Friseh en fraai Goed onderscheiden Rust, kalmte en zelfbeheersching V ulpenbouders Ons Weekpraatje. Vfissaals Speelkaarten Gemengde Berichten Stem kapitaal, de Amerikaansche zieke heeft afzet zijner productie noodig. De vijand van het kapitalisme oept in den nood om hulp van dat kapitalisme en de tegenvoeter van het communisme zou dan uitzien -aar steun van het communisme. Men denkt hier aan het woord er Schrift, dat de eene blinde den ndcr leider zal met dit gevolg, dat jeiden in de gracht vallen. Men moet hierbij echter niet ver geten, dat het initiatief voor die .'onderlijke samenwerking uitgaat van den bolsjewist, die het „kapita iisrae" overwinnen zou en nu in den nood ou zijn dierbare hulp smeekt. Zoo komt de hoogmoed van den goddelooze voor den val, zegt het .inti-rev. orgaan. Het is maar te hopen, dat Amerika ich bij deze nieuwe vriendschap zal c dragen zooals het een christelijk and past en niet uitgaat van de .e-ize der ouden, dat aan geld nooit een luchtje is. als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij"-Crême. In Prijzen van 20—30--45 en 75 cent. Het Alg. Handelsblad maakt als volgt de balans op van de drie crisiswetten (Tarwe-, Zuivel- Varkenswet) „Volgens eigen mededeeling van de Varkenscentrale wordt op het oogenblik een bedrag van ruim een half millioen gulden per week van het publiek geheven (het wordt meer, omdat het de bedoeling is, den richtprijs van 15 cent per Kg. levend gewicht, die nog lang geen kostprijs is, te verhoogen.) Uit eigen cijfers der Crisiszuivel- centrale blijkt, dat het boter- en margarine-etende publiek op ooQenbiik li/f millioen gulden per week opbrengt (het zal 2 a 2i/2 worden, omdat mea den melkprijs op 5 a 5i/s cent wil brengen en er bovendien accijnzen op andere spijs- vetten in de maak zijn.) Tenslotte de Tarwewet, die ons f 26 a 28 millioen per jaar kost en dus een half millioen per week. Er is echter ook nog een suiker- bietensteun, die geelt om te begin nen f 14 millioen uit de schatkist aan directen steun en verder een zg, compens'erend invoerrecht van f 2.40 teneinde den binnenlandschen suiker prijs bovendien op de wereldmarkt ie doen uitgaan; dit recht kost ons per jaar f 5i/2 millioen, te samen met de 14 dus 19i/2 millioen of per week f 0.4 millioen. Verder betaalt de fiscus nog f 1 millioen voor vlassteun benevens eenige miilioenen voor West-Frie- schen tuinbouw enz., te samen f 5 millioen, dus per week f 0.1 millioen. (Wanneer men de invoerrechtver- hooging en contingenteering van rundvleesch meerekent, veel méér). De rekening wordt dan aldus Suikeibieten per week f 0.4 millioen Tarwe per week f 0.5 millioen Zuivel per week f 1.5 millioen X7arkens per week f 0,5 millioen /las enz. per week f 0.1 millioen Te samen f 8 millioen Gerekend naar het oogenblik, brengt het publiek dus elke week d'ie millioen gulden agrarischen steun op, welk bedrag echter heel spoedig ongeacht nog den aanstaanden steun aan den tuinbouw) zal stijgen tot 4 5 millioen. Het publiek brengt op... Hier wordt wel wat de indruk gevestigd, alsof alle overige Neder landers de boeren steunen met een :edrag van 3 millioen per week. Ook anderen schijnen geneigd in lien geest te spreken. Zoo zeide de .Gelderlander" dezer dagen De :oestand is kortgezegd zoo, dat het ".ene deel van Nederland het andere ieel onderhoudt Het publiek brengt op... Maar men houde vooreerst in het oog. dat tot d-t publiek ook de boeren zelve behooren, een zeer aan zienlijk volksdeel. Ook zij betalen zelve mede aan den „agrarischen steun", zooals het Handelsblad het noemt. Er is dus geen sprake van, dat het geheele becijferde bedrag op de rekening van het niet landbou wende deel der bevolking wordt gebracht. Daarenboven is wat „het publiek" opbrengt geen gewone toeslag op den prijs van een product, maar een kleine vergoeding voor hetgeen het publiek voor de landbouwproducten te weinig betaalt. Ieder producent mag een redelijke winst verlangen bij den verkoop van zijn product. De boer en de tuinder konden echter sinds langen tijd haast geen enkel product meer afleveren, of zij kregen er minder voor dan het hun zelf had gekost. Zooals heel het economische leven in de maat schappij in de war liep, was het ook hier. Ónze exporteerende land- en tuinbouw zag overal de grenzen zoo goed als geheel gesloten. Het was niet mogelijk dat het eigen land hun vriend, voor alles te gebruiken, v rooi ijk en opgewekt, goedaardig en lichtzinnig, daarbij geslepen uls een procureur. Wordt vervolgd. keeren weer terug na het gebruik van Mijnhardt*s Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. producten kon verteren. Daarom daalden de prijzen tot een ongekende laagte. Nu kan men den boer wel laten werken en verkoopen beneden den kostprijs, zwerende bij de wet van vraag en aanbod. Maar hoe lang zal hij dat volhouden En vordert het algemeen belang niet, dat de boeren st3nd niet totaal verarmt, maar zoo veel mogelijk op de been blijft. De vermindering van de inkomsten bij dezen stand is toch al onrust barend hoog. De steun aan de boeren verleend is daarom een algemeen belang. Het zou er met ons land bedroevend uitzien, als het den boer niet mogelijk werd gemaakt, zijn be drijf met eenige winst voort te zet ten. Men onderscheide daarom goed en houde in het oog, dat hetgeen men betaalt op tarwe, boter en vleesch slechts het betalen is van een ge deelte van hetgeen men zonder dien „toeslag" te weinig betaalt. Parker of Swan, onder volle garantie. Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28 De waarheid te minnen is op zich zelf een schoone deugd, maar je hebt van die menschen, die de waar heid op de meest onhebbelijke ma nier najagen en dezulken zijn door gaans vervelende kwasten. Lieden, die heel den dag hun mond vol hebben over buren of kennissen, mag men lastige rodelaars heeten, al zeggen ze geen woord, dat met de waarheid in strijd is, Men moet de waarheid in sommige gevallen kunnen verzwijgen. Als men een zieke gaat opzoeken men schrikt een oogenblik van den achteruitgang in zijn toestand, dan moet men toch bij voorkeur niet opmerken: „Kerel, jij zult het wel niet lang meer maken En als men in een ander geval vooruitgang van den patiënt meent te kunnen consta- teeren, dan zou het heel ontactisch wezen om hem b.v. toe te spreken met de woorden: Kijk er is aan vriend, je ziet er nu oogenschijnlijk wel wat beter uit, maar ik heb toch een ernstig vermoeden, dat je uiterlijk niet in overeenstemming is met je belabber- den toestand. D'r zullen zich meer concrete feiten moeten voordoeD, voor ik in een werkelijke beterschap kan gelooven. De bezoeker, die' zoo spreekt, meent het misschien heel goed met de waarheid, maar het belang van den zieke telt bij hem vermoedelijk minder. Elke dokter, verpleger of huisgenoot zou gerechtigd wezen om zoo'n bezoeker bij zijn kraag te nemen en zacht of desnoods mits de zieke er niet door geagiteerd wordt onzacht buiten de deur te zetten. Aan het ziekbed van de maat- chappij, lijdende aan „malaise" staat op het oogenblik een blijde schare bezoekers, welke innig verheugd is over den cpmerkelijken vooruitgang van de patiëate, welke van de blij de stemming rondom nog meer op flikkert dan van alle bittere drank jes, welke ze te slikken kreeg. Maar nu gaan zich onder de be zoekers de waarheids-najagers drin gen, de ongeloovigen, die eerst meer zien moeten, voor ze gelooven. Die uiterlijke oplevingsverscbijn- selen, zoo zeggen ze met dorre stem beteekenen op zichzelf nog niets... De ziekte zit dieper... de menschen maken misschien mekaar maar wat wijs over de beterschap. Och dat die kerels hun mond niet houden, ze zouden alles nog kunnen bederven. Het geloof in de genezing immers, is reeds de halve genezing, volgens wijlen Coué leidt ze zelfs tot totale beterschap. Zeker is, dat psychologische factoren her stel kunnen bevorderen of tegenhou den. Het mankeerde de wereld aan vertrouwen in een spoedig herstel. Nu dat vertrouwen weerkeert, moe ten we het toch zien te versterken. Dan komt het werk vanzelf los. Als gevolg van het pessimisme ten opzichte van de toekomst, is de crisis uiterst verzwaard geworden. Menschen, die volstrekt niets te lij den hadden, wier positie integendeel als gevolg van de lagere prijzen bij gelijk gebleven inkomen gun stiger was geworden, lieten evenmin iets uitvoeren of verdienen als de anderen, die er geen middelen meer voor hadden. De algemeene gedachte was: uit deze crisis kan alles voorkomen, de maatschappij kan geheel ten onder gaan, de grootste ellende wacht ons, iu verschillende soorten, leeren of linnen band Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28 dus sparen we voor dien kwaden tijd alles, wat er te sparen is. Be zuiniging was het parool, ook voor degenen, die een behoorlijk iokomen hadden. Thans keert het geloof weer, dat de maatschappij herstellende is en in dat vertrouwen zal men weer werk durven gaan uitgeven, 't Is trouwens de hoogste tijd, want met de bezui niging is men genaderd tot de ui terste grens van de wijsheid. Men mag al eens een jaartje het opschilderen van zijn huis uitstellen, wie dat jaar op jaar doet, vindt straks zijn dak, zijn kozijnen, kort om al het houtwerk verrot. Dan kan de schilder alleen hem niet meer helpen, maar moet de timmer man er ook bij komen. Men kan er van op aan, dat er straks, als gevolg van te ver door gevoerde bezuiniging, heel wat extra werk aan den winkel zal komen, dat bij normaal onderhoud te ver mijden ware geweest. Wat we hier omtrent de huizen opmerkten, geldt ook voor inboe dels, de vulling van kleeren- en lin nenkasten enz. Er is vertrouwen noodig in de toekomst om de menschen te be wegen het een en ander te laten doen. En het is een schadelijk werk om het optimisme, dat hier en daar valt waar te nemen, te smoren zelfs al doet men dat, gedreven door zijn eerlijkste overtuiging. 32 en 52 stuks .oer spel Fa. VAN DEN MUNCKHOF Groote Straat 28. Drama te Putbroek. Maandag heeft het Gerechtshof te 's Hertogeobosch uitspraak gedaan iiuake gedaan inzake het drama te Putbroek. De Rechtbank te Roermond had vader v.d. E. terzake van het voort gezet misdrijf van doodslag op drie der slachtoffers veroordeeld tot 15 jaar en den zoon wegens poging tot doodslag op M. Kersten tot 8 jaar. De eischen hadden resp. geluid levenslang en 8 jaar' De advocaat generaal bij het .Bossche hof eischte tegen den vader 15 en tegen den zoon 4 jaar. Het Hof veroordeelde vader v. d. E. tot 15 jaar wegens het voortge zet misdrijf van doodslag en den zoon v. d. E. tot 6 jaar wegens poging tot doodslag. V. d. E. Sr. verklaarde na voor lezing van het arrest: ik ben geen moordenaar: ik ga in cassatie. Auto-ongeluk. Zondagavond kwam een auto, waarin gezeten de heeren H. Geer- lings en A. Toebosch, beiden uit Venlo, vanaf Belfeld in de richting Venlo. Tengevolge van de gladheid van den weg is de wagen geslipt kwam in volle vaart tegen een boom terecht. De beide inzittenden werden uit den auto geslingerd. G. kreeg een zware hersenschudding eD enkele bloedende verwondingen. T. werd aan armen en hals bloe dend verwond. De slachtoffers werden naar het ziekenhuis te Tegelen ovorgebracht. De auto werd totaal vernield. Crisis-y arken s wet. Zondag gaf de heer Th. v.d. Riet uit Sevenum voorzitter der verkoop vereeniging en lid der gewestelijke varkenscentrale te Horst, een uiteen zetting van de voornaamste bepalin gen en uitvoering der crisis-varkens- wet. Na een inleiding over de totstand koming en het doel dezer steunwet werd door spreker nader behandeld de werking en taak van de geweste lijke centrale, districtcommissies, zaak voerders en controleurs. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd nogal gebruik ge maakt, waarbij in hoofdzaak behan deld werd de te betalen heffing bij slachting van oude zeugen, in welk geval het te betalen bedrag nog hooger kan zijn dan de waarde van het geslachte varken en voorts dat de boeren van al hun huisslachtingen de vastgestelde heffing hebben te betalen, daar ieder landbouwer in den regel veel meer dan 2 varkens mest. Boerdery te Weert afgebrand. Zondagochtend ontstond door onbekende oorzaak brand in de kapitale boerderij bewoond door den landbouwer. Ant. Verhagen op het gehucht Hushoven te Weert. De hoeve stond spoedig in lichte laaie. Drie jongens die boven sliepen kon den zich redden door uit het venster naar kuiten te springen op bedde- goed dat zij naar beneden hadden gegooid. Motorrijder tegen oen paal gereden. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn de motorrijder J. Tijger, 26 jaar en Frans Erven, 29 jaar, beiden mijnwerkers wonende te Hoensbroek te Heerlen tegen een paal van het electrische licht gereden en op slag gedood. Goedkoope appelen. In verschillende streken van Noord- Brabant en Gelderland zijn door de heftige winden der laatste dagen enorme hoeveelheden appelen in de boomgaarden afgewaaid. Op de veiling te 's Hertogenbosch zijn dergelijke appelen verkocht tot zelfs voor 80 cent per honderd kilogram. Aardige momenten op het Eindhovcnsclie vliegveld. Op den openingsmiddag der Eind- hovensche Vliegweek zijn er met de K.L M.-vliegtuigen 411 betalende passagiers de lucht in geweest bovendien nog 100 passagiers, aan wie een vlucht was aangeboden, zoo o.a. aan oudjes van dagen van 75—96 jaar. Minister Reijmer vroeg na afloop aan den oudste Eindhovenaar, Pietje van den Broek, een krassen man van 96 jaar, die nog geen enkel lichaams- of geestesgebrek heeft en die ge kleed was in zijn trouwpak en de medaille voor 40 jaren trouwen dienst op de borst, hoe hem het vliegen bevallen was. 't Is me niet meegevallen, ant woordde Pietje aan den minister 't Ging me niet hoog genoeg, niet vlug genoeg en 't duurde te kort ge kondt er niks drinken en die .snotneuzen" van 76 jaar gingen ook allemaal mee ik had veel liever gevlogen met die jonge boerenmei den van de Brabantsche koffietafel Aan de 67-jarige dochter van Pietje van den Broek vroeg de minister, die veel plezier in het geval had, of ze getrouwd was „Nee, antwoordde ze, ik heb nooit kans gehad maar als ik nog eens kans zou krijgen, zou ik er nog eens over denken Zondag hebben er den heelen dag J door, ondanks storm en regen toch nog passagiersvluchten van de K.L.M. plaats gehad, maar de demonstraties werden ten slotte, ofschoon er nog honderden toeschouwers het slechte weer getrotseerd hadden, uitgesteld De zieltle van Weil. Te Eindhoven is de ziekte van Weil geconstateerd bij een 24-jarige jongeman, die in den Dommel gebaad had. Auto door een trein gegrepen. De heer Ar. Gestel uit Eindhoven passeerde met zijn zoontje in een auto den onbewaakten overweg onder DruneD—Elshout. Hij had een naderden trein niet gezien. De loco motief greep het achterste deel van de*i auto, dat geheel vernield werd. Merkwaardiger wijze werd de auto niet weggeslingerd, zoodat de twee inzittenden nagenoeg zonder letsel uit het voorste deel van den wagen te voorschijn kwamen. Zij zijn later per andere gelegen-» heid huiswaarts gekeerd. Van een ry (lende tram gesprongen Zondagavond is de 20 jarige Thamme de Jong uit Joure nabij deze plaats van de in volle vaart zijnde tram gesprongen, die uit Heerenveen naar Sneek was vertrok ken. De ongelukkige kwam onder de tram terecht en werd onmiddellijk gedcod. Het hoofd was geheel ver brijzeld, terwijl zijn eene voet was afgereden. Zeldzaam. Als eene wel zeldzame bijzonder heid kan de Zuidw. mededeelen, dat Zaterdagmorgen op het Bureau van den Burgerlijken Stand te Helmond een vader en een zoon tegelijkertijd aangifte kwamen doen van de ge boorte van een kind, in hunne res pectievelijke huisgezinnen. De „benzinebron" van Bunschoten. „Es hat nicht sollen sein... Zooals gemeld is, leverde een pomp te Bunschoten in den loop der vorige week op onverklaarbare wijze een mengssl van water, benzine en olie. Er waren er al, die aan den rand van het IJsselmeer boortorens zagen verrijzen die de Bunschoter visschers met vaten benzine en olie zagen sjouwen, in plaats van met manden visch en tonnetjes haring. Nu is de Telegraaf die mooie illusie komen verstoren met.de op lossing van de vraag, hoe die on schuldige pomp aan dat mengsel van olie en benzine kwam Tijdens den distributietijd hebben velen voorraden opgeslagen, welke in verband met het verbod van de overheid, dikwijls zeer zorgvuldig werden opgeborgen. Zoo had zekere K. te Spakenburg op de plaats ongeveer waar nu de .oliebron" is ontdekt, eenige vaten olie en benzine voor zijn auto diep begraven. De schat was vergeten, toen de handel in olie en benzine weer vrij werd. Maar de vaten zijn blijkbaar niet dicht gebleven en de inhoud heeft het water daar in den grond bedorven. Het zal wellicht nog geruimen tijd duren voor en aleer er weer zuiver en helder drink water uit de pomp komt, omdat het water vermengd is met olie en de benzine. Van de thans opgepompte 80 emmers vol, zijn er misschien in totaal 10 of 20 werkelijk olie of benzine geweest, de rest was water." Van een aanhangwagen gesprongen. Te Mierlo-Hout nabij Helmond heeft Maandagavond omstreeks 11 uur een ongeluk plaats gehad, dat aan den 48-jarigen gepensionneerden spoorwegarbeider G. Verhees het leven heeft gekost. V. was gezeten op een zwaar beladen aanhangwagen van de firma B. uit Helmond, waarmee hij van Eindhoven kwam gereden. Te Mierlo Hout is V. bij zijn zuster inwonend en toen de wagen de woning ge naderd was, beging hij de onvoor zichtigheid er in volle vaart af te springen. De man kwam met zijn hoofd onder de wielen terecht en was nagenoeg op slag dood. Pastoor Verhoeckx diende den ongelukkige nog het H. Oliesel toe. Den chauffeur van den voor den aanhangwagen rijdenden tractor, treft geen schuld. Treffende begrafenis. Te Eindhoven heeft onder groote belangstelling in de parochie van het H. Hart de begrafenis plaats gehad van den heer v. A,, die bij een verkeersongeluk om het leven kwam en van diens moeder, die van ontsteltenis over dit ongeluk plotse ling was overleden. In den stoet gingen 200 w^rkloozen mee van den R.K. Metaalbewerkersbond, waarvan de heer v. A\ lid was. Angstig weer in het Noorden Een hevige storm, die gepaard ging met zware regenbuien, die soms den vorm van wolkbreuk aannamen, hebben Zondag het Noorden van ons land geteisterd. Hier en daar ging dit noodweer ook gepaard met hevig onweer. Te Tenpost weiden tijdens een onweersbui, die met een windhoos gepaard ging, verscheidene in het land loopende koeien in het water geslingerd. Aardappelen onverkoopbaar. Men meldt van den Langendijk aan de Msb.: De besturen van de Centrale Veilingen aan Langendijk en om streken hebben met ingang van 1 September j.I. den minimumprijs der aardappelen op f l per 100 Kg gesteld. Sindsdien is een groot ge deelte der aangevoerde partijen on verkoopbaar, daar het buitenland voor dien prijs niet aan de markt komt. De uitkomsten van den aard appeloogst zijn hier zoo slecht, dat de financieele opbrengst slechts onge veer een vierde gedeelte bedraagt van een normale exploitatie. half millioen gulden De Eindhovensche Middenstands- tentoonstelling. De Eindhovensche R.K. Midden standstentoonstelling is met een dank rede van den voorzitter, den heer Neerven gesloten. In totaal is zij door 20.000 personen bezocht ge weest. Ook in Zuid Oostelijk Noordbra bant is momenteel absoluut geen afzet van aardappelen. De oogst is zeer overvloedig in deze streken. Naai wij vernemen wordt 75 en 80 cent per 100 Kg. geboden. De boeren leveren daarvoor begrijpelijk niet en kuilen liever in. By entcntoonstelling. Gedurende de kermisdagen zal te Horst een bijent.-ntoonstclling gehou den worden, gecombineerd met groenten, fruit en bloemen. De ten toonstelling zal bevatten 28 inzen dingen van bijeo, 17 inzendingen van groenten, fruit en bloemen en verder verschillende imkersartikelen sproeiapparaten. De keuring dei- bijen zal geschieden door den Rijks consulent voor bijenteelt te Wage- ningen en den heer Theelen, onder wijzer in bijenteelt te Helenaveen. Wild zwjjn. De landbouwer A. S. te Heel, die Maandag te velde trok met kar en paard om daar zijn werk te verrich ten, werd plotseling opgeschrikt door een groot wild varken. S. waar schuwde eenige jagers en direct werd een klopjacht gehouden. Het gezochte wild wachtte niet op zijn belagers zocht zijn heil in de Heelder bosschen, waar de heeren jagers dan ook het spoor kwijt raakten. 's Middags werd in de Beegder bosschen ook al ijverig gejaagd. Harmonie 110 jaar. Onder 'zeer groote belangstelling vierde de harmonie Venlo haar 110- jarig bestaan. Zondagmorgen trok het corps gezamenlijk naar de H. Mis om lli/4 uur in de St. Nicolaaskerk. Op 't bordes van het stadhuis reikte burgemeester Berger hierna het prach tig gerestaureerde vaande', dateeren - de uit 1843, aan het bestuur over. Na een muzikale wandeling door de stad had een druk bezochte receptie plaats. Burgemeester en wet houders kwamen persoonlijk felicitee- ren. Talrijke organisaties boden hun gelukwenschen aan. De receptiezaal was spoedig een weelderige bloemen tuin. Hel feest werd verder in vereeni- gingskring op bescheiden wijze ge vierd. Als Heerlen uitgaat. Hoeveel wordt in Heerlen jaarlijks wel uitgegeven aan vermakelijkheden? Voor de tooneel- en bioscoop voorstellingen, zoo zeide weth. Stap pers op de vergadering der K.K. sectie Eykenderveld, is dat nauw keurig te berekenen. De vermakelijk heidsbelasting brengt jaarlijks f 60.000 op. Dit is 20 pet. der entree-gelden, zoodat daaraan jaarlijks in Heerlen f 300.000 wordt uitgegeven. Voor andere vermakelijkheden, waarop geen vermakelijkheidrbelasting wordt geheven, wordt zeker mins'ens een gelijk bedrag uitgegeven, zoodat de uitgaven voor vermaken in Heelen jaarlijks het overschrijden. Zeldzaam jubileum. Op 10 October a.s. hopen de echtelieden Quick Smeets te Stad- broek-Sittard hun 65-jarig huwelijks feest te vieren. Vrouw Quicx is de oudste inwoonster van Sittard en werkt, niettegenstaande haar leeftijd van 94 jaar, in den oogsttijd uog op hec veld met haar kinderen, klein kinderen en achterkleinkinderen. Een comité, bestaande uit de buurt bewoners, is samengesteld en zal dit zeldzaam jubileum op feestelijke wijze vieren. Tarieven van notarissen. „De Morgen" schrijft Er is in ons blad wel eens 't een en ander te doen geweest over de tarieven, welke door notarissen worden berekend. Het is daarom begrijpelijk, dat we met belangstelling kennis namen van hetgeen de anti-revolutionnaire bur gemeester van Kamerik en Zegveld, de heer J. J. Taisma, in het „Week blad voor Gemeentebelangen" schreef: Het is eigenaardig, dat de com missie Welter, die bet op het leven van een 50 tal toch niet zwaar bezoldigde kantonrechters heeft toegelegd, niet heeft stilgestaan bij een mogelijke reorganisatie van het notariaat, waar juist in dezen crisistijd, met de veelvuldig voor komende gedwongen verkoopingen, ruime inkomsten woiden genoten, Waarom het altijd gemunt op de waarlijk niet overdreven salarissen der vast bezoldigde ambtenaren en de vaak exorbitant hooge inkom sten der toch ook ambtenaren zijnde maar tevens een gemonopoli seerd bedrijf uitoefende notarissen buiten schot gelaten Waarom van deze functie niet een behoorlijk bezoldigde betrekking gemaakt en verder de inkomsten uit 't notariaat in de berooide staatskas overge heveld 1 Hier is „bezuinigings arbeid" mogelijk „in grooteu stijl." De opmerking dunkt ons volkomen ad rem. 0 Kovacs, o Lajos In „Neerlandia", van het Alg. Ned, S. het maandblad Verbond, schrijft Dezer dagen verliet ik mijn wo ning om mij naar den trein te be geven. Op mijn weg daarheen kwam ik langs een pleintje, waarop een troepje vacantiekinderen aan het spelen was. Zij maakten een rondedansje e zongen geen Nederlandsche schco! versjes, geen Nederlandsche kinder deuntjes. zelfs geen Ntderlandsch straatlied, maar ze dreunden eento nig: O, Kovacs, o, Lajos eu het scheen of de onverstaanbaa 4.eiJ van die klanken, dus het vreemde, een bijzondere bekoring voor hen had. Dat ze Hongaarsch zongen, waren ze zich niet bewust, evenmin de beteekenis. Een straat verder onthaalden straatmuzikanten de bewoners van den omtrek en de voorbijgangers op een hunner populaiiste nummertjes en weer schetterde het tegen de huizengevels op O, Kovacs! o, Lajos! In den trein, die mij naar het Haagje voerde, was een besproken wagen gevuld met een troep feest gangers of potverteerders en er werd gedurende de heele reis Weer ge ducht ge-kovacs-lajosd. Heel Nederland is voor een tijdje laten we hopen, dat de diua den weg van alle deunen volgt en dus voor 1933 in het „nevelzwart verleden" verdwijnt muzikaal vergiftigd door dien nousensikalen deun. Aan wien de schuld? Wij aarzelen geen oogenblik in ons antwoord: aan het Nederlandsch volk, aan zijn aanbidding van het vreemde, zijn minachting van het eigene, zijn vooroordeel, dat wat van buiten komt vanzelf beter, mooier voornamer moet zijn dan wat de landgenoot voortbrengt op nijver heids-, wetenschappelijk- of kunst gebied. Want er was eens een Neder landsch toonkunstenaar, die Louis Schmidt heette en meende de gaven te bezitten om zich als componist en dirigent een zekere beroemdheid. al thans populariteit- te kunnen Verwer ven en wel langs radiografischen weg en de invloedrijke A.V.R.O. gaf hem een kans. Maar haar leiders en hij zelf zijn menschenkenners, althans kenners van het zwak der Nederlanders, dat we boven reeds hebben gegispt. Zij herinnerden zich hoe het gros der bewoners van de lage landen bij de zee had gedweept met jazz koningen als Paul Whiteman, Jack Hylton en Dajos Bela. En de Nederlandsche musicus be sloot zijn naam iu het Hongaarsch te vei talen en diende 2ich bij het publiek aan als Kovacs, dat smid aeteekent. En daar de Hongaren hun voornaam veelal achter hun van plaatsen, heette hij voortaan Kovacs Lajos, voor het oog en voor het oor een naam om van te smullen, geknipt om er een voor het vreemde zoo licht in geestdrift ontvlammend pu bliek vlot te laten invliegen. De vreemde ster aan den muzikalen Nederlandschen hemel werd met ge juich ingehaald, kwam, zag en over won, trok volle zalen en zijn naam was en is nog op ieders lippeD, sedert hij de handigheid had zijn schuilnaam op muziek te zetten, een deun, die insloeg, hoe zin- en zielloos Prins bezoek a< zii te Meden Op zijn ook pa! laa inrichting hoofdveip Ja i gaat er i leden bir gezond ht Zou spreken Ja, 2 De srelde zid Ik k Waaro; Mag geven, naar den U over di T\>en „ik" 'Napoleon Onderw Noe landsch sp Brammei Een tien wijzö Onderw Leeli niks andei Ja trekt 'm De i zich over hoofd det Deze tl kalmeerenl naar het 1 geschikte. rustig aan, Mijn ere is 'n bef™ woord. Brammei woordt: geluk kom f"

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6