ïwe@d@ Blad van. „PKüEIi HM MAAS" Na den grooten wereldbrand. Van jagers en stroepers. De Kippenhouderij op het Platteland Varia. Zaterdag 24 September 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 39 Als het strafgericht over de mensch- heid is voltrokken en door revolutie, oorlog en 3 dagen duisternis de groote opruiming heeft plaats gehad, dan breekt er een nieuwe glans periode aan. Een vernieuwing in alles in persoonlijke denk en levens wijze in het godsdienstige en maat schappelijk leven, waarin nieuwe gebruiken en wetten zullen worden ingevoerd. Satan wordt voor een reeks van jaren gekluisterd. Volgens de profetieën ontstaat de toestand niet door menschen vernuft maar door een bezondere genade Gods. Nog nooit heeft het christen dom zich zoo schoon kunnen ont plooien en heeft zich ten volle nog niet kunnen toonen wat het vermag, wat uit den aard der zaak met bij zondere hulp van God niet is uitge sloten, wordt ons door de profetieën als stellig komend aangekondigd. God geeft aan meerdere de gave der roeping, aan enkele de gave van het genie en aan weinig bevoorrech ten de gave der voorzegging. Johannes van Leliëndaal zegt„en er komen zoo'n gezegende tijden als nog nooit gekend. De Jezuit Nectou na deze gruw bare gebeu.-tenissen zal een ongeken de orde wederkeeren en iedereen wordt recht gedaan. De portierster van Bloisde triumpf van den godsdienst, totdat de zoon des verderfs, de antichrist, komt die hem weer loslaat, zal zoo groot zijn, als men ooit heeft gezien en alles met de goddelijke wetten over eenstemmen. Volgens den generaal der Jezuiten pater Rici 1775, zal er door den grooten Paus en een machtigen vorst, aan de geest van verwarring een einde gemaakt worden en het maat schappelijk leven wordt hersteld. De priester Holzhauser de mach tige vorst als afge«ant van God maakt een einde aan al de republie ken en koningrijken. Dan is het uit met de ruil van republieken en koningrijken en niet meer als nu „Een wisseling van kronen, een ruil van klatergoud, de jakhals na den vos..." Volgens den Apoc&lipsus III de zesde Geest des Heeren n.l. de Geest van Wijsheid, zal God in die dagen over het aanschijn der aarde uitstor ten en de menschen zullen God vreezen, zijn wetten onderhouden en leven naar zijn hart. En in de openbaring van Johannes „en een Engel stond in de zoo, zoo dat ieder hem zag en hij sprak tot de vogels komt en verzamelt u tot den grooten maaltijd Gods om te eten het vleesch des koningen en het vleesch der aanvoerders en het vleesch der s erken en het vleesch van paarden en ruiters en het vleesch van vrijen en knechten, kleinen en grooten. Daarna begint het ware rijk Gods, het zal een tijdperk zijn waar in alles een schaapstal en een herder zal zijn en dat allen den Heer zullen dienen. Rosa Colomba zegt „daarna zag ik den godsdienst op de meest won derbare wijze lot bloei komen en ik zag dingen zoo verheven en schoon, dat ik niet bij machte ben ze te schilderen. De H. Malachias, die de rij der Pausen voorspelt heeft, heeft ook, al die pausen een naam gegeven toe passend op hun leven, daden of eigen schappen. Van de laatste tijden had Paus Pius IX wel de meeste tegenspoed, hij verloor de Pauselijke staat en de H. Malachias noemde hem in zijn voorzegging „het Kruis des Kruises. En de groote Ieeraar Paus Leo XIII noemde hij, het licht des Hemels," daarna volgde „het brandende vuur, de ontvolkte Godsdienst, 't onver schrokken geloof," de tegenwoor dige Paus. Als de nieuwe staat van godsdienst en vrede daar is, is de Paus Grego- rius de XVII aan de regeeriDg. Deze Heilige Paus is de engelach tige herder, Pastor Angelicus zal vier jaren regeeren, dan zich nederleggen en sterven, zoo zegt ons de Eerw. Pater Hilarion uit het Poolsche klooster van Techenstochau en pro feteert verder: na Hem komen er 3 mannen, die rijk zullen zijn aan wijsheid en deugd en de H. Mala chias noemt ze ons, de monnik van Padua noemt ze ons ook „Paulus VII, (6de) Pastor et Nauta, Herder en Schipper," Flos Forum, Bloem der bloemen, Clemens XV en dan de laatste Petrus II, de ondergaande Maan. De tijd dat deze Pausen regeeren zal kort zijn, daar de koning die met den Pastor Angelicus aan de regeering komt nog in leven is bij den laatsten Paus. Wie is en van waar komt de nieuwe vrede koning Pastor Holzhauser zegt van hem deze koning is zonder schoenen uit het land der ongeioovigen gekomen. Broeder Johannes van de gespleten Rots een jonge vorst uit het Noor den brengt den Paus de vredesvaan. De Almachtige zal een koning op den troon zetten, die verandering in alles teweeg brengt. Hij zal lang regeeren. De H. Remigiushij zal regeeren totdat de Antichrist komt, een andere profetie spreekt van 50 jaren. De H. Don Bosco 't is een erne, maar van edele aficomst, van Con- stantyn, zoon der H. Helena Calix- tus, monnik in Cheny, geraakte bij de H. Mis in geestvervoering en riep„3 leliebloemen (leden van het Fransche koningshuis) zullen in het bloed vallen, een in 't slijk, een raakt zoek. Dit waren Lodewijk XVI, Marie Antoinette en Elisabeth, die op het schavot vielen. De hertogin d'Angoulême stierf en de kroonprins de jonge Dauphin ontkomt (Naundorf) De monDik zeide toen nog het ge loof zal weder herleven, een stralen de leliebloem heeft den fakkel door Godshand weer aangestoken. Hierna was de Pater uitgeput, sprak geen woord meer en stierf na 30 uren De H. Vincentius Er zal een volmaakt vorst uit het geslacht Pepijn komen, Hij zal zijn, klein van pos tuur en een gespleten baard dragen. De Sybillijnsche boeken de groot ste in het veld zal de jonge door God gezonden held zijnmaar nog grooter zal bij zijn in de Vrede. Rabanus Maures, Aartsbisschop van Mayence, in de 9e eeuw, doet een merkwaardige mededeeling onze voornaamste zieners kondigen ons eenstemmig aan, dat tegen het einde dei tijden een nakomeling der Fran sche koningen over het oude Romeinsche rijk zal regeeren en dat hij de grootste en ook de laatste der koningen zal zijn. Na alles geregeld te hebben gaat hij naar Jerusalem en legt op den Olijfberg scepter en kroon af. En dit is het einde. De H. Remigius in 496 bij den doop van Clovis profeteertHet rijk der Franken is door God voorbe stemd om op het einde der tijden den scepter te voeren over het Ro meinsche rijk. Het zal onoverwinne lijk zijn en welvaart genieten. Hij zal een steun der kerk zijn en regeeren met den opvolger van het onver schrokken geloof Pius XI waarvan de monnik van Padua zegtGij zijt de Engelachtige herder van Rome, o welwillende Ieeraar, o goedhartige Vader, gegroet Gregorius XVII, FBÜILLEtNJN Hij had met alle honden gejaagd in alle zadels gereden. Op achten veertigjarigen leeftijd had hij ken nis gemaakt met de herbergiers in de stad die wildbraad afkochten zonder te vragen van waar het kwam en deze kennismaking had hij nu en dan door een stuk wild onderhouden dat hij heimelijk geschoten had. Van de leeuwen verlelt men dat, hebben zij eenmaal menschen vleesch geproefd, zij het boven ieder ander op prijs stellen en met woede en bloeddorstigheid ieder mensch aanvallen die hun nabijkomt. Zoo gaat het ook met den hartstocht. Heeft men hem eenmaal voedsel gegeven, dar. laat bij zich zoo gemakkelijk niet meer bevredigen met onverzadelijken honger verlangt hij immer naar meer en zoo gaat het van trap tot trap totdat het arme menschen- hart op het laatst geheel door hem beheerscht wordt. Hij is als vuur: de vonk die in het stroo valt flik kert helder op, grijpt steeds verder om zich heen, spat immer voort het huis slaat in vlammen, de roode haan kraait boven op het zeer H. Vader. Een einde aan het lyden Het voordurend succes van Fos ter's Rugpijn Pillen is opmerkelijk. ..Dank zij Foster's Pillen raakte ik bevrijd van mijn oude kwaal". „Had ik uw geneesmiddel maar vroeger ijekend, dan had ik niet zoo lang behoeven te lijden," zoodanig druk ken duizenden dankbare personen Zich uit. Pas oprugpijn, duizeligheid, zenuwpijnen, rheumatiek, spit, urine- stoornissen, blaasaandoeningen, water zuchtige zwellingen en andere ver schijnselen van verzwakking dec organen van den rug zijn te ernstig om verwaarloosd te worden. Deze verschijnselen toonen aan, dat urinezuur en andere schadelijke vergiften in het bloed achterblijven, en dat gij dringend behoefte hebt aan de opwekkende en versterkende hulp, die Foster's Pillen zoo zeker verschaffen. Waarom zoudt gij niet vandaag nog een flacon halen en beginnen weer gezond te worden 1 Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 28 dak. Is de hartstocht eens in een menschenhart ontbrand, dan grijpt hij altijd verder om zich totdat bij ten laatste den geheelen mensch onder zijn lyranniek bedwang heeft. Zoo ging het ook met Johan. Het eerste gelukkige schot was zijn ongeluk geweest. Hij wilde niet meer schieten »voor eens en voor altijd," dacht hij, maar spoedig begaf hij zich weer in het gevaar en kort daarna had Koen- raad weer zaken in de stad. De hartstocht voorde jacht greep hem aan met onweerstaanbaar geweld; wanneer hij wist waar wild was, rustte hij niet eer voordat hij het geveld en wanneer hij niets wist, spoorde hij het op en was hierin al te gelukkig Hij kon het niet meer laten. Hij dreef de zaak echter de zaak echter zoo gehei: mogelijk, voor alles mocht er zijne moeder en Setje niets van weten. Het geweer verborg hij meestal in het bosch. De sluwe Koen raad was zijn helper en leidde, daa hij zijn meester nu in zijn macht had, een recht plezierig leven. Een schoon bosch behoorde tot de boerderij, het getal bunders W8S echter niet zoo groot, dat hij eenig vrij jachtrecht mocht uit oefenen en zoo was er vuor den jongen boer gelegenheid genoeg, zonder dat 'i juist opviel, in het bosch te gaan. Zoo was Johan een ervaren en Wordt vervolgd. tagimtoa liidsissllassa. Vragen te zenden met post zegel aan Bureau Plaatselijke Pers, Laanstraat Soescdijk. De prys van eieren en slachtkippen. Voor wie gauw tevreden zijn, gaat het op het oogenblik aardig goed met den eierprijs, welke zich om de 5 cent beweegt. Vergeleken met het voorjaar, is de vooruitgang inder daad aanmerkelijk, maar zulke ver gelijking is niet reëel. Niet in den winter is de eierprijs het hoogst zooals menschen met een slecht ge heugen wel eens meenen maar in het najaar in November worden topprijzen genoteerdin December begiut het verval reeds, dat Z'ch in Januari aanmerkelijk voortzet, tenzij we dan een periode van langdurige kou beleven. De oude kippen hebben thans zoetjes aan haar leg beëiodigd en de jonge bennen zijn haar,productie, of nog niet begonnen, of ze leggen de kleine pullen-eieren, welke weinig of geen handelswaarde hebben. Om dezen tijd van het jaar moet de prijs dus wel hoog zijn, in de laatste jaren was ze dan 7 a 8 cent, om in November op te loopen tot 9 cent. De prijs is thans dus eigen lijk 2 a 3 cent te laag. wat niet wegneemt, dat de kippenhouders er over het algemeen best tevreden over zijn. De voederkosten zijn óók niet hoog en, gelet op de debacle in de eierprijzen van het voorjaar, is het huidige niveau van de markt nog meegevallen. Als de prijs op het moment dus meevalt niettegenstaande hij toch nog veel te laag is, omdat bij de huidige geringe productie de onder houdskosten toch niet kunnen wor deu gedekt we zeggen als de prijs dus thans nog meevalt, dan is dat allereerst te danken 'aan het feit, dat er in het afgeloopen seizoen veel minder jonge hennen zijn aangefokt, dan anders. De Nederlandsche pluim veestapel is als gevolg van de de bacle in den eierprijs van het voor jaar en den zomer, vrij sterk inge perkt. Nu late men zich door de eenigs zins oploopende prijzen vooral niet van de wijs brengen. Kippenhouders, die het plan hadden om van hun overjarige dieren ook nog wat op te geslepen strooper geworden. Hij kon een reebok lokken, heter dan een uitgeleerde jager, kende de sporen der herten zoo nauwkeurig dat hij kon aanwijzen, wat voor een en hoe groot het dier was Koenraad dreef ze naar hem toe maakte dat alles heimelijk wegkwam en bracht menigen daalder daarvoor naar huis. Het geld deelden zij: maar zoo gewonnen, zoo geronnen. En geluk had hij bij dit alles zooals niemand. Reeds twee jaren had hij in de zomer- en herfst maanden gestroopt en niemand had hem nog gezien en veel min der verdacht Daar de stedelingen volop stroo pen en niemand aan hem dacht, zoo viel ieder schot, dat hij deed, ten hunne laste en wendde zoo 't vermoeden van hem af. Hoe sterk en krachtig hij ook was, toch kon hij zijn lichaam wenden en buigen als een aal Oogen had hij als een vos, hT zag op verre afstanden het wilc. zich bewegen en onderscheidde nauwkeurig de groene kleeding der jagers. Hitte en koude, regen en sneeuw verdroeg hij, zonder er nadeel van te vreezen. Met een sluk brood en een veld- flesch voorzien, dwaalde hij door 't gebergte, zonder dat men hem zag of verdacht. De sluwe knecht begeleidde hem als zijn schaduw; ook zien twee meer dan een. ruimen, laten zich daarvan weerhou den dooi den oploopenden eierprijs en... de minieme prijzen, welke voor bet slachtgevogelte gelden. Dan zoo redeneeren ze wordt het voordeeliger om de beesten nog maar een jaartje aan te houden. We waarschuwen met nadruk, dat het niet zoo is. De 5 cents eierprijs van thans, nu de productie zoo gering is, is in elk geval voor het jaargetijde veel te laag. Als groote versche najaars eieren niet meer dan 5 cent kunnen doen en de versche pullen-eitjes brengen nog maar ternauwernood 3 cent op, dan kan men er zeker van zijn, dat de prijs in Januari ea dan eerst hebben de overjarige dieren den leg hervat weer tot 3 a 3i/a cent zal zijn ingezakt en rond Paschen nog dieper. Ook in het komende jaar we rekenen het kippen-legjaar, van 1 October tot ultimo September zullen kippen houders moeite hebben om met de opbrengst van bun eerste-jaars dieren hun kosten goed te maken, maar op oudere kippen zal zeker weer geld toe moeten. Het zou dus dwaas zijn om geen opruinrng te houden onder de over jarige dieren, onder voorgeven, dat de prijs van het slachtgevogelte te laag is. Wanneer van die dieren de onderhoudskosten niet kunnen worden gedekt, kan men ze altijd nog voor deeliger... gratis weggeven, dan ze aanhouden. Verdere inkrimping van den pluim veestapel is bovendien noodig om de productie te doen aanpassen aan de behoefte van de markt. Dat is de eenige manier om den prijs der eieren zoodanig op te voeren, dat het houden van hoenders een loonen- de bezigheid kan herworden. Op het oogenblik is alleen voordeel te behalen met de alleibeste jonge hennen. Ruim het overtollige dus op en let niet op de geringe op brengst, want aanhouden is duurder! CORRESPONDENTIE. Ons bereikten een paar vragen over het loonende van het fokken van piepkuikens. Er zijn zeer zeker jaren geweest, waarin met het fokken minder met het mesten, van piep kuikens wat te verdienen was. Het mesten kan als regel beter worden overgelaten aan de daartoe speciaal ingerichte mesterijen welke we voor al bij onze Zuiderburen, de Belgen aantreffen, die trouwens ook de beste afnemers van het product zijn. In ons land heeft men voor piep kuikens niet den prijs over, welke voor een loonende productie moet gelden. Voor dit jaar kunnen we de teelt van piepkuikens niet aanbevelen, daar de vooruitzichten voor eenigs- zios behoorlijke prijzen slecht zijn, vooral als gevolg van het vele goed- koope slachtgevogeltje. dat op de markten wordt aangevoerd. Geves tigde bedrijven, welke van hun afzet vrijwel verzekerd zijn. zullen ook van het jaar haar relaties willen aanhouden en daar zal dus ook ge fokt moeten worden, maar indien men voor de markt moet werken, zal de piepku kenfokkerij in het komende seizoen slechts een strop kunnen worden. Ingekomen en vertrokken personen van 9 tot 16 Sept. INGEKOMEN E. Albers, dienstbode. Willemstr. 4 van Nijmegen; H. Huisman, idem, Langeweg 21 van Oisterwijk; P. Rambags, eierveiling Castenray G18 v. Gulpen; J. Simons, z.b.. Heide L37 van Nieuwenhagen; J. Volleberg, dienstbode. Lull C18 van Eindhoven; J. Vergeer, idem, IJsselsteyn 156 van 's-Gravenhage; R. Dietz, reiziger, Stationsweg 43 van Duitschland; H. Reyntjes. dienstbode, Leunen K61 van Meerlo; D. Bakker, ass. landmeter, Leeuw- straat 1 van Goor; J. Meyers, broeder, Stationsweg 32 van Gent; C. Waclber, idem, idem. v. Gent; A. Kelders, dienstbode, St. Anna- laan 5 van Boxmeer. VERTROKKEN G. Peeters, z.b., n. St. Oedenrode A. Voet, idem, naar Berchem, Laanderstraat 21; J. Engels, dienstbode, naar Seve- num A 65 M. Wildschütz, dienstbode, naar Bedburdijck; A. Braems, religieuse, naar Kessel; M. Hersbach, idem, n. Antwerpen; J. Stevens, dienstbode, n. Maashees; C. ClemeDt, onderwijzeres, naar Eindhoven, Valklaan 4; M. Lenssen, dienstbode, naar Afferden; J. Pouwels. z.b., naar Maastricht, Breedestraat 22; M. Dirks, dienstbode, naar Poster- holt, Borg 67; P. In 't Panhuis, kapper, naar Ho»nsbroek, Heisterberg 27. i vaak oorzaak van verstopping. Neem f meer beweging en ge- bruik Foster's Maag- li -é£h PiHen' het afdoende laxeermiddel. t^V f 0.65 per flacon. FOSTER'S LT-T-TrlJIM j.' Het bosch is grooten wanneer hij zich rustig op een afstand plaatste, en op het wild loerde, moest het wel een wonderbaar toeval zijn, dat de jager hem zou verassen; hij paste zorgvuldig op. Hij ging er op uit, als de hout vester er in was. Ging deze rechts dan giDg hij links. Zag hij hem met zijne scherpe oogen in het bosch. dan maakte hij van boomen en struiken gebruik om zich te dekken en ontkwam. Gelukkig gevoelde hij er zich niet bij Dikwijls nam hij zich voor niet weer te gaan, maar dan stond hier een sterke reebok, daar een hert en die wilde hij nog vellen en zij zouden de laatsten zijn. En zoo ging het van het eene lot het andere. Ontdekking vreesde hij echter niet. Het had reeds zoo lang goed gegaan, waarom zoude het hem dilmaal niet gelukken Wanneer hij echter bij zichzelf nadacht, hoe hij zijn goede moe der bedroeven zou, wanneer hij eens betrapt en als strooper zou gestraft worden en wat er van zijn voornemen om met Setje te trouwen komen zou, dan vervloek te hij 't onzalige handwerk, maar liet 't er niet om. Toen de jager Kamp als mede hulp van den houtvester optrad, veranderde de zaak eenigszins. De houding van den jager ten zijnen opzichte bewees eenigszins Hoe maakt men zich onaangenaam by zyne medemenschen Wanneer men iedere deur, die men opent, hard toeslaat. Wanneer men slechts belang stelt in zijne eigene aangelegenheden en in het geheel niet of slechts halve aandacht schenkt aan datgene, wat anderen lief en aangenaam is. Wanneer men anderen altijd tegenspreekt. Wanneer men ieder verzoek, hoe vriendelijk ook gedaan, afslaat. Wanneer men nooit anderen eenig genoegen bereidt of de wenschen van anderen voorkomt. Wanneer men altijd wenscht, dat aoderen in dezelfde opgewekte of gedrukte stemming zullen zijn als gij, en gij het hun kwalijk neemt, zoo het anders is. Wanneer men steeds aanmerking maakt op het eten, of nergens vau houdt. Wanneer men nooit 'n bezigheid wil afbreken of eindigen, ter wille of ten genoege van anderen. Wanneer men in een gezelschap alléén het woord wil hebben, en dikwijls te pas of te onpas over zich zeiven spreekt. Wanneer men s'eeds beweert of voorwendt, reeds te weten, hetgeen een ander meedeelt of verhaalt. Wanneer men een spel gewonnen heeft en zich vermaakt ten koste van zijn medespeler, die verloor. Hoe maakt men zich aangenaam by anderen Wanneer men tracht vroolijk te zijn met de vroolijken, en deelneming, hartelijke, ongeveinsde deelneming betuigt, wanneer anderen in droef heid zijn. Wanneer men steeds in opgeruim de stemming is. WanDeer men zich in gezelschap bevindt en voor ieder een welwil lend woord over heeft. Wanneer men zich niet veroor looft te spotten met iemands lichaams gebreken, doch juist vcor die per sonen welwillendheid aan den dag legt. Wanneer men nooit beveelt, maar steeds verzoekt dat men iets doet, dat is men ook in overheid gesteld. Wanneer men zijne meening niet opdringt, en achting toont voor een anders gevoelen. Wanneer men in zijn uiterlijk steeds eenvoudig en netjes is. Wanneer men nooit spreekt over de fouten en gebreken van anderen, of deze tracht te verontschuldigen. Wanneer men alle uitzonderingen vermijdt en zich zooveel mogelijk voegt naar het doen en laten van anderen. Wanneer ge steeds met eerbied ovex uwe overheid spreekt, en u niet beroemt op de voorrechten of vrij heden, die gij krachtens uw ambt of positie geniet. Wanneer men dezen gulden regel steeds in beoefening brengt Wat ge niet wilt dat u geschiedt. Doe dit ook een ander niet. Wat wy willen. Wij willen ons stellen tegen elk revolutionair idee. Wij willen ons stellen tegen eenzijdige ontwapening. Wij zijn geen „Stahlhelms", wij zijn geen vechters, wij zijn geen verkwis ters die millioenen willen besteden voor bewapening en geen brood voot het volk. Wij hebben een hekel aan het monster oorlog; wij zijn nog vre delievender dan de vurigste pacifist. Wanneer de geheele wereld gaat ontwapenen, dan willen wij gaarne de millioenen besteden voor de noo- den van ons volk en de laatste pa tronen en laatse granaat afschieten als een feestgroet die dan ver moge klinken over onze grenzen, maar niet tegenstaande pact, volkerenbond en Genéve, zijn wij nog niet zoo ver. Het gezin. Gezin.... Wij denken aan het Vaderhuis, Ouderhuis, welkom van Moeder en een knikje van Vader. Ons gezins leven is onze heerlijkste roem. Wij gevoelen veel meer voor een Moeder met een kind op haar arm dan voor mis Holland. Een vrouw met eeu kind is voor ons veel schooner dan een dame met een schoothondje. Een Vrouw! wat kan ze niet voor ons zijn? Denk aan Uw Moeder! Laat de vrouw iets andeis, iets hoogers voor u zijn dan een passievlam. Laten wij zijn of worden beschermers van onze vrouwen, waaraan we met de duurste eeden tot den dood zijn verbonden. Kijken wij dan naar Rusland waar het huwelijk op eiken gril van man of vrouw kan worden ontbonden, waar de vrouw geen recht meer hesft en de moeder geen recht meer op het kind, waar troepen wilde kinde ren de gemeenschap onveilig maken. Laten wij dit dreigend gevaar trach ten te keeren en neer te slaan voor ons mooi en prachtig gezinsleven. „Geeft acht voor het gezin." Pater Borromeus de Greeve O.F.M Het gezag In den strijd onzer dagen gaat het om het gezag. Verzet tegen het gezag beteekent ontwrichting van het verband. Vrijheid is schoon, maar vrijheid beteekent geen bandeloosheid en daar om: steunt het gezag, dat kan ons allen redden van vuur en bloed. dat hij' iets gemerkt had. Dat de jager op hem loerde, was duidelijk genoeg; meermalen volgde hij zijn spoor wanneer hij in 't bosch ging en jagen wilde. Dan echter liet hij 't geweer rus tig op zijn plaats Jiggen, liet het wild ongestoord, ging naar zijn eigen bosch en arbeidde daar, alles om hem op een valsch spoor te brengen. Dat deed de verbittering echter die hij tegen den jager voedde, nog te hoognr stijgen. Ook de knecht Koenraad was den jager alles behalve vriendelijk gezind. Johan had 's avonds een stuk wild aangeschoten, maar het niet kunnen vinden. Koenraad zocht 't den anderen morgen. Daar was de jager hem tegen gekomen en had hem onder vier oogen een pak slaag toegediend., 'tHet was juist geen heldenstuk, daar de knecht oud en weerloos was tegen den jongen, krachligen man en 't diende slechts om nog meer te verbitteren. Lief en leed. De liefde, zelfs de reinste, is sluw. Wanneer twee personen ei kander verstaan, bedreigen zij 'n derde, zelfs wanneer hij er midden tusschen staat, zegt 't spreek woord met recht. Het geheim heeft zulk een be- toovering aan zich, dal hare macht oneindig groot en geweldig is. De toegenegenheid, de gehecht heid stelt ons voor onsalles scha deloos en een oogenblik van sa menzijn, een stomme blik, een paar nie'sbeleekenende woorden zijn vaak reeds genoeg, 't Is een zeer gevaarlijk tijdperk. Ook Johan en Setje kwamen zelden bijeen. Wanneer hij zijn ploegpaarden naar den akker dreef, dan klonk zijn vroolijk, opwekkend lied, dan klapte wak ker zijn zweep ten onder het op geheven gordijn van de houtves terswoning kwam een jeugdig gezicht te voorschijn en wenkte met een vriendelijken groet. En nog een oog volgde den kloeken, jongen man achter de vensters der bovenverdieping, doch het straalde niet van geluk of welwillendheid, maar van ijver- zncht en nijd. En Zondags ging Setje zedig en vroom door het dorp, bijna een uur ver naar de dorpskerk en van de boerderij stapte een jonge man aan, in gezelschap van zijn moeder en twee jeugdige zusters en voeg de zich bij 't schoone meisje en zij gingen sa nen den weg, spra ken over nietsbeduidende dingen, zagen elkander en verheugden zich. Het was toevallig, dal dit zoo trof, maar het was'nu een maal zoo. En bijna altijd werd do groep door iemand gevolgd, die sich doodergerde en wanneer die persoon zich hij die groep aansloot scheen alles te verstommen. Wordt vervolgd.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 5