ontwikkeling. Boekweitmeel Politieke pfdmbroM Dames hoeden, fCïnderhoeden, Mutsen GROOTE KEUZE VEEL VERMINDERDE PRIJZEN Vervormen 72 Opmaken Depot Ververii en Sfoomerij Eindhoven. De I ris Neeteson Zaterdag 12 November 1932, No, 46 Politiek leven in crisis-tyd. Anti-katholieke dreigingen. Een vermaning uit Rome tot hand having der katholieke eenheid in Nederland. De Tweede Kamer is bezig aan haar jaarlijksch groot debat over den politieken toestand des lands. De ge- htele week reeds beeft zij gewijd aan de aigemeene beschouwingen over de Rijksbegrooting voor 1933. De be sprekingen brengen ons opnieuw onder den indruk van den ernst vaD onzen tijd. Ze staan onder den in vloed van crisis en malaise. Natuur lijk. de omstandigheden van den tijd maken de politiek. Dat heeft ons ten duidelijkste Duitschland geleerd, waar Zondag de verkiezing voor den Rijksdag heeft plaats gehad, het voornaamste lichaam van volksvertegenwoordiging voor het Duitsche Rijk. Door den nood van den tijd is bet radelooze Duitsche kiezersvolk geworden als een hooggaande zee, wier wielende golven nu her- dan derwaarts vlieden. Het getij van den demagoog Hitier 1 neemt af. Maar wij zien dat van Tbalmann, den Duitschen bolsjewis- tiscben leider, hóoger oploopen. Het beeld van den politieken toestand in Duitschland is er niet gunstiger op geworden, vooral nu wij zien, dat in zoo dreigenden tijd vele Duitsche katholieken zich van het Centrum hebben afgewend, al is de kracht van deze katholieke partij verre van ge broken. Alles rondom ons herinnert dage lijks aan den somberen tijd, dien wij beleven. Op economisch terrein heerscht verwarring over geheel de wereld. Het treurige gevolg is, dat overal vele geesten door dezen toe stand van streek raken en door ver keerde politieke strevingen den chaos dreigen te veroorzaken. Alles hangt dus af van het politieke beleid. Het huiveringwekkende is, dat in dezen tijd van politieke eens gezindheid nergens sprake is, in onze eigen Nederlandsche volksvertegen woordiging evenmin. Ook hier zijn stroomingen, die ten verderve leiden. Wanneer ons land volgens socia- listischen of comraunistischen zin of op de vroegere liberale wijze zou worden geregeerd, het zou wij weten het allen den verkeerden weg opgaan, zooals liberalisme en socialisme in het verleden ten verderve zijn geweest voor de maatschappij, zonder dat wij willen voorbijzien als zij naast veel kwaads iets goeds mochten hebben gegeven. Wat wij van het liberalisme heb ben moeten ondervinden, doet ons naar zijn overheersching niet terug verlangen. Waarmee socialisme en communisme ons bedreigen, het een is al onheilspellender dan het ander. Ook al zijn de aanhangers van deze wereldbeschouwingen meestal beter dan hun leer. Maar hun beginsel, grondslag en uitgangspunt, steunt alleen op menschelijk inzicht en weigert uil te gaan van de verplich tingen, die God den regeerenden mensch heeft opgelegd evengoed als den dienenden. Het staatsbestuur mag niet het inzicht der eigen mensche- lijke rede, door menscben alleen ge stelde beginselen, tot grondslag heb ben, maar moet deze vinden in een hoogeren wil, die van den Schepper, wiens macht het is, het schepsel zijn wil op te leggen. En alleen door Gods wil te volgen en te volbrengen kan ecu regeering het volk voeren op den weg der welvaart, van zijn geestelijk en stoffelijk heil. Nu de maatschappelijke orde kraakt in al haar voegen en de eene meDsch den anderen de hand moet reiken om samen tot redding te komen, weten ook thans nog allerlei regee ringen niets beters te doen dan de katholieken te vervolgen. Hoe verstaat de regeering van Mexico het recht tegenover de katholieken Hoe houden in het katholieke Spanje de goddeloozen huis? Hoe blijft in Frankrijk stelsel matig de invloed van het katholicisme op het openbare leven weggewerkt? Wat gebeurt in een land als Rusland, groot als een werelddeel En hoe beschouwen de regeeringen van vele andere landen het Christendom Welken invloed wordt het Chris tendom gegeven op den Volkenbond? Wanneer we dit alles nagaan, spreekt dat luide genoeg tot den katholiek. Wat vernamen we onlangs uit België? Een oogenblik staken libera lisme en socialisme hun koppen om hoog en wilden naar een eenheid, louter met het doel om de katholie ken op schoolgebied te ontnemen, wat zij veroverd hadden. Als zelfs in deze crisis en bij de daaruit voortvloeiende dreigingen de godsdiensthaat niet zwijgt, moet dit voor ons, katholieken, toch wel leeren voortdurend op onze hoede te zijn. Laten wij in ons kleine rustige Limburg uit den blik over onze grenzen de les trekken, dat wij, katholieken, ons zoo sterk mogelijk moeten maken, dat wij een groote krachtige eenheid moeten vormen. Dezer dagen sprak hierover een stem uit Rome, welke voor ons wel van het allerhoogste gezag is. Op een particuliere audiëntie, ver leend aan den Nederlandschen Bis schop Z. H. Exc. Mgr. Aengegent, richtte Z. H. Paus Pius XI zich tot de katholieken van Nederland en zeide, dat voor alles, in alle geval, boven alles en ten koste van alles, ook op politiek gebied de eenheid onder ons bewaard moet blijven, met opoffering, zoo noodig, van eigen meening ol inzicht en van particuliere belangen. Hier heeft elk woord zijn diepe beteekenis en dient overwogen. Dit pauselijk woord moge van nu af bij den verkiezingsstrijd, die komen gaat, ons leiden. De Paus stelde hier het katholieke beginsel, de band, die alle katholieken samenhoudt, voorop, om de katho lieke eenheid, waardoor Nederland een voorbeeld is voor alle, ook de z,g. katholieke landen, te handhaven. Zoo kon de Paus spreken, wel wetende, dat bij handhaving van de katholieke eenheid de katholieken ook het best hun overige politieke belangen behartigen. Maar op een afstand der brand punten van den strijd, zooals wij hier leven, de meesten zonder het streven der tegenstanders en vijan den van nabij te beschouwen, laat menigeen zich zoo gaarne leiden door eigen inzicht. Hiertegen waarschuwt ernstig het Pauselijk woord. Laten we allen één zijn, zij en blijve de katholieke leuze ROELAND. Patronaatsnieuws. Woensdag j 1. werd er een z.g. Oudersavond gehouden. Aanwezig waren ongeveer honderd Vaders en Moeders van jongens van het Patro naat. Feitelijk te weinig maar dit was een gevolg van alweer zoo'n soort misverstand, waardoor zoo vaak het leven der menschen wordt in de war gebracht. De aanwezigen hadden zich mooi gehouden aan het wachtwoord „geen Venraysch kwartiertje". Maar bet feit dat men meer belangstellende ouders verwachtte, was oorzaak dat men op klokslag begon met iets wat wel vermakelijk was. docb niet op het program stond. Op zoo'n manier wordt de avond maar weer laoger dan in de bedoeling ligt. Een vol genden keer zal 't anders worden aangepakt; dat is zeker. Een der geestelijke leden der Patronaatscommissie hield een ge moedelijke toespraak over Opvoeding We beleven een zedelijk slechten tijd. Het verschrikkelijkst is misschien dat de Hel 't groote warme moeder hart tegennatuurlijk tracht te ver- knijpen en koud te vriezen. Vele ouders zijn al te zeer te goeder trouw. Hiervan werden pakkende staaltjes naar voren gebracht. Ver volgens werd verklaard dat de ouders vandaag er niet meer vrij in zijn om een jongen op het Patronaat te doen of er niet op te doen. Ze moeten behooren tot de R.K. Jeugd- vereeoiging, en wel vanaf ongeveer twaalfjarigen leeftijd. Dit is nog kort geleden verkondigd namens het Hoofdbestuur van den Nederland schen Patronatenbond, kennend den wil van de Bisschoppen. Evenwel, menig ouder denkt dat de Zondag- sche bijeenkomst zoo wat de hoofd zaak is van het Patronaat. Geheel onjuistDe jongens behooren te worden ingelijfd bij het z.g. Groep- systeem. Spreker legde uit wat het Groepsysteem beteekent, en hoe voortreffelijk het zich richt op de moderne jongensziel. Vervolgens behandelt spreker, mede namens het Hoofdbestuur der Patronaatscommissie, op duidelijke wijze den armoedigen toestand waarin het Patronaat is geraakt. De aanwezigen schenen den triesten toestand nu eens goed in te zien. BKILLHN on recept van H tl. Doktoren le kwaliteit glazen. Scherp concurreerende prijzen. Vakkundige bediening. Eigen slijperij. Horlogerie Groote straal Moederdenk er om Voor uwe kinderen begint thans de Levertraantijd. Levertraan moet zoo versch, zuiver en vita- minenrijk mogelijk zijn, wil deze aan haar doel beantwoerden. Haal daarom uw Levertraan bij het meest betrouwbare vakkundige en soliede adres 40 Drogisterij De Adelaar, Venray. Ruime sorteering en lage prijzen van alle Chemicaliën, Genees middelen, Zieken- en Baby- verplegingsartikelen, Verband- stoffen en alle Drogisterijartikelen gezeefd en ongezeefd verkrijgbaar bij G.Stoks, Leunsche weg geregeld 3

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9