PUROL Bij Griep Duivensport. oudt Uw handen zacht 0, dat platteland Provinciaal Nieuws Gemengde Berichten en nog maar weinig of niet ontsierd door record-waanzin. Die waanzin heeft in Rotterdam op Zaterdag j.l. het leven gekost aao een 20-jarigen jongeman. Hij was aanwezig geweest bij de huldiging van den 19-jarigen dwaas, die bij een sprong in de Maas vanaf den 70 M. hoogen heftoren, en tot ieders verwondering het leven had afge bracht. Zóó iets meende ook de bovenbedoelde 20-jarige jongeman te kunnen leveren. Hij zocht een punt op den heftoren, dat nog twee Meter hooger was gelegen. Toen hij daar boven stond, wuifde hij nog lucht hartig naar beneden. Daarop dook hij omlaag en... eenige uren later dregde de politie zijn lijk uit het water omhoog. Deze gebeurtenis heeft de Rotter dammers met ontzetting geslagen. Tóch was er Zondagmorgen nog een derde dwaas, een 32-jarige varensgezel, die het waagstuk weer wil Je volvoeren, na zich vooraf met genever „moed" te hebben gedronken De politie heeft hem eenige oogen- blieken nagezeten, maar tenslotte heeft de maniak toch nog eigener beweging van de volvoering van zijn plan afgezien. Men weet niet, wie men meer moet gispen, de overmoedige onder nemers dan wel de heeren, die der- gelijken waanzin bevorderen door □uldigingen intervieuws e.d. buiten sporigheden. o Hier en daar heerscht ongerust heid over de vormen, welke de griep gaat aannemen. Griep heerscht momenteel overal en uit het buiten land vooral komen berichten, dat het aantal dooden, welke aan deze ziekte ten offer vallen, onrustbarend toe neemt. In Londen b.v. sterven nu per week reeds 600 a 700 menschen aan griep of derzelver complicaties. In Dusseldorf en andere Duitsche steden is het aantal sterfgevallen eveneens angstwekkend. Bij ons schijnt deze wintersche ziekte nog baar z g. goedaardige vormen ce hebben behouden, maar bet sterftecijfer beweegt zich toch in stijgende lijn. Zouden we een griep jaar tegemoet gaan als in 1918 o— Met ingang van Maandag j.l. is dan eindelijk de Zuiderzee-afsluitdijk voor het verkeer opengesteld, ten minste van zonsop- tot zonsonder gang. Automobilisten moeten nog wat storten voor het Crisis comité, maar de overgang is al vrij voor wandelende en fietsende menschen. Te Edam wordt op 31 Januari a.s. een proefbedrijf geopend voor de vervaardiging van kunsthaar ter vulling van bedden, matrassen, kus sens enz. Er zal plaats zijn voor 50 man personeel, hetwelk gerecruteerd zal worden uit de vroegere Zuider- zaevisschers. Mocht de proef, welke door het rijk wordt gesudsidieerd, slagen, dan zal in de toekomst in deze nieuwe industrie nog meer per soneel kunnen worden aangesteld. Nauwelijks zijn de dames-familie leden op hunne plaatsen teruggekeerd, of van beide zijkanten komen de dames lijnrecht tegen het verkeer in ten offer, hetgeen steeds een hope loos gewirwar ten gevolge heeft. Ik kan dat niet beter vergelijken, dan met een troep kippen, die tegen elke ordelijkheid in naar het voeder bakje vliegen, niet zoozeer om er vlug bij te zijn, dan wel om naar mijne bescheiden meening toch maar beter gezien te kunnen worden, ten minste het zijn gewoonlijk dezelfde. Kippenfokker HANNES. beter beantwoord te krijgen, en hoe 't verder in Limburg gaat zal ik je nog wel eens mededeelen. Overigens nog de groeten van je Oom HARIE Limburg, 17 Jan. 1933. o— De strijd langs de grenzen tusschen smokkelaars en stroopers aan de eene en kommiezen en veldwachters aan de andere zijde, duurt hardnekkig voort. De wetsovertreders hebben onze bewondering niet, maar we huiveren ook voor de verantwoor delijkheid van de gewapende wets- beschermers, die menschenlevens nemen omwille van een beetje ge smokkelde tabak of om een gestroopt konijn. Een 19 jarige jongen uit het Lim- burgsche Well werd, toen hij met zijn hond in een helde liep, in den hals geschoten door een onbezoldigd rijksveldwachter. De jongen was er treurig aan toe, maar toen de kogel verwijderd was, bleek de wonde niet levensgevaarlijk meer. De jacht opziener verklaarde, dat hij..., op den hond had gemikt met zijn revolver. o— Niet alleen langs de grens neemt de criminaliteit onder de jeugd toe. In Den Haag heeft de politie niet minder dan 21 jongens van 1521 jaar gearresteerd wegens inbraken, diefstallen van rijwielplaatjes, auto's enz. Vijftien verdachten zijn in het Huis van Bewaring ingesloten. De werkloosheid mag niet eens als aan- I. idende oorzaak worden aangemerkt, want de meeste jongens hadden een betrekking. o— De roode haan blijft victorie kraaien op vele daken. Zaterdag middag brandde in Utrecht het Ad ministratiegebouw af van het Utr. Nwsblad. Op den onbewaakten overweg bij Heilo sneefde een 20-jarig automobi list uit Limmen. En om tenslotte weer even op ..sport" over te gaan het Neder- landsche voetbalelftal verloor op Zondag met 0—2 van Zwitserland. Nog bijna 30.000 kijkers trotseerden kou en griep. Geachte Redactie. Beleefd vraag ik u plaatsing voor onderstaande in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Toen ik in een vorig nummer het ingezonden stuk las, over het venten met lappen voor costuums en het organiseeren van kleermakers, kan ik niet nalaten hierover mijne meening te schrijven. Zooals in het vorig ingezonden stuk stond, moet den kleermaker van Venray en omstreken de gevente lappen weigeren om er een costuum van te maken. Dit vind ik zeer goed voor de groote kleermakerspatroon, die het geheele jaar door werk heeft, maar niet voor de kleine patroon, welke weken, zelfs maanden lang niet veel of geen werk heeft, en die dan graag zoon werk zou.willen maken. Dus volgens mijne meening is de kleine patroon de dupe, of mochten soms de inzenders van het vorig stuk hiervan een uitweg weten Wat het organiseeren betreft, is mijn inziens den tijd reeds lang voorbij, dit had reeds voor eenige jaren terug moeten geschieden, in ieder geval ik wil mij hierbij gaarne aansluiten. Mochten de inzenders van het vorig sluk hun schrijven in daden omzetten, om hier een plaatselijke organisatie tot stand te brengen dan zag ik gaarne in het eerstvol gend nummer van dit blad van die heeren inzenders een antwoord. Een kleine kleermakeispatroon. Ingezonden. Bulten verantwoordelijkheid der Redactie. M. de R. Verzoeke beleefd on derstaande te willen opDemen, waar voor mijn dank. Bij eene begrafenis is het h<er een steeds wederkeerend verschijnsel, dat wanneer de tijd voor het „ten offer" gaan van de dames, de plechtigheid wanordelijk wordt verstoord. De ordelijke, die door het middenpad gaan, niet te na gesproken. Briel' tuin Neef Hul), in Brabant Beste Neef Ge hebt mijn vragenlijst niet schil terend beantwoordt, neefGe ant woordde op vragen, die ik niet stelde, wat ik graag wist, weet ik nu nog nietkwam t soms dat mijn brief zoo in de war was Of wilt ook gij mij in slaap wiegen en mij maar dom laten Is dat een nieuw modisch medicijn voor oude men schen En wilt ge mij ook nog twee biggen onder mijn dak sturen Zijn hier in Limburg nog niet genoeg biggen En heb ik nog niet genoeg verdriet van al mijn biggen En of ik vies was, vroegt ge och neef, er zijn wel andere dingen in de wereld, waar ik vies van zijn moest. Ook 't ochtendvoer wat ons Han aan de kippen voert, ben ik vies van geweest, omdat ik meende, dat er gemalen dieren in zaten, en ik geloofde 't ook, want t stond op 't kaartje vermeld, wat aan de zakken hing de kippen zou den er goed van leggen, meende ons Han. Maar nu is er een reiziger hier geweest, die heeft me de viesheid meegenomen en mij uit den droom geholpen. Hij wou me ook ochtend- voer verkoopen, ik zei neen jong. ik koop een ander merk, dat is wat goeds, met gemalen dieren er in, ziet IJ hier bet kaartje. De reiziger lachte mij uit en sprak: dat soort ochtendvoer wat je daar hebt. is door iemand opgestuurd om te onderzoeken en de heeren hebben verslag gestuurd... Hij had 't in zijn zak en begon met voorlezen „ge halte aan eiwitachtige stoffen 19 komma en nog een cijfertje. Zeg neef, 19, is dat veel En hoeveel is weinig De reiriger las verderhet monster bestaat uit volgden een aantal namen van meelsoorten, gemalen schelpen (grit) was er ook bij. Ons Han riep ver baasd uitgemalen schelpen, dat kaD niet, dat verkoopt men hier voor eenen cent per kilo, maar ons Han, is niet meer goed bij, ziet U. De reiziger hield op met lezen, waarna ik verbaasd uitriep en de gemalen dieren dan, die heb je nog niet opgenoemd. De reiziger lachte mij alweer uit en antwoordde die zaten er niet in.... Och neef, wat kan men een oud mensch toch wat wijs maken en in de hand stoppen. Nu ben ik dan al lang vies geweest van die gemalen dieren, die ik niet had. Zeg neef, zal ik voortaan ochtend voer van die reiziger koopen Die had er wel gemalen dieren in en geen grit. Ge vroegt me hoe 't in Limburg ging en of er werkloozen waren. Verleden week kwam ik twee arbeiders op straat tegen. Ze waren erg bedroefd. Ik vroeg ben je soms werkloos Een er van sprak wel geweest, maar nu moeten we Maan dag aan 't werk... Wat wilt ge verzinnen met mijn zoon Ergens Secretaris van een Boerenbond Hoe moet ik dat klaar krijgen Moet ik keuring aanvragen? Of examen Of moet ik ergens een carbonade heenbrengen Waarom nemen ze daar wel eens een school meester voor Hebben dezulke ook verstand van handel en boeren wandel En is dat ook strijdig met de leerplichtwet Ondertusschen heb ik je alweer een aantal vragen gesteld die ik hoop Het scheiden dor duiven. Op 't oogenblik ziet men bij onze liefhebbers de doffers van de duivin nen gescheiden zitten, wat in onze sport van groot belang is. Wij zetten immers onze duiven ongeveer een maand lang van elkaar tot half Februari, begin Maart. Dit is de zoogenaamde rusttijd voor de duiven. Nu ziet men, als men 's mor gens op het hok komt, op de uit werpsels der duiven, niets dan kleine donsveertjes zitten, wat dan een ge zondheid voor de duiven beteekend, en wanneer dit om uezen tijd bij onze duiven niet geschiedt, zullen zij in het a.s. vliegseizoen niets of niet veel presteeren op de vluchten, dus hiervoor is het scheiden der geslach ten ten zeerste aan te bevelen. En nu heb ik toch al reeds van de een en ander gehoord, die heeft zijn duiven al reeds gekoppeld, een ander is al zoo ver met zijn duiveD gevorderd dat ze deze week nog eieren leggen. Wat een dwaasheid vind ik dat toch, en wat een nadeel zal dit dan voor zulke liefhebbers opleveren, een duif die nu geen rust heeft, kan immers niet van zijn voorgenoemde donsveertjes worden ontdaan, en dan wanneer zulke duiven met jongen komen en zoo vroeg in den tijd, korte dagen koude nachten, er kan toch van zulke jongen niets te recht komen. Liefhebbers wees verstandig, en wacht tot half Februari, begin Maart met uwe duiven bij elkaar te bren gen, het zal u in het a.s. seizoen veel meer succes brengen. Tot volgende week. JO. et Purol! Harde, ruwe of gesprongen handen worden in één nacht, gaaf en zacht met f Beste voor de handen. Doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct. Bij Apothekers en Drogisten. 353-20 Wij hebben al meer geschreven over de factoren, die de bestaans mogelijkheden en de ontwikkeling van het platteland ten opzichte van de stad danig in den weg staan. Een „dorpeling" komt nu op de volgende wijze een duit in het strijd zakje doen. Hij schrijft o.m. „Verleden jaar heeft men hier den ontvanger der directe belastingen weggehaaldwe zouden voortaan onze belastinggelden eigenlijk veel gemakkelijker en beter op het post kantoor kwijt kunnen. Nauwelijks was dit gebeurd, of het postkantoor werd bet grootste deel van den dag voor het publiek gesloten, het geschoolde personeel werd overgeplaatst naar een stad, en onervaren en onontwikkelde krachten kwamen er voor in de plaats. De belastingbetaler kwam met zijn geld voor een gesloten postkantoor-deur, in 't gezelschap van hen, die post zegels behoefden, spaarbankzaken hadden, telegrammen wilden verzen den, of sociale uitkeeringen hadden te ontvangen. Ook de postbestellingen werden ingekrompen één per dag voor de heele gemeente, en voor een klein deel twee, 's Zondags natuurlijk geen enkele. Als men op Zaterdagochtend een brief post voor een naburig dorp, heeft men kans, dat deze Maandag ochtend zijn bestemming bereiktin sommige gevallen wordt dat Dinsdag. Om het wat te bespoedigen wor den nu som3 brieven meegegeven met boodschaploopers... vrachtrijders maar dat blijkt gevaarlijk te zijn. De post die geen zin en geen tijd heeft om ons-dorpelingen behoorlijk bedienen, „loert" nu op zulke overtreders van de Postwet. Men zegt, dat er reeds bekeuringen ge vallen, en verboden brieven in be slag genomen zijn." Tot zoover de dorpeling. Wij onderschrijven gaarne zijn be toog, maar moeten er om misverstand te voorkomen, een enkel woord aan toevoegen en wel ditde postdienst ten plattelande heeft de gevolgen van de bezuinigingen eenvoudig te accep teeren gekregen, maar de wijze, waarop directeuren en stationhouders en personeel de postbelangen van het publiek ondanks de gedwongen beperkingen, blijven dienen, mag met eere en met lof vermeld worden. Naast de uiting van vele klachten mag ook wel eens staan een woord van welverdiende waardeering. en Iofluenza, Rheumatische pijnen, gevatte Koude, Hoofdpijn, Kiespijn, Aangezichtspijn en vastzittende Hoest, zullen Mijnhardt*s Poeders U spoedig helpen. Prijs per poeder 8 ct Doos 45 ct. Verkrijgb. bij Uw Drogist ge- be- H. VENRAY. 28 Januari 1933. Over een uitvoering der R. K. Werkliedenvereeniging. Wie zulk een uitvoering als deze van Zondag j.l. met een eerlijk oog aanschouwt, voelt zich gedrongen om er met veel lof over te spreken. Het is niet eerlijk bij menschen die maar zelden het tooneelspel beoefe nen, denzelfden maatstaf te gebruiken als bij beroepsspelers of drukke dilettantengroepen. Heeft de tooneelclub van Zondag j.l. voldaan aan de eischen die men billijkerwijze mag stellen Ja, ruim voldaan Een bewijs hiervoor is zeker ook het feit, dat Zondag de zaal zoo mogelijk nog voller was dan den vorigen avond. Wethouder Odenhoven wees er op in zijn pittig openingswoord, dat het stuk „De Anarchist" zoo leer zaam was. Dit is het inderdaad. Voorwaar een gelukkige keuze. Laten we, om het de krant niet te moeilijk te maken, ons bepalen bij de voornamere rollen. Ze werden uitstekend gespeeld. De journalist Musch (L. Vollen- berg) heeft ons gegeven een com munistisch leider van het groote woord over daden, maar zelf te laf om wat te durven. Het was los en natuurlijk spel, echt goed spel, zonder fout. Dr. Beerssen Sr. (J. Janssen) dien het publiek gaarne ziet optreden, heeft bet er met zijn moeilijke rol goed afgebracht. Het best was hij naar onze meening in het tooneel met den rechercheur. Die intonatie moet hij trachten vast te houden gedurende het spel wat meer in de lagere tonen spreken. Onze felicitaties ook aan Dr. Fred. Beerssen Jr. (Ed. Arts) Het is voor waar niet gemakkelijk, om gedurende vier bedrijven dat karakter vol te houden van „ik wil, dus ik doe' zelfs na de bekeering van anar chist tot christen zijn temperament getrouw te blijven. Een tikje meer gevoel in de eerste ontmoeting met zijn blindgemartelden broer zou het spel niet geschaad hebben, maar het was goed. Het spe! van den door Bolsjewis ten gefolterden missionaris Herman Beerssen (M. Kelders) heeft het Dubliek diep ontroerd, en ook dezu! een tranen ontlokt die niet gewend zijn ec veel te schreien, Had deze speler valsch effect gaan bejagen, och, hoeveel lager zou dan zijn spel hebben gestaan! Huisknecht Jan (M. van Rooy), tot wederzien 1 Echt zóó gespeeld als het zijn moestProficiat Beste creatie Om nog even op de rol van Fred Beerssen terug te komen de speler vervulde deze rol anders dan wordt aangegeven in het boekje, dat ons in handen kwam, aangeeft. Gced gezien van den even kundigen als goedmoedigen tooneelleider, denbeer Pierre Gooren, om dezen speler een eigen creatie toe te staan, die immers een juiste was. Na zoo groote spanning was eenige ontspanning wel op baar plaats. „Het Rare Kosthuis" is een groot lach succes geweest. Men kon wel mompelen „wat een onzin toch maar deze onzin werd zoo allerkod- digst uitgekraamd, dat men niet anders kon het uitschateren van de pret. De spelers van het drama bewezen ook in dit genre thuis te zijn. Voor de vertolking van de twee grootere rollen, n.I. van Don kerdal (W. Peters) en van Hoorbaar (Joh. van Gerven) een apart woord van lof. Het is geen gewoonte om ook den soufleur te vermelden. Feitelijk moet het juist lijken alsof er geen bestaat 1 Ons dunkt echter dat dezen souffleur, den heer H. Hendriks, ook eens een woord van dank moet worden gewijd, omdat hij zijn taak zóó volbrengt dat hij ten eerste in de zaal zelf niet wordt gehoord en tweedens spelers die in hachelijke omstandigheden verkeeren, op han dige wijze voor wanhoop weet te behoeden. In één woordaan de Tooneel club van de R. K. Werkliedenver eeniging oprechte hulde en dank voor dezen leerzamen, gezelligen roolijken avond In Genegenheid. Jonge Boeren Oirlo. De Voorzitter, A. Maasen, opende de vergadering en heette allen wel kom. Bijzonder de geestelijke advi seur Pastoor Gerards en onze techni sche adviseur de heer Th. Peters. De secretaris G. Custers las de notulen en verslag voor, welke on veranderd werden goedgekeurd. De ontvangsten bedtoegen in het afgeloopen jaar f 1997.47 de uitgaven f 1882.15 en sloot de boeken met een batig saldo van f 115.32. De commissie van comptabiliteit bracht verslag uit, de boeken en bescheiden hebben in orde bevonden en be- daokte de secretaris voor zijn accu raat beheer. Bij bestuursverkiezing werd kozen P. Custers als voorzitter P. Direks als secretaris en als stuursleden J. Vogelzangs en Custers. De voorzitter bedankte alle aan wezigen voor het vertrouwen, dat ze in het nieuwe bestuur hadden gesteld UCi l°esia°a DO en sloot de vergadering met den 1 sch°o1 on,bteken cbr. groet. Kogel door den hals Op het jachtveld van het Wellsche Meer nabij het Limburgsche pla-itsje Well, is de 23 jarige Th. Spethman uit Wellerlooi door 'n surveilleeren- den jachtopziener uit Cuyck met een revolver van achteren in den hals geschoten. De jongeman werd in het zieken huis te Venlo verbonden- Het bleek, dat de kogel dwars door den hals was gegaan, echter zonder teere deelen te raken. De toestand is niet zorgwekkend. Onder een kipwagen gedood. Maandagmorgen .geraakte zekere M. M werkzaam aan de werken van het Julianakanaai te Stein onder een kipwagen, beladen met steenen. Hij was op slag dood. Zijn lijk is ver voerd naar de ouderlijke woning te Elsloo. Hij was 17 jaar oud eerst sedert kort werkzaam aan kanaalwerken. Tien inillioen gevraagd voor steun aan de aardappel boeren. Het Kon. Ned.' Landbouwcomité heeft aan den Minister van Econo mische Zaken en Arbeid een uitvoe rig schrijven gezonden, om de nood zakelijkheid te betoogen van steun aan den verbouw van consumptie aardappelen. Onverwijld ingrijpen wordt noodzakelijk geacht om een ramp, zoo niet te vorrkomen, dan toch de gevolgen eenigszins te ver zachten. Wat de thans aanwezige voor raden betreft, meent adr., dat ei geen andere weg zal openstaan, dan dat zoo spoedig mogelijk een be langrijke hoeveelheid aardappelen aan de consumptiemarkt wordt ont trokken. Dit kan slechts geschieden indien van Staatswegen steun wordt verleend door het beschikbaar stellen van een crediet, De meest'eenvou dige en doeltreffende weg zal zijn het uitkeeren van een premie voor aardappelen, die aan de consumptie worden onttrokken. De noodtoestand waarin de aardappelverbouwers ver keeren, zal eenigszins kunnen wor den verzacht als voor dit doel een premie werd uitgekeerd van 60 ct per H.L. gedurende de maand Februari 1933; 50 ct. per H.L. ge durende de maand Maart 1933; 25 ct. per H.L. gedurende de maand April 1933. De premie is gedacht voor aardap pelen boven de 42 m.M. Voor zand en veenaardappelen zou ze vermoe delijk iets lager kunnen worden ge- .teld (bijv. 10 cent lager), zulks in verband met de hoogere opbrengsten dezer soorten. Teneinde de uitkeering van deze premie mogelijk te maken zou een crediet van 10 millioen gulden be schikbaar dienen te worden gesteld. Werd gemiddeld een premie van 50 ct. uitgekeerd, dan zou het mo gelijk Zijn langs dezen weg den af zet van ca. 20 millioen H.L. aardap pelen te bevorderen. De uitkomsten der inventarisatie zullen aangeven of hiermee kan worden volstaan. Dit bedrag zou als een maximum dienen te worden beschouwd, dat mogelijk niet ten volle noodig zou zijn en dat in elk geval niet zou mogen worden overschreden. Het gevolg van de uitkeering dezer premie zal zijn 1. dat de aardappel verbouwers in elk geval in de eerstvolgende maanden weliswaar een zeer lagen arijs ontvangen, maar toch aanmer- celijk meer dan zonder uitkeering dezer premie voot het overgroote deel der aardappelen te bedingen zal zijn, Deze steun is bitter noodig om de verbouwers en hunne bedrij ven staande te houden. 2. dat wordt bevorderd, dat thans reeds gebeurt wat anders later zal moeten geschieden, n.I. het ont trekken van aardappelen aan de con sumptiemarkt. Vooral ook doordat de premie afloopend is gedacht, bestaat er kans op een snelle onttrekking aan de consumptiemarkt waardoor de toe stand van de aardappelmarkt in het algemeen zal worden verbeterd. 3. het onttrekken van aardappelen aan de consumptiemarkt zal in het algemeen moeten plaats vinden door deze als veevoeder te bestemmen. Hierdoor zal worden bevorderd, dat het veehoudersbedrijf de beschik king krijgt over een goed en goed koop inlandsch voedermiddel. Er zullen zooals vanzelf spreekt, deugdelijke waarborgen moeten wor den gegeven, dat de aardappelen inderdaad aan de consumptie worden onttrokken en later niet opnieuw op de markt kunnen komen. Dit zal mogelijk zijn door de aardappelen a. tot kuil voer te verwerken. Zal er van de thans beschikbare aardappelvoorraden nog iets terecht komen, dan zal snel ingrijpen nood zakelijk zijn, aldus adressant, die verder nog in den breede de be- teekenis van de aardappelteelt uit eenzet. Griep. Te 's-Heerenberg heerscht in zoo ernstige mate de griep, dat de scholen voor circa een derde ontvolkt zijn. In het aangrenzende Emmerik is de toestand Dog erger. Op één niet minder dan 300 kinderen en 5 leerkrachten. Doodclybe val Te Aarle Rixtel is de 75-jarige weduwe G., die kindsch was, 's nachts opgestaan Zij klom op een plat dak en viel in den tuin. Ernstig ge wond werd zij opgenomen. Later is zij aan de gevolgen overleden. Smokkel-raisere. Een veekoopman uit AardeDburg, die wegens het vermoeden van be trokken te zijn bij smokkelen België was gearresteerd, bleek het bezit te zijn van een afschrift van een volledig dienstrooster der grensbeambten in de omgeving voor de drie komende dagen. Eenige grensbeambten zijn in ver band hiermede geschorst. Met R\jks voorschot gebouwde woningen. Op de vragen van den heer Kampschöer betreffende het ten laste dekomen van de gemeenten der te korten, ontstaan door huurverlaging van met Rijks voorschot gebouwde woningen, heeft minister Ruys de Beerenbrouck o.m. geantwoord, dat de regeering overweegt of en zoo ja, op welke wijze zij de bezwaren voor de gemeenten kan ondervangen waarbij zij staat voot moeilijkheden van financieelen en organisatorischen aard. menigte zoo (je genoodzaakt h trekken om ondanks werdf, arrestant te o e ten die hem öe De onbewaakte overwegen. De 20-jarige Th, Vreeker uit Limmen was met een vrachtauto op weg naar de R. K. Kerk om zijn zuster en eenige kinderen te halen, De weg loopt hier evenwijding met den spoorweg en het schijnt, dat V. den sneltrein, die dicht achter hem naderde, niet heeft opgemerkt. Ongeveer 40 M. voordat de trein die hier een snelheid van tusschen 80 en 90 K.M. per uur heeft, den overweg zou passeeren, draaide V met den auto op de spoorlijn. De bestuurder van den trein trachtte nog, nadat hij tevoren sig nalen had gegeven, door krachtig te remmen een ongeluk e voorkomen Dit was echter niet meer mogelijk In bijna onverminderde vaart greep de trein het voertuig, dat in ontel bare brokken vloog en over een af stand van ongeveer 50 M. werd meegesleurd. Tusschen de overblijfselen van den auto vond men spoedig het deerlijk verminkte lijk van Vreeker, die op slag moet zijn gedood. Ten gevolge van de hevige botsing bra ken ook de voorruiten van den electrischen trein, waardoor de be stuurder van den trein wonden in het gelaat en aan handen opliep. Dr. Cohen uit Heilo verleende de eerste hulp. Na geholpen te zijn kon hij later den trein naar Alkmaar rijden. Intusschen waren de reizigers echter uitgestapt en naar het station Heilo geloopen, vanwaar zij met een anderen trein de reis naar Alk maar voortzetten. De trein, waar mede de botsiDg geschiedde, had anderhalf uur vertraging. Meisje gedood. Zaterdagavond is de 14-jarige dienstbode Hissink uit Gaanderen, die van haar betrekking in Doetin- chem naar huis ging, niet in de ouderlijke woning aangekomen. Nadat men den geheelen nacht had gezocht, is het Jijk van het meisje gistermorgen bij de spoor baan aan den onbewaakten overweg te Gaanderen gevonden. Het .bleek dat de ongelukkige, door den trein, die Zaterdagavond om half 9 uit Winterswijk was ver trokken is gegrepen en gedood. Zij had een zware hoofdwonde. Haar fiets werd op eenigen af stand teruggevonden. De machinist van den trein had van het ongeluk niets bespeurd. Herhalingsoel'eni ngen Bij Koninklijk Besluit is bepaald dat dit jaar wederom herhalingsoefe ningen zullen plaats vinden. Waar voorheen de soldaten en korporaals voor 17 dagen eu de onderofficieren voor 24 dagen onder de wapenen moesten komen, is thans de duur van opkomst onder de wapenen vcor herhalingsoefeningen voor de soldaten op 13 en voor de onderofficieren op 20 dagen gesteld. Relletje te Amsterdam. Vrouw gewond. In den nacht is op den Oudezijds Achterburgwal te Amsterdam een aantal politiemannen van het Bureau Warmoesstraat, slaags geraakt met een menigte personen uit donker Amsterdam; onder wie zich verschei dene vrouwen bevonden. Aanleiding tot deze ongeregeld heden was het feit dat enkele agenten van politie een berucht type uit deze buurt. die in ernstigen staat van dronkenschap verkeerde, hadden vast gegrepen om hem naar het bureau over te brengen. Even voorbij de Oude Kerststeeg ontstond een volks oploop, welke zich tegen de politie keerde. Deze kreeg versterking en weldra bleek het noodig. nog een tweede persoon aan te houden, die den agenten een reeks van beleedi- gende woorden had toegevoegd. Na deze tweede arrestatie drong de daarop zijn reptn door een sc je aan te jagen. Hij was eel a; ten ingesloten n loste, de revo at kreeg, met ^lc dat een vroede van de dreigi mi hoofd werd dat het thai |ge stoven de he rs tingen uitee e werden naar htp o De vrouw ee vervoerd. Ontginn d Eenige jar m zij het initiatie :oi mannen, speci en Goossens te S de stichting git kocht van de ter en Beugen, 40 w< aan, met de g tuur le brenge Ier de Ned. Heid cb; een groot gede va: ia bouw- ei id. zaamheden ziji iki in werkvers plexen zijn rei pê m?st en bezaarbi gebleken, dargrc is en voor tal Kil staan kan opli Binnenkort dei tot de aanbe va van een zes de: de beschikkingn c bouw- en wei et ling den pacb lea kerels, over ei ;a derijen met gi )or pelijken prijs loof doende eige fdc krijgen. Het :ud wellicht nog v rde gebouwd. Jammer, da ogg loonend zijn tjfich voldoende heeft, anders boerderijen v« ook zij, de Peel, wordt g jk bevolkt. Valsche »Ij Door de twee va'scbe Ijet beslag ge: Z pen en potloc|eki vervaardiger valsche biljette onbekend. De et che nog mei omloop zijn gt. Hulp voi hj bezwi boe Op de vrag i di Betreffende b leei van regeerings ten leei lat bui vele met boeren, tuindi heeft Minister woord Reeds gav zijn ambtj gelegenheid schriftelijke beilii grootingen vo ti ge' loo iplo bee byf jaar hun oordi er hand gedane rstel verleening te»ev< bedoelde laagers, weg, welke raagstuk zali 5 den ondei lecc niet bekend, gewoon moe t stuk nog in stfrnec met de meer a?.en verlichting v,4 op drukkende vasSten.' Actie tegen i irkt Maandag te 1 door 600 landbfers gadering geho i den Nederl. id v houders als prol tege van de Varketliswe Het woord heeren J. Bijl. ven, v. Bevi Spruyt uit B< uit Oudewatét] E. Nijmegen, die jen werking van bureaucratiscl en de toepasj niet in het bel achtten. Er werd et waarbij de v klaarden tegen uitvoering leiders der Vaikent De heer Nijmegen opp di gev uit Itie Firma VAN I M Grootraat

Peel en Maas | 1933 | | pagina 8