i MANUFACTUREN Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. (jACTONOft MANUFACTURE fl ÏYOOBDEEUGSTf |Y00RDKL!(öTi Dit nummer bestaat uit DRIE bladen. St. Ntcolaas. Patronaats-nieuws Buitenl. nieuws. Algemeen overzicht. Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 3 December 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 49 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER advf.RTENTIEN 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7 bij abonnement lagere tarieven. Uitgave v«i» KI KMA VAK DEK MUNCKHOK VENKAY Telefoon 61 GIRO 150652 BLIJKEN TOCH HET ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 et., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bijvooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De goede St. Nicolaas treft het dit jaar al heel bijzonder, ondanks de crisis. Al hebben velen door de tijdsomstandigheden opgezien tegen de dure Decembermaand, - als zij intusschen ook even den kalender hebben geraadpleegd, dan weten ze thans, dat het met de duurte best zal losloopen, omdat we dezen keer twee feestdagen minder hebben te vieren en te bekostigen dan normaal. Eerste Kerstdag valt n.l. op een Zondag en Nieuwjaarsdag eveneens. Tenslotte vieren we dus alleen den Tweeden Kerstdag op een werkdag, dien we te verletten hebben. Da', alles maakt de omstandigheden voor het St. Nicolaas feest gunstig. Laten we daarom allen, ieder naar zijn omstandigheden, aan de viering meedoen en aldu3 een al-oude, echt- Hollandsche traditie handhaven. Zeg niet, dat het niet gaat, niet kan dezen keer, want nog steeds is er een weg, waar een wil is Sinter klaas is vooral een familie- en kin derfeest, elk openbaar vertoon kan er bij worden gemist, zoodat we het joist zoo inrichten, als we dat met onze middelen in overeenstemming achten. Wie het Sinterklaasfeest laat pas- seeren omwille Van de tijdsomstan digheden, is een egoïst. Hij mijdt de viering, omdat hij er zelf geen zin in heeft en zich zoodanig door zijn zorgen ia .t beinvloeden, omdat bij anderen, speciaal de kinderen uit het gezin, dupeert. Sinterklaas behoeft volstrekt geen kostbare geschiedenis te worden. Men heeft het zelf in de hand om de verwachtingen van kinderen en andere verwanten te leiden. Het is even gemakkelijk om een kind tevreden en gelukkig te maken met een kleinigheid, dan het ondankbaar te stemmen, ofschoon bet overstelpt wordt met de kost baarste gaven. Een kind vooral raakt heel gauw onder de bekoring van een bepaalde stemming en op de gekweekte stemming komt het op Sinterklaasavond in het bijzonder aan. Hildebrandt heeft het ons in zijn Camera Obscura zoo duidelijk ge- teekend in zijn Sinterklaasavond- schetsen hoe kleine genoegens ook genoegeos kunnen zijn. We moeten omwille van de kin deren ons zelf desnoods nieuwe offers weten op te leggen, teneinde ze een kleine Sinterklaasverrassing te kunnen bezorgen. Een snoepje kaa soms noodiger zijn dan brood of ander degelijk voedsel. Een kin derziel gaat altijd naar het blije uit en uit eiken kindermond klinkt van tijd tot tijd het verlangen op naar iets bijzonders. Ouders, die zulke verlangens steeds maar weer opnieuw onderdrukken met een botte afwijzing of met te zeggeD, dat het niet kan, omdat vader het niet heeft, zulke ouders kunnen heel zakelijke en nuchtere lieden worden geheeten, maar van een behoorlijke opvoed kunde zijn ze gespeend. Ze missen tact en overleg om iets te maken van niets of heel weimg. Laat het ook dit jaar Sinterklaas feest ziju in de woningen van allen Als de misnoegde of ontmoedigde vader zich daartoe heeft gezet, zal hij op surprise-avond deelen in de blijde kindervreugde de gezellige itimiteit van het gezin zal hem eeD verkwikking worden en hem sterken voor den verderen levensstrijd. Nemen we de gelegenheid te baat om er sommige menschen nog eens aan te herinneren, hoe moeilijk het voor Sinterklaas is en hoe kost baar om alle inkoopen persoon lijk te doen. Als menschen van goeden wille hem niet een handje helpen, dan blijft er hier en daar misschien wel een gezin geheel ver geten. Toe, als we het doen kunnen, laten we dan ergens een pakje doen bezorgen we weten allen wel een adres, waar zoo iets op grooten prijs zou worden gesteld. Zoo'n daad is niet alleen van materieele. maar vooral ook van mozeele beteekenis voor het bedach te gezin. Velen voelen zich verlaten in dezen tijd verlaten door de menschen en door de welvaart. Er zijn bovendien zooveel nering doenden, die in zware zorgen zitten. Werken we er toe mede, dat ook in hun woningen blijde gezichten zijn, als op Sinterklaasavond b.v. de stand van de kas wordt opge maakt. „Een volgenden keer zoo ein digden we ons vorig artikel ver tellen we voor wie er belaDg in stellen, verder over het wel en wee van Venray's St Antonius-Patronaat." Half November 1912 was het Patronaatsgebouw, om zoo te zeggen, gereedgekomen. „Toch konden wij", aldus vermeldt het Archief, „den Hen October aanvaDgen met de Teekenschool." Was er in Venray geen Teeken school? Ja, een Gemeentelijke Teeken school. Sinds lang waren de ge moedelijke tijden voorbij, dat vooruit willende jongelieden zich op Zon en feestdagen begaven naar den Eerw. Broeder, even bekwaam vak man als goedig van aard, om door hem in de geheimen van de teeken kunst te worden iDgewijd. Menig vakman van den ouden tijd heeft met ontroering getuigd, dat hij aan dit onderwijs zijn opkomst en wel stand heeft te danken gehad. Welnu, „de Gemeentelijke Tee kenschool hield op te bestaan en zij werd vervangen door een nieuwe, uitgaande van de VereenigiDg de Vakteekenschool te Venray. Zij wordt niet bestuurd door de Patro naatscommissie als zoodanig, maar gaat uit, zooals gezegd, van de ver- eeniging de Vakteekenschool te Venray. Wel was het de bedoeling, dat de Heeren leden van de Patro naatscommissie teveDS leden zouden zijn van deze Vereeniging en de voorzitter van de Patronaatscoramis- sie ook voorzitter van deze." Patronaat en Vakteekenschool kregen dus elk een aparte admini stratie, maar stonden tot elkaar in allerinnigst verband. De bedoeling van deze „aaneenschakeling was practisch om de teekenschool te doen zijn Patronaatsteekenschool, zooals zij feitelijk dan ook genoemd worde, waaraan gegeven zou worden godsdienstonderwijs, waaraan de leerlingen be'er zouden staan onder toezicht". „Als leeraren voor het teekenen werden aan de school verbonden de Heer A. van Bommel, leeraar aan de Ambachtsschool te Venlo, en de Heer H. Bexkens, bouwkundig op zichter voor het voortgezet lager onderwijs de Heer W. Drent, leeraar aan de Rijksnormaalschool alhier." „Het aantal leerlingen bedroeg het eerste jaar vijftig". Vandaag bedraagt het aantal leer lingen der Vakteekenschool geen vijftig. Er kon in Venray best wat meer lust bestaan om na het ver laten van de Lagere School voor verdere ontwikkeling te zorgen. In het naburige Horst h.v. spreekt het als vanzelf dat de jongen die de ge wone school verlaten, zich opgeven voor het Avondonderwijs. Zeker, we hebben hier naast de Vakteeken school nog een Handelsavondschool. Te zeggen dat deze z g. Handels cursus slecht wordt bezocht, zou onwaarheid zijn. Maar het toetreden tot deze nuttige en noodzakelijke Instelliog is niet spontaan genoeg. Ook zija er al te weinig cursisten die den cursus voleindigen. Hebt u in „Peel en Maas" van de vorige week het artikel „Het Goed- koope Broodje" gelezen Wat jarnin thans doet, gaan ook anderen doen. En, let wel, in allerlei bran ches Waar blijft de Middenstand dan Kan de Middenstand zich niet verdedigen tegen het dood-concur- reerende Groot-Kapitaal Ja, - dat kandat kan heel geschikt. Maar dan moet het een ontwikkelde Mid denstand zijn. Op Zondag 17 November van het jaar 1912 had de plechtig i in zegening plaats, in tegenwoordigheid van een groot aantal belangstellenden. Het Mannenkoor en het Fanfare korps werkten mede om het feeste lijke van den dag te verhoogen. De eerste directeur, Pater Regalatus Hazebroeck, hield de openingsrede. Ten slotte zoo vermeldt het Memoriaalboek „sprak de Zeer eerw. Heer Pastoor een welgemeend woord van daok en waardeering voor hetgeen de Paters reeds gedaan hadden bij het tot stand komen van het Patronaat. En Z.Ew. gaf hierbij tevens de reden aan, waarom hij het dienstig had geoordeeld, dit werk aan de Paters over te laten." Uit het een en ander is de legen de ontstaan, dat het Patronaats gebouw aan de Paters toebehoort. Dit is niet juist. Eigenares is de Patronaatscommissie momenteel be staande uit vijftien Venraysche inge zetenen. „Zondag 24 November kwamen de jongens, dertig in getal, voor het eerst hun middag van 4—-7 uur doorbrengen in het Patronaat." Dit is thans twintig jaren geleden. Vijf jaren geleden is het derde lustrum met groote feestelijkheid ge vierd. Dit vierde lustrum wordt niet gevierd. Men moge goedvinden, dat wij de reden hiervan niet in de krant vermelden. Tot een volgenden keer. N. De Kamer- en Senaat verkie zingen in België. De kabi netsmoeilijkheden in Duitschland. Zal Engeland betalen Het arme pond. Zelfs Japan heeft ontwapeningsplannen. Van hier en daar. Het is gebleken, dat de Belgische verkiezingen van Zondag, hoe for tuinlijk ook verloopen voor dé Ka tholieken en socialisten, niet de aan merkelijke verschuiving hebben ge bracht, als eerst werd gemeld. Voor de Kamer hebben de beide genoemde partijen elk drie zetels veroverd; bij de Senaatsverkiezingen boekten de Katholieken 2 zetels en de socialisten 1 zetel winst. Geen enkele partij beschikt over de meer derheid en daardoor is geen regeer ing denkbaar, noch van de Katholie ken, noch van de socialisten, zonder de medewerking van de liberalen, die met slechts 23 afgevaardigden in de Kamer terugkeeren. Zij zullen van samenwerking met de socialisten echter wel hun be komst hebbeD, nu de kiezers op deze wijze reageerden op hun plannen om door een liberaal-socialistisch accoord tegen de subsidteering van het bij zonder onderwijs in te gaan. We voorzien dan ook het aaoblijveu van het kabinet De Broqueville, waarin ook eenige liberalen zitting hebben. Nu in de vorige week de ouder handelingen van Von Hindenburg met de partijleiders ter vorming van een parlementair kabinet mislukten, restte voor Duitschland nog slechts een tweede proef met een presiden tieel kabinet. Voor de leiding daar van kwamen allereerst Von Papen en Von Sleicher in aanmerking. Tegen een eventueelen terugkeer van Von Papen ontstond een scherpe volksreactie; de arbeiders dreigden met een algemeene staking. Dan zag men nog liever den rijksweer-generaal Von Sleicher als rijkskanselier. Deze heeft ernstige onderhandelingen met de partijleiders gevoerd, in het bij zonder met de Nat. Soc. Hij heeft niet zoozeer dezer mede werking gevraagd, dan wel hun af zijdigheid, hun dulden. Hij moet aan Hitier een groot werkverschaffing plan hebben voorgelegd, in den geest, zooals de Nat. Soc. zich zulk plan hadden gedacht. Ook was hij bereid tot opheffing van de Ioonsverlagings noodverorde ning en verklaarde bij zich tegen de contingenteeriogsplannen van Von Braun. Het schijnt echter, dat de Nat. Soc. geen enkele andere regeering willen steunen of dulden, dan een regeering onder rijkskanselier Hitier. Het zal ods benieuwen, of er eeu verantwoordelijk kabinet zal zijn ge formeerd, als straks op den naamdag van St. Nicolaas de Duitsche Rijks dag bijeen moet komen. Zal het een dag van surprises worden In Engeland heeft het kabinet zich ernstig bezig gehouden met de vraag, of het de December schulden aan de Ver. Staten zal betalen of niet. Onderwijl de heeren er over babbel den, zakte het pond sterling steeds dieper, het noteerde van de week nog eeu stuk beneden 8 gulden Tenslotte schijnt het kabinet'be sloten te hebben om aan Uncle Shy- lock het volle pond uit le betalen niet in gedeprecieerde ponden, maar in goud. De directeur van de Engelsche Bank verklaarde er geen bezwaar tegen te hébben. Misschiea dat dit bravourstukje hetEogelsche betalings middel wel êenig goed kan doen. o Ook Japan heeft nu ontwapenings plannen te Genève ingediend. Zelfs Japan Natuurlijk gluurt het egoïsme om het hoekje. Wat de staten het meest te vreezen hebben, willen ze het eerste afgeschaft zien. Amerika is tegen de legers, Enge land tegen duikbooten. Frankrijk tegen militaire luchtvaartuigen. Zoo stelt Japan nu voor om de ontwapening te begianen bij de ma rineluchtvaart. Ten deze vreest Japan n.l. veel van Amerika. Landvliegtuigen hebben de Japan ners in Mandsjoerije en China hard noodig, straks in Siberië misschien ook tegen Rusland 1 o In Polen hebben zich in de afge- loopen week eens ernstige antisemi tische uitspattingen ontwikkeld, waaraan vooral de studenten in Lemberg „dapper hebben meege daan De dapperheid bestond dan daarin, dat een menigte van 60.000 menschen, waaronder 2800 studenten uittrok om leden van de kleine jood- sche minderheid op te zoeken en af te ranselen. De universiteit is voor- loopig gesloten. In Dusseldorp is een millioenen- diefstal ontdekt. Om deviezenrege- lingen te kunnen ontduiken, hadden vele fabrikanten een deel van hun bezit opgeborgen in een persoonlijke geheime safe van een bankdirecteur. Die is er nu vandoor en zijn vrien den moeten thans een 15 millioen mark missen. De betrokkenen durven niet eens een aanklacht indienen, omdat dan hun eigen strafbare han deling aan het licht komt. Henri Ford, de bekende automo- bielmagoaat heeft Dinsdag j.I. een spoedoperatie ondergaan, welke naar omstandigheden gelukt heet. Sinterklaas op komst. De aardbevings-suprise. Economisch allerlei, De zomertijd blijft gehandhaafd. - Allerlei. Het kan een mensch gebeuren, dat bij zijn verjaardag vergeet, zelfs zijn trouwdag, maar nooit heeft iemand zich omtrent eenige nalatigheid met Sinterklaas, te excuseeren met de opmerking, dat deze feestdag aan zijQ aandacht was ontsnapt. De advertenties in de krant, de reclame platen vaa overal, de suikeren bees ten in de etalages, het speculaasje bij elk kopje koffie, weken lang 1 en hef schijfje boterletter bij de thee herinneren er ons bij voortduring aan. dat de eerste van de Decem- befsche.' feestdagen in een nabij ver schiet is getreden. En dau al die echte Sinterklazen en Zwarte Pieten die je tegenwoordig overal ontmoet. Waarlijk, in dit opzicht krijgen we van het goede haast teveel. Het wordt moeilijk om de jeugd ook nu nog aan het bestaan van den goeden Sint te doen gelooven. Maar enfio, wij ouderen hebben vroeger ook wel gedaan van als-of Wij wenschen onzen lezers het beste in deze dagen; voor hun maag en portemonnaie. Een surprise hebben we al ge oogst, de aardbevingen, welke we hier vroeger niet kenden ea thans haast niet van de lucht... pardon, van den grond af zija. De aarde trilt nu al een paar maal in de week en schijnt vooral de fundamenten van de Brabantsche stad Oss te ondermijnen. De Ossenaren (of heeien ze: Ossen?) worden zoo nu en dan genoodzaakt om midden in den nacht de straat op te vluchten, wat in de hondsdageu misschien wel eens grappig kan zijn, maar om dezen tijd des jaars vooral een koude geschiedenis is. Van Zondag op Maandag j,l. moet de beving bijna zoo erg zijn geweest als die van een week tevoren. Meer en meer gaat onder de des kundigen de opinie zich vestigen, dat alle bevingsonheilen in ons land geweten moeten worden aan de drooglegging van de Zuiderzee. Zulke plasjes oefenen een enormen druk uit op den bodem, welke zich geleidelijk naar dien druk „zet". Wordt deze dan vrij plotseling opgeheven of sterk verminderd, als bij de drooglegging van de Wierin- germeer, dan zou de aarde zich als t ware ontspannen en gcondafschu- wingen of verschuivingen zouden er het gevolg van zijn. Erg onaan nemelijk klinkt deze tueorie niet. Er ioopen allerlei geruchten over een goederenclearing met Duitschland. Het betreft hier echter slechts parti culiere onderhandelingen, in opdracht van het z.g. comité-Posthuma. De gedachte, welke aan die onderhan delingen ten grondslag ligt. is de handhaving van de tegenwoordige invoer-verhoudingen van over en weer. Naarmate dus het eeDe land haar invoer uit het andere zou ver minderen, zou ook de export dalen. De bedoeling is voorts, dat alle Nederlanders de gelden voor hun inkoopen in Duitschland zouden storten bij de Ned. Bank, en de Duitschers voor hun bestellingen bij ons, zouden betalen aan de Rijks bank te Berlijn. Wat Nederlandsche expeiteurs op Duitsche cliënten te verhalen hebben, zou dan uit de deposito's bij de Ned. Bank kunnen worden voldaan. Het heet, dat het goed gaat met de onderhandelingen, maar het be zwaar van de voorgestelde regeling is, dat de betrokkenen er vrijwillig aan zouden moeten meewerken, om dat we ten onzent geen deviezen- verplichtingen kennen. Er wordt dan ook eenigen drang uitgeoefend op de regeering om te trachten met Duitschland in den aangegeven zin een staatsregeling te treffen, van dwingend karakter dus. Zulke rege lingen zijn reeds eerder door Zwe den, Zwitserland en Italië met Berlijn getroffen ze moeten uitnemend werken en de voordeelen er van zijn veel grooter dan die van een parti culiere overeenkomst. In het Noorden des lands maakt men zich ernstig ongerust over plan nen, welke in Engeland zouden be staan tot oprichting van stroocarton- nagefabrieken. Het artikel werd er tot nu toe uit ons land geïmporteerd. Men meent in Engeland 20 pet. goedkooper te kunnen te fabriceeren. Ter zake kundigen in ons land meenen, dat het Engelsche stroo zich minder goed voor het doel zal leenen, dan ons Hollandsche stroo. Minister Verschuur heeft deze week contingenteeringsmaatregelen in uitzicht gesteld ter bescherming van de textiel-industrie. Bij algem. maat regel van bestuur zal binnenkort, zoo deelde hij voorts mede, een regeling worden getroffen van arbeids- en rusttijden voor chauffeurs Tenslotte blijkt de minister ook een wijziging van de Winkelsluitingswet te overwegeD. De Zomertijdregeling heeft weer eens haar jaarlij ksche beurt gehad in de Kamer. Braat pleitte voor ophef fing en Ds. Zandt vroeg per motie hetzelfde, maar de Kamer wees deze wintersche gedachte met groote meerderheid af. Amsterdam, dat zoo gelukkig is geweest met haac Zesdaagsche, ver heugde zich deze week in het bezoek vau Kaceffje vaa de -film. Men heeft de held van het witte doek ruim vereerd en wijdt begaapt. Ach ja, we zijn toch allemaal maar groote kinderen Prinses Juliana en Jhr. van Citters, voorzitter van het Crisiscomité, brach ten tegenover een vertegenwoordiger van het Corr. Bar. een soort eerste jaarverslag uit, waaruit bleek, dat het Crisiscom. in een jaar tijds ruim een millioen aan geld ontving en de plaatselijke comité s bijaa twee mil iioen aan gaven boekten. Er blijft nog zeer veel geld noodig. Prinses Juliana deed daartoe een nadrukke lijk beroep op de milddadigheid van hare landgenooten. Alle menschen hebben in het leven hun up and downs gekend, de perio- deo, waarin alles even vlot ging en de tijden van zorg, waarin niets wilde lukken van wat ze onder han den namen. Daarom schamen we er ons ook niet voor om hier te ,her- inneren aan een persoonlijke ecvaring uit onze jeugdjaren, la den tijd, waarover we spreken, hadden we In het levensspel een open „misert" in handen gekregen armoe was troef We liepen op een mooien voorjaars dag een buitenwandeling te maken en de verkwikkende lente staalde onze danig verslapte energie. Een eind voor ons uit reden een paar fietsers ook van den tegen gestelden kant naderde een peddelaar. Toen de luidje3 elkaar ontmoetten, wisselden ze eenige woorden, stapten van hun karretjes af en gingen toen op deD weg aan het scharrelen met iets, dat we uit de vecte niet konden onderscheiden. Naderbij gekomen bemerkten we, dat ze met kaarten aan het spelen waren en nieuws gierig bleven we staan kijken. Ze speelden het spel vaa eea, twee, drie klaveraas. Een der spelers verloor telkens, maar die kerel was een stom individu, want zelf hadden we heel goed gezien, waar klaveraas gebleven was, maar de man, die zijn inzet waagde, wees telkens de verkeerde kaart aan. Er naderde nog een andere fietser en die bleef ook al nieuws gierig staan kijken. Na een oogen- blik zette hij een rijksdaalder in en won. Nog een riks, hetzelfde resultaat. In eenige oogenblikken had de laatst-aangekomene minsten 25 gulden „verdiend." Weer werden de drie kaarten gelegd en ook thans hadden we weer, duidelijker nog dan ooit, gezien, waar klaveraas gebleven was. Zet mijnheer misschien ook een rijksdaalder vroeg een der spelers aan ons. We erkenden openhartig, dat we geen rijksdaalder rijk wareD, Dat is niets zei de speler, terwijl hij naar ons vest keek je hebt toch een horloge bij je We toonden ons zilveren klokje. De man zette er vijf gulden tegen over. Ja, maar -zoo schuchterden we nog 't is eigenlijk niet eerlijk, want ik weet zeker, waar klaveraas ligt. Dat kwam er niets op aan mijn heer handhaafde zijn aanbod. We hebben ons klokje gezet en een kaart aangewezen, maar kiaveraas bleek het niet te zijn De heeren hebben toen niet verder gespeeld ze verdwenen met elkaar en... met ons klokje. Voor de beschreven gebeurtenis hebben we ons nimmer aan een buitensporige gokkerij gewaagd en er na ook niet. De beschreven jeugdherinnering kwam bij ons op, toen we dezer dagen lazen van een politioneelen inval in een speelhol te Amsterdam. Vijftien jonge menjchen, meest men schen, die van een daghandeltje moeten bestaan, werden bij hazardspel verrast en naar het bureau van politie overgebracht, waar bleek, dat meer dan de helft van het aantal spelers gesteunden waren van Maat schappelijk Hulpbetoon, dat bun van tijd tot tijd eenig handelsgeld ver strekte, hetwelk ze dan ten deele in het speelhol weer kwijt raakten. Toen we dat lazen, hebben we gesidderd van verontwaardiging, gelijk ook u, lezer, dat ongetwijfeld hebt gedaan en iedere aadere brave burger. Zoo worden onze dure belasting centjes verbrast. Is 't geea schande? En toch als men even nadenkt, vindt men ook weer iets als een excuus voor de spelers. Deak eens aanmen beweert, dat circa een achtste deel der mannelijke Neder landers werkloos is, maar van de in het speelhol aangetroffen personen bestond de meerderheid uit onder steunden. Moeten we dan aannemen, dat menschen met spelershartstochten eerder werkloos zijn dan andere lieden? Eerder lijkt ons het omge keerde het geval, n.l. dat menschen die op den rand vaa den honger leven gemakkelijker voor een kaas spelletje te vindea zijo, dan degenen, die een min of meer verzekerd bestaan hebben. Wie nemen deel aan loterijen Ia hoofdzaak zija het de kleine luiden, voor wie het leven nooit eens iecs bijzonders heeft gebracht en die daar om eiken dag hongerig de trekkings- lijsten staan te bezien inde verwach ting, dat het domme lot ze misschien nog eens gunstig zal zijn. We moeten niet te gauw en te hard oordeelen. Duizenden werkloozen worden geholpen, maar zóó en we erkennen, dat het moeilijk anders kan dat ze niet van honger be hoeven om te komen, maar zich ook niets kunnen permiteeren, dat hua het leven ook nog aantrekkelijk kan houden. De dapperen leven en vech ten dóór de zwakkeren, niet altijd de slechtsten, komen nu en dan in de verzoeking om het monotone van hun ellende te breken met het wagen van een kans „alles of niets." We kunnen ons zoo iets voor stellen, maar verdedigen natuurlijk niet. VENRAY, 3 December 1932. Operatrein naar Duisburg. Men deelt ons mede Op Zaterdag 17 Dec. a.s. zal een operatrein naar Duisburg loopen al waar zal worden opgevoerd „Die Meistersinger von Nücnberg", groote romantische opera vaa Rich. Wagner. De bonte, schilderachtige tooneel- aanblik van het oude Nürnberg, de rijke décors, de geestige tendenz en de prachtige Wagner-muziek, dat alles doet een avond van kunstgenot voorspellen, zooals we dat lang zamerhand inden Duisburger schouw burg zijn gewoon geworden. Et bestaat gelegenheid zich tot uiterlijk Vrijdag 9 December aan te meiden bij de Firma v. d. Munckhof alhier. Beknopte opecatekst gratis ver krijgbaar. Bij onderhandsche besteding voor timmerwerk aan het woonhuis voor rekening van Jac. Gommans, alhier, werd ingeschreven als volgt P. Wijnhoven f 1612. A. H. Martens f 1486.65 A. Tacken f 1472.— G. Verstraelen f 12ti2.— H. Oudenhoven Lzn. f 1250. Geguad aaudeniaagsten inschrijver Bij onderhandsche aanbesteding werd het bouwen van '6 nudJeü-

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1