Qemengde Berichten FEUILLETON -delden huurprijs van dergelijke woningen de 50 ct. er de volgende vergaderiog afvliegen. Het voorstel van de heer Van Boven komt als zijnde niet voldoende gesteund, niet in stemming. Wethouder Odenhoven acht ook aanhouding vooral noodig om in- tusschen eens goed te bestudeeren in hoeverre verlaging noodig is, in verband met de geldende huurprijzen Hij doet het voorstel daartoe. De heer Van Boven meent, dat de heer Odenhoven als Venraynaar toch ook zoo voldoende op de hoogte kan zijn. Ih stemming gebracht wordt het voorstel Odenhoven met 14 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde Wethouder Pubben. Vervolgens komt in behandeling voorstel van B. en W. tot oprich ting eenec gemeentelijke arbeidsbeurs in verband met de totstandkoming der arbeidsbemiddelingswet 1930, onder voorwaarde, dat aan deze door den Minister van Bmnenlandsche Zaken de taak zal worden opgedragen om ais districtsarbeidsbeurs op te traden overeenkomstig het bepaalde in art. 20 dier wet. De Voorzitter zegt. dat B. en W. het gewenscht achten hier een districtsarbeidsbeurs te houden, anders krijgen wij een agentschap of correspondentschap en hiervan bedragen de kosten f 700 a f 800 per jaar. De met den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling gevoerde besprekingen hebben er toe geleid, dat, indien de gemeente bereid is f 1000 van de aanvankelijke kosten voor hare rekening te nemen, den Minister zal worden voorgesteld de overige kosten als kosten voor districtsbemiddeling te beschouwen, waarin het Rijk dan 3/4 bijdraagt, terwijl de rest door de gezamenlijke gemeenten wordt betaald. Onder deze voorwaarden meenen B. en W. den Raad ie moeten adviseeren tot oprichting eener gemeentelijke arbeidsbeurs over te gaan, temeer nog, omdat die toch moet als de gemeente 15000 zielen telt. Laten wij echter nu de kans voorbijgaan om deze beurs tegelijk te doen optreden als districtsbeurs, dan krijgen wij die nooit meer en komen dan later als Venray 15000 zielen telt en als de bevo'kings- nanwas voortgaat zooals de laatste jaren is dit binnen 10 jaren het geval alle kosten van de gemeentelijke arbeidsbeurs, die wij dan moeten oprichten, voor rekening der gemeente. De heer Vermeulen zegt hier niet op tegen te zijn mits het niet meer kost dan f 1000 per jaar. De Voorzitter leest hierna het conceptbesluit voor, waarin duidelijk uitkomt dat dit een voorwaarde is. De heer Stoot zou eerst de beslissing van den Minister afwachten. De Voorzitter vindt, dat dit geen nut heeft. Doet de Minister het niet of gaat hij niet in op de voorwaarden, dan vervalt het besluit vanzelf. Wordt algemeen goedgevonden te besluiten overeenkomstig het voorstel van B. en W. Dan wordt op voorstel van B. en W. eene verordening op den ge meentelijken dienst der arbeidsbemiddeling en werkloosheidsverzekering overeenkomstig artikel 12 der arbeidsbemiddeling vastgesteld. Het salaris voor den te benoemen directeur wordt hierna vastgesteld op f 1800,—f 2200, met vier tweejaarlijksche verhoogingen van f 100, eene rijwieltoelage van f 50 per jaar en voorts de woningtoelage en kinderbijslag, zooals deze gelden voor de ambtenaren ter Secretarie, op hem van toepassing verklaard. De bedoeling van B. en W. en ook van het Rijk is den heer Schols te benoemen, dit alles, evenals het vorige, mits het Rijk de beurs aan wijst als districtsarbeidsbeurs eu hem direct het maximum salaris toe te kennen met daa-bij nog eene persoonlijke toelage van f 150. Deze be noeming wordt dan geacht in te gaan met den dag, met ingang van welken de gemeentelijke beurs wordt aangewezen als districtsbeurs en voor zoolang die aanwijzing duurt. De heer Vermeulen vraagt of deze benoeming nu reeds niet in strijd is met het pas vastgestelde reglement, waar staat, dat de benoeming van den directeur geschiedt uit een aanbeveling van ten minste twee personen. De Voorzitter zegt, dat dit reglement nog niet vau kracht is, aange zien het nog niet is goedgekeurd. De heer Stoot vraagt of al bekend is hoeveel gemeenten bij het district komen, waarop de Voorzitter antwoorddefinitief nog niethet zal echter allicht niet kleiner worden dan thans. Anders zou het ons ook veel kunnen gaan kosten, zegt de heer Stoot. De Voorzitter zegt. dat de minister de districten vaststelt en men in den Haag van oordeel is, dat er wel geen kleinere districten zullen komen dan van pl.m. 60000 zielen. Het zal dus in geen geval meer kosten dan f 1000, zegt de heer Vermeulen. Neen. zegt de Voorzitter en zet deze zaak nogmaals uiteen. Gesteld, dat de totaalkosten f 4000 bedragen, dan komen daatvan f 1000 direct ten laste der gemeente Venray voor de gemeentelijke arbeidsbeurs. Van de test of f 3000 komt 3/4 of f 2250 ten laste van het Rijk en 1/4 of f 750 ten laste der gezamenlijke gemeenten, naar het zielental. Ook hieraan draagt de gemeente Venray dan haar evenredig aandeel bij, maar veel kan dat uitteraard nooit zijn. Teneinde alles tegelijk te kun nen inzenden stelt de Voorzitter thans ook voor tot benoeming van den directeur over te gaan. De heer Van Boven wijst er op. dat dit punt niet op de agenda staat en zou de benoeming daarom willen aanhouden tot de volgende vergadering. De Voorzitter zegt. dat wij hier niets aan hebben, aangezien de Minister alles tegelijk wil behandelen. De heer Van Haren zegt, dat het hem spijt, dat dit punt niet kan worden aangehouden, ook in verband met de dan weer aan de orde komende salariskwestie der andere ambtenaren. De heer Vermeulen meent, dat we niet eens behoeven te stemmen. Nemen we alles over, dan is het in orde en is Schols vanzelf directeur en een andere weg is er blijkbaar toch niet. De heer Van Boven heeft niets tegen den persoon van den heer Schols, doch vindt deze behandeling toch wel vreemd. De heer Millen vraagt wie de commissie van toezicht benoemt, waarop de Voorzitter antwoordt de Raad. Wethouder Odenhoven zou de organisaties een voordracht willen laten doen, want hij meent, dat de leden uit de organisaties moeten benoemd worden. De Voorzitter zegt, dat als er een plaatselijke centrale van vakorga nisaties is, deze volgens art. 5 in de gelegenheid wordt gesteld een aanbeveling in te zenden. Wethouder Odenhoven vraagt of de Raad dan toch nog buiten die aanbeveling kan gaan. Zeker, zegt de Voorzitter, doch dit zal niet zoo gauw gebeuren als de organisaties met flinke menschen komen. De heer Vermeulen meent, dat als de heer Schols niet wordt benoemd er van de geheele zaak niets komt. Zoo goed als zeker niet, zegt de Voorzitter. Dan behoeven wij ook niet te stemmen zegt de heer Vermeulen. Nu gaat U wel wat ver, zegt de Voorzitter. De heer Van Boven zegt, vandaag niet te zullen stemmen, omdat de benoeming niet op de agenda staat. Hij heeft niets tegen de heer Schols wil zelfs een volgende vergadering gaarne op hem stemmen. Wethouder Odenhoven komt terug op de benoeming der commissie van toezicht en zegt, dat de directeur hem gezegd heeft, dat de orga nisaties de keuze doen. Dan heeft de directeur meer gezegd, dan hij kan verantwoorden, zegt de Voorzitter. De Voorzitter wijst vervolgens tot stemopnemers aan de heeren Houben en Goumans Na de stemming blijkt, dat zijn uitgebracht 13 stemmen twee stembriefjes werden blanco ingeleverd waarvan 12 op J. P. Schols en 1 ongeldig, zoodat de heer Schols is benoemd tot Directeur der Arbeidsbeurs. De heer van Boven vraagt in hoeverre iemand mag tappen in een danstent. De Voorzitter kan hierop niet antwoorden; er is geen rechterlijke uitspraak in deze. Dus dan zijn ze aangewezen op een bekeuring, zegt de heer van Boven. Tot zekere hoogte wel, antwoordt de Voorzitter. De heer Millen vraagt of het juist is. dat de Raad indertijd besloten heeft om de sloot, die midden door den tuin der Eerw. Zusters lirsu- lineu loopt, aan die Zusters te verkoopen, waarop de Voorzitter beves tigend antwoordt. De heer Millen zegt, dat het dan indertijd niet is toegelicht en het zoo maar zonder spreken is doorgegaan, althans hem is hiervan niets hekend en zoover hij weet, den geheelen Raad niet. Als de commissie dit indertijd geweten had, had zij veel sterker gestaan en hadden wij daar gebruik van kunnen maken bij het verleggen van den weg. De Voorzitter gelooft niet, dat wij daar veel mee gedaan hadden, want het eigendomsrecht staat nog lang niet vast. De gemeente heeft de sloot toch verkocht, zegt de heer Millen, dus B. en W. meenden toch, dat de gemeente eigenares was. De heer Millen zegt. dat er menschen bij de werkverschaffing zijn, die om de twee weken mogen werken en zoo slechts een weekloon halen van gemiddeld f 6.50 per week. De Voorzitter zegt, dat de Regeering eischt, dat in dezen tijd de werkverschaffing wordt ingekrompen. Het gezegde door den heer Mil len :s gedeeltelijk waar, doch dan zijn er in dat gezin nog meerdere verdienders. De heer van Boven weet dit ook. doch dan zegt, dat dit soms kin deren betreft, die bijv. f 4.— of f 5.— verdienen. De Voorzitter zegt. dat niet verder gegaan wordt, dan door het Rijk wordt geëischt. De heer Millen meent, dat de Minister den Burgemeester wel een pluim op den hoed zal steken, omdat bij zoo zuinig is. De heer Arts vraagt waarom de Venraysche aannemers geen kans gekregen hebben op de levering van de betonnen bruggen voor de bekenverbetering, die nu aan van Enckevort zijn gegund. De Voorzitter zegt, dat de technische zaken buiten de Commissie van Beheer omgaan, dit doet de Provinciale Waterstaat. De heer Arts zou toch ook zoo mogelijk de andere aannemers kans geven. De heer Vermeulen zegt, dat de Raad bij besluit van 21 Dec. 1931 besloot tot bijbouw van een klaslokaal aan de School Veulen en op voorstel van B. en W. afwijzend beschikte op het verzoek om ook een wachtlokaal te bouwen. Nu staat dit er echter toch en spreker vraagt, wie hiertoe opdracht heeft gegeven. De Voorzitter vindt het buitengewoon onaangenaam, dat hier op deze wijze een interpellatie wordt gehouden. Er is een teekening ingekomen van het bestuur der schoolvereeniging St. Antonius, doch toen is om archltectskosten te besparen, onderling goedgevonden, dat de gemeente het zou doen. Toen de teekening van den Gemeente-Opzichter, die opdracht had het aesthefisch geheel der school te bewaren, kwam, bleek dat zonder noemenswaardige meerdere kosten een klein lokaaltje in de gang kon vallen. Daar gaat het niet over zegt de heer Vermeulen. Het gaat enkel hierover, dat B. en W. of de Burgemeester iets gedaan hebben, waartoe de Raad niet heeft besloten. Als het niet gebouwd was, waren de kosten wellicht f 300 a f 400 minder geweest en B. en W. of de Burgemees ter zijn aansprakelijk voor die meerdere kosten. Spreker acht het bouwen van het wachtlokaal ontoelaatbaar en zegt, dat er in de gemeente gelachen wordt met den Raad. Ze zeggen ge woon besluiten jullie maar, de burgemeester doet toch wat hij wil. De Voorzitter had eerder een goedkeuring van het beleid verwacht, te meer waar alles te samen nog beneden de begrooting is gebleven. Ook Wethouder Pubben had deze interpellatie allerminst verwacht. De Raad heeft afwijzend beslist op de aanvrage om een apart wacht lokaal en dat is er toch ook niet. Dat is er wel, zegt de heer Vermeulen. De Voorzitter zegt, dat alles trouwens in overleg met den Inspecteur L. O. is gebeurd en B. en W zich hebben uitgesloofd alles zoo goed mogelijk en zoo goedkoop mogelijk te doen. De heer Van Boven stelt dit uitsloven op prijs,' doch waar hij van den anderen kant hoort van f 300 a f 400 meer kosten, kan hij moeilijk van uitsloven om het goedkoop te maken spreken. Overigens is hij het volkomen eens met den heer Vermeulen er is maar één baas in de gemeente en de Raad heeft niets te zeggen. De heer Vermeulen stelt B. en W. aansprakelijk, waarop de Voor zitter antwoordtU heeft niets aansprakelijk te stellen. De heer Vermeulen weet, dat de Raad dit moet doen en zegt later op deze kwestie te zullen terugkomen. Wethouder Odenhoven zegt dat de Burgemeester in de vergadering van B. en W. gezegd heeft, dat met een muur een paar meter door trekken er een lokaaltje kon komen, dat tevens als wachtlokaaltje kon dienen. Wat er nu gebeurd is, weet spreker niet, doch hij zal spoedig eens gaan kijken De heer Vermeulen raadt dit ook de andere Raadsleden aan, dan zullen ze tot de bevinding komen, dat er een flink apart lokaal gebouwd is. Niets meer aan de orde zijnde en niemand meer het woord verlan gend sluit de Voorzitter de vergadering met gebed. Groote brand. Vrijdagavond is de stoomgraan- molen van den heer G. Buyssen te Horst geheel door brand vernield. In het gebouw waren groote hoe veelheden graan en olie aanwezig, waardoor de vuurzee zoo hevig werd, en de gloed zoo intens, dat het blusschingswerk zeer belemmerd werd. De motorbrandspuit uit Horst beperkte zich aanvanicelijk tot het nat houden der aangrenzende per- ceelen, waarop een hevige vonken regen neerdaalde. De brand, die tot ver in den omtrek zichtbaar was, had een groote menschenmenigte naar de onheilsplaats gelokt, die door maréchaussée's was afgezet. Te ongeveer drie uur in den mor gen was men het vuur, in zoovene meester, dat men zich tot nablusschen kon beperken. De oorzaak van den brand is onbekend de schade wordt door verzekering gedekt. Id twee werelddeeleo 48 Had zij toen niet gebeden voor hem Voor hem, die haar lessen zoo spoedig en zijn God zoo lang zou vergeten. En toen ging het op huis aan, terug naar Maastricht, en hij zag hoe ze afgehaald werden en hoe vader daar stond en hem opgreep en toen droeg op zijn arm zeggende: Harrike zal wel moe zijn, en zijn moeder ant woordde Neen Père, hij heeft zich goed gehouden, als een groole jongen. En toen kwamen ze thuis en werd er uitgepakt en was er zooveel te vertellen van Scher- penheuvel en de Moeder Gods en de bedevaart. Dal alles ging aan zijn geest voorbij. Steeds lag hij voorover op den voet van het kruisbeeld. Hij weende en snikte en bad. Rust keerde weer in zijn ge moed. Hij ging ter ruste. Toen hij zich ontkleedde, zag hij, dat waar de pijl hem getroffen had, zijn kleeren als verbrand waren. Vergiftigd Moeder, Moeder 1 zou ik u ooit daar boven weergezien hebben als die pijl. Hij durfde den volzin niet uit- Roofoverval te Oss. Uit Oss werd Maandag gemeld In den afgeloopen nacht is te Oss een brutale overval met roof gepleegd. Toen de 58-jarige landbouwer J Kuster, die in den loop van den avond verscheidene café's bezocht had en in eenigszins beschonken toe stand verkeerde zich om 12 uur naar zijn woning begaf, werd hij in de Kromstraat nabij de R.K. kerk aan gevallen door drie onbekend ge bleven personen. De aanval ers brachten hem met den steel van een schop eenige slagen toe, waarna zij hem zijn portefeuille met ongeveer f 900 aan klein bank papier hebben ontrukt. De mannen namen daarna de vlucht en ver dwenen in de duisternis. K. had verwondingen in nek en aangezicht opgeloopen. Hij trachtte nog zijn aanvallers te achterhalen doch zonder resultaat. Het hem ont vreemde geld was hem eenige dagen tevoren door een brandverzekerings maatschappij uitbetaald. Uit angst voor diefstal droeg hij het geld bij spreken. Weinig rust vond hij in het stille vertrek en legen den mor gen sliep hij eerst in. Het moet laat in den dag ge weest zijn, toen hij ontwaakte, want zijn eerste oogopslag viel op de koddige gestalte van Pedrillo, die in een onbeschrijfelijke hou ding voor zijn bed stond. Een dubbel vraagteeken, dat echter bij zijn ontwaken zulke achterwaartsche bewegingen maak te, vergezeld van zulk schudden van het hoofd en uitsteken der tong, iels dat tot de specialiteiten van het Pedrillovak scheen te behooren, dat Meester Dorrens met een schaterlach uit het bed sprong hetgeen Pedrillo beantwoordde met een zoo meesterlijk uitge voerde draai op zijn beide hielen zulk een ondenkbare pirouette, eindigende in een gerolde buiging met verplicht accompagnement van de bekende tongmanoeuvres dat Meester Dorrens nog lachte, toen Pedrillo reeds lang achter het deurgordijn verdwenen was. Er moet toch wel iets ernstigs over het gelaat van Meester Dor rens gelegen hebben, toen hij in de voorgalerij weder den Senor begroette, want deze vroeg hem dadelijk, of hij niet goed gerust had onder zijn dak. Senor, klonk het antwoord, niet aan u, noch aan uwe gast vrije woning kan hel liggen, noch aan mij. Maar een vraag, Senor, waar komt dat kleine prentje vandaan, dat daar in mijn slaapvertrek naast die prachtige zich. De daders waren daarvan waar schijnlijk op de hoogte. Als het warm weer is.... In de afgeloopen week, gerekend van Zaterdagmiddag 12 dezer tot Zondag j.l. zijn in ons land bij het zwemmen of roeien niet minder dan 22 personen verdronken, waaronder 16 beneden de 20 jaar. Bekneld geraakt. Dinsdagmorgen is in de dakpan nenfabriek der firma Gebr. Teeuwen te Kaldenkirchen een ernstig ongeluk gebeurd. De 38jarige ongehuwde fabrieks baas G, Linssen uit Tegelen raakte op het fabrieksterrein bij 't aanhaken ven een aanhangwagen, tusschen tractor en aanhangwagen bekneld, waarbij hem de borstkas werd inge drukt. Bij aankomst in 't ziekenhuis te Kaldenkirchen bleek hij reeds te zijn overleden. Oude molen afgebrand. D'.isdagmorgen is de oude molen genaamd „de Oranjeboom" te Strijp bij Eindhoven tot den grond toe afgebrand. Deze molen in 1649 te Dordrecht gebouwd en in 1885 naar Strijp overgebracht. Een kalf dat niet drinkt. Een eigenaardig, bijna onbegrij pelijk verschijnsel heeft de landbou wer W. v. d. Camp te Berchem bij zijn kalf» ongeveer 3 maanden oul, kunnen waarnemen. Reeds sedert 4 weken heeft dit dier, dat op 'n stuk weiland, zonder drinkgelegenheid, vlak bij zijn wo ning loopt. pallen drank geweigerd. 't Diertje is totaal niet dorstig, terwijl andere dieren vooral bij heet weer heel wat opslurpen. De groei vaa het dier is normaal. De klompenindustrie. Op de groote klompenfabriek der firma Gebr. van Hout te Mill is de arbeidsweek tot drie dagen inge krompen. De invoer van Belgische klompen is de oorzaak van dezen maatregel. Wat Nederland rookt. Blijkens de statistieken heeft ons land verrookt aan sigaren, sigaretten en tabak in 1923 voor f 142 millioen in 1924 f 152 millioen. in 1925 f138 millioen, in 1930 voor 183 en in 1931 voor 176 millioen gulden. Van de in 1931 gebruikte sigaren hadden 70 pet. een waarde van 5— 10 cent, van de sigaretten 92 pet. een waarde van 13 cent, van ta bak 78 pet. een waarde van 60 ct. tot f3 De meeste sigaren werden gerookt van den prijs van 6 cent, sigaretten van anderhalve cent en tabak van f 1 per pond. Staking van chauffeurs te Venlo Maandagmorgen is een gedeelte van het personeel der expeditiefirma J. Laumen en Co. te Venlo in sta king gegaan. De staking omvat de chauffeurs die geregeld den goederendienst der firma op Duifschland rijden. De chauffeurs verdienen een vast week loon van f 25 plus eene extra toe lage van 1.50 Mark voor verteer in het buitenland voor ieder te maken reisroute en 2 Mark wanneer met aanhangwagen gereden wordt. De fa. Laumen heeft tengevolge van de steeds grooter wordende, concurrentie en teneinde de bedrijfs- onkosten te verminderen, de extra toelage teruggebracht op 0 50 Mark per reisroute en 1 Mark wanneer met aanhangwagen gereden werd. Hiermede wenschten de chauffeurs echter geen genoegen te nemen en eischte 2 M. als extra toelage voor verteer en 4 M. wanneer vervoer met aanhangwagen plaats had. Het tusschenvoorstel der firma om resp. 1 en 2 Mark als extra toelage uit te betalen, werd door de chauf feurs niet aanvaard. Madonna hangt aan den wand Hadat onooglijke kleine ding! Mij is het bijna onbekend. Een Padre bracht het eens uit Europa mijn lieve moeder mede en verhaalde, wat een wonderen er geschiedden ter plaatse van dit beeldje. Het moet ergens in België of Frankrijk zijn; Montai- gu doel daar aan denken. Moeder had het aan onze wieg gehecht en later aan ons bed. Zij hield er erg van. Daarom heb ik het meegeno men naar San José Ach Senor, Ach voor mij zijn er zoovele herinneringen verbonden aan dat prentje, aan de Madonna van Montaigu. Als kind, met mijn moedei* zijn stem stokte, heb ik Mon taigu bezocht en voor het mira- kuleuze beeld gebeden. Hij zweeg, zijn diepe ontroering sneed hem de stem af De Spanjaard stond op en reikte hem de hand. Laten wij vrienden zijn, Se nor, onze moeders hebben béiden voor dezelfde Madonna voor ons gebeden. Maar nu, ga zitten. Ik heb tij dingen van dat akelig gebroed, van die Roodhuiden, en zal u die mee- deelen ODder uwonlbpijt, Pedrillo. De geroepene verscheen oogen- blikkelijk en zette Meester Dorrens de koninklijke pracht van dat zilverwerk bewonderd. Nu viel het hem nog eens op. En overal dat wapen op gouden veld, een stad met torens en de leuze, potius mori quam faedari Het hoofdbestuur van den R. K. Transportarbeidersbond, dat in dit conflict gemoeid was, stelde Maan dagmorgen aan de betrokken firma den eisch het verlangen der chauffeurs in te willigen daar in het ander geval de chauffeurs het werk zouden neer leggen. De firma L. beeft geweigerd op de gestelde voorwaarden in te gaan waarna de bij de firma in dienst zijnde transportarbeiders de staking proclameerden. Eenige Duitsche chauffeurs, die de expeditieauto's wilden rijden werden door de stakers uit de vrachtauto's getrokken en gemolesteerd. Tot ver dere handtastelijkheden kwam het echter niet. Het grootste gedeelte der stakers is reeds 10 jaren of langer bij de fa. Laumen in dienst. Van het St. Agnes- patronaat. In 't Meisjespatronaat „St. Agoes" bad de plechtige inzegening plaats van 't H. Hart-beeld in de nieuwe, ruime en vroolijke patronaatslokalen, voor deze gelegenheid eenvoudig, maar smaakvol versierd, 't Middel punt vormde 't devote H. Hart-beeld, waaromheen 'n 60-tal leden van St. Agnes stonden geschaard allen in feestelijke stemming. In z'n openingswoord heette de Eerw. Heer Kap. Strijkers, directeur der vereeniging, de genoodigden waaronder de Zeereerw. Heer Pastoor Thielen. de Zeereerw. Mère Prieure en Mère Assistente van Jeruzalem, de EdelAchtb. Heer Burgemeester, de dames leden van 't Patronaats bestuur en verdere aanwezigen, bij zonder nog de oud-leden hartelijk welkom. Spreker wees er op, dat het wer kelijk 'n feestdag was voor St. Agnes, nu officieel bezit kon worden genomen van de nieuwe, blijde patronaatswoon, die nu plechtig aan Jesus H. Hart werd toegewijd en waarin Christus als koning zal wor den erkend en geeerbiedigd. Een der hartewenschen is vervuld en 'n harte lijk woord van dank wordt gericht tot de aanwezige Overheden voor ondervonden belangstelling en daad werkelijke, gulle steun en hulp. Verwacht mag nu worden, dat onder Gods zegen en de Moederlijke bescherming van Maria het patronaat nog meer zal uitgroeien in led?ntal en innerlijke kracht. 'N verheugende omstandigheid mag 't genoemd worden dat de dag van dit feest door de leidiDg van Gods Voor zienigheid samenvalt met de afkon diging van het geeerbiedigd en hoopvol schrijven van onze H. Fx. Monseigneur Lemmens, waarin grootsche plannen voor de Limb. Jeugdorganisatie in 't vooruitzicht worden gesteld. Moge 't St. Agnes- patronaat 't centrum en de stuw kracht van onze Venraysche Meisjes afdeeling als straks heel JoDg-Limburg zal geschaard staan onder de banier van Christus Koning om Hem een drachtig, uit diepe geloofsovertuiging, met Limburgsche geestdrift uit en dragen iri de Maatschappij en pal te staan bij de verdediging van Zij. belangen en eer. Verlangend ziet de directeur 't reglement tegemoet waarin de te volgen weg zal zijn uitgestippeld volgens den weDsch van onzen beminden Bisschop. De spreker belooft naar best vermogen vol liefde en bereidvaardige gehoor zaamheid dien weg tot in de kleinste bijzonderheden nauwkeurig te nullen volgen. Ook de Venr. meisjes zullen de gelederen versterken en s'rijden voor 't Ideaal Limburg, Venray aan Christus, Dan volgde 'n Cantate keurig uit gevoerd door de leden, die zich bewust schenen, dat het hier gold de huldiging van den Koning der koningen. Vervolgens had de inzege ning plaats door Pastoor, terwijl kinderen en verdere aanwezigen vol Zijn gastheer begreep zijn bewon- derenden blik. »Van mijne voorouders een erfstuk, en die woorden meent ge? Dat is de leuze der Villena.s liever sterven dan besmet wor den." Nu wist Meester Dorrens alles en hij waagde geen verder vra- gen. >De Roodhuiden zijn weg on hun laatste koning ook. Mijn hond is teruggekomen, dat is een zeker teeken. Hij is met wonden overdekt en Renzo is hem aan 't wasschen en verbinden. Die iwee zijn onaf scheidbaar in hun haat, tegen die beroerde schurken. Maar hun doo- den hebben ze mee genomen, en Renzo heeft ze geteld, en toen fluisterde hij binnensmonds; bijna gelijk, bijna kwijl! wat hij daar mee zeggen wil, weet ik niet, maar hij moet iets bijzonders hebben gehad met dat gespuis, anders zou hij er zoo erg niet op zijn. Denk e«ns, Senor, gisteren en van nacht heeft hij er vijf ge&cho'.en. Hij noemt dat zoo alsof het wild was en waren. Maar heden zijl ge in elk geval mijn gast, en morgen zoo gij volstrekt wilt, dan kunt ge gaan. Renzo en Carlo zullen u begeleiden tot door de woestijn, gij gaat weer dien weg op. »Welzeker, Senor, ik ken geen andere. Naar de rivier ga ik niet meer, om op de komst van een schip te wachten. ik wil naar New-York, daar mijn goud tot geld maken en dan naar Europa terug, naar Holland, naar Maas-

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6