Berd© Blad van „FEIL El MAAS Bij Eiwe Handen FÏÏBOL. Boos 30 ei. Zijn deze prijzen iets voor Bakkerij Th. WINTELS i fcl Uw Parker Uw Swan Üemengde Berichten Schrijf* en Tee ken* Behoeften Advertentiën Voor de kwaliteit staan wij U in Zaterdag 3 December 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 49 Gemeenteraad Maashees-Overloon. Afwezig de leden Poels en Geurts. i De Voorzitter opent de vergadering i waarna de Secretaris de notulen der vorige vergadering voorleest, welke worden goedgekeurd. 1. Ingekomen stukken. a. Goedkeuring van Ged. St. op raadsbesluiten tot verpachting van ge meentegrond en tot wijziging der ge- meentebegrooting. b. een schrijven van A. M.S. Jacobs te Overloon betreffende benoeming van een kantonnier. Beiden voor kennisg. aangenomen. 2. Behandeling Begrooting. De Voorzitter zegt, dat hij bij den Commissaris is geweest in verband met het tekort op de begrooting. Spr. meent dat de gemeente geen leening zal kunnen sluiten om het tekort te dekken. Wel acht hij het mogelijk dat het Rijk steun geeft in de dekking van het tekort. Evenwel is daarvoor noo- dig dat de belastingen zoo hoog mo gelijk worden opgevoerd. Het Rijk eischt daarvoor heffing van 100 opcenten op de gemeentefonds belasting en 200 opcenten op de Pers. belasting. De gemeente zou met dit laatste ook veel beter af zijn. De meerderheid van B. en W. wil echter het in de vorige vergadering genomen besluit tot heffing van 80 opc. gemeen tefonds en 150 opc. pers. bel. hand haven Spr. meent, dat de gemeente tot deze heffing wei zal worden ge dwongen. Hij heeft in de vorige ver gadering zijn meening al uiteen gezet en zal er thans niet veel woorden meer aan verspillen. Jans zou ook niet hooger gaan met de belastingen. Hij meent, dat in dezen tijd de belasting niet hooger opgevoerd kan worden, omdat de menschen het niet kunnen betalen. Alle leden zijn ervoor om het besluit van de vorige vergadering te hand haven. De Voorzitter zegt verder, dat het Rijk ook eischt een verhaal van 8'/j pet. pensioensbijdrage op het gemeente- personeel. B en W. stellen dan ook voor om over 1933 dit maximum toe te passen. Met algemeene stemmen besloten. Over dit besluit moet overeenkom stig het ambtenarenreglement nog ge hoord worden de ARKA en de Politie bond. De begrooting voor 1933, die sluit met een tekort van ruim f 10.000, wordt vervolgens met algem. stemmen vast gesteld. 3. Aangaan Kasgeldleening voor 1932. De Voorzitter zegt, dat de Commis saris heeft geadviseerd voor het tekort op de rekening '932 een kasgeldlee ning te sluiten en om op 't einde van het dienstjaar tot dekking van dit te kort om steun aan te kloppen bij het Rijk. Het door den Secretaris voorgelezen ontwerp-besluit tot aangaan van een kasgeldleening voor 1932, groot max. f 24000 tegen ten hoogste 5 pet., wordt goedgekeurd. 4 Verpachting grond. Aan H. Bloemen te O/erloon wordt voor den tijd van 3 jaren onderhands verpacht een perceel gemeentegrond, onder voorwaarde, dat hij alleen het eerste jaar het weiland mag scheuren 5. Aanstelling wegwerker. Wordt nogmaals aangehouden 6. Verkoop gemeentegrond. De Voorzitter zegt dat het lid Fran sen in de vorige vergadering gevraagd heeft om een perceel grond ter grootte van ongeveer 30 a. te koopen. Fransen wil thans f 150 geven, ter wijl hij zelf voor de gemeente den bosch zal almaken. B. en W. meenen, dat deze grond voor bouwterrein in aanmerking tan komen en dat de geboden som te laag moet worden geacht. Wordt afwijzend beschikt. Nog wordt aangehouden een aan vrage van L. Rongen om van de ge meente een perceel grond te koopen. 7. Overdracht schoolgebouwen Goedgekeurd worden de concept besluiten tot overdracht van de bijzon dere school te Holthees en het vierde lokaal der jongensschool te Overloon. 8. Vermindering pachten De Voorzitter zegt, dat het vorig jaar de pacht van de losse perceelen verminderd is. Sprewer meent, dat de tijdsomstandigheden thans nog van dien aard zijn, dat een reductie moet worden toegestaan. De vermindering bedroeg het vorig jaar bij pachten boven f 40,— tot f 50,— 5 pCt. boven f 50,— tot f 60,10 pCt. boven f 60,tot f 70,— 15 pCt. boven f 70,— tot f 80,— 20 pCt. boven f 80,— tot f 90,— 25 pCt. boven f 90,— 30 pCt. Jans vraagt of het niet wenschelijk is reeds met lagere pachten dan f 40, per H.A. te beginnen met reductie geven Besloten wordt de volgende reductie toe te staan voor 1932 bij pachten boven f 30 tot f 45 5 pCt boven f 45 tot f 60 10 pCt en verder als vorig jaar. Op de pachten der gemeenteboer derijen wordt een mindering toegepast van 20 pet. over het jaar 1932/1933. 9. Uitgifte grond in erfpacht. Naar aanleiding van het in de vorige vergadering behandelde verzoek van P. Vloet te Zeeland om aanvaarding van grond in erfpacht, wordt thans vastgesteld hfct door den Secretaris voorgelezen ontwerp-besluit tot uitgifte van ongeveer 50 H.A. gemeentegrond in erfpacht, zulks voor den tijd van 30 jaar, tegen een canon van de eerste 3 jaren f 20,- per H.A. en de laatste 27 jaar f 25,— per H.A. 10. Benoeming agent der arbeids bemiddeling. De door B. en W. opgemaakte voor dracht luidt 1. P. L. Stevens, 2. L.W. M. Keuten. Uitgebracht werden resp. 3 en 2 stemmen, 200dat P. L. Stevens is be- noemd. Door de Raad woidt met algemeene stemmen goedgekeurd een door het staatsboschbeheer opgemaakt plan voor werkverschaffing. Als objecten voor werkverschaffing zijn daarin genoemd verbetering van grond en opmaken en verbeteren van boschwegen enz. Niets meer aan de orde zijnde sluit de Voorzitter de vergadering met ge bed. ^en beslagen tong is bewijs van slechte spijsvertering en ver stopping. Ook voor kinderen zijn Foster's Maagpillen als laxans uitstekend. 0.65 per flacon. Bond van Bedrijfsauto houders in Nederland. Vergadering van het distriet Limburg-Noord. In lunchroom Verheugen te Venray vergaderde Maandag de B.B.N. district Noord-Limburg. De Voorzitter van het district, de heer Noten uit Swalmen opent de vergadeting met een hartelijk wel komswoord aan de leden en speciaal aan hen die nog geen lid zijn, met een opwekking het goede werk van den bond te helpen steunen door lid te worden. De Secretaris van het district, de beer Ottenheym uit Helden-PanniD- gen leest daarna de notulen voor van de vorige vergadering, welke te Weert werd gehouden, welke notulen daarna worden goedgekeurd en gearresteerd. Hierop verkreeg de heer Polman uit Arnhem bet woord, lid van bet hoofdbestuur, die begint de nage dachtenis te memoreeren van onze kort geleden ontslapen hoofdingenieur van den B.B.N.wijlen den heer L. Swaab. hetgeen door de vergadering staande wordt aangehoord. Verder behandelt de heer Polman, hoe de B.B.N. is ontstaan doordat bet automobilisme van vroeger als louter sport en tourisme. zich heeft vervormd tot een zakelijk gebruik, zoowel voor personen (luxe) alsmede het op den weg komen van vracht auto's. De B.B.N. heeft dus een taak naast dien van de sportbonden. De werkzaamheid beweegt zich dan uit sluitend op het terrein der economie van den auto met daarbij de grootst mogelijke bruikbaarheid o.a. de strijd tegen het ontwerp wegenbelasting, in 1926 f 10 per 100 Kg., wat zij verminderd wist te krijgen tot f 6 per 100 Kg., de concessies van auto busdienst, de regeling van dienst tijden der chauffeurs met het oog op het ongeregelde in het autobedrijf, waar soms eenige dagen geen werk voor de chauffeur is, doch de vol gende dagen buitengewoon lang achtereen dienst gedaan moet worden met het oog op de werkzaamheden speciaal in het expeditiebedrijf. Ook het werk tot opheffing én of vermindering van tolgelden van tollen, veren of bruggen wordt ge memoreerd. Bij Waterstaat van Rijk, Provincie kan de B BN. veel gedaan krijgen omrede men daar weet dat de B.B.N niet met ongegronde klachten komt. Een en ander wordt bereikt door de medewerking van de districtsbesturen, die beter plaatselijk georiënteerd zijn. Spreker komt daarbij op bet nut der districts-vergaderingen, alwaar de B.B.N. beter het materiaal kan ver zamelen en de kla hten kan booren over verschillende toestanden, die dan nader onderzocht en uitgewerkt wordeD. Resumeerende komt spreker tot de conclusie, dat wat door de B.B.N. in de 11 jaren van haar be staan bereikt is van veel grooter waarde is dan de contributie van het lidmaatschap en wijst vervolgens op de nuttige adviezen van den tech- nischen dienst bij aanschaffing van auto's en den jurisdische afdeeling in verschillende kwesties. Spreker staat nog eens afzonderlijk stil bij het werk van den B.B.N. om verbetering te krijgen van de 3e klasse wegen, die dagelijks door hen, die voor hun zaken de auto gebrui ken, gebruikt worden. Hij toont aan, dat het slechte onderhoud altijd geen onwil, doch meestal onmacht is van de wegbeheerders, reden waarom de B.B.N bij de Regeering aandringt op uitkeering uit het wegenfonds aan de beheerders der 3e klasse-wegen. Natuurlijk gaat niet alles in eens, doch het aanhoudend aanroeren van dergelijke zaken moet ten slotte weerklank vinden, waarom hij nog maals hen die nog geen lid zijn aanspoort deze roepstem te helpen versterken. De Secretaris van het district, de heer Ottenheym, houdt daarna een rede over de „bandeloosheid langs de weg" en begint eenige woordzn aan te halen van waardeering van Ir. Reitsma in de bijeenkomst van het Kon. Instituut van Ingenieurs, van wat onzen ontslapen ingenieur Swaab reeds in die richting gedaan heeft. Verder waarschuwt spre.cer tegen het drijven van spoor- en tramwegen om het autotransport van reizigers en goederen den kop in te drukken en wijst op de taktiek der spoorwegen om naar een monopolie te sturen ten koste van de scheep vaart, die haar bedreigt met het toe komstig kolenvervoer door het Juliana-kanaal en aan den anderen kant door de auto's. O.a. wijst spreker op hetgeen van spoorwegzijde is te berde gebracht tegen de wegenbouw en de over brugging van onze rivieren als zijnde kapitaal in nieuwe wegen om dat van de spoorwegen waardeloos te maken, verder het aandringen door de spoorwegen op een concessie stelsel voor autotransport. Hij dringt daarom aan, dat iedereen die belang heeft bij het transport langs den openbaren weg zich zal scharen achter de B.B.N. Hierop volgde een levendige dis- cusste over betgeen door autobezitters tegen het drijven van spoor- en tramwegen gedaan moet worden. Daarna vervolgt de heer Ottenheym met een rede over „veilig verkeer" en memoreert het eerste „rijtuig zon der paard" een uitvinding van den Nederlander v. Rijn uit Nederasselt, welk voertuig feitelijk de eerste auto mobiel is geweest en van hetgeen zich thans heeft ontwikkeld tot het huidige verkeer met al zijn moeilijk heden en gevaren. De motor- en rijwielwet van 1 Nov. 1927 was van dit verkeer het gevolg en hij wenscht erop te wijzen, dat er thans door het geheele land een streven is voor „veilig verkeer" en hoopt dat de vergadering de noodzakelijkheid voor een dergelijke vereeniging in Limburg op te richten, zal inzien. Hij noemt daarbij verschillende voorbeelden van onbekendheid met verkeetsreglementen van chauffeurs, alsmede de verregaande roekeloos heid van heeren met luxe auto's, die ongelooflijke snelheden rijden. Roekeloosheid en onbekendheid met het wegreglement moeten be streden worden. Ook de voetgangers en speciaal de wielrijders behooien het wegreglement te kennen. Hij geeft daarbij verschillende weaken en vindt strenge straffen voor het bruik van alcohol door chauffeurs noodzakelijk. Van de rondvraag werd een ruim gebruik gemaakt. De Voorzitter sluit de goed be zochte vergadering onder dankzegging Koopt Bij ons Zij verlangen en hpbben noodig deze VULPEN, welke geheel hun leven meegaat. Ook andere merken ruimschoots voorradig. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Ingezeilde» Mededelingen, De eerste waarschuwing. Wordt niet van kwaad tot erger 1 Die pijn in de lendenen die rheu matische pijnen, duizeligheid, hoofd pijn en die nare urinestoormssen waarschuwen u, dat de organen, welke het bloed dienen te filtreeren, verzwakt zijn. Zij toonen aan, dat urinezuur en andere onzuiverheden in den bloedsomloop blijven in plaats van met de urine uit het lichaam te word.-n verwijderd. Uitstel is gevaarlijk. Verwaarloozing leidt dikwijls tot rbeumatiek, ischias, spit, blaaszwakte, waterzucht en andere ernstige kwalen. De ondervinding van duizenden dankbare menschen bewijst, dat de veiligste wijze tot versterking en opwekking der verzwakte organen bestaat in het gebruik van Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel zal spoedig uw gezondheid en kracht herstellen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon 26 Nederland achterland voor gestolen auto's. De auto-smokkelarij, die de laatste tijd steeds grootere afmetingen heeft aangenomen, vraagt de laatste tijd opnieuw de aandacht. Thans is het komen vast te staan, dat gedurende dit jaar in Berlijn 1500 auto's werden ontvreemd, alle zeer dure merken, van f 15.000 tot f 20.000 Eenige dagen geleden is de Duit- sche kriminaalpolitie de dievenbende op het spoor gekomen. In het Duit sche grensplaatsje Kaldenkirchcn werd toen aaneen Venlosche garagehouder een 8-cylinder Horch Cabriolet voor f 2000 te koop aangeboden. De politie werd gewaarschuwd en een en ander leidde tot het opsporen van een werkplaats te Dusseldorf, waar geregeld vanuit verschillende groote Duitsche plaatsen gestolen auto's werden aangevoerd en vanwaar deze over de Hollandsche grens werden gereden. Het is toen komen vast te staan, dat in de eerste helft van dit jaar in de Noord-Limburgsche grensstrook Wellsche hutWeeze een honderd tal luxe-auto's over de grens gebracht zijn. Zestig hiervan meent men absoluut zeker van genoemde dieven bende afkomstig te zijn. Van 31 wagens kon men de Hollandsche koopers achterhalen. In een cafétje in Well moeten eenige auto's verhandeld zijn. Daar werden eenige auto's gebracht, waar op de nummers op zeer handige wijze waren verwisseld en die in een nieuwe kleur gestoken waren. Langs verschillende grenskantoren in Gelder land en verder Noordelijk werden in de afgeloopen maanden herhaaldelijk deze auto's nog in grooter getale binnengevoerd. De handelaars be grijpen heel goed dat men op tijd van grenskantoor veranderen moet. De inklaring aan de grens leverde nooit eenige moeilijkheid op de bij- behoorende papieren en desnoods de koopcontracten waren zoo vervaischt, dat de douanebeambten nooit eenige argwaan kregen. De zoo in ons land binnengebrachte auto's werden zoo heeft de Hol landsche recherche in samenwerking met de Duitsche achterhaald voor het grootste gedeelte afgeleverd aan een firma te Rotterdam en aan een firma te Den Haag Toen de Rotterdamsche firma er van op de hoogte werd gebracht, dat de auto's van diefstal afkomstig waren, verklaarde zij hiervan vol komen onkundig te zijn. Om aan haar clientele geen onnoodlge last te veroorzaken, heeft zij toen onder de klanten, die zoo'n luxewagen van haar hadden betrokken, een publieke verkooping der betreffende wagens gehouden, waardoor aan de auto houders het eigendomsrecht werd verzekerd, volgens onze wet. Zoo rijden er thans vele auto's (Horen, Mercedes, Benz en andere dure merken) in ons land, die van diefstallen in de Duitsche groot- plaatsen afkomstig zijn en waaraan diverse verzeke ringsmaatschappijen geweldige stroppen gehad hebben. Hevige brand te Mierlo. Dinsdagavond brandden door on bekende oorzaak twee boerderijen af op het gehucht Vooitje onder Mierlo. De brand ontstond in de boerderij van den landbouwer A. Sloots en het vuur greep hier zoo snel om zich heen, dat de geheele behuizing in een minimum van tijd in lichte laaie stond. Acht koeien en eenig klein vee kwamen in de vlammen om, terwijl ook huisraad en landbouw inventaris verloren gingen. Het vuur sloeg over naar de nabij gelegen boerderij van H. v. Heugten, welke eveneens heel een prooi der vlammen werd. Hier kon echter het vee nog worden gered. Dc landbouwmachines en gereed schappen gingen verloren. De brand weer slaagde ei in een derde in de nabijheid liggende boerderij, welke groot gevaar liep te behouden. Persoonlijke ongelukken kwamen met voor. De schade is zeer aanzienlijk. Brutale inbrekers. Woensdagnacht hebben inbrekers die met een vrachtauto daarheen waren gekomen, een inbraak gepleegd in het station der Ned. Spoorwegen te Purmerend. Juist toen zij bezig waren de brandkast naar buiten te brengen om die op den auto te laden, werden zij door de surveilleerende politie ontdekt. Ijlings namen zij daarvoor de vlucht zonder gelegen heid te hebben iets mede te nemen. Bij hun achtervolging slaagde de politie er in drie der daders te arres teeren. De Spaanscke schatgraver. Ook te Arnhem tracht de Spaan- sche „Schatgraver" slachtoffers te maken. Enkele inwoners kregeD een in het Duitsch gestelden brief uit Spanje, waarin hun verzocht werd een geldsbedrag naar Spanje te sturen voor het terugbekomen van een koffer, welke een groot bedrag aan geld inhoudt. De toezending van het geld zou ditmaal met een derde van den in houd van den koffer beloond worden. Vier en vjjftig schapen verdronken. Door een hoog en onstuimig getij is het gorspoldertje van E. Struik onder de gemeente Herkingen onder geloopen. De landbouwer had de daar aanwezige schapen 's nachts niet binnen gehaald, zoodat 's morgens Op 't gebied van zult U nergens beter sla gen dan bij ons. Wij voeren de besle merk artikelen, die verkrijg baar zijn en hebben een goeden naam als betrouw bare firma te verliezen. FIRMA VAN DEN MUNCKHOF 54 verdronken schapen met hun wol aan het prikkeldraad hingen. Veerfien schapen stonden nog op een ver hevenheid en konden per boot worden gered. Het verkoolde Ijjk van een ouden man gevonden. In een klein huisje, dat in verre- gaanden staat van vervuiling verkeert en geheel eenzaam gelegen is in de bosschen nabij de woeste hoeve tusschen Arnhem en Apeldoorn is bet verkoolde lijk gevonden van de 77-jarige M. v. d. Bosch, die daar reeds vele jaren 'n eenzaam leven leidde en hulpbehoevend was. Het schijnt, dat terwijl de oude man bij een open haardvuur zat zijn kleeren vlam gevat hebben. Een jongetje, dat hem wel eens behulpzaam was deed de vreeselijke ontdekking. Het huisje wordt thans bewaakt, totdat de begrafenis heeft plaats ge had. Fluitketel omgetrokken. Het 2jarig kiod van W. te Beek en Donk trok een fluitketel met kokend water om en bekwam zoo ernstige brandwonden, dat het kort daarna overleed. Valsch Duitsch geld in Limburg. Het is thans vast komen te staan, dat het valsch Duitsch geld, meest vijfmarkstukken, dat sinds eenigen tijd in Venlo, Tegelen, Belfeld, Reu ver en Roermond in omloop kwam, afkomstig is uit het bij Venlo gelegen Duitsche grensplaatsje Bracht. De Kriminalpolitie van Kaldenker- ken heeft daar Maandag een inval gedaan in het woonhuis van zekeren Schmidt en een installatie voor het vervaardigen van geld, alsmede de noodige materialen en een hoeveel heid valsche Duitsche munten in be slag genomen. Schmidt en zijn vrouw en twee helpers zijn naar de gevangenis te Gladbach overgebracht. Paard op een afgesloten overweg Op den Heinsbergerweg bij Roer mond sloeg een paard, dat voor een bierwagen was gespannen op hol. Het dier draafde de Kaprllerlaan op en sprong over het hek van den afgesloten spoorweg overgang juist toen een trein uit Maastricht pas seerde. Het paard werd door den trein gegtegeD, het arme beest werd Het moest de linkerpoot afgereden, worden afgemaakt. Boerderij afgebrand. Woensdagavond omstreeks half zeven ontstond brand in de bekende kapitale boerderij Genhof te Melick, welke boerderij bewoond werd door den heer v d Ven. De brand ont stond in een stroomijt aan den achterkaut der boerderij. Aangewakkerd door den feilen wind sloeg het vuur weldra over op het gebouwencomplex dat in carré- vorm gebouwd is. De geheele boerderij stond spoedig in vlam. Alles brandde tot den grond toe af. Een groote hoeveelheid land bouwmachines en andere werktuigen werden een prooi der vlammen. Het vee kon tijdig worden gered. Verzekering dekt de schade welke geschat wordt op f30 000. Onder een wagen. Op de cokesfabriek van Staatsmijn Maurits geraakte de arbeider Peters uit Thorn, weduwnaar, vader van 7 kinderen onder een bluschwagen. Een arm werd tot aan den schou der afgereden, de aDdere arm werd deerlijk verminkt. Het slachtoffer werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis gebracht. Uit den trein gesprongen. Een reiziger, die van Weert naar Maarheeze moest, stapte per abuis in den trein naar Budel. Nadat de trein enkele kilometers had afgelegd, bemerkte de man zijn vergissing en sprong hij, zonder zich te bedenken, uit de coupé. Reizigers waarschuwden het station Budel. De man bleek ernstige verwondin gen opgeloopen te hebben. Verlaging loonen landarbeiders. Op de vragen van den heer Loer akker betreffende het nemen van maatregelen van Regeeringswege in verband met de voortdurende ver laging van de loonen der landar beiders heeft minister Verschuur o.m. geantwoord, dat het niet doenlijk is de steunmaatregelen, welke ten be hoeve van den landbouw van Re geeringswege reeds zijn of nog zullen worden getroffen, zoo in te richten, dat de landbouwers, wier bedrijven ondanks de geboden hulp veelal nog verliezen opleveren, ver plicht zijn hun arbeiders een van Overheidswege vastgesteld loon uit te betalen. Zulks zou evenzeer een ontreddering van het platteland met zich brengen. Zoodanig ingrijpen zou immers vermeerdering der werkloosheid en verwaarloozing der bedrijven in de hand werken. De minister ziet in de richting van overleg tusschen de partijen en van bevordering van verruiming van het inzicht der betrokkenen een mogelijk heid, dat bevrediging van beide par tijen zal ontstaan. Vruchten Borstplaat slechts 15 ct. per ons Fondant Borstplaat 10 ct. per ons Een fijne sorteering Marcepain- en Chocolade figuren en luxe doozen. Chocoladeletters vanaf 8 c Banketletter 70 ct. per pond Gevulde Speculaas 60 ct. per pond Candij, harten en ronde Peperkoek in prijzen van 25 en 30 ct. tot f 1.50. Speculaas 25, 40 en 70 ct. per pond Taai Taai 20 ct., Koek Dinant 30 ct. p. pond Onder voortdurende aanbeveling, Telefoon 93 130

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9