Gemengde Berichten Algem. weekoverzicht GEVONDEN3 rijwielplaafjes en een portemonnaie. Iulichtingen Gemeentepolitie. GEVONDEN Rijwielplaatje en boodschappentasch. Inlichtingen Marechausseekazerne. Op het dezer dagen te Roer mond gehouden examen van Mode vakschool ENS.A.I.D.slaagden voor diploma Costumièce, de dames N. Jaos3cn te Oostrum en B. Direks te Venrfiy. Voor het A diploma slaagden de dames G Muysers, Vemay en M. Litjens te Oestrum. Zij genoten hunne op'eiding bij Mej. Voesten, leerares der Nederl Modevakschool. Deze week werd door de gemeentepolitie naar de gevangenis te Roermond overgebracht zekere H A. een Duitscher, alhier werkzaam, verdacht van diefstal van een rijwiel op kermis-Donderdag alhier. „Losse" pelgrims naar Kevelaer. Wij vestigen de aandacht van pelgrims naar Kevelaer, dié de reis per fiets maken, op den eisch der Duitsche douaneautoriteiten, dat zij in het bezit zijn van een bewijs van Nederlanderschap. Is men niet in het bezit hiervan, dan ondervindt men aan de grens moeilijkheden, terwijl men zelfs de kans loopt riet tocge- laten te worden. Een bewijs van Nederlanderschap is op bet raadhuis der gemeente waarin men woont verkrijgbaar. Vervoeren nederlagen van suiker De Minister van Financiën beeft zijne beschikking van 23 November 1928. no. 113, zooals die is ge wij zigd bij zijne beschikkingen van 22 September 1931, no. 53, en 16 Jan. 1932, no. 99, ingetrokken en bepaald, dat voor de na te not men gemr enten dc bepalingen van artikel 1 van bovengenoemd besluit buiten werking worden gesteld, te weten Provincie Limburg Broekhuizen, Grubbenvorst, Helden, Horst, Kessel, Maasbree, Meijel, Meerlo, Sevenum, Venlo, Venray, Wanssum. Provincie Noordbrabant Beers, Boxmeer, Beugen, Cuyk, Escbaren. Gassel, Grave, Haps, Herpen, Lin den. Maashees, Mill, OefFelt, Oploo, Ravestein, Reek, Samfceek, Schayk, Velp, Vierlingsbeek, Waoroy, Zee land. Deze beschikking treedt in werkiDg met ingang van den twintigsten dag na hare dagteekening, dus op 7 September. Füiurondreis „Nederlandse!» Fa brikaat". Voorstelling 1c Veurny op do Groote Markt. De vereenlging „Nederlaudsch Fa brikaat" den llaag, maakt dezen zo raer een rondreis door het land met films over de Nederlandsche indus trie. Wanneer men door een lilmvertooning ziet, dat verschiliende goederen, tot dusverre uithet buiten land betrokken, even goed of beter in eigen land worden vervaardigd, dan zal men er ongetwijfeld eerder toe komen, deze industrie te steunen en Nederlandscb fabrikaat tekoopen. Het is inderdaad zeer noodzakelijk dat in den tegenwoordigen moeilijken tijd eenieder er van doordrongen wordt, dat het koopen van Neder landsche goederen niet alleeu een algemeen landsbelang is, maar dat hiermede wel degelijk ook het e gen belang gediend wordt. Wanneer men toch bedenkt, dat jaarlijks 150 000 000 gulden geheel moet worden opgebracht door de belastingbetalers, dan zal men inzien dat vermindering van het aantal werkloozen belastingverlaging tenge volge kan hebben, en zeer zeker de nationale welvaart zal verhoogen. De filmrondreis wordt gemaakt in een speciaal daarvoor ingerichte auto geschikt voor projectie en begelei dende muziek en vertoond worden films over een tiental belangrijke Nederlandsche bedrijven. Te Venray komt de filmauto een vertooDicg geven op Zaterdag 27 Aug. a.s. op de Groote Markt. Het uur van aanvang is kwart over negen terwijl om negen uur reeds zal be- begonnen worden met het maken van muziek. Ontheffing winkelsluiting veor Casten ray. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat door hen in verband met dc kermis te Castenray ingevolge artikel 9. 5e lid, der Wi ikelsluitingswet 1930, S. 460, is bepaald dat op Zon lag 28 Aug. de bepaling van artikel 2 sub a der Winkel sluitingswet 1930, S 460 geen toe passing vindt ten aanzien van alle winkels van het gedeelte der ge nieeDte Venray, behoorende tot Castenray, van zes uur voormiddag tot elf uur namiddag; dat op Zondag 28 Aug. a s de bepaling van artikel 8, le lid, sub a der Winkelsluitingswet 1930. S 460, niet geldt van 6 uur voormiddag tot 11 uur namiddag voor het gedeelte der gemeente, behoorende tot Cas tenray; dat op Maandag 29, Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus a.s. de bepaling van artikel 2 sub b der Winkelsluitingswet 1930, S 460, geen toepassing vindt ten aanzien van alle winkels van het gedeelte der gemeente Venray. behoorende tot Castenray, van zes uur voormiddag tot elf uur namiddag; dat op Maandag 29, Dinsdag 30 en Woensdag 31 Augustus a.s. de bepaling in artikel 8, le lid sub b, der Winkelsluitingswet 1930. S. 460 Diet geldt van 6 uur voormiddag tot elf uur namiddag voor het gedeelte der gemeente, behoorende tot Casten ray. Venray, 19 Augustus 1932. Burgemeester en Wethouders van Venray, O VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Voor het examen Hoofdacte slaagde de Heer J. Dinges, onder wijzer aan de Bijz. Jongensschool alhier. Paters Franciscanen. De Z Eerw. Pater Raymundus Terstappen O.F.M. leeraar aan het Missie-seminarie te Sittard, is be noemd tot kapelaan te Vorden de Z.Eerw. Pater Eugenius Trienekens te Ophoven is benoemd tot leeraar aaD het Gymnasium te Venray. Nationale Imngelwedstryd. De hengelsportvcreeDiging St, Petrus en Paulus alhier zal op Zon dag 28 Augustus een nationale ben gelwedstrijd orgtniseeren in de Maas tusschen Maashees en Geysteren. HEIDE. Morgen Zoodag wordt alhier bet Federatie Festival gehou den. Indien de warmte niet al te erg wordt, kan het bier nog wel druk worden. Ten nadeele van den land bouwer J. aan de Nachtegaal werd een rijwiel ontvreemd. Plechtige eerste II. te Merselo. Mis Merselo prijkte Maandag in feest dos Het gold dan ook wel eene voor ons dorp zeldzaam voorkomende plechtigheid. Eer en hulde moest gebracht worden aan een zijner waardigste zen n, den Eerw. Pater Jac. Van Meijel, die, na Woensdag tevoren in het Missiehuis te Stein door Z. H. Exc. Mgr. Lemmens tot ridder geslagen te zijn in den dienst des Heereo, op den schoonen feest dag van O. L. Vrouw ten hemel opneming, in de kerk zijner geboorte plaats voor de eerste maal het H. Misoffer zou opdragen. Daarom alom die versiering op het Kleindorp prijkten niet minder dan vier prachtige eerebogen, terwijl ;en dito was opgericht voor den ingang der kapel. Allen droegen passende inschriften. Om kwart over 9 werd de Neomist, omringd door zijne ouders en familie leden aan de ouderlijke woning af gehaald door schoolkinderen met onderwijzend personeel, Fanfare en Zangerskoor en over den weg, die door nijvere handen was herschapen een laan van gioen, bloemen en vlaggetjes, kerkwaarts begeleid. Op den drempel van het kerk gebouw werd de nieuwgewijde Priester in hartelijke gevoelvolle woorden toegesproken door den Z E. Heer Rector, die blijde herinneringen uit de jeugdjaren van den Pater wakker riep en het geluk schetste, hem en zijn familie ten deel gevallen. De kerk was voor deze gelegen heid door de zorgen van Rector en koster op zijn prachtigst versierd. De Hoogmis werd opgedragen door den nieuwen Priester, als officians, met assistentie van den Zeereerw. Z. G. Pater Dr W. H. Muijzers, als pres byter assistens, den Zeereerw. Pater P. J. Arts, als diaken. Deze drie Merselosche Paters behooren allen tot de Congregatie der Missionarissen van het H. Hart. Als sub diaken fungeerde den Z E. Hèer Rector. De feestpredikatie werd gehouden door Pater Muijsers, die. na gewe zen te hebben op de plechtigheid van den feestdag beden door de Katholieke Kerk gevierd, in wel sprekende woorden, die uit het hart tot het hart gingeD, de waar digheid en de macht van den Pries ter schetste, doch tevens de zware verantwoordelijke laak, die den jeugdigen Priester op de schouders worden gelegd. Na de Hoogmis werd onder lei ding van onderwijzer van de Venne op voortreffelijke wijze een Priester- cantate uitgevoerd, die voor den Neomist een blijde, aangename ver rassing was. Buiten werd deze door de kinderen in vroolijken zang ver welkomd, waarna de jeugdige Pater ailen bedankte voor de belangstel ling, maar vooral voor aller gebed. Van de receptie werd een druk gebruik gemaakt. Bij mo~jde van den heer Eijssen, Hoofd der School, werden door de schoolkinderen een paar boekwerken aangeboden. Om 7 uur werd door Fanfare en Zangerskoor een serenade gebracht aan het ouderlijk huis. Beide gezel schappen voerden zeer verdienstelijk enkele stukjes uit. Om alles weer te geven, wat den Neomist in proza en poëzie is toe- gewenscht, is ondoenlijk. Alleen meenen wij eene uitzondering te moeten maken voor de eenvoudige, doch hartelijke woorden. d~or Wet houder Pubben gesproken. Tevens werd een cadeau aangeboden na mens alle dorpsbewoners, n.l. een prachtig bewerkt kasuifel. Pater P. J. Arts roemde de een heid, die in Merselo heerschte en die in deze dagen op zoo schitte rende wijze is tot uiting gekomen hij hoopte dat deze eenheid, liefde en vrede steeds in zijn geboortedorp mogen bewaard blijven. De jeugdige Pater bedankte ten slotte allen, die dezen dag voor hem tot een onvergetelljken hebben gemaakt, en beloofde hen steeds in zijn gebed en het H. Misoffer te blijven gedenken. Ook de gebeden zijner dorpsgenooten vergezellen hem bier of binnen niet te langen tijd in de verre Missielanden. Tenslotte een woord van dank aan allen, die, en dat zijn alle in woners zonder uitzondering, op wel ke wijze dan ook, dit feest zoo schitterend hebben doen slagen en speciaal een woord van dank aan 't ijverige comité onder leiding van den Weled. heer H. Eijssen, dat alles zoo in de puntjes geregeld had, Merselo heeft blijk gegeven den Priester te ceren, vrucht van diepen geloofszin. YSSELSTEYN. Bij bet onweer van Vrijdagavond werden een twee tal koeien van den landbouwer Vollenberg door den bliksem gedood. OVERLOON. Verleden Zondag nam onze Wandelclub, onder lei ding van den Heer H. van Daal, deel aan den 3en Noord-Limb. Wandeltocht te Gennep. Onze tip pelaars volbrachten allen den tocht en behaalden hiermede een korpsprijs, Tijdens de kermis alhier zul len danslustigen hun hart weer kunnen ophalen. Een 4tal danstenten is geplaatst. Door de Fanfare O. L. Vrouwe Gilde te Holihees zal Zon dagmiddag alhier een concert wor den gegeven. Aanvang half 6 bij J Gerrits. Moge er kermis gev erd worden op gepaste en gezellige manier. HOLTHEES. Zondag werd door onze Fanfare in verschillende café's een goedgeslaagd concert gegeven. Verschillende mooie nummers wer den keurig uitgevoerd. De publieke belangstelling was matig. HORST. Op 't feest O. L, Vrouw Hemelvaart, 15 Aug. j 1. droeg in zijn geboorteplaats zijne eerste H. Mis op de Eerwaarde Pater Broers O.F.M. uit Weert. Nieuwe Automobielfabriek to Blerick. De N. V. Textielmachinefabriek en Ijzergieterij B. van den Bergh te Blerick heeft besloten tot een reor ganisatie van haar bedrijf. De be staande gebouwen der fabriek zijn grootendeels verbouwd en ingericht voor de fabricatie van automobielen. Voorloopig is men begonnen met de fabricatie van een type driewielige bestelwagen, waarin een lichte motor gemonteerd. Binnenkort denkt men met de fabricatie van een nieuw uto type te beginnen. HELDEN. Werd het gezin Reinders Seuren op de Zandberg met de komst van een drieling ver blijd een jaar geleden, thans was Vader Ooievaar bun een weinig minder goedgunstig gezind en deed het thaus maar met een tweeling. Auto-tocht Ouflcn van Dagen. Dinsdag had te Venlo de jaarlijk- sche autotocht plaats voor de Ouden van Dagen, georganiseerd door de plaatselijke handelt reiziger svereeni- ging. Evenals voorgaande jaren ging de tocht naar Kevelaer. Niet minder dan 60 part culiere luxe auto's belangloos disponibel gesteld, ver voerden de deelnemers. Toen echter nog bleek dat dit aantal steeds grooter werd, was men nog genood zaakt, drie autobussen te nemen. Om 1 uur reed de stoet weg, om even na 2 te Kevelaer te arriveeren Nadat Je verschillende kerken bezocht waren en het miraculeuze Mariabeeld vereerd was, verzamel den zich alle i rond een Limburgsche koffietafel. Deken van Oppen en Aalmoezenier Roncken, spraken de deelnemers toe. Tegen 9 uur waren allen weer in de stad tetug. Werkverschaffing. Vanaf 25 dezer zullen dagelijks uit Reuver een twintigtal werkloozen per autobus naar de rijkswerk ver schaffing te Warssum gaan werken. SWALMEN. De Bond van Noord- en Midden-Limburgsche Mannenkoren heeft thans officieel bepaald, dat het tweede Zangtour- nooi zal plaats vinden op Zondag 4 Sept. a.s. te Swalmer. De aanvang w. rd vastgesteld op half vijf. Benoemingen. Z. Hooaw. Exc. Mgr. Dr. J. H. G. Lemmens. Bisschop van Roer mond, heeft benoemd tot pastoor te Spekholzerheide den Weleerwaarden Heer W. J. H. Theclen en tot pas toor te Posterholt den Weleerwaar den Heer A. H. E. Lemmens, die leeraar was aan het Bisschoppelijk College te Sittard.' WEERT. Maandag, Maria- Hemelvaartsdag, werden door de politie verscheidene winkeliers ver- baliseerd, wegens hst niet gesloten hebben van hun zaak en het ver- koopen hunner artikelen. Dreigende werkstaking. Dinsdagmorgen dreigden de arbei ders van de gemeentelijke werk verschaffing te Weert, welke te werk gesteld zijn aan de bebossching in de Roevenderpeel, in staking te zullen gaan, waarvoor reeds het werk werd neergelegd en een zich naar het gemeentehuis begaf, om daar aan B. en W. bun misnoegen over de zéér geringe loonen kenbaar te maken. Naar men vernam, kunnen som mige arbeiders wegens het zware en bovendien harde werk, het slechts tot f 4 in een week brengen. Anderen brengen het echter tot ongeveer f 10. Den personen werd door den burgemeester de toezegging gedaan, dat deze de zaak zou onderzoeken, waarvoor men enkele dagen geduld dient te oefenen. Toen men nog eenigen tijd in de nabijheid van het gemeentehuis verbleef, werden de arbeiders door de politie gelast te vertrekken. Dood gevonden. De 49 jarige bovengrondsche hulp opzichter der Mijn „Willem Sophie' F. Wintgens uit Kerkrade werd Woensdagavond 5 uur dood gevon den in een fijnkoolbunker, waarin hij, om onbekende redenen, blijkbaar ge komen was. Waarschijnlijk is hij daarbij naar beneden gestort en onder afvallende kolen bedolven geraakt. B. was gehuwd en vader van twee kinderen. Ken dagvuarding in de moord zaak-Keilt ingetrokken. Naar het Hbld. verneemt is de dagvaarding van een der nieuwe getuigen in de zaak van den drie- voudigen moord te Putbroek onder Echt, welke zaak weldra voor het gerechtshof te Den Bosch in hooger beroep in behandeling zal komen, ingetrokken. Het betreft hier jhr. A. M. H. E. van Aefferden, burgemeester van het Zuid Limburgsche plaatsje Geulie. Hij is eigenaar van de bosschen waarin het drama zich heeft efge speeld en werkgever van den ver dachte jachtopziener, die door de rechtbank te Roermond tot levens lange gevangenisstraf is veroordeeld De advocaat-generaal van het gerechtshof veraam. dat de burge meester in een zenuwlijdersgesticht zou zijn opgenomen. Een officieele verklaring dat de man zenuwpatiëat is, heeft hij niet ontvangen. Het was hem zelfs niet bekend, in welk gesticht de burgemeester zou ver toeven. Jhr. van Aefferden is een nieuwe getuige tn deze zaak. Bij de be handeling voor de rechtbank te Roermond was hij niet opgeroepen Naar een onzer berichtgevers te Maastricht uit goede bron verneemt vertoeft Jhr. van Aefferden nog steeds in Geulie. Hij zcu dan ook geheel niet zenuwziek zijn. Wel had de burgemeester zonder opgave van redenen bericht gekre gen dat zijn naam vaa de getuigen lijst is afgevoerd. llot drama te Putbroek. In aansluiting aan bet bericht van het Hbl. waarin werd meegedeeld, dat de dagvaarding van een der nieuwe getuigen, Jhr. A. M. H. E. van Aefferden. burgemeester van Geulie en eigenaar van de bosschen waar het drama zich heeft afgespeeld zou zijn ingetrokken, verneemt de Msb. dat Jhr. van Aefferden opnieuw is gedagvaard om te getuigen bij de behandeling der zaak in hooger be roep voor het gerechtshof te 's-Her togenbosch. Oude man aangerand. Tusschen Budel en Caulille is de 65 jarige K. v. Winkel door twee personen van zijn rijwiel geslagen, terwijl een hunner hem bij den keel greep, ontram de ander hem een portefeuille met frs. 4000. MAASTRICHT. Zondagoamid dag waagde een van de passagiers van een plezierboot, die zwemvolk vervoert naar en van Heagem, een roekeloozen sprong vanaf de boot in de Maas. Onder de oogen van zijn vrouw verdronk hij. Koslbuar kruis gestolen. Op den sluitingsdag der Si tard sche Missieweek kwamen de Paters Passionisten tot de ontdekking, dat van hun stand een waardevol kruis verdwenen was. Dadelijk werd de politie hiervan in keunis gesteld, die een onderzoek instelde. Tot nog toe is van den dader geen spoor te ontdekken. Het gestolen kruis was vervaardigd van ebbenhout en in gelegd met fraai bewerkt goud, zilver en ivoor. De waarde van dit kunstproduct was pl.m. f 500. Het lijkt niet onwaarschijnlijk, dat de dader eemge deskundigheid be zat, want het gestolene was op den stand der E.E.P.P. Passionisten uit gestald tusschen voorwerpen van minder w. a:de, die door hun uiter- lijken vorm en bewerking, den leek eerder zonden boeien dan het kleine kruis, dat slechts een hoogte had van ongeveer 20 c.M. Toevalligerwijze heeft een Domi nicaner Pater een foto van den stand der Passionisten genomen voor het kunstwerk ontvreemd was, welke foto ter beschikking van de politie is gesteld. Brandstichting In eenige houten werkplaatsen aan den Eckartschenweg te Eindhoven ontstond Woensdagnacht brand. Door ingrijpen van de buren en de brandweer was het vuur spoedig gedoofd. Een vrachtauto werd een prooi der vlammen. Het vuur woedde op drie verschil lende plaatsen, terwijl een door de politie ingesteld onderzoek uitwees, dat een aantal voorwerpen met petroleum of benzine gedrenkt waren. Een nader onderzoek wordt ingesteld.' Kind uit een sneltrein gevallen. De reizigers van den sneltrein naar het noorden des lands, die Donder dagmorgen om '0 50 uur uit Amers foort verlrokken was, bemerkten, zoo meldt het „Volk,', even voorbij het station Putten tot hun groote ontstel tenis, dat de trein plotseling stopte. Er was aan de noodrem getrok ken. Een jongetje van vijf jaar zou uit een der coupé's geva'len zijn. Onmiddelijk verlieten de meeste passagiers de wagens en werd er een onderroek ingesteld. Enkele honderden meters terug vond men het kind bewusteloos met het hoofd je tegen de rails, Korten tijd later is het kind, dat afkomstig was uit Limburg, over leden. De omstandigheden, waaronder dit ongeluk gebeurd is, zijn wel zeer tragisch. Het kind komt uit een ge zin, waarvan de moeder uit de ou derlijke macht is ontzet. De twee kinderen van dit ge2in, twee jongens werden nu door een agent van politie naar Leeuwarden gebracht, om daar aan den vader te worden overgege ven. De agent was met een der kinderen even naar het toilet gegaan en had het andere achtergelaten in de hoede van een dame en 'n heer in de coupé. Vermoedelijk heeft het jongetje geleund tegen de deur en daarbij den knop geraakt, zoodat de deur openvloog. De dame en de heer hadden het ongeluk niet kunnen voorkomen. In een draaikolk geraakt. Woensdagavond ongeveer 5 uur was de heer Lucassen, wonende te Pannerden, in den Rijn gaan zwem men. Plotseling geraakte hij in een draaikolk en was niet bij machte den oever te bereikeD, meldt de „Gelderlander". Hoew<l men zoo spoedig mogelijk toeschoot om den drenkeling de helpende hand te rei ken, zonk dezen terstond naar de oppervlakte. In a l rijl wérd met dreggen aangevangen, doch zonder resultaat. Het slachtoffer was gehuwd en vader van 5 kinderen. Doodelyk ongeluk. Donderdagmiddag kwart voor 5 werd door een der gemeentelijke sproeiauto's op den Singel te Dord recht de 9 jarige van K. overreden. Twee wielen gingen de jongen over de borst. In de stationswacht kamer binnengedragen, gaf hij na enkele minuten den geest. Do nood stygt. Te Amsterdam zijn thans bijna 42.000 werkloozen. Gulden ingeslikt. Het 12-jarig dochtertje van den arbeider M. te Ovezand heeft een gulden ingeslikt. Het meisje is naar een ziekenhuis te Goes ter behande ling overgebracht. Brand mot tragische» nasloop De arbeider W., die dezer dagen te le Exloermond onder een brand spuit geraakte, die van een brug in het kanaal stortte, is aan de bekomeo verwondingen overleden. De man laat een weduwe en 4 kinderen na Kassier gearresteerd. Eenige weken geleden is de kas sier van de coop. Boerenleenbank te Oegslgeest, aangesloten bij de C entrale Raiffeisenbank te Eindhoven A. H. v.d. H. geschorst, verdacht van fraude. Uit een nader ingesteld onderzoek is thans gebleken, dat hij zich in den loop der jaren aan ver duistering van ongeveer f 100.000 heeft schuldig gemaakt. H. is gearresteerd en naar het Huis van Bewaring te 's Graveohage overgebracht. Het bestuur deelt mee. dit het tekort volkomen gedekt is. Acht personen by het baden verdrj>uken. Dicht bij Duisburg-Hamborn zijn acht personen bij het baden om het leven gekomen Het betreft in hoofd zaak jonge mannen. In den Rijn en den Ruhr zijn vier personen verdronken, terwijl de overige vier in bet Rija Hernekanaal om bet leven kwamen. Een der ver dronken personen was dien dag reeds tweemaal gered. Bij de derde waag halzerij verloor hij zijn leven. Giftige insectea in Engeland. Verwacht wordt, dat binnenkort door den Eogelschen minister van gezondheid voorzorgsmaatregelen zullen worden getroffen tegen giftige insecteD, welke Engeland worden binnengebracht door dé vliegtuigen, welke uit de tropen komen, meldt de „Daily Express." Het overlijden van een zestal per sonen op zes achtereenvolgende dagen tengevolge van insectenbeten en een aantal andere sterfgevallen van denzelfden aard gedurende dezen zomer, hebben den autoriteiten aan leiding gegeven, dit vraagstuk aan een nadere studie te onderwerpen. Door de grootere snelheid der vliegtuigen is het gevaar, dat giftige insecten uit de tropen worden óver gebracht, veel grooter dan dat bij schepen het geval is. Hot doodend verkeer te Parys. Het verkeer tijdens de twee laatste Zondagen is dit jaar te Parijs buiten gewoon levendig geweest en heeft talrijke slachtoffets gemaakt. Tengevolge van automobielonge lukken zijn niet minder dan 51 per sonen om het leven gekomen en 116 ernstig gewond. Naar do stratosfeer. Prof. Piccard is Donderdagmorgen om 5.05 uur voor zijn tweede vlucht naar de stratosfeer te Zur'ch gestart. Tegen elf uur zweefde de ballon van professor Piccard boven het plaatsje Poschiavo aan de spoorlijn St. Moritz-Tirano in de richting van de Zwitserschltaliaansche grens. De ballon was goed zichtbaar en had ongeveer de grootte van de maanschijf Te ruim 12 uur seinde professor Piccard draadloos dat hij met zijn bal'on over Engadiu had gekruist en zich op een hoogte van 16 500 meter bevond. Aan boord was alles wel alleen de temperatuur was zeer koud. Hij was voornemens spoedig te dalen teneinde de Adriatische Zee te vermijden. Piccard geland De ballon van Piccard is bij het plaatsje Edolo, aaa den rechteroever der Ogliorivicr, in de provincie Bres cia, (Italië) gedaald. Uuur-iuiscre le Berlyn Voor de gemeente Berlijn alléén zijn er reeds 700,000 aanvragen om steun voor de betaling van de huur ontvangen. De maatregel zal de gemeente millioeneu kosten. Op grond van de noodverordening moet iedere Davraag zorgvuldig worden onderzocht. Voor Augustus kon slecht- een klein gedeelte der aanvragen behan deld worden, zoodat ook voor September stilzwijgend uitstel van betaling van de huur zal moeten worden verleend. In de heeft de |j juicht ove electrificatj —Monnik, currentie \n 1 hier en di rCi Spcor- of derd. De Lin gei heeft zich nommée 1 at scbe pian; iet record het »o de 121 ut uk te maken, woordig Intusscl Horst no feiten in i zien. Mevr. Nederland tr, land te L ert digde. is i an van een bi De Rijksmiddelen vloeien slecht. Meer dan een kwart millioen weikioozen. Het conflict Kan-Ver schuur. Van hier en daar. Al blijven de teekenen erop wijzen, dat er in de vertrouwenscrisis een keer is gekomen en de economische crisis over het laagste punt heen is, dan wil dat toch geenszins zeggen, det zulks aanstonds in verhoogde opbrengstcijfers van bedrijfsvoeringen of belastingen, en evenmin in een terugloopen van het werkloozencijfer, zal zijn te constateeren. De Rijksmiddelen vloeiden in de maand Juli weer slecht. Het Rijk incasseerde een kapitaal van f 25.910.018 in Juli van het vorige jaar waren de ontvangsten nog f 36 694 282, geweest. Een geweldige teruggang derhalve. Wél was terug gang voorzien, maar toch niet in zoo grooteo omvang. In het voiig jaar van 1 Januari tot 1 Augustus ontvangen rond 269 millioen de regeering heeft voor de eerste 7 maanden van dit jaar een ontvangst geschat (7/12 van het begrotings cijfer) van 243 millioen. Die ont- va.jgsten 2ijn in werkelijk gewerden 234 millioen. D w.z. 26 millioen waren de ontvangsten minder dan in de eerste 7 maanden van het vorige jaar en 9 millioen minder dan was geraamd. Het zijn wel zeer zorgelijke tijden voor de regeering, welke maar weer zien moet, hoe ze zulke kapitale tekorten dekt. Het werkloozencijfer was in Juli hooger dan ooit te voren het kwart millioen werd overschreden. Het stemt wel zeer pessimistisch, dat het hoogste cijfer bier bereikt moest worden midden in den zomer, als de werkgelegenheid overigens het grootst is. Het wijst er op, dat we straks, na beëindigiug van den zomer, een zeer zorgelijken winter tegemoet zullen gaan. Hopen we maar, dat eenige economische opleving den normalea teruggang in de werkge legenheid, door het winterseizoen veroorzaakt, dan zal Divelleeren. Na een maand heeft het Kamerlid Drop van Minister Verschuur dan toch antwoord bekomen op zijn vragen, naar aanleiding van het conflict tusschen den oud-minister Mr. Kan "en Minister Verschuur, aan de regeering gesteld. Nieuw lcht hieft Minister Verschuur niet over de zaak kunnen doen schijnen. Hij zet de feiten uiteen, erkent, det oud minister Kan na een conferentie in IJmuiden over de moeilijkheden van visschers en reeders, een spoed- rapport beeft uitgebracht, dat drin gende voorstellen aan de regeering bevatte, en geeft toe, dat hij de Minister na een maand nog op geen enkele wijze op dat rapport had gereageerd, behalve dan door middel van een opdracht aan een hoofdambtenaar om zich mondeling met Kan in verbinding te stellen en dien in te lichten over de zienswijze van den Minister. Mogelijk heeft de heer Verschuur toevallig weer niet snuggersten hoofdambtenaar in den arm genomen, en is hij weer net zoo gedupeerd als een vorige maal, toen hij een telegram voor oud- minister Posthuma aan den minst snuggeren bode toevertrouwde. Laten we aannemen, dat het heele geschil weer draait om een of ander „afschuwelijk misverstand". En laten we dan tevens vertrouwen, dat Minister Verschuur in den vervolge al zijn best zal doen om nieuwe mis verstanden met oud-ministers en an dere gerespecteerde persoonlijkheden te vermijden. Het zou het gezags- gevoel van ons volk voor onze ac tieve en gewezen landsbestuurders zeker ten goede komen. een ooget ook haar wedstrijde weet te b wij het incide e dat we in cessen bo verwacht, klassemeu; ïsl de He pia ezi 12e plaat< der Winti >ke jaar geled de Olymp >id 6e plaats. Op Bal noodlandii iig Kon. N. 1 fij de bestuur arv el de mi Morgen Ui collecte vi ori g-*en Con Maanda|ial< de vrucht voor Fr; voor H. 7 uur Lo Dinsdag Hendriksei lesi jaarg. 2de Heer Past Woensd Dondert te Mis, half voor Egt Maria van Vrijdag de echtgen rtui 8 uur J; Helena Da zusters. Zaterdaj De Ze H. kunnen de Ho< b 'zichtigeilin k welke zij hebben. tui Ab n d 0 nut pi" Morgen Mis met i u8 mis voor van broederscl Hoogm s door den ien Pater Vc|de processie, 5 uur Lo Na de ring der Maand; den van 3de Ordi hat geloovigec iht voor An s 3ie Orde Diusdag|Hc 7 uur Lo tonius, H. Missen Idu< lid van delersc Dondert Konirg L hoi Orde, ge de Volle afla gel Vrijdag H. Kruisi Sacrament Gei Morgen vroegmis, St. Ludov jing met bedt om half vereeting Vrouw. 0 kcht sie naar dror kapel stelpt 2 volgt 1 Kruis kinderen vaandel Derde Ort^d nie 7 Br vrouwemi 10 Zangki Mannen vaandel. Op den ®!p! met preek »ij i in de kap; '-T; en vereerii Eftie. Wegens '*ce heerlijke 'vetl nooit, dit 1 buiten 0 jht eenige gels Sr. fita We spaarbank^ achterstalli J8 ti Wegensf"flf>e Congregat ic SM nc

Peel en Maas | 1932 | | pagina 2