iJAirowft Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. UtfONQft (manufacturen! 'YQCMÊLItoTf manufacturen ÏYOOHDEEUCSr/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een verheffend schouwspel. Het geluk van gisteren. Buiten!, nieuws. Algem. weekoverzicht Ons Weekpraatje. Zaterdag 4 Februari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 5 I BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER AoVRRTENTlEN: 1—8 regels 60 cem, elke regel meer 7 i cl. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOK VENKAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland t 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Denken wij ift dezen tijd van politieke en economische verwarring, waatin de cultus der Materie hoogtij viert en hoe langer hoe meer de godsdienst moet wijken voor den eeredienst van filmsterren en sport helden. met angstig voorgevoel aan hetgeen de toekomst ons zal brengen, aan den andeten kant stemt het ons hoopvol, dat bij velen tegenwoordig weer een streven waar te nemen is naar godsdienstige verdieping, een streven naar God, die toch het middelpunt en het doel moet zijn van ons leven. Hiervan heeft Venray weer eens heerlijk getuige mogen zijn, toen Zondagmiddag j 1. de Aartsbroeder schap der H. Familie baar jaarlijksch opdrachtfeest vierde. Wat 'n prachtige uiting van gods dienstzin en vroomheid. Laten ande ren schermen met mooie woorden van gelijkheid en broederschap, hier wós gelijkheid, hier was broederschap maar bovenal, bier demonstreerde zich de liefde. Hier demonstreerde zich de liefde voor God en Zijn Ktrk. voor het Allerheiligste Sacrament, de liefde voor. elkander. Hier zag men het ware christendom. Het weer was koud. maar de gloed was des te vuriger. Een schitterend versierde kerk een schoone plechtigheid van twee volle uren, verhoogd door den luister van een der grootwaardig heidsbekleeders van Roermond s diocees Mgr. Dr. G. BauduiD, geas sisteerd door den Hoogeerwaarden Heer Deken en talrijke priestersde devote aandacht van een getransfi gureerde menigte. Als er gebeden is en Pater Dr. Eijkemans de feestpredikatie heeft gehouden, schrijdt Mgr. Bauduin. gevolgd door de priesters naar het priesterkoor. Ieders aandacht is ge spannen. Het artistieke vaandel der H. Familie zal worden gewijd, de standaard met de beeltenissen van Jezus, Maria en Jozef. Als de adelaars van de legioenen van weleer, zoo zal dit vaan de glorie zijn der H. Familie. Om dit vaan zal zij zich scharen in de uren van gevaar. Zij zal het uitdragen en blij uitzwaaien in processies en bij fees ten. Het zal voor ieders verbeelding verrijzen, als in het laatste oogenblik van ons leven de namen van Jezus, Maria en Jozef zullen worden aan geroepen. Wel mocht de kerk weer galmen van het schoone lied O, heiige vaan. wij volgen blij. hoe lang de strijd ook duur O, heiige vaan. U volgen wij, tot in ons stervensuur. Nu begeven zich naar voren de drie gouden jubilarissen, de oude veteranen, die dit jaar weer bijzon der zullen worden geëerdBern. Hendriks, Jac. Graus en Corn. Coolen Zij ontvangen uit de handen van den gemijterden Vicaris Generaal de gouden eeremedaille. Zij zijn op dezen dag de getuigen van het kwij nende verleden der H. Familie, het glorieerende heden en laten wij hopen van een nog glorievoller toe komst. Dan gaat een drom van bijna 60 mannen naar voren, meest jonge mannen in de kracht van bun leven. Zij gaan hun trouw zweren aan d Broederschap, hun belofte afleggen steeds goede en deugdzame leden der H. Familie te zullen zijn. Jeugdige ridders, zonder vrees en blaam, zoo als de Directeur ze betitelde, dte den eed afleggen aan den standaard van Jezus, Maria en Jozef. Welk eeD verheffend schouwspel I Machtig zet het orgel in „Broeders, welk geloof hebt Gij Het davert alom en het stijgt ten hemel. Ja, het is of de hemel zelf met het Credo dezer mannen meejubelt. Het is geen aardsch schouwspel meer. Hier zijn wij aan de poorten van den hemel. Het gaat blijkbaar boven de ver wachting van den Directeur zelf. Want, als bij den kansel betreedt, zien wij, dat hij ontdaan is van vreugde. Hij dankt den Almachtige, die dit feest heeft doen slagen. Hij dankt den Hoogeerwaarden Vicaris Generaal, den Hoogeerwaarden Heer Deken, de andere priesters, alle leden der H. Familie. Hij vraagt van allen hun gebed, opdat God de H. Familie blijve zegenen. Wie voelde zich niet gedrongen om neer te knielen en een vurig ge bed te storten voor den Directeur, opdat God hem in zijn ijver en vroomheid blijven steunen tot zegen van de H. Familie van Venray —o Is dit de godsdienstige kant van het feest, wij kunnen niet nalaten ook met blijdschap terug te denken aan het gezellige ontbijt na de H. Mis in het ratronaatsgebouw. Een keurige stoet van meisjes gaat langs de tafels om de manoen te bedienen. De Firma Van Nelle, die zoo wel willend is geweest geheel gratis voor de koffie te zorgen, zal ongetwijfeld goede herinneringen meegenomen hebben van deze gezellige bijeen komst en de overtuiging gekregen hebben, dat er in Venray menig kopje koffie wordt gedronken. Nu, ieder zal hebben moeten bekennen, dat de koffie en de broodjes heerlijk waren ei dat de meisjes met de Directrice van de Landbouw-Huis houdschool aan het hoofd, voor alles keurig hadden gezorgd. Door ver schillende sprekers werd de goede zin wakker gehouden. De Directeur sprak de mannen toe Pater Eyke- mans sprak. Uit naam van de jubi larissen sprak Bern Hendriksuit naam van de prefecten het hoofd der school van de Heijde, de heer Driessens, terwijl de heer Kemps eenige gezellige liedjes liet hooren. Een heerlijk feest. L. Talloozen hebben dezer dagen met volle teugen genoten van het ijs vermaak. De natuur had ons goed bedeeld ruim een week laog konden we genieten van de scbaatsensport, welke voor velen zoo c welkome afwisseling was in zorgelijken tijd. Daar is weer gezondheid opgedaan op het ijs. Stramme spieren zijn lenig gemaakt, het bloed is sneller aan het stroomen gebracht, er kwam kleur op bleeke wangeu, vreugde klonk uit klagelijke monden. Toen kwam de dooi Vele gezichten verstrakt in weer. Er werd gemopperd, omdat de vreugde maar zoo kort mocht zijn, of welmen schikte zich, berustend, maar troosteloos. Och, we voeden het zelf ook jammer. Wiatersche vriesdagen met een beetje zon, kun nen mooi zijn. En nu, met dien dooi, zou het wel weer op regen uit draaien. Dat gebeurde inderdaad, maar 's anderen daags was bet toch een heldere dag en er scheen een ver kwikkend zonnetje. Toen we buiten kwamen, zaten een paar spreeuwen op het dag te kwetteren in de lucht hing iets van de lente. Heel den winter hebben we geen tuin aangekeken, maar dien ochtend staarden we op den grond. We schoffelden met den schoen over de aarde die was nog hard Maar over een paar dagen, zoo dachten we, dan zal het wel gaan. Dan zullen we een beetje mesten, we zullen spitten dat struikje zullen we ver planten en daar zullen we een bedje aadleggen van dit of dat. Wat al plannen I Nou moest de winter maar gedaan wezen, zoo overpeinsden we. want het werd tijd voor de voorjaars werkzaamheden in den tuin. in welke we ons nu reeds verheugden. We weten, dat we niet beter zijn dan een ander, maar we ziju dank baar voor het vleugje optimisme, dat we als goede gave van den hemel bij onze geboorte hebben meegekre gen en dat ons niet bindt aan de vreugde van het verleden, maar ge lukkig stemt om bet geluk van morgen. Zoo vele menschen verliezen zich in de gedachte aan wat geweest is. Ze hebben het eens zoo goed gehad en ze treuren hun leveu lang, omdat ze het zoo niet weer krijgen. Waar om niet in de toekomst gezien en gelet op de mogelijkheid van andere blijdschap In alle omstandigheden des levens kan er reden tot verheu genis zijn. Het geluk van materieele welvaart kan ons verlaten, maar eens zijn we misschien nog blijder met een geestelijk evenwicht, dat we vinden, doordat de boeien der mate rie ons niet langer gevangen hielden. Er 2iju ouders, die nimmer een kind kunnen vergeten, dat ze verloren We moeten ons echter eens kunnen losmaken van het verleden. In andere kinderen valt ook nog zooveel te ontdekken ook zij kunnen ons vreugde verschaffen. En zij... hebb-n méér recht op onze attentie dan de kleine, welke voorging op den weg naar de eeuwigheid. Het heeft gevroren want er was winter. Het water stolde tot ijs en dat bracht ons vreugde. Het ijs is versmolten en de zon, welke van dag tot dag aan kracht wint, zegt ons dat we nieuwe verheugenis zul len beleven. In de natuur zal alles herleven en de menschen zullen zaaien en oogsten, planten en vruchten. blijdschap voor zich zelve. Zoo moeten we het leven leeren zien. Niet als de pessimisten, die som ber droomen blijven van het ijs, om de lente eerst te zien, als deze op haar hoogtepunt is. Zoo'n pessimist zal dan weer treuren, omdat het groen zoo spoedig ontwikkelde. In de» zomer wordt hij verrast door den bloei der planten en bij heeft niet eens de knoppen zien zwellen. In den herf3t ziet hij de bladeren vallen en hij heeft verzuimd om voor dien tijd omhoog te zien, als bet groen verkleurt en overgaat in een schat van tinten, terwijl de dauw diamanten strooit, welke de zon doet stralen en schitteren. Er is méér vreugde op de wereld, dan vele menschen er vinden. Men moet voor zich uitzien en op de kleine teekenen letten. Het geluk ligt soms verscholen, maar het is overal Men zoeke het, zoo noodig op at dere, nieuwe paden. Het avontuur van en met Hitier in Duitscbland. Ontbinding van den Rijkslag en den Prut- siscben Landdag. De van bet Centrum - Treedt Ur. Lutber af als president van de Rijksbank Een kabinetiDaladier in Frankrijk. - Britsche ont- wapeningsvoorstellen. Dene marken gaat vee vernietigen. Van hier en daar. De Duitscbe Nat. Soc. verkeek in een vreugderoes over het nog on gedacht spoedig gekomen succes van hun beweging. Heele benden trekken opgewonden door de Duitscbe steden wraak nemende op hun communis- tische tegenstanders. Ze voelen zie de meesters in het Duitsche rijk en de politie treedt maar slap op tegen hun uitspattingen, wat ook wel ra voortkomen uit de onzekerheid, hoe de verhoudingen zich nog verder zul len ontwikkelen. Natuurlijk wordt in Duitschland en daarbuiten ernstig de vraag onder de oogei gezien, of Hnlez z.ch zal weten te handhaven. 01. behoeft m-n bij de beantwoording van zulke vraaa geen rekening te houden met democratische en parlementaire over wegingen. Hitler is nu waar h» wezen wilde. Ms hij met een parlementaire meer derheid voorloopig kan regeeren. dan zal hem dat wel lief zijn. maar gaat dat niet. dan zal hij zeker niet al treden. Van de plaats tot waar Hil_ Ier is opgeklommen, kan deze slechls verdwijnen door geweld. De nieuwe rijkskanselier beeft ve. klaard. dat hij de Grondwet zou eerbiedigen, geen Bnantieele of mone taire experimenten zou ondernemen en dat bij de communistische partij niet zou verbiedeu. Dat zijn natuuilijk de voorwaarden geweest waarop de rijkspresident bem wilde benoemen en de burger lijke elementen uit het nieuwe kabi net hem hun steun wilden verleenen llitler zal zlju woord houden voor zoover dat met de belangen d.t Nat. Soc. in overeenstemming kan worden gebracht, maar ons lijkt de tijd niet ver af. waarop hij alle bal ast van het oude regime van zich zal schud- deHet stond in 't midden dezer weck reeds vast. dat de rijksdag en de Pruisslsche Landdag zou worden ont bonden, waöt speciaal In den rijks dag. beschikt het kabinet niet over eeu meerdeibeid. Wél als het Cen trum de regeering had willen steunen. Overwegende, dat een patlemen tatre regeering ia afzienbaren tijd niet ZOU kuunen worden gevormd, had het Centrum in principe geen be- zwaar om het kabinet Hitler te to- lereeren. maar de omstandigheid, dat de nieuwe heerschers de hulp van het Centrum noodig hadden, was voor de leiders dezer partij aanlei dina om te trachten van het nieuwe bewind garantie te verwerven inzake naleving van de Grondwet en veilig stelling o a, van de geldende sociale regelen en voordeelen. Dat de regeering de pertinente vragen van het Centrum Diet klaar durfde of wilde beantwoorden, is wel een stellige aanwi|zing van de koers, in welke Hitler met t schip van staat stevent. Een der meest Hitleriaansche slacht offers schijnt Dr. Luthet te zulten worden, de directeur van de rl|ks bank. Dr. Luther heeft niets op met de fantastische economie der Nat. Soc. Hij heeft alles gedaan om de Markt op pari te houden, maar de nieuwe rijkskausellet heeft zich al vroeger herhaaldelijk uitgelaten, dat hij inflatie van het geld mede een middel acht om tot eeu economische opleving te geraken. Is het geen dwaasheid, dat een groot millioenen- volk door een economisch fantast met zich laat experimenteeren In Frankrijk is de kabinetscriiis, ontstaan door het aftreden van het ministerie van Paul Boncour reeds „opgelost". D.w z. er is een nieuw stel ministers, dat Vrijdag van deze week onder leiding van Deladier voor de Kamer zou treden, maar iedereen is overtuigd, dat ook deze nieuwe mannen zich niet zullen kun- npn handhaven. Het is een kabinet van uitsluitend radicaal-socialisten de sociaaUdem craten stelden voor hun medewerking te hooge, onaan vaardbare eiscben. Het ministerie heeft dus al weer geen meerderheid achter zich. De parlementaire onmacbi in Frankrijk maakt cok daar de geesten geleidelijk rijp voor het fascisme. Eindelijk hebben ook de Britten hun ontwapeningsvoorstellen te Geneve bekend gemaakt. Het plan viel ons geweldig tegen. Het houdt heelemaal geen vast omlijnd program in en is zeer gereserveerd in opzet Er wordt niets voorgesteld, maar aangegeven wordt, ten opzi:hte van welke kwesties de ontwapeningscon ferentie spoedig een beslissing be hoort te nemen. B.v. omtrent de vaststelling der legcrcontingeoten, de zwaarte van tanks enz. Dat zijn toch waarlijk geen voorstellen I Ook in Denemarken weet de so cialistische regeering geen raad met het vee, nog minder, hoe ze het op prijs moet houden. Ze zal nu per maand 150ü stuks laten vernietigen, maar het vleesch ter beschikking stellen van de werkloozeo. De landbouw zal door middel van een complex van financieele maatregelen, maatregelen, welke beoogeu om de lasten van de landbouwers te ver lichten, worden geholpen. Tenslotte eenig allerlei. In Noord-Ierland, dus in Uister is een algemeene spoorwegstaking ultge breken, waardoor heel het treinver keer is stopgezet; er zijn verschil lende daden van sabotage gepleegd. In Zuid-Spanje, speciaal in het district Extramadura, heerschen cba otische toestanden. Anarchistische en syndicalistische benden nemen bezit vao landgoederen, welke ze onder de boeren verdeelen. De Japanners breiden bun actie in China verder uitthans vinden her haaldelijk bombardementen plaats iD Oost Jebol. Het conflict tusschen de Z. Ameri- kaansche republieken. Columbia en Peru, om het bezit van de havenstad Leticia, schijnt op vredelievende wijze te worden geregeld. De gevolgen voor ons land van het Hitler-regime in Duitsch- land. Protestacties tegen de kortingen op ladische pensioenen Eeu Winterpaleis in Amster dam. Treinontsporing bij Breukelen. Hier te lande is niet zonder be zorgdheid kennis genomen van de Nat. Soc. victorie in Duitscbland Hitier, de nieuwe rijkskanselier, heefi vooral veel aanhang verkregen onder de jeugdige werkloozen, die van het oude regime geen uitkomst meer verwachtten. Voor hen was de autarkische idee der Nat. Soc. zeer aantrekkelijk. Hitier staat een absolute sluiting der grenzen voorden buiten landschen invoer voor, om daarmee de noodzaak te scheppen van een aanzienlijke verhooging der Duitsche productie. Aldus zou er werk moeten komen voor millioenen, welke thans tot lediggang zijn gedoemd. De theorie is echter té eenvoudig van opzet om als afdoende remedie iets te kunnen beteekenen. Als het afhangt van den nieuwen rijkskanselier kunnen we er nochtans wel op rekenen, dat aan onzen land en tuinbouw en aan onze zuivel- export opnieuw een uiterst gevoeli- gen slag zal worden toegebracht. Uit een mededeeling van Dr. Molhuysen, secr. van het Kon. Ned. Landbouwcomité, bleek, dat ook hij een dergelijk onheil mogelijk oor deelde Er was echter kans, meende hij, dat het gezonde oordeel der nieuwe Duitsche heerschers het ge vaar alsnog zou verhoeden. Immers, zoo meende Dr. Molhuysen, een algeheele sluiting van de Duitsche grens voor invoer van Nederlandsche producten, zou een zeker verlies ten gevolge hebben van afzet van Duit sche industrieproducten in ons land. Dat verlies zou veel aanzienlijker zijn dan de winst der grenssluiting. In bet ministerie van Economische Zaken en Arbeid te Berlijn, zetelt thans de heer Hugenberg, die altijd de woordvoerder der groot-indus- trieelen is geweest. Hitier zou heel wat pressie op Hugenberg moeten uitoefenen om dezen te winnen voor een invoerbelemmering van Neder landsche landbouw- en zuivelproduc ten. Zóó bezien, kan men nog eenige hoop koesteren, dat de ergste slag voor onze export naar Duitschland wordt afgeweerd, maar... veeren zul len we wel we«t hebben te laten. ik Dat laatste is altijd een onplezierig iets. Ook de gepensiODneerde Indische ambtenaren en militairen ondervinden dat op heden. Ze meenden, dat wat er ook gebeuren mocht aan hun pensioen niet zou kunnen worden geraakt. Nu de regeering in dat op zicht tegengestelde voornemens heeft en het plan bekend heeft gemaakt om op de Indische pensioenen 10 pCt. te korten, 2ijo van alle kanten de protesten losgekomen. Daar in de Tweede Kamer dezer dagen de In dische Begrooting aan de orde zal komen, is het te verwachten, dat de kwestie een onderwerp van bewogeo disputen zal gaan uitmaken. Ook de manschappen, welke op de vloot dienen, welke in de Indische wateren vertoeft, hebben zich heftig gekeerd tegen de afgekondigde kor ting ad 14 pCt. op hun loonen. Het is zelfs op enkele schepen een oogenblik tot openlijke muiteiij ge komen de manschappen weigerden aan te treden. De gezagvoerders wisten de mannen teaslolte tot andere gedachten te brengen; een veertigtal „aanstichters" zijn daarop gearresteerd en te land geïnterneerd in afwachting van nadere beslissingen. Er is heel wat goeds en schoons, wat in dezen crisistijd ten ondergang is gedoemd. Er is nu eenmaal geen geld meer voor alle mooie en nuttige zaken. Waf echter ook valle, de sport leeft en voor sport blijft geld zat beschikbaar. Het staat op het oogenblik b.v. weer vast, dat in Amsterdam, in de onmiddellijke om geviDg van het Stadion een paleis zal verrijzen, een Wintersportpaleis. Het zal 14.000 plaatsen bevatten, een kunstijsbaan hebben van 5G bij 60 Meter, een wielerbaan van 250 Meter voor het organiseeren van Zesdaag- scheu en dergelijke feesten enz. Zou de inrichting van dergelijke zaken, welke toch zoovelen het geld weer uit de zak zullen kloppen, nu niet kunnen wachten tot betere tijden7 Dinsdagavond zijn bij Breukelen drie wagens van een rangeertrein uit de rails geloopen. waardoor het spoorwegverkeer Amstredam Utrecht ernstige vertraging ondervond. We wijzen er nog eensop.dat dergelijke incidenten den laatsten tijd vaak plaats grijpen vorige week Dog onder Halfweg en dat het aan beve'ing verdient, dat een ernstig onderzoek ncJar de oorzaken er van wordt ingesteld. Safety first, veilig heid vóór bezuiniging>aoodzaak zelfs, blijve bet devies onzer Spoorwegen. Iagsmisn Mectsieeilaxea. "Wederom Rugpyn Voortdurende pijn in de lendenen, of scherpe steken als gij u bukt ot opricht, wijzen op verzwakking der organen in den rug. Des te meer als gij tevens blazen onder de cogen, duizeligheid, hoofdpijn of urinestoor- nissen kunt opmerken. Verwaarloozing dezer verschijnse len kan aanleiding geven tot ernstige kwalen. Er bestaat gevaar voor maandenlange pijn of werkeloosheid door rheumatiek, ischias, spit, blaas- zwakte, waterzucht enz. Laat Foster's Rugpijn Pillen de organen weder tot gezonde werking brengen, zoodat bet urinezuur en de andere schadelijke stoffen weder uit bet bloed gefiltreerd worden. Reeds jaren verwierf dit speciale middel naam door talloozen mannen en vrouwen van eiken leeftijd hun ge zondheid en kracht te hergeven. Foster's Rugpijn Pillen zijn ver krijgbaar bij alle drogisten enz. f 1.f 1.75 en f 3.per doos. 26 Pacifisme is een lichtend vernisje waarmee de moderne mensch zijn wezen heeft opgetuigd. Dat het slechts een vernisje is, stemt ons geenszins tot verheugenis, integendeel Als 3trijd en oorlog inderdaad eens konden worden uitgebannen, wat zou de wereld dan een paradijsje worden. Het schijnt echter dat de pactfis tische gedachte ia strijd is met de De Griep dient bestreden te worden. Meer daa ooit moet U juist nu in het belang van Uw gezondheid uitsluitend werkelijk beproefde middelen ge bruiken. Geen onbekende middeltjes, welke misschien oud en verlegen zijn, doch bekende, beproefde middelen, zooals ASPIRIN. Weigert minderwaardige namaak en eiszht ASPIRIN-TABLETTEN en let steeds op het Bayer kruis. ASPIRIN is uitsluitend verkrijg baar in oraojeband-buisjes met 20 tabletten 70 cent en oranjezakjes met 2 tabletten a 10 cent. natuur van den mensch, in strijd dus ook met de natuur der pacifis- tep. De ware aard komt telkens naar voren, als het duiveltje uit het be kende doosje. Direct na den oorlog hebben we voor den wereldvrede heel veel heil verwacht van het Duitsche volk. Het was bloedig geslagen in den oorlog, had millioenen jonge levens geofferd, was verarmd en bijna uit gehongerd. Het Duitsche volk wilde zich voortaan zelf regeeren; het joeg den keizer en alle vorsten weg en stichtte de republiek. Thans 15 jaar later, verovert een militair geoefende politieke macht er het staatsbestuur en drommen dui zenden en duizenden, die in den oorlog hun kinderen verloren, ia de straten van Berlijn samen, nationalis tische liederen zingend en den man heil toeroepend, wiens politieke roeping grootendeels door de re vanche-gedachte is ingegeven. Och ja, zal de lezer zeggen, die Hitlerianen, dat zijn nu eenmaal wapenknechten, maar tegenover hen staan in elk geval de millioenen, die.. Juist! De sociaal-democraten b.v. Die zijn dan toch wel echte paci fisten. Krachtens hun beginsel zelfs, zooals we meermalen hoorden be weren. Welnu, in Berlijn heeft Zondagmiddag de Duitsche sociaal democratie betoogd als protest tegen het fascisme. Het aantal deelnemers was geweldig; ze zijn geschat op een totaal van meer dan honderd duizend. Het verslag van de be tooging lazen we in het Volks- Dlad, het orgaan der Nederlandscne sociaal-democraten. Daaruit kwamen we te weten; dat een aantal leden van de socialistische.... verdedigings troepen bij wijze van demonstratie een oefening hielden in.... verde- digingssport. Het luidt dan letterlijk in het verslag Aan deze oefeningen namen ongeveer 6000 leden van de ver- dedigiDgstroepen deel en wie precies wilde weten, wat deze 6000 Ber- lijnsche sociaal-democraten kuunen en waartoe zij bereid zijn, heeft het bij deze oefeningen kunnen zien. Deze verdedigingscroepen hebben getoond, wat uj tot stand kunnen brengen op het gebied van schieten stormaanvallen, verdedigingsniu- noeuvres en alles wat daarbij hoo.t, tot het aaolcggen van veldtelefoons toe. (Volksblad 30 Jan. '33). Is het niet, of men een commu niqué leest over gehouden legerocfe- ningen. uitgegeven door den general.*» staf van een imperialistische groot macht Nu welen we welhet zijn ver- (iedigingstroepen Maar stormaan vallen, behooren die ook al tot de verdedigingsmiddelen Men zou dat kunnen gelooven, als men de stelling huldigt, dat eea aanval de beste verdediging is. Onder dat voorgeven zijn beel wat ooilogea ontketend; onder dat motief heeft ook de Duitsche keizer in 1914 den strijd geopend. De Serlijnsche sociaal democraten hebben getoond, hoe ze kunnen schieten en ze zijn..,, bereid om straks de geweerloopea te richteu op medeburgers. Zoo staan ze daar in Duitschland de Hitlerianen ter eene zijde, socia listen en communisten aan den anderen kant. We geven toe. dat verweer een menschelijke reactie op den aanval is, maar waarom moeien b.v. onze militairen moordenaars worden geheeten in Marxistisch jargon, om dat ze zich prepareereu op een mo gelijke verdediging van ons land terwijl de Duitsche genossen in de Nederlandsche socialistische pers worden geglorifleerd, omdat ze zoo prachtig schieten én stormaanvallen kunnen opzetten tegen eventueeie fascistische medeburgers en bere d zijn bovendieu om van hun spel a a bloedige werkelijkheid te maken Het pacifisme van de meeste meu schen vindt haar begrenzing daar. waar het eigen belang ligc Qf het eigen inzicht. Een der meest fanatieke socialis tische propagandisten voor eenzijdige ontwapening, is de gewezen offlele'r

Peel en Maas | 1933 | | pagina 1