Het rooken. Algem. weekoverzicht Kamerkroniek. Gemengde Berichten de verschillende bollensoorten moeten we nu zelfs spoed betrachten, wan neer we ze nog niet eerder in den grond brachten. Bakken, waarin we teere planten gedurende den winter bewaren of waarin we stekken van Geranium (Pelargenium) hebben staan, moeten du des nachts met een rietmat wor den gedekt. Dat is ook £nog vol doende, als de lichte nachtvorsten optreden, maar als het zwaarder gaat vriezen, moet men het dek met andere matten of kleeden aanvullen en wallen van blad tegen de kanten van de bakken opwerpen. Lucht op den dag zooveel mogelijk, want in deze maand en volgende maanden rrecdt zoo gemakkelijk smeulen op en schimmelen. Opgenomen Dahlia's en Gladiolen kijken we nog eens na; wc reinigen ze nog wat én van de Dabliaknollen mijden we de lange punten iets in en van de stengels snijden we een stukje af. Veranderingen in den aanleg van den rotstuin kunnen nu worden aan gebracht, maar de rotsplantjes zelf ver/etten we liever eerst in het voorjaar. In den moestuin. Aardappels, welke we eerst heb ben laten drogen, kunnen nu worden gekuild. We moeten ze zoo bergen, dat er nimmer grondwater bij kan komen. Op dea bodem, langs de wanden en als dek gebruiken we stroo, waar tegen of waarop ten minste 15 c.M, aarde moet komen. Van spruitkool plukken we de on derste losse spruiten af om de hoogere betere ontwikkeling te verschaffen. Losse spruiten zijD alleen als vee voeder geschikt. Prei kunnen we voor een gedeelte kuilen op een vorstvrije plaats; we dekken met blad. Bieten, wortelen, rapen en schorseneeren kunnen ook worden gekuild; we doen dat in wit zand op een vorstvrije plaats. Ook den moestuin ruimen we overigens netjes op en we spitten den grond; op zwaren grond spitten we diep. In den Fruittuin. Voor bet planten van boomen en struiken volge men de wenken, in den aanhef gegeven. Voor frambozen is November de allerbeste planttijd, want in het voorjaac breekt men te gemakkelijk de jonge uitloopers. We bewerken den grond vooraf zeer goed, want later gaat dat slecht, omdat frambozen oppervlakkig wor telen. Aardbelenbedden worden met ruigen mest gedekt. In de Kamer. Kamerplanten moeten van nu af heel matig worden begoten, al mogen we den grond niet geheel laten uit drogen. De planten hebben nu haar rusttijd. Ook Clivia's houde men nu aan den drogen kant, anders zullen we in het voorjaar geen bloei zien. Bollen op glazen late men nog wat in het donker staan. Vroeg op gepotte byacinthen en Narcissen kunnen in de kamer worden gebracht, dus in de warmte, maar nog niet in het volle licht. Wie de tabak naar Europa ge bracht heeft, staat niet geheel vast. Waarschijnlijk de Spaansche mon nik Romanus, die de tabak op St. Domingo heeft leeren kennen, mis schien ook Columbus, die in zijn berichten van een eigenaardig gebruik der inboorlingen van het eiland Guanahaui gewag maakt. Zij rolden van een aan de Euro- peesche zeevaarders totaal onbekende plant, die ze „Tabacos" noemden, kleine cyhnder-vormige vormen en liete'n die in rook opgaan. Dit bericht heeft toenmaals veel verbazing en hoofdschudden verwekt Het duurde echter niet lang, of het tabaksgebruik had ook in Europa ingang gevonden. vallen, in ieder geval stroopers, die daar op hem geloerd hadden om hem een streek te spelen. Eer hij zijn toestand overzien kon, had men hem 't geweer en de weilasch afgenomenzijn stok waarmede hij zich verdedigde, had men stuk geslagen en hem zelf erg toegetakeld. Daarvan ge tuigde nog menige buil en blauwe plek. Op het laatst had men hem aan een boom vastgebonden waar hij zich niet verroeren kon. Zijn zakdoek dien men hem ais prop in den mond gestopt had, had hij met moeite er uit gehaald. Her kend had hij niemand, daar het geheel donker geweest was en de kerels niet gesproken hadden, vermomd en zwartgemaakt als zij waren. Wegens den Zondag had zich hier, op die afgelegen plek, geen mensch laten zien en zoo had hij in dien onaangenamen toestand, geplaagd door honger en dorst, den geheelen langen nacht en bijna den geheelen dag moeten doorbrengen. Johan wist niet recht of hij den j8ger beklagen of over de streek moest lachen. De jager had in zijn al te grooten dienstijver zich den haat der stroopers op den hals gehaald en mocht blij zijn, dalhij or nog zoo genadig met een blauw oog was afgekomen. Het slimste van de geschiedenis was dat men •ie buks nergens kon vinden de kerels hadden haar meegenomen. Het baatte niet, of paus en keizers al tegen den „tabaksduivel" ijverden In Rusland sneed men den op rooken betrapte ia 1634 nog dood gewoon den neus af. In Lüneburg zette men nog in 1691 op de „lie derlijke" bezigheid van het „tabak- drinken" (waarmee men het rooken van pijpen op het oog had) de doodstraf, omdat er vaak brand door uitbrak. In Bern werd het rooken met echtbreuk op één lijn gesteld. De protestantsche geestelijk heid verklaarde, dat het drinken van brandewijn geen zonde was, wel echter het rooken van tabak, want er staat geschreven „Wat den mond, binnengaat, is geen zonde, maar wat er uit gaat." Deze vruchtelooze strijd tegen de „vuurspuwende duivels" hield op, toen de middeleeuwsche geneeskunde de tabak als medicament in haar apotheken inlijfde en er veel heil zame eigenschappen aan toeschreef. Temeer, toen Jean Nicot Nico tine stamt van dezen naam af de gezant van Frans den Tweeden aan het hof te Lissabon, Catharina de Medici overtuigd had van de veel voudige wijze, waarop tabak in de geneeskunde gebruikt kon worden. Paus Benedictus hief de straffen zijner voorgangers weer op en czaar Peter de Groote gaf de Engelschen toestemming voor tabaksinvoer zijn land. Engeland had al van den aanvang af hartstochtelijk aan deze ziekte meegedaan, Holland en dan in den dertigjarigen oorlog Duitsch- land volgden dit na met reusachtigen ijver. Het oorspronkelijke gebruik van tabak in ons land was het pijpen- rooken men dronk den tabak. Jacob Balde schrijft van de drooge dron kenschap Tegen het jaar 1800 treedt echter een nieuwe vorm op de sigaar. Eigenlijk was het de oudste vorm van tabaksgebruik, wijl het niets meer of minder is dan een uit blaad jes gevormd rolletje zooals Columbus ze reeds in 1492 bij de wilden op Guanahani gezien bad. Het meest beduidende exportland van tabak is haar moederland Amerika Heden ten dage neemt de tabak een bevoorrechte positie in het leven der menschen in, vooral de sigaar en de sigaret. Ze is ten genot en een vreugde, ze brengt troost en verjaagt de zorgen, ze wekt op en begeestert en verstrooit tegelijkertijd. Deze verschijnselen berusten op het nicotine-gehalte van de tabak, dat in de verschillende soorten zeer varieerend is en in zijne werking ook afhangt van het gestel van den rooker. Ook bier is voor den eenen vergift, wat den ander niet deert. De nicotine wordt bij het rooken door de slijmvliezen der bovenste luchtwegen opgenomen en raakt in het bloed. Bij het inhaleeren wordt achtmaal meer nicotine opgenomen dan bij het gewone mondrooken. Daardoor verklaren zich de zware hartaandoe- ningen van hartstochtelijke sigaretten- rookers, die bijna altijd inhaleeren. Ook bij het rooken geldt als bij alle genotmiddelen Weet maat te houden. Is rooken gezond. Heel de geschiedenis van de tabak in Europa, hoe zij hierheen is ge bracht en hoe zij hier aanvaard is, toegejuicht en achtervolgd, heeft een ietwat grootsch karakter en er is geen historie, die geïllustreerd kan worden met zooveel eigenaardige merkwaardigheden. De vraag, die altijd het meest dringend was, en die nu nog steeds belangrijk geacht wordt, nu het „toebec-suygen" een overwonnen standpunt inneemt, zoowel voor mannen als voor vrouwen, de vraag of rooken gezond is heeft datzelfde karakter gehad. In een boek uit het jaar 1616 wordt beweerd, dat de een bij het rooken baat vindt voor de oogen, de ander vindt er genezing in voor zijn kiespijn, bij de derde heft het oorsuizingen op, bij den vierde be vordert het een vaste neusverkoud- heid, bij den zesde lescht het den dorst, en bij de zevende werkt het bloedzuiverend. Hoe het zij, Frederik de Groote geloofde blijkbaar niet voetstoots aan al die hygiënische eigenschappen, en bijgeval Zijne Majesteit dit naar stig weDschte te onderzoeken en ook wilde vaststellen, of er verschil be staat in uitwerking tusschen rooken, snuiven en pruimen, stelde hij, gelijk dat te doen gebruikelijk is, een com missie in van drie leden, die hij recruteerde uit de gelederen, van zijn leger. Hij nam drie soldaten, liet den een rooken, den tweede snuiven en den derde pruimen, alles op zijn kosten en wachtte geduldig op het resultaat. Ongetwijfeld heeft deze commissie het record geslagen van alle commissiën, die werden, worden en zullen worden ingesteld om een onderzoek in te stellen Daar een of ander misbruik. Wantde rooker stierf weliswaar, het eerst, de snuiver volgde daarna en de pruimer sloot de rij, maar... alle drie waren een goed eind over de zeventig, toen zij van de tabaksgeneugten op dit onder- maansche afscheid moesten nemen. en alle spijsverterings stoornissen verdwij nen onmiddellijk bij 't gebruik van Foster's Maagpillen, het aan gename laxeermiddel. Verkrijgbaar 0.65 per flacon. Vèrkrijgbaai Johan vergezelde den jager naar het dorp. Dat hij het juist geweest was, die hem bevrijd had, deed hem genoegen. Op verzoek des jagers zweeg hij van de zaak. Dat zij in des boseh- wachterswoning hekend werd, daaraan kon men niets doen, en dikwijls genoeg lachten Johan en Setje er hartelijk over dat de lange jager als boompaal gediend had. Wordt vervolgd. Mr. Völlmar kwam een kwart millioen toe. Contingenteeringen hier en bij onze buren. Leiden komt een millioen tekort. De Avro op Luxemburg? Droeve rampen. Het heeft in de Pers heel wat te doen gegeven, dat de Lotisico-ven- nootschap. waarvan de lotenuitgifte aan een nevenstichting, de Cab, is overgedragen, door de meest geïn teresseerden zoon beetje is ieegge- pompt, waarbij de advocaat, die eenige juridische moeilijkheden regel de, een salaris werd toegewezen van een kwart millioen gulden. Deze ad vocaat, Mr. Dr. Völlmar, is een beetje in zijn wiek geschoten over de geoefende critiek. Hij heeft zelf ook een oogenblik geaarzeld, beweert hij. om het groote honorarium te incasseeren, maar al zijn bedenkingen werden weggenomen, toen hij aan een eerste klas advocatenkantoor te Den Haag had geïnformeerd, of hem dat loon al dan niet eerlijk toekwam. Dat kantoor vond er geen enkel bezwaar tegen. Bovendien heeft Mr. Völlmar thans al zijn faites et ge2tes voorgelegd ter beoordeeling aan den Raad van Toezicht, van wien hij de uitspraak met een gerust geweten afwacht. De critici moeten nu verder maar zwijgen, zoo verlangt hij. Het bedoelde eerste klas advocaten kantoor heeft intusschen bekend ge maakt, dat het wel het gereleveerde advies heeft gegeven, maar niet onderzocht bad, of alle door Mr. Völlmar genoemde omstandigheden ook naar waarheid waren meegedeeld! Het beroep eens advocaten schijnt wel heel moeilijk te zijn. Een ander mensch weet gewoonlijk zelf wel te beoordeelen, wat hij beeft verdiend en waarop bij recht heeft, maar een advocaat moet dat blijkbaar nu en dan door een confrater laten uit maken. In militairen dienst noemden we zoo iets altijd dek je op je voor man De bakkers, die door de wet ge dwongen worden om het duurdere inlandsche meel voor een deel te verbruiken, zullen het met genoegen vernemen, dat de invoer van buiten- landsch brood enz. thans, d.i. met ingang van 31 October, is gecontin- genteerd en wel op 100 pCt. van den invoer uit het hieraan vooraf gegane jaar. Wat de buitenlandsche concurrentie betreft, kan de toestand voor hen althans niet verslechteren. Voor onze visch-export zijn de om standigheden verbeterd, doordat de contingenteering van visch in België is opgeheven. De Duitsche contingenteerings- maatregelen blijven dreigen. De Duit sche industrieelen beginnen intusschen reeds de gevolgen van de niet-offi- cieele Nederlandsche boycot-actie te voelen. Het heet, dat ze tegenmaat regelen willen nemen en wel door een boycot van de Rotte rdamsche haven. In Gent, (België) tracht het gemeentebestuur in troebel water te visschen. Het heeft de Duitsche industrieelen op de voordeelen van de Gentsche haven geattendeerd. De verhooging van de Nederland sche invoerrechten is door de Tweede Kamer voorloopig afgewimpeld. Het betreffende ontwerp is als gevolg van de uitgeoefende critiek voorloopig van de agenda genomen. Leiden is ont2et, maar nu in anderen zin dan de traditie dat wil. Leiden is ontzet over het tekort op de ge meente-begrooting, dat meer dan een millioen bedraagt. Het teekent, hoe ook midden-groote gemeenten gewel dig onder de crisis hebben te lijden. Naar we uit de voorstellen opmaken, denken B. en W. ook hier de be grooting te voeden met het hooi, dat ze uit de ruif der ambtenaren weg halen. Een mooie tijd Heel een stad zucht onder een tekort van een mil lioen en één advocaat „verdient" een kwart millioen, als hij de Kon. goedkeuring aanvraagt op de statuten van een loterij-venaootschap. Eerder reeds hebben we bericht, dat de Avro haaL zendtijd-verlangens dacht te vervullen door gebruik making ook van den nieuwen Luxem- burgschen zender. Het blijkt nu, dat we goed waren ingelicht. De voor nemens bestaan inderdaaj, maar de nieuwe Luxemburgsche Omroep heeft zich een golflengte verschaft (van 1200 M.) op eigen houtje en dat gaat niet. Zoolang deze zaak niet met betreffende internationale organi satie is geregeld, kan of mag of durft de Avro van de geboden gelegenheid geen gebruik te maken. De maand October, van welke we afscheid namen, is de natste geweest uit de meteriologische geschiedenis, Eenieder neemt het onvoorwaarde lijk aan, ook zoüder "statistische cij fers te hebben gezien. Al die nattigheid dreigt intusschen tot veel narigheid te leiden. Onze stroomen stijgen onrustbarend. Over Maas en Waal b.v. maakt men zich zeer ongerust. Ook de IJssel wast meer en meer. Het Holterbroek is een meer gelijk. Naast deze dreigende rampen van het water, zorgde ook de moter weer voor de noodige ongelukken-sensa tie. Nabij Ilpendam, in de buurt van Putmerend, reed Zondag een auto te water, waarbij alle vier inzitten den verdronken. Bij Wouw werd een dame bij een auto-ongeluk ge dood. Door een onvcorzichiigheid met benzine verbrandde te Hansweert een 15jarig meisje. Haar vader bekwam zoodanige brandwonden, dat hij een paar dagen later overleed. Tweede Kamer. De behandeling van het ont- werp-tariefsverhooging voorloo pig geschorst. De regeering ontsnapte er mee aan een groot gevaar. Zullen tabak en sigaren thans zwaar worden be last In ons vorig overzicht schreven we, dat de rechterzijde de tariefs- verhooging wel zou accepteeren en daarmee minister de Geer en heel het kabinet zou red Jen. Het is eenigszins anders geloopen. Zeker, ook nu nog wordt hardnekkig beweerd, dat particuliere besprekingen tot het resul taat hebben geleid, dat de drie rechtsche partijen, minus alleen Dr. Colijn, straks eendrachtig voor het ontwerp zullen stemmen, wanneer de behandeling er van wordt voortgezet, maar we gelooven dat thans niet meer. De oppositie van den A.R.-leider is ongewoon heftig geweest en toen deze, zelfs na de door minister de Deer gedane concessies, verklaarde, dat heel de A.R. fractie, op één lid na, tegen het ontwerp zou stemmen, dreigde het noodlot van des heer de Geer en van heel het kabinet daar mee bezegeld. Mr. Aalberse, de voorzitter der katholieke fractie, redde tenslotte de situatie door bij motie opschorting van de behandeling voor te stellen tot na afloop van de algemeene be schouwingen over de StaatsbegrootiDg een voorstel, dat met slechts de stemmen der communisten tegen, werd aangenomen. Het kan zijn. dat de algemeene beschouwingen "de Kamer van de noodzaak der voorgestelde tariefsherziening zullen hebben overtuigd, maar er is meer kaï s, dat de tariefsverhooging vco - loopng van de baan is en de regeering naar andere bronnen zal hebben uit te zien om er de millioenen, voor dekking der tekorten benoodigd, uit te laten ontspringen, En dan denken we allereerst aan een sterke verhooging van den ac cijns op tabak en sigaren. Dat was het, wat o.a. de heer Colijn sterk voorstond. Hij werd daarin trouwens door meerdere leden gesteund, o.a, door den heer oud (V.D.) en reeds eerder was deze gedachte opgewor pen door den heer Kersten (St. Ger.). Een scherpe oppositie tegen ver hooging van de tabaksbelasting is te verwachten van de katholieke fractie, welke er een belangrijke industrie in het Zuiden door bedreigd ziet. Dat de millioenen in ieder geval ergens vandaan gehaald moeten worden, daarover waren de beeren het tenminste eens. Tragisch ongeluk te Doesburg. Dinsdagmiddag heeft te Doesburg een tragisch ongeluk plaats gehad. Aldaar woont de accountant en reserve-officier de heer M. met twee zijner kinderen een jongetje van 12 jaar en een meisje van 5 jaar. Tijdens de afwezigheid van den vader gingen de kinderen in den tuin spelen. De jongen nam daarbij de legerrevolver van zijn vader bene /ens eenige patronen mee. Toen hij in den tuin de revolver wilde laden, ging plotse ling een schot af dat het meisje in den hals trof. Hevig bloedend liep het kind naar de slaapkamer. Het jongetje hielp zijn zusje nog in bed en maakte zelfs nog haar jurk aan den hals los, om daarna snel den dokter te waarschu wen. Toen deze kwam, bleek het meisje reeds door bloedverlies te zijn overleden. R. K. Ziekenhuis St. Jozef Venlo Naar wij vernemen zal de stichting R. K. Ziekenhuis St. Jozef te Venlo op 23 November a.s. haar honderd jarig bestaan feestelijk vieren. Ongeluk met doodelyken afloop. Twee zoons van den landbouwer E te Dongen waren verleden week Woensdag op het land bezig het groen van bieten te laden. Plotseling werd het paard voor den wagen schichtig en een der broers bukte zich om de leidsels op te rapen. Tegelijkertijd hief de ander een riek met groen omhoog en trof zijn broer daarmede tegen het voorhoofd De scherpe punten waren echter met doppen beschermd en daar geen verwonding was aangebracht, dacht men dat het ongelukje goed afliep. Donderdag is de jongen echter bewusteloos geraakt en ijlings over gebracht naar het ziekenhuis te Tilburg. Maandag is hij daar aan hersenschudding overleden. Zwemmende smokkelaars. Zondagnacht overvielen Duitsche grensbeambten een groep smokkelaars op den weg van Kaldenkirchen naar Lobberich. De smokkelaars, die poogden te vluchten, zagen geen anderen uitweg dan in het water te springen van de Breyeller See, een meer dat zich langs den weg uitstrekt. De douanebeambten volgden echter de bewegingen der zwemmende smok kelaars met behulp van schijnwerpers en losten waarschuwingsschoten. Toen de smokkelaars zagen dat er voor hen toch geen ontkomen aan was, zwommen zij weer naar den kant van den weg terug en werdea door de douanebeambten ge arresteerd. 76 pond tabak en 42 pond koffie werden in beslag genomen. Een groote hoeveelheid smokkelwaar, waarvan de smokkelaars zich bij hun vluchtpoging hadden ontdaan, dreef nog in het water. Bejaarde vrouw verdronken. Zondagvoormiddag bemerkten de familieleden van de 68-jarige vrouw v. d. W. te Venlo dat deze tegen de gewoonte in niet thuis was. Daar zij te lang weg bleef, ging men in de buurt van het huis naar haar zoeken. Spoedig vond menfhaar. l ggende met den rug in de Kleire Beek. Haar levensgeesten waren reeds geweken. Vermoedelijk is de vrouw bij het wasschen van aardappelen in de beek gegleden en alzoo verdronken. Doodelyk auto-ongeluk. In de Nieuwstraat te Kerkrade werd Zondagavond de 34-jarige ge huwde Duitscher Th. Bremekamp uit Oberhausen, die te Pannesheide op familiebezoek was, door een auto aangereden. Br. bleef ter plaatse dood. De bestuurder doofde daarop de lichten en reed met groote snel heid door. De gewaarschuwde politie te Kerkrade stelde aanstonds een onderzoek in.| Het lijk is in beslag genomen. De dood op den weg. Voor de rechtbank te Maastricht stond Maandag terecht de aannemer H. H. V., uit LimbrichtSittard. Op 28 Juli j.l. reed een tram den Wintrakenberg op. In dezelfde rich ting reed een luxe-auto en daarachter verdachte met z'n auto. Toen bij den voor hem rijdende wagen tracht te te passeeren kwam juist uit teger- overgestelde richting een motorrijder met achterop gezeten zekeren J. K. Verdachte was toen met z'n wagen tusschen de tram en den anderen auto. De motorrijder reed tegen ver- dachte's wagen aan De bestuurder viel naast de tram, doch de duo zitter werd door de tram overreden en gedood Het O. M. eischte tegen verd., die te woest had gereden, 3 maanden gevangenisstraf en een jaar ontzeg ging der bevoegdheid motorrijtuigen te besturen. Uitspraak 14 November. Vrouwenhandel. - Door de politie te Lonneker is aangehouden de aldaar wonende caféhouder Ter B., die verdacht wordt van vrouwenhandel, waartoe hij meisjes uit Duitschland liet komen Huisslachtingen. Yry stelling by het betalen der heffing. De Nederlandsche Varkenscentrale vestigt de aandacht van belangheb benden erop, dat aanvragen voor het verkrijgen van een, vrijstelling van het betalen der heffing bij huis slachtingen gericht moeten worden tot de Gewestelijke Varkenscentrales. Aanvraag-formulieren zijn verkrijg baar bij de secretarissen der plaatse lijke commissies. In geval vrijstelling wordt of is aangevraagd behoeven de groene formulieren „kennisgeving huisslach ting" niet aan de Nederlandsche Varkenscentrale te worden toegezon den. Geschiedt dit toch dan kan dit vertraging bij het verkrijgen der vrijstelling tengevolge hebben. EveD- min behoeven de groene formulieren „kennisgeving huisslachting'' toege zonden te worden voor de huisslach ting, waarbij keuring plaats vindt. De overlast van het water. Men meldt uit Deventer Een langdurige wateroverlast te Holten heeft er toe geleid naar mid delen uit te zien om de boeren wier huizen en stallen geisoleerd of onder- geloopen zijn, zoo goed mogelijk te helpen. De melk van de veehouders wordt nu met booten van de boer derijen gehaald en naar den spoor dijk gebracht en verder met vlotten welke in opdracht van Holtens ge meentebestuur zijn vervaardigd, naar den rijksstraatweg. De slachtoffers van den watersnood worden even eens per boot van levensmiddelen voorzien. Ook de post wordt ge deeltelijk per boot bezorgd. In Dijker- hoek staat het water reeds aan den rijksweg. De oude Deventerweg is geheel overstroomd. Meer dan vijftig boerderijen zijn reeds geheel geiso leerd en totaal is op het oogenblik reeds meer dan 2000 hectaren grond overstroomd. Spreekwoorden, gewyd aan de huisvrouw. De rijke schat van spreekwoorden, zooals de verschillende landen die bezitten, biedt overvloed van ge- gelegenheid om na te denken en vele wijze leerlingen, welke te meer aandacht verdienen, omdat de meeste spreekwoorden uit 't eigenlijke lev<n van het volk zijn voortgekomen en voor het grootste deel, door eeuwen lange ervaring, waarheid zijn geble ken. Het mag daarom van belang geacht worden, ook op de spreek woorden te letten, welke aan de huisvrouw gewijd werden. Immers ten allen tijde en bij alle volken heeft de vrouw in hare waardigheid als huisvrouw eene eerste plaats in genomen. In de eerste plaats zij de huiselijk heid bedacht, dit schoonste sieraad van de huisvrouw, cf zooals een dichter treffend heeft gezegd „de wereldgeschiedenis der vrouw." De lof der huiselijkheid klinkt in de volgende spreekwoordenEene huise lijke vrouw is eene schoone vrouw. De huiselijkheid is een goede huwe- welijksgift. De Russen zeggen De schoonheid der vrouwen is hunne huiselijkheid. De Italianen De vrouw, die stil in baar huis blijft, al behoort zij tot de geringen, doet toch iets groots. De beteekenis der huisvrouwen- waarde wordt uitgedrukt door de volgende spreekwoorden Eene huis houding zonder huisvrouw is eene lantaarn zonder licht. Een goede huisvrouw is het hoogste bezit op aarde Eene goede huisvrouw verrijkt het huis, de slechte brengt het geld de deur uit. De Franschen zeggen De vrouw maakt of bederft de huishoud ng. De vrouw is de sleutel van het huis. De Spanjaarden drukken de beteekenis der huisvrouw op de volgende wijze uitIs de vrouw huishoudelijk, dan kan de man sterven, het huis gaat niet met hem te gronde. Bij ons, de Denen en de Zwitsers vinden wij het volgende spreekwoord De vrouw kan in haar boezelaar meer uit 't huis dragen, dan de man met den hooiwagen er in. Bij de Italianen hoort men Zooveel de man met een schip aanbrengt, zooveel kan de vrouw in een notendop wegdragen. Met betrekking tot de spaarzaam heid gebruikt men de volgende spreekwoorden 1 Eene spaarzame vrouw weet met weinig buis te houden. [Een dubbeltje, dat de vrouw bespeact, is zoo goed als de gulden, welken de man verdient. Eene zorazame vrouw vult het hui« tot onder het dak. De Denen voegen er bij: Bij eene huishoudelijke vrouw groeit het spek aan den balk. In Indië zegt men iets dergelijks: Een spaarzame vrouw maakt van een maat erwten drie maaltijden en de Arabieren zeggen: Eene goede huisvrouw kan eene maand lang dagelijks een nieuw ge recht van dadels opdisschen. Ook voor de plichten der huis vrouw bestaan goede spreekwoorden Eene goede huisvrouw heeft vijf K's te bezorgen: Kind* r^n, keuken kamer, kelder en kleedeien. Is de huisvrouw in de keuken, stal en kelder en de man in de schuur en het veld. dan is het huis houden goed gesteld. Eene goede huisvrouw bewaart het huis, eene zorgelooze draagt het met haar banden weg. Eene brave huisvrouw blijft tehuis. Eene huisvrouw moet verstandig zijn en baren man leeren begrijpen. Eene huisvrouw neemt het waar, al spint het ook gelijk een haar. Behartigenswaardig zijn de vol gende wenken: Eene huisvrouw mag geen uit vrouw zijn. Als de vrouw uit is, staan de dienstboden aan de deur. Zoo als de vrouw van huis is, zoo ziet het er in de kamer uit. Eene huisvrouw altijd in pronkge waad, is voor haar huis tot niets nut. Als de vrouw een pronkster is, dan eet men taai vleesch en slechte soep. Staat de vrouw voor den spiegel dan verbraedt het vleesch. De Span jaarden huldigen dezelfde gedachte: Verschijnt de vrouw in pronkge waad, dan is de drempel schoon Jen het huis vol vuil. De Galliciërs zeggen: De vrouw eene gravin, de kamer onordelijk. De lijst om dezen spiegel vormt dit spreekwoord: Huisvrede Komt van de huisvrouw. Wel iedere huisvrouw, die dit woord vervult en driemaal gelukkig dan haar gezin en haar huis; want de vrede is het beste kleinood van 't huis en wie vrede brengt en lief heeft, dient God. Wat Berlyn eet en drinkt. Over „wat Berlijn eet en drinkt" worden door het „Berliner Tageblatt" de volgende cijfers medegedeeld Het vleeschverbruik is in de hoofd stad met ruim 4 millioen inwoners, niettegenstaande den nood der tijden, op dezelfde hoogte gebleven. Dage lijks wordt er in Berlijn 1.500.000 pond vleesch geconsumeerd. De grootste afnemers zijn de groote hotels en de restaurants. Om deze hoeveelheid vleesch bij elkander te kunnen brengen, werden er in het jaar 1931 niet minder dan 214.000 koeien, 238.000 kalveren, 1.7 millioen varkens en 500.000 schapen geslacht Eveneens worden er groote hoe veelheden brood en aardappelen ver orberd. heigeen blijkt uit 't feit dat men elke week 40 millioen kilo meel in brood verwerkt, waarbij niet is te vergeten, dat men 100 Kg. meel

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6