Tweed© van „PIEL El MAAS" Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray, gehouden op 27 December 1932, nam. 3 uur. Zaterdag 4 Februari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 5 Voorzitter de heer O. L. P. van de Loo, Burgemeester. Secretaris de heer A. F. M. van Haaren. Afwezig de heer Stoot. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen IJ I De heer Vermeulen heeft een berekening gemaakt, dat de werkvcr- schaffing in 1932 plm. f 16000,heel hoog genoemd f 17000,— zal be- i dragen en in totaal is geraamd f23000. Wethouder Odenhoven wijst er op, dat naar zijn oordeel, ook als lid der schattingscommissie de belastingen veel minder zullen opbrengen dan geraamd is. De toestand ziet er alleidonkerst uit, vooral voor de werk verschaffing en hij vindt de hiervoor uitgetrokken bedragen heusch niet te hoog Het voorstel Vermeulen, om den post op f 50674.77 uit wordt niet gesteund en komt dus niet in behandeling. Bij post 19 verzocht de heer Vermeulen hier tegelijk te behandelen f/-»olrCTnninn pet,et gratifi- dan ook te trekken. der vorige vergautuuy <juyt»»if~.y~ 0 Bij de hierna gehouden trekking blijkt, dat no. 6 getrokken is, zoodat bij stemmingen in deze vergadering no. 6 der presentielijst, i.e. de heer Jacobs, het eerst rijn stem moet uitbrengen. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde Behandeling en vast- der Gemeentebegrooting, dienst 1933, en der begrooting van stelling den tak van dienst het Gasbedrijf. De Voorzitter deelt mede. dat de op 6 December j.l. aangeboden begrootingen der inkomsten en uitgaven "ao de Gemeente en van den tak van dienst bet Gasbedrijf voor 1933, denzelfuen dag, ingevolge artikel 238 der Gemeentewet, op de Secretarie voor eenieder ter lezing zijn nedergelegd en in afschrift, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijgbaar zijn gesteld, van welke nederlegging en verkrijgbaarstelliDg tegelijkertijd openbare kennisgeving is geschied. Aangezien derhalve de ieycuj£vciii,« bij het laatste lid van genoemd wetsartikel gestelde termijn van veer tien dagen sindsdien verloopen is, kan thans de behandeling dier be grootingen plaats hebben. Spreker zegt verder, dat het evenals vorige jaren, in verband met de voorschriften en modellen voor de begrooting, bet meest practisch is, elk hoofdstuk afzonderlijk te behandelen. Hij zal nu achtereenvolgens de verschillende posten voorlezen, na eiken post even wachten om te hooren of een der leden daaromtrent iets wenscht te zeggen en dan, als alle posten van een hoofdstuk aldus zijn behandeld, de beslissing van den Raad over dat hoofdstuk vragen. Deze begrooting staat in het licht der tegenwoordige tijdsomstandig heden waar mogelijk heeft versobering plaats gehad. Het zwaartepunt valt op de werkloosheid en de werkverschaffing, die dan ook hun stempel op deze begrooting drukken. De opbrengst der belastingen zal nog minder worden, zoodat er weinig lichtpunten zijn, terwijl't zeer te vreezen is, dat de malaise aanhoudt, zelfs toeneemt. Ondanks dit alles is het toch mogelijk onze begrooting sluitend te maken, zonder tot belasticgverhooging over te gaan, dank zij de zoover mogelijk doorgevoerde versobering en vooral ook het batig saldo en de opbrengst der achterstallige belastingen. Van de ruim f 50 000 is f 6500 noodig gebleken voor meerdere ko.° ten der werkverschaffing in 1932; het aantal teweikgestelden is dusdanig toegenomen, dat de uitgetrokken bedragen niet voldoende zijn, terwijl de post onvoorzien van 1932 nagenoeg is opgebruikt. Tot dusverre zijn onze gemeente-finandën gelukkig gezond en als wij eens rondzien blijkt, dat onze gemeente er lang niet zoo slecht voor staat als vele andere gemeenten in ons lard. Het stemt tot vreugde dit hier te kunnen zeggen en tevens, dat dit mogelijk is zonder belastingverhooging. De heer Vermeulen spreekt hierna als volgtMijnheer de Voorzitter. Bij elke begrooting, welke ik sinds mijn lidmaatschap van den Raad mee heb vastgesteld, is de memorie van toelichting steeds zoo pessimistisch mogelijk en telken jare valt het op 't einde van 't jaar nogal mee. Ook bij deze begrooting zijn de ontvangsten aan den zeer lagen kant ge raamd, terwijl de uitgaven zeer hoog geraamd zijn. Op die manier moeten wij steeds een hoog batig saldo krijgen; thans is dit reeds ge stegen tot f 50674.77. Wat de opbrengst der belastingen betreft, moet deze m.i. veel hooger geraamd worden; wij hebben nog elk jaar gezien, dat deze veel meer opbrengen. Het bevreemdt mij zeer in deze begrooting niet aan te tref fen het bedrag, dat dit jaar naar de gemeentekas zal vloeien van de te weinig aangegeven belastingen. Ik voor mij schat dit op ruim f 8000. Wat de salariskorting betreft, meen ik, dat die in deze gemeente ab soluut niet noodig was geweest, als wij nu zien, dat gemeenten met veel hoogere salarissen en die niet hebben gekort, evenmin de Rijksuitkeering hebben moeten missen Ik zou, mijnheer de Voorzitter, bij de behande ling van meerdere zaken den Raad juister wilien zien voorgelicht, - i a r> i/- a ASA, het request der ambtenaren ter secretarie om toekenning eener catie. De Voorzitter leest het request voor en zegt, dat de salarissen zijn vastgesteld 29 Juli 1930. Bij die verordening zijn tegelijkertijd de ambte naren in rangen ingedeeld en deze verordening is met algemeene stem men aangenomen. B. en W. stellen voor den derden ambtenaar ter secretarie de Vocht voor de toepassiog der verordening een diensttijd toe te kennen van 7 jaren, waardoor hij f 75.— meer krijgt. iverigens moeten de ambtenaren zich niet beroepen op Vissers, dit is niet juist. Deze was volontair en kreeg later, mede met het doel, hem onder de werking der Pensioenwet 1922 te brengen als tijdelijk ambte naar, f 420.— De heer van Boven heeft indertijd noodgedwongen voor de salaris verlaging gestemd, omdat B. en W. van oordeel waren dat wij bij niet-korting hoogst waarschijnlijk de korting zouden krijgen. Spreker laat -- l-«. i g vau wcciu^v. Wat de conferentie met den vertegenwoordiger der A R.K.A. aangaat, heeft U den Raad niet juist voorgelicht. Op een vraag van mij of de A.R.K.A. accoord ging met de voorstellen van B. en W., heeft U ge antwoordt, dat deze afgevaardigde zich daarmede volkomen kon ver eenigen. Waarom omdat U dezen persoon gezegd had, dat anders uit den boezem van den Raad een voorstel zou komen tol een veel hoogere korting, heeft deze heer zich noodgedwongen er bij neergelegd, terwijl U, mijnheer de Voorzitter, tegenover dezen afgevaardigde de verklaring hebt afgelegd, dat de salarissen allerminst hoog te noemen waren. Toch kwamen B. en W. met een voorstel tot verlaqing. Juiste voorlichting in alles, mijnheer de Voorzitter, is dringend ge wenscht. Is bet waarheid, dat nog kort geleden voor oogeveer f 1500.— trottoirbanden zijn gekocht Is dit wel goed te keuren Waarom zoo veel vooruit te loopen Wat gaat er niet van verloren als deze niet direct worden gebruikt Uok had ik gedacht, dat U, mijnheer de Voorzitter, dit jaar wel werk zoudt Lebben gemaakt van het heroprichten der Burgerwacht, zooals bij de vorige begrooting is toegezegd. Het spijt mij te moeten constateeren, dat dit niet gebeurd is. De rest zal ik nader bespreken bij de behande ling der begrooting. De Voorzitter antwoordt, dat de begrooting en memorie van toe lichting niet pessimistischer zijn opgemaakt dan noodig was met het oog op den economisch n toestand. Wij hebben ons gehouden aan vorige jaren en bet batig saldo is steeds achteruit gegaan. Hieraan is elk jaar ingeboet. Bovendien is het batig saldo over 1931, zooals reeds gezegd geflatteerd. Juist door de meerdere opbrengst der belastingen is dit zoo groot geworden en dit is maar goed ook, anders zaten wij du reeds in den put. De opbrengst der belastingen blijft verre beneden de verwach ting, want talloozen zijn niet meer aangeslagen. Wat betreft de opbrengst der niet aangegeven of te weinig aange geven belastingen, hiervan is B. en W. officieel niets bekend; komen hier echter hedragen van binnen, dan komen deze, voor zoover zij vóór 1 Juli mkomeD, ten goede aan den dienst 1932 en dit is dan een mee valler tegenover de vele tegenvallers. Wat betreft de salariskorting, zegt spreker, dat B. en W. zich uiter aard door het Kortingswetje hebben laten leiden en zij inderdaad meen den dat moest gekort worden op de salarissen, om te voorkomen, dat de gemeente zou gekort worden op de uitkeeringen. B. en W. hebben den Raad volkomen juist ingelicht, want ook de afgevaardigde van de A.R.K.A. vreesde even zeer als wij, dat er anders niet aan de korting zou zijn te ontkomen. Juist omdat reeds bij de be handeling der begtooting 1932 over korting was gesproken en er toen cijfers genoemd zijn, die nog hooger waren dan de vastgestelde korting, hebben B. en W. gewezen op de mogelijkheid, dat anders uit den boezem van den Raad verdergaande voorstellen zouden komen. Toen is ook gezegd dat B. en W. nu niet meer met verdergaande verlagingen zou den komen. En B. en W. staan nog op dit standpunt. Ook al zou zelfs de toestand nog verslechteren, dan nog zal van B. en W. geen voorstel tot verdere verlaging uitgaan. De ambtenaren hebben bovendien over het algemeen nog niet zoo veel behoeven te missen als de meeste andere menschen en daarom hebben B. en W volgens Spreker met hunne toezegging den juisten middenweg bewandeld. De heer Vermeulen houdt vol, dat de belastingen aan den lagen kant zijn geraamd. Geraamd was f 95.000.— terwijl de opbrengst bedroeg f 104.000.—alzoo f9000 meer. De Voorzitter antwoordt, dat wij met twee beenen op den beganen grond moeten blijven en men toch zeker in drzen tijd niet zoo ver mag gaan, dat voor 1933 geraamd wordt, wat de opbrengst was iu 1931, anders zijn onze financiën direct ontwricht. Hoofdstuk I vroegere diensten. Bij post I zegt de heer Vermeulen, dat het batig saldo toch groot was f 50674.77 en nu slechts uitgetrokken is f44174,77. De Voorzitter antwoordt, dat de andere f 6500.—, zooals reeds door hem gezegd, voor meerdere kosten van werkverschaffing in 1932 noodig zijn. De heer Vermeulen zou 't oorspronkelijk bedrag gehandhaafd willen zien. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. daartegen overwegend be zwaar hebben, want de werkloosheid zal in 1932 veel meer kosten dan geraamd is. niet-Koruny uuuysu waantuija..,» D het werk van Vissers buiten beschouwing en zegt, dat het er hem enkel om gaat of de salarissen te Loog of te laag zijn en dan zijn ze hier te laag. Wetende, dat wij hier gekort hebben waar het niet noodig was. hebben wij, aldus Spreker, ons in geweten verplicht achten, dit goed te maken door hun een gratificatie te geven. De Voorzitter zegt, dat indertijd reeds gevraagd is de salariskorting niet te doen doorgaan, als zou blijken, dat deze niet noodig is en hier op door B. en W. geantwoord is, dat dit niet juist zoude zijn, terwijl hieraan tevens werd toegevoegd, dat verder gaande voorstellen geen steun zouden vinden bij B. en W., terwijl er ook heel wat zou moeten gebeuren, als wij zelfs voor 1934 nog met een verlaging zouden komen. Maar daartegenover achten wij ons dan ook verplicht deze korting te handhaven. De heer Vermeulen stelt voor een gedeelte van het door Vissers genoten bedrag toe te kennen en wel v.d. Boom en Aerts f 75.en de Vocht f 100.— Zij hebben toch meer werk gekregen door het ver trek van Vissers en dit meerder werk moet betaald worden. De Voorzitter zegt, dat B. en W. niet op het standpunt staan, dat men niet een gratificatie zou kunnen geven in bepaalde gevallen, maar tot deze gevallen behoort zonder meer op zichzelf zeer zeker niet het geval, dat bet werk van een ontslagen ambtenaar door de anderen moet gedaan worden. Men zou dan vaak tot eigenaardige consequenties komen, b.v. bij inkrimping van personeel. De heer Millen vraagt voorlezing van de overgelegde memorie van toelichting. De Voorzitter zal dit gaarne doen, maar wil daar dan bijvoegen, dat men voor een juiste beoordeeling dient te weten, welke eischen in die andere gemeenten gesteld zijn. Spreker wijst in dit verband op de pas verschenen oproeping van de gemeente Hoensbroek, waar voor een adjuDct-commies het bezit van het gewone diploma en het diploma gemeente-fiaanciën verplichtend is gesteld. De heer Van Boven zegt, op het oogenblik niet voor verhooging vaD salaris te zijn, maar meent, dat het toegegeven feit, dat de salarissen ^oor de ambtenaren ter Secretarie te laag zijn, nu op een wijze kan worden geredresseerd zonder dat het den vorm draagt van verhooging, n.l. door het toekennen eener gratificatie. De Voorzitter antwoordt, dat de salarissen der ambtenaren ter Secre^ tarie niet te laag, doch aan den lagen kant zijn. Overigens meent Spreker, dat als men een gratificatie geeft, men allen evenveel moet geven. De heer Vermeulen stelt dan voor ieder f 100 te geven. Wethouder Odenhoven vraagt, of het extra werk van de ambtenaren ter Secretarie met dat der politie kan worden gelijk gesteld. De Voorzitter antwoordt, dat er twee requesten zijn. Het verschil hierin is, dat B. en W. voorstellen de politie wel een gratificatie te geven en de ambtenaren ter Secretarie niet. Het motief voor de gratifi catie der politie is, dat, toen Fila ontslag heeft genomen, de bedoeling was in deze vacature te voorzien. De moeilijkheid was echter of het politiecorps biervoor moest worden uitgenreid of niet. Na lang wikken en wegen werd besloten tot het eerste. Door de wijziging der gemeente wet is de benoeming van den vierden beambte van politie vertraagd. Hierdoor hebben de andere funct!onarissen meerdere werkzaamheden tc verrichten gehad en daarom komt het voorstel tot toekenning eener gratificatie. Ook op de Secretarie is harder aangepakt moeten worden, daar komt geen uitbreiding van personeel en daarin ligt de verkla ring van het verschil in karakter van de beide aanvragen en tusschen de voorstellen van B. en W. Bij de politie is et een vacature het werk wat voor 4 is bestemd, moest en moet tijdelijk gedaan worden door 3 op de Secretarie is geen vacature, daar was en is slechts werk voor ambtenaren. Wethouder Pubben verwondert het. dat de ambtenaren lerSecretari hebben gemeend in navolging van de politie ook een poging te kunnen doen om een gratificatie te krijgen. Hun salarissen zijn pas geregeld. Bij de politie is het heel iets anders, die hebben inderdaad een bestaande vacature moeten waarnemen. Overigens meent Spreker, dat de salarissen in de particuliere bedrijven heel wat meer verlaagd zijn. Bij de boeren zijn er zelfs velen, die 75 of 80 pet. van hun inkomen hebben moeten missen. De heer Vermeulen zegt, dat de salarissen inderdaad in 1931 zijn ver hoogd. Dit werd zelfs algemeen goedgevonden. Daarna is gekort omdat wij meenden, dat dit moest. Nu blijkt echter, dat dit niet noodig was geweest en tevens, dat de ambtenaren door het vertrek van Vissers meerder werk hebben gekregen het is hem zelfs bekend, dat zij om klaar te komen, thuis werk hebben verricht en kan hij het dan ook niet meer dan billijk achten, hun een gratificatie te geven. Dan moeten wij. aldus de Voorzitter, de consequentie aanvaarden en hun, als er het volgend jaar nog geen volontair is, weer een gratificatie geven. De heer Van Haren meent Wethouder Pubben te moeten opmerken, dat de boeren ook wel tijden hebben gehad, dat ze heel veel verdienden. Toen verdienden diezelfde ambtenaren ook niet meer dezen hebben nooit vette jaren gehad zooals de landbouwers. De heer Van Boven geeft toe, dat de boeren diep in den put zitten vindt dit treurig. Gaarne had hij dat het anders was. Van den anderen dat de ambtenaren nog in gunstige positie verkeeren In stemming gebracht, wordt dit voorstel met 11 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeten Van Dijck, Houben en Wethouder Pubben. Het voorstel van B. en W. om aan de Vocht 7 dienstjaren toe te kennen voor toepassing der salarisverordening, wordt zonder hoofde lijke stemming aangenomen. Bij post 30 vraagt de heer ^rts waar men kan zien waaraan de reis kosten verbruikt zijn, waarop de Voorzitter antwoordtin de Gemeente rekening. Bij post 44, dijk- en polderlasten, vraagt de heer Vermeulen of hier met een memorie-post kan worden volstaan. De Voorzitter denkt van wel. Mocht dit echter niet het geval zijn, dan kan het benoodtgd bedrag nog altijd worden afgeschreven van den post schoonhouden beken. Bij post 61, vraagt de heer Van Haren nadere inlichtingen omtrent het uitbreidingsplan, welke hem door den Voorzitter worden verstrekt. Verder vraagt de heer Vermeulen of er ook op de Kemp een uit breidingsplan komt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat voor de Kemp feitelijk al lang een uitbreidingsplan bestaat, maar de uitvoerig nog op moeilijkheden stuit. Bij post 73 vraagt de heer Vermeulen waar deze f 100. uitgetrokken voor het innen der gasrekeningen, blijven, waarop de Voorzitter ant woordt in de gemeentekas. Bij post 77 wordt tevens behandeld het voorstel van B. en W. tot het verleenen eener gratificatie over 1932 aan den hoofdagent en de igenten van politie. Wordt algemeen goedgevonden eene gratificatie te verleenen van f 90. De heer Vermeulen vindt de posten 90 en 92 nogal hoog uitgetrok ken. De Voorzitter antwoordt, dat men hier zoo weinig van kan zeggen, dan zijn er veel. dan weinig branden. Laat ons echter hopen, dat we overhouden. De heer Millen vraagt, of de vulling der brandbluschapparaten nogal duur is, waarop de Voorzitter antwoordt, dit momenteel niet te kunnen zeggen, wij hadden nog recht op enkele gratis vuiliDgen Wethouder Odenhoven zegt, dat de posten niet te hoog zijn uitge trokken. Hij heeft de demonstratie in Venlo bijgewoond en meent, dat onze brandweer nog veel te kort komt als men dat daar ziet Bij post 95 zegt de Voorzitter, dat de straatverlichting wederom zal worden uitgebreid aan den Stationsweg, den Merseloscheweg en den Oude Oostrumscheweg. De heer Vermeulen zou van post 98 f 15 afnemen en deze als bij drage aan den A.N.W.B. geven. Het lidmaatschap kost f 25. Dit gaat dus niet en daarom stelt Spreker voor deze f 15 te geven als begunsti ger van den bond. De Voorzitter meent, dat, waar eenmaal besloten is als lid te bedan ken, men hier niet op terug moet komen. Wethouder Pubben geeft den heer Vermenlen als lid van den AN.W.B. in overweging te zorgen, dat de contributie lager gesteld wordt dan f25,—. Dan hadden wij waarschijnlijk ook niet als lid be dankt. De heer Vermeulen zegt zich tot het Hoofdbestuur gewend te hebben dit heeft hem bericht, dat vele gemeenten, die het lidmaatschap te duur vonde i, het op deze manier doen. Het moet dan beschouwd wor den als eene tegemoetkoming voor het vele goede, dat de bond doet. Wordt algemeen goedgevonden voor 1933 eene bijdrage van f 15, te geven. Bij post 101, zegt de heer van Haren, dat de Voorzitter al eens eerder gesproken heeft over reorganisatie der burgerwacht. Het schijnt echter, dat dit nog wel iets op zich zal laten wachten, want was het de bedoeling hiertoe spoedig over te gaan, dan was er op dezen post wel meer uitgetrokken. De Voorzitter antwoordt, dat deze zaak door omstand gheden, ook buiten zijn wil, is vertraagd. Waarschijnlijk heeft echter reeds de volgen de maand eene bespreking plaats. Momenteel kan hij dus nog niets positiefs mededeelen. Post 102 zou de heer Vermeulen willen schrappen. Nu wij toch geen bioscoop meer hebben, kunnen wij ons lidmaatschap der vereeniging van Gemeenten voor gemeenschappelijke filmkeuring wel opzeggen. De Voorzitter zegt, dat wij in elk geval in 1933 lid moeten blijven, aangezien voor opzegging van het lidmaatschap voor 1933 de termijn voorbij is. Spreker zou het bovendien betreuren als dit besluit genomen werd-. Conflicten kunnen niet eeuwig duren en het blijft toch een waar borg tegen films van verkeerde aard. Spreker acht het een plicht dil lidmaatschap aan te houdeu, om in deze nog te redden wat te redden is. Bij post 108, keur- en slachtloonen, leest de Voorzitter voor het request van den Ned. R. K. Hanzebond van slagerspatroons te Noord- wijk in zake verlaging der keuiloonen. Spreker zegt, dat deze zaak reeds herhaaldelijk is besproken. Er is zelfs reeds een commissie voor benoemd geweest en steeds was het resultaat niet verlagen. Eerstens staat vast, dat verlaging van keurloonen geen verlaging der vleeschprijzen tot gevolg heeft en tweedens is de winst, die in het slagersbedrijf in deze gemeente wordt gemaakt, in tegenstelling met bijna alle andere bedrijven, zeer ruim te noemen. Als er één bedrijf is, dat niets maar dan ook niets van de malaise geleden heeft, dan is het wel het slagersbedrijf. waarin integendeel nog steeds enorme winsten worden gemaakt. Zoolang zij dan ook niet gedwongen worden, door de Kroon, zullen B. en W. nooit met een voorstel tot verlaging komen, want dit zou enkel weer een douceurtje voor de slagers beteekenen en deze hebben het heusch niet noodig. De heer Vermeulen zou den post keuclo nen hooger uitgetrokken wil len zien, omdat deze geregeld meer opbrengt dan geraamd is. De Voorzitter acht dit niet wenschelijk, want Spreker verwacht een flinken terugslag in het aantal slachtingen. De heer Vermeulen meent, dat dan ook de uitgaven lager worden. Dit beteekent in verhouding niets, antwoordt de Voorzitter. Wordt algemeen goedgevonden op het request van den Ned R. K. Hanzebond van slagerspatoons afwijzend te beschikken. Bij post 143 vraagt de heer Vermeulen, waarom de reinigingsdienst meer gaat kosten, waarop de Voorzitter antwoordt, dat ceze dienst wordt uitgebreid. De heer Vermeulen hoopt, dat de ophalers in het vervolg coulantcc tegenover de aangeslotenen zullen zijn. Spreker is hierover al eens bij den Burgemeester geweest, doch wil dit toch nog eens herhaien. De Voorzitter meent anders dat dit al geholpen heeft. De heer van Haren vraagt, waarom post 144, rioolbelasting, hooger is uitgetrokken, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dez<: belasting meer opbrengt door de uitbreiding der gestichtsbevolking en wegens bij bouw van woningen in de gemeente. Bij post 151 onderhoud van wegen, vraagt de heer Vermeulen hoe B. en W. het aangedurfd hebben dezen post met circa f 12000 te ver- kant is het juist, dat de ambtenaren nog in gunstige positie verneeren jSpreker ziet hiervan niets in de memorie van toelichting. Waar zou het echter heen moeten als er betrekkelijk goed voorstaan. Waar zou net eenter neen moeien; - a,o wij nu ook de ambtenaren nog in den put zouden sleepen. Want: f ^oorz''te^antwoordt, dat geen der twee grootste wegen belang- dan komen de boeren er nog dieper in. De boeren moeten ook verlan- "j. behoeft verbeterd te worden en ook overigens de materiaalprijzen gen naar een goeden ambtenarenstand, want koopkracht bij middenstand ver'aa9" u». u»iAon De beer Vermeulen heeft geconstateerd, dat de kiezel nog geraamd is en ambtenaren is in het belang van den boer. De Voorzitter zegt, dat de bedoeling van Wethouder Pubben is, te zeggen, dat wij niet ver zijn gegaan met onze korting en ook niet voor nemens zijn verder te gaan. Wat betreft het toekennen eener gratificatie aan de ambtenaren ter Secretarie, heeft Wethouder Pubben willen zeggen, dat dit z.i. onjuist is, omdat zij hier geen ambtenaar behoeven te ver vangen. Wethouder Odenhoven wijst op het komend voorstel van B. en W. inzake de politie en zegt. dat het voorstel Vermeulen hier wel wat scheef tegenover staat. Als dit voorstel dan ook niet gewijzigd wordt, zal hij tegen moeten stemmen. De heer Houben vraagt of B. en W. voornemens zijn het volgend jaar een ambtenaar of volontair bij te nemen. Spreker vindt dit van be lang voor de beslissing, want als wij anders het volgend jaar weer voor het geval komen, moeten wij consequent blijven, als de ambtenaren dan weer met een verzoek komen. i De Voorzitter antwoordt: in geen geval een ambtenaar; biedt zichl een geschikte volontair aan, dan kan gezien worden De heer Van Boven krijgt den indruk, dat voor de politie minder is voorgesteld dan thans is voorgesteld voor de ambtenaren ter Secretarie. De heer Vermeulen vraagt dan mededeeling van het voorstel van B. en W. inzake de politie. De Voorzitter antwoordt, dat de voor de politie voorgestelde gratifi catie f 90 bedraagt. De heer Van Boven stelt dan voor de ambtenaren ter Secretarie f80 gratificatie te geven. op f 2.20 terwijl hij toch meent te weten, dat die slechts f 1 90 kost. De Voorzitter zegt, dat men toch veilig moet ramen. Er wordt to:h niet meer betaald dan het kost. De heer Vermeulen vraagt, of het geen aanbeveling verdient de teer van de gasfabriek voor de wegen te gebruiken. De Voorzitter heeft deze aangelegenheid, die al besproken is, ge noteerd en -zaldeze nader bespreken met deskundigen. Sprek r voor zich gelooft Diet, dat dit voor Venray zonder groote offers mogelijk is. Den heer Van Boven is opgevallen, dat post 154. oncerhoud van wandelplaatsen en plantsoenen, van f 400 op f 700 gebracht is. De Voorzitter zegt. dat wij thans vier parkjes hebben en wij dus feitelijk het dubbele moeten uittrekken, f 700 is dus betrekkelijk weinig. Bovendien vallen daaronder voortaan mede de z.g. bleekpoelentot nog toe was voor het onderhoud daarvan altijd een afzonderlijke post op de begrooting, welke nu is geschrapt. I De heer Millen heeft gehoord, dat wel eens op andere plaatsen besteld is en verzoekt de bloemisten alhier niet uit te schakelen. De Voorzitter antwoordt, dat ongeveer alles in Venray besteld is. Het kan natuurlijk zijn, dat voor een of ander eene buitengewoon voor- deelige offerte van elders geweest is en hiervan gebruik gemaakt is, doch over het algemeen wordt, waar het mogelijk is, alles uit Venray betrokken. De heer Houben zegt, dat door den heer Millen waarschijnlijk bedoeld worden de tulpen. Deze zijn echter geschonken. SLOT VOLGT.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7