Missaals Speelkaarten Gemengde Berichten Stempels Ons Weekpraatje. Vergadering Verkoop- vêreeniging Venray £>e, groote Patronaatszaal was Zondag bijna te klein om alle leden, die voor de vergadering opgekomen wa^gft, te bevatten. De Voorzitter, dhr. M. Wismans opende de verga dering met den Christelijken Groet hartelijk woord van welkom aan de leden. Hij deelde mede, dat hef Bestuur, zooals begrijpelijk is. zeer 'Veel vergaderd heeft en in deze vergadering de slotsom hunner be- stu&éting dezer aangelegenheid, de CrièfóVarkenswet, bij monde van den Heè'rt; Peters, Voorzitter van den van C ommissarissen, zal wor den uiteengezet. E)feriheer Peters hield thans de votóökde rede Al hoewel nog laug aieVhlles duidelijk is en vaststaat, watér nu eigenlijk onder de figuur uetf Crisis varkens zal gaan gebeuren, heeft het bestuur geoordeeld niet jannet te mogen wachten, met de eden op de hoogte te breDgen van hetgéën met hun bedrijf zoo nauw in'Verband staat, als de varkenshou derij! en mester ij. De Crisis varkens- wét is bedoeld als een steun voor derv'boer. Vele bevoegdheden zijn inp<féfee wet in handen van den Minister gelegd, die dus zelf dikwijls zat'lcünnen ingrijpen en zoo niet den langéh weg van Departement en Kamérs behoeft te volgen. Dit stéttdpunt is van zijn kant volkomen juist en daarom kan de Minister odk de deskundigen hooren als, groote kooplieden, fabrikanten, ex porteurs en vertegenwoordigers van Landbouworganisaties. Zoo is dan ook thans door den Minister benoemd eene Crisisvarkens- centtaie, die speciale volmachten bézit, tot regeling van den uitvoer. Mét een voorschot van het Rijk van een millioen gulden, is thans een stabilisatiefonds opgericht, waar in'bovendien wordt bijgedragen door cene' heffing van een zekere premie bi/ élke .huisslachting. Wél krijgen we daardoor een duüidér biunenlandsch verbruik, maar het 'kón ook wel wat lijden, de condiment had reeds langen tijd ge- prÓfit'éerd van de te lage prijzen die verré beneden den kostprijs stonden. Het doel dezer heffing is dan ook vooral, cm tot meer normale prijzen tc köinen. De slachtpremie wordt dusdoor de consumenten betaald, doof allen dus. Deze maatregel wordt wel niet overal toeg^juigd en er is dan ook een opzet om hen, die 2 varkens mesten, er een voor eigen slacht vrij te geven. Zoo wordt dus het stabilisatiefonds gevormd, waaruit de boeren hun steun, moeten krijgen. Hoe dat gaan zal,gullen we verder zien. De var kens kan men in hoofdzaak verdeden in .2 groepen, die voor uitvoer, de baponvarkens en die voor binnen- landsph gebruik. Baconvarkens zijn varkens van 80 K.G. geslacht ge wacht, welke dan ook voor steun inaanmerking komen. Dit zijn zoo ongeveer 3 van de 8 varkens. De prijs der baconvarkens. wordt nu uit gemeld fonds gesteund en drijft zoo automatisch, de prijs der bin- nepiandsche varkens omhoog. De prijs heeft zich thans reeds opgewerkt van 18 tot 30 cent. ,yan gezaghebbende zijde, is ons dan ook gezegd, dat deze stijging is gekomen door het uitzicht op dezen steun, maar ook door de regeling zelve. Een sterk stabilisatiefonds is dus wei degelijk een groot bóeren- belang. In dit licht moet men het oo£o zien, als we straks gaan betalen voor het slachten van ons eigen varken. Het is toch duidelijk, dat als er geen slachtpremie geheven wordt, vap. de huisslachting er beduidend minder ia het fonds zal komen en aop minder daarin komt, hoe kleiner het. ophefvermogen van dit fonds wórdt ten opzichte der exportvarkens en automatisch voor de binnenland- sché jnarkt. Bovendien mag de boer nie^vergeten, dat het ook andere standen slecht gaat, die toch ook aan i de slachtpremie moeten bijdragen. Ook is het een groote vraag: hoeyele huisslachtingen er zouden zijp, indien deze vrij was. Dan slaphtte men ook voor een familie lid, kennis of vriend en hielp zoo heel de fonds, dus de steun voor dep boer, om zeep. Intusschen is eenige verzachting voor de huis slachting wel te verwachten, maar zekef is het niet. 0e heele export is thans in han den ,cjer Centrale en onze vereeniging is dus buiten effect. Via den handel zop^pn du3 onze varkens aan de Ccjbt^aïe moeten komen. Maar hoe meer personen staan tusschen den boer met zijn varkens en,de Cenfrale; hoe meer onkosten dit .met zich meebrengt voor den boer. Daarom is het zoo juist, dat de Centrale een inkoopapparaat heeft ingesteld tot rechtstreeksche afname bij den boer. Deze inkoop is gewestelijk ingesteld en werkt ODgeyeer als onze verkoopvereeni- ging. Maar er is meer. Straks krijgen we ook een teelt- regeling, welke regeling zal worden opgëdragen aan een Kriagbestuur. Dé kwaal der lage prijzen wordt ook' al toegeschreven aan het te véél' aan varkens vardaar dus een iu verschillende soorten, leeren of linnen band Fa» VAN DEN MUNCKHOF Groote Straal 28 beperking. Uit de telling van 1930 weet men het aantal varkens, die toen aanwezig was. Bij de aan staande merking der varkens komt men het huidige aantal te weten, zoodat de grens vrij zuiver le trek ken valt. Eerst krijgt met zeugbeperking en zoo noodig later mestbeperking tot 50 K.G. Uitvoerig zet Spreker thans de werkwijze der Centrale uiteen via plaatselijke zaakvoerders en districts zaakvoerders naar de Centrale, die voorloopig alles afneemt, De Wet, die een steun voor den boer zijn wil, zooals de Minister gezegd heeft, moet soepel uiigevoerd worden. De boeren en vooral de leden onzer vereeniging moeten dan ook tegen over de Centrale voorloopig dezelfde loyale houding aannemen als tegen over hunne vereeniging en stellen zij levetingsplicht tegenover de afname- plicht der Centrale. Het bestaan der vereeniging is ook nu weer buiten gewoon nuttig gebleken voor den boer en menig punt is in overleg met de Centrale geregeld. Ons per soneel is geheel door de Centrale overgenomen en al moeten we nu onze beste krachten, die zooveel voor de belangen der leden gedaan hebben ook missen, we mogen er 32 en 52 stuks per spel Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28. ware aan een touwtje houdt, dan schudt men zijn niet-begrijpend, on wijze hoofd. De practische toepassing echter van het geval is uiterst eenvoudig. Als de heer Veraart een stel wol ken ziet, dan stijgt hij per vlieg machine op en strooit ie een groote hoeveelheid ondergekoeld over de wolken uit. De natuur is dan be dwongen. Onlangs heeft de heer Veraart zelfs ontdekt, dat ondergekoelde ou de kranten eenzelfde effect ressor teerden. Ja, ook de onderkoeling is tenslotte overbodig gebleken. We hebben een kennis, die een gelijkvloersch appartement in den Amsterdamschen wolkenkrabber be woont. In den zomerdag laat die zich tegen den avond met zijn uitgelezen och'endbladen per lift naar het plat te dak van zijn hooge woning voe ren, waar hij zijn kranten dan naar beneden werpt. Voor hij weer in zijn appartement terug is. heeft een - malsch, plaatselijk regenbuitje zijn van overtuigd zijn dat zij het wel I tuin gesproeid, wee hunner vroegere leden met belangstelling zullen volgen. Al is de Crisisvarkenwet slechts voor 3 jaren aangegaan, verwacht mag worden, dat hare werking langer zal duren, te meer, waar de ver wachting is, dat ze als regeling der export een machtig, ten goede wer kend middel zal blijken. Ook zijn er door de vereeniging zeer voordeelige regelingen getroffen in verband met de zakenrelaties, de weeginrichting en dergelijke. Zoo zulleu de varkens ook aan de gewone waag te Oos trum tegen een vergoeding van een dubbeltje gewogen worden. De vraag wat moet er nu met de bezittingen der vereeniging gebeuren, moet door een daartoe opgeroepen algemeene vergadering worden be antwoord. Het bestuur staat echter de meening voor, dat stil doorgaan met de fouragehandel het beste is. Immers ook deze is een belang voor de leden, zooals de leden zelf meer malen ondervonden. Bovendien brengt een opheffing van den varkenshandel vanzelf mee, onttrekking van den ruggesteun aan den Fouragehandel. terwijl het zeer voorzichtig is de kat eeDS uit den boom te kijken en de vereeniging, zij het dan ook gedeel telijk ingevroren, intact te houden. Met den wensch, dat de Centrale moge zijn, wat de vereeniging voor de leden geweest is, sluit Spreker zijne met aandacht gevolgde rede, die een hartelijk applaus ontlokte. Verschillende vragen werden bij de daartoe geboden gelegenheid, gesteld, b.v. vanafwelk oogenblik zijn de geleverde varkens voor rekening der Centrale 1 Vanaf de weging luidde het antwoord. Wanneer gaan zieke varkens weg Direct, op advies van den plaatselijken of gewestelijken zaakvoeder, was geantwoord Als voor Woensdag aan de ver eeniging geleverd werd, ontving men Zondags geld. Thans bij de Centrale zal men een 14 dagen moeten wach ten op het leveringsbericht en dan nog een 10 tal dagen op de uitbe taling. Dit werd voor sommigen zeer lastig gevonden en daarom werd voorgesteld de leden van den leve- ringsplicht te ontslaan en hun toe te staan aan den vrijen handel hun varkens te mogen'verkoopen. Hierop werd gezegd, dat het ver standiger was met een besluit in dezen zin te nemen tot de aanstaan de jaarvergadering in Januari. Dan had men de werking der Centrale een tijd ondervonden en kon men met meer kennis van zaken besluiten. De heer Houben zegt, dat thans meer dan ooit een vereeniging noodig is. Immers daar kunnen eventueel klachten ten berde gebracht worden, die dan via de vereeniging wel verder hun weg zullen afleggen en zeer waarschijnlijk meer effect zullen sorteeren, dan de klachten, van den eenling. De heer Peters noemt het gezegde zeer sympathiek. Hij wekt de leden op tot vertrouwen in het bestuur, dat steeds en altijd voor de belangen der leden op de bres stond en hij durft daarom dan ook te verwachten, dat de leden hunne vereeniging zul len handhaven, vooral in dezen tijd. Niemand het woord meer verlan gende, sluit de Voorzitter de verga dering met den Christelijken groet eerst den heer Peters hartelijk dank te hebben gebracht voor zijn belangwekkende uiteenzetting der Varkenscrisiswet. in alle modellen en malen Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28 Wetenschap en kunst mogen heel ingewikkelde zaken lijken, maar in de practische toepassing vallen de moeilijkheden best mee. Neem als voorbeeld de proeven van onzen regenmaker Dr. Veraart. Als men hoort uitleggen, hoe deze groote Nederlander er in slaagt om het hemelsche condenswater neer te slaan, daarmee onweers- en hagel buien voorkomende en hoe hij aldus de zon voor ons aardlingen, als het De wetenschap gaat ver tegen woordig. Zooals de lezer zich misschien zal herinneren, is de heer Veraart in het begin van den zomer tweemaal voor het nemen van zijn regenptoeven met oude couranten omhoog gegaan. En wil men nu weten, wat we daaraan hebben te danken, dan kan men dat lezen in een Maasbode-artikel, welk blad onze regenmaker zich speciaal voor het publiceeren van zijn resul taten heeft uitgekozen. Welnu, aan die twee proefvluchten van Dr. Veraart hebben we te danken, het werd ons met afdrukken van den thermograaf van het Meteriologisch instituut te Naaldwijk bewezen le. dat in de eerste decade van de maand Juli geen onweer gecon stateerd is, aiettegenstaande op 5 Juli (den dag van de eerste regen- proef) de voor deze omgeving zeer hooge temperatuur van 30 gr. Cel sius werd bereikt, welke plots terug viel tot 20 a 18 gr. Celsius. Het is volgens den heer Veraart in deze eeuw nog niet voorgekomen dat een dergelijke plotselinge groote temperatuursval niet gepaard is ge gaan met regen of onweer. 2e. Dat in hetzelfde tijdsverloop de relatieve luchtvochtheid plotseling met meer dan 50 procent is gestegen wat ook al een meteriologisch mi rakel schijnt te zijn. Er is alweer een curve van een vochtigheidsmeter welke aanwijst, dat alle zwendel is buitengesloten. De heer Veraart besluit zijn artikel met te onthullen, hoe de afgeloopen zomer zoo mooi is kunnen zijn. Wé citeeren uit het Msb. artikel „Nu aan het einde van den meteorologischen zomer, welke de maanden Juni, Juli en Augustus omvat, door alie meteorologen erkend wordt, dat de zomer 1932 een der mooiste, zoo niet de mooi ste is geweest der laatste eeuw en velen er den nadruk op leggen, dat voor een zoo warmen zomer slechts betrekkelijk weinig onweer geconstateerd is, meenden wij op een en ander, aan de hand van de officieele gegevens de aandacht te mogen vestigen. We lezen voorts in de Msb., dat de heer Veraart van plan is om ons ook een schooaen winter te bezorgen. Over eenige weken n.l. zal hij nog een derde en laatste vlucht van dit jaar ondernemen. „Het ligt in zijn bedoeling, dan met twee toestellen van Waalha ven op te stijgen en na een ladiüg couranten te hebben uitgeworpen, door te vliegen naar Schiphol om een tweede lading aldaar in te nemen." Jammet is, dat de heer Veraart niet nader aangeeft, hoe hij in twee toestellen tegelijk omhoog denkt te gaan, maar die moeilijkheid zal hij wel voldoende onder de knie hebben. Hij heeft zwaarder problemen opge lost. Zelfs de natuur is voor hem maar een eenvoudig ding, met eea pak oude kranten te bedwingen. De mooie zomer hebben we aan hem te danken. En niet alleen wij hebben van Veraart's werk geprofiteerd, want de zomer was schitterend over heel ons werelddeel, van Spanje tot Scandinavië, van den Balkan tot de Finsche Golf. Heil Veraart Een opmerking moeten we maken. De proeven werden tot nu toe ge financierd door ons Departement van Economische Zaken. Ons dunkt, dat de Spanjaarden, Russen, Franschen, Duitschers en andere volkeren, die van Veraart's experimenten profitee- ren, ook hun deel konden betalen in de kosten van oude kranten enz. Dan kon minister Verschuur het nu uitgegeven geld aan... misschien nog nuttiger zaken besteden. Voor het ter perse gaan van dit nummer vernamen we juist, dat de derde proef mislukt is. De heer Veraart geeft de schuld aan de kranten. Te laat had hij gemerkt, dat de pakken uit Maasbodes en Nieuwe Rotterdammers bestonden. Toen die in de lucht over elkaar heen kwamen, moet het dadelijk don deren zijn geworden. Op verschil lende plaatsen van ons land is het onweer waargenomen. Pastoor Dinkels. Z. D. H. Exc. Mgr. Lemmens heeft benoemd tot pastoor de weleerw. heer Rector J. Dinkels van de nieuw opgerichte parochie Tienray. Dit is voorzeker een erkenning voor het ijvervol werken en streven van den weleerw. heer Dinkels, die in de vier jaren vanaf zijne benoe ming tot Rector van Tienray, zoo veel gedaan heeft om de glorie Gods en de godsvrucht tot Maria, speciaal de vereering van O L. Vrouw van Lourdes en van O. L Vrouw van Tientay te bevorderen en te beves tigen. Moge het Tienray's eerste Rector, thans ook Tienray's eerste pastoor gegeven zijn nog lange jaren te werken tot geestelijk heil van de parochie Tienray tot stichting der vele pelgrims die Tienray jaarlijks bezoeken en tot voorspoed van Tienray's inwoners. Einde van den Zomertijd. Wij herinneren er aan, dat de zomertijd zal eindigen den 2en Octo ber te drie uur in den namiddag, zoodat in den nacht van Zaterdag 1 October op Zondag 2 October de klokken één uur moeteu worden achteruitgezet. Nieuwe Kerk. De bewoners van het gehucht Hout-Blerick hielden Zondagavoad een bespreking onder leiding van Pastoor Rieter uit Blerik. Het doel der bijeenkomst was een bespreking over den bouw van een Dieuwe kerk. De kosten werden geraamd op 40 tot 50 duizend gulden, waarvan circa 20 duizend gulden ais stamkapitaal zoo spoedig mogelijk te verzamelen en aan de hand van de besprekingen de meening van de besprekingen de meening van de bewoners afzonder lijk te leeren kennen. J. J. C. AMENTf De heer J. J. C. Anient, lid van de Tweede Kamer, die de laatste weken werd verpleegd in het Wil helmina-gasthuis te Amsterdam, is daar Maandagavond op 68 jarigen leeftijd overleden. De heer Ament werd 21 Mei 1864 te Stramproy geboren. Na te Rolduc de middelbare schooi te hebben ge volgd, wijdde hij zich aanvankelijk aan 't onderwijs. Als hoofd der school te Tangelroy ving hij aan deel te nemen aan de agrarische beweging, welke destijds in Limburg in haar beginstadium verkeerde. Op zijn initiatief werd jn Limburg de eerste centrifuge in werking gesteld, waar door de veehouders in staat werden gesteld coöperatief te produceeren en te verkoopen. Weldra verrezen overal handkracht fabriekjes, welke korten tijd later door stoomzuivelfabrieken vervangen werden, welke voor den Limburg- schen landbouwer van zoo groot economisch belang zijn geweest. Bovendien streed de heer Ament voor den goeden naam onzer boter en tegen de knoeierijen in den boter- handel, welke strijd weid bekroond met de totstandkoming eener goede wetgeving op dit gebied en de in voering van het botermerk, waardoor het vertrouwen in de Nederlandsche boter op de wereldmarkt werd be vestigd. Met Jan Truijen wijdde de heer Ament zich ook aan de organisatie van de veehouders in den Zuid- Nederlandschen Zuivelbond, waarvan hij bij zijn overlijden de voorzitter was. In 1905 werd hij benoemd tot rijkszuivelconsuient. Alstoen vestigde hij zich te Roermond en nam daar een werkzaam aandeel in de stands- organisatie der landbouwers in den Limburgschen laad- en tuiubouwbond en diens verschillende instellingen. In 1914 werd hij benoemd tot lid van het provinciaal bemiddelings- comité, in 1915 tot lid van de com missie tot voorlichting inzake belas tingen, in 1918 tot lid der commissie voor veevoedering, in 1919 tot lid der commissie voor vee-uitvoer en van de commissie voor vee verzeke ring en vervolgens tot voorzitter der commissie voor verbetering van zaad- en pootgoed. Verder zetelde hij in het bestuur der vereeniging voor landbouwonderwijs, van den bond van pluimveehouders, van den Limburgschen land- entuinbouwbond, en in de vereeniging „Eigen Erf." Naast dit alles had de heer Ament nog zitting als voorzitter in verschil lende commissies. In 1920 volgde zijn benoeming tot directeur van den Limburgschen land- en tuinbouwbond en sinds 1922 was hij lid van de Tweede Kamer, waar hij thans den kwaliteitszetel voor landbouwzaken van de R.K. Staatspartij bezette. H. M. de Koningin begiftigde den heer Ament met het ridkerkruis van den Nederlandschen Leeuw en het officierskruis der Oranje Nassau-orde. Wegens zijn verdiensten voor de exposities van Luik en Antwerpen, waar de Nederlandsche zuivel-indus trie een goed figuur maakte, werd hij benoemd tot commandeur in de Leopoldsorde. Veel heeft de nu overledene voor de boeren gewerkt en gedurende lan gen tijd. Begonnen in den econo- mischen slechten tijd voor den land bouw, heeft hij den landbouwersstand in welvaart zien toenemen en daarin heeft bij met andere boereolelders een aanzienlijk aandeel gehad. Vooral aan de zuivel-organisatie en de moderne zuivel industrie zal de naam Ament steeds verbonden blijven. Opvolger als Kamerlid, Zijn opvolger als landbouw deskundige in de Kamer is de heer H. H. Trienekens te Vénlo. Kinderverlamming. Zondag werd te Venlo, bij het dochtertje van den heer S. een geval van kinderverlamming geconstateerd, Ernstig auto-ongeluk. Zondagmorgen waren te Roermond de 15-jarige M. Molenaar, de 11-jarige H. Peeters en diens 15-jarig zusje Willy op weg naar de Kapel in 't Zand, aldaar, toen uit de richting Melick de zware vrachtauto van de Roermondsche ijsfabriek met groote snelheid naderde. Tegenover de plaats waar de kinderen op het trottoir liepen, slipte de wagen en reed het trottoir op, waar hij tusschen de kinderen terecht kwam. De 15 jarige Marie M. werd door den auto gegrepen en zwaar gewond De chauffeur en een naast hem zittende arbeider van de ijsfabriek, die beiden geen letsel bekwamen, sprongen uit den wagen en droegen haar bij den heer G. binnen, waar het kind enkele oogenblikken later overleed. Ook de 11-jarige H. P. werd ern stig aan hoofd, armen en beenen verwond en naar het ziekenhuis ge bracht. Het derde kind bekwam slechts enkele onbeduidende schrammen. Geestelijke en geneeskundige hulp waren spoedig ter plaatse. Door de politie werd de auto in beslag genomen. Den chauffeur werd op het politiebureau een verhoor afgenomen en later vrijgelaten. De arbeider, die naast den chauf feur zat, is tot Maandagmorgen door de politie nog niet kunnen worden opjespoord. Direct na het gebeurde verscheen de vader van het verongelukte kind ter plaatse. De man was zoo onder den indruk van het gebeurde, dat hij zich odmiddellijk op den chauf feur wilde werpen wat door de politie nog kon worden verhinderd. Het gezin M. telt 5, en het gezin P. 13 kinderen. Chauffeur overleden. De 32jarige R. uit Rotterdam, die Zaterdag bij het auto-ongeluk onder de gemeente Posterholt, nabij de Duitsche grens ernstig werd gewond is in het ziekenhuis te Roer nond aan de gevolgen van zijn verwon dingen overleden. Onveiligheid op het platteland. In de Maasstreek, vooral in de omgeving van Oeffeit, Cuyk en Beugen kwamen den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen van vee uit de weide voor. De dieven gingen zeer brutaal te werk, zoo werd in den nacht van 5 op 6 Sept. te Oeffeit een koe uit de weide gestolen, waarna het dier ge woon naar de markt te Cuyk werd vervoerd en daar direct verkocht. De politie is er nu eindelijk in geslaagd een der dieven te arres teeren en wel te Nijmegen. Het is een zekere A. J. F. v. M.f een zwerver, die veel in de Maas- streekjWerbleef. De arrestant heeft een volledige bekentenis afgelegd en is aan de Justitie te Den Bosch uitgeleverd. Van M. wordt er van verdacht verscheidene veediefstallen op zijn debiet te hebben. De vliegweek te Eindhoven. De vliegweek te Eindhoven is Zondagmiddag met een schitterende demonstratie besloten. De aangekon digde parachute-sprong bestond slechts in het naar beneden werpen van een pop aan een paiachuut Eenige duizenden menschen woonden dit slotfeest bij. De liefhebberij voor de vliegtochtjes der K.L.M. was weer groot. Ook vele eenvoudige menschen uit de omliggende dorpen gingen over hun dorp vliegen pa tronaatsdirecteurën stegen in nage- juicht door alle patrrnaatsjongens etc. In totaal heeft de K.L.M. ge durende de vliegweek ongeveer 2200 betaalde vluchten geboekt. Voor de gemeente is de onder- nem'ng een financieele verliespost geworden van circa f 5000. De on kosten blijken opgeloopen te zijn tot een f 30.000terwijl de baten tot ongeveer f 25.000 bedragen. Vechtpartij. Zondagavond omstreeks half twaalf is in de Waardstraat té Helmond voor het café van v. B. een vecht partij ontstaan tusschen enkele per sonen, waarbij van messen gebruik werd gemaakt. De 23-jarige zoon van v. B. kreeg twee diepe sneden ia het gezicht, terwijl hij eveneens in den rug werd gestoken. Een der longen van den getroffene schijnt te zijn geraakt. Per brancard werd hij Daar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toe stand is ernstig. De politie heeft reeds verschillende arrestaties verricht. Trieste vondst te Breda. Zaterdagmiddag om twee uur ont dekte een wandelaar op den Breda- schen Wilhelminasingel te Breda nabij het houten bruggetje een lijk, dat op het water dreef. Onmiddel lijk werd naar het „Dbl. van N.-Br meldt, de politie gewaarschuwd, die direct met een dreg verscheen en het lijk naar den wal trok. Het bleek dat men toen te doen had niet met een, maar met twee lijken n.l. van een jongen man en van een jonge vrouw, naar schatting ongeveer twintig jaar. Uit het onderzoek der lijken die geheel bemodderd en sterk gezwol- lea waren, bleek dat zij ongeveer zes dagen in het water moeten ge legen hebben. De lijken, welke werden opgehaald zijn van een joDgen man en jonge vrouw, beiden uit den Haag afkom stig. Het mei?je, dat verleden week Maandag naar Breda was vertrokken om daar examen te doen. Jwas na gereisd door den jongen man. Wat er zich tusschen beiden heeft aft speeld, zal wel geheim blijven. De familie der beide slachtoffers zijn van het gebeurde in kennis gesteld. Benoeming. De directeur van den Bond van Verkoopvereenigingen N. C. B. te Boxmeer, de heer A, Jans Rat, is door de Nederl. Varkenscentrale aangesteld als inspecteur voor het district Noord-Brabant. Crisis -Varkenswet In het dekenaat Boxmeer zijn voor de uitvoering der Crisis-Varkenswet benoemd tot plaatselijk zaakvoerder te Boxmeer. F v. d. Berg; Sambeek A. Janssen; Vortum-Mullem, J. Er- raers; Vierlingsbeek-Groeningen, P. Achten; Maashees-Holthees, Jos. Bonants; Overloon, J. Krooymans; Oploo, H. Cornelissen; St. Anthonis- Ledeacker, B. Barten; Wanroy, C. Verhoeven; Rijkevoort, Jac. Baltus- sen; Beugen, Tb. Bonants. Kringzaakvoerder is M. Josephs te Boxmeer, thans secretaris van den Bond van Verkoopvereenigingen. Tegen een boom gereden. Zondagmiddag had op den Riel- sche weg te Tilburg een ernstig ongeluk plaats. Zekere B. Kwo nende op den weg, had een motor op proef en bevond zich met den eigenaar in een café. Bij het betalen van de consumptie bemerkte K., dat hij geen geld bij zich had. Hij nam den motor om even naar huis te rijden De eigenaar van den motor was wel eenigszins ongerust over dit uitstapje. Na korten tijd kwam K. in vliegende vaart teruggereden en kon door de groote snelheid de bocht niet nemen, zoodat hij, na langs eenige hoornen te zijn ge schaafd, tegen een anderen boom aanreed. Met erpletterden schedel werd de ongelukkige opgenomen. De dood trad nagenoeg onmiddellijk in. K. was pas sinds kort gehuwd. De motor bleef wonderlijk genoeg onbeschadigd. To (licht b\j het gascomfoor. Doordat een bewoonster van een perceel aan de Voorbroodstraat te Arnhem Zaterdagavond bij haar werkzaamheden te dicht bij het gas comfoor kwam, vatten haar kleeren vlam. Ze is een kelder ingevlucht, waar de vlammen even later door haar man werden gedoofd. De vrouw, die ernstige brandwonden had bekomen is naar het Gemeentelijk ziekenhuis overgebracht alwaar ze eenigen tijd later is overleden. Vijftig kilo aardappelen voor negentien cent Met den land- en tuinbouw in West-Friesland gaat het nog steeds bergaf. De minimumprijs van 50 cent per 100 pond aardappelen werd Maandag 12 September ook aan „De Tuinbouw" te Bovenkarspel nood gedwongen losgelaten, met het ge volg, dat nu 19 cent per 100 pond aardappelen wordt betaald. Dat de aardappelteelt zoodoende een totale mislukkig is geworden, kan een kind zelfs begrijpen. Gaat Helmond in\jngas betrekken? In de gehouden raadsvergadering te Helmond heeft ir. Franken, van de Staatsmijnen in Limburg, een uit eenzetting gegeven over de levering van mijngas, zulks ter voorlichting van den - raad in verband met een door de Staatsmijnen aangeboden concept overeenkomst. Het mijngas kan aan Helmond, aftakkend van de leiding van Eindhoven, geleverd worden tegen 31 per M3. Een be slissing werd in deze vergadering nog niet genomen. Verder kwam een bezuinigingsrap port van den directeur der Gemeente bedrijven in bespreking, waaruit bleek dat de grootst toelaatbare bezuiniging reeds is aangebracht. Kulturkampf in Joego-Slavië. Uit Joegc-S!av.ë kooien in den laatsten tijd steeds nieuwe veront rustende berichten binnen over ter roristische daden, door de Joego slavische politie gepleegd op deel nemers aan Katholieke geloofsmani- festaties. Thans meldt Kipa uit Belgrado, dat in Szrinjinin twee „becic", die tijdens een processie een kerkvaan, met een afbeelding van het H. Hart droegen, door de politie werden doodgeschoten. In Bramijic vermoordden politie mannen een 13-jarig knaapje, dat een kerk vaandel droeg. Een 16-jarig meisje moest haar arm laten amputeeren, wijl haar B schouder door een slag met een ge- lol weerkolf geheel verbrijzeld was. Velé fers m# deelnemers aan de processie werden komen. L door bajonetsteken gewond. 1 J*J

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6