Buitenl. nieuws. Boekbespreking Gemengde Berichten Zaterdag 6 Augustus 1932, No. 32 Na de Rijksdagverkiezingen. Dreigende begrotings tekorten in België en Frank rijk. Scheuring in de En- gelsche Labour Partij. Mgr. Seipel fDe positie der Oostenrijksche re- geeting. Leeft generaal Ma? Roerig Zuid-Amerika. De Olympische Spelen. De verkiezingsvoorbereidingen in Duitschland hebben over heel de wereld belangstelling gewekt en in Duitschland zelve bereikte de agitatie htt kookpunt Van Zaterdag op Zondagnacht culmineerde de span ning; hier en daar vielen dooden bij politieke botsingen. Op den verkie zingsdag echter trad de ortspanning reeds in. alles liep toen betrekke lijk kalm af. En nu de groote slag definitief geslagen is, keert de rust in bijna volkomen volmaaktheid weerom. 't Is, of de menschen verbluft op de gegevens van den uitslag staren en zich dan afvragen: hebben we ons daar nu zoo druk over gemaakt? De partij van Hitier kreeg ruim 200 mandaten, want ze kreeg de stemmen van 37 pCt, der kiezers. Iedereen echter wis\ dat die partij dat percentage m nstens zou kunnen boeken, want bij de Pruisische Land dagverkiezingen was d e sterkte van de Nat. Soc. partij al gebleken. Men wist echter niet, hoever de Nazi's boven die 87 pCt. uit zouden komen men dacht de beweging nog groeiende. Dat ze het niet meer was, is eigenlijk de eenige verras sing, welke uit den verkiezingsuit slag naar voren kwam. De socialisten verloren slechts enkele zetels, Centrum en Volks partij wonnen er te samen 11, de communisten wonnen iets ten koste van de socialisten, het is alles te samen niet van zoo bijzonder veel beteekenis. De socialisten herademen opge lucht, Brüning lacht in zijn vuistje en Hitler is op het oogeoblik muis stil 1 Intusschen is er bij de huidige verhoudingen in den Rijksdag geen eDkele parlementaire regeering denk baar. Von Papen grinnikt daarover van vergenoegdheid. Hij behoeft nóch voor Hitier, nóch voor Biüoing op te staan, hij kan blijven, wegens gemis aan een opvolger. Blijkbaar zint hij op politieke her vormingen. In een interview heeft hij zich voor de instelling van een Hoogerhuis (Eerste Kamer) verklaard en voor een herstel der kiesdistricten. Voor zulke hervormingen behoeft hij echter een twee-derde-meerderheid in den Rijksdag. De Nazi's schijnen in de Regee- ring het kanselierschap te zullen op- eischen en het departement van binnenlandsche zaken, meer de poli tieke onderhandelingen tusschen de regeering Von Papen en de par tijen, zullen eerst in het midden der volgende week, na beëindiging van den politieken Godsvrede en de viering van den Grondwetsdag (11 Aug.) kunnen aanvangen. Von Papen schijnt niet te voelen voor opname van Nazi's in zijn regeering. Juist door al te gepro nonceerd rechtsche figuren uit zijn kabinet te houden, wil hij aan het zelve de signatuur van „onpartijdig" verleenen. o— Over het algemeen is het in het buitenland niet beter dan bij ons. In België weet het kabinet geen raad met het dreigende begrootingstekort Het departement van Arbeid blijkt zich verrekend te hebben met de kosten der nieuwe sociale voorzie ningen. De ouderdomspensioenen waren begroot op 500 millioen francs (van 7 cent), maar ze zullen meer dan 900 millioen vorderen, misschien zelfs een jaarlijksche uitgave van 1000 millioen, 1 milliard, noodig maken. Het Fransche tekort op de begroo ting wordt beraamd op 7 milliard francs (van een dubbeltje) is 700 millioen gulden. Even als bij ons, zoekt men het tekort te dekken door beperking van uitgaven, niet door nieuwe heffingen. o— De Engelsche Labour Partij, reeds zoo geslagen door het conflict met Mac Donald, is vaneen gescheurd door de uittreding van de groep I.L.P., d. z. de onaihankelijken, die de socialistische beginselen voorstaan. In de groep der onafhankelijken vol trok zich "ook weer een scheuring. Diegenen traden n.l, uit, die tegen het verbreken waren van de banden met de Labour Partij. o De Oostenrijksche prelaat en staats man Mgr. Seipel is op 56-jarigen leeftijd overleden. Aan hem had Oostenrijk veel te danken. Hij trad voor het eerst als minister op in 1918 en wel in het laatste kabinet onder de monarchie. Na den oorlog werd bij leider van de Chr. Soc. Pari ij eD vaak vormde hij mede de regeering. Hij redde Oostenrijk van den onder gang, toen hij financieelen steun (èo toezicht) van den Volkenbond aan vaardde. Mr. Zimmerman van Rotter dam, werd 'oen Volkenbondscommis saris. In '24 werd een revolveraanslag op hem gepleegd. Omdat de staats man aan suikerziekte leed, kon de kogel, welke hij toen in een der Iongen kreeg, niet worden verwijderd. Het heeft zijn dood verhaast. Oostenrijk staat op het oogenblik wéér voor een Crisis. In Lausanne heeft de regeering weer financieele hulp aanvaard. De Groot Duitschers meenen, dat de daarbij gestelde voor waarden van politieken aard Oosten rijk van aansluiting bij Duitschland afhouden. Een motie van wantrouwen der Groot-Duitschers werd met 81 81, dus door staking van stemmen, verworpen. De socialisten stemden met de Groot-Duifschers mee. De positie der regeering is dus wel zeer zwak. o In Mandsjoerijë en Noord-China herleeft de Japansch-Chineesche oorlog. Volgens de Japanners zou de befaamde Chineesche generaal Ma in Mandsjoerijë zijn gesneuveld, maar volgens de Chineezen is hij nog spring-levend Een Chineesch is taai! In CantoD (China) zijn bij over- stioomingen 300 menschen verdron ken. o— Bolivia (3 millioen inwoners) Paragay (nog niet 1 millioen) hebben den strijd met elkaar aanvaard om den Gran Chaco, een tusschen-liggend woest gebied. De oorlogsgeestdrift aan beide zijden is grootzelfs vrouwen bataillons worden gefor meerd. Die luidjes in Zuid-Amerika kunnen zeer fanatiek zijn. In 1870 voeide Paragay oorlog tegen drie omliggende staten te gelijk. Al terug trekkende verbrandden al hun eigen steden en dorpen. De president sneuvelde in het laatste gevecht. Van ruim een millioen inwoners waren toen nog 28 duizend mannen over, ruim 100 duizend vrouwen en 80 duizend kinderen o— In Brazilië zijn thans de rebellen van den staat Sao Paolo aan de winnende hand. o— De Olympische spelen in Los Angelos zijn in vollen gang. Neder land boekte reeds menige deceptie. Berger en mej. Schuurman en van Egmond. allemaal nul-komma nul. Alle hoop is thans gericht op onze zwemstertjes. burgscbe menschen, één van gloed sprankelende redevoering tegen het kwaad, dat er in sloop, voor het goede, dat er God-dank nog den boventrant voert. Deze echte moderne oer-katholieke, voor 100 pCt. Lim- burgsche roman is, gelukkig, in boekvorm verschenen." Bovenstaande ontleenden wij aan prijzende critlek. Maar zelf* in niet- prijzende critiek (o.a. in De Nederm.) erkent men „Innerlijk leeft in dit werk een sfeer die we in werkelijk litterair werk wel vaker zouden wil len aantreffen", en „dit werk is een boek, dat wij, om zijn goede strek king, zijn apologie van het katholi- cisme-als-men-den-Limburgsche-aard- vergroeid, in handen van velen zouden willen zien." Terwijl een Holl. criticus, v.d. B., aan het slot van zijn critiek schrijft: .Niettegenstaande dat, wegens de verdiensten van dezen, ja laat ik zeggenverdomd eigenaardigen, roman zeer tegen het mankement op; in een maal leest u er niet aan door. En daarom zou ik wenschen, dat alle R.K., maar vooral de Limburg- sche bibliotheeken dit wetk van Lemmens aanschaften. Waard is het dubbel." De prijs van het boek, gedrukt op goed papier, bedraagt f 1.25. Van onzen oud-dorpsgenoot en Venrayer Gerard Lemmens verscheen voor eenigen tijd een roman uit Limburg's Geloofs- en Volksleven „Het Credo van Meneer Kaasman. Een gedeelte van de roman speelt zich rond Venray af, het andere hoofdzakelijk in onze mijnstreek. Dit werk is bereids zijn 3e boekuitgave, Wij laten, ter kenschetsing, eenige beoordeelingen over deze roman volgen. Criticus J. P. schrijijft „...en hier een boek van een der jongeren uit de Limburgsche letter wereld, die ferm zijn weg gaat. We zien directhij zit, ook als ras echte Limburger, vol prachtige mogelijkheden. Zijn werk, dat voor me ligt, getuigt ervan het verrijkt. Hij heeft er zich mee gesteld aan de spits van de Limburgsche roman schrijvers. Niet alleen dat we er een goed-geslaagden roman aan hebben, maar we vinden er ook brokken prachtige sociografie, geloofsverdedi- ging, folklore en volkswezen in in een eigenaardigen, individueelen stijl van vlotte mededeelzaamheid, maar ook van sterke suggestie soms. Hoe dit kan, moet u lezen... De roman is niet na een haastige lezing te beoordeelen... Als niet- Limburger zult ge het eerste deel wat beladen vinden, maar de andere twee deelen zijn tiptop en modern, en de rake zinnen, de rake paradoxen, de rake bladzijden volgen elkander op ge bent nog verbaasd van het eeoe als ge het andere onder oogen krijgt." Kapelaan Moonen, redacteur van Limb. a. Chr. szhrijft „...gezonden en lekkeren geestes- kost... altijd prettig en interessant. Zijn verhaal getuigt van zijne liefde voor en zijn kennis van Limburg, maar ook van 's schrijvers diepen godsdienstzin. Zijn heerlijken roman zette hij in op een schilderachtig plekje van Limburg en sloot hij met een enthousiaste apotheose op de katholieke kerk. En wat daar tusschen staat, is één doorloopeude schildering van Limburgsche landouwen en Lim- Zijn toestand levensgevaar. Is niet zonder H. H. Wijdingen. Z.H. Exc. Mgr. Dr. Jan Olav Smit, heeft Zondag in de kapel van het scholastikaat van de Paters der H.H. Harten (ricpus) te Valkenburg het H. Priesterschap toegediend aan de fraters: dr. Medardus Schmiermann uit Schiedam; dr. Cyprianus van de Wijngaard uit Utrecht; Simon Swit- sar uit Amsterdam; Ladislaus van Gelder uit Wamel; Dionysius van Gorp uit Tilburg: Dominicus Ver meulen uit Amsterdam: Patricius Arts uit Well (L), en Theodulfus van der Sterren uit Wanssum (L). Door den bliksem getroffen en gedood. Zondagmiddag werd op het land goed „Lactaria" te St. Antonis tijdens een onweer door den bliksem getrof fen J. Hermens, terwijl hij aan tafel de krant zat te lezen. De ongeluk kige was op slag dood. Hij was pas 22 jaar. De andere personen, die bij hem zaten bekwamen geen letsel meldt de „Bossche Ct." Motorrijder tegen vrachtauto. Dinsdagmiddag omstreeks 2 uur is nabij de Pekel brug te Grave eeD vrij ernstig motorongeluk gebeurd. Een Duitsche motorrijder is met een vrachtauto in botsing gekomen. De man werd van den moter geslingerd en ernstig gewond. Het 12-jarig jongetje dat achter op de duo zat, werd eveneens hiervan afgeslingerd. Het bekwam niet ernstige verwon dingen. Beiden werden naar het St. Catharine gasthuis te Grave vervoerd, Werkloosheid te Helmond. Het aantal geheel werkloozen in de gemeente Helmond bedraagt nog ruim 2500, waarvan een gedeelte is tewerkgesteld bij de werkverschaf fing onder Liessel, Leende en aan de Aa. Bovendien zijn er nog ruim 1000 gedeeltelijk werkloos. Motor tegon lichtmast geslingerd. Zondagmorgen is op den beton weg Arnhem—Nijmegen onder de gemeente Eist een motor met duo, bestuurd door den 27-jarigen R. Schoondermark uit Almelo, met groote snelheid tegen een lichtmast geslingerd. De bestuurder werd op slag gedood. Zijn lijk is naar de Algemeene Begraafplaats overge bracht. De duorijder bekwam etn enkelbreuk en verwondingen. Dokter Zeidner verleende de eerste hulp. De motorrijders waren op weg naar Waalwijk. Onder de tram. Zondagavond omstreeks elf uur is de -43-jarige landbouwer H. de B„ die met zijn buurman aan den weg bad staan praten te Folgeren bij het naar huis gaan op onverklaarbare wijze onder de tram uit de richting Veenwouden geraakt en onmiddellijk gedood. De man laat een weduwe en drie kinderen achter. Het perso neel van de tram treft geen schuld. Door zgn paard meegesleurd. Toen de landbouwer P. Rovers te Geffen zijn paard uit de weide had gehaald, schrok het dier onderweg naar huis eensklaps en sloeg op hol. R. die het trouw om de hand ge draaid had, zag geen kans los te komen, hij sloeg tegen den grond en werd een 800 meter door het hollende dier meegesleurd. Met een hersenschudding werd de man opge nomen. Na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden is hij, zoo meldt de Bossche Crt enkele uren later overleden. Arm afgekneld. In de papierfabriek „Gelderland", te Nijmegen, is Woensdag de 30-jarige J. B. met zijn arm tusschen de rollen van een kalander terecht gekomen. Het lichaamsdeel werd den ongelukkige geheel afgekneld. Zestig nazi-leiders vergiftigd. Na een gemeenschappelijken maal tijd die bestond uit gebakken visch en aardappelsalade, zijn zestig voor aanstaande nationaal-socialisten uit de omgeving van Hannover ongesteld geworden. De gasten hadden last van misselijkheid, terwijl bovendien de hartswerking werd gestoord zoo dat zij naar verschillende ziekenhui zen moesten worden overgebracht, waar meer dan de helft hunner ter verpleging moest worden opgeno men. Vermoedt wordt, dat opzet in het spel is, aangezien uit het onderzoek der spijsresten is gebleken dat de visch van goede kwaliteit was, maar dat de salade misschien bestanddee- Ien heeft bevat welke tot vergiftiging hebben geleld. Het onderzoek duurt voort. De hongerkunstenares in de glazen kast. Een ondernemer in Margate, een populaire badplaats voor Londenaars aan de Oostkust, wist, dat ook in deze meer en meer verlichte dagen de wereld nog bedrogen wil zijn, aldus meldt de Londensche corres pondent van de „Haagsche Courant" Hij plaatste een twiatig-jarige schoone in een glazen kast in een leegen winkel in een drukke straat. Zij werd voorgesteld als een hon gerkunstenares, die 44 etmalen zon der voedsel tot zich te nemen in de glazen kast zou blijven. De onder nemer had het juist ingezien. De wereld wilde alsnog bedrogen zijn en in 18 dagen haalde hij 140 pond sterling op van het goedgeloovige publiek, dat voor 2 s' ui vers per hoofd naar het honger verdragende meisje kwam staren. Maar zijn psychologisch inzicht schoot nochthans te kort. Hij had buiten de hongerkunstenares zelf ge rekend en buiten het beginsel, dat de hongerkunstenares haar loon waard is. Dit loon schatte hij laag Het bedroeg één pond sterling per week. Dat was haar te kras en gaf haar aanleiding de détails van de onder neming te verklikken door een briefje door de opening aan den onderkant van een der glazen ruiten naar buiten te schuiven en aan twee knapen, die daar stonden te be wonderen, te beduiden, dat zij hec naar het politiebureau moesten bren gen. De détails van de onderne ming bleken te zijn, dat de honger kunstenares dagelijks tweemaal werd gevoed met zeer versterkende le vensmiddelen als vleeschbouilon, worstjes, sand wiches, ham, bananen en melk en thee. De spullebaas had haar in haar glazen cel rouge en zwartsel meegegeven met de instruc tie, dat zij van het begin van haar hongerkuur af geleidelijk minder rouge op haar wangen zou doen, opdat zij langzamerhand de bleekheid zou toonen, welke met honger sa mengaat. Het zwartsel moest helpen aan de oogen de ingezonkenheid en aan de wangen de ingevallenheid te geven, welke bij lang voortgezet vasten onvermijdelijk moeten in treden. Miss Juni, zooals haar honger- naam was; at er zoo goed van en zag er na een week zoo goed uit, dat de worstjes uit het rantsoen werden genomen. Aan het hooggeëerde publiek werd nadrukkelijk verzocht voor de kast geen voedsel ten toon te sprei den, aangezien in zulk een geval moest worden gevreesd, dat het uitgehongerde meisje de ruiten stuk zou slaan en naar het voedsel zou grijpen. De ondernemers, die zonder vaste woonplaats waren, zijn voor den rechter gebracht, beschuldigd van samenzwering met de bedoeling fraude te plegen. Om het meisje te nopen zich tot de bedriegerij te leen en, hadden zij in de eerste plaats vastgesteld, dat zij echt zou moeten vasten en haar in de tweede plaats 100 pond sterling beloofd na afloop van de vertooning. In het contract waren die 100 pond sterling er echter 7 geworden. Een cadeau. kleia De jonge man haalde een vierkant doosje uit zijn zak. Ik heb éen cadeau voor u, begon hij. Ik weet niet, of het aan uw vinger zal passen, maar.... O, George, viel zij hem in de rede. Het is zoo plotseling, Ik heb nooit kunnen denken.. Toen haalde George het cadeau te voorschijn een zilveren vin gerhoed en het meisje zei niets meer. De kleeren maken den man. Toeristen die er door de lange reis wat schunnig uitzien tot eeu boer: Is daar boven op den berg een herberg. Boer: Jawel. Toeristen: Wat zullen we daar krijgen? Boer, ze opnemend: Ja, zeker niet meer dan een cent.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9