Immml Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. DeXVII Nederlandse liturgiese week te Venray. Smanufactur&n! iJALFONflft (i MANUFACTUREN nOODDEEUGSI/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. leder zijn eigen zin Ernstig Griep gevaar te Vonray öezagsschemering. Algem. weekoverzicht S. O. s. Provinciaal Nieuws Zaterdag 11 Februari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 6 BLIJKEN TOCH HEI EEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIES 1-8 regels 60 cent, elke regel meer 7'., ct rni bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNOKHOK Telefoon 51 GIRO 150652 ENRAY ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Van 21 tot 26 Augustus 1933. In 1910 werd te Leuven voo: 't eerst een Nederlandse liturgiese studieweek gehouden, en wel in de abdij Regina caeli der paters Bent- diktijnen. Van toen af kwamen (behalve onder den oorlog) geregeld elk jaar de voormannen der liturgiese be weging in Noord- en Zuid-Nederland, te Leuven of elders bijeen om door gezamenlike bespreking en bestudering van verschillende onderwerpen de liturgiese aktie intenser en vrucht baarder te maken. Slechts ééns is deze week in Nederlaud (Maastricht) gehouden. Op het Kongres van 1932 werd het verlangen kenbaar gemaakt weer eens een keer naar Noord-Nederland te trekken. Tengevolge daarvan bracht in September '32 Mgr. Calle- waert, de Voorzitter, met nog enige Geesteliken een bezoek aan het Minderbroedersklooster alhier, om de mogelikheid te onderzoeken de eerst volgende Studieweek te Venray te houden. Er moet voor zo n gelegen heid natuurlik ter beschikking zijQ een ruime Kerk en een groot Koor om de verschillende liturgiese diensten zo luisterrijk mogelik te doen plaats hebben verder werd er gezocht naar een grote zaal, waarin de grote Ver gaderingen gehouden worden, en als zodanig leek al dadelik de grote aula van het Gymnasium zeer geschikt te zija. Toen verder ook de verzekering kon gegeven worden, dat er vol doende slaap en eetgelegenhei J was voor de dames en heren-deelneemsters en deelnemers, was de zaak voor mekaar, en werd besloten de XVII Nederlandse liturgiese weekte Venray te houden in de Kerk en het Gym nasium der Paters. Wat gebeurt er nu op zo'n Studie week Op de allereerste plaats moeten natuuilik de verschillende liturgiese diensten zo plechtig mogelik verzorgd worden: 's motgeus een plechtige Hoogmis, in de namiddag plechtige Vespers of (en) Kompleten. De vergaderingen zelf zijn uit den aard der zaak meer bestemd voor een beperkte kring van deelnemers hier worden verschillende détail- kwesties besproken door en onder deskundigen, dus zaken, die voor buitenstaanders geen biezonder belang hebben. Als de definitieve regeling van een en ander gereed is, zal dit hier ter plaatse medegedeeld wordeD. Toch zal ook voor de Venray eis dez liturgie studieweek dit jaar een biezondere attractie hebben, niet enkel om de schitterende liturgiese plechtig heden, doch vooral wijl op één van die dagen de diocesane Liturgiese Vereeniging dan te Venray haar grote jaarvergadering zal houden, en deze is vooral bestemd voor de grote massa der gelovigen Op dien dag zullen de godsdienstplechtigheden gehouden worden in de Parochiekerk, waar de Bisschop van Roermond, Z. H. Exc. Dr. G. Lemraens een pontifikale Hoogmis zal celebreren Het is de bedoeling, dat deze eerste pontifikale Dienst te Venray ook zo plechtig mogelik gehouden wordt, met daadwerkelike deelname van heel het aanwezige volk, dat ge zamenlik de Vaste Misgezangen zal zingen. Met de.n Herder van het Bisdom zullen de gelovigen tesamen bidden en zingen, tesamen offeren met den Herder zullen wij onze stemmen verheffen, met Hem te saam zullen we in beurtzang God loven en dan kenhet zal één groot familie-feest wordenalle kinderen des huizes, verenigd rond den Vader, mét en dóór Hem hun offer brengend aan God. Men begrijpt, dat een en ander veel voorbereiding zal vragen. In enkele korte artikels zal uiteengezet worden, waarin die praktiese deel name van het volk eigenlik bestaat, waarom en hoe dat zal gebeuren. E. B. Groote waarschuwende reclame tegen het gevaar dat onze kostbare gezondheid bedreigde de griep Pakkend werd bet griepgevaar ons voor oogen gesteld en uitgebeeld als de doodelijke hand die greep naar baby en volwassen. Het heeft ons allen zeker getroffen en we werden uiterst voorzichtig, aDgstig bezorgd om uit ooze om geving te weren, alles wat die griep bacil op ons zou kunnen overbren- gep- Dat was verstandig, zelfs strenge plicht. Immers, hit gold hier den kostbaarsten aardschen schat, ons lichaam, onze gezondheid. En, goddank, de griep met haar doodsgevaar, ging voorbij. Een nieuw gevaar echter, een nieuwe griep, geestelijk van aard. bedreigt Venray. Ik noem het maar het papieren gevaar", een vreeselijke griep-epidemie, die zoovele zielen reeds geslagen en gedood heeft. In onzen modernen „papieren tijd met zijn vier moderne vrijheden, waarvan er één luidt„vrijheid van drukpers", wordt ons landje dagelijks met een vloed van bedrukt papier overstroomd. En die papierenvloed is helaas veelal een zondvloed van vergif, waarin geloof en goede zeden ver stikken. Het „papieren gevaar" openbaart zich bij ons in peraproducten van allerlei kleur, in tijdschriften, novel len, romans, brochures, illustraties, en niet het minst in de dagelijksche krant, het lijfblad, dat het geestelijk voedsel, het brood van iederen dag is voor den volwassen burger. Tot op vandaag, dacht i< niet anders of... dat „papieren gevaar' bestaat niet voor Venray dat gevaar gaat langs Venray heen, omdat meD hier uiterst waakzaam is om alles af te wijzen wat die griepbacil kan overbrengen. Zoo dacht ik. Is het ook zoo 1 Iu alle geval wil ik Venray ernstig waarschuwen, om... twee teiten die ik zelf gezien, en twee anderen dingen die ik van bevriende zijde vernomen heb. Ik heb gezien dat het rose half millioen-blad, genaamd „Haagsche Post" een reclame-cam pagne is begonnen, ook hier Venray. Ook heb ik ondervonden dat er rrenschen ziju die klakkeloos boeken bestellen, eükel afgaand op een catalogus die „toevallig" in hun brievenbus terecht kwam. Ziedaar wat ik zag en zelf meemaakte. En van een vriend heb ik het volgende vernomen. Het schijnt dat brave in woners van Venray geabonneerd zijn op de „Haagsche Post" en dat sommige Venrayers op reis, t liefst de „Haagsche Post" koopen 1 Wat dat alles moet beteekenen Is het onwetendheid Is het echt kwade wil Ik weet het niet. Hoe het ook moge zijn, tot hiertoe dacht ik. het „papieren gevaar" bestaat totaal Diet in Venray, nu weet ik echter zeker het „papieren gevaar" bestaat hier in Venray wel. En helaas, de bacil heeft sommige wellicht reeds aange tast. Daarom, ik herhaal het in alle ernstdenkt toch aan het „papieren gevaar", het is erger dan de licha melijke griep. Het „papieren gevaar" is de doodeiijke hand, die grijpt Daar uw ziel, naar uwe geloofsschat, naar uwe róomsche zeden. Waakt dus 1 Bestel slechts die boeken, waarvan U zeker weet dat er voor uw ziel geen gevaar in schuilt. Ieder katholiek, bovendien ook hier in Venray, moet weten dat „De Courant", „De Telegraaf", „Het Volk", enz., „De Lach", „Het Leven" „Haagsche Post" enz. niet thuis hooren in een roomsch gezin. Daarom uw cenigste antwoord op de „Haagsche Post"-reclarae hier in Venray, moet zijn Haagsche Post Geen roomsche kost fr. OBSERVATOR. De kranten hebben ons de laatste weken weer eens bang gemaakt. EN DAN HET FASCISME Nog korten tijd en dan zal de verkiezingsactie beginnen. De strijd voor de vernieuwing van het parle ment zal dit jaar, naar we voorzien, bijzonder fel zijn. Wanneer de eco nomische omstandigheden ongunstig zijn, dan vallen er altijd slagen. Velen verliezen een betrekkelijke welvaart, anderen zelfs volkomen hun bestaanszekerheid. Het is be grijpelijk, dat een mensch daardr*'* wordt teneergedrukt, elsn»"*2* dat hij naar een herstel va - zl[n positie streeft. Wordt t °Lnmacht daaftoe gevoeld, d*- zoekt hiJ dc oorzaken van _>«j verval buiten hem om en L^cat hij al heel gemakkelijk tot de conclusie, dat het „bestaande" niet deugt. En dan draaft hij aan achter den nieuw-lichter, den man, die het wel eens anders en beter zal doen. Zulke nieuw-lichters zijn thaos het verkiezingspad opgegaan en ze wen ken de teleurgestelden en aarzelen den naar zich toe. Ze brokkelen aan de geledingen van alle groote poli tieke partijen. Fascistische partijtjes slurpen liberaal levensbloedde O.S.P. teert op de kracht der S.D.A.P. de Christelijke Arbeiders partij vegeteert in den Aoti-Revolu- tionnaire huize ea de Katholieke Staatspartij vindt haar eenheid be dreigd door een R.K. Volkspartij. R.K. Arbeiderspartij en een Katha- lieken Democratischen Bond. Dit artikel is geenszins bedoeld om voor een of andere richting pro paganda te voeren. Slechts willen we in het algemeen waarschuwen tegen versnippering, omdat daarmee het tegendeel wordt bereikt van wat men beoogt. Als het publiek nagaat, in hoeverre de groote politieke partijen voor de huidige economische impasse aan sprakelijk zijn, dan komt de een tot de conclusie, dat de medezeggen schap dar individuen, leden of kiezers, te ver gaat zoo raeenen b,v. de fascisten en ook de commu nisten terwijl anderen de demo cratie beknot achten en in alles een overheersching zien van intellectuee- len, of werkgevers, dan wel van beide samen. Om hun democratische gedachten met meer kans op succes naar ze meenen te kunnen verwezelijken, gaan ze dan loopen om een nieuw partijtje te stichten. Over de kwestie, of ze in hun meening omtrent een verdrukking van de democratische gedachte of een onderdrukking van hun proleta rischf» strijdmiddelen al dan niet ge lijk hebben, wenschen we ons in het bestek van dit artikel niet uit te laten. Maar het loopen-gaan is in ieder geval iets verkeerds. Die loopers beweren altijd, dat ze de massa, althans de meerderheid achter zich hebben. Welnu, zoon meerder heid moet tot uitdrukking zijn te brengen, wanneer de belanghebbenden hun organisatie ook inderdaad iets over hebben voor hun meening en karaktervas* genoeg zijn om er van te laten blijken. Zijn ze dat laatste niet, dan hebben ze ook geen recht op de zege van hun gedachte dan zouden hun voorgangers beter doen met het positieve bewust zijn van hun volgelingen te verster ken, in plaats van buiten de organi satie met een eleia troepje breeke beentje te gaan spelen. In een verdere politieke versnip pering van ons volk schuiït een groot gevaar voor het democratische parlementaire stelsel in ons land en... dat zijn juist de dingen, waarbij degenen, die nu zelfstandig hun politiek avontuur willen zoeken, groote belangen hebben. Overal in de wereld is de parle mentaire en democratische gedachte in de verdrukking gekomen door eigen verwording. De volstrekte politieke zelfstandigheid der indivi duel heeft een chaos geschapen, waarin geen orde meer te brengen was. Toen moest noodwendig het regime van de krachtige vuist vol gen. Hitler is een politieke figuur, welke we verafschuwen. Maar Hitier is momeoteel de eenige man in Duitschlaod, die men telle zijn middelen niet 1 regeeren kan. Uit het samenstel van politieke partijen in Duitschland viel geen enkele combinatie meer te vormen, welke regeeringsverantwoordelijkheid op zich kon nemen. Zoo dreigt het ook in ons land op den duur te vergaan, als de poli tieke scheurmakers succes hebben. Al zou men het program van een O.S.P., of Chr. Arb. Partij, van de Katholieke Volkspartij, -Arbeiders partij of -Democratischen Bond vplledig kunnen onderschrijven, dan nog kan men van zulke beweging als zoodanig geen succes verwach ten. Zooals het nu is, zijn politieke regeeringscombicaties in ons land mogelijk. Men behoeft daarbij niet uitsluitend te denken aan een chris telijke coalitie, maar kan ook het oog op andere samenwerking gericht houden. Als echter de S.D.A P. haa* zeteltal moet deelen met een O.S.P de A R. partij in kracht v'aa ta' moet verliezen aan Chr. Arb. Partij en Arts, W^Ang en Veraart met nog een faar mannetjes afbreuk doen de positie der Katholieke Sf^ispartij, dan krijgen we hier toe standen als in Duitschland en Frank rijk dan zal door al te groote ver scippering geen bestuursmeerderheid zijn samen te stellen. De politieke chaos volgt en... de sterke man of een partij, welke geweld weet te voeren, moet de verlossing brengen. Wie door politieke versnippering het onderste uit de kan der demo cratie zoeken, krijgen het fascistische deksel op hun neus. OpgeletGriep Ongetwijfeld zult U bij de eerste verschijnselen van griep Uw toevlucht nemen tot ASPIRIN TABLETTEN Men zij echter op zijn hoede, dat ASPIRIN afgeleverd wordt, indien men zuks verlangt, aangezien dikwijls minderwaardige Damaak verstrekt wordt. Let dus in Uw eigen belang steeds op het Bayer-kruis, dat op elke tablet gestempeld is. Alleen dan heeft men de zekerheid, geen oud, verlegen, of product van twijfelachtige her komst te ontvangen. ASPIRIN is uitsluitend verkrijg baar in oraDjeband-buisjes van 20 tabletten a 70 cent en oranje-zakjes van 2 tabletten a 10 cent. Het beroep van den journalist brengt mee, dat hij dagelijks een groot aantal kranten heeft te lezeD. de lectuur van sommige bladen biedt hem een telkens weerkeerend genoegen, maar de lezing van andere persorganen voelt hij aan als een zware penitentie voor het onschul dige vergrijp, dat hij het voeren van de pen als beroep verkoos. Tot de laatste categorie van bla den rekent schrijver dezes een groot dagblad, dat voor alles populair be oogt te zijn en neutraal; dat laatste zoo opgevat, dat de redactie uergens voor mag zijn. Een neutraliteit ge richt op afbraak. De regeering is tot dagelijks voor werp van critiek en hoon. Een journalist, die jaren lang op niet on verdienstelijke wijze wat gezonde humor lanceerde in een bepaald hoekje van de krant, blijkt in de laatste jaren zwaar-gallig te zijn ge worden en voor hem bestaat er geen ander onderwerp ter wereld meer dan ons leger en al wat daar aan vast zit; het gifgassengevaar, de vloot en onze eenige tank. Vooral die tank is een waardig voorwerp van zijn spot. Over generaals bioscoopportiers spreekt hij altijd in ééa adem. We kennen geen krant en geen rubriek, waarin he3 regee ings- ea militair gezag van dag tot dag meer omlaag wordt getrokken. En nu plots, naar aanleiding van het gebeurde op de „Zeven Provin ciën" komt een zwaar gebouwd artikel ia het blad voor, getiteld „Ondermijnd gezag". Het is zoo begeesterend geschre ven, als een cri de coeur maar kan zijn. We zullen alleen het slot aanhalen Men moet verwachten en ver trouwen, dat straks de muiters op voorbeeldige wijze zullen worden gestraft, doch zich er tevens van bewust durven zijn, dat daarmee alleen de mentaliteit der oproer kraaiers de wereld niet uit is. Dat vordert meer, met name een lei ding, die den moed bezit om zich te laten eerbiedigen en die het gezonde inzicht tot richtsnoer heeft, dat er, zoo in Indië als hier, in den vollen zin van het woord geregeerd moet worden. Een blamage als die van „De Zeven Provinciën" wijst uit, hoe diep het gezag al is weggezakt Herstel daarvan, ten koste van welke middelen ook, is de eerste plicht van hen, die het dragen moeten. En slechts zoo zij zich daartoe zetten, zouden de hoogst bedenkelijke gebeurtenissen van deze dagen nog iets goeds kunnen voortbrengen. Bij ja nou den boel maar neer slaan I Stel je vooreen mensch, die telkens een lucifer boven een plas benzine pleegt te houden en dan ccitiek oefent op de brandweer, om dat die niet met straffer middelen het vuur bedwingt, dat oplaait —o Dat het in deze dagen hoog noodig is, dat het gezag zich in haar volle beteekenis herstelt, daarmee gaan we accoord. Elk volk echter verdient de regeering (dus ook het gezag), welke het heeft. Ons volk kan geen sterk gezag üebben, omdat het geen gezag meer duldt of beschermt. In alle kringen der maatschappij is het gewoonte geworden om onredelijk te critiseeren op al degenen, die een bestuurlijke taak hebben te vervullen. In alle geledingen der maatschappij wordt gekankerd en gesmaald, omdat alles niet gaat, zooals men het zelf graag zou willen. Voor moeilijkheden van de overheid heeft men geen oog, tekortkomingen worden onmatig uit gebuit. Zooals het in de maatschappij gaat zoo leeft men ook in het gezin. Aan de jeugd wordt een ongebon den vrijheid gelaten en zij, die ge roepen zijn om in het gezin gezag uit te oefenen, halen dat neer door de wijze, waarop zij zelve over hun gezaghebbers spreken en oordeelen. En op een gegeven moment, als de vlammen van verzet uitslaan, dan staat ieder verbaasd te staren naar de puinhopen van het gezajsge- bouw, hetwelk ze zelve hielpen ondergraven. Vcrret kan worden neergeslagen, maar geen gezag kan duurzaam met vuisten worden gesteld of versterkt. Een volk, dat rust, vree en welvaart wil, moet door haar gedraging stutse wezen van het gezag. We behoeven geen volk van ja-knikkers te zijn. maar onze critiek op overheid en gezag worde slechts uitgeoefend, als dat noodig is en dan in bewoordin gen, welke omwille van het gezag even gekuischt zijn als beheerscht. De critiek, welke vooral in dena- oorlogsche jareu in alle kringen der maatschappij werd geduld en voort gedrageD, critiek op regeering en overheid, op leger en vloot, op politie en justitie, op leeraren en opvoeders, op ouders en voogden, die critiek was geen critiek meer, doch een laf smalen en een domme speculatie op de instemming van een oppervlakkige massa. Wie in deze dagen zooveel ge voelt voor een herstel van het gezag, zoeke dat niet in de vuisten der gezagsdragers, maar in verhooging van eigen gezagsrespect. We zijn blij, dat we na al zulke narigheid ook nog iets grappigs kunnen mededeelen. Bernard Canter, de man, die 32 drama's schreef, waarvan er tot zijn woeste ergernis geen door een behoorlijk tooneel- gezelschap is opgevoerd, heeft ons eindelijk verblijd met een politieke klucht. Hij heeft zich als leider op geworpen van een nieuwe politieke partij, hel Groot-liberaal-blok ge naamd. Zijn vrouw is secretaresse- penningmeesteresse geworden. Uit het program noemen weiedere burger, die zijn belasting betaalt, heeft recht op staatspensioen; zijn belasting biljet is zijn polis... Als dèt niet trekt, dao trekt niets. In Almelo brak een wilde staking uit onder de textielarbeiders. De bonden staan er buiten. Het is in Almelo reeds tot straatconflicten ge komen. Tegen den penningmeester van het Leidsch Israëlitisch Weeshuis, is wegens verduistering van meer dan een ton gouds, 3 jaar geëisebt. Aan de Ned. Belg. grens werd van de week een jeugdige smokkelaar door kommiezen doodgeschoten. De muiterij op de „Zeven Provinciën." Een sterke re geeringsgezinde reactie in Indië. Een klucht van Bernard Canter. Allerlei. De muiters op de „Zeven Provin- ciëa" hebben de krantenlezers van de week groote spanning bezorgd en aan menige autoriteit onpleizierige ocgenblikken. Het was al erg genoeg, dat de inlandsche muiters met onzen oorlogsbodem konden uitvaren, maar een triest beeld van de waarde onzer verdedigingsmiddelen in Indië gaf zeker het feit, dat de trieste avon- turriers in staat bleken om bijna zes dagen lang langs de kust van Su matra te varen, alvorens eenig oor logsschip van onze marine in staat zou zijn om de dolle vaart te stuiten. Het avontuur immers is op Zater dagavond van de vorige week be gonnen en eerst op Vrijdag van deze week werd de ontmoeting van „De Zeven Provinciën" met de betere rest van onze vloot verwacht. Die ontmoeting zal wel niet bijzonder hartelijk zijn geweest, want om ons toch reeds zoo geschokt prestige niet geheel en al te doen omlaag halen, hebben regeerings- en vloot- autoriteiten besloten, dat met de muiters niet zal worden onderhandeld. Het zal wezenonvoorwaardelijke overgave óf.vechtea. Daarbij zouden de autoriteiten zich niet kunnen laten leiden door het belang van de 16 officieren, die op de een of andere wijze op het muiterschip gevangen worden gehouden. De oproerige belhamels kunnen met hun avontuur geen enkel succes verwachten, integendeel. Men kan er van op aan, dat na de nu ont vangen les de discipline op de vloot sterk zal worden opgevoerd, dat vele minder gewenschte elementen zullen worden verwijderd, dat er strenger toezicht zal komen op het karakter der organisaties van schepelingen enz. Ook stoffelijke voordeelen kan deze muiterij niet brengenalleen uit ge- zagsoverwegingen zou de regeering thans al worden weerhouden om de bevolen loonkortingen te verminderen. Op Dinsdagavond is te Batavia door de burgerbevolking, waarbij zich ook inlandsche elementen had den aangesloten, een grootsche be tooging van trouw aan de regeering gehouden. Alle Europeesche Indiërs hebben zich een oogenblik bedreigd gevoeld en dat heeft er toe geleid, dat men zich nauwer heeft aaneen gesloten. Geen overbodig iets, want het politieke leven heeft in Indië gedurende de laatste jaren tot een zwakke bewindsvoering geleid. De muiterij heeft van de week ook in onze Tweede Kamer een feilen weerjlag gevonden, o.a. bij de behandeling van de interpellatie-Drop. De socialistische fractie heeft zich scherp tegen de regeering gekeerd, gelijk ook de socialistische pirs dat heeft gedaan. Ia dat laatste heeft de minister van oorlog aanleiding ge vonden om het bezit van bladea der „Arbeiderspers" aan personeel van leger en vloot te verbieden. Ia ons West-Indië was het van de week ook al niet rustig. Econo mische kwesties leidden op Curasao enkele malen tot demonstraties van Creolen, Javanen en andere Aziaten. Bij een botsing met de politie zijn Dinsdagavond twee betoogers ge dood. De rust is inmiddels hersteld. Noodsignalen van dezen Tijd is het onderwerp van Prof. Dr. C. VAN GESTEL O. P. Leuven (België) Maandag 13 Februari 's avonds 8 uur voor de Volksontwikkeling Venray Patronaat Palersstraat VENRAY. 11 Februari 1933. Belasting op houden. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering, dat de aangifte voor de belasting op de honden moet geschieden ten kantore van den Gemeente-Ontvanger vóór 20 Februari a.s. De aangifte kan geschieden eiken werkdag des voormiddags tusschen 9 en 12 uur. Speciaal wordt hiervoor zitting gehouden op Maandag, 13 Februari a.s. Venray 8 Februari 1933 Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. GEVONDEN: eene hoeveelheid loten van de N.V, Algem. Handel- Mij. „Presto" Arasterdam genaamd de „Unie". Inlichtingen bij den Rijks veldwachter Langstraat alhier. - Bij Ministerieel Besluit is onze dorpsgenoot de heer J. F. Seerden, thans Rijksklerk op het Belasting kantoor alhier, met ingang van 16 Februari aanstaande, benoemd tot Kommies der Directe belastingen invoerrechten en accijnzen, met standplaa3 Pindorp, nabij Roosendaal en Nispen. Volksontwikkeling. Naar wij vernemen zal Prof. D:. C. van Gestel O.P. uit Leuven niet spreken over het religieus socialisme, zooals aanvankelijk de bedoeling was. Kapelaan Geurts heeft hem ge vraagd te spreken ovec „Nood signalen van dezen tijd." De profes sor is aan zijn verlangen tegemoet gekomen en nu zal iedereen kunnen genieten vaa dezen reuzearedeuaar. Het zal ongetwijfeld druk loopeu om dezen geleerdea orator te hoorea over een zoo actueel en beiaagstel- lingwekkend onderwerp. Ontwikkelingsavond Jonge Boeren Donderdag 2 Februari werd een ontwikkelingsavond gehouden door de Federatie van Jonge Boeren in de Wilhelmina-zaal alhier. Na een korte inleiding van den heer Poels, omtrent fruitteelt en ca een woord van dank aan den heer Teer, assistent bij den Rijks- tuinbouwconsulent voor Limburg, voor zijn bereidwilligheid en voor de in de namiddag gehouden leerzame practische snoeiles, opende de voor zitter de vergadering met den Chr. groet. Daarna werd het verslag der vorige vergadering voorgelezen. Hierna was 't woord aan den heer Teer. die een lezing hield met licht beelden over fruitteelt en behande ling daarvan. Spreker zette hierom trent uiteen, de belangen en voor deelen van 't sproeien in den winter en in 't voorjaar, en spoorde allen aan om zooveel mogelijk prima fruit te telen, om hierdoor het Ameri- kaansch fruit, wat hier nog jaarlijks wordt ingevoerd, te doen verm ude- en.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1