„Zij" Crème DEZE WEEK extra aanbieding in Ons Weekpraatje. öemengde Berichten Adverientiën Th Pouwels, Hofstr. Zaterdag 15 October 1932, No. 42 We hebben in de laatste jaien vaak de pen gevoerd ten behoeve van de noodlijdende werkers van onze samenleving in crisistijd en wel in net bijzonder voor de land bouwende bevolking. We hebben bepleit, dat boeren en tuinders aan het loon moeten worden geholpen dat ze voor hun arbeid toekwam, desnoods en in de huidige om standigheden resten geen andere middelen door dwingende re- geeringsmaatregelen. De lezer zal het derhalve kunnen begrijpen, dat we b.v. het menggebod van boter wisten te waardeeren, ja zelfs de accijnsheffing op vetten, waartoe minister Verschuur dezer dagen besloot. We meenen echter, dat de laatstbedoelde maatregel veel te streng is opgezet, voor wat de uitvoering betreft en daardoor een grievend onrecht tegenover andere crisis-slachtoffers, speciaal de onder steunden, inhoudt. Het menggebod van boter dreef den prijs voor het natuurproduct, zoowel als voor margarine belang rijk omhoog, een gevolg, dat voor zien en bedoeld was. Degenen, voor wie de prijs te hoog werd. konden zich met surrogaten, als reuzel en planter.vet behelpen. Het was een fiscaal achterdeurtje voor de armsten. Dat deurtje du beeft de minister met een harden klap dicht geslagen en gegrendeld. De spijsvctten zijn met 35 cent per kilo belast gewor den; de vetten, welke als boter meer bruikbaar waren gemaakt, zelfs met 70 cent. Zeker, de minister heeft aan de allerarmsten gedacht en op vaderlijke wijze voor ze gezorgd. Een gezin, waarvau de kostwinner meer dan 3 maanden werkloos is en ondersteund wordt, kan goedkoope margarine bekomen voor 11 cent per half pond, mits de werklooze vader tenminste vijf kinderen rijk is. Maar wat moet zoo'n gezin in de eerste drie maanden van nood aan vangen en hoe moet het gaan met de huishoudens, waar minder kin deren worden geteld? Over den nood in de gezinnen van werkloozen wordt zoo lichtelijk geoordeeld. Niemand, zoo heet het vaak, behoeft van honger om te komen, de overheid steunt. Over dien steun loopeu vele fabels. In de groote steden des lands is de steun- norm vrij bevredigend en daarnaar beoordeelt men zoo'n beetje deD welstand van alle werkloozen. Maar op het platteland zijn de toestanden heel anders dan in de groote steden daar wordt inderdaad door velen de grootste ellende geleden. De redactie van het christelijk weekblad, de „Gelderscbe Post", gaf er dezer dagen een staaltje van. In een Gelderscbe gemeente van 15000 zielen zijn 300 crisis-werk loozen. Van 100 dezer heeft de redactie de levensomstandigheden onderzochtze noteerde de officieel- bekende cijfers der gezinsinkomsten en controleerde die gegevens nog eens persoonlijk. Het artikel bevat meerdere statistiekjes, maar we zul len omwille van de plaatsruimte alleen de gemiddelden nemen. De bedoelde 100 gezinnen telden tesamen 280 kinderen. De gezamen lijke gezinsinkomsten, dus inbegrepen eventueele verdiensten van vrouwen en kinderen, bedroegen na aftrek van het verschuldigde voor woning- huur en fondsgelden (alleen zieken en begrafenisfonds) tesamen een som van f 6'1.26 per week, d.i. -de 100 ouders meegerekend gemid deld f 1,60 per week en per persoon dus nog geen kwartje per dag Om van te leven 1 Dat als gemiddelde. Een gezin met 7 kinderen „geniet" f 4.89 per week, d.i. per persoon 54 centen, per persoon en per dag... 8 centen. Bedoeld gezin kan, als vader meer dan 3 maanden werkloos is, goed koope boter koopen van 11 cent per half pond. Maar voor een ander gezin, dat slechts twee kinderen heeft, bestaat deze mogelijkheid niet. In dat gezin blijft na betaling van woninghuur en fondsgeld f 2,31 per week over, per persoon en per dag alzoo acht centen en een vierde deel van een cent. Zulk een gezin moet 35 cent per kilo belasting betalen ten behoeve van de noodlijdende boeren, als de menschen reuzel of plantenvet op hun boterham willen smeren Dat de boeren worden geholpen is goed en noodig, maar het mag niet gaan ten koste van de allerarm sten; die zelf van den steun moeten leven. Als de overheid steungeld geeft aan de werkloozen om in dezer noodigste levensbehoeften te voor zien, dan is het malligheid om ze van dat steungeld weer steun te laten betalen aan andere steunbe- hoevenden. De politie te Zenderen en omge ving komt een woord van lof toe voor de wijze, waarop ze de raad selen van den vreeselijken roofmoord vorige week Zaterdagavond op eeü arm oud vrouwtje in de genoemde gemeente, nabij Almelo gelegen, ge pleegd, heeft weten op te lossen. De verdachte persoon, welke des Zondags in de nabijgelegen bosschen werd gearresteerd, heeft zijn gruwel daden onder den druk van tal van aanwijzingen moeten bekennen. Het is op het oogecblik weer slecht ge steld met bet wezen der criminaliteit in ons land. De dagbladen vermelden keer op keer de meest afschuwelijke misdrijven. Als er oorlog is, wordt een verhoogde criminaliteit toege schreven aan de oorlogspsychose en nu komt alles op rekening van de crisis, maar het is heel moeilijk te achterhalen, waardoor precies de misdaad nu en dan als een epidemie rondwaart De Zendersche moorde naar is zeker geen crisis-misdadiger en dat zijn b.v. ook niet de vier jongens, welke deze week voor de Haagsche rechtbank zich te verant woorden hadden over straatroof en allerlei gepleegde inbraken, waarmee ze zich voor f 17000 verrijkten, geld, dat ze op liederlijke wijze verbrasten, De jongens hadden de H.B.S. door loopen en waren kinderen van ge situeerde ouders. Zware straffen zijn tegen hen geëischt, o.a. van 4 jaren gevangenisstraf. Het bedrijfsleven in Crisistijd. Het nieuwe, inderdaad goed be doelde besluit inzake de vrijstelling der huisslachtingen brengt in zijn redactie der bepalingen groote moei lijkheden, om niet van fouten te spreken, zegt de Gld. Deze fouten zijn I. Gesproken wordt van zuiver inkomen. Dit had moeten luiden belastbaar inkomen, opdat met de gezinsgrootte rekening bad kunnen gehouden worden. II. Gesproken wordt van inko men, genoten over het voorafgaande jaar. Dit heeft tot gevolg, dat iemand, die het vorig jaar nog werkte, b.v. op de steenfabriek en dit jaar sinds Februari werkloos is, wordt aange slagen naar het inkomen van 1931. III. Er is sprake van gezinsinko men. Dit is o.i. onjuist, ten eerste omdat kinderaftrek volgens de R.I.B. hierop niet wordt toegepasttwee- dens omdat men geen rekening houdt met het feit, dat aan een gezins inkomen ook gezinsuitgaven verbon den zijn om tot dat inkomen te ge raken. IV. Omdat de weistandsgrens van gezinnen zonder kinderen op f 2500 is bepaald en van gezinnen met 5 of 9 kinderen op f 2000 1 Het moest juist andersom zijn. De onjuistheid der nieuwe bepa lingen demonstreert wel op bijzon dere wijze het geval, dat een steen- fabrieksarbeider met een zuiver inkomen van f 1200, met 5 kinderen, hetgeen een belastbaar inkomen maakt van f 575, een kosteloos rijwielplaatje ontvangt, doch aange zien twee groote zoons het vorig jaar f 850 pl.m. f 550 hebben ver diend (thans slechts de helft) een zuiver inkomen had "an f 2600 en dus thaDS geen enkele vrije huis slachting heeft, terwijl hij in feite thans met een gezin van 9 personen van een inkomen van f .36 moet leven. Een gezin zonder kinderen met een inkomen van pl.m. f 50 per week krijgt wel één vrije huisslach- tiüg. Zoo voert de nieuwe wet tot eigenaardige consequenties. Moge ook dit verbeterd worden. De Eindhovensche gasketel. Eiodhoven is thans gereed geko men met het schilderen van den hoogpten gasketel van Nederland. Wanneer men het gevaarte van uit den trein ziet en men hoort, dat het schilderwerk van den stalen reus f 30.000 heeft gekost, zou men een oogenblik de handen in elkaar kun nen slaan. Maar er zit dan ook een aardige oppervlakte asn zoo'n ketel. De hoogte van dezen wolkenkrab ber bedraagt 80 meter en de omtrek 115 meter. De verfkwast moest in totaal on geveer 25.000 M2 bestrijken. De heele ketel is drie keer onder de verf gezet, die van een zeer moeilijk te verwerken materiaal was, zoodat het verf kleedje van den reus zooals gezegd plm. f 30.000 heeft gekost. De begrooting, die op vier verf- partijen had gerekend, liet destijds een bedrag van f 35.000 zien. De bodem van den gasketel ligt vrij en laat onder zich een ruimte, die 6 meter boog is en 1200 M2 openlucht vertoont. Varkenswet en Yarkensslachtingen Het aantal varkensslachtingen voor binnenlanJsche consumptie is door den accijns met 'gemiddeld 25 pet. gedaald blijkens de abattoircijfers van 13 groote gemeenten. Met vol gas tegen een boom. Woensdagmiddag verloor zekere B uit Rotterdam die met zijn auto van Mook naar Nijmegen reed, nabij het Schutterspad onder Nijmegen de macht over het stuur. De auto had een vaart van 60 K.M. en vloog tegen een telefoonpaal en twee waarschuwingsborden welke werden omgeworpen. In zijn schrik drukte de bestuurder op de gas- inplaats van op de rempedaal, waardoor de wagen nog grooter vaart kreeg en met onstuimig geweld tegen een boom botste. De auto werd totaal vernield. De bestuurder en een naast hem zittende dame uit Schiedam kregen wonder boven wonder slechts lichte verwondingen. De „profetieën" van pastoor Kwakman. „De Maasbode" (Kath.) publiceert de volgende verklaring van den ZeerEerw. heer Th. Kwakman, pas toor te Rijpwetering Teneinde omtrent de beteekenis werkt zacht en weldadig Uw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking In prijzen van 20—30—45 en 75 cent van profetieën, niet in de H. Schrift vervat, misverstand te voorkomen of uit den weg te ruimen, herinner ik aan hetgeen ik reeds in de artikelen en het boekje over de stof schreef Zoodanige profetieën vallen geheel buiten den inhoud van onze geloofs leer, zoodat ons bovennatuurlijk ge loof en ons katholicisme met het aannemen of verwerpen er van niet gemoeid zijn. Voor den goddelijken oorsprong van dergelijke profetieën staat het kerkelijk leergezag ons niet in. De mogelijkheid is nooit uitge sloten, dat ze niet van God afkom stig zijn. Daarbij kunnen ze ook zijn mis verstaan. Vooral bij tijdsbepalingen lette men hierop. En bedreigingen, d e werkelijk van God afkomstig zijn, hebbeo ten doel, de menschen tot een beter leven te bewegen. Is dit doel bereikt, dan valt er in dit opzicht niets meer te vreezen. Het is me dienstig gebleken, op het bovenstaande nog eens de volle aandacht te vestigen. De „St. Jansklokken" van het bis dom 's Hertogenbosch geven nog het volgende oordeel We betreuren het verschijnen van dit boekje, dat naar onze meening de lezers eenvoudig in de war zal bren gen (het boekje is ook niet Ker kelijk goedgekeurd) en we achten het, zacht uitgesproken, erg aanmati gend, alle uitspraken, die in de brochure voorkomen, zoo maar als prophetieën te betitelen. Wij Katho lieken stellen heusch heel andere eischen, voor we iets beschouwen als een werkelijke prophetie. Zinken Waschteilen, Waschketels, Zinken emmers. Kolenschoppen, Waterketels, Thermosflesschen, Kolenbakken, Kolenkitten, Kachelplaten enz. enz. Reuzen lage prijzen. Alles wordt op verlangen thuis bezorgd. Verf voor den winter uwe vloeren met onze bekende degelijke Lakken en Verven aan reuzen iage prijzen. 10

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9