S Weekblad voor YENRAY, HORST en Omstreken. JACIONtf» XANUrACTUfm manufacturen toORDEELHSSl/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. Een dubbele crisis De Blitterswijcksche Kerk Buitenl. nieuws. Voor de vrouwen Bij Verkoudheid Provinciaal Nieuws Zaterdag 20 Augustus 1932 Drie en vijftigste Jaargang No. 34 BLIJKEN TOCH HET BLIJKEN TOCH HET PRIJS DEK ADVERTENTIEN: 1—8 regels 60 cent, elke regel meer 7\t ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van F RIS A VAN i)ËN MllNOKHDl' VEN RA A Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent O. L. Vrouw Behoudenis der Krankeu, Oostrum. 't Nijpt cr l Al jaren lang hier en daar 1 Er was tusschen en ander wat tijdsverschil; en graadverschil bestaat er nog wel; maar. dat het er krult, dat het er geweldig spant, 'n heele wereld door dat haast iedereen en wel zeker elk soort van bedrijf is aangevreten door de malaise, kan men met klompen tasten, aldus Pater Henricus in „Christus Koning' We zijn verarmd, verarmen nog regelmatig. En tevergeefs spiedt men den horizon af naar luchtstrepen. Ziju we mogelijk pas aan der el lenden begin. 't Is mis, waarheen men ook z'u blikken wendt. Vóór me ligt 'n briefje van 'n pootige boerin: „Och, Pater, vader kocht 'n jaar of acht terug, 'n boer derij voor ons achteraf veel te duur. Mijn man en ik brachten bei 'n aardig sommetje mee en we span den ons, geloof me, er flink voor. Maar..,, de heele boel vreet zich zelf op. Personeel is niet te betalen, de rente opbrengen van 'n stuk ge huurd land gaat boven onze heup. We raken, Pater, in de schuld,... waar moet het heen En dan elk jaar de ooievaar Akkerbouw, tuinbouw, veeteelt, 't is allemaal van 't zelfde hondje ge beten. Tacwa, vlas, piepers, bieten, allerlei groenten, fruit, kippeu, krul staarten, 't raakt stuk voor stuk tot over de ooren in de crisis. Landarbeider? zija eerst recht arme duivel?. Of winkeliers, grossiers, allerlei middenstandszaken te benijden zijn Fabriekslui zijn werkloos of raken op de wipplank: 't is leegloopen, 't is stempelen en t hoofd (althans bij den serieuzen arbeider) zit vol zorg. Bij de industrie is eveneens 't vette van de soep er lang af. Ook in fabrikantskringea heb ik al meer dan ééns iets als 'n snikken gehoord en ik zou den stoel kunnen aau- wijzen in een onzer spreekkamers, waarop de zakenman zat, die beslist 'n compagnon hebben moest.... met 'n kapitaaltje.... of 't liep mis. De handel verschrompelt, reserve kassen raken leeg. Scheepvaart, reederij, visscherij, liggen te apegapen. Beambten-salarissen worden telkens weer beknabbeld; aktes en diploma's zijn geen sleutel meer voor postjes en betrekkingen. Aandeelhouders zingen al menig toontje lager; banken liggen met d'r volle zwaarte op haar debiteuren; credietgeverij ligt vol klemmen en voetangels; wie geld hebben, houden 't vaak liefst maar onder zich in kas of kous en zweeten dan mis schien nog doodzweet als ze aan 't woordje „inflatie" worden herinnerd. Vao bouwen en touwen schrikt men terug; comfort moet maar inge krompen; 'n zaak beginnen durft men nauwelijks - meer.... Vadertje Staat wordt telkens aan z'n slipjas getrokken; moet maar stutten en bijspijkeren, heeft voor melk te zorgen, terwijl eigen koetjes aldoor erger droger gaan staan. De Regeering wordt 'n varkentje, waar van men veeren plukken wil, ge- meente's krijgen iets van bankroe tiers. Dat is de crisis... uiterlijk; er is ook 'n innerlijke. 't is „bezuinigen" wat de klok slaat en heele massa's kunnen nog maar kwalijk de melk-en honig periode vergeten uit al laDg voor bijëu oweeërstijd Zorgen drukken, maken down, maken kregelig; men wordt kop schuw en de veerkracht breekt, in 'n nacht zonder sterreuDofheid treedt in. afstomping; borrel en zelf moord spelen hun trieste sp;l. Ver bittering groeit; men wordt harteloos egoïst; orde. rust en vree worden naar 't kerkhof gedragen; de splijt zwam komt, oproer wast, landen verklaren elkaar 'n economischen ooi log, alles raakt vol brandstof de lucht is zwanger van eiectriciteit. Dat de godsdienst in 't gedrang komt en dat de Kerk mee 't kind van de tekening wordt, behoeft we! niet extra betoond. 'n Dubbele crisis. De tweede is nog wel de ergste door A. F. van BEURDEN. Blitterswijck is eeneoude heerlijk heid, waarin in verre tijden een ge slacht woont, dat zich naar h-:t dorp heet en er een kasteel gebouwd heeftdaarna is zij laag in bezit geweest der van Lyndens, en dan van de Cocqs van Haefien. Eertijds op zich staande, is het in den nieuweren tijd burgerlijk onder de gemeente Meerlo gekomen. Blitterswijck is cngelijk van samen stelling. Een gedeelte bij het dorp heeft door de nabijheid der Maas alle kenteekenen van een Maasdorp. Vroeger heeft het ook veel nut ge trokken van de rivier, toen er nog veel scheepsverkeer bestond. In Blitterswijck werden veel goede ren afgeladen voor de meer naar binnen liggende gemeenten. Het opkomen van het spoor en het ver beteren der verbindingswegen tusschen de dorpen hebben het vervoer per schip veel geschaad. Wellicht keert er een sprankel der oude welvaart 4.erug, nu de Maas genormaliseerd is. Ook de vruchtbare uiterwaarden waren vooc de bewoners van groot nut. Maar ten Westen vaa het dorp cn de genoemde Maasweiden heeft Blitterswijck het uitzicht eerier hei gemeente. Daar vindt men bosschen, heide, moerassen en broekgronden van veel mindere kwaliteit, als de bouwlanden vlak bij het dorp en de Maasweiden. De broekgronden, de duinen en moerassen bij de Gun tot den Ber gerhof toe moeten wel onistaan zija uit een zeer oude Maas doorbraak, waarvan de beek, die vroeger een molen t'reef, wel de laatste rest is. Zeer zeker is de streek vroeg be woond geweest, want op verschil lende plaatsen bij den Galgenberg in de Hooge Heide heeft men verschil lende Germaansche begraafplaatsen gevonden. Het dorp is bekend, om de schiider- a htige uitzichten op verschillende plaatsen in bosch en ven, heide en huizengroepen. Maar vooral merkwaardig zijn de kerk en het bovengenoemde kasteel. De kerk is uit 1*00 en in 1876 1878 inwendig en uitwendig met zorg hersteld, wat ze ook ten volle waard was. Ze bestaat uit het oudste gedeelte, de hoofdbeuk met drie traveeën of afscheidingen en een jongeren zij beuk, die iets lager opgetrokken is, dan de eerstgenoemde. Dan het koor uit de XVe eeuw. Verder de toren in 1455 gebouwd, zooals een gedenksteeis vermeldt. (Int jaer On3 Here MCCCC en LV op Sint Jobs dach). Hij is in drie ge ledingen gebouwd, in het eerste deel baksteenversieringen, in het tweede nissen, in het derde de galmgaten. Op de Sacristie een kruis met vaantje van 1784. Vooral de gewelfschilderingen der kerk zijn buitengewoon belangwek kend Op den Noordmuur Sint Christoffel met het monnikje Cucephas vroeger in Limburg en Rhijnland zeer vereerd door schippers en reizigers. Hierbij het opschrift in het Latijn „H. Christophorus uwe deugden zijn zoo groot, dat wie U over dag ziet, des nachts vrooiijk lacht." Op den Zuidrauur als gezelschaps figuur voor St. Christoffel St. Michael. Boven de scheibogen de H. Drie koningen, verschijnen van de ster en de aanbidding van het kind. Op de gewelven tusschen gesty- leerde bloemen de passiewerktuigen, Verrijzenis en Opstanding, de sym bolen der Evangelisten, een Madonna en dan de zeer duidelijke voorstel lingen der hoofdzonden, boeren die kaarten, een vrouw die haar man ophaalt enz. Verschillende houten en gepoly chromeerde beelden zijn aanwezig. Kruisbeeld met Maria en Johannes, Kruisbeeld van pl m. 1600, Piëta veel vroeger, OL. Vrouw 17e eeuw, H. Cafharioa 16c eeuw, een zilveren geëmailleerde monstrans 15e eeuw, veel mooi koperwerk, koorkap, drie stel en drie kazuifels. Er ligt vooris een priesterzerk van 1672. De klok is gegoten door Johannes van V.enlo ca Johannes van Stralen, twee bekende klokken gieters in 1509. Op het kerkhof kruisen van 1617V 1636, 1639, 1651 en 1665. De geheeie kerk is eerbiedwaardig door ouderdom en merkwaardig door haar bouw en versiering. Koe warm het was.... Wanneer elke morgen ons weer èen strak blauwe lucht brengt, die een snik-heeten dag belooft; wanneer 's middags door de hitte alle leven in de natuur als verstomd lijkt en mensch en dier naar adem snakt wanneer alom een verstikkende temperatuur heerscht, die vooral ook geestelijken arbeid zeer bemoeilijkt, dan behoort er een dosis moed toe om getooid met een flauw geval len boord de vulpen te bestijgen tot het schrijven van een politiek overzicht. Daar hoort nog meer bij We moeten ook nog een ver bazend groote animo in deze stof bij de lezers veronderstellen, om met grond te verwachteu, dat onze penne- vrucht de aandacht der lezers za! hebben Met beide beenen staande in de werkelijkheid, hebben we op dat laatste niet zoo heel veel hoop en daarom zullen we het voor ditmaal maar heel kort maken, daarbij onze lezers en... ons zelf ontziende. I« üuitsdilïiml. We richten dan allereerst maar weer even onzen blik naar Duitsch- land, waar op politiek gebied sinds ons vorig overzicht weer heel wat veranderd is. We bedoelen ten opzichte van de mogelijkheid van de vorming eener nieuwe regeering. De situatie was tot heden zoo, dat rekening gehouden werd met een deelnemen van de sterkste partij, die der nationaal-socialisten, aan de regeering. Zonder de Hitlerianea is in Duitschland geen parlementaire regeering te vormen. Nu verwachtte Von Papen, de rijkskanselier, dat hij den steun der Nazi'.; zou kunnen verwerven, door enkele kopstukken dier partij in zijn regeering op te nemen. Zaterdag is omtrent die mogelijk heid onder groote spanning beslist. Hitier heeft eerst een onderhoud gehad met den Rijks weer m:ni3ter Vou Schleicher, die in de huidige regeering de lakens uitdeelt en daarna met Von Papen. De nazi-leider stond hier voor een belangrijke beslissing Hij moest kiezen door ofwel belangrijken in vloed op de regeering te gaan uit oefenen ofwel oppositie man te blijven. Hitier koos de gemakkelijkste partij, die van den oppositiemaG. Von Papen wilde zeer ver gaan met zijn politieke aanbiedingen om zich den steun van Hitler's partij te verzekeren hij bood aan diens fractie zeer belangrijke portefeuilles aan, binnenlandsche zaken en nog twee andere ter barer keuze en eindelijk 't vice kanselierschap. Hitier zou dus o,a. bionenlandsche zaken en Rijksweer door zijn man netjes kunnen doen bezetten en daar mee een enormen invloed op den gang van zaken in het Rijk kunnen uitoefenen. Doch van één boom in het poli tieke paradijs van v. Papen mocht Hitier niet eten van het rijkskaase- lierschap moest hij afblijven Minder nog, omdat van Papen tenslotte zich ztlf met heelemaal wilde wegcijferen, dan wel, omdat vaa Hindenburg hier aan Hitier een halt toeriep. Hitier eischte het volle politieke pond. Zijn partij wilde de regeerings- verantwoordelijkheid op zich nemen maar niet voor 70 of 80 pCt. neen, alles, ook het rijkskanselierschap moest en zou ze hebben! De volle staatsmacht dus. Die eisch werd afgewezen, ook door dea Rijkspresident die de grondwet wil eerbiedigen. Voor mijn geweten en voor het welzijn van het vaderland kan ik de regeering niet in handen stellen van één enkele partij, zoo moet de grijze staatspresident aan Hitier be scheid gegeven hebben. Hitier kreeg dus den bons. En nu komt het nafiooaal-socialis me althans in de stemming, waarin bet thans verkeert en met het ideaal dat het voor oogen heeft, zeker voorloopig niet in aanmerking voor welke regeeringscombinatie cok. De wicht van het Centrum, j Maar de Dazi's zullen wel spoedig j toonen, ook anders te kunnen. Want de mogelijkheid eener coalitie met het Centrum wordt alweer opnieuw besproken Merkwaardig toch die machtige positie van het Centrum. Zij kan haar wil dicteeren en feitelijk de leiding in handen nemen. En dit geschiedt niet louter bij toeval, door het gebrek aan eene meerderheid, wat eene betrekkelijk zwakke partij meester over den toe stand maken kan. Het is veeleer toe te schrijven aan het vertrouwen, dat het Centrum geniet, een gevolg van het wijs be leid en van den moed die het Cen trum in dea laatsten tijd evenals in het verleden heeft aan den dag ge legd. In de stormen der laatste maanden verscheen het klassieke beeld, de Centrumtoren, pal staande in de branding. Het Centrum raakte zijn kalmte piet kwijt, ruilde geen macht tegen toegeving aan princiepen in. wees samengaan met onbetrouwbare ele menten af. Het Centrum bood een positief programma aan tegenover de avontuurlijke experimenten, waar aan anderen staat en volk willen wagen. En thans nog is het Centrum de paladijn der wettelijkheid. Tegenover het ongrondwettelijk ontslaan der Pruisische regeering. waarover het Staatsgerechtshof nog ten gronde vonnis moet wijzen, eischte en eischt het Centrum nog, den terugkeer tot den normalen toe stand. En thans reeds is bekend, dat zijn vertegenwoordigers bij de Rijksregee- ricg als conditio sine qua non voor hun medewerking eischten het onderhouden der grondwet. En het Centrum zal het winnen, tenzij gaasch onvoorziene en gev» ieh tige gebeurtenissen intreden. Hitier zal zich voegen naar de eischen van het Centrum, hij zal niet als meester over het kabinet regce ren, daartoe heeft hij de kans verke ken. Blijkt de combinatie van het Cen trum, d.i. een kabinet van bevoegd heden, onmogelijk, dan zal Hitier staan tegenover een oppositie die, met het Centrum, sterk genoeg is om hem iu toom te houden en desnoods om hem uit het zadel te lichten. Iatusschen staat von Papen alleen. Behalve bij de bajonetten der rijks- weer vindt zijn regeering nergens meer steun. Het politieke wonder, dat hij in 't vooruitzicht had gesteid, de woeste Hitlerianea te dwingen tot tammen regeeringsarbeid, is uit gebleven. Een votum van wantrou wen, zooals nog nimmer een regee ring gehad heeft, staat hem in den rijksdag te wachten. En de groote vraag wat dan is nog evm urgent als na de verkie zingen, die Von Hindenburg, na het wegjagen van dr. Biüaing, heeft doen uitschrijven ea die tot heden geen enkel tastbaar goel hebben gebracht. Va» hier en duur. De mogelijkheid bestaat, dat de economische wereldconferentie, welke zooals meti weet, te Londen zal gehouden worden, niet zal bijeen komen voor het jaar 1933. Nog geen enkele van de acht mogendheden, welke aan de confe rentie zullen deelnemen, heefr tot nu toe een vertegenwoordiger be noemd. Het uitstel van de conferentie wordt toegeschreven aan de op handen zijnde presidentsverkiezingen in Amerika. In opdracht van president Von Hindenburg werkt de Duilsche re geering met koortsachtigen ijver aan een program voor werkverschaffing. Het program wil trachten op allerlei manieren het economisch leven te herstellen en de werkloozen aan brood te helpen. In de eerste plaats zal de vrijwillige arbeidsdienst tot op 200.000 werken uitgebreid worden, waarbij werkzaamheden, welke ia het vrije economisch bedrijf niet rendabei waren, zooals droogmakerijen, culti veering van grond, wegenbouw en wegenverbeteringen in de eerste plaats in aanmerking komen. Het groote probleem is dat van de financiering en er zijn reeds meeningsverschillen hieromtrent tus schen de rijksbaak en de regeering. C S M/yJNHA RD T'S SA LM/A X r "n "ést h'ai. t e r P n 'o x? O on i O ci. Waaraan heeft uw kind in den zomer behoefte i Dr. W. Loomans beantwoordt die vraag in het Augustusnummer van „Huwelijk en Huisgezin". Hij schrijft Aan vocht en nog eens vocht meer aan vocht en water, dan aan pap of melk. Geloof me gerust, in deu zomer zal uw kindje per saldo méér profijt hebben van een liter schoon water dan vaa een liter pap. Het kind heeft, even goed als wij. dorst daar. m, als ge ziet, dat uw kind droge lippen krijgt, of zijn lippen tracht te bevochtigen met z'n tongetje geef dan een lepeltje schoon gekookt water of wat slappe thee. 't Zal u daarvoor zeker dankbaar zijn De gewichtstoename lijkt in den zomer inderdaad minder dan ia den winter, maar men vergete niet, dat ook 't kindje flink transpireert en bovendien de noodige natte luiers exlra maakt. Grijp dan niet aanstonds naar sterkere voeding, zooals meer kinder meel, Liga-koeken en beschuiten. De sterkere voeding als overdaad werkt als een soort vergif ze geeft meer natte luiers en bij groote hitte wordt hierdooi de weg geopend voor huiduitslag, eczeem, met al de pret- tige gevolgen van dien. Iedere moeder weet, hoe teer de huid is van een kind ja, bij de beste verzorging gebeurt 't nog vaak, dat in de omgeving, waar een natte luier gezeten heeft, na enkele uren reeds heele series „etterkopjes" staan. Laten we dat gevaar dus niet onnoodig verhoogen. Zon en warmte, licht en lucht zija kostbare Godsgeschenken voor 't kind, maar... een verstandige moeder is nog kostbaarder VENRAY. 20 Augustus 1932. Eerste Heilige Mis. Maandag 15 Augustus, op den Feestdag van O. L. Vrouw Hemel vaart, vierde Venray wederom het feest der Eerste H. Mis vau een zijner Zonen. De Eerw. Pater W. Voesten, van het Missiehuis te Steyn, had ditmaal dit schoone voorrecht en al de be woners der Hoenderstraat, hadden als om strijd samen gewerkt om hun straat een feestelijk aanzien te geven. Aan den ingang der straat, stond een prachtige boog, versierd met talrijke emblemen en een schoon vers. waarin de Buurt haar gevoelen te kennen gaf Geheel de buurt verheugd van zin Haait met vreugd haar Priester in Wees welkom in Uw Ouderen woon Ais Offeraar en Priesterzoon Vandaar wees een mooie laan van groen, bloemen, masten en vlaggen, dea weg naar het woonhuis der Ouders van den Neomist, waar met echten kunstzin wederom een boog geplaatst was met het zeer toepas selijke opschrift Zalig boven duizendtallen Wie zich Jesus leerling roemt Zalig, zalig boven allen Dien de Heer zijn Priester noemt Om tien uur kwam Venray's Fanfare om onder schoone marsen- muziek dea Neomist eu diens Familie te begeleiden naar Venray's monu mentale Kerk, waar Zijn Eerwaarde de Eerste H. Mis zou opdragen, geassisteerd door twee Paters Fran ciscanen als Diaken en Sub Diaken. Als Presbyter assistents fungeerde de Zeer Eerwaarde Heer Pastoor Thielen en als Ceremooiarius de Weieecw. Heer Kapelaan Geurts. De feestrede werd gehouden door deu Weleerw. Pater Peters, ordege noot van den Neomist, die in wel sprekende bewoordingen de waardig heid van het Priesteischap schilderde en de familie vaa dea Neomist feil citeerde met het groote geluk door hun Zoon en Broeder verkregen. Het Zangkoor zong onder leiding van den Directeur Welting op ver dienstelijke wijze een mis van Refice. Na afloop der kerkelijke plechtig heden ging den Neomist met Familie naar huis, voorafgegaan door onze bij dergelijke feesten nooit ontbre kende Fanfare. Aan de ouderlijke woning werden door een meisje en een jongetje uit de buurt, onder een aandoenlijk ge- diihtje, bloemen aangeboden, waarna Dr. Sala als President, den Neomist hartelijk gelukwenschte met zijn hooge roeping tot Priester-Missio naris, zooals zoo velen andere Ven- rayers, die over de geheeie wereld verspreid Christus liefdeleec en wet verkondigen. Met duidelijk verstaanbare stem beantwoordde de Neomist deze felicitatie in een vlot gesproken ant woord, waai bij hij toch deed opmer ken, dat zijn vertrek naar de Missie hem als mensch pija zou doen, waar hij afscheid moest nemen van Zijn Ouders en Familie en Venraysche vrienden en bekenden, die hem ech ter allen zonder uitzondering steunen zullen met gebed bij zijn moeilijken Missie-arbeid. Hierna volgde een druk bezochte receptie, waarvan velen gebruik maakte om den Neomist persoonlijk te feliciteeren. Des avonds hadden de buurtbe woners tusschen de aangebrachte bloemen, groen en vlaggen nog menige lampion ontstoken, hetgeen een mooi effect opleverde en waar door zij blijk gaf op het gebied van versiering heel wat te presteeren, POSTERIJEN. Door den Directeur Generaal der Posterijen, Telegrafie en Telefonie is bepaald, dat het p. t. en t. kantoor te Venray, met ingang van Zondag a j. 21 Augustus, des Zondags van 1314 uur voortaan voor den post' dienst zal zijn gesloten. In de openstelling voor den tele graaf- en den telefoondienst, komt geen wijziging. Pater J H. Ooumans. Te Bandoeng had op plechtige wijze de installatie plaats van den Apostolisch Prefect van Bandoeug, pater J. H. Goumans, oud-Venraye- naar. Bij de ze plechtigheid waren tegen woordig Mgr. N van der Pas, mgr. A. van Velsen. rage. Th. de Backere, mgr. N. Visser, de Missieoverste Beekman, pater van Kalken SJ. Voorts representanten van wereldlijke autoriteiten. Voor het examen Hoofdakte slaagde onze dorpsgenoot, de Heer B. Drent, onderwijzer aan de L. School te Heide. Voor oiize moedors. Het Consultatie-Bureau voor zuigelingen zal op Donderdag 25 Aug., 1 Sept. en 8 Sept. a s. geen zitting houden. Nieuws omtrent Speel-inrichting. De Patronaatscommissie heeft zich, naar men weet, op het standpunt gesteldden speeltuin voor jonge kinderen op het terrein aan den Leunschen weg pas dan in te richten wanneer de benoodigde gelden ge geven of althans beloofd zijn. Als iets, b.v. een nieuwe kerk, er eenmaal is, dan meenen velen dat ook alles betaald is. Hoe staat het ermede Het is gebleken dat het idee bijna algemeens sympathie heeft in de Gemeente. Van alle kanten is er beloofd. Sommige beloften stemmen waarlijk tot oalroering. Er is echter neg lang uiet genoeg voor eene Inrichting die Venray eenigszins waardig is. Hoe komt dat Zeer velen waren niet thuis of haddeu nog niet besloten, toen de kaarten werden opgehaald. Vervol gens is wegens de kermis het ophalen van de kaarteu gestaakt. Ook hebben vereenigingen enz. die om een bij drage gevraagd zijn, nog niet ver gaderd. Tevenszijn, door misverstand, aan sommigen geen kaarten gezon den, die er wel degelijk voor in aanmerking komen. Enkelen hebben gezegd ik heb zelf geen jonge kinderen. Maar dit is niet juist. Men kan toch ook wei wat aan de Missie van China geven, zonder zelr een hcidenscben Chinees in huis te hebben. Het hoofddoel is niet om de kin dertjes aangenaam bezig te houder?, hoe goed dit doel dan ook moge ziju. Het is nu eeumaal een treurige waarheid, dat men vandaag de kin deren niet meer met een gerust hart naar de bosschen kan sturen. We zullen er verder nu maar niets meer over zeggen. Ook zijn de auto-gevaren te groot op den publieken weg. Ieder christenmeosch kan dus bij dragen, al heeft hij er geen persoon lijk belang bij. De kosten zijn veel hooget dan men aanvankelijk dacht, steunende op inlichtingen die men meende te moeten vertrouwen. Nog eens zij gezegd, dal er zal gezorgd worden voor goed en ver standig en gedurig toezicht. Het lidmaatschap zal minder kosten dan één cent per dag per gansch gezin. In den winter, als het weer te .eelijk kan zijn, zullen de kinderen der leden nu en dan worden uitge- noodigd tot eene vertooning, waarbij het nuttige en aangename worden vereenlgd. Vindt Venray de Inrichting niet noodig, het zij zooMaar dit is haast niet te denken.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1