Gemengde Berichten Tfiajacft- 4 aaBd%; twee u|9 j Do owlsto inwoner overleden. Zaterdag overleed te Horst de oudste inwoner der gemeente n.l. de heer H. Rambags, die op 18 Juli a.s. zijn 95e verjaardag zou hebben be reikt. Thans zijn de vier oudste personen die samen 362 zomers tellen, de navolgende personen Joosten Engelbert, Herstraat, geb 1840; Schoeber Engelbert, Stationsstraat, geb. 1841; Christiaens Theodor, Oostenrijk, geb. 1842; riksen Willem, Waterstraat, geb, 1842. Een nieuwe parochie. Het was een groote verrassing voor de inwoners van Tienray, toen Zondag vanaf den kansel bekend werd gemaakt, dat het Mgr. Lemmens behaagd heeft, om Tienray tot parochie te verheffen. Reeds vrij spoedig werd aan dezen wensch van Tienray's ingezetenen tegemoet ge- komeu.In October 1927 werd TieDray tot een Rectoraat verheven, thans na ongeveer vijf jaar. werd het een parochie en wel onder denzeifden titel, waaronder ook het Rectoraat bestond, n.l. O. L. Vrouw Troosteres der Bedrukten. Tevens drukken wij den wenscb uit, dat ook Tienray's eersten Rector, Tienray's eersten Pastoor moge worden, zooals het algemeen verlan gen is. 110-jarig bestaan. In de gehouden bestuursvergade ring van de Philharmonie te Venlo is besloten de herdenking van het 110-jarig bestaan der Philharmonie uit te stellen tot begin September a s. Bestonden oorspronkelijk grootsche plannen om dit feest op plechtige wijze te viereD, dooi omstandigheden gedwongen zal deze herdenking thans op meer bescheiden voet plaats hebben. De herdenkingsfeesten te Roermond. Het Herdenkings-Comité heeft zich in zijn laatste vergadering bezig gehouden met de samenstelling van het programma der feesten. Voor zoover dit mogelijk is, zijn de data der diverse onderdeden van het programma bepaald. Het welslagen van de herdenking wordt hoe langer boe meer verzekerd. De tentoonstelling belooft een succes te worden. Een bloemencorso zal worden voorbereid. Binnenkort zal ook de datum be kend gemaakt worden van het bezoek van Prinses Juliana aan Roermond. De staking te Born. Men meldt uit Sittard De stemming onder de stakers is nog steeds onrustig. De marechaus sees arresteerden drie stakers uit Roosteren in verband met het ver drinken in de Maas van een 18 jarigen Belgischen werkwillige. Ze zijn naar het huis van bewaring te Maastricht overgebracht. Naar ooggetuigen mededeeleD zouden de stakers, toen de Belg al zwemmend den overkant trachtte te bereiken. met steenen naar hem ge gooid hebben. Hij zou door een steen zijn geraakt en bewusteloos tengevolge waarvan hij geworden, verdronk. Verdronken. is bij bet baden in de Maas te Wellerlooi ver- de 19-jarige Grote uit De jongeman kon niet Het lijk is nog niet ge- Zondag rivier de dronken Kevelaer. zwemmen, vondrn. De oudste inwoonster van Maastricht overleden. Zondag overleed te Maastricht de weduwe Magnee, die 7 Augustus 105 jaar zou worden. Zij was de oudste inwoonster. overtuiging hoe kan men nu iomand gelooven, die zoo lange beenen had, is niet Mijnheer, een halve wilde. Maar Mijnheer zal op de plaats die eens Harrike Dorrens inge nomen had en zag strak voor zich uit. Toen stond hij op en vroeg om een glas bier. »Wij tappen niet meer," zei M.-iijken, die erg in omvang was toegenomen, ellendig handwerk, Mijnheer, en die brave kinderen wil houden, moet geen herberg beginnen, en wij hebben zes brave kinderen. Daar zijn er al drie dat zijn de oudste, en wit be sloven traden de drie oudste Mo- riaanljes in de kamer, de tweede serie scheen afwezig. Toen de vreemdeling opstond om zich te verwijderen, bracht hem Msijken en Bertus tot aan de deur. Berius, die in respecta belen omvang zijn vrouw niets toegaf, iels wat blijkbaar toonde dat men hel in het land der Mo rianen zoo slecht nog niet had. Bertus wensch te hem goede reis, maar Maijken kon dien Dorrens niet vergeten, en nam van den vreemde afscheid, maar dat zeg ik u, Mijnheer een lummel was hel, en een groote ook, wie gelooft in de vertelselkens van iemand met zoo lange bee nen, als die Isnge Amerikaan,dal moest een lummel zijn! De vreemdeling ging met gebo- Uet drama to Putbroek. Naar wij vernemen zal de zaak tegen de jachtopzieners vader en zoon van den E. door de Roer- mondsche Rechtbank in verband met het drama te Putbroek veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. 15 en 8 jaar nog in de tweede helft voorzitters sn rapporteurs van van Augustus voor het Bossche ^e.e^' da' thans een algemeene Gerechtshof in behandeling komen. De bpide verdachten zijn inmiddels naar het Huis van Bewaring te Den Bosch overgebracht. Ook bij de behandeling door het Gerechtshof zullen de beide verdach ten worden verdedigd door Mr. P. Tripels. De stuking aan de kanaahvorken te Burn. Naar we vernemen is het aantal marechaussee aan de kanaal werken te Born met een 10-tal versterkt zoodat thans aanwezig zijn 18 rijks veldwachters, 36 marechaussee, totaal 54 manschappen. Naar wij vernemen hebben de Weerter arbeiders, die op het werk van de firma van den Breejeu van den Bout werkzaam zijn, Zondag onder elkaar besicten om den werk gever te verzoeken le dat de kosten van het ver voer met de bussen in de toekomst voor rekening van den werkgever zouden zijn; 2e dat de werkgever een schrif telijke veik'atiag zou geven, dat de Weerter arbeiders 3 maacd.n lang aan het werk konden blijven. Wordt van deze beide eischen niets ingewilligd dan zouden zij het werk staken. Maandag schijnt over deze kwes tie onder de Weerter arbeiders verschil van meeDing te zijn ontstaan waarna 5 Weertenaren en 2 Belgen het werk neerlegden. Ernstige vechtpartij te Eindhoven. Zondagavond heeft in de buurt van een paar café's te Stratum- Eindhoven een bloedige steekpartij plaats gehad. Zekere H. werd zoo danig met een mes gestoken dat zijn heele hals opengereten werd. Veider bekwam hij een gapende wonde boven zijn rechter long en een steek in den rug. Het slachtoffer werd van de H. H. Sacramenten der Sterven den voorzien en naar het St. Joseph- ziekeahuis vervoerd. De dader, woonachtig in de Hortensiastraat werd 's nachts van zijn bed gelicht en per celwagen naar het politiebureau overgebracht. Geen salaris over Juni. De ambtenaren der gemeente Eelde hebben tot nu toe hun salarissen over de voiige maand nog niet ont vangen. Het betreft hier een tekort aan kasgeld als gevolg van de moeilijk heden welke men heeft ondervonden bij het afsluiten van een nieuwe leening. Men wacht op goedkeuring van Ged. Staten waarna men zal trachten, de leening zoo spoedig mogelijk geplaatst te krijgen. Van een ongunstigen toestand der gemeentelijke financiën is voorhands geen sprake. Doodelyk ongeluk. Toen Zaterdagmiddag de kersen plukker v. B. onder Doodewaard bezig was in een kersenboomgaard een vogelverschrikker te plaatsen had hij het ongeluk van een vrij groote hoogte te vallen, met het ge volg dat hij spoedig daarna aan de gevolgen overleed. Bcgrooting provincie Limburg. Verschenen is het verslag van het verhandelde in de vier afdeelingen en in de commissie van voorzitters en rapporteurs betreffende de pro vinciale begrooting van inkomsten en uitgaven in Limburg, dienst 1933 en de voor dat jaar te heffen pre vinciale belastingen. De commissie van voorzitters er rapporteurs heeft met waardeering gezien, dat Gedeputeerde Staten de begrooting voor 1933 hebben weten sluitend te maken zonder verhooging van belastingen. Bij eenige leden bestond echter de vrees dat de op brengst der belasting nog ten achter zou blijven bij de reeds verlaagde raming. Algemeen is de commissie van oor- sub- s/dieverlaging nog niet geboden is: toch meent zij dat Gedeputeerde Staten ernstig zullen moeten overwe gen of, indien de financieele toestand in middels niet is verbeterd, het volgende jaar niet tot algemeeDe subsidieverlaging zal moeten worden overgegaan. De commissie van voorzitters en rapporteurs constateert met voldoe ning de maatregelen door de Regee ring tot steun van land-en tuinbouw genomen: zij verzoekt Gedeputeetde Staten ook verder de belangen van den Limburgschen land- en tuinbouw bij de regeering voor te staan. Vliegveld te Eindhoven. Maandag heeft op het vliegveld te Eindhoven het eerste vliegtuig een landing gemaakt. Na een paar uur op het terrein vertoefd te heb ben, is het toestel weer vertrokken, Zooals bekend wordt het vlieg terrein in Augustus officieel ge opend. gen hoofd weg van de Kleine Gracht, en toen over de Markt de Gubbelstraat in en door, waar na hij niet meer werd gezien Op den weg van Maastricht naar Valkenburg rolde eentonigen rus lig een huurrijtuig. Het ging niet gauw, ook niet langzaam, zoo in een stillen draf,.en de koetsier die op den bok troonde, scheen half te, slapen en dan menigmaal zijn »Ha"! en »Hé" met een »allah", alles afwisselend te laten hooren, iets dat bij regelmatig begeleide door op gezette tijden met 'n zweepslag en een uitroep, waarpa de oude gang weer inviel, lot dat van groote energie een »sakker- diu!" bewijs kwam geven en de paarden in een waren galop scho ten, maar slechts voor een oogenblik. Zoo reed men Valkenburg door en voorbij, door de Heek den berg naar Klimmen op en af, om door Kunraad eindelijk Heerlen te bereiken. In het tegenwoordige Hotel Cloot," werd gerust en gepoosd. Maar de reiziger die er in zal had geen rust. »Koetsier, vooruit, eer het heel avond wordt" bad hij. »Het is niet ver meer is niet Mijnheer, vroeg de koetsier aan den hotelhouder. »Waar mot ge zijn?" was de weervraag. Och bij Schaesberg of hierbij," Gevaarlijk spel Maandagnamiddag had een 6jarig meisje te Nuth psaats genomen op het linker-spatbord van een vracht auto. Nadat de auto een dertig meter had gereden, viel het meisje er af en kwam onder de achterwiejen terecht. Het kind was op slag dood. De chauffeur had van het geval niets bemerkt. Beroofd in oen D-trein. Gedurende de reis met den nacht- D-trein van Amsterdam naar Berlijn is de hoofdvertegenwoordiger van een Nederlaudsche firma te Berlija van f 22.000 beroofd. Maandagavond was de bestolene uit Amsterdam vertrokken en Dins dagmorgen om half acht te Berlijn aan het station Friedrichstrasse aan gekomen. Eerst in het hotel bemerkte hij het verlies van zijn portefeuille, waarin zich het geld bevond. Naar hij aan de politie mededeelde, had hij voorbij Bentheim zijn slaap- coupé opgezocht. Hij had de deur achter zich gesloten. De portefeuille zat in een jas, welke hij aan den kapstok had gehangen. Vermoed wordt, dat een internationale trein- dief de portefeuille in den loop van Jen nacht heeft gestolen. Verdronken. Maandagavond is te Eindhoven in het nieuwe kanaal bij de Mispel hoeve verdronken J. R. uit het Dreatsche dorp. De jonge man kon niet zwemmen verdween in de diepte, zonder dat zijn kameraden tijdig hnlp kon den verleenen. Inbraak in een pastorie. Maandagnacht is ingebroken in de pastorie te Meers-Eisloo. Er werd een bedrag van f 200 ontvreemd, Van de daders is geen spoor. Ernstige aanrijding. Maandagmiddag omstreeks 12 uur werd te Roermond in de Broekhin mej R. uit Vlodrop, die per rijwiel uit de richting Swalmen kwam, door een aanhangwagen van een uit dezelfde richtiDg komenden vracht auto uit Kaldenkirchen gegrepen en van haar rijwiel geslingerd. Met een schedelfractuur en een geblesseerden arm werd het slachtoffer naar het St. Laurentius-ziekenhuis vervoerd. De onbewaakte overwegen. Te Hem, bij Enkhuizen, is een vrachtauto, geladen met aardappelen, van de gebroeders Koolhaas uit Hem op den onbewaakten overweg door een trein gegrepen en verpletterd. De beide inzittenden liepen slechts lichte verwondingen, op. De machi nist had signalen gegeven. Auto en inhoud waren niet verzekerd/ Toestuud in het bouwbedrijf- Naar „Het Volk" verneemt, heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, jhr. Ruijs de Beerenbrouck, de besturen der verschillende lande lijke bonden van bouwarbeiders uit- genoodigd tot een bespreking op 12 Juli a.s. over den toestand in het bouwbedrijf. Steun aan de varkenshouderij. De bond van Kaasproducenten te Gouda, welks leden tot de grootste mesters van zware varkens behooren zet in een adres aan de Eerste Kamer zijn zeer ernstige bezwaren uiteen tegen het ontwerp tot steua aan de varkenshouderij. Adr. betoogt o.m,. dat de minister deze zaak veel te eenvoudig heeft gezien, door slechts aandacht te schenken aan den bacon- expoit met de weinig floreerende baconbedrijven, terwijl de varkens- mesterij voor het binnenland en voor andere landen den Engeland een veel grooteren omvang heeft. Adr. verzcekt de Kamer het wets ontwerp in zijn huid.gen vorm niet aan te nemen maar terug te wijzen naar de regeering tot breedere voor bereiding. Nod. U.K. bond van schoeu- winkeliers- en schoenmakers- patroonsver. Zondag begon te Venlo de meene jaarvergadering van den Ned R, K. bond van schoeowinkeliers en schoenmakers-pat roons-ven eoigingen met de opening eener Vaktentoon stelling welke opening officieel door burgemeester Mr. B. Berger werd verricht. Des avonds had in het Concert gebouw een tuinconcert plaats aan geboden door de Kon. Zangvereeni- ging „Venlona" aan de deelnemers van bet congres. Maandagmorgen werden hoofd bestuur en leden van den bond door B. en W. officieel ten stadhuize ontvangen waarna om twaalf uur de twaalfde algemeene jaarvergadering geopend werd, onder leiding van den vlce-voorzitter J. Dankers uit 's Her togenbosch. De Voorzitter der afd. Venlo de heer J. Lokkart sprak woorden van welkom tot de congressisten, waarna een telegram werd gezonden aan Z. H. Exc. Mgr. Lemmens, bisschop van Roermond om dank te betuigen voor de belangstelling door Mgr, voor het congres betoond. Het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd alsook het finan cieel-verslag van den penningmeester, terwijl de begrooting over 1962, onveranderd werd aangenomen. Bij de behandeling der verschil lende voorstellen werd aangedrongen op een onderzoek van Rijkswege naar den schadelijken invloed voor de gezondheid van het dragen van rubberschoenen, het publiek daarop te wijzen en den aanmaak en invoer dezer artikelen te verbieden. De aanwezigen vonden het voor stel te ingrijpend en zouden er zich toe willen beperken aan de autori teiten te verzoeken bij het verstrek ken van schoeisel door de Rijks- of gemeente overheid geen rubber-schoei sel te verstrekken. In de namiddagvergadering, waar o.m. aanwezig was de heer J. A. Koops, voorzitter van den Limburg schen Middenstandsbond hield Mr. Bach directeur van het Cet.tcaal Hanze bureau in het Bisdom Haar lem, eene inleiding over, „Naar organisatie van bet bedrijf op pu- bliekrechtelijken grondslag. Bij de voorstellen kwam de vakopleiding van leerlingen-schoen makers ter sprake in welke aangele genheid het hoofdbestuur de noodi- ge stappen zal doen teneinde tot uniforme regeling te komen wat betreft het verleenen van vakdiplo ma's. Vervolgens werd de vergade ring verdaagd. IJdelheid. Tante Caroline, wat ben je toch ijdel! Bijua altijd als ik korr, sta je voor den spiegel. Caroline IJdel, tante? Ik ijdel. En ik vind me zelf niet half zoo lief als ik eigenlijk ben. Niets achtergelaten. Oude dame (uit een hotel vertrek kend) Portier, ben je nu wel zeker, dat al mijn bagage op het rijtuig geladen is? Mijn groote reismantel... L.. Portier Alles in orde, mevrouw. Ou Je dame: Heb ik dus niets achtergelaten PortierNog geen dubbeltje, me vrouw. en hij noemde de naam van een groo'e en schoone hoeve welbe kend in het land van Heerlen. »Ha! bij Dorren," en hij nam den reiziger in zijn onverholen nieuwsgierigheid op bij Dorrens Dat is een brave flinke man zoo zijn er niet veel en die goede zaken doet, en er goed in zit ook, dat verzeker ik u »Hoe ver nog, Mijnheer." »In een uur kunt ge er zijn, bet best koetsier, rijdt ge over »de Scheidt" recht toe tot in hel bosch dan bij »Bos" rechts af door »de Scheidt" af en aan Engweide het veld in, dan komt gij er van zelf. «Instappen Mijnheer. (Wordt vervolgd.) Met maii en muis. DameOp mijn reis naar Noorwegen sloeg de bliksem in ons schip en het verging met man en muis. Heer Neem me niet kwalijk maar dat kan ik slecht gelooven, als ik u aanzie. DameOch kom, u ziet mij toch niet voor 'n man aan? En een muis ben ik nog veel minder. Verstandig. Dat is verstandig, zei den dokter tot zijn assistent. Wat, dokter Wel, ik zet daar m'n handtee- kening op de plaats waar ik de doodsoorzaak in moet vullen Overschatten, Wie u overschat, verwacht we- derkeerig van u.... hetzelfde. Op de meeting. Jullie bent allen werkers.... Hoera En omdat je werkers bent.,.. Hoera Moet je werken. Gooit hem er uit! Er uit! DE SCHULD EENKR MOEDER Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiiing- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.530.000 eieren. Groote eieren van f 2.65 tot f 3.70 Kleine eieren van f 2.40 tot f 2.60 Eendeneieren van f 2.20 tot f 2.70 Ganseieren van f tot f ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 6.300.000 eieren. Groote eieren van f 2.85 tot f 3.50 Kleine eieren van f 2.30 tot f 2.80 Eendeneieren van f 2.— tot 2,50 Over den invloed der ouders op de kinderen is reeds veel gezegd. Men kau dien invloed mooi waar nemen men treft n.l. in alle plaatsen families aan, die allen een gelijke degelijkheid, een gelijke geest van christendom bezitten. Moge er eens een zwart schaap tusschen loopen, in het algemeen kan men zeggen „die Pietersen b.v. zijn degelijke lui Hce komt dat 1 De menseden, die dit hebben be werkt, en hiervan de oorzaak zijn, liggen wellicht al honderd jaar in het graf. Het is een vader en een moeder geweest, die zelf diep chiis telijk, solied, geloovig waren, en met ernst en verantwoordelijkheid de kinderen hebben cpgevoed. Niet alleen vrome gewoonten en het prevelen van gebeden, maar diep geloof en een flink karakter hebben ze de kinderen gegeven en dit is overgeleverd is familiebezit ge worden. Ouders werken niet voor één menschenleven, maar werken voor geslachten ten goede maar ook ten kwade. Hiervan het volgende staaltje, dat te vinden is op de tentoonstelling „Moeder en Kind" te Amsterdam. In New-York werd n 1740 geboren Ada Jukes, drinkster en zwerfster, Thans leeft haar nageslacht in den zesden graad, terwiji in totaal 709 nakomelingen zijn geteld. Onder die 709 waren 7 moordenaars, 181 pcostituées, 46 misdadigers, 172 bedelaars en 100 buitenechtelijk ge boren. Deze kosten aan de stad New- York ruim f 3.000.000 aaa leven in gevangenis en ondersteuning. Het is vreeselijk, wat uit het ver zuim van een moeder kan komen. Ge ziet het in meer of minder mate alle dagen. Wat groeit uit de kinderen wier moeder zich zedeloos gedraag': Of drinkt 1 Zijn er niet in iedere stad ramilie's die hei armbestuur schatten kosten, en die van geslacht op geslacht op hetzelfde laag niveau blijven, omdat geen flinke moeders zijn, oppas sende huisvrouwen, vlijtig, stemmig, geloovig. Het is opvallend, hoe fijngevoelig het werk der opvoeding is en ieder veiZuim zich wreekt. Vele ouders, die meenen voor het houtje te zijn en voorbeelden van degelijkheid, begaan dikwijis grove fouten, die ze in hun zelfgenoeg zaam^ id niet zien. Later komen ze te staan voor ontgoochelingen bij hun kinderen ze waren niet een voudig, hun geloof was niet diep genoeg, ze waren te wereldsch, ze zochten bet altijd hoogerop. En dat wreekt zich. Wanneer een vader en een moeder doordrongen zijn van het goed en het kwaad, dat ze kunnen verrichten, dan bidden zij iederen dag met aan drang om toch niet te falen. Weet ge... dat verwelkende bloamen, vooral rozen, soms nog opfrisschen, door de bloemen in warm water te zetten tot 1/3 van de stelen, ze in dat water koud te laten worden, dan 2 c.M. van den steel af te snijden en in koud water te zetten. dat ge oude sponsen niet zoo spoedig behoeft af te danken, haak van geel katoen "een netje, liefst in 2 helften, stop de stukken spons er in. naai de netjes aan elkaar vast en ge hebt een goede werkspons, dat een lepel verwarmde honing een uitstekend huismiddel is tegen heeschheid, hoest, catarrh en andere bronchiale aandoeningen. dat het voor ruwe, roode handen zoo goed is ze onder te dompelen iu water waar chloorkalk in is op gelost daarna goed afspoelen en inwrijven met vaseline. dat ge Indisch koperwerk het beste kunt reinigen door iawrijving met citroen en zand, daarna opwrij ven met een prop krantenpapier en ten laatste met een drogen doek. dat ge met glycerine bijna alle vlekken kunt laten verdwijnen. Laat 'n paar druppels op de stof vallen en wasch de vlek daarna in koud water uit. Wijkt de vlek niet ver warm dan de glycerine even door het fleschje even in warm water te zetten. Noodweer in Silezië. In de laatste dagen werd Ober- Lausitz en Neder-Silezië door hevige onweders, gepaard aan sterken regen val en hagel, geteisterd, waardoor ernstige schade werd toegebracht aan den oogst. Verscheidene huizen werden door j Zeppe( den bliksem getroffen en brandden jte bej geheel af, terwijl ook enkele menschen bouwac machine grond Op so, zaden andere De radea door den bliksem wer Jen gedood. Door den geweldigen regenval is de Neisse buiten haar oevers ge lreden en heeft groote graanvelden overstroomd. Weg verlichting met it at riu inlicht. Onder groote belangstelling is Vrijdagavond laar, de lange zomer avond dwong tot een vergevorderd uur, de nieuwe wegverlichtiog in ge bruik genomen op het wegvak Beek -Lutterade met de nieuwe Philips natriumlampen. Een uitgelezen gezelschap had zich in het raadhuis der gemeente Geleen verzameld. De Commissarissen der Koningin in de provincies Limburg en Noord-Brabant, oud-minister Koning en Mr. Dr. Schönfeld als vertegenwoordigers van den Minister van Waterstaat, hoofdingenieur Van Hamel als vertegenwoordiger van den Minister van Arbeid, meerdere hoogleeraren uit Delft, burgemeesters en wethouders van de gemeenten Beek, Maastricht, Geleen, Heerlen, Sittaid ea Venlo, de voorzitter van de K.N.A.C., van de B.B.N, en van de V.V.V., verder autoriteiten op het gebied van het eleciriciteit en wegen aanleg, economie en techniek enz.. Om half 11 opende burgemeester Damen de bijeenkomst met een welkomstrede, waarin hij vooral den economischen kant van de nieuwe vinding bekeek. De Commissaris van de Koningin in de provincie Limburg wees er daarna op dat een groot deel der ongevallen, blijkens de statistieken veroorzaakt worden door slechte verlichting. Hij bracht hulde aan Dr. Philips en zijn staf van geleerden die hier weer zulk een gcooten voor uitgang hebben gebracht. Hierna voerde Prof. Dr. Holst, directeur de: Philips laboratoria het woord, die op het karakteristieke verschil wees tusschen de nieuwe lichtbron en de normale gloeilamp. De nieuwe lichtbron maakt gebruik van eeD electrische ontlading ir natriumdamp, waarbij eveneens licht- uitstraling optreedt. Op deze wijze wordt per toegevoerde hoeveelheid energie een veel hooger nuttig effect bereikt. Deze nieuwe lamp echter geeft een kleurig licht, waardoor helderheids- verschillen veel scherper naar voren treden. Dit is zeide Prof. Holst - juist van groot belang voor de verlichting van wegen, terreinen, emplacementen enz. Men verwacht de mogelijkheid om zonder abnor male kosten met deze lamp de wegen zoo te kunnen verlichten, dat auto' alleen met haar stadslampen volkomen veilig zullen kunnen rijden. Tenslotte sprak Prof. Gelissen, directeur der siroomverkoop Maat schappij uitvoerig over de voor- deelen van de lamp. Om half twaalf werd in auto's naar het proefvlak gereden, waar bleek dat van het nieuwe licht niet te veel was gezegd. Als wegver- lichting voldeed hec prachtig en de auto's konden met gedoofde kop lichten er sneller bij vooruitkomen dan met brandende koplichten bij een gewone zelfs zeer goede elee trisrhe draadverlichting. Hierna werd doorgereden naar Beek. Te Beek was een deel van het dorp voorzien van gevelverlich ting. De belangstelling was buiten gewoon groot. In het Parkhotel ontviog burgemeester Janssen de gasten met een welkorastrede. Het Wilhelmus en het Limburgsche Volks lied werden gezongen. De ververschingen werden rond gedeeld. Onder groote belangstelling hield daarna Dr. C, F. Philips een rede, waarin hij zijn vast vertrouwen uitte in de toekomst der nieuwe uitvinding en aan zijn staf van be kwame medewerkers hulde bracht. Verder spraken nog hoofdingenieur Koning en Mr. dr. van der Rijcke- vorsel als voorzitter van de Ntderl. Wegencommissie. De bijeenkomst duurde daarna voort in de meest genoeglijke stemming tot ver in den nacht. Een zaaier ging uit... Een hectare per minuut. Een der allernieuwste snufjes op andbouwgebied in Sovjet Rusland s het zaaien uit een vliegmachine. Er zijn reeds proeven genomen (in Noord Kaukasië). Volgens de bolsje wistische mededeelingen zijn de proefnemingen een succes geweest. Een vliegmachine zou een hectare in een minuut bezaaien. Volgens de sovjet-statistici hebben rijstvelden, op deze wijze bezaaid, een veel hoogeren oogst gegeven dan ver wacht werd. Hoe groot de opbrengst per hectare was, vertellen zij echter niet. Dit jaar zullen 7000 hectaren rijstvelden per vliegmachine bezaaid worden. Volgens de officieele berekeningen zal het zaaien met vliegmachines door aanzienlijke besparing aan tijd twee oogsten per jaar per rijstveld kunnen opleveren. Naast dit optimis me der sovjet-statistici staan echter andere mededeelingen, die de zaak in eenigszins ander licht stellen. Uit de opgaven in de statistische tabellen blijkt n.l., dat het zaaien per vlieg-1 dien i thans i voorjaai millioeo en ei worden tabellen heid zijn. Veel onbego knapen ordent« Een een schijn i bengelt heeft verklaie eiken d Och wannej meente goedsd flikken uit het Menijj hoog niets an dat nieuw Wijst deren j| reeds sching.fc eigen 1^ 'Vers' kracht en goei die mtfe aangeletf En cj felijk, i eu is dig waaraatjj: Ivi Zgo(\ zegde De «i de jeugfci vader ;|p achtig in gen vaal even hij zijns lie schen j Welti natuurlijs naboots» Zorgt] nooit krijgen a ziet, 155 A drank, i 122 nij 30 62 mijk 94 niijk 27 mlijl Noul 'n Ba En vl jaaijej koekjesgk Mogsni Natufc. Maatjie Infusen leven nte versaaitsgi Daarta meer tee drinken®- Een *ei maand woning, o vormei» blijvend En rijk de kat door ONS JR Een k een heelmi met zijl1» twee ui|t offer ees nader tipei dit te zijne re;: andetefik „lang" r Aller® c iddellfel dezer kpfi' 'n Ht diner, gelrou1 schillf verwa: oogenl heer ligb# e< ben I l -Ik K elk-.0" toch nij w tieke al'

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6