Ijacfön^; Weekblad voor VENBAY, HOEST en Omstreken. CS J MANUFACTUREN j TOimiGsrf U FACTUREN BLIJKEN TOCH HET r00DDC£U<aS^ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. OM DEN VREDE. Het huidige Russische stelsel Buitenl. nieuws. Ons Weekpraatje. Algem. weekoverzicht Zaterdag 5 November 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 45 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS PRIJS DER ADVFRTENTIEN l8 regels 60 cent, elke regel meer 7ei. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOK VBNRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent De veelheid dec bijzondere ge denkdagen. welke door allerlei orga nisaties zijn verordend, hebben het karakter er van wel eenigszias ge schaad. Voor het menschengeslacht echter, dat den ooi log heeft gekend, zal de dag van 10 November, waar op 14 jaar geleden de wapenstilstand werd gesloten, altijd van bijzondere beteekenis blijven, omdat dien dag aan den vreeselijksten volkerenmoord een einde kwam en de grondslag werd gelegd van bet vredeswerk, hetwelk het huidige geslacht nog zoo graag vg'tooid zou willen zien. Of daar kans op is De teekenen zijn op het moment weinig bemoedigend. Het ontwape- ningswerk vlot niet, in het Oosten van Azië triumpbeert bruut geweld over recht, in Zuid Amerika beoor logen volkeren elkaar in bloedigen Strijd, in Europa groeit het onder linge wantrouwen van sommige vol keren en overstemt de roep naar bewapening, door revanche-gedachten ingegeven, bet smeeken on vrede. Toch mogen degenen, die den vrede als een ideaal der mensehheid blijven zien, niet versagen, in hun actie niet en ook niet in de opvoe ding van zich zelf en anderen- We moeten onzen vredeswil blijven sterken. Op dat laatste vooral komt het aan. We hebben dat al meermalen betoogd en we herhalen het bij de nadering van den a.s. Vredesdag. We gelooven niet in een blijven- den wereldvrede als gevolg van een daartoe gevoerde actie alieen, met een overeenkomst als besluit. Gewij Zigcje belangen zullen op den duur ook de inzichten weer wijzigen. Eerst als de volkeren tot den vrede zijn opgevoed, zelfbeheersching hebben geleerd, zelftucht, onderwer ping van eigen inzicht aan het oor deel van anderen, ondergesch'jkt- njaking van eigen belang aan het algemeen belang, eerst dan zal er van blijvenden vrede sprake kunnen zijn. Vaak zijn vredesagitators de ergste vijanden van de vredesgedachte. Wie niet in alle opzichten met den vredeswil is bezield, maar de on'- wapening van zijn volk eischt, alleen omdat hij een leuze van zijn tijd wil uitdragen, die loopt straks ach ter een oorlogshitser aan, wanneer die onder bepaalde omstandigheden het gemoed des volks weet te be roeren. Laten we ons standpunt met een voorbeeld verduidelijken. Op 8 Novemhei. een paar dagen slechts voor den Vredesdag, zullen tienduizenden naar Den Haag trek ken om te betoogen tegen de regee ring, tegen Weiter enz. Men kan met de betoogers van inzicht ver schillen en toch respect hebben voor hun actie. Als een volksmassa op ofcjelijke wijze, zooals we dat in de fitste jaren b.v. van de S-D-A.F. flewpon zijn, eendrachtig en niet nadruk uiting geeft aan \yat in baat Jeeft en wat ze begeert, m^akt dgt incjrqk. We weten echter zeker, dut pr pok duizenden naajr Den Haag zullen gaan met het doel om een geordende demonstratie om te Zetten in een geweld-actie, teneinde door bet ontketende geweld af te dwingen, wat langs wegen van orde ning samenspreking, overleg, verkiezingen enz. niet bereikbaar wordt geacht. Duizenden zien op hun wijze een belang en als ze de ver vulling van dat belang, tegen het inzicht van de volksmeerderheid in, met geweld zouden kunnen afdwin gen, dan zouden ze daarvan niet terugdeinzen. Onder diezelfde duizenden nu, zijn er zeer velen, die een blijvenden volkerenvrede propageeren en als eersten stap daartoe, nationale ont wapening eischen. Wanneer een klasse of een greep der samenleving bezield blijft met de gedachte om door geweld het belang, dat ze zien en zoeken, na te streven, waarom zouden dezulken dan straks den oorlog versmaden, als door §trjjd een belang des volks kan worden vervuld Er zijn volkeren- belangen, zoo goed als er klasse- belangen zijn, gcoeps- en personen belangen. De Japanners hebben als volk be lang bij expansie, alle klassen der Japansche samenleving. Heel het volk van Bolivia heeft er belang bij, dat het land een uitweg krijgt naar zee. Heel de Duitsche samenleving zon er wel bij varen, als het rijk de koloniën herkreeg en Opper-Silezië weer volledig binnen de rijksgrenzen kwam. Alle volkeren hebben haar speciale belangen. Wie desnoods vechten wil voor eigen-, of groeps- of klassebelang, die zal straks mede ten strijde wil len trekken, als het gaat om het levenspeil van heel het volk. Eerst als we elkander hebben op gevoed om slechts door overleg en arbitrage alles wat de menschen ver deelt tot een oplossing te brengen, dan zal bewapening overbodig, oor log ondenkbaar zijn geworden. Toch is het goed om naar geleide lijke ontwapening te blijven streven, als we zorgen ons even geleide lijk aan de noodige zelftucht, zelf beheersching en onderworpenheid te Een schema. Over Rusland is, sinds de revolutie daar een einde maakte aaa het rijk van den Tsaar, enorm veel geschreven en gesproken. Het bolsjewistische rijk van thans staat in het brandpunt van de wereld belangstelling en we twijfelen dan ook niet, of onze lezers zullen van een beknopte uiteenzetting van het Russische stelsel gaarne kennisnemen. Wij zullen die uiteenzetting geven in een drietal artikelen aan de hand van een klare en eerlijke verhande ling over dit thema van de hand van den bekenden publicist Pater Henricus in „Christus Koning." Wij zullen in dit eerste artikel het stelsel in het algemeen beschouwen in een tweede artikel het verleidelijke van het stelsel bezien om ten slotte na een eerlijke erkenning van fouten aan gns kapitalistische stelsel een woord van verweer tegen de Rus sische methode te schrijven. De Bolsjewistische Partij lijkt een stramme éénheid (centraal geleid en zonder fracties), met eeD klaar om schreven doel. 'nStraf-gedisciplineerde corporatie is 't (tegen de bourgeoisie en vóór het proletariaat), met 'n soort cadaver gehoorzaamheid'n rotsvaste eliten-troep (natuurlijk bols jewistisch gedacht), ingesteld niet op steriel gezwam, maar op forscbe daad; geen klets-, maar 'n strijd groep marxistisch brein eD voor hoede, de massa opvoedend, maar tegelijkertijd figureerend als de expres sie van den volkswil. Het Bolsjewisme heeft dus niets van 'n teugelloos ontketenen van 't instinkt der massa het dwingt veel eer meedoogenloos de hardste offers op. De Bolsj. Partij (de éénige in Rus land) heeft den Staat als machtappa raat, als formidabelen knuppel 'u eenerzijds absolutistischen Staat, die op machtshandhaving geregeld moet bedacht zijD, 'n anderzijds proletari schen Staat, die zich beroept op den wil der massa. Gewild wordt 'n Maatschappij zonder klassen, geheel in 't teelden van Planwircscfyaft en qen?eepsphap- pelijken eigencjorp der productie- rpicfdelen, eh beschikkend over de mee$t geavanceerde techniek- 't §trpven ernaar geschiedt niet louter door 'n bepaalde machts- methgde en door technische volks mennerij, maar zwemt in 'n eigen levensbeschouwing, staat heel en al in 't teeken van de louter-stof-theorie, die hij allen in vleeschen b^oed moet overgaan. 't Is 'n actie vol verbluffende gewis heid, berekend met de „droomerijen" van ouwerwetsch legalisme, pacifisme, moralisme en geloovend in 'n komend bolsjewistisch Aardsch-Paradijs, van algeheele en algemeene rechtvaardig heid zonder geweld. Al is bet eerste élan wel wat verstijfd in nuchtere bureaucratische routine, toch blijft (bij alle toevallig en tijdelijke terug tochtsmanoeuvres om wat op adem weer te komen, en bij alle variëerende methoden) met ijzeren consequentie de „generale lijn" ge volgd. Ontgoochelingen zijn het stelsel niet bespaard gebleven. De groote wereldoorlog is Diet willen verloopen in 'n bloederigen burgeroorlog met als gevolg 'n zegepralende wereld revolutie. Zoodoende kwam men vqor 't lastig parket is er kans en heeft het zin, voorloopig alleen Rusland te schoeien op bolsjewistischen leest. Daarbij was Rusland 'n achterlijk land en de boer sterk onsocialistisch. Met bergen verzettende energie toog men aan het werk ter realisee ring van deze beide lepzen „Rusland, wat industrieën honderd jaar achter is, moet in de kortste keeren Amerka inhalen, nee voorbijschieten." en „Op naar 'n niet langer schoolgaand, maar leiding gevend Rusland 1" Geraffineerd streefde en streeft men Daar aldoor sterkeren scheppings drang en intensieveren arbeidde jeugd wordt uniform opgevoed en gedrild, en 'n kader wordt rijp ge stoomd van bolsjewislisch-econo- mische financieele en administratieve leiders. In 't patriarchale Rusland tracht dus 'n betrekkelijk kleine, georgani seerde groep, die alle hefboomen in handen heeft, dwaDg-gewijze 't ont wikkelingsproces voort te stuwen. „In 't belang van het volk" en „met 'n beroep op den volkswil", zijn uit geschakeldindividueele vrijheid, traditie, publieke opinie, menschelijk- heid men heeft terreur geproclameerd met als regulateur, de doelmatigheid. Vol zendings- en zegebewustheid wordt alles tot 'n marschtempo ge forceerd wordt offerzin gekweekt tot herstel van de ontredderde Maatschappij wordt het daadwerke lijk bestaan gesuggereerd van held haftige toewijding wordt het egoisme der burgerlijke Staten geranseld, en enthousiasme gewekt voor de zege ningen in eigen land. o— Het „Gezin' iets van het vóór- bolsjewistisch machtsapparaat, en wat 'n sta-in-den weg is voor 't huidig staats-absolutisme, moet, in den ouden vorm verdwijnen. Verbolsjewiseering ervan, zooals 't ging met leger, pers, school, administratie en gerecht is ondoenlijk natuurlijken gezins opvoeding kan kwalijk vervangen. Gezag en rechten worden nu juridisch beknabbeld en nsar ver mogen weggekoabbeld de activiteit gebroken 't gezin wordt aldoor radicaler uitgeschakeld uit het open bare leven. Aan 't huwelijk wordt alle gewijds en burgerlijks ontnomen en allen steun ontzegd de Staat kent geen onderscheid tusschen wettig en onwettig kind, en de vrouw wordt meer in 't economische, in 't maat schappelijke betrokken. Het gezin, in de burgerlijke Staten, heet het, is te veel ingesteld op het erotische, en daardoor economisch te weinig ge activeerd. Niet dat men bewust en gewild aanstuurt op sexueele anarchie (abortus b.v. wordt tegenwoordig eer bemoeilijkt dan in de hand ge werkt), maar gezondheid, stoffelijke belangen (niet de Tien Geboden) zijn de maatstaven bij alles, zoodat b.v. 'n huwelijk van 'n gezonden vader met 'n gezond kfnd bij slot van rekening althans minder erg zou zijn als 't huwelijk tusschen twee T.B.C. lijders. o Ook de godsdienst moet het kun nen. De Bolsjewisten zijn, in éérste instantie, geen kerkvervolgers, maar economen, sociologen. Doch... waar ze van de kapitalistische wildernis 'n bolsjewistisch park willen maken, kunnen ze onmogelijk de godsdien stige apenkooi of liever de godsdien stige woekerplanten laten staan. Aldus is hun mentaliteit s Godsdienst drijft de splijtzwam in 't Bolsjewisme hij verbreekt de éénheid ia denken en in doen. Godsdienst i§ jammerlijke hersen- vergiftiging en dieptreurige enetgie- /erlamming is 'n geraffineerde vondst van uitbuiters, die foezel schenken om 's levens pech te doen vergeten; hij heeft 'n uitgesproken klassen- karakter. Vrede op aarde is 'n bloem, die uitsluitend in de tropen van al geheel doorgevoerde en overtuigd beleefde godloosheid bloeien kan. De ontwapeningskansen. De Berlijnsche contingen- teeringsplannen. Het Rijk eD Beieren. Het Engelsche pond herstelt zich iets. Een mora torium in Nevada. Scheeps rampen. Allerlei. -o De openbare meenicg blijft de ont wapeningskansen gunstiger bezien en in het bijzonder koestert zij ver wachtingen omtrent het Fransche plan, dat nog. wel niet officieel is ingediend, maar waarvan verschillen de bijzonderheden bekend zijn ge worden. Het plan houdc inderdaad een vrij aanmerkelijke beperking van de bewapening te lande in. De Fransche regeering heeft de zaken vereenvoudigd door te streven naar een overeenkomst, welke zich tot de Europeesche staten zou be perken. De militie wil Frankrijk handhaven, maar de oefeningstijd zou worden teruggebracht tot 9 maanden en het vredescontingent zou voor Frankrijk met ongeveer 50.000 man worden verminderd. Van belang is, dat Frankrijk vol gens de loopende geruchten ook aan Duitschland een militie zou willen toestaan, althans zouden daartegen geen theoretische bezwaren meer bestaan. In verband met de tegemoetko mende houding van Parijs wordt het waarschijnlijk geoordeeld, dat de vier-mogendheden-conferentie over den Duitschen pariteitseisch nu toch heel spoedig zou worden, gehouden en dat Duitschland dan binnenkort weer zou deelnemen aan den arbeid der ontwapeningsconferentie, welke deze week voor wat het bureau der conferentie en van de hoofdcommis sie, betreft, is hervat. Men kan Duitschland te Genéve onmogelijk missen, want naast de (geleidelijke) Ontwapening wenscht Frankrijk voor al overeenkomsten. welke haar de veiligheid moeten bieden, zonder welke de Fransche regeering met over vermindering van haar militaire macht wil prakkeseeren. De Duitsche regeeringscommissie, welke een rondreis door Europa heeft gemaakt, om de verschillende regeeringen voor de voorgestelde contingenteeringsmaatregelen te win nen, is thans te Berlijn teruggekeerd om haar rapport uit te brengen. Erg opwekkend zal het niet luiden. Het laatste bezoek heeft Denemar ken gegolden, maar ook daar is men niet tot overeens'emming geko men. Behalve in België zijnde Duilsche plannen nu overal afgewezen. Ver ondersteld wordt, dat de regeering - von Papen de aangelegenheid nu zal laten rusten tot na afloop van de op het einde dezer maand te houden rijksdagverkiezingen. De verhouding van de Beiersche regeering tot de Rijksregeering is weer eens scherp toegespitst door een rede van den Beierschen minis ter president Dr. Held, die de rijks regeering onbarmhartig kapittelde en in de plannen van von Papen een bedreiging van de zelfstandigheid der Duitsche staten blijft zieD. Von Papen is over het gebeurde slecht te spre ken. De verhouding van de rijksre geering tot Beieren moet er onder lijden, zoo meent bij. Hoe droef de economische toe stand in Duitschland op het oogen- blik wel is, leerde ons een bericht omtrent het hedendaagsche... bierver- bruik door de Duitschers. Bedroeg dat in 1913 nog 102,1 liter per hoofd der bevolking, thans is dat teiuggeloopen tot 57 liter, d.w.z. per hoofd en per jaar. Het Engelsche pond, dat den laat- sten tijd zoo héél leelijk deed en zelfs tot een waarde van circa 8 gulden was teruggevallen, is deze week met Amerikaansche dollarhulp weer wat opgehaald, maar de handel ondervindt veel last van de aan merkelijke fluctuaties in de waarde van het Engelsche geld. Zoo lang een wereldrijk van be teekenis niet tot den gouden stand aard terugkeert, zal het nog wel malaise blijven in den handel. De crisis heeft vreemde toestan den geschapen. Toen het Engelsche pond viel, heette het, dat alle goud ter wereld zat opgehoopt in Frank rijk en in de Ver. Stateu, maar de Franschen weten intusschen toch ook geen raad, hoe ze hun aanzienlijke begrootingskosten moeten dekken en uit de Ver. Staten kwam deze week het bericht, dat in den staat Nevada een moratorium afgekondigd was moeten worden voor den handel en voor de banken, voorloopig geldend tot 12 November. Een moratorium schort alle be talingsverplichtingen op. Het gebeur de zal de credietwaardigheid van de Ver. Staten zeker niet hebben ver hoogd. Men maak' zich ernstig ongerust over het lot der opvarenden van een Russisch schip, met 126 mannen en vrouwen op weg naar de Russische mijnen op Spitsbergen. Het schip is op de Westkust van Spitsbergen gestrand en het voorruim staat reeds onder water. Noodseinen zijn opge vangen, maar het eerste schip, dat ter hulp snelde, kan eerst na drie dagen de plaats des onheils beteiken. Ook heette van de week een Zweedsche visschersboot met 17 jeugdige opvarenden vergaan, maar later verluidde, dat alle schipbreu kelingen door een andere boot wa ren opgepikt. In het Engelsche Kanaal is een Duitsch postvliegtuig vergaan, waar bij de twee inzittenden zijn omge komen. Het Grieksche werd Dinsdag weer door een aardbeving geteisterd, waar bij opaieuw tal van woningen wer den verwoest. De groote staking in de Engel sche katoenindustrie duurt voort tegen den wil en den raad in van de leiders der arbeiders. De moderne tijd wil het nu een maal zoo, dat we voor eiken dag een bijzondere intentie meekrijgen. Op 31 October we hadden juist dien dag ons maandgeld te beuren moeten we op last van het Internationaal Instituut voor het Spaarwezen aan ons steenen varken denken. Het was Wereldspaardag. O, natuurlijk, de dames en heeren van het Instituut zoeken niet in de eerste plaats het eigen belang, maar dat van ons spaarders. Ze doorstaan alles om de hun toevertrouwde centjes te beveiligen. Lees maar het manifest, dat de vertegenwoordigers der spaarbanken van de geheele wereld ter gelegen heid van den jongsten Wereldspaar dag hebben uitgegeven. Onze instel lingen, zoo heet het, zijn van een algemeene soliditeit, onaangetast en onverzwakt door revoluties en oor logen, crisis en waanzinnige specu latievlagen. We spotten er niet mee, want er zijn werkelijk solide spaarbanken. In ons land is er zelfs een vrij behoorlijk aantal van, welke zich onder controle hebben gesteld en den kleinen beleggers een goede garantie bieden. Die spaarbanken voeren een eigen embleem, dat ze van de minder solide ondernemingen onderscheidt. Het is verstandig, als men weet te sparen en het is voor zichtig. indien men zijn geld uit sluitend aan de bedoelde gecontro leerde instellingen toevertrouwt. Maar sparen is een deugd, welke men ook gemakkelijk kan overdrijven Daarover wilden we het ter gele genheid van den jongsten Wereld spaardag eens in het bijzonder heb ben. Aan het sparen zijn grenzen verbonden, welke men niet straffeloos mag overschrijden. De Nederlandsche Spoorwegen spareo, ondanks de aanzienlijke bedrijfstekorten sparen ze. Ze sparen b,v. op de post „bewaking van overwegen". Sommige overwegen, waar een zeer ruim uitzicht is. kun nen inderdaad onbewaakt blijveD; van de passanten mag oplettendheid worden vereischt. Maar de Spoor wegen blijven ook dan sparen, als de practijk heeft uitgewezen, dat sparen misdadig is. De vorige week kon men onderstaand bericht vinden in De Maasbode Op den onbewaakten overweg aan den Schiedamschen weg te Kethel, is een 48-jarig man met zijn motor door den trein gegrepen op slag gedood en afschuwelijk verminkt. De machinist van den trein had niets van het ongeluk bemerkt. Dit is in korten tijd het tiende ongeluk met doodelijkeD afloop op dezen onbewaakten overweg. Wij vragen met nadruk: moet deze moordpartij blijven voortduren We herhalen met De Maasbode het sparen is hier misdadig gewor den, bijna gelijk aan het plegen van moord. Op Zondag j.l. reed bij Ilpendam een auto te water, waarbij de vier inzittenden verdronken. In de bladen kon men lezen De bocht bij De Vurige Staart staat als zeer gevaarlijk bekend. Een aantal boomen beneemt er elk uitzicht en ze zijn niet eens wit gemaakt om het gevaar aan te duiden. Herhaaldelijk botsen er auto's tegen de boomen. Het gebeurde van Zondag was het vijftiende ernstige oogeluk in kor ten tijd. De beheerders van dien weg zijn dus ook al flinke spaarders. Ze sparen de boomen en ze sparen het geld uit voor witkalk. Alleen anderer welzijn sparen ze niet. Het overstroomingsgevaar. Het lot der regeering. Onze fascisten streven naar eenheid. Herleving in den woning bouw -Allerlei. Men begint zich in ons land hoe langer hoe meer ongerust te maken over den waterstand. In verschillen de streken dreigen overstroomingen en op sommige plaatsen heeft het water zelfs al aanmerkelijke schade aangericht. De hoeven, welke in het Holterbroek zijn gelegen, worden reeds geheel door het water omringd en ook in de buurt van Krommenie ondervindt men veel last van over stroomingen. Hier en daar hoorden we wel eens de opmerking maken, dat de omvang der overstroomingen, gelet op den buitengewonen regenval in October, nog al meeloopt, maar men vergete niet, dat regenwater de stroomen toch slechts betrekkelijk geleidelijk kan voeden, in tegenstel ling met het smeltende sneeuwwater in het voorjaar, dat in korten tijd naar omlaag dringt. Ook nu echter staan toch ernstige dingen te gebeu- als de regenval niet gaat min deren. De berichten uit België, Frankrijk en Zuid-Duitschland om trent den stand der rivieren zijn nog maar weinig bemoedigend de groote stroomen, welke naar ons land afvloeien, blijven wassen. Het blijkt mede heel moeilijk te zijn om de ingedijkie Zuiderzee, het tegenwoordige IJsselmeer op peil te houden. Er wordt van daaruit regel matig gespuid en dat verhoogt weer het overstroomingsgevaar voor de aangrenzende landstreken. Vele boeren zijn er door gedupeerd en ze verdragen dat te minder, nu het eischen van defensie rijn, welke hun die ongelegenheid bezorgt. Eischen van defensie zijn weinig populair in onzen tijd. Over de Zuiderzeewerken, in het bijzonder omtrent de groote sluizen in den afsluitdijk hebben in de laat ste dagen vreemde geruchten geloo- pen. In de bedoelde sluiswerken zouden groote scheuren in de beton- massa's zijn ontdekt, maar de hoofd directie der Zuiderzeewerken heeft na een onderzoek die geruchten nadrukkelijk weersproken. Wat men voor scheuren had aangezien, zouden naden zijn geweest, welke met opzet zijn aangebracht om het beton ge legenheid te laten op de gewone wijze uit te werken. Omtrent de positie der regeering beginnen allerlei geruchten den ronde te doen. Zeker is wel, dat die positie niet meer zoo hecht is als eenigen tijd terug. Nu men hier en daar vertrouwen kiijgt op een lang zaam economisch herstel, herleeft ook de oppositiegeest en beschouwt men een aftreden der regeering niet langer meer als het verschrikkelijkste, wat bet land kan overkomen. Indien de tijden inderdaad beter worden, zijn er altijd wel menschen, die het volk het land van beloften willen binnenleiden. Het échec van minister de Geer met zijn ontwerp tot tijdelijke tariefs- verhooging was een aanwijzing voor de gewijzigde mentaliteit. Méér plan nen der regeering ondervinden groeiende tegenkanting. Het kabinet Ruys gaat dan ook een zwaren tijd tegemoet, nu op 7 November a.s. de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting op het Binnenhof zullen aanvangen. Sociaal-Democraten en Communisten, alsmede de Ospers zullen op den genoemden datum aan de regeering demonstratief doen blijken door massaal te betoogen in de residentie dat ze het ge- Welter zat zijn en de crisis eens met andere middelen bezworen wil len zien dan met loonsverlagingen en ontslag. We memoreeren ten deze slechts zonder te concludeeren. Het is een uiterst moeilijke taak, welke in de komende maanden voor regee ring en volksvertegenwoordiging is weggelegd. Men kan slechts hopen, dat vruchtbaar overleg tot eensge zindheid in de te nemen besluiten mag leiden en dat daarnevens een gunstig verloop van den economi- schen toestand een geleidelijke ver zachting van harde maatregelen mogelijk mag maken. De heer Baars, leider van den Ned. Fascistenbond heeft zich ge offerd op het altaar der eensgezind heid. Hij heeft zijn leidersfunctie ter beschikking gesteld om daardoor een fusie tusschen de talrijke fascistische groepen in ons vaderland mogelijk te maken. Als alle fascisten van ons land te samen loopen, dan zoo vreezend we voor hen en voor den heer Baars zal de schare nog maar weinig imponeerend zijn. De Nederlandsche fascistische beweging ontleent haar eenige beteekenis aan de notitie, welke andere politieke patijen zeer ten onrechte van onze zwarthemden meenen te moeten nemen. Van hier en daar komea berichten, dat in den woniDgbouw inderdaad eenige opleving te bespeuren zou zijn als gevolg van den vrede, welke door regeeringsbemiddeling tusschen bouwvakarbeiders en de bouwers is verkregen. Ook in Amsterdam pakt men de zaken flink aan. Het ge meentebestuur zal trachten om met medewerking en voorschotten van het rijk den bouw van 2000 arbei derswoningen te doen aanbesteden. Het wordt nu toch weer mogelijk geacht, dat de vondst in Zandvoort van vliegtuigonderdeelen op een vliegramp wijst. Andere onderdeden n.l. van vermoedelijk hetzelfde toestel zijn op Texel komen aandrijven en mede is daar het lijk aangespoeld van een vliegenier, vermoedelijk van Engelsche nationaliteit.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1