(Jemengde Berichten Buitenl. nieuws. Donderdag is weer een onge- wenschte gast het Patronaatsgebouw binnengeslopen en heelt nog een .Missiebusje met inhoud ontvreemd. De zaak werd bij de Gemeente politie aangegeven, aan wie het .spoedig mocht gelukken, den dader op te sporen. Bij deze gelegenheid zijn ook andere diefstallen, in win kels enz. aan het licht gekomen. GEVONDEN: Een rijwielplaatje, een dames-combiné en een huissleutel. TOEGELOOPEN Een hond. Inlichtingen Gemeentepolitie. Voor Rijksklerk bij de Belas tingen slaagde onze dorpsgenoot de Heer Frans Seerden. GEVONDEN Een rijwielplaatje Inlichtingen bij den Rijksveldwachter Langstraat. GEVONDENEen kerkboek. Inlichtingen Marechaussee kazerne. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijüe openbare vergadering van 30 Mei 1932 is vastgesteld de navolgende verordening Verordening regelende het heffen van vergunningsrecht voor den verkoop van sterken drank in het klein in de gemeente Venray. Zijnde deze verordening goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1932, 81. waarbij de verordening de dato 30 Mei 1932, houdende voorschriften naar welke de belasting zal worden ingevorderd, is aange haald En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 23 Juli 1932 Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Burgemeester en Wethouders van Venray doen te weten, dat door den Raad dier gemeente in zijne openbare vergadering van 30 Mei 1932 is vastgesteld de navolgende veroidening Verordening regelende het heffen van verlofsrecht voor den verkoop van zwak-alcoho- lischen drank in het klein in de gemeente Venray. Zijnde deze verordening goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 23 Juni 1932 no. 81, waarbij de veror dening de dato 30 Mei 1932, hou dende voorschriften naar welke de belasting zal worden ingevorderd, is aangehaald. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 23 Juli 1932 Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Van de lichting 1933 zullen voor deze gemeente 22 personen in werkelijken dienst moeten komen. Weet U wel dat bij JEAN O >ENDERS het vleesch 5 ct. en enkele artikelen wel 10 ct. per pond goedkooper zijn dan bij andere slagers (Adv.) Wij herinneren er belangheb benden aan, dat de aangiften tot deelname aan den Fokdag te Horst op Donderdag 1 Sept., moeten ge schieden tot uiterlijk 1 Aug a s. Wegenbelasting. Door de Rijksambtenaren alhier werden verschillende automobilisten meegenomen ter weging van hun motorrijtuig, omdït zij niet voorzien waren van een Ambtelijk relaas van weging. Men zij dus gewaarschuwd om zich van eventueel oponthoud op den weg te vrijwaren. Ingevolge de bouwverordening werd vergunning verleend aan den heer H. G. Clevers tot het bouwen van een woonhuis aan den Ouden Oostrumschen weg. Speelgelegenheid I>unsclie weg. Zooals men weet, is er voor den in te richten Speeltuin aan den Leunschen weg nogal belaogstelling onder de bevo king. Deze week hebben enkele leden der Patronaats commissie een bezoek gebracht aan dergelijke inrichtingen in Zuid- Limburg. Sommigen die een kaart ontvingen, vragen zich af. of de te beloven bijdrage voor één keer bedoeld is of dat ze elk jaar terugkeert Neen. voor slechts één keer. Als de in richting er eenmaal is, hoopt men zich te redden met den wel uiterst geringen, doch door menigvuldigheid voldoenden, toegangsprijs. Nog eens zij opgemerkt, dit de inrichting eventueel uitsluitend toegankelijk zal zijn voor jonge kinderen. Ook natuurlijk voor de ouders en vanzelf ook voor dames en heeren van het onderwijspersoneel. Nog één bemerking. Het zou niet alleen de taak der Patronaatscommissie verlichten, maar ook de goede zaak zelve ten zeerste bespoedigen, indien men kon besluiten om de kaart te doen terugbezorgen, ingevuld en in gesloten envelop. Op de Woensdag alhier ge houden jaarmarkt waren aangevoerd 201 stuks vee. Dragend vee 29 Gust vee 16 Vet vee 19 Kolveren 1 Biggen 136. Handel in dragend vee tamelijk levendig, in vet vee slap, prijzen 33 ct. per Kg. Prijzen van slachtvee teruggaande. Op het j.I. Zondag te Blerick gehouden kringfeest wist de Gymna stiekvereniging „St. Christoffel" de navolgende prijzen te betalen le prijs Optocht (beker) le prijs Pyramiden (lauwerkrans) le prijs Rekstok en Brug le prijs Vrije oefeningen St. Christoffel proficiat en veel succes op de Internationale Gymna- stiekwedstrijden te Maeseyk. 'SNHVIHY 'SOl pu3[3A3quee pjaapg uazfud sBej piooqaöuo nsBsj NH3MNHOHDS uba Buimimdo ajoojQ pisq -U3B3J3Ö 3p neA nu ?J33)gOJc[ De lichting 1933 De Commissaris der Koningin in de Provincie Limburg, heeft het aan- di e' door elke der niet samengevoegde gemeenten en door elke groep van gemeenten in de provincie Limburg te dragen in het getal van 1533 tot gewoon dienstplichtige bestemde ingeschrevenen der lichting 1933 vastgesteld als volgt Gemeente Heerlen 161, Kerkrade 94, Maastricht 165, Venlo 62. Groep van gemeenten Bergen 76 Brunssum 62. Echt 55, Eijsden 39, Geleen 82, Helden 57, Hoensbroek 77, Maasbree 69, Meerssen 58, Melick ca. 54, Roermond 53, Schaesberg 69, Sïttard 53, Swalmen 57, Vaals 68, Venray 53, Weert 69. Het Bestuur der Ruiterclub alhier verzoekt ons te willen meldeD, dat de toestand der twee ruiters, die Zondag alhier gevallen zijn, zeer goed vooruitgaande is, en het gerucht, als zoude een hunner overleden zijn, geheel op onwaarheid berust. Nieuwe belastinginerken. Met ingang van 16 Juli 1932 zijn op de kantoren der posterijen ver krijgbaar de rijwielbelastiogmerken voor het be'astingtijdvak aanvangen de 1 Augustus 1932 en eindigende 31 Juli 1933. OIRLO. Morgen Zondag om 10 uur zal onze dorpsgenoot de Eerw. Heer Jan Verstappen, in de Parochie kerk alhier zijne plechtige Eerste H. Mis opdragen. CASTENRAY. Maandag had alhier eene Stamboekkeuring voor rundvee plaats. Een viertal koeieD werden in het Stamboek opgenomen, nl. 2 sfuks van M. Dinghs, 1 van Joh. Rambaghs en 1 van M, Clas sens alhier. Auto tegen een boom. Onder Castenray is in den nacht van Maandag op Dinsdag wederom een auto tegen een boom gereden naar we vernamen toebehoorende aan een persoon uit Kessel. De auto was zwaar beschadigd en lag 's mor gens nog aan den kant van den weg. De inzittenden, hebben vermoedelijk slechts lichte verwondingen bekomen. OVERLOON. Dinsdag is onze ZeerEerw. heer Pastoor metnoge=n tweetal pelgrims vertrokken naar Lourdes. Op de dezer dagen gehouden jaarvergadering van de R.K.V.V. S.S.S. heeft de heer Otten bedankt als Voorzitter en H. van Wanroy als penningmeester. In hun plaatsen zijD du gekozen H Meyer, Voorzitter en W. Creemers, penningmeester. Ook werd besloten om op Kermis- Zondag 21 Aug. a.s. sportfeesten te organiseeren. Morgen Zondag ontvangt S.SS. 1 Deurne I op bezoek. Heden Zaterdag zullen een 50 tal jongens van de St. Jozefschool met het onderwijzend personeel een reisje maken naar Tegelen, om daar de passiespelen te gaan bijwonen. Zondagmiddag hal alhier op plechtige wijze het sluitingsfeest plaats van den H. Donatus. Na het plechtig Lof trok de groote processie door het dorp waaraan een over groot getal parochianen en zeer veel vreemdelingen deelnamen. Controle by do werkverschaffing. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft aan alle inspecties van de werkverschaffing medegedeeld dat in overleg met de NeJ. Heidemaat schappij een regeling is getroffen, waardoor de algemeene controle, welke deze instelling namens het Rijk op de werkverschaffingen, welke onder leiding van gemeente-personeel staan uitoefent, voortaan beter tot haar recht komt. Door een nieuwe indeeling der ambtsgebieden, aan wijzing van bijzonder personeel enz. zal het der Ned. Heidemaatschappij mogelijk zijn, deze algemeene con trole geheel overeenkomstig de wen- schen van den minister uit te oefenen. Oranje feesten. Het Oranje-comité te Venlo is thans reeds bezig, plannen te maken voor de vieriog van Koninglnne dag Als datum der feestelijkheden werd vastgesteld Zondag 4 September. Als onderdeel van het feestpro gramma zal ook een Sterloop geor ganiseerd worden waartoe alle Ven- Iosche Sportverenigingen werden ifgenoodigd. Start en finish van dezen wedloop zal plaats hebben op 't Marktplein te Venlo tijdens de officieele receptie ten stadhuize. Het programma vermeldt verder nog. kinderspelen, ruiter wed strijden en watersportfeesten. HELDEN-GRASHOEK. De plechtige installatie van den nieuwen Herder dezer parochie, de Zeereerw. Heer Goossens tot heden Rector te Leunen, zal plaats vinden op Zondag 30 Juli a.s. Reeds worden de noodige voorbereidingen getroffen om den nieuwe Pastoor een waardige ont vangst te bereiden. DouanC'beambte doodgeschoten. Op den weg van Straelen naar Westerbroeck, die langs de Tcp- hovensche molen loopt, is het lijk gevonden van den douane-beambte Stief van het Douane-kantoor Auwel. De dienstrevolver van den beambte lag 15 Meter van 't lijk verwijderd. Het parket, dat spoedig ter plaatse was heeft nog geen uitspraak gedaan. Zelfmoord is het echter zeer waar schijnlijk niet geweest. De beambte stond aan den vooravond van zijn vacantie en was steeds zeer opgewekt. Nader bericht men Volgens nader ingesteld onderzoek is thans komen vast te staan, dat de douane-beambte Stief, die dood ge vonden werd in de nabijheid van Straelen, door een smokkelaar in hinderlaag werd neergeschoten. Als dader wordt vervolgd de 60-jarige beroepssmokkelaar Frans Koppers, die tot 15 jaar tuchthuis straf voorwaardelijk veroordeeld werd. De moordenaar is voortvluchtig. Een „fyne" Broeder. In het klooster der Fransche Dominicanen te Rijckholt, Gronsveld meldde zich een net gekleed persoon bij den rector om Broeder te worden. De man, die Fransch sprak, maakte een goeden indruk en kreeg onder dak. Den volgenden dag, al heel in de vroegte, was de adspirant- Broeder verdwenen met medeneming van ruim 400 gulden en met achter lating van inbrekerswerktuigen. Ontslagen op de Staatsmijnen. Op de Staatsmijnen zullen met ingang van 1 Augustus a.s. 150 arbeiders worden ontslagen. Het be treft hier "oor 't grootste gedeelte ongehuwde buitenlanders. Een driftkop. In de ondergrondsche werken der Mijn Oranje Nassau I te Heerlen heett de 24-jarige mijnwerker v. W. de a opzichter S. met een bijl neer geslagen. Deze liep een wonde op aan het hoofd. De bijl drong door tot op het hersenvlies. Gelukkig remde de klep van de pet den slag, anders was zeker de daod gevolgd. De mijo- werker had een bjrisping ontvangen en was daardoor in drift ontstoken. Hij is naar Maastricht overge bracht en in het Huis van Bewaring ingesloten. Haar dochter ve> moord t De politie te Kerkrade heeft Don derdagmiddag aangehouden de Joego slavische vrouw O. aldaar, in ver band met den dood onder verdachte omstandigheden van haar 15-jarige dochter. Volgens de verklaringen van getuigen moet de moeder steeds zeer bruut tegen haar dochter zijn opge treden. Op het lijk is beslag gelegd Waarschuwing. De burgemeester van Loon op Zand, te Kaatsheuvel, vestigt in het Alg. Politieblad de aandacht op de piaktijken (het op grove wijze koopen van goederen, van welken aard ook en het niet-betalen daarvan) van W. A. J. Venroy-Duin, die zijn praktijk uitoefent aan het adres van li. de Graaf, Telefoonstraat no. 64, te Kaatsheuvel. Voornoemde burgemeester geeft een ieder, die met W. A. J. Venroy Duin in relatie treedt en aan genoemd adres goederen wil verzenden in overweging eerst bij hem of bij den inspecteur van politie te Kaatsheuvel inlichtingen in te winnen. De yeerdienst te Nijmegen. In de Woensdagmiddag te Nij megen gehouden Raadszitting werd op een desbetreffende vraag van de 2ijde van B. en W. meegedeeld dat maatregelen zullen worden getroffen om den veerdienst in de Waal met het oog op het seizoenverkeer vlot ter te doen plaats hebben, door alle ponten op drukke uren steeds in de vaart te houden. Textielindustrie. Te Tilburg valt, naar wij in de Tel. lezeD, een opleving te consta- teeren in de wollen-stoffen- en kam- garen-industrie. Sinds geruimen tijd hebben de fabrikanten de boogst- noodlge grondstoffen gekocht, om daardoor de fabrieken in gang te houden en om de bestelde orders uit te voeren. Er is plotseling echter een zoodanige gunstige wending in de marktprijzen gekomen, dat men nu groote hoeveelheden grondstoffen gaat aankoopen. Opvallend is dat vele vertegenwoordigers van Engel- sche, Fransche en Belgische handels huizen te Tilburg vertoeven om zaken te doen. Het gevolg is dat ook het aantal werkloozen gestadig vermindert. Smokkelen. Volgens mededeellngen van het Rijksdouanekantoor te Keulen zijn in het district Keulen in de maand Juni 1932 niet minder dan 3000 per sonen geverbaliseerd wegens smokke larij. I Slachtoffers van de Ryn. Volgens officieele opgave van de rivierpolitie zijn in het eerste halfjaar van 1932 uit den Rijn tusschen Rees- Emmerik en Milligen, 300 lijken op gevischt van verdronken personen. Door een auto overreden. Toen te Wijk-bij-Duurstede de heer G. van O. bij de schuur naast de ouderlijke woning met een sproei- machine aan 't werk was, kwam er, aldus het Handelsblad, een auto tusschen de machine en een andere auto doorrijden. De jongeman kwam van de sproei- raachine, doch vanwege het geluid, dat de machine maakte, hoorde hij de auto niet, werd hierdoor gegrepen en kwam met het hoofd onder de wielen terecht. Hij was op slag dood. Het ongeluk geschiedde onder de oogen van zijn vader en nog eenige omstanders. Een teeken des tyds. Op een publieke veiling te Bussum van de in staat van faillissement verklaarde nalatenschap van een bankier, is naar het Hdbl. meldt, een zevenpersoons Rolls Royce auto, groot model, de zoogenaamde „silent gboste" roet luxe carrosserie en alle benoodigdheden. o.a, een reiskoffer, die alleen reeds bij aanschaffing zeker f500 gekost zal hebben, bij opbod voor duizend gulden van de hand gedaan, zonder dat bij afslag g mijnd werd. Wyziging der Kieswet Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van eenige artikelen der Kieswet. Hieraan wordt het volgende ont leend Meermalen is terecht gewezen op het feit, dat bij de verkiezingen tal van candidaten plegen te worden gesteld op lijsten, .'te wier aanzien van te voren vaststaat, dat zij niet een voldoend aantal stemmen zullen verwerven, om zelfs slechts voor één der te vervullen plaatsen in aanmerking te kunnen komen. De Minister meent, dat het be oogde doel, om aan dezen misstand een einde te maken, goeddeels za! worden bereikt, indien als eisch wordt gesteld, dat de hand eekenin- gen van bevoegde kiezers, die de candidatuur steunen, moeten worden gesteld ter secretarie van de ge meente, waar het hoofdstembureau is gevestigd. Het uitlokken van een gang van den kiezer naar bedoelde secretarie zal den promotors van niet serieuze lijsten a'licht veel te be zwaarlijk vallen. De ontworpen regeling, welke voor alle verkiezingen geldt, komt hierop neer, dat gedurende 14 dagen voor de candidaatstelling op de genoemde secretarie iedere kiezer de gelegen heid krijgt zijn handteekening te plaatsen onder een candidatenlijst, die hijzelf aanbiedt, of die door een ander kan worden aangeboden. Togen de kleine partyeu Teneinde de versnippering vaD stemmen in verband met de talrijk heid van partijen met slechts één vertegenwoordiger in de Tweede Kamer, te verhelpen, wordt voorge steld het percentage van 75 pCt. van den kiesdeeler. hetwelk thans geldt voor de verkrijging van rest zetels, te verhoogen tot 90 pCt. Deze verhooging zal alleen gelden bij de verkiezing voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten. Vooc de gemeenteraden, bij welker verkiezing als gevolg van het minder aantal te vervullen plaatsen het thans mogelijk is, dat een partij met even 40 pCt. van het totaal aantal uitgebrachte stemmen de absolute meerderheid der zetels verwerft, zal veeleer de bestaande bepaling moeten worden verzwakt eu wel in dier voege, dat het minimum van 75 pCt. enkel zal gelden voor het verkrijgen van den eersten restzetel. Voorts wordt voorgesteld een ver vroeging van de stemming, door den dag der candidaatstelling te be palen op den tweeden Dinsdag der maand Mei. Onze economische toestand Onze premier Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck sprak Dinsdagavond voor de radio over den economi- schen toestand des lands. Wij moe ten volstaan met het citeeren van énkele zinnen. Er klinkt al direct ernst uit deze rede, als spr. begint met te cons^a- teeren dat de toestand des lands zorgwekkend is. Spr. gaat de oorzaken der we reldcrisis na en de gevolgen daar- vaa voor moederland en koloniën, om dan het gevoerde crisis-beleid toe te lichten en te rechtvaardigen. Versobering. Wij moeten den moeilijken weg op van versobering en doelmatige bezuiniging. Nu de benarde finan- cieele toestand van Rijk en gemeen ten gebiedt, verstaat de Overheid haar pijnlijken plicht offers, zware offers te verlangen. Geen harteloosheid. Het is het schrijnende van de haar toevertrouwde taak, dat zij in ta! van gevallen noodgedwongen leed moet veroorzaken en teleurstel ling brengen. Als noodtoestand, menschelijk ge voel en harden plicht in conflict brengt, staal zelfs de maatregel, die tijdig erger leed voorkomt, al spoe dig onder den schijn van harteloos heid. Dien schijn zelfs wijst dere geering met eerlijke overtuiging af, omdat zij met diep gevoeld mede leven beseft, welk leed die harde plicht voor velen medebrengt. Dit medegevoel geldt afzonderlijke zwaar getroffen gevallen, het geldt in niet mindere mate die groep van jongemannen onder ons, die de ramp der werkloosheid treft juist in den levenstijd, die hen met frissche werk kracht en werklust zag aantreden en wier jonge beste jaren buiten hun schuld in gedwongen ledigheid ver loren gaan. Zoo ergens, dan doet hier de overmacht pijn, die bruikbaar hand en hoofdarbeid meedoogenloos af wijst. En tenslotte de vermaning Zonder oogkleppen door 't leven! Laat ons niet alleen de hcogste eischen stellen aan de vorming van eigen inzicht en oordeel, waar het thans meer dan ooit de moeilijkste en verwikkeldste vraagstukken be treft, doch laat ons bovendien iedere eenzijdigheid afleggen, „zonder oog kleppen door 't leven gaan" en be seffen den gewetensplicht, dat onze voorlichting op zuivere en volledige documentatie beruste Laat men in deze uren doorzicht en ordelijkheid letrachtea bij het tot uiting brengen van wal de be volking te zeggen en (e wenschen heeft niet van wat haar in strijd met de feiten wordt opgedrongen! Met het vertrouwen in die. van burgerzin getuigende medewerking, weet de Overheid haar moeilijke taak verlicht en houdt zij hare schou ders recht onder den zwaren tijd, omdat zij op Gods kracht en steun mag rekenen. En op ons aller medewerking, zouden we er aan toe willen voegen. troffen betreffende de geldelijke ver goeding. f 300 Uit een portcmonnaic gestolen. Te Dongen werd uit de portemon- naie van een chauffeur, die aan het zwemmen was in het Wilhelmina- kanaal, een bedrag van ruim f 300, toebehoorende aan zijn patroon ge stolen. De dader is onbekend. Hittegolf in Amerika. De staten van het Midden-West- n van Noord-Amerika worden op het oogenblik door een hittegolf be zocht, waarbij de temperatuur tot 38 graden Celsius is gestegen. Tengevolge de groote hitte zijn reeds 21 personen overleden, terwijl een bijna even groot aantal bij het zwemmen den dood heeft gevonden. Ook het aantal gevallen van zonnesteek is zeer groot. Vele New-Yorkers brachten den nacht aan het strand of in de parken door. Hoe men in verschillende landen misdadigers ter dood brengt. Telkens wanneer een gruwelijke misdaad het volk in opschudding brengt of wanneer een misdadiger ter dood veroordeeld wordt, komt de kwestie van de afschaffing of in voering der doodstraf v,eer in het middelpunt der belangstelling te staan. In Nederlaud, Portugal, Noor wegen, Zweden en Oostenrijk is de doodstraf afgeschaft. De voltrekking der doodstraf heeft op verschillende manieren plaats in Engeland en Japan door den strop, in Spanje door worging. In Frankrijk gebruikt men de guillotine, terwijl de Staat New-York en enkele andere deele.i der Ver. Staten den electrischen stoel te baat nemen. In Duitschland worden de ter dood veroordeelden onthoofd, beha've in het militair strafrecht, dat fusileeren voorschrijft. Volgens wettelijke grondstellingen geschiedt de terechtstelling in een omsloten ruimte, in tegenstelling b.v, met Frankrijk, waar ze nog in het openbaar plaats heeft. De executie is pas toegestaan, wanneer zij, die gratie kunnen verleenen, uitdrukkelijk hebbea verklaard, dat ze van dit recht geen gebruik willen maken. Deze begenadiging kan ofwel ver leend worden door den ministerraad van het land, welks rechtbank de veroordeeling heeft uitgesproken, ofwel door den rijkspresident, in gevallen, waarin het hoogste ge rechtshof in hoogste instantie ver oordeelde. Op zwangere of geestelijk abnormale personen mag in geen geval de doodstraf worden uitge sproken. Bij de voltrekking van het vonnis moeten tvee leden van het hoogste gerechtshof, een ambtenaar van het O.M., een griffier en een beambte der gevangenis tegenwoordig zijn. Het gemeentebestuur van de plaats, waar de terechtstelling geschiedt, benoemt als dat verlangd wordt, nog twaalf personen, die aanwezig moeten zijn. Een geestelijke en de verdediger mogen er vanzelfsprekend bij zijnen ook aan nog andere personen kan toegang verleend worden. Of de onthoofding door middel van de valbijl, de bijl of het zwaaid geschiedt, hangt af van de gebruiken des lands. In Mecklenburg, Anhalt en Bremen geschiedt ze door 't zwaard, in Pruisen met de bijl. in Hannover, Beieren, Baden en in het Pruische rechtbankdistrict Keulen een gevolg van Franschen invloed door de valbijl. De in acht te nemen formaliteiten zijn eveneens in elk land verschillend geregeld. In Pruisen wordt door het O. M. allereerst een beul aangesteld. Vast aangestelde en gesalarieerde scheiprechters zijn er niet. Van te voren wordt een overeenkomst ge Rykskunselier Von Papen ontzet do Pruisische regee- ring uit haar macht Do Staat van Beleg. Een generaals- dictatuur. Hugcnberg eischt het eri'elyk keizerschap. Van elders. De teerling is geworpen. De reactie in Duitschland heeft den strijd aan gebonden tegen de democratische en republikeinsche paitijen. Rijkskanselier Von Papen heeft zich met mede werking van Von Hindenburg als Rijkscommissaris voor Pruisen opge worpen. Onder het motief, dat de Pruisische regeering zich niet scherp genoeg te weer stelde tegen com munistisch geweld, heeft hij deo Pruisischen minister-president Braua en den minister var. Binnenlandsche Zaken Severing hun congé gegeven en de andere ministers zullen uit solidariteit wel vrijwillig hun ontslag nemen. Een stelletje generaals schijnt de regeeringsfuncties te zullen over nemen. Dr. Brach*, eerste burgemees ter van het Krupp sche Essen zal als gemachtigde van Von Pape met de leiding der Pruisische regeeiiog worden belast. In Berlijn en de provincie Branden burg is de uitvoerende macht over gedragen aan luitenant-generaal vod Rundstedt, die ook bet commando over de Berlijosche politie op zich heeft genomen. De Beiers :he commissaris van politie en de ondercommissarissen, alsmede de commandant van de Beilijnsche schutspolizei zijn tot af treden gedwongen en ze zijn ver vangen, deels door den politie commissaris van Essen, deels door miütai en. De staat van beleg in Berlijn en de provincie Brandenburg is afgekondigd, de pers is in haar vrije meeningsuiting geknot. De reactie steekt driest het hoofd op; de leider der Di i ich-Nationaler, Dr. Hugenberg eischte het herstel van de Hohenzollern op den troon. Onder al deze gebeurtenissen is Berlijn voorlocpig rustig gebleven, traar een geweldig en wanhopig democratisch verzet, dat helaas wel gebroken zal worden door commu nistisch ge^roe', staat straks onge twijfeld te wachten. De verkiezingen van 31 Juli hebbeD volstrekt geen beteekenis meer. Door daden van terreur, van communis tische en van nationalistische zijde, heeft men getracht om den verkie zingsuitslag te „maken," de Nazi's zul en door hun drang op de regeering, waarvan bovengenoemde besluiten het gevolg zijn, in hun opzet zeker slagen. De verkiezingen zijn niet vrij; de propaganda der andere partijen wordt stelselmatig verhinderd en onderdrukt. Kardinaal en bisschoppen van Duitschland hebben in het begin van deze week nog telegrafisch bij Von Hindenburg tegen de geweld metboden van rechtsche en linkscbe radicalen geprotesteerd, alles tevergeefs. Hindenburg luistert nog slechts naar één manVon Papen, gesoufleerd in zijn rol door generaal Von Sleicher en steunende op de volgelingen van Hitier. Het heet, dal op 31 Juli, of kort daarna, de keizer of de kroonprins in hun oude macht zullen worden hersteld.... Alles is in Duitschland mogelijk op het moment. De ex-kroonprins is in de laatste weken, mét enkele broers van hem, twee maal in ons land geweest om met den ex keizer t» confereeren. De Ontwapeningsconferentie gaat spoedig op vacantie, misschien reeds op het einde dezer week. In eeD resolutie zullen enkele zaken worden vastgelegd, waarover men het eens is geworden. Het is nog niet veel. Na 22 September zal de dan af- geloopen vacantie in de bewapening voorloopig voor 4 maanden worden verlengd. Voorts schijnt men het niet over de afschaffing, maar over de totale toegelaten tonnage van tanks te zijn eens geworden en over het verbod van bacteriologische en chemische oorlogvoering. Aan een verbod van bombardementsvliegtuigen" wil men nog niet algemeen... Hopen we maar op betere resultaten in het najaar In Roemenië heeft de Boeren-partij 277 van de 355 zetels veroverd, ofschoon ze slechts 45 pCt. van de stemmen verkreeg. Ia Roemenië ver krijgen partijen, welke véél stemmen verwerven, naar verhouding een aantal zetels als premie toegewezen. De premie bedroeg hier voor de boeren 102 zetels. De uitslag staat intusschen een nationale concentratie in den weg, als door koning Carol gewenscht. De boeren zullen zich alléén sterk genoeg voelen. De partij van den huidigen premier Jorga kreeg zelfs niet één zetel. China heeft een wapenstilstand ge sloten met Tibet. We weten hier nog niet, waarom die twee hun oorlogje voeren. Japansche troepen zijn de Chinee- sche provincie Jehol binnengetrokken, zoodat een nieuw Chineesch-Japansch conflict in wording schijnt. Cholera eischte in de laatste weken 500 slachtoffers in Sjanghai, Tientsin en Nanglting.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 2