Gemeenteraad van Venray. Dinsdag 27 December nam. 3 uur Afwezig de heer Stoot. Na opening door den Voorzitter roet gebed, werden de notulen zon der eenige op- of aanmerking goed gekeurd. Bij loting bleek, dat de heer Ja cobs bij eventueele stemmingen het eerst zijn slem zou uitbrengen. Dan stelt de Voorzitter aan de orde 2. Behandeling en vaststelling der Gemeentebegrooting, dienst 1933 en der begrooting van den tak van dienst van het bedrijf der Gasfabriek. De heer Vermeulen wil direct het woord voeren, waarop de Voorzit ter vraagt, of hetgeen hij zeggen wil, verband houdt met de begioo- ting. Als den heer Vermeulen deze vraag bevestigend beantwoordt, wil de Voorzitter eerst eene kleine in- ieiding houden en zegt, dat deze begrooting geheel opgemaakt is in verband met de teekenen van den tijd. Over het algemeen heeft een groote versobering plaats gehad. Het zwaartepunt dezer begrooting ligt bij de werkeloosheid en werk verschaffing, die een duidelijk stem pel drukken op de geheele begroo ting. De belastingen zullen aanmer- lijk minder opbrengen. De malaise heeft, naar het zich laat aanzien, nog niet haar dieptepunt bereikt, terwijl men ook mag verwachten, dat de malaise nog langer zal aanhouden. Desniettemin behoeven wij hier in Venray nog geen belastingverhoo- giog in te voeren, dank zij voor melde versobering en de weinig on invorderbare bedragen. Het batig saldo, dat 15 mille bedragen heeft, moet met ongeveer 9 mille worden verminderd voor de werkverschaffing, zoodat ongeveer een batig saldo van f 6500 overblijft. In het tweede halfjaar 1932 is de werkeloosheid grooter geweest dan verwacht werd. De belastingen zijn hier lager dan elders, zoodat men mag zeggen, dat Venray nog niet in den put zit en de fioantieele toe stand hier gezond genoemd mag worden. De heer Veimeulen zegt, dat de memorie van toelichting en de be grooting zeer pessimistisch zijn op gemaakt. De salariskorting, die iu dertijd door den Raad is aangeno men, zou bij juister voorlichting niet ingevoerd zijn. De vertegenwoordi ger der Arka was dan ook met deze verlaging accoord gegaan uit vrees dat uit den boezem van den Raad een grooiere korting zou worden voorgesteld. Van heroprichting der Burgerwacht heeft bij niets gelezen. Ook de aankoop van trottoirbanden tot een bedrag van f 1500 acht spr wel wat voorbarig. De Voorzitter vraagt of hij het papier kan krijgen, waarop de heer Vermeulen zijn vragen heeft gesteld, waarop de heer Vermeulen ant woordt, dat hij dat papier nog nkt kan missen, omdat er nog meer aan- teekeningen op staan. De Voorzitter zal dan de vragen zoo maar beantwoorden -en ontkent, dat er in de begrooting een pessi mistischen toon heerscht. In geen ge val erger, dan men redelijker wijze mag verwachten. Was men niet steeds bij het opmaken der begroo ting voorzichtig geweest, dan zaten we nu in deD put. De verwachting is, dat de raming der belastingen, die enorm achteruit zullen gaan in opbrengst, beneden de verwachting blijven. De invoering der salarisver laging was wenschelijk om de kor tingswet te ontgaan. In deze is juist de toelichting gegeven, wat ook de vertegenwoordiger der Arka beves tigde. Bij de begrooting 1932 zou men toch met eenige verlaging hebben moeten komen, terwijl er raadsleden waren, die zelfs een gtootere verla ging voorstonden. B. en W. hebben den gulden middenweg bewande d terwijl den Raad mag aannemen, dat B. en W. niet met verdere salaris verlaging zullen komen. De beer Vermeulen wijst er op, dat de belastingopbrengst is begroot geweest op f 95000 terwijl de op brengst 104000 is geweest, dus een aardig bedrag meer. De Voorzitter: mijnheer Vermeu len, U moet bij de werkelijkheid blijven. De fioantieele basis is alles, het kan veel beter mee-, dan tegen vallen. Het batig saldo, «egt de heer Ver meulen, der geheele begrooting be draagt dus ongeveer f 44000. De Voorzitter zegt: met absolute zekerheid weten we, dat de werk verschaffing handen vol geld zal kisten en de belasting beduidend minder zal opbrengen. De heer Vermeulen en de Voor zitter geraken in een heftig dispuut over de kosten der werkverschaffing, waarbij Wethouder Udenhoven ook een woordje in het midden zal bren gen. Hij spreekt zijn vrees uit, dat de belastingopbrengst, nog erger zal tegenvallen dan nu, terwijl de werk verschaffing duurder zal worden, een en ander zal op deze begrooting een licht terugkaatsen. De Voorzitter waarschuwt uit drukkelijk tegen eenig optimisme inzake de begrooting. De heer Vermeulen stelt voor thans tegelijk te behandelen punt 19 der agenda. De Voorzitter zet uiteen, dat sinds het vertrek van den heer Vissers de overige ambtenaren diens werk mede hebben verricht. De jaarwedde der ambtenaren ter Secretarie zijn vast gesteld den 29 Juni 1931 en wel met algemeene stemmen van den Raad. Het verleenen van meerdere diensten is op zi.h zelf geen motief tot verhooging der salarissen. B. en W, stellen dan ook voor om den heer de Vocht een diensttijd toe te kennen van 7 jaren, waarmede diens salaris f 75 omhoog gaat en verder geen gratificatie te verleenen. De heer Vermeulen stelt echter voor cm* aan twee hoogste ambte naren f 75 en aan den heer de Vocht f 100 verhooging te verleenen. De heer van Boven merkt op, dat de salarisverlaging hem indertijd zeer tegen de borst stuitte, vooral daar de salarissen hier absoluut niet hoog kunnen genoemd worden. Vol gens de gegeven voorlichting zou echter niet aan de kortingswet kun nen ontkomen worden, dan door middel van salarisverlaging. Achteraf blijkt, dat deze voorlichting onjuist genoemd mag worden. De korting was dan ook onbillijk en om deze te herstellen, wil Spreker een grati ficatie verleenen. De gemeente heeft toch ook f 420 uitgespaard aan salaris, nu de heer Vissers weg is. De Voorzitter merkt op, dat alle ambtenaren de korting gedragen hebben en nu gaat het toch niet aan om aan enkele een gratificatie toe te kennen. B. en W. hebben toegezegd met geen voorstellen voor verdere salarisverlaging te zullen komen, waarschijnlijk zelfs niet voor het jaar 1934. Wel kunnen B. en W. het voorstel doen om aan den heer de Vocht 7 dienstjaren toe te kennen. De heer Vermeulen wijst op den post schrijfloonen ad f 600. Hij stelt dan ook voor, aan de heeren van den Boom en Aerts ieder f 75, en den heer de Vocht f 100 te verlee nen. Het valt dan ook niet tegen te spreken, dat het werk van den heer Vissers, thans ook gedaan wordt. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zich met zoo'n voorstel niet kunnen vereenigen en wel vooral, daar door zulk voorstel de bezuiniging van afvloeiing wordt teniet gedaan. De heer Millen is ook voor ver leenen van eene gratificatie, terwijl de heer van Boven overtuigd is. dat de salarissen te laag zijn. De Voorzitter zegt, dat de sala rissen aan de band van het rapport van de commissie in 1931 met alge meene stemmen zijn vastgesteld. B. en W. vinden ook geen aanleiding om het voorstel tot het hunne te maken, bovendien is er eenige on gelijkheid in het voorstel Vermeulen, wat de hoegrootheid der gratificatie betreft. Wethouder Odenhoven zegt, dat er bij de politie evenlang een vaca ture is als op de secretarie. Hij zou daarom in deze met gelijke maten meten. De heer Vermeulen stelt dan voor om ieder der ambtenaren f 100 te geven. De Voorzitter wijst er op. dat er verschil is tusschen de motieven, die er bestaan om de politie wel, en de ambtenaren ter secretarie geen grati ficatie toe te ke men. De heer Houben vraagt naar het verschil in deze motieven. Waarop de Voorzitter antwoordt, dat in de vacature Fila wel voorzien zal wor den, terwijl in de vacature Vissers geen aanvulling van personeel op Secretarie zal geschieden. De Voorzitter voegt er aan toe, dat de wijziging in de gemeentewet feitelijk de oorzaak is, dat er nog geen vierde politieagent benoemd is. Wethouder Pubben zegt, dat de Raadsleden zoo maar meenen, dat de salarissen als het ware te laag zijn. Deze zijn echter onlangs vast gesteld en de ambtenaren ter Secre tarie hebben zeker gedacht, aan de politie is terzake van een vacature een gratificatie beloofd, laten wij het nu ook maar eens probeeren. De Voorzitter beeft een en ander nu meer dan duidelijk genoeg uitge legd. De salarissen zijn hier niet lager dan elders, terwijl de salarissen overal elders verlaagd zijn. Spreker wijst op den boerenstand, die bijna geen inkomen meer heeft. De heer Vermeulen geeft nogmaals een uiteenzetting der salarisgeschie denis. Ongeveer een jaar geleden ging de Raad tot verhooging der salarissen over, die echter in ver band met het kortingswetje spoedig moesten verlaagd worden. Toen ging Vissers weg en de overblijvende ambtenaren moesten er het werk bij nemen. Als bewijs dat deze ambte naren het druk hebben, wijst spreker er op dat zij de begrooting mee naar huis hebben genomen om deze af te werken. De Voorzitter waarschuwt voor de gevolgen dezer onjuiste rede neering in den raad. Zoodoende kunnen de ambtenaren volgend jaar weer komen om eene gratificatie. De beer van Haren vraagt naar het salaris van den heer de Vocht, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit thans bedraagt f 1250, inclusief vergoeding voor diploma. Wethouder Pubben beantwoor dend, zegt van Haren, dat toen de boeren groote inkomsten hadden de ambtenaren een laag tiactement ge noten. De heer van Boven noemt een noodlijdende boerenstand geen wel daad voor de maatschappij, doch hij ziet er ook geen nut in om bij de boeren ook de ambtenaren ter Secre- tarie in den put te zetten. Een koop kracht onder alle klassen der maat schappij komt ook den boer ten goede. De Voorzitter verduidelijkt hetgeen Wethouder Pubben heeft willen zeg gen. In 1931 zijn de salarissen ver hoogd. terwijl sinds dien tijd een algemeene verlaging der inkomens is ingetreden. In vergelijking hiermede, noemt de heer Pubben de verlaging der salaris sen der ambtenaren klein. B. en W. zullen met geen verdere verlaging komen, maar de gepresteerde arbeid van de ambtenaren ter Secretarie in verband met het vertrek van den heer Vissers motiveer t geen gratifica tie. Wethouder Odenhoven merkt op, dat dit punt bij B. en W. in den breede is besproken. Hij heeft thans een andere iDdruk gekregen en na lezing der memorie van toelichting voelt hij zich dan ook verplicht om tegen te stemmen. De heer Houben vraagt of het in de bedoeling ligt om een ambtenaar ter Secretarie bij te nemen, zoo niet dan is deze gratificatie een verkapte salaris verhooging. De Voorzitter zegt, dat als men een geschikt volontair kon krijgen, zou men die nemen, maar er wordt niet gedacht aan uitbreiding van personeel. In het belang der berui- niging zegt de Voorzitter zijn per soonlijke medewerking toe. De heer Vermeulen vraagt aan den heer Odenhoven om een voor stel in te dienen, waarop de Voor zitter zegt ter verduidelijking van de woorden van Wethouder Odenhoven, dat deze uit den Raad een ander voorstel verwacht. Op een vraag van den heer Ver meulen, hoe groot het voorstel is van de gratificatie aan de politie, zegt de Voorzitter, dat tengevolge de non activiteit een besparing is geboekt van f 275 Hij stelt daarom voor aan elk der politie-agenten f 90 te geven. Uit den Raad komt dan het voor stel van den heer Vermeuleo, ge steund door den heer van Boven, om aan de ambtenaren ter Secretarie elk f 80 gratificatie te geven, hetgeen door den Raad werd aangenomen met 11 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren v. Dijck en Houben en wethouder Pubben. De Voorzitter brengt thans ter tafel het voorstel van B. en W. om aan den heer de Vocht 7 dienstjaren toe te kennen, hetgeen met zich mee brengt een verhooging van zijn salaris met i 75, waarmede de Raad zonder hoofdelijke stemming accoord ging. De heer Millen wijst op den post meubelaankoop f 250, wat hem hoog voorkomt, waarop de Voorzitter zegt, dat hieronder ook begrepen is eventueele ongelukken met schrijf machines en dergelijke. De heer Arts meent, dat de post reiskosten wat hoog is geraamd, en vraagt waar men kan zien hoeveel er werkelijk uitgegeven is. Dit kan men vinden in de r ke Ding, zegt de Voorzitter. Het is den heer van Haren opge vallen, dat voor de uitbreidingsplan nen f 100 is uitgetrokKen. terwijl die uitbreidingsplannen thans gereed zijn. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog betreft het maken van enkele kleine teekeningen en ook voor de uitbreiding op de Kemp. Dit laatste zegt de Voorzitter in verband met eene vraag van den heer Vermeulen. De heer Vermeulen heeft ook ge zien, dat de salarissen voor de politie f 1000 verhoogd zijn en vraagt of deze verhooging bedoeld is als salaris voor den nieuw te benoemen agent van politie. Zeker zegt de Voorzitter, doch slechts voor het gedeelte van het jaar, waarin hij zijn functie ver richten zal. Ook de post brand weer en brandbluschmiddelen zijn lager geraamd. Zeker zegt de Voorzitter, de kos ten zijn vooral de laatste jaren be duidend minder geweest. Ook het aanschaffen van brandbluschmiddelen zijn goedkooper. Wethouder Odenhoven zegt, dat men niet vooruit kan zien en deze posten dus een zuivere schatting zijn, al zien sommige menschen het ook wel eens liever wat meer branden. De heer Vermeulen breekt nog een lans tengunste van den A N.W.B. en stelt voor deze f 15.— subsidie te verleenen. De Voorzitter zegt, dat men nu niet moet terugkomen op een besluit, dat in een vorige vergadering in deze genomen is. Wethouder Pubben adviseert den heer Vermeulen, den A.N.W.B. in overweging te geven de contributie te verlagen. Na eenige discussie gaat de Raad accoord, op voorstel van den Voor zitter, alsnog f 15,— uit te trekken voor den A.N.W.B. Inzake de Burgerwacht, zag de heer van Haren gaarne weer eenig leven in de brouwerij. Waarop de Voorzitter zegt, dat hij binnenkort een onderhoud heeft met den inspecteur en er in den loop van 1933 nog een opleving mag verwacht worden. De heer Vermeulen wijst er verder op, dat nu we hier geen bioscoop meer hebben, ook de kosten van filmkeuring kan vervallen, waarop de Voorzitter zegt, dat dit zoo maar niet gaat, daar de gemeente lid is van de vereeniging der gemeenten voor filmkeuring. Hij zou dan ook een dergelijk besluit ten zeerste be treuren, daar dan ook de waarborg vervalt, dat hier slechts toelaatbare filmen worden vertoond en deze eisch wordt steeds sterker. Ook moet men bedenken, dat er aan ieder con flict een einde komt, ook aan dat van den bioscoopbond. Bij den post keur- en slachtloonen, brengt de Voorzitter ter tafel het request bedoeld bij punt 14 der agenda. 14. Request van den Ned. R. K. Hanzebond van slagerspatroons te Noordwijk inzake verlaging keur- loonen. De Voorzitter wijst er op, dat dit punt reeds meermalen in den Raad is behandeld en er zelfs een Com missie voor is benoemd geweest, die echter ook niet met verlaging der keurloonen is gekomen. Verlaging der keurloonen, zal dan ook nooit meebrengen verlaging der vleesch- prijzen .en* daar het slagersbedrijf zich geheel op deze keurloonen heeft ingesteld. Als er dan ook een be drijf is, waarin nog winst gemaakt wordt, dan is het zeker het slagers- bedrijf. Alleen gedwongen zullen B. en W. overgaan tot verlaging der keurloonen. Zij zullen echter nooit den slagers een douceurtje be zorgen. De heer Vermeulen zou dezen post verhoogen, daar hij verwacht, dat wegens de malaise minder slachtingen zullen plaats vinden, waarbij nog komt de vele vrije huisslachtingen. Op een vraag van den heer Ver meulen waarom de post gemeente reiniging met f 100,is verhoogd, zegt de Voorzitter, dat dit zijn oor zaak vindt in de uitbreiding der gemeente, met den wensch, dat het personeel steeds coulant zal blijven tegenover het publiek, sluit de heer Vermeulen de discussie over dit onderwerp en vraagt thans, waarom de post onderhoud wegen met f 12000,lager op de begrooting prijkt. De Voorzitter zegt. dat we dit jaar geen kosten hebben aan de twee grootste wegen in deze gemeente, terwijl ook de grint veel goedkooper geworden is. De heer van Haren wijst er op, dat de gemeente een partij buizen voor het leggen van bruggen heeft aangeschaft, zeer ten nadeele van particuliere handelaren in deze. De buizen zijn dan ook goedkooper dan die van particulieren, tengevolge van welke concurrentie zij dan ook wor den gedupeerd. De Voorzitter zegt, dat het voer de zooveelste maal blijkt, hoe ont zettend moeilijk het is om iedereen tevreden te stellen. De Landbouw- bond is bij hem aangekomen met het verzoek om buizen te koopen ten voordeele van de boeren, aan welk verzoek de Voorzitter zonder eenige bedoeling heeft voldaan. Dat de boeren de handelaren met hun buizen laten zitten, als ze deze besteld hebben, acht hij dan ook zeer onge past. De heer van Haren twijfelt er niet aan, of de Voorzitter he. ft hiermede een goede bedoeling gehad, maar hij acht het onjuist, dat de gemeente een huizenhandel begint. De heer Houben zegt. wij worden naar den Gemeente-opzichter ver wezen, en terwille van de uniformi teit is het toch ook wel wenschelijk dat overal dezelfde buizen gebruikt worden. Wethouder Odenhoven zegt, dat dit alleen gedaan is om den hard zwoegenden boer te helpen. De heer van Harea blijft er bij, dat zooiets dan meer ligt op den weg van landbouworganisaties dan van Gemeenten. Op een vraag van den beer Ver meulen naar de kosten van de trot toirs, zegt de Voorzitter, dat hier onder begrepen zijn, de kosten van rente en aflossing der geldleening. Ook het pondenbezit acht de heer Vermeulen een gevaarlijk bezit. Hij zou ze verkoopen. In dat geval neem je het verlies, zegt de Voorzitter. De gemeente behoeft nog niet te verkoopen en geen enkele deskundige weet met zekerheid, wat er zal ge schieden. Ook herstel is mogelijk. De heer van Haren wijst er op, dat de gemeente nog een vrij groot bedrag belegd heeft in Ned. leenin gen tegen 3i/i pet., waarop de Voor zitter antwoordt, dat deze destijds goedkoop gekocht zijn en het daarin belegde kapitaal zeker 4i/2 tot 5 pet. afwerpt. Inzake verlaging der pachten zul len B. en W. tijdig met voorstellen komen. Er is echter op gerekend, dat evenals vorig jaar 10 pet. reduc tie zal verleend worden. Op een vraag van den heer Mil len of hieronder ook vallen de pachters na 1930, zegt de Voorzitter, dat deze pachters reeds gepacht hebben tegen lagere pachtsommen. Maar zou de toestand verergeren, dan zullen hieromtrent voorstellen gedaan worden. De heer van Haren meent, dat de post verhuringen en verkoopingen met f600 hoog zijn geraamd, waarop, de Voorzitter zegt, dit niet van tevoren te kunnen zeggen. Als we maar een groote verkooping krijgen, dan is de post al opgebruikt. Zoo zou men nog wel meer postjes kunnen afkrabben tot op de knoken, maar deze blijven dan ook over. De heer Vermeulen wijst uog op een post vergoeding St. Joseph- scholen, die op de begrooting staat met f 250.06 en in de memorie van toelichting op f 205.0Ó. De Voorzitter zegt, dat dit een typefout zal zijn. Ook de post Nij verheidsonderwijs ad f 15C0 acht de heer Vermeulen hoog. De Voorzitter verduidelijkt, dat dit verband houdt met de Land- bouwhuishoudschool, waarin ver schillende gemeenten moeten bijdra gen. Inzake de vorstregeling wordt de nieuwe steunregeling besproken en zoo komen we aan de arbeidsbeurs. De heer Vermeulen vindt f 1000 voor inrichting van kantoor te hoog, daar dit kantoor reeds jaren bestaat. De Voorzitter zegt, dat ook deze beurs met den tijd mee moet gaan en thans is omgezet in een gemeen telijke arbeidsbeurs, tevens disti iets- arbeidsbeurs. Ook het kaartsysteem moet worden ingevoerd. Ook heeft het de aandacht van den heer Vermeulen getrokken, dat er i 600 is uitgetrokken voor een hulpkracht, waartegen de Voorzitter opwerpt, dat wij de beurs hebbes overgenomen zooals ze reilt ea zeilt. Alles goed en wel zegt de heer Vermeulen, maar voor die hulpkracht is geen werk. Ook de heer van Boven meent, dat deze post van f 600 te hoog is. Ook acht spreker het geen werk, dat de Directeur geniet f 2200 salaris plus f 600 voor hulpkracht, plus vergoeding voor fiets, plus persoon lijke toelage en daarbij nog een zaak drijft. De Voorzitter zegt, dat het kan toor in den loop van 1933 zal wor den overgeplaatst en de kosten medegedragen worden door Rijk en naburige gemeenten. Bij den post belastingen bespreekt de heer Vermeulen de wenschelijk heid, om bedrijfsauto's buiten de personeele belasting te doen vallen. De Gemeente maakt toch op de auto's al een zoet winstje in den vorm van wegenbelasting. De Voorzitter zegt, dat voorstel len om grondslagen als hier bedoeld voor de belasting te doen vervalleD, reeds voor September moeten zijn aangenomen. Spreker acht de grond slagen in de gemeente Venray zeer matig. Bij den Kapitaaldienst, vraagt de heer Vermeulen naar een post van f 6000, waarop de Voorzitter ant woordt, dat hier bedoeld is de kosten van het aanleggen der aardebaan voor een weg naar de Rips. Z h.s. wordt de begrooting dan verder vastgesteld gewone dienst inkomsten en uitgaven op f 320616 17 en kapitaaldienst in ontvangsten en uitgaven op f 137495,88. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om hen te machtigen tot den verkoop van hakhout, turf slijk, oude materialen enz. zooals gebruikelijk gedurende het jaar 1933. Z.h.s. goedgekeurd. 4. Benoeming van een lid in de Commissie van Toezicht op het Lager onderwijs wegens periodieke aftreding van den Heer J. v. Meijel, vertegenwoordiger van de ouders van leerlingen, die de O. L. school bezoeken. Met 12 stemmen werd den heer van Meijel herbenoemd. 2 stemmen werden uitgebracht op den heer G. Michels, Volen. Vaststelling der vergoedingen ten behoeve der verschillende bijzon dere scholen over 1930, overeen komstig het bepaalde bij de artikelen 101 en 103 der Lager Onderwijswet 1920. Z.h.s. werd fis vergoeding vast gesteld op f 6AT per leerling. 7. Verzoek van M. Tacken, Langstraat om ontheffing van riool belasting wegens het onbewoonbaar zijn van zijn woning Langstraat 21. Na uiteenzettiug door den Voor zitter, besloot de Raad hiervoor out- heffiug te verleenen over een tijdvak van 8 maanden, mits de woning in dit jaar niet meer verhuurd wordt. 8. Ingekomen reclames van A. van de i'asch en G. Roefs tegen hun aanslag in de Rioolbelasting. Na uiteenzetting van den Voor zitter besloot de Raad z.h.s. de aan slagen te handhaven, die in zekeren zin voor belanghebbenden uog een voordeel inhouden, wijl de winkel ruimten in de vaststelling der huur waarde voor een vierde gedeelte is berekend. 9. Voorstel van B. en W. om aan W. van Stiphout te verkoopen een perceel ontginningsgrond ter grootle van circa 1 H.A. voor f 300 per H.A. Z.h.s, ging de Raad met het voor stel accoord, onder beding, dat op dezen grond een woning gesticht zal worden. 10. Voorste! van B. en W. om enkele strookjes weg aan den publie- ken dienst te onttrekken en aan de Provincie te verkoopen eenige aan- scheuten langs den Maasheeschen weg in verband met den aanleg van een fietspad. De Voorzitter zet uiteen, dat het wenschelijk is, mede fn verband met de werkverschaffing, deze strookjes grond aan de provincie te verkoopen voor f 1 per perceel, ongeacht de grootte der perceelen. De provincie legt lango den Maasheesche weg een fietspad. 11. Voorstel van B. en W. tot onttrekking aan den openbaren dienst van verschillende stukjes weg en verkoop van deze strookjes en diverse andere aanscheuten. Z.h.s. besloot de Raad verschil lende stukjes weg aan particulieren te verkoopen als aanscheuten. 12. Mededeeling der door B. en W. vastgestelde instructie voor den Directeur van den gemeentelijken dienst der W. V. en A. B. en van het huishoudelijk reg'emeDt voor de Commissie van Toezicht. De Voorzitter deelt mede, dat deze bescheiden ter inzage van de Raadsleden liggen. Op een vraag van den heer Millen wordt besloten deze in afschrift aan den Raad toe te zenden. 13. Schrijven der Ned. Spoor wegen inzake invoering buurtverkeer en marktverkeer. De Voorzitter zegt, dat een schrij- ven is ingekomen van de S.S., om op het traject Venlo-Venray buurt verkeer in te voeren, terwijl de Raad kiezen mag tusschen marktkaarten van Venray naar Nijmegen of marktkaarten Boxmeer Venray op de marktdagen alhier. B. en W. stellen voor, om voor d;n tijd van 1 jaar een proef te nemen met marktkaarten van Box meer naar Venray op Venraysche marktdagen. Hiermede zou kunnen worden aangevangen op 1 Maart. De prijzen der retourkaartjes voor de bus worden verlaagd tot 30 ct. Verder behoudt Lde Raad zich alle vrijheid voor. Z.h.s. aangenomen. 15. Voorstel van B. en VV. tot opnieuw verhuring der woning thans bewoond door den voorwerker bij het Staatsboschbeheer, M. Manders. De Voorzifter zegt. dat de huur termijn om en stelt daarom voor. behoudens goedkeuring van Ged. Staten, om deze woning weer voor 6 jaren te verhuren voor f 156. 17. Request van het St. Thomas college te Venlo tot het verleenen eener subsidie. De Voorzitter zegt, dat in 1932 1 jongeman uit Venray dit college heeft bezocht. Dit college is een H. B S. of een 5-jarige Handelscursus. Zouden er nu in de toekomst meer dere jongelui naar dit college gaan, dan wil de Raad een subsidie van f 50 per leerliog in welwillende overweging nemen, doch verder wordt alle vrijdom van handeling voorbehouden. Z.h.s. gaat de Raad hiermede accoord. 18. Voors'el van B. en W. tot het beschikbaar stellen uit de ge meentekas voor het eerste halfjaar 1933 van eeD bedrag van 239 x f 0.75 aan het plaatselijk crisis comité teneinde een extra steun te kunnen verleenen aan bij de door het Rijk gesubsidieerde werkverschaf fingen tewerkgestelden voor kleeding schoeisel enz. Z.h.st aangenomen. 19 Voorstel van B. en W. tot het in beginsel besluiten tot invoe ring van een steunregeling voor werkloozen voor zoover deze niet bij een werkverschaffing kunnen worden geplaatst en hen uit to noodigen Z. E. den Minister vaD S:aat, Miuister van Binnenlandsche Zaken te verzoeken een steunrege ling als vastgesteld bij diens besluit van 15 Januari 1932 no. 800 Afd. W. S. -voor deze gemeente geldig te verklaren en in werking te doen treden op een nader door Z. E. in overleg met B. en W. te bepaleD tijdstip. Na uiteenzetting van den Voor zitter, krijgt de heer Millen het woord en merkt op, dat de Raad, indien hij het voorstel zoo aanneemt alle macht uit handen geeft. Spreker wenscht dat de Raad moet beslissen wanneer in overleg met den Minister de steunregeling in werking moet treden. De Voorzitter wijst er nog op, dat B. en W. verantwoordelijk zijn en niet de Raad, zoodat zij als dragers de verantwoordelijkheid zich niet kunnen schikken, naar een toe vallig bij meerderheid van stemmen aangenomen voorstel van den Raad. Ook de heer van Boven is het met den heer Millen eens. Over den norm is hij zelfs zeer tevreden. De heer Vermeulen vraagt zich af. wat er zou geschieden, als B. en W. en de Raad het niet eens zijn. Wethouder Pubben constateert met vreugde, dat de arbeidersafcevaar- digden over de normen tevreden zijn. De vrees, dat B. en W. niet vlug genoeg zouden ingrijpen, acht spreker echter ongegrond. De heer van Boven wijst er nog maals op, dat bij eventueele aan neming B. en W. het heft in handen hebben en de Raad niets heeft in te brengen, wat spreker ten zeerste be treurt. Tot stemming overgegaan blijkt dat het voorstel van B. en W. is aangenomen met 10 tegen 4 stemmen Tegen stemden de heeren v. Boven, Millen, Arts en wethouder Oden hoven. 20. Verzoek van K. Klasens, opzichter Ned. Heide Maatschappij om eene tegemoetkoming te ontvan gen uit de gemeentekas voor zijne kinderen, die de protestant Christe lijke school te Boxmeer bezoeken overeenkomstig het bepaalde in art. 13 der Lager Onderwijswet 1920. De Voorzitter deelt mede, dat er inmiddels een schrijven is ingekomen van adressant, waarin hij zija verzoek intrekt, zoodat dit punt niet behan deld behoeft te worden. Verder deelt de Voorzitter mede, dat alsnog zijn ingekomen dank betuigingen voor verleende subsidies van Fanfare Leunen en Merselo, Patronaatscommissie. Volkshuisves ting en Volksbelang. Bij de rondvraag wijzen de heeren Arts en van Boven er op dat elders goedkoope boter verkrijgbaar is.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6