Tweed© Blad van „PKJII-i 11 MAAS" Openbare vergadering van den Raad der gemeente Venray Zaterdag 3 December 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 49 gehouden op 10 November 1932, nam. 4 uur. Voorzitter de heer O. L. P. van de Loo. burgemeester. Secretaris de heer A. F. M. van Haaren. Afwezig de heer G. H. Houben. De Voorzitter opent de vergadering met gebed, waarna de notulen der vergaderingen van 30 Augustus 1932 en 23 September 1932 onge wijzigd worden vastgesteld. Bij de hierna gehouden trekking blijkt dat no. 10 getrokken is, zoodat bij stemmingen in deze vergadering no. 10 der presentielijst, i.e. wet houder Pubbeo, het eerst zijn stem moet uitbrengen. Vervolgens is aan de orde voorstel van B. en W. tot onderhandsche verpachting van circa 2.52 H.A. grond, gelegen aan het Zwart water, thans in pacht bij A. DeenenJ aan Nlc. van Tilburg. De Voorzitter zegt, dat bij de verpachting der boerderij aan van Tilburg met dezen is overeengekomen, dat hij een circa 2.5 H.A. groot petceel, dat steeds bij de boerderij had gehoord, doch toen voor korten termijn was onderverpacht aan een ander, zou moeten bijpachten tegen den zelfden prijs als de andere gronden, zoodra bedoeld perceel zou vrij komen. Sedert 31 Oct. 1932 is de pachttermijn van bedoeld perceel verstreken. De pachtprijs bediaagt voor het tijdvak 1 Nov. 1932—31 Oct. 1933 f 72 en voor de rest van den pachttermijn, welke eindigt met 31 Oct. 1936, f 82 per jaar. Wordt algemeen goedgevonden. Dan komen in behandeling de aanvragen om subsidie van a. R.K. Vereeniging Moederschapszorg Heerlen, b. Afd. Venlo der R.K. Reclasseering, c- Venray's Fanfarecorps, d. Fanfare St. Oda Mer- selo. e. Fanfare St. Catharina Leunen, f. Fanfare Ons Genoegen Oirlo, g. Harmonie Sub Matris Tutela Oostrum, h. R.K. Venraysche Midden stand tot instandhouding van een Handelscursus, i. Commissie van Advies inzake Beroepskeuze en Vakopleiding, j. Patronaatscommissie Afd. Licha melijke opvoeding, k.a. Plaatselijke afdeeling Groene Kruis, b. Afd. Tuberculosebestrijding, c. KindersterftebestrijdiDg, 1. VereenigiDg Volks belang, m. AN.W.B. Toeristenbond 'voor Nederland, n. St. Thomas college te Venlo. De Voorzitter wil in verband met deze aanvragen mededeelen dat B. en W. de meening zijn toegedaan, dat met het oog op de tijdsomstan digheden, die versobering noodzakelijk maken, ook op de subsidies eene korting moet worden toegepast en sommige zelfs niet gehandhaafd kun nen worden. Een uitzondering zou Spreker echter gemaakt willen zien voor het Groene Kruis. B. eD W. meenen deze bedragen volledig te moeten handhaven. In het algemeen stellen B. en W. voor eene korting van 10 pCt, toe te passen, terwijl zij voor de muziekgezelschappen het bedrag per concert zouden willen terugbrengen van f 45 op f 35 en de bedragen aan Ven- ray's Fanfarecorps voor algemeene diensten van f 40 op f 30. Moederschapszorg. Gevraagd wordt f 50, terwijl B. en W. voorstellen f 45 te geven. De heer Vermeulen meent dat dit een belangrijke vereeniging is, die bovendien op zware lasten zit. Nu de vereeniging Volksbelang maar f 250 vraagt, meent "Spreker dat al een flinke bezuiniging is verkregen en zou hij de andere subsidies handhaven. De Voorzitter zegt ook overtuigd te zijn van het groote nut van Moederschapszorg. Evenwel het op zware lasten zitten geldt ook voor Venray. Sommige gemeentebesturen hakken er nog verder in, zoodat Spreker meent, dat hier de gulden middenweg is bewandeld. De heer Goumans zegt, dat Volksbelang bij zijn aanvrage juist reke ning gehouden beeft met de veranderde tijdsomstandigheden en acht overigens eene verlaging van 10 pCt. niet te veel. Wordt algemeen goedgevonden f 45 toe te staan en voor de R.K. Reclasseeringsvereeniglng Venlo f 22.50. Fanfares. Den heet Stoot verwondert het, dat hier onderscheid gemaakt wordt met andere gezelschappen, op wier toelagen slechts 10 pCt. ge kort wordt. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. inderdaad onderscheid ge maakt hebben. Zoo voor het Groene Kruis, omdat de minder goede sociale toestand der bevolking deze bijdragen nog meer noodzakelijk maakt. Voorts stellen B. en W, voor ook de bijdrage ad f 600 voor den Handelscursus dit jaar nog te laten, hieraan echter toevoegend, dat vertrouwd wordt, dat het volgend jaar het Bestuur zal komen met eeDe aanvrage, die minstens 10 pCt. lager is, Wat betreft de vereenigingen als de muziekgezelschappen' die zeer zeker nuttig en wenschelijk zijn, doch niet bepaald noodzakelijk, meenen B. en W. iets verder te moeten gaan n.l. tot ongeveer 20 pCt. De heer Stoot vindt dit onbillijk tegenover de andere vereenigingeD Dat mag men niet zeggen, antwoordt de Voorzitter. B. en W. hebben gemeend niet te veel te eischen met deze vermindering, maar de Raad staat het natuurlijk vrij om hierover anders te oordeelen. De heer.Millen is het eens met den heer Stoot. Ook hij zou, zooals door B. en W. ook wordt voorgesteld, het Groene Kruis laten, doch is er verder voor alle vereenigingen over één kam te scheren. De heer van Boven is het hiermede eens. De heer Vermenlen is er niet voor om te verlagen, doch als het niet anders kan, voelt hij4ook voor het gezegde door Millen, dus gelijke korting. Wethouder Pubben^zou er ook voor kunnen zijn het bedrag op f 40 per concert te brengen. De Voorzitter stelt dan voor f 40 te geven per concert en de bij drage voor algemeene diensten aan Venray's Fanfarecorps te brengen op f 35. Wordt algemeen goedgevonden. Het subsidie voor den Handelscursus-wordt evenals verleden jaar vastgesteld op f 600, waarbij de Raad echter als zijne verwachting uit spreekt, dat, gezien de salarisverlagingen, het Bestuur het volgend jaar zal komen met eene aanvrage, die minstens 10 pCt. lager is dan het voor 1933 toegestane bedrag. Commissie van Advies'.inzake Beroepskeuze en Vakopleiding. Aan gevraagd bedrag f 40, voorstel B. en W. f 30 min 10 pCt. is f 27. De heer Vermeulen meent, dat ook deze vereeniging niets kan missen en zou het bedrag handhaven op f 30. Ook •'de heer van Boven is er eveneens voor hetzelfde te geven als verleden jaar. De V.oorzitter zegt, dat het subsidie reeds verhoogd is en vroeger ■slechts f 25 bedroeg. Wethouder. Odenhoven vindt deze Commissie van een voornaam doel en zal daarom het voorstel Vermeulen steunen, In stemming gebracht, wordt het voorstel van B, en W. met 9 tegen 5 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vermeulen, Wethouder Odenhoven, Arts, van Boven en Millen. Patronaatscommissie Afd. Lichamelijke Opvoeding. Voorstel B, en W. f 375 - 10 pCt. f 337.50. De heer Vermeulen kan zich ook hiermede niet vereenigen. Het Pa tronaat is een zeer nuttige instelling, die niet gemist kan worden in Venray. Daarbij zit zij op zware lasten, zoodat deze korting er niet af kan. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het in deze volkomen eens zijn met den heer Vermeulen ook zij achten het een zeer nuttige en nood zakelijke instelling, maar meenen van den anderen kant, dat er toch geen voldoende termen zijn te vinden, om hier eene uitzondering te maken. De heer van Boven meent, dat wij ons best verantwoord kunnen achten, het subsidie ten volle te handhaven, Het Patronaat zit diep in de schuld; naar hij uit betrouwbare bron heeft gehoord, bedraagt de schuldenlast f 40,000. Wethouder Odenhoven is er ook voor, dezen post te handhaven, voorts kan hij zich niet herinneren, dat dit voorstel door B. en W. is besproken. Wethouder Pubben zegt, dat hierover wel degelijk gesproken is in het college van B. en W.; ook B. en W. kwamen ongaarne met dit voorstel. In stemming gebracht, wordt het voorstel Vermeulen, om het subsidie te hendhaven op f 375.— met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Wethouder Pubben, van Dijck, Geurts en Nelissen, Voor Het Groene Kruis worden de bedragen, evenals vorig jaar, als volgt vastgesteld; a. plaatselijke afdeeling f200.— b. afd. tubercu- losebestrijding f 400c. kinderster ftebestrij ding f 175.terwijl aan de Vereeniging Volksbelang Venray, overeenkomstig haar verzcek f 250.wordt toegekend. De heer Millen zegt, zoo weinig te zien van het werk van Volksbe lang. De Voorzitter antwoordt, dat deze vereeniging toch veel doet voor de fietspaden en dit goede resultaten geeft. Ook de heer Vermeulen zegt. dat er nog al heel wat verwerkt is aan slakken. Hij juicht het toe. dat de vereeniging nog zoo veel doet en toch met een lagere subsidie-aanvrage is kunnen komen. De Voorzitter leest hierna het verslag der vereeniging voor, waaruit blijkt, dat heel wat materiaal verwerkt is. Wethouder Pubben wijst er vooral op, dat Volksbelang een zeer nuttige iustelling is, die met primitieve middelen moet werken en toch heel wat doet. Hierna stellen B. en W. voor het subsidie aan den A.N.W.B. Toeris tenbond voor Nederland, heelemaal te doen vervallen. De heer Vermeulen is hier niet voor. De gemeente is het vorig jaar pas lid geworden van den bond, die zeer nuttig werkt. Spreker wijst voorts op de ontvangen bijdrage voor afbraak bakhuis Moorrees, waar door niet alleen de Stationsweg is verfraaid, doth ook de veiligheid van het verkeer is gediend. Hij is er dan ook beslist op tegen om nu al te bedanken. De heer Stoot vraagt, wat het lidmaatschap kost, waarop de Voor zitter antwoordt f 25.Dus wij moeten lid blijven of bedanken, zegt de heer Stoot, die dan vraagt, of de gemeente er belang bij heeft om lid te blijven. De Voorzitter antwoordt, dat de A.N.W.B. zonder twijfel een zeer nuttige instelling is, Het is echter een lijd van bezuiniging en dan moet men beginnen te snijden^waar het af kan, met de minste schade voor de gemeente. Spreker gelooft niet, dat het al of niet lid zijn van de gemeente van invloed zal zijn op de werkzaamheden van den bond; verschillende gemeenten hebben ook reeds als lid bedankt De heer Vermeulen zet nogmaals het groote nut van den A.N.W.B. uiteen en.zegt van het bedanken van leden-gemeentebesturen nog niets in het Bondsblad gelezen te hebben. Wethouder Pubben zegt er wel wat voor te voelen lid te blijven, mits een korting kan worden toegepast van 10 pCt. In stemming gebracht, wordt het voorstel van B. en W. met 10 tegen 4 stemmen aangenomen. Tegen stemden de heeren Vermeulen, van Boven, Stoot en Janssen. In verband met het nog niet binnen zijn van alle gevraagde gegevens, stelt de Voorzitter vervolgens voor, de subsidie-aanvrage van het St. Thomas-College te Venlo aan te houden tot een volgende vergadering. Wordt algemeen goedgevonden, Nog wordt algemeen goedgevonden, ten behoeve der Vakteekenschool op de gemeentebegrooting dienst 1933 een post uit te trekken als bij drage voor het jaar 1933, groot f 554.10. Na toelichting docr den Voorzitter, wordt hierna algemeen goedge vonden de door den Raad vastgestelde verordening tot wijziging en aanvulling der Algeweene Politieverordening Venray, te wijzigen, in verband met de door den Minister van Staat, Minister van Binnenland- sche Zaken gemaakte opmerkingen. In verband met de door denzelfden Minister gemaakte bezwaren tegen de in de vergadering van 28 Jut»; 1932 vastgestelde verordening, regelende de rangen, het aantal, de sa menstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging der ambtenaren van Gemeentepolitie, ingevolge het bepaalde in artikel 223 der Gemeentewet, wordt ook deze verordening, met inachtneming der gemaacte opmerkingen gewijzigd, De heeren van Boven en Millen vragen of nu ook vaststaat, dat er een agent van politie bijkomt. Zeker, antwoordt de Voorzitter, zoodra deze verordening is goedgtkeurd. De voorgestelde wijziging van alinea 2 van artikel 2 van het Ambte narenreglement voor de Gemeente Venray wordt hierna algemeen goedge vonden. Dan wordt behandeld het ingekomen request van G. W. Sijbers inzake rioleering. Na voorlezing van het request, zegt de Voorzitter, dat B. en W. een onderzoek ter plaatse hebben doen instellen en leest het hier omtrent door den Gemeente-Opzichter uitgebracht rapport voor. B. en W. hebben naar aanleidiag hiervan den Gemeente-opzichter op gedragen te zorgen, dat het overtollige water zooveel mogelijk wordt afgevoerd naar den Jan Hensenkuil. Als Sijbers dan nog zijn dorpel verhoogt, is het grootste euvel verholpen. Geen enkele rioleering is echter op directen afvoer bij z.g. wolkbreuken berekend, zoodat het bij eventueele gevallen niet mogelijk is dan ook hier alles te voorkomen. De heer van Haren meent, dat, als de menschen gedrongen worden om aan te sluiten aan de rioleering, toch ook gezorgd moet worden, dat zij geen overlast krijgen door de rioleering. De heer van Boven vraagt, of Sijbeis het aan te brengen dorpeltje zelf moet betalen, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. De heer van Boven vindt dit niet juist, omdat er een gebrek kleeft aan de rioleering ter plaatse. De buizen zijn z.i. te nauw. De Voorzitter is het hiermede niet eens: de buizen zijn niet te nauw. De binnenplaats is geheel in een zak gelegen en daar kuanen ook wij dere buizen niets tegen doen. De heer van Boven wijst er op, dat Sijbers vroeger zelf het water afvoerde en toen ging het goed. Nu mag hij dit echter niet meer en moest hij aansluiten op de rioleering. De heer Millen vraagt of het water van de rioleering terugkomt op het erf van Sijbers, waarop de Voorzitter bevestigend antwoordt. Dan is ook de schuld aan de rioleering zelf, zegt de heer Millen en de gemeente moest dan in elk geval Sijbers vrijstellen van aansluiting, dan kan hij weer zelf voor de afwatering zorgen evenals vroeger. De Voorzitter geeft in overweging eerst eens af te wachten, hoe de verbetering werkt en dan kunnen wij verder zien. Juist, zegt de heer van Boven en helpt dit niet, dan moet de gemeen te daar den toestand in orde maken. Neen, zegt de Voorzitter, dat moet de gemeente niet. B. en W. zul len echter doen wat zij kunnen, om Sijbers van den last af te helpen of dien althans zooveel mogelijk te verminderen. Wordt algemeen goedgevonden. Vervolgens wordt besloteu: a. een bedrag van f 241,17 van vorige dienstjaren; b. een bedrag van f 10.(opbrengst duDsel boschcultuur); f 22.65 (rioolbelasting); f 8 62 (trottoirbelasting); f 43.80 (schoolgelden bijzonder lager onderwijs).alle van den dienst 1931, welke naar de meening van B. en W. oninbaar zijn, oninvorderhaar te verklaren. Dan wordt aangeboden de gemeenterekening dienst 1931. De Voorzitter wijst aan tot leden der Commissie, die de rekening zal onderzoeken en dan in de eerstvolgende vergadering verslag uit brengen, de heeren Jacobs, Goumans en van Haren. Nog is aan de orde wijzigiag en aanvulling der gemeentebegrooting dienst 1931. De Voorzitter leest de voorgestelde wijzigingen voor, welke algemeen worden goedgevonden. Vervolgens wordt behandeld het rapport der heeren leden van den Gemeenteraad G. H. Houben, P. Pubben, H. B. Odenhoven en J Ver meulen, betreffende aanleg van een verharden verkeersweg tusschen Mer- selo en Rips. Aangezien dit rapport in de courant gestaan heeft, meent de Voor zitter dit niet meer te behoeven voor te lezen en te kunnen volstaan met eene toelichting. Op de agenda staatrapport der heeren leden van den Gemeenteraad en niet van de Commissie, omdat de Burgemeester voorzitter der Com missie is en deze de vergaderingen, waarin het rapport is samengesteld, niet heeft medegemaakt. Bij de eerste vergadering der Commissie is reeds gezegd, dat het rapport der Nederl. Heide-Maatschappij, omtrent het streekplan, zou worden afgewacht. Nu is het volkomen juist, dat dit rapport lang op zich laat wachten, maar allerlei omstandigheden hebben daartoe geleid. Het schijnt echter, dat er den laatsten tijd wat schot in gekomen is en binnenkort het wegenplan zal worden aange boden. Wat betreft de argumenten, welke zijn aangevoerd in het rap port, kan Spreker verschillende hiervan deelen, maar alles te samen ge vat, gelooft hij, dat de voordeelen van zoo'n verbinding wel wat te groot en te rooskleurig zijn voorgesteld: niet alle illusies zullen ver wezenlijkt worden. Alle wegen, die Venray verbinden met andere plaatsen en streken, kunnen medewerken tot meer verkeer en meer welvaart. Praat men echter van verkeerswegen, dan is meer het aangewezen lichaam het Rijk. Komen dergelijke wegen niet op het Rijkswegenplan, dan moeten zij minstens komen op het Provinciaal wegenplan. Hiervoor krijgt men dan eene bijdrage van 50 pCt., maar Spreker wil er reeds thans op wijzen, dat het niet zoo gemakkelijk is een weg hierop te krijgen. Om een weg van Provinciaal belang verklaard te krijgen, moet deze aan sluiting geven op andere belangrijke wegen en dan krijgt men voor een weg in de A klasse 35 pCt, en in de B-ldasse 25 pCt. Dergelijke wegen als hier gevraagd, zijn dan ook alléén mogtlijk, indien een beduidende bijdrage wordt verleend door het Rijk, resp. de Provincie. Of het Rijk subsidie zal geven, is momenteel niet bekend. Wel is Spreker bekend, dat het Rijk dit zeker niet zal doen, zoolang het algemeen wegenplan niet vaststaat, In het request wordt voorts eenigszins afkeurend gesproken over het spitten van gronden in werkverschaffing. Zeker, het is juist, dat het vooral in dezen tijd moeilijk zal zijn, om voor dezen in gereedheid gebrachten grond pachters te vinden, maar in deze gemeente worden enkel gespit de gronden, tot het bebosschingsplan behoorende, dus die voor bebos- sching dienen. Eerstens is het spitten van deze gronden volgens de deskundigen dikwijls beter dan ploegen en tweedens draagt het Rijk in de hierdoor ontstaande meerkosten belangrijk bij. Aldus beschouwd, is het toch zeker een vorm van werkver-schaffing, die goed is. De heer Vermeulen komt tegen het gezegde van den Voorzitter op, dat het geen rapport is van de commissie. Dit is wel degelijk zoo, want aangezien de burgemeester geen lid is vao den Raad, kan hij ook geen lid zijn van deze Commissie uit den Raad. Na de Raadsvergadering waarin de Commissie is ingesteld, heeft de Voorzitter zich dan ook teruggetrokken. De Voorzitter zegt, dat, als de heer Vermeulen dit laatste meent, dit op een misverstand zijnerzijds berust. Neeö, zegt de heer Vermeulen, trouwens van een Commissie uit den Raad kan toch een niet-raadslid geen lid zijn, dat staat in elk geval vast. De heer Van Haren meent, dat dit alles weinig ter zake doet dat de weg van belang is voor Venray, daarvan zijn wij wel allen over tuigd, de groote vraag is dus voor ons of het mogelijk is voor dezen weg Rijks- en Provinciaal subsidie te krijgen. De Voorzitter zegt de mogelijkheid van beider subsidies niet uitge sloten te achten, doch herhaalt, dat dan eerst noodig is, dat het Rijks- wegeDplan vaststaat. De Provincie doet het bovendien alleen dan als de gemeente Bakel meewerkt en de weg aansluiting geeft op een anderen voornamen weg in Noord-Brabant. Maar dan nog zijn de lasten voor de gemeente zoo zwaar, dat zij in de eerstvolgende jaren niet door ons te dragen zijn. Er zijn drie mogelijkheden. Eerstens zou de weg kunnen komen op het Rijkswegenplan, dan kost hij ons niets. Deze mogelijkheid acht Spreker echter vrijwel uitgesloten. Tweedens zou men kunnen krijgen 50 pet. van de Provincie en verder wegens het algemeen belang dat door zoo'n weg gediend wordt - Spreker denkt vooral aan de ontsluiting der Peel en mede met het oog op het uitvoeren van dit werk in werkverschaffing, naast de uit- keering der provincie, nog een extra Rijksbijdrage, waardoor het totaal zou worden b.v. 75 pet. Maar dan moet bet een weg worden, die op het provinciaal wegenplan is geplaatst en eerstens zou ook dat voor dezen weg wel uiterst moeilijk te verkrijgen zijn en vervolgens worden dan de eischen zeer zwaardaartoe wordt n.l. gevorderd een weg met een gesloten wegdek met een breedte van minstens 6 M. en een rijwiel- erlangs dit laatste hetzij direct, hetzij in de toekomst. De aanleg- n van een dergelijken weg bedragen globaal f 25000 per K.M. Rekenen wij nu voor de verbreeding en verbetering van den weg tot Merselo f 12000, en voor de rest f 25000 per K.M., dan zouden de totaalkosten van den weg rond f 150000 bedragen, waarvan dus f 75000 voor de gemeente komt. Nu is het, zooals reeds gezegd, niet uitgesloten dat het Rijk nog een extra bijdrage geeft van b.v. 25 pet. en dan wordt het een ander geval, dan zou de weg de gemeente slechts ongeveer f 40000 kosten en dan was er tenminste over te praten. Derdens de weg wordt enkel van provinciaal belang verklaard en dan krijgen wij 35 of 25 pet. van de Provincie. De aanlegkosten bedragen dan natuurlijk minder, doch als het een groote verkeersweg is, kan hij toch niet minder zijn dan de weg VenrayDeurne. De kosten zullen dan wel minder bedragen dan f 25000 per K.M. doch niet zoo heel veel minder. Resumeerend zegt de Voorzitter dat zulk een weg enkel dan gemaakt kan worden, als extra bijdragen gegeven worden. De heer Vermeulen meent, dat de Voorzitter geweldig overdrijft met de cijfers f 25000 per K.M. De Voorzitter wijst op den weg Oostrum—Wanssum, waarvan de kosten f 36000 hebben bedragen en voorts op den weg Venraysche grens—Wanssum, waarvan de kosten geraamd zijn op f 100000. Spr. heeft zich speciaal geïnformeerd en men heeft hem gezegd, dat de kosten beslist niet minder zijn dan f 25000 per K.M. De heer Vermeulen wijst er op. dat door den Voorzitter in 1930, toen alles veel duurder was f 20000 per K.M. werd genoemd. AL men nu weet, dat de materiaalprijzen zoodanig gedaald zijn, dat hierdoor de Proviucie Noord-Brabaat dit jaar niet tot belastingverhooging behoeft over te gaan, dan kan men veilig aannemen, dat een cijfer van f 10000 per K.M. hoog genoeg is. Dit is hem trouwens ook door meerdere deskundigen verklaard. Nog kan Spreker hieraan toevoegen, dat de gemeente Bakel gaarne wil medewerken en de bedoeling is voorloopig een goede onderlaag te maken met een goedkoope verharding. Dus, zegt de Voorzitter, een weg b.v. als die tusschen Oirlo- en Castenray. Hiervoor is f 10000 per K.M. inderdaad wel genoeg, maar dat is toch geen verkeersweg. Zoo'n weg kost maar f 5C00.zegt de heer Vermeulen. De Voorzitter wijst er op, dat zulk een weg geheel voor rekening der gemeente komt, met dien verstande, dat hoogstens een rijksbijdrage ge geven wordt iD de loonen de onderhoudskosten zijn in elk geval geheel voor rekening der gemeente. De heer Vermeulen zegt, dat dit wel terugkomt uit de meerdere op brengst der bosschen en gronden. De Voorzitter vestigt er de aandacht op, dat onze oudste bosschen zijn van 1908, en algemeen wordt aangenomen, dat deze eerst zijn uit gegroeid op 40 k 50 jarigen leeftijd. De heer Stoot zegt, dat toch eerst gekapt mag worden met toestem ming van het Rijk, dus van deze bosschen het nageslacht profiteert. Spreker zou echter over deze kwestie niet verder redeneeren, doch geeft B. en W. in overweging eerst eens een begrooting van den weg te maken en dan in een der volgende vergaderingen met voorstellen te komen. De Voorzitter heeft daartegea geen bezwaar en zal dus gaarne deze begrooting laten maken. De heer Van Haren zegt, dat het een degelijke, goede weg moet worden, een flinke verkeersweg en niet zoo maat een licht wegje. Het zou z.i. daarom aanbeveling verdienen, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk in contact treden met het Rijk en de Provincie, want anders duurt het veel te lang; juist vooral ook met het oog op de werkloos heid moet er haast achter gezet worden. De heer Millen zou voorloopig willen volstaan met een aarden baan tot aan de Rips met een sintelpad erlangs voor de wielrijders. Dit kost niet veel en is een zuivere vorm van werkverschaffing Aan de Rips zijn deze wégen reeds. In het algemeen is het moeilijk wegen in werkverschaffing te krijgen, zegt de Voorzitter. Als de heeren bovendien spreken van een verkeers weg; is een weg, die te licht wordt aangelegd, grootendeels weggegooid geld. Wethouder Odenhoven zegt, dat er een opleving gekomen is in de Commissie en zich ten doel stelt een weg te krijgen, die van groot belang zal blijken, maar natuurlijk met steun van het Rijk en de Provincie. Wij mogen toch ook wel eens iets van het Rijk uit het wegenfonds verwachten. Spreker hoopt dan ook, dat de Voorzitter zal ijveren om dezen weg als een der meest gewenschte op het t eekplan te krijgen. In afwachting hiervan is er echter z.i. niets op tegen nu reeds de richting van den weg aan te geven en een aardebaan aan te leggen. Ook de heer van Boven is voor een aardebaan, vooral met oog op de uitbreiding van werkobjecten voor de werkverschaffing; onze beken- verbetering schiet reeds hard op. Spreker zou ook daarom gaarne eene begrooting van kosten zien overgelegd voor zoo'n aardebaan met rijwielpad. De Voorzitter wijst er op. dat ook de verbetering der zijbeken ter lengte van plm. 200 K.M., waarschijnlijk nog zal worden ter hand ge nomen. Tegen het opmaken eener begrooting als door den heer van Boven bedoeld, heeft Spreker echter absoluut geen bezwaar. De heer Vermeulen is van meening, dat een aardebaan weggegooid geld is. Zeer zeker niet als object van werkverschaffing, zegt de heer Millen. Komt er eens hoog water, dan kunnen de menschen toch werken.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 5