Tegenstellingen Ons Weekpraatje. Gemengde Berichten Geen half werk: Wij moeten zijn een gediciplineerde keurbende. Na dit enthousiak welkomswoord volgde voorlezing van telegrammen Mgr. Lemmeus Bisschop van Roer mond telegrafeerde „Wij danken de 400 jongens der Derde Orde en hun leiders voor de betuiging van hulde en aanhankelijk beid. Wij zegenen het Congres, moge het rijke vruchten dragen. w.g. Lemmens Bisschop van Roer mond. Uit Utrecht ontvingen wij het volgende telegram „Dankbaar be tuiging hulde en aanhankelijkheid verleencn Wij aan alle deelnemers Derde Orde Congres van harte bis schoppelijke zegen." W. G. Janssen Aartsbisschop. Toen sprak P. Hieronymus van den Berg, Directeur der Derde Orde van Veoray's Gymnasium en Voor zitter van het congres-comité een welkom tot alle aanwezigen. De opkomst, aldus spreker had alle verwachtingen overtroffen. Dan hadden de begroetingen p'aa's door afgevaardigden van verschil lende vereenigingen. Namens Rolduc sprak Prof. Dr. Deumes, die de hoop uitsprak dat door de jeugd der Derde Orde weer de gouden geestdrift van St. Francis- cus zou geplaatst worden tegenover de malaise en verwording van dezen tijd. Nog spraken vertegenwoordigers van Venray'sGymnasium, van Venray Dorp, Weert, Maastricht, Langeweg (P, P. Capucijneu) Heerlen, Lichten voorde. Alverna en Venlo, waar voor P. Commissaris dank bracht, bijzonder aan Dr. Deumes, die hij dankt voor zijn komst en hoopt, dat de Prof. steeds met de beweging zal blijven meeleven. Inleiding André Versteeg: De Tertiaris thuis. Na een korte, enthousiaste in leiding. komt spreker tot ziju thema, waarin hij vooral de plichlen van de opgroeiende jongen omschrijft, en verder uiteenzet, zooals die in het vierde der tien geboden eert Vader eu Moeder, vervat zijn. Diï plichten zijn eerbied, liefde en gehoorzaamheid, die elk aan een af zonderlijke beschouwing werden ohJerworpen. Eerbied wil hij volgens de echte katholieke opvatting, die bet gezin als grondslag en centrum neemt van heel de opvoeding Liefde ten opzichte van de eigen huisge- nooten en die van andere gezinnen, Liefde, die zich uit door fijnheid van gevoel in de omgang. Liefde, die z:ch uit in vreugde, als het ouders en huisgenooten goed gaat, maar die ook treurt in hun smatt. Vooral liefde, die nu weet te bidden om later, althans gedeeltelijk te kunnen vergoeden wat de ouders in de jeugd aan hun kinderen schonken. Weikeiijk heeft de wereld, hebber, de gezinnen op dit oogenblik zulk gebed hard noodig. Fn het is ook momenteel dc hoogste liefjedaad, die de jeugd tegenover de ouders stellen kan. Daardoor helpt zij de ouders in hun moeilijke taak het gezin geestelijk en lichamelijk tot bloei te brengen. Spreker spoort dan aan tot veelvuldig, als het mogelijk is, tot dagelijkfcck Mishooren en Commuuiceeren volgens voorschrift van den Regel tot gezamenlijk ochtend- en avondgebed het bidden van de Engel des Heeren. En ten slotte gehoorzaamheid aan de leiding der ouders, door het voor beeld van Christus, Dat eischt zelf- behecrschiDg en zelfvernedering. En deze beide tegenover de zucht naar egoïsme en zelfverheffing. Op het dadenprogram van de jonge tertiaris zal dan ook staan de actie tegen het menschelijk opzicht. En dan als laatste eisch de eerbied jegens broers en zusters, eu vooral jegens ons zelf door een rein en kuisch leven. Maar ook eerbied jegens de gewoonten en gebruiken van het gezin zooals die door ver standige ouders zijn ingevoerd, en door de kinderen zijn overgenomen en ingeleefd H. Hartvereering, ge zamenlijk raar de kerk gaar. Spr. wil aan het krorgres deze kernspreuk meegeven een kuische jongeling is aangenaam in het oog van God, en van de meuschen. Een waarborg hiervoor is de eenvoud. Levensgeluk door lever.seenvoud. Een sport als een aangename ontspanning, niet als doel. En bij dit alles de steun van Maria. Idialistische Apostelen, zegt ten slotte spreker. Ons werkprogram is groot, te groot misschien, maar vandaag, vandaag beginnen we met enthousiasme. Franciscus wacht en wenkt. Een daverend applaus en eenige practische opmerkingen volgden op deze met vuur en enthousiasme voorgedragen rede. P. Commissaris dankt spreker en ook den Edelachtb. Heer v.d. Loo burgemeester van Venray, die het congres met zijn tegenwoordigheid vereerde. Alvorens het eerste deel van het congres te sluiten sprak de Hoog- eerw. P. Provinciaal Honoratus Caminada nog een kort maar krachtig woord tot de jongens. Hij hoopte, dat zijne jonge Tertiarissen kenbaar zouden zijn als blije sob re edel moedige jongens. Met het ziogen van het vaandel lied der Derde Orde was dit eerste deel van het congres besloten. Nu de middag;. Na de lunch stelt het heele kon- gres zich op en in fleurige gang gaat het naar Oostrum, de M&ria bede vaart. De eerste helft van de weg houdt de jongensfanfare de moed er in, daarna bidt men het Rozenhoedje. Een kort bezoek aan de Kapel en dan naar Trans Ciedron, waar de toewijding aan Maria plaats heeft. Met autobussen en vrachtauto's worden de jongens tot aan de Geys- tersche bosschtn gebracht waar weldra 'n groepje muzikanten weer haar vroolijke toonen doet hooren. Deze jongens maken zich werkelijk verdienstelijk met alle loomheid bij het warme weer „weg te blazen". In de buurt van de historische Willebrordkapel, midden in de bos- schen begint de namiddag vergadering en als eindelijk allen gezeten zijn krijgt P. Voestermans Jc. het woord „St. Willibrord en wij." Spr. beschrijft ons de komst van Willebrord uit Engeland, als 'n tweede Christus op 't meer van Genesareht. Hij de brenger van de blijde boodschap voor onze gewes ten, de gezegende in de naam des Heeren Door hem en zijne helpers en volgelingen heeft het katholicisme hier den strijd aangebonden tegen barbarisme en heidendom. Niet het protestantisme, liberalisme of wat dan ook heeft deze kamp gestreden, het katholicisme slechts heeft 'n ware wereldhervorming teweeg gebracht. Doch voltooid is onze taak nog niet. Het kruis dat wij ontvangen hebben in de tijd, zullen we moeten voortdragen in de eeuwigheid. Drie vierden der wereld is nog geen Christen. We moeten Apostelen zijn, werken voor het heil van Christus rijk, geen egoïsten, niets zoo verfoeilijk dan dat. We moeten hiervoor vooral de apostolLche kracht van het offer meer gaan beseffen, mannen van de daad worden, door 't goede voorbeeld. De grootste hinderpalen op de weg vooruit zijn, die katholieken welke 'n negatie vormen van de katholieken beginselen. Tegen hen ook neemt de tertiaris met nadruk stelling Ten slotte het apostolaat van Fraociscus volgelingen richt zich op het zieleheil. De wereld der zielen vraagt en verdient slechts onze be langstelling. Met heerlijk enthousiasme wordt deze rede voorgedragen in Gods vrije natuur, waar ook Vader Fran ciscus bij voorkeur vertoefde. Het groen dezer boomen biedt heerlijke schaduw en tusschen de boomstam men door zien we de oude St.* Willebrorduskapel met de historische put, waar deze Apostel van Nede:- land preekte en doopte op zijn toch ten van Utrecht naar Suste ren. Moge zijn machtige stem en voorbeeld thaDS na eeuwen nog velen opwekicen tot nieuwe daden van geloofsmoed. Een tertiaris vraagt nog om de heiligverklaring te verkrijgen van Dunsscotes. Een ander spoort aan het leven van St. Franciscus en het wezen der Derde regels mee te be- studeeren. Dan laat P. Commissaris, die met bewonderswaardig talent deze bij eenkomst geleid heeft de vooral dorstige groep eindelijk los op de inmiddels gearriveerde pic-nic. Prach tig, wat was er gezorgd, de'Ven- raysche Minderbroeders zijn onover troffen gastheeren. Met fietsen, auto's en bussen wordt de terugtocht aanvaard, zelfs velen te voet. Meerderen nog ver laten Venray nog dienzelfden avond. Schoone dag van Franciscaansche blijmoedigheid en idialisme. Er zit vuur en durf in deze tertiarissen, een bloem van ons Kath. Jeugdwerk, dat met zulke krachten voorzeker in de goede richting gaat Moge met Gods zegen deze be weging krachtig toenemen en rijke vruchten afwerpen voor de toekomst. Aan de leiders komt een eeresaluut toe van Katholiek Nederland voor hetgeen zij bereikt hebben met de jeugd en nog beloven te bereiken. De legerscharen van veldheer Frans van Assisië voor Koning Christus zullen toenemen de toekomst straalt voor hen. Zonnebrand j Doorzitten PUROL bij Wielrijden j Ben tip aan de socialistische pers. De „Prov. Grou. Crt." heeft een kostelijke fotopagina ondekt in de socialistische bladen, die alle het zelfde zijn: keurige druk, scherpe beelden, evenwichtige montage van een reeks foto's uit Zuid-Frankrijk. En als tekst staat er bij Een onzer fotografen maakte een zwerf tocht langs de Zuidkust van Frank rijk en Monaco, waar de weelde der luxe-badgasten en de armoede der landelijke bevolking een schrille tegenstellingen vormen. Terwijl in de vermaakscentra der rijke toeristen geweldige paleizen verrezen en het internationale weelde-publiek den tijd met allerlei zinneloosheden ver drijft, huist de oorspronkelijke be volking in bouwvallige krotten en vindt in de visscherij en den weg aanleg een karig bestaan. Onze pagi na geeft een treffende foto-reportage van deze kust der tegenstellingen. Het Groningsche blad schrijft er het volgend raak stukje bij, dat we verder zonder commentaar laten: Wij bekijken de pagina aandach tig en inderdaad; de tegenstellingen zijn wel zeer schrijnend: een aller liefst, ongetwijfelt steenrijk jongetje in een badpakje speelt met 'n klein scheepje ernaast: een kind onder vodden; een juffrouw met veel bloots ligt te braden in de zon, ernaast: vrouwen in een ellendig slopje; een groepje in badpak gestoken ius*ig babbelende rijkaards arbeiders zwoegend met kruiwagens in de felle zon. Het is inderdaad heel naar. Er zijn op dat gebied nog heel wat ontroerende foto-pagina's samen te stellen. Wij willen onzen collega's van de Arbeiderspets een welgemeende 1 vriendendienst bewijzen, door hen een ontwerp voor zoo'n pagina aaD de hand te doen. Ziethier: Links: het huis van drt Wibaut rechts: een plaggenwoning op de Drentsche heide. Links: Ramsy Mac. Donald in avondtoilet aan de dinertafel van 'n groot Geneefsch hotel rechts: een tewerkgestelde werklooze tegen een muur zijn boterham verorberend Lioks: mr. J. E. W. Duys in zijti auto zich naar de rechtbank spoe dend rechts: partijgenoot Janssen uit Surhuisterveen moeizaam plaggen stekend. Li aks: partijgenoot mr. dr. George van der Berg dividenden van de Unilever loucheerend rechts: de werkloozen krijgen hun f12 50 uitbetaald. Links: ir. C. G. Cramer zijn wachtgeld (ad f 9000) en zijn ver goeding als Tweede Kamerlid (ad f 5000) tellend rechts: een rij van stempelende werkloozen. Dat kan een heel mooie foto-pagi na worden, die bovendien den foto graaf van de Arbeiderspers de on getwijfeld vervelende moeite en vele kosten kan besparen van een reisje naar de Zuidkust van Frankrijk in dienst van den klassenstrijd. Zooals gezegd: deze tip is eeD vriendendienst onzerzijds. Op be scherming door de auteurswet maken wij geen aanspraak. Het idee is tenslotte in eerste in stantie van de heeren van de Ar beiderspers zelve 1 Wij zouden daar nooit op ge komen zijn. Letterlijk alles heeft er dit jaar toe meegewerkt, dat wij, Nederlanders, in deze vacantie ons eigen land kregen te ontdekken. Crisis eu malaise weerhielden ons van het maken van „dure buitenlandschc reizen, al mag Diet worden ontkend, dat men het in Duitschland en België den Nederlanders óók zoo aantrek kelijk mogelijk poogt te maken, voor 3 guldentjes per dag kan men er een zeer goed logies bekomen mee volledig pension. Echter, voor dezen tijd is vooral het reizen nog te duur; we blijven daarom binnen onze eigen grenzen. Een suggestieve propaganda heeft onze goede voornemens onder steund eu het kostelijke vacantie weer heeft de uitvoering onzer plannen ten zeerste in de band ge werkt. Alle omstandigheden waren dus gunstig voor het slagen van onze ontdekkingstochten. Uw Weekpraatjesmaker had bet zoo geprezen Gooi en Eemland op gezocht. Schitterende streek Het was er kolossaal druk van het jaar en gezellig. Zaterdag waren we tot in Korten- hoef afgedwaald. Kortenhoef is een lief dorpje, gelegen aan sch tterend mooie plassen met rijken plantengroei, ongeschonden natuur, bekoorlijke oevers. We konden er maar één café ontdekken, het was er vies en vuil. De waard was absoluut ontoon baar met zijn ongeschoren gelaat en zijn boezeroen, dat in geen weken gewasschen leek. Of hij een bootje had, vroegen we. Dat ging, een gulden 1 Het bootje weid ons ge toond. het leek met de beroemde keizersschuit uit het Nemi-meer op gehaald, maar nog niet van de modder ontdaan. Het was een wrakje. Of we niet door het plankje konden zakken, dat tot zitplaats voor den roeier diende, vroegen we wan trouwend. De waard lachte spottend. We roeiden weg, hier en daar peilend, of het water niet te diep werd, want dat een schipbreuk ge vreesd moest worden, stond voor ons vast. De plassen waren heerlijk- mooi. Vér van honk zakten we plots toch door de plank heen, tot op den bodem Er was nog een plank in de boot, maar daar zat het dier baarste wezen op, dat we op deze aarde kennen. Als we onze passagiere niet over koord wenschten te werpen, dan waren we gedoemd om op den bodem van het schuitje te blijven zitten. Dat ging, alléén het roeien was vrij ongemakkelijk aldus. We zijn tenslotte toch behouden teruggekeerd en mét een gezonden honger. Voorzichtelijk bestelden we in het kroegje voor ons beiden twee gebakken eieren en 2 sneetjes brood, f 1.20. Natuurlijk buiten de andere comsumpties om, welke we nog ge bruikten. Een heel eenvoudige juffrouw kwam over den zon-bestoven weg aangefietst met een heel klein meisje bij zich. Ze vroeg een fleschje limonade en heel schuchter twee glazen „als het kon". Het kon inderdaad. De juffrouw betaalde direct. Een kwartje was het. „Anders betaal ik 20 cent", zei het heel een voudige menscbje. „Ja," was de repliek, „maar je heb twee glazen gevraagd." De juffrouw en het kind, ofschoon blijkbaar doodelijk ver moeid, gingen niet zitten. Misschien, zoo dachten ze, moeten we ook voor de stoel betalen We zijn dieD dag ook nog in Soesterberg gekomen. Werkelijk een heel lief dorpje. Je kunt er de mili tairen ook zien vliegen. Vlak bij het vliegveld kan men een aardig zitje bekomen op het terras van een café. We bestelden er een glaasje bier. Dertig cent. We werden subiet geheel-onthouder en bestelden dus een kop thee, toen we het bier op hadden. Vijf-en-dertig cent. Alles zonder fooi. Werkelijk, er gaat niets boven je eigen land De „trek naar buiten" is geweldig tegenwoordigde moderne jeugd houdt van de Datuur. De buiten- meoschen zouden er van kunnen profiteeren, maar ze verstaan de teekenen des tijds op een verkeerde manier. Het zal misschien niet overal een der zijn, maar als we nog eens in Gooi en Eemland komen, dan doen we juist a's die duizenden anderen we nemen óók brood en koffie mee. Of anders zoeken we ons voor deel door een reis te maken in het buitenland, waar men de teekenen des tijds beter verstaat. Vanuit Duitschland en België wordt de wereld overstroomd met citculaires en prospecti, waarin staat aange geven, dat het verblijf a! wéér goed- kooper en nóg voordeeliger is ge worden. De nieuwste cultuur. Veel in de nieuw-modische opvat tingen ter zake kleeding en etiquette in het maatschappelijk verkeer, is niet onaantrekke ijk. Speciaal de jon gelui hebben zich aan de mode-tiran nie onttrokken en zij verschijnen op straat en langs de wegen in een kleeding, welke met het seizoen in overeenstemming *is en de vrije lichaamsbeweging niet belemmert, in het kort, in een kleeding, welke practisch is. Kleur en m -del worden bepaalt naar eigen smaak en het gevolg is, dat men met genoegen de groepjes vacantie-gangers naoogt omdat de verschillende dracht en de onderscheidene kleureD, variatie brengen in den aanblik en ons iets van de persoonlijkheid der passanten verraden. Natuurlijk zijn er ook %eer men- scheo, die de verworven viijhedep misbruiken tot het begaan van bui tensporigheden. Ze vertoonea zich in een kleeding. welke opvalt door haar tekort als zoodanig en ze geven aanstoot aan weidenkenden. Volgens de buitenbeentjes zelve, zijn die weidenkenden geen welmaar kwaaddenkenden en de halt-gekke- den zijn de... dragers of draagsters van een nieuwe cultuur. De naakt- cultuur. Die naakt-cultuur wordt gepropa geerd in zwempakjes, bij voor keur buiten de grenzen van zwem inrichtingen. Menschen die rillen als ze can wafer denkei. loopen halve dagen in zwempakjes rond Pyama's, eens uitgedacht als klee ding in de slaapkamer, zijn wandel toiletten geworden! Dat laatste is meer belachelijk dan ergelijk, maar dergelijke dwaasheden leiden op den duur tot misselijkhe den. Som a ge verantwoordelijke per sonen zien dat niet voldoende in. In Den Haag en Amsterdam wor den thans menschen in zwempak en min of meer omhuld in een badjas, tot de trara toegelaten. Waarom? Baden is hygiënisch, maar er is altijd nog gelegenheid genoeg geweest om zich ter plaatse waar men zich te water wenscht te begeven, van kleeren te verwisselen. Wanneer ontkleeding of misklee ding op straat, in het algemeen: in het openbaar, wordt getolereerd leidt dat heel gauw tot ergelijke buiten sporigheden. In Pruisen heeft de Rijkscomrais saris een verordening tegen derge lijke excessen moeien uitvaardigen. Het was een misbruik geworden dat menschen, die zich in badpak over straat bewogen, ook in badpak in restaurants gingen diueeren. Hij heeft het verboden. Ja, hij beeft het eveneens moeten verbieden dat man nen en vrouwen in openbare badge- legenheden vertoefden zonder badpak. In Berlijnsche theaters werden meermalen voorstellingen georgani seerd, waar mannen en vrouwen geheel Daakt met elkaar optraden ter propaganda voor de „proleta rische cultuur" welke er in dezen vorm speciaal door de communisten wordt voorgestaan. Ook dat heeft Dr. Bracht nu moeten verbieden. De Pruissische Rijkscommissaris is teos'olte ook een krachtige actie door verbodsbepalingen begonnen tegen de schoonheidsconcoursen, waarbij jonge meisjes in onvoldoen de kleedij haar lichaam laten taxee- ren, teneinde de onderscheiding van schoonheidskoningin te verwerven. Door al te groote tolerantie zul len we het hier ook tot excessen zien komen, als thans in het buiten land reeds te constateeren vallen en waartegen daar met rigoureuse ver ordeningen moet worden opgetreden. Zonder tot preutschheid te ver vallen, kunnen we bezwaar maken tegen onwelvoeglijke kleeding in het openbare verkeer. Een mau of vrouw in het water, vinden we een frisch gezicht. Een plakkerige juffrouw of mijnheer in badpak naast zich in de tram, is een beetje vies. Sommige heertjes vaD twijfelachtigen leeftijd en juffertjes van ontwijfelbare zeden, maken er graag gebruik van. j In een kerk verschijnt men niet in baltoilet, op een bal draagt men geen gekleede jas, bij een begrafenis vet-j toont men zich niet in een pyama en naar bed gaat men niet met klompen aan. Een verstandig meosch kleedt zich naar de omstandigheden. Op straat behoort men zich te ver- toonen, zóó gekleed, dat men er een ieder kan ontmoeten eu zich bij elk gezelschap kan aansluiten zonder op te vallen. De Herdenkingsfeesten te Roermond. Van 20 Aug tot 3 Sopt. a.s. Ook ditmaal heeft Roermond zich niet verloochend en is het ziju oude gewoonte getrouw gebleven. Eerst tegensputteren en kankeren „het geeft niets" het. wordt niets en waar om in dezen tijd zulke grootsche feesten.... maar kom er thans eens kijken! Op het tentoonstellingsterrein heerscht een ongekende bedrijvigheid. Naar het zich laat aanzien, belooft deze heel wat. De Middenstand is er zoo goed als geheel, in al zijn onderdeelen vertegenwoordigd. De industrie en de landbouw doen hun uiterste best om een goed figuur te slaan, zoodat het grootendeels van het weer zal afhangen of de tentoonstelling een succes zal wordea. Iu de stad concurreeren de ver schillende putten om h,t hardst, wie de mooiste versieringen zal aanbren gen. Des avoi)ds zijn alle mannen in de weer om te timmeren, te verven en te bespreken. Klein en groot, arm en rijk, allen zetten hun beste beentje voor. Het bloemencorso belooft een buitengewoon succes te worden. Zij, die aanvankelijk terugschrikten voor de vele werkzaamheden eu groote kosten, komen hiervan terug. Alles werkt mee En dan de clou der feesten. Het bezoek van Prinses Juliana aan Roermond. Haar tocht door Roer- monds versierde straten belooft eeu ware triomftocht te worden. Laten wij hopen, dat het weer die dagen gunstig is en Roermond zal aau de talrijke bezoekers toonen, dat er maar één Roermond is, wanneer het betreft bet organiseeren van feesten. Wat men met dronken chauffeurs kan beleven. Maandag maakte het hoofdbestuur en een 300-tal leden van den Limb. R.K. Bond van Coöperaties een uitstapje naar Venlo, Tegelen en Steyl, per autobussen. In Steyl brachten de deelnemers een bezoek aan bet Missiebuis en het daaröan verbonden museum. Tijdens dit opODthoud hebben twee chauffeurs dié ieder een autocar te besturen hadden waarin ongeveer 30 personen zaten, dermate de bloemetjes buiten gezet, dat zij in een dergelijken staat van dronken schap verkeerden dat de inzictenden dier twee autocars weigerden zich door deze bestuurders te laten rijden. Eenige inzittenden die in staat waren een bus te besturen boden het tweetal aan in hun plaats te rijden, doch de twee dronkenmannen weigerden dit. Zonder hun voorkennis zijn de beide autocars met reizigers toch vertrokken terwijl deelnemers aan de excursie de wagens chauffeerden. In Venlo aangekomen meldde het gezelschap zich direct bij de Ven- losche politie en stelde de beide autobussen, ter beschikking van den eigenaar. Inmiddels deden de twee chauffeurs die in Steyl waren achtergebleven telefonisch aangifte van den diefstal van twee autobussen, die de politie al voor deze aangifte in haar bezit had. Het gezelschap huurde te Veolo direct een tweetal andere autocars waarmede de tocht werd voortgezet. De oude Maasbrug te Maastricht. Een detachement genietroepen zou Zaterdag twee bogen der Sc. Ser- vaasbrug laten springen. Onder toezicht van o ;erste Scharroo wer den de in de Oostelijke bogen door den Rijkswaterstaat geboorde gaten met trotyl-patronen gevuld. De eerste boog, welken men om 10 uur wilde laten springen, doorstond den aan slag. In den tweeden boog werd daarna een zwaardere lading aange bracht, die om 12 uur door oud minister Koning tot ontploffing gebracht werd. Met een donderend geweld stortte deze steenmassa in de Maas. Nogmaals werd 'n poging gedaan om den eersten boog. nu met een zwaardere ladmg, ook te doen vallen. Maar ook ditmaal werd geen succes bereikt: alleen gingen eenige ruiten in de nabij gelegen woningen stuk. Een schipper bood toen aan, met een sleepboot het gevaarte omver te halen. Na eenige vergeefsche pogingen geluk e 'them tegen 4 uur ook dit gedeelte der monumentale Maasbrug in de Maas te doen storten. Verlagiug van spoorwegtarieven Naar de Msb. verneemt overweegt de directie der Ned. Spoorwegen sinds eenigen tijd de mogelijkheid om door middel van een verlaging der tarieven het personenvervoer van de Spoorwegen te stimuleerer, Naac de heer J. D. Evers, chef van den Dienst v. Exploitatie der Ned. Spoorwegen ons dienaangaande meedeelde verkeeren deze plannen echter rog in het eerste stadium. Voor men aanvangt met deze plan nen uit te werken zal men immeis in principe.de toestemming moeten] hebben van den minister. De directie is dan ook reeds in overleg met den j minister getreden. Overigens zal het nader uitwerken der planDen nog geruimen tijd in beslag nemen, daar bij een gecompliceerd bedrijf deze Ned. Spoorwegen de tarieven na tuurlijk niet maar zoo met een be- j paald percentage kunnen worden i verlaagd Daardoor is het momen teel nog onmogelijk zelfs bij benade ring te zeggen hoe groot de ver laging eventueel zal zijn. Paniek in een autobus. In een autobus, waarin een ge zelschap meisjes van Nijmegen naar Beunirgen en Weert vervoerd weid b.ak, zoo meidc het Hbid. plotse'i g een paniek uit, omdat een der inzit tenden, die een brandlucht meende waar' te nemen, alarm maakte. Twee meisjes sprongen aan de achterzijde uit het voertuig. Beiden kwamen te valien. Een van hen brak een arm en kreeg eenige hoofd wonder, terwijl de andere een her senschudding opüep. Na voorloopig verbonden te zijn, werden zij naar hun woningen overgebracht. Van brand in de autobus was intusschen geen sprake. (icon kotiïebelasting. Bij informatie aan het Departe ment van Financiën werd het in eenige bladen voorkomende bericht over een te verwachten invoering van een koffiebelasting uit de lucht gegrepen, genoemd. Varkens worden duurder. De Nederlandsche Varkens Cen trale deelt mede, dat zij maatregelen heeft genomen, waardoor de prijs der varkeus langzaam bij den kost prijs zal komen. Zij heeft den richtprijs voor expott- varkens. welke van Donderdag 18 Augustus af zullen worden geslacht, vastgesteld op f0 15 per poDd levend gewicht. Deze prijs is aangenomen, om eerst even te zien hoe de zaak loopt doch de Nederlandsche Varkens- Centrale hoopt, dat zij zeer spoedig tot een hoogere richtprijs zal kunnen overgaan. Gemaskerde roovers. Te Stuivezaud onder Made (N. Br.) is door een tweetal gemaskerde per sonen ingebroken bij de 80 jarige alleenwonende weduwe, mej v. G. Terwijl de eene de oude vrouw in bedwang hield, maakte de andere inbreker zich meester van het aan wezige geld, een bedrag van onge veer f 70. Zwurn ouwede-rs in het Noorden. Gedurende den Zondag hebben in het Noorden des lands, vooral in de provincie Groningen, vrij hevige onweders gewoed, die hier en daar nogal wat schade hebben veroor zaakt. Evenals j.l, Vrijdag gingen de buien gepaard met harden wind, geweldige plasregens en hagelval. Ten Noorden van Groningen vie len hier en daar hagelsteeneD die de grootte van kleine kippeneieren had den. Te te Onderdendam werden door den hagel verschillende ruiten vernield. Roofovervallen aan de Duitseke grens. De toestanden aan de Duitsche grens zijn nog steeds onzeker. Dat de smokkelhandel nog van groote beteekenis is, bleek dezer dagen uit officieele rapporten \au het provinciaal administratiebureau in het district Dusseldorf, volgeos welke alleen in genoemde streek, ge durende de maand Juli 1350 proces sen-verbaal wegens smokkelhandel zijn opgemaakt. Duizenden kilo's koffie, thee en tabak werden in be slag genomen, terwijl 800 fietsen en 15 auto's bij de smokkelaars in ge bruik door de commiezen werden- geconfisceerd. Dat smokkelaars niet altijd even veilig uit kunnen gaan en zelfs moe ten oppassen voor eigen trawanten, bleek dezer dagen meerdere malen toen de smokkelbenden werden ver rast door schuimers langs den weg, die hen in den val lokten, zelfs met revolvers bedreigden en de smok kelwaar ontnamen. Twee van deze benden zijn io de afgeloopen week door den gendar men gearresteerd. Wanbuf. Hij keek haar onophoudelijk aan, met verlangende blikken. Hij was jong en knap. Zijn baar had een keurige scheiding, zijn hooge boord was smetteloos wit. Zij was bekoorlijk van af het puntje van haar lakschoenen en baar strak zittende zijden kousen, tot aan de ondulation Marcel van heur haar toe. Zij schenen als voor elkaar geschapen. Hij zat aan een kant van de tram zij zat tegenover hem. Hoe wreed, dat twee wezens, die zoo geheel bij elkaar pasten, voor altijd gescheiden waren. Zij konden niet met elkaar spreken niet naast elkaar zitten. Zij kon ook latei hij vkuni oop k. 9*en alleei \V e iel "verte ,oor< zij vt plaa KR 1< jet t bek e aS een| jD stori 0;t felijli zeeb en kapi! |ot kolei ang< T jesti golvi (.ert een den geviijdde gaao ook heen den goed week uitgaj gaat In Doioi drie na COc st* !D, de hi ueb hij op ellinj uit rijk jongejech eveüj jaz* euz. i To mei Q 't b moed <joj dd Daè 3en op ha schijn Bet nei lachte iek 'n (jnti de vcége straat, gaan Tei woord an two ba toeko: W« b;sdor et de Gr Exc. Tot tie Graal aan sche.\ di een pi a; zien ba in voorbi an staand was b m heer, Aen-gi jt Een kil o me zonder melend gehuch rijk Om krijgen straatb stuk der wi een st gaf de Eve kauwe Hij ga terwij: kei mi Bij commu socialii Dec raakt in he wijd tn dat hij en ver De naar z beide toe, zonk al gaui De urigen minder, het horloge gezwoff op, en baren.. een hoi beeneo

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6