iJAirOMft ivomimf Weekblad voor VENRAY, HORST en Omstreken. i; MANUFACTUREN YQOBDEELIGST/ Dit nummer bestaat uit TWEE bladen. De steun aan de boeren. Algem. weekoverzicht Ons Weekpraatje. Provinciaal Nieuws Zaterdag 9 Juli !932 Drie en vijftigste Jaargang No. 28 MANUFACTU5&N BLIJKEN TOCH HET EEL EN MAAS BLIJKEN TOCH HET PRIJS DER ADVERTENTIEN1—8 regels CO cent, elke regel meer 7' ct. bij abonnement lagere tarieven. Uitgave van FIRMA VAN DEN MUNCKHOF VENRAY Telefoon 51 GIRO 150652 ABONNEMENTSPRIJS p. kwartaal voor Venray 65 ct., per post 75 cent voor het buitenland f 1.05 bij vooruitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 cent O. L. Vrouw Behoudenis der Kranken, Oostrum. Het heeft er een tijdje somber uitgezien voor de Boerenze kregen hun arbeid niet meer betaald en teerden hun spaarpot in. Dat zag er leelijk uit, voor iedereen, want op de welvaart van den grooten boeren stand is ook het bestaan van vele duizenden neringdoenden en van een leger arbeiders gebouwd. De boeren meenden, dat de regeering geen oog bad voor hun nood en ze werden baloorig. Hun protesten klonken op, luider en luider, eindelijk hoonend soms, tenslotte uitdagend. Thans echter is het stil geworden aan het boeren-front. Iemand, die in nood zit, begrijpt niet gemakkelijk, hoe moeilijk het soms voor een ander is om hem afdoende te helpen. De regeering was ongetwijfeld wel actief, maar aan het vraagstuk van den steun aan de boeren waren vele neven- belangen, o.a. die van de consumen ten, verbonden. De zaken moesten goed worden voorbereid en geregeld Eerst kwam de Tarwewet. De boeren vonden het een ingewikkelde ge schiedenis en velen stonden aanstonds klaar met hun oordeel, dat de boer er geen cent mee gebaat was. Er was zelfs oppositie van de belang hebbenden tegen die wet. De protesten zijn intusschen ver stomd de wet werkt en de akker bouwer profiteert er van In welke mate, ^erd dezer dagen inde Nieuwe Langedijker C rt. voorgerekend door een deskundige, die er motieven uit distilleerde voor meerderen steun aan de West-Friesche tuinbouwers. Dit jaar, zoo schreef bij, mag als norm worden aangenomen, dat op akkerbedrijven ter grootte van 50 H.A., circa 15 H.A. tarwe is gezaaid. Het gewas staat er zeer goed voor. In totaal staat ruim 100 0G0 H.A. tarwe in ons goede land te velde, tegen 53.000 H.A. in 1931. Hieruit blijkt wel van welke be- teekenis de steun van de Tarwe wet is. Vergeleken met het vorige jaar verdubbelde de oppervlakte, welke met tarwe werd bezaaid Een akkerbouwbedrijf, als geDoemd oogst in doorsnee op die 15 H.A. 15 maal 3000 K.G., is 45.000 K.G. De wereld-marktprijs van tc,rwe is circa f 6.— per 100 K.G., de boer ontvangt echter f 12. dank zij voornoemde wet. Dus wordt het bedrijf gesteund met een netto-bedrag van 450 maal f 6.— is f 2700. een zeker niet te versmaden som. De tarwe-wet is door verschillende andere crisis-steunmaatregelen ge volgd. Omtrent de werking van deze nog een tweede voorbeeld. Een veehouder met een bedrijf van 25 stuks melkvee. In deze maand treedt de zuivelwet in werking en als gevolg daarvan zal de veehouder de opbrengst van zijn melk gelukkig ongeveer verdubbeld zien de toe standen werden voor onze vee houders onhoudbaar. De opbrengst per liter melk wordt dan van 3 ceDt tot circa 6 cent op gevoerd. Neem een niet te hoog gemiddelde, n.l. 3000 L. per lactatie- periode per koe, dan bedraagt de netto-steun heel wat, n.l. per 25 stuks 25 maal f 90 is f 2250. Deze bedrijven zullen wijders nog meerderen steun ontvangen, wijl als nevenbedrijf aan varkensfokkerij en mesterij wordt gedaan. Stellen we een productie van 40 vette varkens per jaar, varkens van 200 pond, en de steun slechts 8 cent per pond, dan beteekent dat op dergelijke bedrijven 8000 maal 8 cent is t 640. In ons land komen veel gemengde bedrijven voor, waar dus geprofiteerd wordt én van tarwe-, én van zuivel- én van de varkenswet. Men ziet, dat de regeering heel wat voor den steun aan het platte land heeft gedaan. Wie de boven staande cijfers leest, concludeerd echter vooral Diet, dat de boeren met de genoemde sommen in hun levensonderhoud worden gesteund. De boeren werkten met groote ver liezen, tot welker dekking in de allereerste plaats de steun is georgani seerd, dus opdat het bedrijf gaande kan worden gehouden en daarin nog iets zal kunnen wcrien verdiend. Zóó moet men de zaken beschou wen, alvorens men concludeert, dat men in andere bedrijven als gelijk- berechte Nedeilanders steun tot gelijke bedragen zou mogen verlangen. Een regeering is geen moedertje-pappot. Ze kan noch boeren, noch tuin ders, noch arbeiders verder helpen dan tot zóóverre» dat ze in deze crisisomstandigheden den mond nog éven boven wa'er kunnen houden. Om dat te bereiken, daartoe zal uit den aard der zaak voor de eene bedrijfsgroep méér steun benoodigd zijn, dan voor de andere. Na de crisis aaan de R K. Staats partij opnieuw aan den opbouw beginneD, zoo kondigde Mr. Goseling aan bij gelegenheid van het gouden jubileum van de Friesche Bond van R.K. Kiesvereenigingen. Na de crisis, maar wanneer zal dat zijn Niemand weet het. Dit is zeker, dat ook met 't oog op de enorme uitgaven, die in ons land de crisis eischt, een spoedig intreden van betere tijden gewenscht is. Laten we eens een paar cijfers noemen. Aan landbouw en veeteelt be draagt nu de steun, alles bijeenge nomen, weldra 200 millioen per jaar. De zorg voor de werkloozen' kost 150 millioen, terwijl daar nog een 150 miliioen bij komt voor armen zorg, alles per jaar. De Staat vordert nog een som van 700 millioen en de gemeenten en andere publieke lichamen eischen nog een paar honderd millioen. Dat alles moet gehaald worden uit een volksinkomen, dat na de daling wellicht nog een 2500 millioen be draagt. Is dat vol te houden Is het wonder, dat op de ver gadering van de Vereeniging van Ned. Gemeenten -waar mannen van de practijk aan het woord zijn de vrees werd uitgesproken, dat wat thans door het Rijk gedaan wordt inzake steunverleening aan werkloozen, niet is vol te houden, ook omdat de belastingen reeds veel te zwaar drukken en deze niet meer opgebracht kunnen worden Onder deze omstandigheden is het wel treurig, dat het volk van niet verantwoordelijke zijde zoo een zijdig en op vaak misleidende wijze wordt voorgelicht. We kunnen het eigenlijk niet eens voorlichting noe men, wanneer het volk de straat wordt opgestuurd, om opgehitst te worden met eischen als: het geld moet gehaald worden, waar het zit door een heffing op het kapitaal e.d. Hoede voorlichting. Het is dan ook een goede ge dachte, dat de Regeering zelf het volk eenc voor de microfoon gaat voorlichten over haar crisis-beleid. Critiek behoeven we met te schu wen, maar ze moet waar en eerlijk zijn en in zich de bouwstoffen be vatten voor het betere. Man en vrouw samen in bezoldigde functies. Zoo onderschrijven wij gaarne de critiek, welke op de regeering ge oefend wordt met betrekking tot den ergerlijken wantoestand inzake het in functie zijn van de gehuwde ambtenares naast haar echtgenoot. Is het geen puur onrecht, geen wantoestand, dat beide echtgenooten flink bezoldigde functies bekleeden aan een departement of bij het on derwijs? Wij kennen gevallen, dat man en vrouw samen bij 't onder wijs werkzaam zijn, terwijl honder den leerkrachten met geen mogelijk heid kans zieD, om een betrekking te krijgen. Afgezien nog van de moreele redenen moest de Overheid alleen reeds ter wille van de werk- looze krachten een einde maken aan dien wantoestand. Wij noemden het in dit verband al meermalen een eisch van billijk heid en rechtvaardigheid, dat alle gehuwde vrouwen, die geen kost winner zijn, uit den dienst der Overheid werden ontslagen, zeker, alvorens men de hand uitsteekt naar gehuwde en ook ongehuwde mannen. Wanneer zal dit euvel eens ferm worden aangepakt? Laat dit ten minste een goede vrucht zijn van de crisis, dat zij aan dezen wantoestand een einde maakt. „Miss Holland" Waar we ook een einde aan moesten kunnen maken? Aan die misselijkheid met die „Missen" Hol land Wij meenen, dat het weekblad „Het Leven" er mee begonnen is. om jaarlijks een zoogenaamde „schoonheidskoningin" te laten kie zen, die dan op de internationale keuring mee kan doen om den titel van wereldkampioen in schoonheid. Gelijk op centrale punten in het land op gezette tijden een hengsten en stieren- en koeienkeuring plaats heeft voor het stamboek, zoo laten ook Hollandsche meisjes zich door een jury punten toekennen op exte rieur Ja, op het uiterlijk, dat is 't 'm juist en dat teekent het verval onzer huidige beschaving; dat de groote prijs is voor de koningin van de uiterlijke schoonheid, dat voor haar het halve land in bewondering komt, evenals voor zwarte konin ginnen van den dans, die duizenden per week verdienen, terwijl ergens in een nederig hutje een ijverige moeder zich dag en nacht uitslooft, om haar talrijk kroost netjes op te voeden, op te voeden voor den hemel. Komt haar niet eerder een eeretitel toe dan die schoone. holle vaten, die zoo arm zijn aan al wat op edele eigenschappen lijkt En to~h schrijven deftige bladen over die „Miss Holland" en zelfs in een katholiek dagblad vonden we het bericht van de verkiezing van die Miss zonder eenig commentaar, zonder eenige afkeuring van dat misselijke gedoe. Ja, ja, met die „Miss-Holland"- vertooning moet het met een deel van Holland wel danig „mis" zijn —o Andere' roem. Gelukkig teren we niet op den roem van dergelijke „sterren". Wij hebben andere lichtpunten, die ons met hoop en trots vervullen. Onze katholieke jeugdbeweging, die welig tiert, het velerwege opbloeiend innig godsdienstig leven, onze kruistocht van helpende liefde en ni?t te ver geten onzen eucharistischen kruis tocht. Mgr. Heijlen, voorzitter van het comité voor de internationale eucha ristische Congressen, heeft te Dublin bii zijn bezoek aan de Nederland- sche afdeeling. o.m. het volgende gezegd „Uw congres ia Amsterdam is een voorbeeld geweest, niet alleen voor Nederland, maar voor alle andere landen en steeds zal ik, als ik io vreemde landen kom met lof blijven spreken over wat Amsterdam in die dagen voor mij geweest isik ben er van teruggekomen met de innige overtuiging, dat het Katholieke geloof het Katholieke gevoel in Amsterdam grootsch is. Ik heb op dit Congres ook al andere afdeelingen bezocht, maar ik geloof wel te mogen zeggen, dat de Nederlandsche de belangrijk ste is van alle twintig die hier zijn vertegenwoordigd, Ik hoop dat er ooit nog eens in Nederland een Eucharistisch congres zei worden gehouden en dat ik daar dan bij tegenwoordig zal mogen zija ik ben overtuigd, dat het dan nog grootscher zal zijn en nog meer zal bijdragen tot de verheerlijking van de Heilige Eucharistie". Een werknemer behoeft waarlijk niet terug te verlangen naar de toe standen van „vroeger". We ideali- seeren de feiten uit het verleden te veel. Het is wel gemakkelijk om te beweren, dat de menschen er toen toch ook maar kwamen en dat er toen zelfs meer tevredenheid was dan nu, maar we mogen niet ver geten, dat de menschen in die dagen veelal ook niet beter wisten, dan dat het zoo moest en niet anders kon men was tevreden uit berusting. Zeker, alles was 30 40 jaar ge leden goedkoop, maar zelfs dat in oogenschouw genomen, waren de loonen toch laag, veel te laag. Toen kon een arbeider voor een gulden of een daalder nog een woniDg krijgen, maar die woningen heeten we tegenwoordig stallen of varkens hokken. De menschen hadden vroe ger niet zooveel behoeften als tegen woordig ze waren meer thuis en trokken niet van stad tot dorp of omgekeerd. Ook toegegeven, maar ze hadden dikwijls niet eens schoenen om te trekken ze droegen meeren- deels klompen, hun Zondagsche klompen waren hun door-de-week- sche klompen, voor de gelegenheid wit geschuurd. Of hun patroons dan uitbuiters waren NeeD, meestentijds niet. De patroons hadden het als we wat groot-werkgevers uitschakelen materieel meestentijds bijna even slecht als de werknemers Baas en knecht werkten zoolang het dag was en dikwijls tot een stuk in den nacht En ze verdienden geen van beiden veel. Maar wat vroeger beier was dan tegenwoordig, dat was de onderlinge verhouding van den knecht tot den patroon en omgekeerd. Er was toen nog liefde voor het vak, lust in het werk en die deugden vereenigden beiden. Een knecht was niet iemand, wien men Zaterdags zijn loon gaf en daarmee uit. De knecht was een lid van het gezin en als de knechl ge trouwd was, dan was het gezin van dien man den patroon en diens familie volstrekt niet onverschillig. Zeg nu niet rauw, dat de knecht zoo nu en dan wat kreeg toebedeeld om hem zoet te houden, of dat het een brokje was uit hetgeen hem werd tekort gedaan. Die bedoeling was den patroon volstrekt vreemd hij had het vack niet zooveel beter dan zijn knecht. Bij ons thuis hadden ze óók een zaakje en een paar knechts. We herinneren ons nog wel, hoe lang de knechts en vader werkten, maar we durven dat nu niet meer zeggen. Het was wel héél lang... En we weten óók nog wel iets van de loonen, och, vader is ook niet rijk geworden. We herinneren ons voorts, hoe de knechts dikwijls trotsch waren op het werk, dat ze gemaakt hadden, na het onder vaders leiding te heb ben geleerd. En we weten nog, hoe vader trotsch was op zijn knechts... Zaterdagsavonds was de arbeid dik wijls pas om 12 uuc afgeloopen. Soms later... Maar heel dikwijls en dat hoefden ze toch heusch niet waren de knechts er Zondags wéér. Dan kwamen ze uit de kerk een kopje koffie drinken en een sigaartje rooken en een praatje maken met den mééster... Een van die knechts is later in het stadje, waar we vandaan komen, voorzitter geworden van deS.D.AP. in de dagen nog, dat die partij heel erg revolutionnair was. Maar als we hem tegenkwamen, dan kregen we altijd nog een poot van hem cn we gelooveD, dat hij zijn eerste revolutie kogel zou hebben afgevuurd op dengene, die zijn ouden baas eeD haar had durven krenken. Zóó waren er véél bazen en véél knechten. Elke knecht wist het ook precies, hoeveel jaren en hoeveel maanden hij bij zijn baas was geweest. Dat was zijn arbeiderstrots. Is het waar, zoo vroeg het kamer lid Duys dezer dagen aan den minister, dat onlaogs aan den sta tionschef te Hoorn, nadat hij 49 jaar en 11 maanden bij de Ned. Spoor wegen in dienst is geweest, slechts één maand dus, voor hij zijn gouden jubileum zou vieren, ontslag werd verleend Is het waar. dat ook aan de verzoeken van ingezetenen van Hoorn om hem die eene maand nog te laten uitdienen, geen gevolg is gegeven Ja I antwoordde de minister, dat is waar. De directie van de Spoor wegen, aldus verder de minister, achtte het niet vereecigbaar met de thans bij het spoorwegbebeer gebo den uiterste soberheid, om, met het uitsluitend doel hen een jubileum te laten vieren, personen in dienst te houden, die... gemist kunnen worden. Met den arbeidstrots van oude werkers heeft een modern bedrijf niets te maken. Het persoonlijk element in deu arbeid heeft geen waarde. Op de herinnering aan zoo'n gouden jubileum zou een oude zwoeger zijn levensavond kunnen vullen. De Spoorwegdirectie heeft er geen boodschap aan. Een machine welke te oud is geworden, laat men niet langer loopen, geen maand, geen dag. Dat is niet economisch. Als vader dat vroeger nog eens had mogen beleven, dar een knecht op den kop af 50 jaar bij hem in betrekking was. Meester en knecht zouden beiden even trotsch zijn geweest. *a, zóó was het vroeger óók, naast een boel nare dingen. Nu moeten we het nog even over een heel ander onderwerp hebben. Van de week is Miss Holland weer aangewezen en de trotsche vader is aanstonds met zijn spruit naar het buitenland getrokken om deze ook aan vreemde jury's te vertoonen. Het was we weten het zeker de eigen vader en niet een valsche vader. Misschien vindt de lezer het vreemd, dat we daarop zoo den nadruk leggen, maar het komt inderdaad veelvuldig voor, dat menschen zich een vreemd kind, als ze dat knap vindeo, eenvoudig toe eigenen en dan tegenover een be wonderende schare prat gaan op hun (valsche) vaderschap. Oos zelf is het dit jaar al drie maal gepasseerd, dat vreemde men schen met een onzer kinderen er op uit trokken om hun valsch vader schap te laten bewonderen. Men zal begrijpen, dat het hier geesteskinde ren betreft, wat de aard van het misdrijf slechts gradueel doet ver- schillen. Onlangs vonden we een onzer geesterkinderen terug in De Telegraaf waar vermeld stond, dat het (ge stolen) wicht van de hand was van den bekenden deskundigen heer X. we zullen nu maar geen namen meer noemen en geknipt uit het vakblad Zus en Zoo, We zochten het geval uit en toen bleek, dat de deskundige heer X. ons artikel een voudig gegapt had en het onder zijn eigen naam in het bedoelde vakblad had gepubliceerd, waaruit het weer door De Telegraaf was overgeno men. De uitgever an het vakblad bood ons excuses aan en beloofde, dat het geval z'ch niet meer zou herhalen. Voor ons was de zaak daarmee uit. Patronaatscomniissie, Op de Jaarvergadering der Patro naatscommissie, deze week gehouden, zijn enkele besluiten genomen, die openbaar kunnen worden gemaakt. Er heeft zich een comité gevormd tot het werven van advertenties op reclameborden langs het Sportterrein. Inwoners van Venray kunnen alsnog terecht tegen iager tarief dan vreemden In beginsel is besloten om een strook gronds van het Sportterrein (langs den muur) in te richten tot eene, gedeeltelijk overdekte, speel- gelegenheid voor jonge kinderen. E zal dan gezocht worden naar een bekwaam persoon om toezicht te houden. Het besluit is genomen met het oog op gevaren van auto's en op zedelijke gevaren (die de kinderen bedreigen in de bosschen enz.) Toe gang tegen zeer geringe vergoeding, zulks in het bizonder voor kioderen van groote gezinnen. Het Patronaat met ziju onguostigen geldelijken toe stand kan de onkosten onmogelijk dragen. De Patronaatscommissie heeft nu het eerste woord gesproken er wordt gewacht op het tweede woord van personen (of instellingen) die het plan genegen zijn. De Patrcnaatscommissie zal over gaan tot het doen bekeuren van personen die zonder recht op het Sportterrein vertoeven. De Commissie heeft nier haar redenen voor. Dit is niet precies bedoeld tegen iedereen, doch voornamelijk tegen personen die gemakkelijk lid kunnen worden van Patronaat, Jongelingen vcreeni- ging, Goudpluvier, met de daaraan verbonden godsdienstige enz. af deelingen. Besproken werd de wenschelijk- heid dat iemand, die over eenig geld beschikt, op het Sportterrein een huis bouwde (café en winkel) en de zorg voor het terrein op zich nam alles tegen aannemelijke voorwaarden. In overweging weid genomen de bizonder gunstige offerte eener jonge firma (gedaan deels wegens relatie met het Patronaat, deels uit een oog punt van reclame) om in het Gebouw een centrale verwarming aan te brengen. Het Patronaatswezen, dat overal in den lande begon te ver ouderen, heeft nieuwe wegen gezocht en beleeft thans een tijdperk van nieuwen bloei. Hiertoe behooren nogal vele bijeenkomsten van jeugd en jongelingschap. Het is ook van groot belang voor vereenigingen om gebruik te kunnen maken van een aangenaam en gelijkmatig verwarmde zaal. Maar ook hieraan kan niet ge dacht worden voordat het geld is bijeengebracht. Zeer zeker zullen vereenigingen een ietwat hooger zaalhuur willen betalen maar dit is niet voldoende. Er wordt dan nog eens met veel Dadruk gewezen op de rentelooze obligaties van éénhonderd gulden. Het geld is veilig en men doet een goed werk. Het Hoofdbestuur der Patronaten in Nederland verlangt, dat de leden der groepen de voorgeschreven uni form hebben. Dit zijn mooie frissche pakjes, die zij wel niet altijd behoeven te dragen, doch wel altijd kunnen dragen. Ze zijn goedkoop. De Commissie voelt er evenwel niet veel voor, als de uniform niet kan geleverd worden door middel van Venraysche winkeliers. Hier zal naar worden gestreefd. Vervolgens is besloten om leden van het Patronaat enz. die niet aan de billijke verlangens van de Patro naatscommissie gelieven te voldoen, vau de lijst te schrappen. Andere behandelde zaken zullen per circulaire of op een z.g. Ouders- avond worden bekend gemaakt. Zooals men ziet, is de vergadering er eene geweest die er wezen mag. Het een en ander wordt ten sterkste aanbevolen in de sympathie van allen die, afkeerig van kleingeestig heid en kankerzucht. royaal wenschen mee te werken aan de giootsche taak van het Jeugdwerk, die de Bisschop pen met zoo veel energie hebben op zich genomen. VENRAY. 9 Juli 1932. Kosteluozo koepokinenting. Burgemeester en Wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat in een lokaal der scholen aan eenieder, die zich daartoe aanmeldt, gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze inenting en herinenting DoTp. Woensdag 13 Juli a.s. 2 uur namiddag (Jongensschool); Oostrum. Donderdag 14 Juli a.s. 4 uur namiddag; Oirlo, Donderdag 14 Juli a.s. half vijf namiddag; Castenray, Donderdag 14 Juli as. 5 uur namiddag; Veulen, Donderdag 14 Juli a.s. half zes namiddag; Leunen (Jongensschool) Donderdag 14 Ju'i a s. 6 uur namiddag; Ysselsteyn, Vrijdag 15 Juli a.s. 4 uur namiddag; Heijde. Vrijdag 15 Juli a.s. half vijf namiddag; Merselo, Vrijdag 15 Juli a.s. 5 uur namiddag. Belanghebbenden moeten Ie. medebrengen het trouwboek je, waar in de te enten pitsen n staan aangeteekend; 2e. op denzelfden dag en hetzelf de uur in de week na de ineotlng dus voor het Dorp op Woensdag 20 Juli, voor Oosirum, Oirlo, Cas tenray. Veulen en Leunen op Don derdag 21 Juli a.s. en voor Yssel steyn, Heijde en Merselo op Vrijdag 22 Juli a.s terugkomen in dezelfde school, om het verloop der inendng te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat die inen ting met g-ed gevolg heeft plaats gehad. Venray 6 Juli J 932 Burgemeester en Wethouders van Venray, O. VAN DE LOO. De Secretaris, VAN HAAREN. Te Nijmegen slaagde voor het caodidaats-examen in de rechten, onze dorpsgenoot de Heer Henri Kemps. Kostelooze Kjjwielbclastiiignierken De Ontvanger der Directe Bel. en Acc. Stationsweg 7 alhier, zal zitting houden tot het aanvragen en in ontvangst Demen van kostelooze njwielbelastingmeiken, op de navol gende dagen: 19. 21, 26 en 28 Juli, 2 en 4 Augustus, telkens n&m. van 6 tot 8 uur. Bij het Zondag j.l. te Oeffeit gehouden hengelconcours behaalde de hengelclub Venray de 7e korps- prijs, terwijl verder door de heeren J. Kusters en v. d. Vorle een per- soneelen prijs behaald werd. Het was een schitterend ge zicht, toen men Maandag boven onze plaats den moedigen vlieger het woord Persil aan den he nel zag schrijven Reeds in vorige jaren werden in verschillende plaatsen van ons land de capaciteiten van den piloot, evenals de reusachtige af metingen der met rook geschreven letters, bewonderd. Naar wij vernemen, had het woord Persil. hetwelk Maandag aan het firmament werd geschreven, een lengte van niet minder dan 7 K M.. hetgeen overeenkomt met een afstand van Venray tot Maashees. Men kan zich hieruit een voorstelling maken, welk een enormen weg de vlieger moet afleggen om zijn werk te ver- richten. Wanneer wij bovendien nog hooren, dat de uitgestooten hoeveel heid rook een millioen kubieke meter bedraagt, komt ons een en ander bijna ongelooflijk voor. Voetbal. Morgen Zondag kunnen voetbal liefhebbers weer eens genieten. Om 2 uur zullen twee kringelftallen elkaar bekampen op het Sportterrein. De beste spelers van belde elftallen komen in aanmerking voor het offl- cieele kringelftal.

Peel en Maas | 1932 | | pagina 1