Tweed© Blad van „FEfELi El MAAS" Reinigingsdienst. Rond de boerderij FEUILLETON. Mouris de Snijer. rgsursMSisspiiLiM! Varia. Zaterdag 31 December 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 53 Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter algemeene ken nis, dat degenen, die gebruik wen- schen te maken van den Gemeente lijken Reinigingsdienst, zich in den loop der maand Januari kunnen aan melden bij den Gemeente-Ontvang er. Het verschuldigde bedrag ad fl 5.— moet gelijktijdig worden gestort. Degenen, die reeds bij den Reini gingsdienst zijn aangesloten, behoe ven zich niet opnieuw aan te mel den. Hun wordt de kwitantie in den loop der maand Januari aan huis gepresenteerd. Nogmaals zij in het kort de rege ling van den dienst aangegeven: 1. De reinigingsdienst zal voor- loopig omvatten het navolgende ge deelte der gemeente: Kruisstraat, te beginnen bij de vroegere brouwerij van Hulsman, Paterslaan, Langstraat vanaf de Ma rechausseekazerne, Leeuwstraat, Hen seniusstraat, Patersstraat tot Gymna sium, Henseniusplein, Schoolstraat, Hoenderstraat, Bontekoestraat, Eind- straat tot St. Josephsgesticbt, Markt straat, Markt, Grootestraat Hof straat, Stationsweg tot St. Servatius- gesticht, Maasheesche weg, St. Oda- straat, Willemstraat. 2. De huisvuilnis, welke zal worden opgehaald, zal bestaan uit vaste stoffen als keukenafval, asch en ander huishoudelijk afval. 3. Faecaliën of aan hevige rot ting onderworpen stoffen, fabrieks afval of van afbraak komende ma terialen zullen niet worden aange nomen. 4. De vuilnis zal worden alge haald eiken Zaterdag tusschen acht en twaalf uur voormiddag en zoo noodig tusschen een en -vijf uur namiddag. 5. De komst der vuilniskar zal door ratelen worden aangekondigd 6. Elke aangeslotene kan oa deze aankondiging de vuilnis in een behoorlijk gesloten bak, ton of em mer, welks inhoud niet grooter mag zijn dan 1/10 M8. buiten de deur zetten. 7. Het buitenzetten van vuilnis bakken op andere tijden is verboden. 8. Voor feestdagen of bijzondere omstandigheden kan ook op andere dagen dan des Zaterdags het vuil worden afgehaald. Voor het afhalen van vuil van fabrieken, gestichten, bedrijven van industrieelen of commetcieelen aard of landbouwbedrijven, waar het vuil niet in gewone bakken wordt gestort, doch op met de vuilniskar bereik bare plaatsen op hoopen wordt ge zet of in bijzondere bergplaatsen wordt opgeborgen, bedraagt de ver goeding f 0.75 per M3 of gedeelten met een minimum van f 1.50. De aangiften hiervan moeten 14 dagen tevoren ten kantore van den Gemeente-Ontvanger geschieden. Venray, 23 December 1932. Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO De Secretaris, VAN HAAREN, wegens broederdlenst, kostwinner schap, of wordt opgeleid tot een geestelijk ambt, kan hiervan bij de aangifte mededeeling doen. Voor nadere inlichtingen kan men zich ter Secretarie vervoegen. Venray 13 December 1932. De Burgemeester van Vemay, O. VAN DE LOO. BEKENDMAKING Inschrijving voor den dienstplicht De Burgemeester van Venray her innert de in 1914 geboren mannelijke personen aan hunne verplichting om zich in de maand Januari a s. ter inschrijving voor den dienstplicht aan te geven. Voor de inschrijving zal speciaal zitting worden gehouden op 6 J a.s. tusschen 9 en 12 uur voorm. Hij, die meent in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienst Een Tafereel uit 't Noord- Brabantselie dorpsleven, uit „de tachtiger jaren." Een feit is het ook, dat de ak kers van onzen boer sedert de laatste jaren erg vermagerd zijn bij gebrek aan eene zorgvuldige bewerking en een goede bemes ting. Voor jaren was de boerderij in goeden staat de akkers brachten koren, aardappels boekweit voort, dat het een lust was om te zien, en de velden le verden overvloedige voedzamen klaver en gras op, natuurlijk al tijd onder voorwaarde, dat het weer meesloeg en er genoeg re gen viel. Ja, zelfs konden de ak kers toen wel tegen een klein stoctje, tegen eene riet al te lacg durige droogte, want ze zaten goed in den mest; doch hoe is het gesteld? De grond is vermagerd e.i u t^ezogen en brengt bij lan gena zooveel niet meer op als vroeger. Hoe kan dat ook anders Het vee op den stal is mager en slecht en mager vee geeft slecht en mager mest en zonder goede bemesting wint men niets in de heide8treken. rond de boerderij; Toch bestaat er wel tusschen de uitkom- bedrijf en politieke De politiek het klinkt raar. eenig verband sten van het maatregelen, En al is de boer over 't algemeen buitengewoon onverschillig als het de politiek betreft, de politiek houdt zich niet onverschillig, ook Diet als het den boer aangaat. Wij staan aan den vooravond van het oogenblik, dat onze R.K. Staats partij hare poorten zal sluiten en aan den ingang een bordje met verboden toegang" voor nieuwelin gen plaatsen zal. Nog een spanne tijds en we hebben het allergewich tigste vier-jaren-gebeuren van de verkiezingen der leden voor de 2de Kamer der Staten Generaal. Het sein voor de „start" is al ge geven. Men heeft al eens rondge neusd wat daar in den Haag al zat en moest blijven zitten en men heeft dienovereenkomstig zetel -omschr ij ving toegepast; dertien personen safe gezet. Die zijn al gekozen Maar de kiezers moeten ze toch nog eens gaan kiezen... En de kiezers en de kiesvereeni gingen van het platteland rusten in vredige rust. Slapen 1 Wat een wonder... Roeland heeft in dit blad al meer malen den wekker laten aframmelen, de politieke plattelandsslapers wakker te schudden. Maar als de wel niet om hun pienterheid be roemde plattelanders hun oogen uitgewreven hebben en 't „spulgoed" zien liggen, draaien ze zich toch nog maar 'ns om... Ze kennen Sinter klaas toch Verschillende kiesvereenigingen zijn niet bij mekaar gekomen om het program van actie te laten behan delen. Waar is dat ook goed voor? Wat heeft men aan een behandeling van iets, waar toch zoo goed als niets aan te veranderen is Maar men kon toch amendemen ten indienen. Indienen, zekerDoch wie den gang van zaken gevolgd heeft, zal we'en, dat ze dan ook even zeker de hoogste vergadering getorpe teerd waren geworden, evenals zoo vele andere getorpedeerd zijn. Nu neem ik wel aan, dat de p'at telandskiezer van zulke diDgen geen kaas heeft gegeten, maar waarom zet men hem dan het menu voor, dat bovenop wordt gestoofd,, als hij toch niet weet of ie 't m?. den lepel of de vork moet eten Dit moet volgens sommigen zijn vanwege het democratisch element in onze kiesvereenigingen Doch met eenig variant kunnen we op vele bepalingen sommige ar tikelen uit de gemeentewet,toepassen b.v. de leden der Tweede Kamer worden door den verkiezingsraad met medewerking der kiezers, onder onze goedkeur.ng aangewezen. De plattelands kiezers gelooven niet meer aan eenige practische mede zeggenschap. Zij zijn van meeniog dat gezien het huidige kiesstelsel het vaak op de spits drijven van het politiek advies (personen advies) de mentaliteit der massa, de verkiezin gen voor de groslijst niet veel over eenkomst met werkelijke verkiezin gen meer hebben. Ze hebben den indruk, dat ze slechts behoeven te herkiezen, wat van bovenaf reeds gekozen was. Hiertegen is. ook van de zijde van het platteland, reeds vaak verzet ge rezen, doch zonder resultaat. En re sultaat verwachten ze ook iD de Daaste toekomst niet. Dan redeneeren de boeren daar niet meer tegen, ze vechten niet tegen windmolens, maar berusten. Doch berusten in onverschilligheid. Omdat ze den indruk niet kunnen verzetten dat zij, zooals ik dezer dagen in een ander weekblad las: .verlaagd wordeD tot een dood stem- automaat No. 1" en verder: „het is alsof vele leiders met blindheid zijn geslagen, wijl ze niet zien, hoe heel de massa zienderoogen van hen af- groeit, net als de socialisten van de catholieken. Dat is niet overdreven, want levende onder het volk, kon men dit dagelijks constateeren. Men vindt de verkiezingen met al wat daaromheen zweeft in de kies vereenigingen, slechts een manoeuvre waarvan tevoren reeds is vastgesteld wie 't winnen zal. Nu wijst men steeds op de nood zakelijkheid van leiding om debeste candidaten niet op te offeren aan minder geschikte of misschien zelfs aan z,g. biercandidaten. Op de eerste plaats geloof ik niet, dat dit zoo'u vaart zou loopen en als dit wel is, dan begrijp ik niet, dat men een stelsel onder het volk heeft losgelaten, hetwelk men dat volk niet durft laten te gebruiken, zonder het aan den leiband te hou den. Dat m^n het volk het algemeen kiesrecht heeft gegeven, maar van oordeel is, dat dit niet in zijn eigen en het algemeen belang kan aanwen den. Of in 't belang der leidende po litici. had ik bijna geschreven Maar dat was maar een oogenblikkelijke voorbijgaande gedachte. En toen het Nederlandoche volk met de zegening van het algemeen kiesrecht werd verrijkt, zat er nog geen enkele boer in de Kamer; al leen knappe menschen 1 Weinigen ten plattelande werken nog met toewijding in de kiesveree ging. De meesten doen het om mo tieven van buiten. Niet uit over tuiging of 't besef te arbeiden in een ideale politieke atmosfeer. Men kan daar rekening mee hou den en stellen positieve daden. Men kan 't ook andets doen en veroor deelen en beschuldigen de lauwen iragen van harte. Ik verwacht 't laatste, maar of het juist is en het beste Ondertusschen dommelt het plat teland zijn politieken slaap en ook mij vielen eens de oogen dicht en toeD droomde ik. Ik droomde, dat ook boeren waren, die geschikt bevonden werden, ook door de lei dtri. voor 't Kamerlidmaatschap; dat zij ook in den Haag niet meer werden ontvlucht, evenals een boer besmet vee ontloopt; dat iedereen er prat op gaat met Braat" geen rekening te houden en dat hij dus niet aansprakelijk gesteld kan worden, dat men geen maat regelen kent of neemt om de cri.-is te bestrijden; dat dus onze geleerde politici het niet wil of niet kan; dat verondersteld werd, dat de boeren dit zeker wel willen en óók bekwaam zijn om 't niet te kunnen dat in een tijdperk van econo mische bloei ook de boeren bevoegd zijn om zulk tijdperk zijn gang te laten gaan; dat men zich niet meer schaamde over zijn eigen werk, n.l. het legge; van 't algemeen kiesrecht in handen van onmondigen (anders behoefden ze immers niet aan een advies koordje dat iedereen bij 't stemmen voor de groslijst één stem uitbracht; dat "t platteland toen klaar wak ker werd en iedereen propagandist van de kiesvereeniglng... Droom ik nog....? AGRARUS. In zooverre konden de boeren dus wel gelijk hebben. Nu wij Mouris de Snijer in doen en lalen eenigszins nader hebben leeren kennen en hem hebben leeren beschouwen als een gemakzuchtig en ijdel mensch willen wij ook kennes maken met zijn e rnig kind, hel twintigjarige Hanneke. Hanneke is eene flinke boerendeern met gezonde, blozen de wangen en stevige handen, het tegenbeeld van vele zwakke, blee- ke modepopjes onzer steden. Hoe wel zij een gevoelig hart bezi'. is zij verre van die ziekelijke senti mentaliteit onzer hedendaagsche romanlezende stadsjuffers. Zij kan duchtig de handen uit de mouw steken en heeft zirg en overleg ook; hierin is zij het evenbeeld harer te vroeg ontslapen moeder. Zij bemint haren vader harte lijk, en hoewel zij niet blind is voor zijne gebreken, zoekt zij die toch, als een rechtgeaarde dochter, te vergoelijken; door hare vlijt en zorg poogt zij zooveel mogelijk haars vaders gebrek aan energie en arbeidzaamheid onschadelijk te maken. Zij werkt.dan ook van den /roe- gen morgen lot den laten avond, en ofschoon haar vader haar meer dan eens beknorde en haar voor hield, dat het de dochter van een wethouwer niet betaamde zich zóó uit te sloven in deze zaak volgt zij haars vaders wensch niet en weigert zij volstandig een meid in huis te nemen, voorgevende dal zulk een tweede persoon in huis haar maar hinderen zou in hare gewone bezigheden. Bij hare zucht tot orde en werk zaamheid heeft Hanneke een goed hart en een echt godsdienstig moed. Waar het in hare machFis armen, zieken of ongelukkigen bij te slaan of te helpen, zal zij het nooit verzuimen, terwijl zij boven dien bij al haar doen en laten God voor oogen houdt en Hem met een vroom en kinderlijk ge moed dient. Wel lalen hare bezigheden het haar niet toe, gedurende de werk dagen de kerk te bezoeken, maar op zon- en feesdagen zal zij zoo min mogelijk de godsdienstoefe ningen verzuimen en ze altijd met aandacht en stichting bijwonen. Hanneke is dan ook bij jong en oud, bij rijk en arm bemind geacht als eene brave, zorgvolle dochter als een goed en godsdiens tig meisje. TWEEDE HOOFDSTUK. Hel Gildefeest. Het was feest in het dorp Heide- kamp, een groot feest. Het gilde van Ste. Catrijne hield koning- schieten dien dag, den 7 September Dat was eene buitengewone plech tigheid, want elke vijf jaar komt zij maar eenmaal voor. Geen wonder dus, dat dien dag Ingekomen en vertrokken personen van 16 tot 23 Dec. INGEKOMEN J. G. P. M. Camps, z.b., Oostrum 19 van Venlo J, W. A. M. Goumans, slager, Kerkpad 3 van Keulen M. A. A. Folbers, dienstbode. Kruisstraat 5 van Venlo E. Ch. M. Eibers, id., Eindstraat 21 van Hoorn v. d. Heuvel, id., Boschweg 4 van Eindhoven J. H. L. Rutten, bakker, Groote Maikt 4 van Bergen (L.) J. H. W. Stevens, dienstbode H 33c van Maashees D. H. Timmermans, onderwijzeres, Castenray G 33 van Helden L. Janssen, Coiffeur, Maasheesche weg 4 van Hoensbroek J. H. Derickx. Schoenmaker, Lang straat 34 van Nijmegen W. J. A. Segers, onderwijzeres, Ovcrloor sche weg 2 van Helden A. W. v. d. Hoef, dienstbode, Groote Straat 25 van Bergen (L.) D. Braun, carr. bouwer, Hensenius plein 9 van Valkenswaard A. J. M. Gossens, broeder, Station- weg 32 van Eindhoven. VERTROKKEN G. P. A. Jaassen en gezin, landb., naar Horst Melderslo A 4 H. de Jong en vrouw, waterbouwk. opz., naar Assen, Sluisstraat 11 M. Th. van Gend, dienstb., naar Helmond, Prins Hendriklaan 27 A. P. Linders, idem, naar Bergen Well; J. F. H. v d. Voort, z.b., naar Deventer, Brinkgrevenweg 7 W. Cammann, dienstbode, naar Crefeld, Winkelstr. 19 W. A. Reynen, bakker, n. Venlo J. W. van Rhee, z.b., n. Blerick, Kloosterstraat 33 J. P. J. M. Doedens, Pater, naar Megen A. 114; J, H. de Bruyn, dienstbode, naar Sambeek H. W. Royen, verpleger, naar Heerlen. Brief aan neef Hubert in Brabant Beste Deef Ge zult niet weten Neef, waarom I ik zoolang niets meer van me liet hooren, maar getroost je met de I gedachte, dat ik geen tijd had om I schrijven ik had 't te druk met prakkezeeren, hoe ik 't zou aanleg f. I I en tatsoen, de voorkeur te aeven gen om d,t jaar nog een varken bQven de mod 8e geslacht 'e krijgen, zonner de 9 Hfa d moed uw gezondheid koperen schrabbers per kilo te be h de vooioor- talen ik hoor zeggen, dat een be- j lastingbiijet daar bij te pas komt, is H i 1100 ,f3' dat waar Neef Hubert Kun je mij 1deQ moed- ,e scb'lnen wat dat ook spoedig mededeelen Ik zou 'H d(m graag hebben, dat je mij eens een - antwoord schreef op de hierna vol-1" fe le"?V s,chudden de mcn" schen er ook hun hoofd om. t F i-i_ «..tl Hebt den moed, om vast te hou- Is t werkelijk een wet, dat lk den wa( bllJ d j d d mijne varkens van een oormer* voorzien moet hebben Of is het merken soms een voorschrift van een particuliere instelling Is het in voor raad hebben, of vervoeren van var kens zonder een oormerk ook straf baar en als 't werkelijk een wet is, de overtreding strafbaar, waar ergens staat dat geschreven en welk artikel is dat Ben ik ook ver plicht om 't een of andere papier te teekenen, vóór of na 't meiken van de varkens en als ik niet teeken, merkt men de varkens dan toch of niet Beste Neef, ge moet mij cok eens schrijven, hoe 't met de belasting wet in elkaar zit. Kan men ook een oude Weduw- lagescaisa Hililiillagia. Een einde aan liet lyden Het voortdurend succes van Fos ter's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. „Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal." „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger gekend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden," zoodanig druk ken duizenden dankbare personeD zich uit. Pas oprugpijn, duizeligheid zeuuwpijaen, rheumatiek, spit, urine stoornissen, blaasaaodoeningen, water zuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking der organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven en dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen, Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en heginnen weer gezond te worden Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. alles op de been w«s, dal jongen oud uitliep en geen besje bij haar spinnewiel bleef. Koningschielen Op het hooren var. dat woord alleen klopte het hart van menig jongen man ook van don oudere van dagen met sneller slagen. De bekwame schutter, wien het gelukte den vogel van den hoogen schutsboom af te schieten, zou ge vierd en toegejuigt worden, hij zou koning zijn, v.jf jaar lang, koning van het gilde Ste. Catrijne Wanneer wij van het Heide- kamper gild spreken, stelle men zich niet een dier nieuwmodische vereenigingen voor zooals ei steden en dorpen in steden vooral in massa gevonden worden en wier eenig doel het in herberg en sociëteit bijeen komen, bier of wijn te drinken en als het nee plus ultra van gezelligheid een kaartje te spelen of een partijtje biljart te maken Ons gilde was eene vereeniging van broeders, mocht men haast zeggen, en al liep er ook wel een beetje ijdelheid en ijverzucht onder zooals bij iedere menschelijke in stelling, toch bevallen de statuten van het Ste Catrijne-gilde zeer veel schoons en doelmatigs. Het was dan ook eene instelling uit vroeger eeuwen, en de stichtings brieven, die met groote zegels prijken, zijn voorzien van de eigen handteekening der hertogen van Brabant. Indien gij voortdurend last hebt van hoofdpijn als gevolg eener slechte spijsvertering, gebruik dan een poosje Foster's Maag pillen, het betrouwbare laxeermiddel. 0,65 per flacon. Ingezonden. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Hebt den moed Hebt den moed, om te erkennen 1 dat gij arm zijt, gij ontneemt daar door aan de armoede hare scherpste pijniging. Hebt den moed, af te zien van I hetgeen gij niet noodig hebt, al be- I geert ge het ook te bezitten. Hebt den moed, uwe middelen I niet te overschrijden, als gij uwe I vrienden bij u noodigt. Hebt den moed, liever den arme I te geven, dan uw geld aan pronk en J pracht te verkwisten. Hebt den moed verzoekenden af I te wijzen, als gij geen nut van uwe j gave verwachten kunt. Hebt den moed eerst voor gezond I voedsel en gezonde woning te zor gen, voor gij voor iets overtolligs I uw geld uitgeeft. Hebt den moed iemand te zeggen waarom gij hem niets leenen wilt. Hebt den moed, om aan eenvoud fatsoen, de wat voorbij gaat. Hebt den moed om wat eerbied waardig is. te achten, in welk kleed het ook tot u komt, oneerlijkheid jen lengen echter te bestrijden, iü wie ze ook bedrijft. Hebt den moed. uw meening te zeggen, als bet noodig is. Hebt den moed, een vriend in armelijke kleederen te kennen, ook al zijt ge fijn gekleed en al gaat gij met rijke lieden om. Hebt den moed, om uwe slechte neigingen en gewoonten te bestrij - den, dan zult ge een held zijn, al j draagt ge ook geen wapenen. Evangelie-verklaring. Een predikaat, die sprak over de vrouw van bijna 80 jaren, die zoo I geschiedenis der Samaritaansche goed als geen inkomen heeft, en van I vrouw bij de put van Jacob, begon ouderdomsrente moet leven, ook I oa voorlezing des evangelies aldus dwingen om belasting te betalen Is I „Verwondert u niet mijne geliefden, het wettelijk, dat zulke oudjes nog I jat Bet evangelie zoo lang is, want belasting moeten betalen Als zoo I Bier is een vrouw aan 't woord." iets eens voorkomt Neef, waar moet ik dan naar toe schrijven Beste Neefkun je mij ook schrij ven of het geld, wat voor steun aan I de boeren wordt bepaald of uitge trokken, allemaal ten bate van den I Uit de school. - Vader, zei Jantje, de meester had het vandaag over het v.nden van den grootsten gemeeoen deeler. Zoo, zei de vader verrukt. boer komt of komt daar ook veel I hebben ze dat ding nu eindelijk ge- van ten bate der pennenmtnschen om boorden te strijken Beste Neef, ge zult zeggen, waar-1 om vraag je dat allemaal, och ja, ik ben al zoo oud, en ik weet van I alles nog zoo weinig. Ik ga wel dikwijls naar de een of andere ver-1 vonden, daar zochten ze al naar, toen ik nog een kleine jongen was. Slim. Boer Knillis zou Zondagsmorgens zijn nieuwe schoenen aantrekken, maar hij kon er onmogelijk in ko- gadering, maar dan zeg ik nooit ImeQ- iets, en een ander heeft 't druk met stilzwijgen. Hoe gaat 't in Brabant, beste Neef heb je Uw varkeDS ook laten merken en heb je ook getee- kend en hoe gaat 't met de vracht auto's i Brabant hoe rijden ze zich daar dood in de portomonaie of tegen de boomen aan hier in Ven ray rijden ze niet veel tegen de boomen aan. Kom je met Nieuwjaar ook naar Venray, Neef als je komt dan moet je Diet met de stoomfiets komen, pas op voor dat dood rijden... Enfin. ge schrijft me zeker wel spoedig terug, en verder de groeten vaa je Oom HARIE. Limburg den 27 Dec. 1932. En de oude middeleeuwsche ge bruiken zijn nog verre van schaft of in vergetelheid geraakt Nog altijd worden de gildebroe- ders bij hel roffelen der trommen ter Verdulleme riep hij ongedul dig geworden uit. ik geleuf, da'k er nie eerder in zal komme, veur da'k ze 'n paar keere aan gehad heb. De Evangelist Lucas. De groote geleerde, Lessing, nam eens zijn intrek in een herberg, waar hij zich een kamer liet wijzen Hij zette zich daar aan tafel, legde een boek voor zich en begon te lezen. Daar wordt de deur geopend, een vreemde treedt binnen en stelt zich vlak naast den in de lectuur ver- Nieuwsgierig en brutaal vraagt de nieuw aangekome- „Mijnheer, wie zijt gij Lessing, ontstemd over deze vrijpostige onder breking en dit brutaal optreden, ant woordt kort: „De evangelist Lucas." Gelijk men weet, wordt deze evangelist afgebeeld met een os 1 roerd het gilde heeft hare vaste tromslagers eene talrijke menig te mannen, met geweren gewa- 1, begeeft zich naar de alge- vergadering bijeen geroepen. I meene vergaderplaats, altijd gaat hel aannemen van Het is tien uur in den voormid- een nieuwen broeder met middel-1 dag; nogmaals weerklinkt de trom- eeuwsche plechtigheden gepaard I slag; de grootste helft van de en heeft het gilde nog zijn hoofd- mannelijke bevolking is reeds Ier man, dekens, officianten, enz als plaatse op het marktplein, ver in den goeden ouden tijd; nog eenigd. Ook de hoofdman met zijn allijd worden er jaarlijks op den s af, dekens, officianten en vaan* feestdag van Ste.-Catrijne plechtige I deldrager, staat voor het raadhuis missen opgedragen voor de leven-1 geschaard een teeken van eerst- de en overledene leden van het genoemde en de optocht formeert gilde, en wanneer een gildebroe- zich 1 der sterft gaan al de leden der De waardigheidsbekleders, voor- vereeniging naar het huis van zie i van hoogo hoeden met wap- den doode en bidden er het rozen- perende pluimen, gaan natuurlijk hoedje, en de gildebio de s dragen vooraan, terwijl de candidalen zelve het lijk naar de kerk en naar het koningschap, met hunne niemand is vrijgesteld van dat lange, ouderwetsche geweren op schoone werk van barmhartigheid, I den schouder, volgen. Schie^ de dan de zieken en zij die zich geheele bevolki »g van Heidekamp buitenslands bevinden. begeleidt den optocht; weldra heeft Later doet het gilde nog eer. deze den bontgek'.eurden schuts- paar missen lezen voor de ziele-1 boom bereikt, rust van den overledene, en zoo Zie, de ranke ijzeren stang ziet men dat de Kerk nog haar I draagt reeds den sierlijk beschü- weldadigen invloed doet gevoelen I derden, houten vogel, en alle op die schoone instellingen, welke I schutters zien hem met begeerige eene herinnering zijn uit lang I blikken aan en omklemmen vaster vervlogen tijden. hunne vuurwapenen die den vogel Met onze uitwijding hebben we daar hoog in de lucht zullen neer- het groote feest van hel koning- schieten en den gelukkige voor schieten uit het oog verloren wijl vijf jaar tot de waardigheid zullen haasten ons dus er op terug tel verheffen van koning van het al komen. [oude gilde van St. Catrijne. Hoor, de trommels worden ge-| Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 5