denburg moest, toen een parlemen taire meerderdeid kon worden ge kregen, het pre^identieele kabinet von Schleicher, dat dus louter op het gezag van den rijkspresident en niet op den Rijksdag steunde, graag loslaten. Maar er was geen meerder heid toen het kabinet Hitier gevormd werddit steunde alleen op de nationaal socialisten en de Duitsch nationalen. Het Centrum werd eerst gevraagd toen het kabinet gereed was. Duidelijk deed men het blijken op zijn diensten niet gesteld te zijn. Het Centrum werd gebruikt om von Hindenburg een rad voor de oogen te draaien. En tevoren was al be sloten den Rijksdag te ontbinden. Hindenburgs persoonlijk ingrijpen, dat een aanvang Dam bij het heen zenden van Brüning. eindigt met het overgeven der teugels aan Hitier, die begint met een versmading van den wil des presidenten. Heeft het parlementaire leven daar dan nog beteekenis. zal men vragen Het is immers een spelen met de waardigheid van het parlement; ook dat houden van driemaal een Rijks dagverkiezing binnen negen maanden Zeker is dat een spelen met het parlement. Maar dit zal de groote politieke tweespalt in het Duitsche rijk nog scherper maken, de onrust en de onzekerheid van het politieke leven nog grooter. Deze derde ver kiezing zal de gewichtigste zijn om de stemming van het Duitsche volk te peilen. Zal het volk nu den eer- zuchtigen leider, die gekomen is op het toppunt van zijn macht, een meerderheid geven, vertrouwend op zijn bolle woorden Het volk is. thans aan het woord ter samenstel ling van zijn parlement in dezen tijd van geweldige politieke beteekenis. Waaruit het gewicht eener politieke verkiezing- alweer duidelijk spreekt. Ook wij staan voor znlk een ge wichtige gebeurtenis, de a s, verkie zing voor de Tweede Kamer. We leven intusschen knusjes voort zonder veel emoties, bij sommigen zonder bewustzijn van de beteekenis van dezen tijd met zijn tragische mogelijkheden. Ook verschillende katholieken blijven bezig met per soonlijke belangetjes, waarvan we de geringheid zouden zien, wanneer we ze zouden overschouwen in het raam der gebeurtenissen van de in ternationale politiek! Dan lijkt bet wel het toppunt van onbezonnenheid om weg te loopen uit de Kath. Staatspartij, omdat men haar democratisch gehalte verdenkt en op welke gronden Wat worden de proporties als die van prof. Veraart en Wesseling klein, wanneer men ze zet in het kader der internationale gebeurtenissen, waarmede ons politieke leven toch ook rekening heeft te houden in den strijd om groote belangen, den be ginselstrijd, die toch de oorzaak is van de groote worstelingen in het openbare leven van elk land, van den strijd om de macht en de leiding voor de beginselen, die de groepen en partijen beweegt. Ónze Kath. Staatspartij is de sterk ste en de best georganiseerde in het politieke leven van Nederland. Groot is haar kracht, haar invloed, haar beteekenis voor het land. Laten we een voorbeeld nemen aan de Duitsche katholieken die met hun Centrum, een toch maar kleine minderheid, den arbeid in den Rijks dag voor een groot deel heeft be heerscht. Dat is bereikt door een krachtige eenheid. Alles wat onze eenheid kan ver storen moeten we daarom van ons afwerpen en zorgen dat we onze partij zoo sterk mogelijk maken. We doen dit door ons lidmaatschap van de Kath. Staatspartij en onze trouw aan haar', alsook door te zorgen dat onze partij straks zoo sterk en zoo goed mogelijk in de Tweede Kamer vertegenwoordigd zij. We kunnen daaraan medewerken binnenkort bij de stemming in de Kath. Kiesver- eeniging voor de samenstelling van de katholieke candidatenlijst. Kiezen we hen die het best in staat zijn om daar onze partij het waardigst en bekwaamst te vertegenwoordigen. Doordringen we ons zelf en anderen van het gewicht van het parlement, werken we reeds nu voor het wel slagen onzer verkiezing in en buiten de Kath. Kiesvereeniging. Doen we wat in dezen tijd van elk katholiek mag worden verlaagd. wegeDS de hooge belangen die op het spel staan, Doen we het van nu af aan 1 ROELAND. Ontwikkeling van de dictatuur in Duitschland. Beieren voelt zich bedreigd. Nederlandsche reserves op het Fransche ont- wapeningsplao. De werkloos heid in de Ver. Staten. Van overal. In Duitschland blijven de zaken zich scherp in de richting van een volstrekte dictatuur ontwikkelen, waarbij de alleenheerschappij der Nazi's dagelijks meer op den voor grond treedtde burgerlijke elementen in de rijksregeering worden steeds teruggedrongen. Nadat Hitier bij decreet van den rijkspresident de Pruisische regeering Braun heeft afgezegen daarna door het „college van drrc waarin door Braun's afzetting een regeerings- meerderheid van twee was geforceerd, de ontbinding van den Pruisischen Landdag heeft doorgedreven, is de leider der Nazi's volstrekt meester geworden. Zijn volgelingen verdreven deze week door een heftig tumult den sociaal-democratischen voorzitter van de eenige nog bestaande rijks dagcommissie (welke de grondwette lijke rechten van den rijksdag moet beschermen uit de zittingszaal. Ze zullen ook na de verkiezingen onge twijfeld het Italiaansch fascistisch voorbeeld van het geweldadig ver jagen van politieke tegenstander uit de vertegenwoordigende lichamen, tot systeem kiezen. De afgezette Pruisische regeering heeft zich wederom tot het Rijks gerechtshof gewend om het decreet van haar afzetting te doen vernieti gen, Het zal natuurlijk niets uithalen, desnoods zet Hitier ook het Rijksgerechtshof af! Door al deze gebeurtenissen is de verhouding tusschen het rijk en Beieren intusschen zeer verscherpt. De voornaamste politieke partijen in Beieren zien in de anti-Pruisische actie van Hitier en Von Papen een aanslag op de staten en een ver krachting van de grondwet. Donderdag zouden de vertegen woordigers der Duitsche Staten in den Rijksraad bijeenkomen, maar die zitting zal niet plaats hebben, omdat Beieren weigert om vertegenwoor digers van den Rijkscommissaris voor Pruisen (Von Papen) als vertegen woordigers van Pruisen te erkennen. Volgens uitspraak van het Rijks gerechtshof. zoo betoogen de Beieren, kan alleen de regeerlog-Braun Pruisen in den Rijksraad vertegenwoordigen. !n München houdt men ernstig rekening met een reconstructie van het kabinet om een zoo krachtig mogelijk bewind te stellen, hetwelk de zelfstandigheid van Beieren, zoo mogelijk in den Duitsch statenbond, beoogt te verdedigen. Ons komt bet niet onmogelijk voor. dat het drijven der Nat. Socialisten op den duur tot een zelfstandigheidsbeweging in Beieren en een herstel van de Beler- sche monarchie leidt. De Ontwapeningsconferentie houdt zich bezig met het Fransche plan. waarmee onze Nederlandsche ver tegenwoordiging bij monde van Minister Beelaerts van Blokland, instemming betuigde, echter onder voorbehoud. Dat voorbehoud betreft b.v. de definitie van „aanvaller" en de bevoegdheid van den Volken bondsraad om bij eenvoudige meer derheid vast te stellen, wie aanvaller in een conflict is. Onze vertegenwoordiging zag te verbieden zwaar geschut ook liever vernietigd, dan „bewaard" in de landen, die het bezitten, z.g. om het bij gemeenschappelijk optreden van de Volkenbondsleden „ter beschik king" te stellen voor gebruik tegen een aanvaller. Wat leven we hier nog in een land van beloften, vergeleken met elders. In de Ver. Staten b.v. bestaat geen georganiseerde overheidshulp voor werkloozen. Uit het rapport van een senaatscommissie bleek dezer dagen, dat het aantal daklooze zwer vers in de Ver. Staten thans ruim anderhalf millioen bedraagt, waarvan 7 pCt. meisjes zijn van beneden 21 jaar. Uit een rapport van de Southern Pacific Railrood lichten we de bij zonderheid, dat in 1932 meer dan 683 duizend personen uit de treiaen verwijderd moesten worden, die probeerden om zonder spoorkaartje te reizen. In '29 waren dat nog maar 79 duizend lieden. Van de aldus verwijderden waren 75 jongelieden van 16—25 jaar 1 De bekeriÖe Hongaarsche staats man Graaf Albert Appony is deze week op 87-jarigen leeftijd te Genéve overleden, waar hij sinds 1924 zijn land in den Volkenbond vertegen woordigde. Hij was een heftig tegen stander van het Vredesverdrag van Versailles, dat zijn land zooveel grondgebied kostte. V Gandhi heeft een conflict met Dr. Ambedkar, den leider der paria's, die rechtsgelijkheid der kasten wenscht. Gandhi wil, naar verluidt, alleen de onaanraakbaarheid voor de paria's opheffen en het verbod voor hen om de tempels te betreden. Het zal voor Gandhi wel weer op een hongerstaking uitdraaien 1 KantoorSchoolstraat 18. Worden gevraagd: 4 boerendienstmeiden v. Paschen 1 huishoudster voor geestelijke 1 boerendienstmeid voor Horst 1 jongen v. boerenwerk, Wanssum 1 boerendienstmeid voor Wanssum 1 boerenknecht voor Lottum 1 boerendienstmeid voor Venray 1 boerenknecht voor Oirlo 1 reiziger manufacturen v. bezoek bij particulieren Bieden zich aan Metselaars, timmerlieden, opper lieden, stucadoors, losse arbeiders steenfabrieksarbeiders, meubelmakers, werkvrouwen, dagmeisies, boerenknechten, schilders verstelnaaster, keukenmeid, smid-banWerker, aank. auto-monteur enz. 12 burgerdienstmeiden 1 keukenmeid voor paschen 2 boerendienstmeisjes Eagswmisa UidsissllageB. Help b\jt\jds Wacht niet, tot gij te bed moet blijven door scherpe of voortdurende pijnen in den rug, waterzuchtige zwellingen der ledematen of onder de oogen, rheumatische pijnen, onnatuur lijk uitzicht der urine, pijnlijke loozing of voortdurende aandrang tot loozing. Begin onmiddellijk bij de eerste kenteekenen met het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Want zoo lang de in de lendenen gelegen or ganen door verzwakking niet de vergiftige onzuiverheden uit het bloed filtreeren en verder uit het lichaam verwijderen, kunt gij niet gezond worden. Foster's Rugpijn Pillen werken rechtstreeks op deze verzwakte or ganen, heelen en versterken deze, en verschaffen zoodoende behoorlijk gezuiverd, rijk en gezond bloed aan alle deelen van het lichaam. En dan bestaat geen verder gevaar voor rheumatiek, waterzucht, ischias, rug pijn. spit. Foster's Rugpija Pillen zijn verkr. bij alle drogisten enz. a f 1—f 1.75 en f 3.— per doos. 29

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5