vnmmwM JAfcFOMft MDEÊLIGSrr Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. JACJONQft [manufacturen! [manufacturen i (YQQBDEELlGSt/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een Koninklijk beroep op het volk. Buitenl. nieuws. Algem. weekoverzicht Dus vanaf heden alleen nog edite ASPIRiJi in deze origineele verpakkingen. Provinciaal Nieuws Zaterdag 24 September 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 39 BLIJKEN TOCH HET PEEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN 18 regels 60 cent, elke regel meer 7ct. bij abonnement lagere tarieven. l'itgave van FIRMA VAN DEN MITNCKHOF TENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland I 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent O. L. Vrouw Behoudenis der Krauken, Oostrum. En liet communistisch antwoord. om den verleenden steun meer doel treffend te maken en trachten ze de eendrachtige samenwerking van het volk om boven de ellende uit te komen, te verlammen. Het belang der werkloozen hebben deze menschen nimmer serieus ge poogd te behartigen. Terwijl die werkloozen. naar communistisch voorgeven, zoo schandelijk onder steund zouden worden, worden extra-treinen met deze slachtoffers vol gestopt, die voor hun schaarsche centen naar Den Haag moeten rijden om er de idiote en ondoelmatige demonstratie van hun leiders „kracht" bij te zetten. Met het waarschijnlijk gevolg, dat er straks volksvertegen woordigers zullen opstaan om te betoogen, dat de werkloozen-uit- keeringen klaarblijkelijk wel voor korting vatbaar zijn.. Het schandelijk incident bij de opening der Staten-Generaal betreu ren we ten zeerste, maar een goed ding zal er het gevolg van zijn. De sluimerende liefde voor ons Vorstenhuis zal bij duizenden van ons volk door de gedane beleediging worden herwekt en die herwekte liefde zal het effect hebben, dat de Koningin zoo begeerde een herstelde eendracht tusschen alle goedwillende landgeno.. ten. Van jaar tot jaar is de Troonrede van karakter veranderd. Hield ze eerst het jaar-program eener regeering in, soms na nieuw gehouden ver kiezingen zelfs een wer kroost er voor een vierjarig kabinetsbewind, geleidelijk is het zakelijke deel er uit teruggedrongen en vervaagd. Einde lijk, in dit jaar. is bet staatsstuk tot een vormelijkheid geworden, wel niet zonder beteekenis, maar toch als regeeringsprogram zonder belang. Een nabeschouwing over de Troon rede heeft derhalve geen zin meer. Om op de hoog e te komen van de plannen der regeeriog, moeten we de millioenen nota afwachten, welke daags na de opening der vereenigde zitting wordt gepubliceerd. De Koningin heeft aan de Volks vertegenwoordiging voorgehouden, hoe slecht de economische toestand der wereld is en hoezeer ook ons kleine land onder de gevolgen vaD de algemeece malaise heeft te lijden. De tooD, waarin een en ander ge schetst werd, is zelfs pessimistischer dan we hadden verwacht. De regeering blijkt er nog geenszins van overtuigd, dat de geringe opleving in het bedrijfsleven, welke men hier en daar meent te bespeuten, reëel is. Ze vreest integendeel, dat nog zwaardere offers van de gemeenschap zullen worden gevraagd. Hare Majesteit heeft een dringend beroep gedaan op heel het volk om te trachten met God's hulp het Schip van Staat in dezen duisteren iijd over de wilde baren heen in veilige haven binnen te voeren. Als in roemrijke tijden onzer geschiedenis zal eendracht noodig zijn om het doel te bereiken. Voor die eendracht wordt vereischt, dat we niet langer letten op hetgeen ons volk verdeelt, maar uitsluitend op hetgeen ons samenhoudt. Dat was een Koninklijke Oproep tot samenwerking om elkander te schragen in den nood, om elkander te helpen en te steunen. En nauwelijks waren die woorden gesproken, of uit twee communis tische monden klonk het fel en tartend: Weg met de Kroon 1 Weg met de Koningin 1 Dat was het antwoord van de zijde der menschen, die zich hebben opgeworpen om de slachtoffers van dezen crisistijd, de werkloozen, te leiden. Ze slaan de hand terug, welke ter hulpe, ter eendrachtige samenwerking werd toegestoken. Ze heffen een be- leedigende leuze aan, welke de groote meerderheid van ons volk tegen de borst stuit en ze scharen zich in slagorde om den strijd te forceeren, waar vrede werd gezocht en aange boden. Deze dwepers zoeken het heil van het volk niet, nóch dat van de arbeiders of werkloozen. Zij haten de crisis niet, noch dë' ellende, maar ze zouden al het maatschappelijke kwaad willen verzwaren om hun politieke munt te slaan, hun eigen willekeurig bestuur te vestigeD, hun geweld-periode te kunnen inluiden van „Weg-met-alles", wat niet met eigen inzicht en belang strookt. Van dag tot dag trachten ze de werkloozen ontevreden te maken over de onvoldoende hulp, maar in- tusschen saboteeren ze elke poging kwestie van het Indische zelfbestuur. Op het laatste moment echter heeft het congres der Indische nationalis ten nog een compromis met de pa ria's outworpen, een compromis, dat door de geïnteresseerden zou zijn aanvaard en nu ook door Gandhi aannemelijk wordt geacht. Te verwachten is dus, dat de hongerstaking zal worden opgeheven en Gandhi nog eenig plezier zal gaan beleven van het nieuw aange meten en pas geplaatst gebit. o An de verkorting van den arbeids tijd wordt thans ook internationaal gewerkt middels conferenties in Ge neve. Het ware te wenschen, dat zooveel spoed zou kunnen worden betracht, dat we ook in dezen crisis tijd nog eenig uut van een eventu- eele nieuwe regeling zouden kunnen trekken. o— De Zweedsche regeering is als gevolg van den verkiezingsnederlaag afgetreden. Een socialist, dus lid der partij, v/elke de meeste successen boekte, is met de vorming van een nieuw kabinet heiast. Zonder mede werking van burgerlijke partijen zal hij echter niet kunnen slagen. Een crisis in het Britsche kabinet De nieuwe ver kiezingen in Duitschland. Hoover en de Duitsche pari- teitseisch. Gandhi in honger staking. Van hier en daar. —o In het Britsche kabinet van nat o- nale concentratie schijnt het niet heel en al pais en vree te zijn. De moei lijkheden komen van liberale zijde. Naar men weet, is de liberale partij in drieën uiteen gevallen. Enkele afgevaardigden onder Lloyd George staan met Labour in de oppositie tegen de regeeriog. De liberalen onder Simon, in het kabinet vertegen woordigd, zijn regeeringspartij door dik-en-dun, maar de liberalen onder Samuel, die ook deel hebben in de regeering, blijken nog zooveel van bun oude vrijhandelsliefde te hebben overgehouden, dat ze ernstig bezwaar hebben tegen het eindresultaat van Ottawa, d.i. tegen de Rijks-voor- keurrechten. Men spreekt er zelfs van, dat ze uit de regeering zullen treden, maar niet onmogelijk is, dat ze toch nog zullen blijven na een publiek gebaar van „Wat Ottawa betreft, wasschen we onze handen in in onschuld." Op die wijze zijn in den laatsten tijd méér kwesties in regeeringsboezem bezworen. President von Hindenburg heeft er zijn goedkeuring aan gehecht, dat de nieuwe Rijksdagverkiezingen op den 6en November a.s. zullen worden gehouden. Het verluidt, dat de regeering-von Papea zich met een verkiezingsmanifest tot het Duitsche volk zal wenden. Ze zou een Hinden burgfront willen scheppen, d.w.z. alle burgerlijke groepen willen op roepen om door steun aan het presidiaal kabinet-von Papen, den Rijkspresident te steunen. Het plan lijkt fantastisch en... tot mislukking gedoemd Vermoedelijk zullen ook in Pruisen wel spoedig nieuwe verkiezingen worden gehouden. De president van den Landdag, de Nat. Soc. Kerll, is bij den Rijkspresident op audiëntie geweest om te protesteeren, dat het instituut van Rijkscommissaris voor Pruisen gehandhaafd blijft en de Landdag geheel wordt uitgeschakeld. Bij de audiëntie was ook von Papen aanwezig, op wien von Hindenburg zich geheel schijnt fe verlaten. Een warme discussie had plaats, maar leverde geen enkel resultaat op. De Nat. Soc. rekenen op spoedige ont binding van den Landdag. Voor zooverre de Duitsche regee ring bij het stellen van den pariteits- eisch in zake bewapening op Engeland en Amerika had gerekend, is haar deceptie volkomen. Na de Engelsche regeering heeft thans ook de Ameri- kaansche president te kennen gegeven dat hij niet ten behoeve van Duitsch land s wensen tusschenbeide zal komen. Ook hij raadt de Duitsche regeering aan om de werkzaamheden der Ontwapeningsconferentie niet door onthouding te bemoeilijken. o— Gandhi is op Dinsdag j.l. dan inderdaad in hongersiaking gegaan om daarmee intrekking af te dwingen van het door de Engelsche regeering aan de door de Hindhoes zoo ver achte en verdrukte paria's toege dachte kiesrecht. Gandhi vond deze zaak. naar hij beweerde, nog belangrijker dan de Troonrede en rijksbegrooting. Wanneer we deze week de bin- nenlandsche gebeurtenissen overzien, dan staat aan de spits, domineerend over al het andere troonrede en rijksbegrooting of miliioeoennota. De troonrede, welke nimmer zoo sober en somber was als thans, was te be schouwen als een inleiding van de begrooting. Zij vormde één klaag zang over de gevolgen der wereld crisis, welke zwaar op ons land drukken en die den financieeien toe stand des rijks zorgwekkend hebben ge naakt. Maatregelen werden viijwel niet aangekondigd en het behoefde daar om niet te verwonderen, dat de troonrede tot veel vragen en veel critiek aanleiding gaf. De begrooting Wij gaan daarop niet verder in, omdat we nu het groote stuk, de millioenennota voor ons hebben, waarvan de troonrede een inleiding was. Somber perspectief. Onze eerste indruk van dit staats stuk is, dat het er met onze financiën en met onze economische toestand inderdaad somber uitziet. Het is een begrooting onder geweldigen crisis druk geworden. Bezien we eerst in het kort den financieeien toestand. Hot enorme tekort. Op de begrooting voor 1933 was aanvankelijk een tekort geraamd van 147.6 millioen. We zullen een paar posten aangeven, welke dit tekort bewerkten. In 1932 was er al een tekort geraamd van f 10.3 millioen. De uitgaven voor den leemngsdienst stegen met f 10.6 millioen, de uit- keering aan het gemeentefonds met f 20.2 millioen en het tekort op de Spoorwegen met f 20.1 millioen, samen f 50 9 millioen. Verder zijn de inkomsten uit belastingen e d. voor 1933 f 68.4 millioen lager ge raamd dan in 1932. Hierbij moeten we even stilstaan, want deze post is het, die de algemeens misère het sterkst teekect. Aan het gemeentefonds moet f 20,2 millioen worden uitgekeerd, doordat de opbrengst van de gemeentefonds belasting en de opcenten op de vei mogensbelasting zoo sterk gedaald zijn. Ook de aanzienlijke uitgaaf voor dekking van het spoorwegtekort is te wijten aan een terugloopen van inkomsten ditmaal niet van het rijk zelf, maar van een semi-publiekrech' telijk bedrijf. De daling der middelen ad f 68.4 millioen geeft derhalve nog slechts een zeer onvolledig beeld van wat de daling van het algemeen peil der inkomsten voor den stand van het budget van 1933 beteekent. Minuter De Geer verwacht der halve, dat de inkomsten nog meer zullen dalen dan ruim 68 millioen. Met nog enkele andere tekorten komen we in totaal aan f 147.6 millioen, waarvoor dekking moet ge zocht worden. Dekking van 't tekort. Het tekort tracht de minister weg te werken door bezuinigingen en door verhooging van inkomsten of versterking der middelen, zooals dat heet. Bezien we eerst de voorgestelde maatregelen a. Op de uitgaven van "rijwel alle departementen wordt totaal f57 Rekening houdend mef de tegenwoordige eco nomische verhoudingen is de prijs van Aspirin- tabletten in buisjes van 20 tabletten van 75 cent tot verlaagd. Daarnaast zijn vanaf heden in een bij zondere hygiënische zakjes-verpakking 2 tabletten, ter vervanging van ae dik wijls zoo onhygiënische aflevering van losse tabletten, verkrijgbaar tegen den prijs van Deze prijsverlaging fezamen met de nieuwe zakjes-verpakking stelt iedereen in staat, de eenig echte, werkelijke Aspirin-tabletten te koopen. Aspirin wordf uitsluitend door de BAYER-fabrieken vervaardigd. Elke tablet, die niet van het BAYER-kruis is voorzien, is geen Aspirin. Een garantie voor echtheid en versche tabletten wordt uitsluitend in deze origineele verpakkingen gewaarborgd. millioen bespaard. Defensie levert hier b.v. f 7.5 millioen. b. Salarisvermindering van f 14.5 millioen. Dit wordt bereikt door de pen sioenpremie van 5 op 8 pet. te brengen, wat f 12.8 millioen oplevert en verder door den 3 pet. aftrek van de salarissen der ongehuwden op te voeren tot een aftrek van 5 pet, wat nog f 1,7 millioen oplevert, totaal f 14,5 millioen. c. Versterking der middelen met f 36 millioen. Deze wordt c.m. bï- reikt door de heffiing gedurende één jaar van 30 opcenten op alle invoer rechten en op den bieraccijns (f 26 millioen). d. Geput wordt f 18 millioen uit 't reservefonds. Totaal leveren deze dekkingen op f 125.5 millioen, zoodat een tekort overblijft van 22 1 millioen. Salariskorting en tegoedschrijving uit het reservefonds zijn in de be grooting nog niet verwerkt, zoodat het formeele tekort f 54.6 millioen bedraagt. Nieuwe belastingen. Bezien we nu nog even de nieuwe belastingen. De regeering stelt voor, om 30 rijksopcenten te heffen op de aan slagen der gemeentefondsbelasting. Voor de inkomens boven de f 30.000 zal de 30 pet. geleidelijk stijgen tot 150 pet. Hoewel het in het algemeen geen aanbeveling verdient, bij de heffing van opcenten op een belas ling, waar van de hoofdsom reeds progressie vertoont, andermaal een stelsel van progressie toe te passer, meent de minister van Financiën, dat in dezen buitenge wonen tijd bij wijze van tijdelijken uitzonderingsmaatregel tegen de voorgestelde gedragslijn geen overwegend bezwaar behoeft te worden gemaakt. Wie ook thans nog over hoogere inkomens te beschikken heeft, ver- keeren wat het stoffelijke aangaat, in een zoo bevoorrechte positie, dat een abnormaal offer van hen kan worden gevraagd. De stijging van het aantal opcen ten is aldus geregeld, dat bij iedere f 1000 inkomen boven de f 30.000 één opcent méér geheven wordt, tot een maximum van 150. De opbrengst van de voorgestelde opcenten over het belastingjaar 1933 1934 wordt op de basis van de sterk verlaagde raming der hoofd som geraamd op f 24 millioen. Het 2/3 deel hiervan, dus f 16 millioen zal ten goede komen aan de Rijks begrooting voor 1933. Wij juichen deze progressie ten zeerste toe, wijl zoodoende sterk rekening wordt gehouden met een draagkracht der belastingbetalers. Verder zal geheven worden 30 extra opcenten op de vermogens belasting. De opbrengst van de extra-opcen- ten op de vermogensbelasting wordt voor het belastingjaar 1933—-'34 geraamd op f 3 millioen. Het 2/3 deel daarvan zal ten goede komen aan de Rijksbegrooting voor 1933. Als gezamenlijke opbrengst van de voorgestelde verzwaring der directe heffingen kan alzoo gerekend worden opeen jaaropbrengst van f 27 millioen. Het budget van 1933 wordt hierdoor met f 18 millioen ontlast. Weeldebelasting. Ten slotte komt er eindelijk ook een weeldeverteringsbelasting waaruit men f 10 millioen denkt te halen. Samenvatting. Vatten we het tot dusver behan delde kort samen, dan zien we Er was op de begrooting een tekort geraamd van 147.6 millioen. Door bezuinigingen, salarisverla gingen en nieuwe belastingen is dit tekort teruggebracht op f22.1 milli oen, hetwelk geweten wordt aan de slechte uitkomsten van de Spoor wegen. Voor het rijkspersoneel wordt de tijdelijke salariskorting gehandhaafd. Daarenboven wordt de 3 procents- kortiug voor ongehuwden op 5 pCt. gebracht. Voorts wordt de pensi oenfondspremie voor allen met 5 pCt. verhoogd en gebracht op 8 pCt. Ter versterking van de middelen worden eenige belastingvoorstellen aangekondigd en wel: 30 opcenten op de aanslagen der gemeentefondsbelasting: 30 extra-opcenten op de aanslagen in de vermogensbelasting; invoering van de weeldeverterings belasting. Voorts wil de regeering gedurende een jaar 30 opcenten leggen op alle invoerrechten en op den bieraccijns. Het tekort op de Spoorwegen. Ten slotte enkele opmerkingen over het tekort der Ned. Spoorwegen. Dit bedraagt ruim 20 millioen. De minister zegt er o.m. van: Dit spoorwegtekort is thans een der donkerste punten op de Rijks begrooting. Het zal tot de vermelde hoogte in het loopende jaar stijgen ondanks door de directie reeds in gevoerde bezuinigingen en ondanks een loonsverlaging. De oorzaak is een voortdurende teruggang der inkomsten, ten deele als gevolg van de concurrentie der auto's vooral autobussen en vracht auto's. Daarnaast komt de verplichting welke voor de spoorwegmaatschap pijen uit eertijds aangegane over eenkomsten bestaat, vele met groot verlies werkende locaalspoorwegen te blijven exploiteeren. Een en ander is weliswaar door de crisis ten zeerste verscherpt, maar het ge ringe weerstandsvermogen, dat het bedrijf in dezen tijd toont te bezit ten, vindt toch voornamelijk in de bedoelde omstandigheden zijn oor zaak. De Regeering is met de Directie der Spoorwegen in overleg getreden tot het voorbereiden van maatregelen om in 1933 het tekort op de exploitatie dat op de Rijksbegrooting van 1934 zal druk ken tot de geringst mogelijke afmetingen terug te brengen. Geen werkloozensteun-verlaging. Nog een opmerking. De voorgestelde maatregelen zul len van ons allen offers vragen. Toch verheugen wij ons er van harte over, dat de diepst getroffen crisislijders, de werkloozen, niet ge lijk in het rapport-Weiter was voor gesteld, in de bezuiniging betrokken. Dat is een lichtpunt in het donkere stuk. Een tweede zouden we willen zien in het feit, dat het lager onder wijs niet wordt neergehaald op de wijze, zooals het bekende en be ruchte 'rapport dat voorstelde. Voor heden zullen we hiermede volstaan. We komen op een en ander nader terug. VENRAY, 24 September 1932. Telefoondienst. De Directeur van het Post Tele graaf- en Telefoonkantoor te VEN RAY, brengt ter kennis, dat met ingang van 1 October a.s. het kan toor Venray en de telefoonstations in de gemeente Venray (Heide, Leu nen, Nachtegaal, Oostrum, Casten- ray, Merselo, Oirlo en Ysselsieyn) onafgebroken voor den telefoon dienst zullen worden opengesteld. De verlenging der openstelling van het kantoor Venray geldt ailécn voor de daarop aangeslotenen (thans de nummers 1 tot en met 143); voor celgesprekken blijft gelegenheid be staan van 8half 1, 2—half 5 en van half 6—'half 8 op werkdagen en van 89 en 12 op Zon- en feestdagen. Buiten de gewone openstellings' uren (8—21 op werkdagen, 89 en 1—2 op Zon-en feestdagen) kunnen deze aangeslotenen, zonder dat eenige extra-vergoeding boven de gewone gesprekkosten wordt ge- beven, telefoongesprekken voeren. De bestaande doorverbindingen komen met ingang van genoemden datum te vervallen. Door de aangeslotenen op de telefoonstations te Cascenray, Mer selo, Oirlo en ljsselsteyn kunnen buiten de gewone openstelliDgsuren gesprekken worden aangevraagd en gevoerd tegen een extra vergoeding per gesprek, boven de gewone ge sprekken, welke bedraagt Voor locale gesprekken Van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur 20 cent, overigens 10 cent. Voor interlocale en internationale gesprekken Van 's avonds 10 tot 's morgens 6 uur 40 cent, overigens 20 cent. Deze extra-vergoeding is door den opgeroepene verschuldigd, indieD een gesprek wordt aangevraagd met op de genoemde stations aangeslotenen. De bedoelde extra-vergoeding moet aan den betrokken stationhouder worden voldaan. Na afloop van de kalendermaand. Bij weigering tot betaling van verschuldigde extra vergoedingen zal worden overgegaan tot uitsluiting van het voeren van gesprekken in sluitingstijd om den betrokken aangeslotene. Op alle stations kunnen buiten de gewone openstellingsuren cel gesprekken worden gevoerd tegen betaling in gereed geld van de hier- voren genoemde extra-vergoeding boven de gewone gesprekkosten. Eindiging Zomertijd. Burgïmeester en Weihouders van Venrey brengen ter openbare kennis, dat dit jaar de vervroeging van den wettehjken tijd met één uur zal ein digen op 2 October a.s. te drie uur voormiddag. In den nacht van Zaterdag op Zondag worden te 3 uur de open bare klokken op 2 uur gezet. Venray, 22 September 1932. Burgemeester en Wethouders voorn. O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. De Jonge Boerendag te Venray. Tienjarig bestaan van de Landbouwschool. Bij gunstig weer zal 't a.s. Zondag in Venray 'n drukke dag worden, 't Tienjarig bestaan van de schooi zal dan gevierd' worden met den 2e Jonge Boerendag, die den kring Horst hier houdt. Wie zich nog de eerste herinnert, vijf jaar geleden, weet hoe toen de groote Patronaats zaal te klein was om allen te her bergen. Ook nu is er weer 'n groote belangstelling te verwachten. Twee- en-twintig vereenigingen hebben naast talrijke autoriteiten hun medewerking toegezegd. De festiviteit begint na de Hoog mis, met een bijeenkomst in de Landbouwschool van geestelijke en wereldlijke autoriteiten, schoolbestuur, besturen van Boerenbonden, afge vaardigden van JoDge Boeren, oud- leerlingen en leerlingen. De feestdisch, die hierna volgt, zal bereid worden door de meisjes van de Landbouw- huishoudschool, onder de kundige leiding van de Directrice Mej. Sangers. Na het Lof trekken de vereenigin gen in optocht onder muziek naar het Patronaat. De beide sprekers. Aalmoezenier Roncken ea Mr. van Haasten, waarborgen ons een leer- zamen middag. Melden we verder nog 't concert, dat door de gunstig bekende Harmonie van Oostrum zal

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1