•iemenirde Berichte» Oistricts-Arbeidsbeurs Advertentiën Profileer nog Extra Koopjes Th. Pouwels Cement, Gips, cementsteenen Spoelsteenen, bouwmaterialen Betonwerken. Wed. P. vaa Arseo Zaierdag 28 Januari 1933, No. 4 le Propaganda- en Ontwikkelingsavond v. d. Middenstand. Dinsdagavond bad alhier de eerste propaganda- en ontwikkelingsavond der R.K. Venraysche Middenstand plaats in de zaal van den Heer H. Verheugen. Wanneer de Voorzitter de ver gadering met gebed opent, geeft hij vooraf een korte inleiding met welk doel deze en komende avonden zijn daargesteló. de aanwezenden het middenstand en vakgroep vraagstuk te mogen uiteenzetten, hun een be schouwing te mogen geven van de Pauselijken oproep Quadragesimo Anno. Vervolgens brengt hij de beide sprekers de Heeren Krijgsman en Óvermeer dank voor hun bereidwil ligheid en heet ben van harte welkom, dankt tevens de KJ.M.V. voor de hulp bij de te houden loterij ten bate van de noodlijdende Handelscursus. De Weleerw. Heer Adviseur hierna het woord tot de vergadering rich tend, ziet in de jeugdbeweging de groote op- en uitkomst voor de toe komst. Gaarne zag hij een of twee vergaderingen per jaar ingelascbt waarop uitsluitend het geestelijk godsdienstig belang der leden werd besproken. Hij brengt dank aan het bestuur en in bijzonder aan de Voor zitter. De groots the daad, deze propaganda- avonden, verpersoonlijkt hier de groote kracht en liefde voor de organisatie van deze om gezond heidsredenen heengaande Voorzitter. Hij hoopt, dat bij de led;n de edele hartstocht tot katholiek vereenigen moge ontwaken, om zich te scharen onder het vaandel van Christus, waarin staat tevredenheid, liefde en geluk. Onderwijl mocht de vergadering telefonisch bericht ontvangen van een wedertoekenning eener subsidie ad f 100 van de Kamer vaa Koop handel voor de Handelscursus, bij welks mededeeling een donderend applaus losbarstte. De edelachtbare Heer Krijgsman bet podium betredend, behandelde het actieve onderwerp Middenstand en Vakorganisatie. De groote groep van personen in het distributie- en productieproces, in kleinere plaatsen meestal samen gaand. Hoe staat de vakorganisatie in de wereld sedert het opstaan van „Watt", de toepassing der electrici teit De wereld is veranderd, de toestanden groeien om. men zie slechts de groote indusv.iecentra. Proletariërs zijn er altijd geweest, doch het aantal dat dagelijks de fabriekspoorten in moet, zijn gescha pen in de vorige eeuw, de eeuw van het economisch liberalisme, het stelsel, dat vanaf Luther en Calvyn, met hun geestelijke revolutie, waarin ieder zijn weg tot God moest zoeken, de groote economische goede gedachte vernietigde. Na de afschaffing der gilden klinkt op economisch terrein de leuze gelijkheid, vrijheid en broe derschap. Ieder trachtte de grootsch mogelijke ontwikkeling te krijgen, want dat was het geluk en geluk beteikende welvaart. Ook in het Roomsche leven vond deze bacil van liberaal economisme voedsel. Kapitaal schepte immers kapitaal goederen en deze weer kapitaal en dat was welvaart. Het gevolg echter was door de vele opgekomen tech nische mogelijkheden, massa werke loosheid, massa geld aan de productie onttrokken om renteloos in de kelders der banken te liggen. Er moest een geweldig manco in de wereld zijn, de sociale ellende was groot Door deze beweging spreekt de opkomst van het socialisme. Terwijl dit zich afspeelde stond Paus Leo XIII op en schiep Rerum Novarum. het recht der standen, met de grondtoon Katholieken aller lal den. aller plaatsen organiseert u op katholieke grondslag. Weer bracht de wereldoorlog wan toestanden, dcch weer verscheen er een pauselijke bul Quadragesimo Anno. Katholieken u moet in geweten meewerken de verdeeling der kapi taalgoederen beter te regelen. Het eenige m.ddel: Organisatie. Er moeten komen beroepstoestanden, en kan dat zonder organisatie. De maatschappij moet solidair worden. De Midden stand moet zich organiseeren in zijn vakgroep, om aan de maatschappij mee te werken, dit moet doel en planmatig gebeuren, gij zijt het ver plicht tegenover u zelf en uwe kinderen. De maatschappij moet Christelijk omgebouwd worden en met spoed, wil ze niet door de com munistische wals verpletterd worden. Zie het kapitaal, zie de arbeiders, zij strijden voor hun zaak. Ook gij Middenstanders moet trachten uw plaats te behouden, laat de contributie nier aanleiding tot laksheid zijn, nog staat gij in de maatschappij Laat het betoog, aldus spreker, u bijgebracht hebben, dat er wat in de wereld woelt, dat gij zelf uw beslaan daarin zult vinden, daartoe kunt gij nu nog bellissen. Ik kom u oproepen om door het Christendom een maatschap pij te vormen waarin valt te leven, een maatschappij van organisatie, wier leden solidair voelen, die de contributie noodig voor de zaak wil len betalen, omdat zij inzien. Dan dankt de voorzitter spreker voor zijn rede. die een aandachtig gehoor vond, en geeft na eea korte pauze het woord aan den Weled: Heer Óvermeer, met als spreekbeurt Goed administratief beheer in Mid- denstandszaken. Een middenstander zonder boek houding is geen middenstander, aldus spreker. De tijd is daar. dat men niet meer zoo gemakkelijk zijn broodje verdiend. Houdt toch boek' kan het niet volgens moderne be grippen, dan maar eenvoudig. Het vechten tusschen de groepen ambte naren en middenstanders wordt nu uitgekaart. Gij hebt mirschien reeds kennis gemaakt met den Heer In specteur der Belastingen, gij hebt misschien andere dan boekboud- moeilijkheden met de inspectie, b.v. vrijwllige aangifte. Hier schetst spreker eenige geval len uit zijn practijkleven als accountant. Vele middenstanders worden maar al te vaak tuk genomen. Het Rijk heeft geld noodig, de middenstand de rug der maatschappij, dus de rug waaraf de betalingen moeten komen. Houdt echter niet alleen boek voor de fiscus, doe het voor u zelf. het is een richtsnoer voor uw zaak. Gij behoeft niet door de warenhuizen verdrongen te worden. Gij hebt op deze voor uw persoonlijk contact, uw onkostencijfer kan beduidend lager zijn. Tracht tot stichting van een centraal inkoopbureau te komen. Mid'ienstandeis gaan uw vrouwen, verlokt door lichteffecten niet in de grootwinkelbedrijven. Middenstanders koopt bij middenstanders zij uw leuze. Doch veel meer dan de groot winkelbedrijven zijnde filiaalbedrijven uw tegenstanders. De effectenmarkt is slap, massa geld renteloos, men zoekt daartoe emplooymen gaat het filiaalstelsel overwegen toe te passen. Na een dankwoord aan laatste spreker sluit de voorzitter de ver gadering met gebed. Ontwikkelingsavond Maandag 23 Januari j.l. hield Dr. Cbrnelissen, Professor aan de Keizer Karei Universiteit te Nijmegen, in de goed bezette groote zaal van het Sint Antoniuspatronaat, een prachtige rede over het Bolsjewisme. Na een inleiding van den Weleerw. Heer Kapelaan Geurts, verkreeg de Spreker het woord over gemeld onderwerp, hetwelk bij geheel be- heerschte. In de korte spanne tijds. die spreker echter was toegemeten, kon hij. zooals bij opmerkte, het Bolsjewisme niet in zijo geheele breedte behandelen en wilde bij zich dus bepalen om hiervan alleen de diepte te doen peilen. Uitvoerig wees Spreker op de heillooze principes, die in Rusland in practijk worden gebracht en een huivering beving her Katholieke ge moed van alle luisteraars. Spreker noemde het Bolsjewisme dan ook in zich een satanische aanval op de Katholieke Kerk en toch. hoe jam merlijk ook, vele Katholieken zijn thans ook aangetast door dien ver- derfelijken gee*>t. Als een wervelwind raast het Bolsjewisme over geheel de wereld, alles voor zich wegvagend wat het weerstaat. Het liberalisme en socialis me, twee andere wereldbeschouwin gen, waren ontworteld doch de Katholieke Kerk, van wie Cbristus gezegd heeft Ik zal bij U zijn tot het einde der tijden, zal tot grooten troost en vreugde der geloovigen, ook dezen strijd glansrijk doorstaan. Hartelijk dankte de Weleerw. Heer Geurts den Spreker namens alle aanwezigen die door gul applaus van hun medeleven getuigd hadden. Na de mededeeling. dat a.s. Maandag 30 dezer zullen komen spreken Mgr. Dr. Poels en de Heer Maenen. lid der Tweede Kamer, werd deze avond gesloten met den Christelijken groet. Tentoonstelling Landbouw- Huishoudschool. In de thans een jaar in werking zijnde nieuwe landbouwhuishoud- school bad j.l. Zondag en Maandag een tentoonstelling plaats van bet geen door cursisten klaar gemaakt en vervaardigd was en het is goed teeken, dat er doorloopend belang stelling voor deze expositie was. Van de autoriteiten die eens een kijkje kwamen nemen, merkten we o.a. op den H. E. H. Deken Thielen de heeren Jan Poels, lid van Ged. Staten. Burgemeester Van de Loo en Wethouder Pubben. In een der mooie practische zalen waren geetaleerd diverse ingemaakte groenten en een groot aantal schotels eenvoudige en duurdere. Alles zag er even zindelijk en frisch uit, zoodat iedereen trek kreeg. Deze afdeeling s'aat onder leiding van de direc rice mej. Sangers. In een ander groot lokaal waar de leerares mej. Aerts de leiding heeft, waren tentoongesteld een on noemelijk aantal kleedjes en kleede- ren vopr klein en groot onder- en bovengoed, borduur- en kantwerk enz. alles even schitterend afgewerkt Het is bijna ongelooflijk, hoe de leerlingen in zoo'n korten tijd dit alles kunnen vervaardigen. Het is alles eigen fabrikaat, vanaf 't meten patroonknippen tot den laatsten draad. Wanneer men voldoende door drongen was van het groote nut dezer instelling, zou het bezoek zeer zeker nog grooter worden. Een woord van lof aan de leer krachten voor wat zij in dit eerste jaar reeds bereikt hebben, is ten volle verdiend. Door vallenden tak gedood. Woensdagmiddag te ongeveer drie uur had onder de gemeente Rottum een doodelijk ongeval plaats. De 61-jarige Joh. Bos uit Uithuizen kreeg bij het omhakken van boomen een zwaren tak op het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Het lijk is naar de woning van den ongeluk kige vervoerd. Wijziging Winkelsluitingswet. Op de vragen van den heer van Hellenberg Hubar betreffende de resultaten van een door den Minister van Economische Zaken en Arbeid ingesteld onderzoek naar de werking der Winkelsluitingswet, heeft Minis ter Verschuur geantwoord, dat het door hem ingestelde onderzoek naar de werking der winkelsluitingswet is beëindigd. De overwegiog van de resultaten van het gehouden onderzoek heeft er toe geleid, dat een wijziging van de Winkelsluitingswet 1930 is voor bereid, welke in hoofdzaak een ver ruiming beoogt van verkoopmogelijk heid in sommige bedrijven (consump tiezaken) op Zondag. Het desbetref fend ontwerp van wet zal. naar de Minister vertrouwt, binnenkort bij de Staten-Generaal kunnen worden in gediend. Slachtoffers van hot igs Te Wageningen is Woensdag middag de 24-jarige arbeider W. Vermeer bij het schaatsenrijden op de Stadsgracht zoo ernstig gevallen, dat hij enkele oogenblikken later is overleden. KantoorSchoolstraat 18. Worden gevraagd: 4 boerendienstmeiden v. Paschen 1 huishoudster voor geestelijke 1 boerendienstmeid voor Horst 1 jongen v. boerenwerk, Wanssum 1 boerendienstmeid voor Wanssum 1 boerenknecht voor Lottum 1 boerendienstmeid voor Venray 1 boerenknecht voor Oirlo Bieden zich aan Metselaars, timmerlieden, opper lieden, stucadoors, losse arbeiders steenfabrieksarbeiders, meubelmakers, werkvrouwen, burgerdienstboden, dagmeisies, boerenknechten, schilders verstelnaaster, dienstbode 25 jaar, keukenmeid, smid-bankwerker, aank. auto-monteur enz. 1 keukenmeid voor dadelijk 1 keukenmeid voor paschen 2 boerendienstmeisjes van onze in Porcelein, Glas, Emaille, Beelden, Zinkwaren, Matten, Cocos enz. Wij hebben deze week ongekend lage prijzen. Vraag prijs. Geen verplichting tót koopen. Wordt aan huis bezorgd. Hofstraat 6 20 Verkrijgbaar en verder alle aan scherp concurreerende prij zen. Verder beleefd aanbevolen voor het maken van alle Oirlosche weg. 220

Peel en Maas | 1933 | | pagina 5