«TIUPUNKIN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. [jAtF^ (manufacturen! YOOBDEELlöST/) (manufacturen i YOORDEEUQSï/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Bij de Jaar* wisseling Herinneringen aan 1932. GELUKKIG NIEUWJAAR! R. K. Kiesvereeniging ALGEMEENE VERGADERING Algem. weekoverzicht Provinciaal Nieuws Zaterdag 31 December 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 53 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS i BLIJKEN TOCH HET PKIJS DER A./VERTENT1EN: 1 regels 60 cent, elke regel meer 7 bij abonnement lagere tarieven Uitgave van-FIKMA VAN DEN MUNCKHOF VBNUAV Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 et., per post 75 cent yoor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent Eindelijk moet de jaarwisseling een beetje somber steramen, althans wat ernstig. Er is immers weer een jaar gevloden van de korte spanne tijds, welke ons hier op aarde is toebedeeld. We hebben weer een mijlpaal benaderd op onzen levens weg en of we ooit aan den volgen den zullen geDaker, weten we niet. En toch Slechts weinigeu zullen dezen keer met weemoed scheiden van het af geloopen jaar. dat de algemeene welvaart zoo zeer omlaag haalde. Met een zucht van verlichting zien we het einde van 1932. God dan kende, dat het alles tenminste nog zoo is afgeloopen. Dat de wereld geen volslagen ruïne werd en het economische leven van de totaalheid der ontwrichting bleef gespaard. Want dan immers de onna- denkeoden mogen zich dat wel eens goed bewust worden dan zou de ellende heelemaal niet te dragen zijn geweest. Men moge al afgeven op onze maatschappelijke „orde", wie het restant dier orJe tracht te onder mijnen. vóór een nieuw en beter economisch bestel is opgebouwd, die bezorgd daarmee aan de werk- loozen geen arbeid, maar beneemt aan de maatschappij de mogelijkheid om de ergst geslachtofferden te ondersteunen en duizenden mede- menschen voor broodnood te be hoeden. Maatschappelijk en economisch was 1932 een slecht jaar en daarom zijn we tenslotte blij, dat h t been is en we een nieuw jaar mogen be groeten. Dat laatste feit geeft op zich zelf reeds reden tot nieuwe hoop. Wie is het niet eens gebeurd, dat hij in een huis allerlei ellende en narigheid moest meemaken. Och, dat huis had feitelijk geen schuld er aan, maar heeft men dan toch niet het gevoel, of in zoo n woning alle energie verslapt blijft en er nooit uitzicht zal komen op betere tijden Eerst als we dan in een nieuwe omgeving zijn aanbeland, pakken we de zaken met fnsschen moed aan en openen zich perspectieven. Met zulk optimisme gaan we ook 1933 in Een vol jaar ligt weer voor ons, een jaar, waarin veel kan gebeuren, véél zich kan wijzigen en beteren Is het niet, of de eerste teekenen van een betere toekomst zijn waar te nemen Hier en daar durft men te spreken van eenige opleving in handel en industrie. De vooruitzichten van de ontwapeningsconferentie zijn gunsti ger. Het schuldenvraagstuk is wat verscherpt, maar dat zal een defini tieve regeling bespoedigen. De kan sen voor onberekenbare politieke avonturen bij onze Oosterburen zijn verminderd. De loondruk tendenzen schijnen iets te verslapoen. Groote werken worden voorbereid. Men leest in de kra iten, hoe de bedrij vigheid in de havens wat toeneemt. Hier en daar gaat wat méér ge bouwd worden. We zouden niet graag willen suggereeren, dat het einde van de crisis voorbij is, maar we gelooven wel, dat zich perspectieven openen van een langzaam, zeer geleidelijk economisch herstel. Het jaar gaat pas beginnen en er kan dus nog véél gebeuren. Dat we ons daarom allen mogen bezielen met den moed om tot het bereiken van een betere toekomst mede te werken.... Moed en trouw zijn noodig om te slagen in het leven. Wij, de re dactie van dit, ons plaatselijk blad. zullen alles doen om den moed van onze lezers te schragen, trouw is een individueele eigenschap, een deugd, die we bij onze vrienden vanzelfsprekend veronderstellen. Wij moeten en zullen trouw be hartigen tegenover onzen lezerskring. Hun belangen zullen we zoeken en dienen, voor zoover ze tot de alge meene belangen behooren. Trouw vragen we wederkeerig van hen. Als plaatselijke gemeenschap heb ben we met elkaar groote belangen te verdedigen of te veroveren. Een plaatselijke gemeenschap is als een organisatie en het plaatselijk blad bindt de leden. In ciisistijd moet men wel eens bezuinigen Doe het niet op uw krant en zeker niet op het plaatselijk blad. want ge zoudt er de hechte organisatie van de plaatselijke ge meenschap door verzwakken. Als alle leden het plaatselijk orgaan steunen door hun abonnement en door het te lezen, dan kunnen we gezamelijk veel tot stand brengen en ook veel, wat ongewenscht is, af weren. Wij voor ons, we rekeDen ook in 1933 weer op den steun eu mede werking van abonné's en adverteer ders. Dat we gezamenlijk, mét elkaar, in goede trouw véél mogen bereiken in ons aller geestelijk en maatschap pelijk belang, zóó, dat 1933 een jaar zal worden met lichtend verschiet, een jaar, hetwelk ons 1932 mog? doen vergeten. Dat is de wensch van UITGEVER EN REDACTIE. BINNENLAND. Het is tenslotte altijd interessant om bij het scheiden van het jaar nog eens de gebeurtenissen aan het oog te laten voorbijtrekken, welke ons bijzonder hebben geïnteresseerd, of vau grooten invloed op ons per soonlijk dan wel op het algemeen maatschappelijk leven zijn geweest. Hier in de krant kunnen we ons slechts iDlaten met de zaken, welke voor eenieder onzer van beteekenis zijn geweest. Het jaar 1932 heeft zeer sterk gestaan „in het teeken" van de al gemeene wereldcrisis. Bijna alle be drijven, heel de handel en ook schier alle personen individueel hebben de hoogst ernstige gevolgen van de maatschappelijke ontwrichting onder vonder,. Velen hebben ooder die ge volgen geleden en niet weinigen zijn er onder bezweken. Het wa3 zóó erg, dat we geneigd zijn om aan te nemen, dat het niet erger kan worden. Die gedachte doet tenminste nog een zeker optimisme rijzen voor de kansen, welke we in 1933 zullen krijgen toebedeeld. Andere, meer reëeie aanduidingen voor een econo mische opieving zijn er niet. In het begin van het afgeloopen jaar werd het aantal werkloozen in ons land geschat op circa 223.000. Nu raamt men het op 314.000. De noodzaak om al deze slacht offers te steunen, vroeg enorme uit gaven en legde schier ondragelijke lasten op het andere deel van het volk, dat haar inkomsten toch reeds sterk zag gedaald. Onze wetgeving richtte zich ge heel naar de crisis omstandigheden. We werden het pad van het pro tectionisme opgedreven. Overal in het buitenland omgaf men zich door hooge tolmuren en wilden we eigen handel en nijverheid niet doen vergaan, dan moesten we wel bewilligen in contingenteerings- maatregelen en verhooging van ta rieven. Intusschen demonstreerden we naar buiten onze onveranderde liefde voor den vrijhandel, door mede-ODdertee- kening van het Verdrag van Ouchy. dat een geleidelijke afbraak bedoelt van de tariefmureo, te.beginnen bij die, wélke ons land, België en Luxemburg scheiden. Intusschen is het zeer twijfelachtig of het verdrag ooit zal worden ge ratificeerd, daar groote Europeesche Staten er een onderlinge bevoordee ling der onderteekeude Staten in zien en daarmee een aantasting van hun eigen meestbegunstigingsrechten. Van de speciale Crisiswetten, die tot stand kwamen, noemen we: de Crisispachtwet, verschillende contin- genteeringswetten, de verhooging van den tabaksaccijns, de opcenten op den invoer en op den bieraccijns, de crisis zuivelwet, de crisis-varkens- wet, de clearingswet, de wijziging van de Pensioenwet enz. Ingesteld werd een nieuw Depar tement van Economische Zaken, on der Minister Verschuur. De voortzetting der Zuiderzee werken, welke eerst op de crisis omstandigheden afstuitte (te duur voor dezen tijd) is tenslotte eveoeens door crisisomstandigheden verzekerd geworden, door de ^noodzaak n.l. van werkverruiming. Werkloozensteun legde zware las ten op de schouders van gemeente bestuurders; vele gemeentelijke be grootingen sluiten met een aanmerke lijk tekort en sommige gemeenten zijn bepaald insolvabel geworden; het Rijk ondersteund ze door de verstrekking van kasmiddelen, maar vaak onder zeer rigoureuse voor waarden, waarvan de plaatselijke belastingplichtigen slachtoffers zijn De crisiszotgen lieten weinig ge legenheid voor normale wetgeviüg of het treffen van nieuwe sociale voor zieningen. Be Bedrijfsradenwet ech ter werd nog aangenomen en een wet tegen Godslastering. Verkiezingen voor de Eerste Kamer brachten geen wijziging in de poli tieke constellatie des lands. Met het buitenland leefden we gelukkig in volkomen vree. De minister van Buitenlandsche Zaken heeft oorspronkelijk de onder handelingen met België over een nieuw verdrag voortgezet en een oogenblik scheen het. of men tot een overeenstemming zou geraken, óók over het door de Belgen zoo begeerde Antwerpen-Rijnkanaal. Toen bleek, dat het Dieuw ont worpen kanaal maar weinig zou af wijken van dat, hetwelk eerder door de Eerste Kamer was afgewezen, ontstond in bepaalde kiiDgen een scherpe oppositie, welke door minis ter Beelaeris van Blokland misschien ten onrechte als weergevende de algemeene volksopinie is aangezien, waarom hij voorloopig van verdere onderhandelingen afzag en de zaak tot na de Kamerverkiezingen in 1933 besloot te laten rusteD. In onze Koloniën worden ook zeer sterk de gevolgen van de wereld crisis ondervonden. De Indische be grooting toont een aanzienlijk tekort; de bedrijven in Indië gaan slecht en naast aanmerkelijke salarisverminde ringen is er ook op groote schaal ontslag gegeven. Jhr. Mr. de Jónge, die dit jaar het bestuur van Ned. Oost-Indië overnam, ziet de toekomst niettemin hoopvol in, al acht hij groote versobering geboden. Met aandacht wordt in Indië de ontwikkeling gevolgd van de gebeur tenissen in het uosten, speciaal het optreden van Japan tegenover China. We hebben in het Oosten aanzien lijke belangen tegen mogelijke impe rialistische strevingen van anderen te verdedigen. Nederland behoort trou wens ook tot de oDderteekenaars van het negen mogendhedenverdrag, waar bij de onschendbaarheid van den Chineeschen bodem werd gegaran deerd. BUITENLAND. Het is natuurlijk niet alleen ons land. dat onder de geweldige maat schappelijke crisis gebukt gaat dit is een wereldverschijnsel, een ziekte van de kapitalistisahe maatschappij, verergerd door wereldoorlog compli caties, als de enorme schuld- en herstelbetalingen. Het aantal werk loozen op het z.g. beschaafde deel der wereld wordt op 3) millioen ge schat. De geaezing wordt bemoeilijkt, doordat de menschbeid zoo weinig geleerd blijkt te hebben. De oude oorlogsvijanden staan na 14 jaar van vrede nog steeds wantrouwend en verbitterd tegenover eikaar. In het afgeloopen jaar is de nationalistische en imperialistische geest niet weinig versterkt geworden en daarmee het gevaar voor nieuwen volkerenstrijd in het verschiet. Dat nationalisme deed immer hoogere tolmuren op trekken, het verlokte tot politiek avontuur, ais dat der fascisten in Duitschlaud en andere landen en het veroorzaakte imperialistisch geweld, als dat van Japan in Mandsjoerijë en China. Met de versterking van den natio- nalistischen geest groeide ook het verzet tegen de Vredesverdragen in de overwonnen landen. Et wordt thans openlijk op herziening aange- drogen. De Duitschers wenschen recht in Opper-Silezië en ze verlan gen mandaatsgebieden. De Hongaren eischen de hereenigiug van de afge scheiden gebieden met het moeder land. Mussolini, een vroegere vijand heeft herziening der Vredesverdragen bepleit, ja een noodzaak durven noemen. Ondanks het langdurig verzet der Franschen is er trouwens een begin gemaakt met de herziening van de bepalingen van het Tractaat van Versailles. We herinneren daarmee aan de erkenning van de gelijkge rechtigdheid der overwonnen staten in zake bewapening. Ook is Duitschland in dit jaar te Lausanne ontheven geworden van verdere herstelbetalingen Duitschland benoeft thans nog 3 milliard te stor ten, niet als herstelbetaling echter, maar als bijdrage in een fonds tot economisch herstel van Europa. De vroegere geallieerde mogend heden hadden er vast op gerekend, dat ze na deze schoone geste beloond zouden worden met kwijtschelding van hun eigen Ieeningsschulden (ten behoeve der oorlogsvoering) aan de Ver. Staten, maar die verwachting is voorloopig mis gebleken. Frankrijk heeft nu, bij besluit van de Kamer ffl i Ahil ÜS I (ii iiui»II iff^nnimruimi MI Het TELEFUNKEN SERVICE STATION voor Venray en omgeving wenscht allen een N. V. VULKAAN, Hofstraat 6, VENRAY geweigerd om verdere betalingen te doen. Hoover, de tbans nog aan het bewind zijnde republikeinsche presi dent der Ver. Staten, weigert con cessies te doen, zoolang Frankrijk niet begint met de hervatting van haar betalingsverplichtingen. Op 4 Maart a.s. echter wordt Hoover, blijkens het verloop der November- verkiezingen opgevolgd door den democraat Roosevelt, die misschien iets toeschietelijker tegenover de Europeesche schuldenaars zal staan, al denkt ook hij niet aan volledige kwijtscheldiog. Er zou voor de Europeesche mogendheden nog wel te praten val len met de Amerikanen, als het ter Ontwapeningsconferentie maar wat vlotter ging Uncle Sam kan het nu ren maal niet verdiagen, dat hij zijn geleende dollars niet terugkrijgt, onderwijl ze daar in Europa milliar- den over blijven hebben voor leger en vloot. Die Ontwapeningsconferen tie heeft nu het geheele jaar geduurd, maar resultaten zija er nog geene. duitschland weigerde dezen zomer verder aan de beraadslagingen deel te nemen, zoolang haar recht op be wapening, juist gelijk andere staten dat noodig ooideeien, niet was erkend. Na zeer moeilijke besprekin gen kwam het eindelijk tot een accoord. Nu moeten we afwachten of er in 1933 eindelijk iets concreets inzake ontwapening of bewapemngs vermindering kan worden bereikt. riet prestige van den Volkenbond heeft door het getreuzel met de ont wapening zeer geleden, maar meer □og door de omstandigheid, dat meerdere leden eikaar dit jaar in de haren vlogen tegen alle Volken- bondsvoorschriften en verplichtingen in en de Voikenbondsraad niet bij machte bleek om den vrede te herstellen. China veroverde Mands joerijë op China en hield geruimen tijd ook belangrijke Chineesche havens bezet. Maadsjoenjë werd gesteld onder de heerschappij van den Chi neeschen ex keizer Poe-ji en deze kwam onder curateele van de Japan- sche regeering. Een Volkenbonds rapport, het z.g. Lytton-rapport, lapt Japan aan haar militaire laars. In Zuid-Amenka beoorlogen Columbia en Paragay elkaar om het bezit van den Gran Cbaco. Columbia eu Peru strijden om de havenstad Leticia. Keeren we thans weer wat dichter naar huis. België beleefde nieuwe verkiezin gen als gevolg van kamerontbinding; de winst was voor socialisten en katholiekenfronters en liberalen verloren. In Duitschland verloopt het nat. soc. getij. Hitier bracht bij de rijks dagverkiezingen in Juni een derde van het volk achter zich, maar bij latere electorale gevechten slinkte zijn aanhang geweldig. Drie presidentieele kabinetten waren in Duitschland achtereenvolgens aan het bewind, n.l. dat van Brüoing, van Von Papen en van Von Sleicher. In Frankrijk volgde Herriot, de radicale leider als gevolg der ver kiezingen Tardieu op. Hij trad af voor Paul Boncour, toen de Kamer de December-betaliogen aan Amerika weigerde. De schande van 1932. Tot slot een korte opsomming van de groote economische zooden van het afgeloopen jaar. We bedoelen die hemeltergende handelingen, waarbij waren en pro ducten werden vernietigd, terwijl een deel van het menschdom honger lijdt. In Egypte werden^.lOO millioen Kg. katoeD verbrand. In Mexico werden bananen ver nietigd. In Canada stak men 55 millioen Kg. turf in brand. In Brazilië verstookte men 70.000 balen koffie. Afdeeling VENRAY en HEIDE Vrijdag 6 Januari, 6 uur, in 't Patronaat. AGENDA 1. Opening door den Heer Voorzitter. 2 Notulen der vorige vergadering. 3. Stellen of aanwijzen van candidaten voor Tweede Kamerverkiezing 1933. (Men leze hierover in »Peel en Maas" van verl Zaterdag het hoofdartikel «Po litieke Ontwikkeling". 4. Mededeelingen. 5. Rondvraag. 6. Sluiting. Namens het Bestuur, Dr. LEO SALA, VoorziLler KRAYKAMP, Secretaris P.S. Het Bestuur verzoekt trouwe opkomst van alle leden en propagandisten. fn Australië slachtte men 800.000 schapen en stopte ze in den grocd. Elders gooide men 5 millioen haring in zee. In Holland en Tsjecho-Slowakije weiden de groenten op de mestvaalt gereden. In Spanje goot men een geweldige hoeveelheid wijn in zee... En toen de stormvloed op Cuba een massa suiker verwoestte, schreef men uit Amerika, dat de natuur de menschen te hulp kwam door deze rampde prijzen konden gehand haafd blijven en de winst aan de aandeelhouders was verzekerd. Er werden ook wel menschen ge dood bij deze ramp, maar, nu ja, dat wacén maar menschen.... Of de wereld ook rot, door en door rot is I Corruptie overal. Het gasbedrijf te Ede voor 70000 gld. benadeeld; een bank in Veendam voor 30 milie; een Weeshuis voor een ton. De Tweede Kamer op reces. Allerlei. Balanstijd Met weinig optimisme worden straks de boeken ter hand genomen om de winst en verlies rekening op te maken. De zakenman weet het ai, dat 1932 een slecht jaar was, maac toch vreest hij nog voor de cijfers, welke hem straks onder de oogen zullen komen en het hem precies zullen vertellen, waar hij aao toe is. Zulke menschen beginnen een oogenblik later toch, weer op nieuw en met verlevendigden moed, want een nieuw jaar ligt voor ze ze zullen extra hun best doen en dan als de omstandigheden gunstiger willen worden, dan zal het geleden verlies weer worden ingehaald. Er zijn menschen, die meer dan zulke zakenlieden tegen den balans- tijd opzien. Ambtenaren en em ployes, in wie vertrouwen werd ge steld, maac dat vertrouwen misbruik ten. Straks zullen hun handelingen aan het licht komen.... In Veendam verdween daags voor Kerstmis een procuratiehouder van de Geld. Cre- dietvereeniging, voor de zaak een briefje achterlatende, dat bij een te kort had van 30 mille. In Ede moest de hoofdboekhouder der gem. Gas fabriek zich verantwoorden over een tekort van ruim 70 mille. De regent administrateur van het Joodsche Weeshuis in Leiden zit in het gevang, omdat hij in zija bioscoopbedrijf heel het Weeshuisbezit van meeer dan een ton had opgebruikt. In dezen crisistijd wordt het geloof en vertrouwen in den medemensch ernstig geschokt. Bijna dagelijks leest men in de krant van fraude en bedrog door lieden, die altijd respec tabel werden geacht. Ze zijn ten val gekomen, niet door, maar in den crisistijd. Al die knoeierijen Ioopen over jaren. In de goede jaren kon den de fraudeurs hun handelingen nog bedekken, maar tbans mislukt hun elke speculatie en bovendien atomen de meeste zakenlieden zich niet meer tevreden stellen met gun stige saldi in de boeken, ze willen contanten op tafel, omdat e die contanten noodig hebben. Er wordt op het oogenblik niet meer geknoeid dan vroeger, maar thans worden de knoeiers ontmaskerd terwijl ze weleer ten onrechte voor hoogstaande mannen werden onder houden. De Tweede Kamac is voorloopig tot einde Januari op vacaatie gegaan, nadat ze den begrootingsarbeid iu hoofdzaken vóór de Kerstmis had afgehandeld. Aan dekking van het aanzienlijke begrootingstekoct is de regeeriog echter nog niet toe. Als de Kamer haar werkzaamheden her vat, zal ze allereerst het ontwerp behaadelen tot opheffing van eea aantal rechtbanken en kantongerech ten, een ontwerp, dat onguustig in de afdeelingen is ontvangen en be oordeeld. In Amsterdam is een brandwacht verongelukt bij een der regelmatige oefeningen. Hij moest in een opge houden springzeii springen, maar dat bleek niet hecht genoeg. De man zakte er doorheen en is aan de be komen verwondingen bezweken. Men is algemeen zeer onthutst over het ongeval eu eischt een streng onderzoek. We kunnen ons dat voor stellen. Dat bij dergelijke min of meer gevaarlijke oefeningen het materiaal in de allereerste pla3ts degelijk moet zijn, is toch wel "an'.elfsprekend. o— De criminaliteit onder jeugdige personen neemt toch wel angstwek kende vormen aan. In Oss arresteerde de politie twee jongemannen wegens inbraken. De aanvoerder was 18 jaar. Die had onlangs zooals dat uitkwam ook ingebroken in het Kantongerecht te Oss en daarbij II revolvers buic gemaakt. Hij verkocht er eea deel van en met een der wapens heeft hij weken achtereen op de wegen naar Oss arbeiders aangehoudeu en ze onder bedreiging geperst om hun loon of wat er van over was, af te geven Met de Kerstdagen hebben ver schillende jongelui ook weer auto's gegapt om er rondritjes mee te maken. Het bleek, dat ook het auto ongeluk met Kerstmis in Den Haag, waarbij een 16 jarige jongen het leven verloor, veroorzaakt is met een gestolen wagen, welke bestuurd werd door den 18-jarigen broer vaa het slachtoffer. VENRAY, 31 December 1932. Nog eons „Kentering." Wij zouden voorwaar niet op deze film terugkomen, indien het zoo maar een gewone film betrof. Neen, wat Driekoningen a.s hier iu Venray komt, moet iets heel aparts zijn op filmgebied. We zijn niet geneigd om veel goeds te zeggen van de Russen, maar we moeten toegeven; in het maken

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1