Tweede Blad van „PEEL EN MAAS Rondde boerderij FEUILLETON. Mouris de Snijer. Strenger toezicht op het verkeer. Algem. weekoverzicht Zaterdag 28 Januari 1933 Vier en vijftigste Jaargang No. 4 XII. EENHEID. In dezen tijd voor de verkiezing wordt veel geschreven en gesproken. In onze gelederen thans heel veel ove\ eenheid. Dit is heelemaal niet af te keuren als bet maar op de juiste manier gebeurt. Vaak echter vinden we de manier waarop de menschen op hun een heidsplicht in de politiek gewezen wordt allesbehalve... De plicht van eenheid aan den gewonen kiezer voorgehouden en bij verbreking daar van hem en hem alleen schuldig te verklaren en steeds water aanbren gen. opdat de leiding de handen immer in onschuld kan wasschen. Hoe is b.v. de heer Obers in Lim burg niet versmaad, toen hij in '29 uit den band sprong en toch... lezen we thans niet uit 't bericht van ver zoening, van 't hoofdbestuur van Limburg zelf. (al is het tusschen de regels door) dat, ja. dat het eigenlijk niet le verwonderen was, dat de heer Obers de Staatspartij den rug keerde. Dat is eene erkenning, die misschien moeilijk is gewee3t, maar veel goed zal doen, meer dan het star eigenbesef, wat ik zoo vaak meen te bespeuren, dat men de her der is, die zijn weg gaat, de kudde daarop voordrijft en geen ander middel kent om deze bij elkaar te houden, dan, den even uitwijkenden te laten aanblaffen door den schaaps hond. Ofschoon misschien wel enkele lezers van dit blad het reeds gelezen hebben wil ik hier toch een gedeelte van een artikel van P. V. over een heid, voorkomende in de Vrouwen rubriek van „De R. K, Boeren- en Tuindersstand'' van 5 dezer laten afdrukken. „Als we nu zoovele menschen hooren praten, die verzekeren, dat ze niet meer rechts zullen stemmen, dan is het ontwijfelbaar, dat velen aan dat voornemen gevolg zullen geven. Met welk doel Om zich te wreken op een Chris telijke regeering, die volgens hen niet voldoende de moeilijkheden heeft bezworen Die een ander jaagt, staat zelf niet stil Weeral kunnen we niet beoor- deelen, in hoeverre deze regeering in haar plichten te kort is geschoten. Dat is zelfs onze bedoeling niet. Wij willen haar beschermen, noch veroordeelen. Maar wèl willen we onze vaste overtuiging verkondigen: Wat deze regeering mogelijk misdeed, zal een ander zeker niet beter doen 1 Integendeel Beschouw met vlammend oog en opeengeklemde kaken, de vuisten wanhopig gebald, uw te niet ge- loopen broodwinning, arme boeren- tobber. Het noodlot achtervolgt u... Maar denk in Godsnaam nooit, dat ge van Godloozen heil kunt verwachten Die zullen u niet rijker maken, dan ge nu zijt Ze zullen U, met uw geld, ook uw godsdienst ontDemen Dan zult ge inderdaad arm zijo. Al verzuimen anderen hun plicht, dat geeft u geen recht, ook de uwe achterwege te laten. Overheerschers die van uwe on macht misbruik maken zullen te rech ter tijd daarover rekenschap moeten afleggen. Gij zult omtrent uwe ge duldig gedragen beproevingen onder vraagd worden. In diepste wezen is dus de crisis 'n godsdienstige. Als het menschdom de God der Een Tafereel uit 't Noord- Brabaiitsche dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." Mijnheer Jacques zou het eerste schieten; achteloos nam hij het geweer uit de hand van den hoofd man, onderzocht het als een ken ner, maakte eenige aanmerkingen legde aan en een der beide vogels kwam zwierend naar be neden vallen. Hanneke verfrom melde de roos in hare hand, ter wijl een ontevreden gemor, in de plaats van een blijden jubelkreet, uit de rijen der Heidekamp-rs op steeg; doch de stedeling haalde minachtend de schoude'S op en het geweer den hoofdman overge reikt hebbende, sprak hij spottend tot zijn mededinger Aan u, heer koning 1 De koning zag er bleek uit, maar zich vermannende, greep hij met vaste hand het geweer, legde op zijne beurt aan en met den uitroep de kop schoot hij inderdaad den vogel den kop van den romp Toen een ander gela den geweer nemende, riep hij nog» maals met vaste stem En nou liefde erkende, en Zijn gebod der naastenliefde onderhield, was er geen fabelachtige rijkdom en monsterach tige armoede. Wee u, gij rijken, die de armen de kruimels misgunt, die van uw tafel vallen 1 Wee de volksverleiders, die de armen ophitsen, en zelf vette baantjes bezitten. Doch wee ook de mannen en vrouwen, die onder drang van bittere armoede, zich laten ver leiden, nog grootere, ja onsterfelijke belangen op het spel te zetten 1 Men meene nu niet, dat wij voor ons, met alles tevreden zijnIn géén geval 1 maar wat gééft dat Wij zijn over véél dingen zéér ontevreden zelfs en met zekere be klemdheid, geven we lucht aan onze gevoelens bang zijnde, dat anderen het vuur der ontevredenheid nog erger zullen voelen gloeien. Om één ding te noemen en ons daartoe te bepalen 'n Werkloos arbeider ontvangt steun (van niets kan niemand leven) en zoo gauw als ie „iets" verdient, wordt z'n steun minder. Goed.... erg aanmoedigend is dat niet... Maar 'n man die werk kan krijgen en 't niet zou nemen, omdat ie niet meer kan verdienen, dan ie van den steun „voor niets" krijgt, is ten strengste veroordeeld 1 'n VoorbeeldNu kan ie in drie dagen zwaar werken twaalf gulden verdienen dan krijgt ie voor de drie andere dagen toch maar drie gulden, want vijftien pop is het maximum aan steun. (Dat kan natuur lijk plaatselijk verschillen). De steuntrekker heeft kinderen, mogelijk juist van school, die iets bijverdienen. Daarvan wordt óók iets afgetrokken. Alles om te zorgen, dat ze toch niet boven het steungeld uit komen. Het zou immers ook mogelijk zijn dat de kinderen veel verdienden en daarom de ouders best konden helpen. Anders zouden zij met de centen spelen en vader en moeder met de leege beurs. Er moet natuurlijk regel zijn 1 Maar nu 'n ander geval 1 Ergens is 'n goed baantje open in rijksbetrekking of zoo iets... Honderden gaan er op uit Duizenden zijn zonder betrekking, zonder inkomsten. Keuze genoeg, uit bekwame candi dates Is het dan niet hemeltergend, dat iemand benoemd wordt, die 'n stevig pensioen geniet, van 't een of ander. Zijn er geen Kamerleden, die vette bijbaantjes hebben Waarom geldt daar ook niet, wat bij de arme steuntrekkers geldt Natuurlijk iemand d.e pensioen heeft, eerlijk verdiend, in wie weet hoe zware jaren, mag, neen moet dat houden en heeft ook nog het recht, er wat bij te prutsen, als ie kan. Maar waarom neemt men in deze abnormale tijden ook geen, laten we noemen, abnormale maat regelen en kieze personen, d'e niets verdienen, in plaats van hen, die toch wel te bikken hebben. Dat is één onzer grootste grieven, dat 'n arme tobber niets mag prut sen, en 'n rijke alle wegen open staan. Onlangs zei zoo'n wanhopig werk loos huisvader „Dat zie je 'n ezel... altijd op 'n grooten hoop Wat moet je tegen zoo n verbit terden en onderkomen man zeggen. We beleven eenmaal 'n moeilijken tijd. En het allerergste is toch de geestelijke ellende, die er heerscht. De gewone man, middelmatig ont wikkeld, of soms nog minder, weet 2eker geen weg in het labyrint van vraagstukken, waar geleerde koppen geen raad mee weten. In deze duistere omstandigheden, zijn er gewetenlooze volksmenners genoeg, die gouden bergen belooven de sterten een oogenblik later kwam de staart naar beneden gevallen. Weer had de schutter een derde geweer in de hand en nogmaals mikkende klonk het de vogel 1 en de vogel viel een poos daarna voor de voeten van den verbluften weerbaarheids man neder. Tot op dit oogenblik had er eene doodelijke stilte geheerscht; het was als vreesde men door eenig woord of uitroep den kloe ken schutter te storen, maar toen de vogel draaie- d en zwierend naar beneden tuimelde, brak de geestdrift der menigte in donderen de toejuichingen los en scheen er geen einde te zullen komen aan het geroep vanLeve onze keuningleve Helmus Koppers De jongeling behield bij al die gelukwenschen en vreugdeblijken zijne bedaardheid; hij vergenoegde zich, zijn tegenstander even glim lachend aan te zien en hem toe te voegen Zoo schieten de Heidekamper boeren, menheer I Menheer beet zich van toorn en ergernis op de lippen en sprak Dat had ik ook kunnen doen, niets bewijst dat gij de overwinnaar zijt. Wil menheer 't nogiswoagen? Merci, ik heb genoeg van dat boeren partijtje; het staat echter nog te bezien, wien de roos toe komt. Hanneke werd ten tweeden male door haar vader geroepenzij aan bet arme volk en zoodoende zieltjes trachten te winnen. De kinderen der duisternis zijn voorzichtiger dan de kinderen des lichts. Voor hen zijn alle middelen goed Voor ons alleen de goede Het ontbreekt de meesten mis schien aan dien ruimen blik die, over alle beslommeringen heen, schouwt naar 't eeuwig rijk, hetwelk beloofd is aan hen, die hier desnoods ver volging hebben geleden, om wille der gerechtigheid. Wanneer 'n vader en 'n moeder aan hun kinderen niets nalaten dan geld en goed, dan hebben ze eigen lijk niets nagelaten Zij zullen bij hun dood niets mee nemen, doch hun kinderen zuilen ook de aarde met niets verlaten 'n Rotsvast geloof en trouwe plichtsbetrachting, 'n Overtuiging die bereid is, door armoede, pijn en dood te gaan. Dat is blijvend bezit Nu, in dezen tijd, is het méér dan ooit noodig eensgezind op te trek ken, om onze heilige goederen te verdedigen. Elke versnippering is krachtsver spilling, hetwelk we moeten vermij den. kost wat kost Wij vrouwen vooral 1 Wij hebben bij het christendom, bij 'n christelijke regeering, het hoogste belang. Als er iemand is, die door het ongeloof naar beneden gehaald wordt, dan is het de vrouw Daar zijn veel toestanden, die verbeterd moeten worden, die schreeu wen om verbetering, maar nooit, in welke omstandigheid ook, is het ge oorloofd, eenheid te verbreken, of over te Ioopen naar den vijand St. Paulus in de gaten houendat „Het lijden dezes tijds, niet in ver gelijking is te breDgen met de toe komstige heerlijkheid welke in ons zal geopenbaard worden En Christus' gebed„Dat allen één zijn. Vader, gelijk Wij... Tot zoover V. P. Een vermaning aan hen. die geleid worden, doch die leiden worden ook niet gespaard. Ook ik vrees, dat velen straks niet rechts zullen stemmen. Ofschoon ik in dèie niet vrees voor de boeren. Want al bestaan voor hen ook vele toestanden die wraakroepend zijn, die schreeuwen om verbetering, 'n rotsvast geloof zal hen behoeden, naar den vijand over te loopen. Maar, en dit pijnigt ons, enkel en alleen ook daarom. Eükel en alleen, dat is evenwel nog heel veel, ik weet het. Maar denkt men er ook aan, hoever men het heeft laten komen. AGRARUS. NERGENS lUSTMf\ Wilt gij U weer frisch en flink voelen en Uw eetlust herkrijgen Ge bruik dan Foster's Maag- pillen, het ideale laxeermiddel. 0.65 per flacon. Weggebruikers, opgepakt. Zooals bekend ]is, richtte de Mi nister van Justitie een missive tot de burgemeesters, waarin gevraagd wordt, de politie tot een meer in tensief toezicht op de naleving van de verkeetsvoorschriften door het rijverkeer aan te sporen. Dientenge moest beslissen wie deoverwinning had behaald. 't Bennen bei perfecte schut ters, sprak de hoofdman gift de blom oan wie dè ge denkt dè^ 'em hebben motmenheer Jacques of boer Koppers. De beste schutter mol 'em hebben, sprak het meisje vast beraden, en dé's Helmus. Deze woorden sprekende, reikte zij den opgetogen Helmus de half verflenste bloera toe. Mouris de Snijer stond als ver pletterd, maar toen hij zijn blik vol toorn op zijn dochter wilde slaan, was het meisje reeds achter hare vriendinnen verdwenen. Laat ons weggaan van dat domme en onbeschofte boeren volk, vriend Verdonk, ik kan het er niet langer onder volhouden, sprak mijnheer Jacques wrevelig. Vriend Verdonk, '>f liever Mou ris de Snijer, volgde den wenk van zijn kostelijken kennis uil de stad op en ging roet hern, zonder zich verder met de gilde- broeders in te laten, in zeer onte vreden stemming huiswaarts. Toen beiden uit het gewoel der menigte verdwenen en op den eenzamen zandweg gekomen wa reD, die naar de woning van den wethouder Mouris geleidde, barstte mijnheer Jacques eensklaps los; Het is een blijvende schande voor uwe dochter en eene nog grootere domheid van haar, aldus dien boerenkinkel boven mij de volge is zeer binnenkort een scher pere controle op de weggebruikers te verwachten. In verband hiermee zendt de A.N.W.B. ons het volgende overzicht van de „regels van den weg" Algemeene wenken. 1. Rijdt nimmer op zoodanige wijze, dat de veiligheid van het verkeer in gevaar wordt gebracht of de vrijheid van beweging der overige weggebruikers wordt belemmerd. 2. Houdt steeds rechts en wijkt, als ge een ander inhaalt, naar links uit. Ga nimmer na het voorbijrijden te snel weer naar de rechterzijde. (Dus niet snijden 1) 3. Berijdt nimmer zonder nood zaak de linkerweghelft en bedenkt, dat rijden op de linkerweghelft ver boden is i. in alle bochten binnen be bouwde kommen b. in onoverzichtelijke bochten daarbuiten. 4. Neemt daarom ook een bocht naar rechts kort en een bocht naar links ruim. 5. Berijdt den meest rechts ge legen rijweg, wanneer breede straten, enz. door een plantsoen, middenpad of anderszins in tweeën verdeeld zijn. 6. Verleent voorrang aan van rechts komend verkeer. Bedenkt evenwel, wanneer gij zelf van rechts komt, dat uw recht u niet ontslaat van de verplichting, om acht te geven op het kruisende verkeer. Let dus óók op auto's enz., welke van links komen. 7. Haalt een tram alleen aan de linkerzijde in, wanneer ge daardoor niet op de linker weghelft behoeft te komen. Voor wielrijders. 1. Rijdt nimmer met meer dan twee naast elkander. Blijft op smalle wegen zelfs achter elkaar. 2. Rijdt niet op den rijweg, als daarnaast een fietspad aanwezig is. (Een rond blauw bord met witte fiets erop geschilderd geeft aan, dat de rijweg voor wielrijders verboden is. Waar zoo'n bord staat, moet het rijwielpad dus bereden worden). 3. Rijdt op rijwielpaden achter elkander, tenzij het pad zéér breed is. N.B. In tegenstelling met den gewonen regel (zie boven) moet op een links van den weg gelegen rij wielpad, dat daarvan niet door een berm of iets dergelijks gescheiden is, aan de rechterzijde worden inge haald, zoo noodig op den rijweg. 4. Geeft tijdig teeken a. Als gij stoppen wilt of vaart verminderen door bet op en neer bewegen van uw arm b. Als gij van richting veranderen gaat door het zijwaarts uitsteken van uw arm in de nieuwe richting (bij linksaf gaan dus den linkerarm uitsteken bij rechtsaf gaan dus den rechter). 5. Voorziet uw rijwiel van een behoorlijken, verticaal geplaatsten reflector of rood achterlicht, een goede bel en, wanneer de fiets een vrijwiel heeft, bovendien van ten minste één krachtig werkende rem. 6. Richt den lichtbundel van uw fietslamp schuin naar omlaag ver mijdt verbli iding 1 Voor automobilisten en motorrijders. 1. Vermijdt alcoholgebruik, wan neer gij daarna nog rijden moet. 2. Let bij het inhalen op, of uit tegengestelde richting geen verkeer nadert. Gaat nimmer na het inhalen te snel weer naar rechts (Niet snij den 1) 3. Geeft tijdig teekens a. Als gij stoppen wilt of vaart verminderen door het toonen van uw stoplicht of door het op en neer voorkeur te geven. Zou men niet zeggen dat zij geheel van haar verstand beroofd is Och, menheer Jacques, mijn Hanneke meinde de zo nie, ik zou er eenen eed op durven doen dè ze in der hart veul zjenie veur oe heet, mer dè dorst ze zo nie zeggen; onder al dat volk was ze wel een beetje verbouwereerd; en dom, ja, dé is ze ok wel wa, mar da zal wel slijten, as ze een- maol in de stad woont. Mijnheer Jacques schudde het hoofd, doch de wethouder hernam haastig: Ge kunt het toch wel op oe vingers noatellen, meneer, da ze dien lompen boerenlummel nie veur jou verkiezen kan Mijnheer Jacques, die tamelijk opgeblazen en ijdel was, moest dit toch ook wel zoo vinden; in derdaad hij, de elegante stedeling met fijngevormde handen en een breeden gouden ring aan den wijsvinger, met blinkend gepom- madeerde haren en onweerstaan- baren knevel, hij, de zwierige kantoorklerk zou het mogelijk kunnen zijn, dal hij in hel hart van een boerenmeid zou achter staan voor een boerenkinkel, even ruw van handen als van taal eu manieren. O neen. Verdonk bad gelijk, dat zou iels ongehoords zijn en spoe dig troostte hij zich dan ook over zijne kleine nederlaag, zich wel dra eene schitterende revanche belovende. bewegen van uw arm b. Als gij van richting verande ren gaat door het zijwaarts uitsteken van uw arm of richtingaanwijzer in de nieuwe richting. 4. Geeft tijdig signalen, als de veiligheid dat eischt. (Misbruik ech ter uw hoorn nietonze tijd heeft dringend rust noodig). 5. Staat nimmer in een bocht stil, dan belet ge anderen, om op die toch al gevaarlijke punten vol doende rechts te houden. 6. Zorgt bij duisternis voor de volgende verlichting a. aan de voorzijde twee witte lichten (ter weerszijden van den auto) b. aan de linkerachterzijde een rood achterlicht; een voldoende verlichting van het achternummer. N.B. Motorrijwielen behoeven aan de voorzijde slechts één wit licht te hebbenmotordriewielers en motorzijspancombinaties staan gelijk met automobielen. 7. Dempt uw verblindende ver lichting i. bij het tegenkomen van ander verkeer (auto's, fietsen, paardenkarren, enz.) op 100 meter voor de ont moeting b. binnen bebouwde kommen c. tijdens het stilstaan. 8. Verleent steeds uw hulp na een aanrijding, botsing, enz., waarbij een meosch letsel heeft bekomen. Dit geldt ook, wanneer gij geen schuld aan de aanrijding hebt 9. Zorgt voor goede remmen. Een rem werkt goed, wanneer zij in staat is, de auto tot stilstand te brengen binnen de volgende afstan den (gerekend op een droog, stroef wegdek) Bij een snelheid van 20 K.M./u 2 wielremmen binnen 6 M-, 4 wiel- remmen binnen 3 M. bij een snel heid van 30 K.M./u 2 wielremmen binnen 13 M., 4 wielremmen binnen 7 M.; bij een snelheid van 40 K.M./u 2 wielremmen binnen 22 M., 4 wiel remmen binnen 13 M.; bij een snel heid van 50 K.M./u 2 wielremmen binoen 35 M., 4 wielremmen binnen 19 M bij een snelheid van 60 K.M./u 2 wielremmen binnen 50 M.. 4 wiel remmen binnen 28 M. 10. Zorgt voor een goede stuur inrichting. Deze is in orde, wanneer de spe ling (vrije slag) in het stuurwiel niet meer bedraagt dan 30 graden (ge meten aan den omtrek). 11. Parkeert nooit op zoodanige wijze, dat het rijdend verkeei gehin derd kan worden. Dus b.v. niet op of vlak bij hoeken van straten, niet in bochten, niet anders dan vlak langs den berm of het trottoir, enz. Ingekomen en vertrokken personen van tot 13 tot 20 Jan. INGEKOMEN P M. Hovens, zonder beroep, Grotote Straat 25a, van Venio. Th. M. Ehren, landbouwer, Braban der 7, van Ottersum. M. G. Hendriks, zonder beroep, id. van Gennep P. M J Janssen, dienstbode, Maas- heesche weg 5, van Eindhoven M. Billion, zonder beroep, Oostrum H 12, van Goch J. J. Robben, Smakterweg 5, van Den Haag Th. P. G. van Soest, dienstbode, Heide L 23, van Sambeek G. W. A. M. Verstralen, z. beroep, Eindstraat 19, van Venlo P. H. A. Verbeeten, bakker, Merselo M 21, van Horst G. M. Hodselmans, winkeljuffrouw, Hofstraat 5, van Swalmen J. M. A. de Wit, dienstbode, Paters straat 19, van Vierlingsbeek H. M. Lensen, dienstbode, Hense- niusplein 5, van Maashees Toen beide mannen thuis geko men waren, stelde de wethouder voor, de akker en stal eens op hun gemak te gaan zien, in af wachting van Hanneken's thuis komst. Mijuheer Jacques stemde daar volgaarne in toe en toen de eerste zijn gast alles gewezen had, de koeien in den stal, het paard, de volle voorraadschuur, de uitge strekte dennenbosschen, de groent weiden, de aardappelvelden en de stoppelvelden, waar nog kort ge leden het rui8chende graan stond en toen de boer met trots en zelf voldoening gezegd had Zie, mijnheer Jacques, da alles is van 'mijn en zal eenmoal veur mijn kijnd zijn, toen was de jongeling weer goed geluimd en vaster dan ooit besloten zulk een kostelijken buit meester te wor den. Onder het drinken van een glas bier een Heidekamper boer bier in huis l nieuwe onge hoorde verkwisting werd er nu tusscnen de beide mannen een druk gesprek gevoerd, menige af spraak gemaakt en meer dan één plan beraamd, waarvan Hanneke het voorwerp was. Terzelfder tijd had er op den zandweg, die van de kom des dorps naar het gehucht Groot hoven voerde, een ander tooneel plaats. Het was vijf uur 'smiddags ge worden en Hanneke, die van haar Ch. J. Jacobs, z.b., Merseloscheweg 11, van idem L. M. Schoonwater, dienstbode, Hof straat 12, van Oploo B. P. Peeters, z bC 70a van Horst J. G. Verheyen, idem, Leunen K 33 van Broekhuizen. VERTROKKEN H. Rex, slager, naar Lobberich J. v. d. Heuvel, dienstbode, naar Eindhoven Stratum eind 56a J. C. Janssen, bakker, naar Broek huizen B 167 J C. R. Simons, z.b., naar Nieuwen- hagen Heerenweg 2 P. Th. M. Rongen, dienstbode, naar Maashees-Overloon H. G. P. A. Verstralen, z.b., naar Maastricht. I&guo&d» MididMU&gan. Angstige Tyden Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leeftijd en daarna. De verschijnselen zijn gemakkelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijnals gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voeltals gij last hebt van urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, gebruik dan onmiddellijk Foster's Hugpija Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden zich in bet bloed meer en meer ophoopen door verwaar loozing der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstel moei lijker. Er bestaat gevaar voor rheu- matiek, ischias, spit, waterzucht en blaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewanden Bij alle drogisten f 1.75 per flacon. 28 Nederland op de ijzers. Een Nederlandsch wereld-record op de schaats. Duikwaanzin in Rotterdam. Een griepjaar De afsluitdijk voor het ver keer geopend. Het stroopen van konijnen en bekogelen van stroopers. Jeugd-criminaliteit in Den Haag. Gemengd. Dat is een pracht week end ge weest voor de schaatsenrijders. Een week lang heeft het zachtjes gevroren en elk oogenblik dreigde dooi, maar op Zaterdag zette de vorst nog eens stevig door en toen eindelijk was het ijs op Zondag betrouwbaar. Vele duizenden hebben toen de schaatsen ondergebonden om van de oud-Hollandsche sport bij uitnemend - heid te profiteeren. Het ging op vele plaatsen echt gezellig toe en geluk kig zijn slechts weinig ongelukken gebeurd. Alleen uit Zaandijk is ons een doodelijk ongeval bekend ge raakt. De beste Nederlandsche rijders hebben bij de internationalen wed strijden te Davos de Nederlandsche ijssport-reputatie trachten te hand haven. Een goede beurt maakte daar de heer S. Heiden, die het wereld record op 5000 M. op zijn naam bracht. Op Maandag heeft het hier en daar flink gesneeuwd, maar de vorst zette door, zoodat ons misschien Dog meer ijsvermaak wacht. Schaatsen-rijden is een der mooiste takken van sport, algemeen beoefend vader tot half zes vrij gekregen had, maakte zich gereed huis waarts le keeren. Langzaam en in gedachten ver zonken volgde zij den stofferigen weg, toen zij plotseling achter zich haren naam hoerde noemen. Hanneke, klonk het zacht uit den mond van Helmus Kop pers, Hanneke, ik wou den dag nie loaten omgoan, zonder oe be dankt te hebben vur de goeigheid en ge kunt er stoat opmake. da'k die blom al mijn leven zal be- woaren. Da mag ok wel, Helmus, want het zal oe doen denken oan oe fameus schieten van dezen middag. Da mag zo zijn, mer het zal me in de eerste ploats oan jou doen denken, Hanneke. Hanneke sloeg de oogen neer en antwoordde niet. Wilde welgeleuven, Hanne ke, voer de jongeling na een poos voort, da me die blom liever is as de moois e dingen van de heel wereld Het meisje bleef zwijgen. Ook de jonge boer ging in gedachten verzonken en zonder verder eon woord met het meisje te wisselen langs het eenzame pad voort. Dal kon zoo eenige minuten ge duurd hebben, toen de jongeling plotseling staan bleef en 't meis je met zijn heldere blauwe oogen aankijkende, sprak]: Witte wel, Hanneke, wie die meneer is, die mit me om de blo u geschoten heeft Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1933 | | pagina 7