200 zeer mooie vossen reductie van 1150 Voor cadeaux GROOTE SPECIAAL vrachtvervoer Ons Weekpraatje. Varia. Gemengde Berichten Wij waren in de bijzondere gelegenheid beslag Ie leggen op een fabriekspartii van circa die wij voor excepfioneele prijzen aanbieden lol en mei Zaterdag 4 Juni. Voor de abonné s van „Peel en Maas geven wij bovendien op verfoon dezer adver tentie eene bij aankoop van een vos van minslens 15 gulden. Adverfentiën Koffie-, Eet- Thee- Serviezen, Luxe artikelen. Beelden, Schilde rijen, Medaillons Jaca. Coenen- Districts-Arbeidsbeurs Zaterdag 28 Mei 1932, No. 22 Het „ontgroenen" van aankomen de studenten is een mos. een zede, waartegen door verstandige men schen, die hun eigen tijd zijn ver geten, al dikwijls is geopponeerd, maar zonder succes. Als het ont groenen haar dood moet sterven, dan zal het een zeer langzaam over lijden worden, want wie groen was, verlangt 't is heel menschelijk vooral één ding, dat hij dubbel en dwars op anderen nog eens zal mo gen wreken, wat hij zelf moest ondergaan. Op dezelfde overwegingen achten we ook een andere bezoeking der menschheid onuitroeibaar examens Altijd als het Pinksteren geweest is, denken we terug aan eigen jeugd jaren, hoe we toen in zomer warmte moesten zwoegen aan studie en repetitie in allerlei oninteressante „vakken", achtervolgd en opgejaagd door het spookbeeld van droge en hardvochtige examinatoren. Alleen het fata morgana „Vacantie" hield ons op de pootenWat n tijd, wat 'n tijd Wie knap was en ze nuwachtig, die sjeesde. Wie stom was en geluk had, werd het heertje! Wie karakter had, riide; wie geen karakter had, spiekte. In de laatste weken hebben we ze met hoopjes teruggevonden in de krant, onze studiemakkers van vroe ger, maar nu in de lijsten der examinatoren. We benijden de jon gens, pardon, ze zijn intusschen heeren geworden. Wat zouden we ons zelve ook graag hebben ge wroken De meeste afgestudeerden krijgen daar de kans wel toe. want de practijk is tegenwoordig zoo, gelijk we het dezer dagen in een teekening van Rarmaekers vonden weergegevende eene helft van Nederland examineert de andere helft. Wij, journalisten, vormen de eenige uitzondering. In de journa listiek vragen ze alleen, of je een beetje kunt schrijven, voor de rest hoef je niets te weten. Ach ja Vraag het maar aan de ingezon den-stukken-schrijvers Nu ons de zoete wraak geen deel zal zijn, wilden we het genot van examineeren toch niet geheel missen en hebben we ons eigen persoontje nog eens wetenschappelijk getest. We stelden ons zeiven een wille keurige vraag Wat weet je van den „Tocht der Tienduizend" We herinnerden ons, dat het hier de tienduizend dapperen onder Xenephon betrof, die eens met deze schare was opgetrokken naar...Ja, waar was-ie ook weer heen geweest? Was het niet naar Per.... Neen met zekerheid konden we het niet meer zeggen. En toch hebben we op het Gym Xenephon vertaald, zijn heele boek. „Tocht" hoe was dat ook weer in het Grieksch? Laat r's kijken üh.... üh.... Hé, vergeten Maar „tienduizend", dat luidde in het Grieksch.... üh.... üh.... Sjonge, da's sterk En toch hebben we zes jaar lang. circa anderhalf uur per dag, Grieksch gestudeerd Zouden we de 24 letters, ja, ja, twee minder dan in het onze. zouden we de 24 letters van het Grieksche alphabet nog wel kennen? Alpha, betta, gam ma.... Nou. 't ging nog 't Viel ons waarempel mééi.... Resultaat van 6 jaar Grieksche studie.... Nu het Latijn. „Gaudeamus igitur' Verhip, dat ging nog goed. We hebben verder getest. We herinner den ons ook nog een Latijnsche mop. Caesar cum diligentia in Gal- liam projectus est. Caesar vertrok met de diligence naar Gallië had een klasgenoot vertaald. Reusachtig dat we het nog zoo goed wisten. Ook kenden we nog een aantal spreekwijzen, als.... Maar die kent iedere onderwijzer, al heeft hij nog nooit een Latijnsche grammatica in zijn handen gehad We gingen over naar Oostersche en andere mythologie. Was het Zeus, die den Melkweg had gespuwd aan het uitspansel En de zeven muzen, wie waren dat ook weer Waren het er maar zeven Had Aphro.... Avro..„ neen, de Avro had er niets mee te maken. Aphro dite heette ze, naar we meenden. Ze was.... Ja, wat was ze ook weer Een dochter van Venus of zoo iets..,. Een en ander heet „algemeene ontwikkeling". Rggg 1 Daar ging de telephoon. Ha'loHalloJa, hier de firma Van Puffelen en Co. Mijnheer, gisteren was het de vervaldag van... Gunst jawel mijnheer, nou u 't zegt. Excuseer s.v.p.We heb ben.... In. orde. mijnheer, als u dan maar zorgt, dat u vóór Onmiddellijk mijnheer, onmid dellijk. We zullen dadelijk... All rightIk reken er op, mijnheer 1 Dat was nou die Van Puffelen met wien we ook nog hebben ge studeerd. Onder ons gezegd gezwegen: 't is dezelfde, die Caesar per diligence naar Gallië had laten trekken. Hij kent ons vermoedelijk niet meer. Reeds na twee jaar had- ie indertijd genoeg gehad van al die snorrepijperij. zooals hij het Latijn en Grieksch en de mythelogie met algebra, physica, poësis en dergelijke heel oneerbiedig had genoemd. Hij heeft zich een schitterende positie verworven, maar hij had op' Qoodig opheffen, ons ook een voorsprong van vier jaren, moet u rekenen. Twee of drie anderen, met een echten natuur lijken aanleg voor studie, zijn even eens heel goed terecht gekomen, z hebben belangrijke wetenschappelijke functies Maar voor de overigen was het toch jammer, dat ze niet tijdig Van Puffelen hebben gevolgd 1 Do vrouw en de werkloosheid. Geen wonder, dat er onder de tegenwoordige omstandighen stem men blijven opgaan om te pogen, de enorme werkloosheid te verminderen, Als een van de middelen daartoe hebben we hier al herhaaldelijk voorgesteld, om heel radicaal de vrouwen en meisjes uit de fabrieken te halen en in 't algemeen uit alle betrekkingen, waar zij goedschiks door beschikbare mannelijke krach ten kunnen worden vervangen. Alle vrouwen kunnen we niet alle betrekkingen missen, maar toch op dit terrein was door een fermen maatregel mooi sociaal werk te doen en was heel wat werkloosheid te verminderen. Het fascistisch week blad gaf hieromtrent deze gedachte: „Nemen we eens aan, dat er een verbod kwam om allen arbeid die door mannen gedaan kan worden, uit te sluiten voor vrouwen. Werk op chocolade-, sigaretten- en marga- rinefabrieken, waar meisjes f 20 tot f 25 per week verdienen, bediening in lunchrooms, waar vrouwen een weekloon maken, waarnaar gehuwde werklooze kellners hunkeren, kan toorwerk op Giro enz. waar meisjes f 100 tot f 120 per maand verdienen al dat werk opgeëischt voor den man. In het huishouden ligt een arbeids veld voor a! die Hollandsche meisjes die nu van de fabriek komen met hooge hakjes en nuftige hoedjes. O, zeker, 'k zie graag 'n coquet meisje. Maar 'k zie oneindig veel liever eer, degelijk Hollandsch meisje, dat zich nuttig maakt in 't specifiek vrouwe lijk beroep huishouding. Beroep Nog liever zet ik „roeping." WaDt is 't niet de roeping der vrouw, zich een huishouding te scheppen Is 't niet onnatuurlijk, dat 90 pCt. van de hedendaagsche Hollandsche meisjes laag neerziet op 't beroep „Dienst bode Liever zich onvrouwelijk afploeteren, afvermoeien in 't sleur- leven op fabriek en kantoor, om na gedane dagtaak zich op kalefateren met poeder en lippenstift Er zijn bijna 150000 arbeidsters in fabrieken en werkplaatsen, die in huiselijke betrekkingen kunnen wor den ondergebracht. Dat gaat natuur lijk niet op stip en sprong. Ze moeten eerst omgevormd worden. Op dit terrein nog afgezien van de enorme waarde der godsdienstig- zedelijke vorming. doet de E. K. en K. J. V. schitterend werk. Hoe kan ik liet langst mgn jeugd bewaren Ons innerlijk leven jong houden, zorg besteden aan den inwendigen en uitwendigen mensch, tijdig ter ruste gaan, belangstelling toonen in de jeugd rondom ons en... 't gevoel van humor ontwikkelen Hoe kan ik het 'langst mijn jeugd bewaren is een onuitgesproken vraag welke bijna iedere vrouw zich stelt en zal blijven stellen. In het diepst van haar wezen, waar zij absoluut eerlijk met zichzelf moet zijn, vreest iedere vrouw er voor om oud te worden. Velen denken aan vermindering van uiterlijk schoon, het grootste gedeelte vreest de hulpelooze afhan kelijkheid die maar al te vaak de ouderdom kenmerkt en die voor vele ouder wordende vrouwen een ware nachtmerrie wordt. Het ouder worden is nu eenmaal een onverbiddelijk feit en juist door dat onafwendbare is de gedachte er aan zoo weinig welkom. Toch kunnen we er zelve heel veel aan doen om ons niet oud te gevoelen indien wij maar zorgen, dat ons innerlijk leven jong blijft en wij belang blijven stellen in het geen in onze omgeving en daar buiten geschiedt. Om ook uiterlijk zoo lang moge lijk op peil te blijven, is het meest aan te raden het volgen van een eenvoudige gezonde levenswijze, waarbij de noodige zorg aan den inwendigen zoowel als aan den uit wendigen mensch besteed wordt Het eerste bereiken wij door een eenvoudig dieet, waarbij vooral veel vruchten en groenten gegeten wor den die de ophooping van overtollige onbruikbare weefsels voorkomen, het laatste door geregelde lichaamsver zorging en wandelen. Verder is het noodig, dat wij tijdig ter ruste gaan en niet avond aan avond pretjes nagaan, want het voortdurend laat Daar béd gaan wreekt z ch door een vermoeid ea verwelkt uiterlijk. Belangstelling in het leven moet blijven bestaan, zooals wij reeds eerder zeiden. Met de rijpe ervaring, die wij in de achter ons liggende jaren hebben opgedaan, moeten wij het aan onze zorgen toevertrouwde geslacht kunnen steunen en zoo Een zeker niet minder belangrijke factor om niet oud te worden is de belangstelling in de jeugd rondom ons. Wij moeten trachten ons in te leven in hun jeugdigen en geest- driftigen kijk op het leven en hen niet dwingen nu juist onze meening en zienswijze te deelen. Tenslotte nog ditontwikkel zoo veel mogelijk uw gevoel voor humor. Hebben wij dit reeds vanaf onze jeugd gedaan, dan behoeven wij niet bang te zijn voor een verouderde levensopvatting. Humor geeft lichte vleugels aan de meest alledaagsche ondervindin gen en neemt het angeltje weg dat ons vaak blijft steken en zeer doen na ondervonden verdriet of misken nen. Humor neemt de bitterheid uit het leven weg en houdt jong Kamer van Koophandel voor Noord-Limburg. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Noordelijk Limburg kwam Dinsdag in een spoedeischende vergadering bijeen te Venlo. Er was een verzoek binnengeko men van het bestuur der gemeente Wanssum en van den Rijkswaterstaat om het standpunt der Kamer te ver nemen inzake de plannen voor het aanleggen van een haven te Wans sum. De Kamer had de Commissie van het Verkeerswezen opgedragen een onderzoek ter plaatse in te stellen. In het rapport achtte deze commissie den aanleg van een haven te Wans sum inderdaad een streekbelaog dit in tegenstelling met verschillende middenstandsvereenigingen en parti culiere graanhandelaars uit de streek. Voor de omliggende gemeenten kan de haven van groot belang worden, omdat zij voor de betreffende ^Noord- Limburgsche gemeenten de mogelijk heid opent ter ontplooiing van handel en industrie, aldus oordeelde de Kamer. De aanlegkosten voor deze haven bedragen totaal f 90.000. Het Rijk heeft een subsidie toegekend van f -23.000, die besteed moeten worden alleen voor het verbreeden van de uitmonding van de Molenbeek in de Maashet egaliseeren van het be trokken terrein en het verbreeden van den havenweg. Het aanleggen van de haven moet de gemeente Wanssum op zich nemen. De Kamer was eenstemmig van oordeel, dat. wanneer van rijkswege gelden word n toegestaan voor een onderneming als het aanleggen van een haven, zij niets anders doen kan, dan zich aansluiten bij het besluit van het Rijk. dit uitsluitend als bevordering van het verkeerswezen in Noordelijk Limburg en ziin ach terland. Als punt van werkverschaffing acht de Kamer dezen aanleg bizonder wenschelijk. De omliggende gemeen ten worden dan in de gelegenheid gesteld om han talrijke werkloozen daar te werk te stellen. Het geld, door de regeering toegestaan, wordt uitsluitend besteed voor de werk verschaffing, die een voortzetting is van het groote normalisatie-werk van de Groote Molenbeek. Bij de rondvraag stelde de heer Peters, Tegelen, voor, dat de Kamer een schrijven moet richten naar het Ned. Eier-controle-bureau om den eieruitvoer in losse verpakking toe te staan in Tegelen. Het aantal be staande kantoren blijkt niet voldoende en daar dit een lastige handels belemmering is, wordt het wenschelijk geacht, dat er meerdere kantoren komen om de eieren in losse verpak king te mogen doorvoeren. Eenzelfde verzoek is binnengekomen van de Noord-Limburgsche gemeente Well. De Kamer ging accoord met deze voorstellen. De huwelijkseandidaat. Een reeds bedaagde juffrouw uit het landelijk schoone Amstelveen, kreeg op een voor haar onzalige stonde, een product der pers in handen, waarin op de advertentie pagina voorkwam de aanbieding van een levenslustig knap en ietwat ge- fortuneeid manspersoon, die na rijp beraad en gemeenschappelijk overleg in het huwelijksbootje wenschte te stappen. Daar de juffrouw meende aan de gestelde eischen te voldoen zond zij haar portret in, waarna de eerste conferentie plaats had in een onschuldige lunchroom in de hoofd Peiterijenverkoop Vossen-Reclame Reiskosten worden vergoed op de bekende voorwaarden. Koopt Pelterijen in een zaak van vertrouwen j.c.MMneveMi 3oo m stad. Haar ietwat gefortuneerde candidaat-echtgenoot toonde zich zeer royaal en liet zijne uitverkorene diverse alcoholvrije zoete drankjes naar binnen werken en daarbij over heerlijk gebak, doch toen het op betalen aankwam bleek hij zijn beurs met inhoud in een van zijn andere costuums te hebben laten zitten zoodat hij daar de banken ook al gesloten waren een klein voorschot vroeg. Hiertegen was geen bezwaar, de juffrouw gaf haar „beminde" tien pop op afrekening. Daar zij zich even verwijderen moest, verzocht zij den aspirant echtgenoot even op haar taschje te passen, waaraan deze met sponta neïteit voldeed. Toen zij echter terugkwam waren tot haar grooten schrik zoowel bewaker als taschje verdwenen, de juffrouw achterlatende met een onbetaalde rekening een verlies van circa f 25 en een ver vlogen droom van huwelijksgeluk. Zij besloot de .politie van het geval niet onkundig te zullen laten. ONS VROOLIJKE HOEKJE. Teeltenen des l\jds. Tusschen een oprechten vader en zijn aanstaanden schoonzoon had onlangs het volgende gesprek plaats: Vader: Gij wilt dus met mijn dochter trouwen Jonkman: Dat is mijn liefste wensch. Vader: Kunt gij koken? Jonkman: Ik neen 1 Vader: Kunt gij strijken, kousen mazen, op de kinderen passen In één woord, kunt gij een huishouding besturen? Jonkman: Neen, natuurlijk niet Vader: Toch dient ge dat alles te kunnen, want mijne dochter kan er niets van. o En in een Züricher dagblad stond eenigen tijd geleden, het volgende: Vraag: Waarom trouwen tegen woordig zoo weinig jonge mannen Antwoord: Omdat de joDge doch ters zijn als de leliën des velds. Ze arbeiden niet en ze spinnen niet. En ze kleeden zich prachtiger dan Salo mo in al zijn heerlijkheid. Dienstijver. Heer tot een beambte van het stadhuis „Mijnheer, ik zou gaarne het actestuk der verordening op de hondsdolheid hebben." „Hondsdolheid die heeft mijn* collega, den tweeden lessenaar rechts ik heb alleen het mond- en klauw zeer en de veepest." Verstoord genot. Gisteren avond zit ik heel gezellig in het Zwaantje en denk aan niets kwaads daar komt op eens mijn vrouw binnengestapt. Poezie en proza. Zij: Och Oskar, toen ik je zoo verschrikkelijk van je fiets zag vallen scheurde mij het hart in den boezem. Hij: En mij de broek om de beenen, en dat is erger. Advertentie. Hierbij veslig ik de aandacht op mijn uitstekende kalfskop, mijn heer lijk gerookt vleesch en mijn keurige varkensribbetjes. Niet verwacht. Kleine Jan gaat naar den winkel om schoenveters te koopen. „Hoe lang wil je ze hebben vraagt de winkelier. „Tot ze kapot gaan, meneer". Ondergeteekende beveelt zich beleefd aan voor alle per vrachtauto aan concurreerende prijs. L. GHIELEN, VENRAY Hoenderstraat 8. 2 hebben wij steeds een prachtige sorteering in enz. aan spotprijzen. Aanbevelend, 38 Houfackers Kantoor geopend van 9 tot luur Worden gevraagd 1 bejaarde huishoudster 1 gezelschapsjuffrouw tevens voor eenig huiswerk 1 werkvrouw 1 dag per week Burgerdienstmeid voor Venray 1 bekw. boerenknecht voor Sittard 1 flinke boerendienstmeid Bieden, zich aan Burgerdienstmeisjes voor dad. 36, 22, 20, 18 en 15 jaar. Boerenknechten Dagmeisjes 16 en 20 jaar Smidsleerling en smidsknechten. Metselaars, timmerlieden, losse arbeiders, stucadoors. t boerendienstmeid 1 meisje 16 jaar burgerdienst 1 boerenknecht 16 jaar,

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9