In twee werelddeelen FEUILLETON SLAPELOOS Qemenfcde Berichten nadere beschouwing van het wets ontwerp blijkt duidelijk, dat met de belangen van deze streek feitelijk geen rekening is gehouden. De te koelen 100.000.000 eieren toch zou den op de coöperatieve veilingen opgenomen worden en niet op de vrije markt. En juist in de Gelder- sche Valleistreek berust de eierhan- del geheel op het „vrije markt" systeem. Het „veilingssysteem" vindt zijn centrum in Roermond. Maar bovend'en is in de omge ving van Amersfoort ook de eendcn- houderij van groot belang en aan gezien deze in het wetsontwerp niet genoemd wordt, is het te begrijpen dat Amersfoort zich eenigszins op den achtergrond gedrongen gevoelt. De eendeneieren gaan allen naar de veiling te Arnhem. De afzet richt zich hoofdzakelijk naar Duitsch land en naar de industrie. Door de betalingsmoeilijkheden van Duitsch- land is in de eendenhouderij dezelf de noodtoestand ingetreden als in het kippencentrum Roermond heerscht. Reden te meer, waarom Amersfoort de eendeneieren ook zou willen zien gesteund. Na het laagterecord, dat de eieren- prijs bereikt heeft (einde Ma»rt 1932 was de gemiddelde eierprij* te Apel doorn f 2.16 per 100) is in den laat stee tijd een stijging ingetreden, zoo geleidelijk, dat de algemeene opinie is, dat dit een normale stijging is. Vooral in de Gelderschc Vallei is de afzet gunstig te noemen. Zuid West Duitscbland fs ab nemer geworden, naar Engeland loopt de export vlot, terwijl momen teel zelfs uit Italië aanvragen komen. Aangezien Amersfoort en omstre ken niet zoo sterk bij Duitscbland betrokken is als Roermond onder vindt men hier voor eieren ook niet in die mate de betalingsmoeilijkhe den van dit land. In dit licht bezien, is het dus te begrijpen, dat het meergenoemd te legram begint met op te merken, dat van een oogenblikkelijke nood geen sprake is. Echter blijkt ook ten duidelijkste, dat de belangen van de 2 groote eiercentra in ons land zeker niet pararel loopen. Dit is een reden te meer om voorzichtig te zijn met steunmaatregelen. Met dit ontwerp zou weieens het particulier belang der veilingen en niet het algemeen belang van de kippenhouderij ge diend worden. Er bestaat een strijd tusschen veiling en vrije markt, doch het ligt toch zeker niet op den weg der Regeering door een bepaalde maatregel een bepaalden handel te steunen. Nog een punt dient bierbij in overweging te worden genomen. Het aantal eieren, dat de Regee ring wil koelen, is ongeveer gelijk aan het aantal, dat ieder jaar door het particulier bedrijfsleven gekoeld werd. Deze zullen thans huiverig zijn eieren ter koeling op te koopen en het is zeer de vraag of de re- geeringsmaatregel eenig effect zal sorteeren. Vermeerderde aizet van eieren zou hierdoor dan niet plaats vinden en het particulier initiatief krijgt ongetwijfeld een knak. In normale tijden kochten de bedrijfs- koelers voor maximaal 48 pCt. op de veilingen en 53 pCt. op de vrije markt, zoodat ook hierin een reden voor de vrije markt ligt om zich tegen het voorstel te verzetten. De beste maatregel zal wellicht zijn een beperking van de productie en dit wordt door het wetsontwerp geremd. De crisis-zuivelwet in de Kamer. Om eenig denkbeeld te geven van de waarden waar 't om gaat bij deze wet, geven wij eenige globale cijfers. Ons land produceert ongeveer 4.000.000.000 kilo melk. Daarvan wordt tot boter verwerkt ongeveer 2 200.000.000 kilotot kaas 900 millioen en tot andere producten 100 millioen. terwijl de consumptiemelk 44 Hij moest zich neerzetten, maar niet bij de rots, lakken cn planten en bloemen namen hun plaals weer in. Meester Dorrens overlegde. Niemand of niets verdachts, te zien of te hooren. Hij was wel alleen. Hier dus was de Koningschat de koningspepita, de schat der Kaziken en der booze geesten, der Indianen. Het koude zweet stond op zijn voorhoofd. En weer schemerde hem dat visioen voor den geest, weer kwam hij thuis weer openden zich de armen zijner kinderen, weer hoorde hij hun stemmen, uitbarstend in vreugde en tranen: Vader, vader! Goddank dat gij hier zijt. En ook nog zilveren stemmetjes klonken er door. Is dat groot vader en hij voelde kleine kleuters op zijn knieën klouteren en in zijn armen, hij voelde! kleine kopjes zich vleitn legen j zijn wang. En hij weende en half luid j hoorde men iets van, Ik kan niet meer. God geve, kinde- ongeveer 800 millioen kilo bedraagt. De statistiek van 1930 zegt ons, dat er in dat jaar een boterproductie was van 87.000 000 kilo, waarvan bijna de helft (42.000.000 kilo) is uit gevoerd. Van de kaasproductie, die 136 000.000 kilo bedroeg, werd 94.000.000 of twee derde uitgevoerd, Wat het verloop der prijzen be treft, geven de volgende cijfers eenig denkbeeld. De exportprijs was in 1929 gemiddeld fl.82. in 1930f 1.51 terwijl thans de Leeuwarder com- missie-noteermg een niveau bereikt heeft van 71 cent hoogste-, 66 cent midden- en 62 cent laagste prijs, terwijl... de veiliDgsprijs zich bewoog tusschen 56 en 52 cent. De kaasprijzen stortten niet minder omlaag. In Januari 1930 stond Goud- sche kaas op 52 cent. in December 19.30 op 39 cent. Thans kon men zien, dat te Leiden de Goudsche kaas 16 a 20 cent noteerde. De consumptie-melkprijs in Zuid- Holland was in den vrijen handel in Januari 1930 ruim 10 cent per liter. In December ruim 7 cent. Thans loopen contracten voor 4 a 5 cent. terwijl op de veiling melk voor 2 a 3 cent de liter verkocht wordt. Terecht spreekt de Regeering van een „levensbelang" als men mede denkt aan de menschen, die hierbij betrokken zijneen 200,000 vee houders en een 100.000 menschen in de zuivelindustrie. Dit levensbelang nu het blijkt uit de bovenstaande cijfers wordt met den totalen ondergang bedreigd Want op elke liter melk verliezen onze boeren thans minstens twee cent. Als de lezer zich even wil herinneren, dat ODze melkproductie 4.000.000 000 liter bedraagt, dan lijdt onze veehouderij dus een jaarlijksch verlies van 80 millioen gulden. f 80.000.000, zegge tachtig millioeD gulden zou de Regeering dus behoe ven om onze veehouderij alleen van haar verlies af te helpen. Wie deze reusachtige cijfers over weegt, zal 't toch klaar als glas zijn, dat directe belastingen of recht- streeksche hulp uit de schatkist alléén, hier niet kan voorzien. Evenmin zou deze 80 millioen alleen kunnen worden verkregen door belasting op het botervet. Want, zelfs als wij 50 millioen kilo boter zouden opeten, zou, bij een wereld- prijs van 80 cent per kilo, de boter prijs in den groothandel f 2.40 moeten worden. Dat is natuurlijk uitgesloten. Vandaar kunnen wij begrijpen, dat Minister Verschuur ook de margarine gaat belasten door de wijziging, welke bij heeft aangebracht in art. 7 der Crisis-Zuivelwet, die, zooals men weet bedoelt een fonds te stichten, dat van indirecte belastingen zal leven of liever, dat door een Centrale onder de veehouders wordt verdeeld. Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct.Bij Apot. en Drog Geoorloofde kleisismokbelary in het groot Sinds eenigen tijd is door een excentrieke maatregel van sommige .Vorsteher" van Duitsche douane kantoren een nieuwe fase in den grenshandel ontstaan, die men een contradictio-in-terminis de „geoor loofde kleinsmokkelarij in het groot" zou kunnen geDoemd worden. De voorgeschiedenis van deze nieuwigheid is als volgt Tot voor November 1931 was het verboden over de landelijke grenswegen, waar geen douane-kan toor is, eenig artikel Duitscbland binnen te voeren, geen hoeveelhe den, die „verzollt" moesten worden en evenmin z.g. „Frie-Mengen" d.z. kwantums, die door hun geringheid ren, dat ik u weerzie. Hij vouwde de handen en hij bad. Zij zullen ook wel voor hun armen vader gebeden hebben, murmelde hij halfluid. Zco zat hij daar eenigen tijd terneer voor zich uitstarend in het heerlijk landschap. Morgen, zei hij hardop mor gen ga ik op weg, den laatsten gang vandaag ben ik te zeer ontsteld geen mensch te zien, niet wat verontrust, dus geen haast en dan met een diepen zucht dannaar huis. En hij bleef, zonderling genoeg dien dag in de omstreken- van den rlo en hij keerde menigen keer terug tot zijn geheimzinni- gen steen met zijn twee letters S. D. die een onwederstaanbare magnetische aantrekkingskracht op hem scheen uit te oefenen. Hij glimlachte. Het is als of ik bang ben, dat die steen er vandoor zal gaan, sprak hij. Dicht er bij sloeg hij zijn nachtkwartier op. Slapen kon hij bijna niet en het zoete roepen van den oerendoel kon hem niet slaap wiegen. En altijd waren zijn gedachten op weg naar huis. Bij het ontwaken der natuur, stond hij op en begaf zich op weg altijd stipt zich houdend aan de gegeven inlichtingen. Het was een moeilijke, doch schilderachtige weg. onbelast zijn, of waarop nog geen 5 pf. invoerrecht kan geheven wor den. Dit was een maatregel, die de grensbewoners heel vee! last veroorzaakte. Wilden zii een onbeteekenende kleinigheid in Duitscbland binnen brengen, dan moesten zij of eenige uren omloopen ofsmokkelen. In November 1931 kwam echter de noodverordening, waarbij de mi nister van financiën gemachtigd werd om, wanneer bij dit noodig achtte voor sommige wegen, waar geen „Zollamt" was, gedurende eenige uren per week den invoer van de z.g. „Frei Mengen" toe te staan, De minister heeft toen deze macht overgedragen aaa de presidenten der „Laodesfinanzamter die de uitvoering van de bepaling op hun beurt weer overdroegen aan den „Vorsteher" van de douane-kantoren". Zoo is er langs onze Oostgrens de eigenaardige toestand gekomen, dat de wijze, waarop van deze machtiging gebruik gemaakt is en de bepalingen, waaronder ze wordt toegepast, verschillen van „Bezirk" tot „Bezirk" en van „Kreis" tot Kreis". De auto bracht ons naar het grensplaatsje Posterholt, dat even ten zuiden van Roermond ligt. Dit hoort onder den grenskring Heinsberg. En hier is sinds 10 Mei j.l. volgens bovenstaande verordening de weg naar Neu-Haaren eiken Dinsdag, Donderdag en Zaterdag middag van 2 tot 5 uur opengesteld voor den invoer van Frei-Mengen. Het zijn maar kleine hoeveelheden o.m, 125 gram meel, 49 gram koffie. Ook hier is door het bijna ge heel stopzetten van de kunstzijde fabrieken te Oberbracht groote werkloosheid. En daarom wordt door heel de bevolking van de streek van deze nieuwe bepaling een dankbaar gebruik gemaakt om een extratje te verdienen. Toen we tot aan de overzijde van de grens waren, lieten we den wagen in den steek om op ons gemak de zeer zonderliri^e situatie en de nog meer zonderlinge bedrijvigheid die daar op dat moment was, in oogen- schouw te kunnen nemen. Er is daar een vrij smallen grint weg. die naar de grens loopt. Op dezen weg was nog een zeer eng bruggetje, waar we over moesten om in de Hollandsche Buden te kunnen komen. Bij het bruggetje stonden de douane beambten 8 man. Zij hadden handen vol werk om de honderden en honderden menschen, die bij het bruggetje stonden te dringen om over de grens te kunnen, in bedwang te houden. Het waren meest vrouwen en kinderen. Ze hadden leege doozen en kisten en pap.eren zakken bij zich. Ze praatten en lachten met de beamb- teD, die het gevalletje ook van de komische zijde bekeken. Twee uur. De douanen geven den weg vrij. De massa wringt zich over het nauwe bruggetje, holt de grens over en heeft in een oogenblik de Bude aan de Hollandsche zijde van de grens gevuld. Nood maakt vindingrijk! Nergens in de wet slaat te lezen, zoo vertel den ons de gemoedelijke douane beambten, dat de menschen maar éénmaal 125 gram meel en 49 gram koffie over de grens mogen brengen dat weten de „Schlauberger" hier maar al te coed. „Sehe nur da geht's los In de Bude heeft men met den stormloop rekening gehouden. Langs het huis liggen massa's kleine zakjes en oude kartonnen doozen. Winkel kamer, keuken en café staan propvol menschen. En over dat alles hangt een lichte nevel van het stuivende meel „Teunke" de Bude-houder, en zijm helstpers en helpers hebben in die twee uur niet veel meer te doen dan aanhoudend vijf pond meel af te wegen en..,, en geld te beuren in de grenswinkels wordt uitsluitend tegen contante betaling verkocht. Het meel wordt door de koopers in een Niet dan met groote inspanning kon hij langs den oever zich een doortocht hanen. Met een kleine hakbijl in de hand moest hij zich een pad slaan door het verwarde stuikgewas, dat onder de hooge hoornen welig tierde en met ongekende bevalligheid bloemen guirlandes, bloemenran- ken ophing langs het kristal heldere water soms bloemen- hemels weefde boven zijn hoofd. Het is hel ware land der lianen of slingerplanten, die in nooit volprezen pracht hun geurende trossen overal heenwierpen inden kwistigsten overvloed. Bonte insekten als levende edel- steenen en kleine vogeltjes scho len door het loover op en af, of door het donzige mostapijt, met tal van bloemen doorspikt. Het was waarlijk een betooverend schoon schouwspel en Meester Dorrens zou bijna leed gehad heb ben over de heerlijke bloemen en flanten die hij vernielden en af lakte, maar was dat goud dan niet kostbaarder dan alle bloemen en l8g er in dat goud niet een heele bloemenwereld opgesloten. De Rio vernauwde steeds meer en meer zijn oevers. Hier en daar slingerden de klimplanten hun bloemenloover van den eenen kant naar den andere en schoten de koele wateren pijlsnel er onder door, want de helling was steil en hijgend klom hij voort, terwijl het zweet van zijn voorhoofd drup kartonnen doos gedaan en in een wip hebben de geroutineerde handen de 5 pond in 20 zakjes van 125 gram gedistribueerd. De kinderen elk een zakje en op een drafje gaat 't terug tot over het bruggetje, waar een andere bengel bij een kist staat. Daarin worden zoo twee uur lang aanhoudend van die kwantumpjes meel gedeponeerd, koffie dito..,. Het is er een ongelooflijke d%aze drukte van op en neer hollende vrouwen en kinderen met volle en leege zakje in de hand. De douane beambten bij het bruggetje hebben het gemakkelijk: ze hebben slechts toe te zien, dat niemand meer dan twee zakjes tegelijk wil overbrengen, Wordt een kind hier toevallig op betrapt, dan legt het z'n pakje even op (Je leuning van de brug en bij de volgende rout gaat het meel mee de greDs over. Na afloop van den aanval op Teunke's Bude gaan we nog even met het pientere kereltje praten. Hij is van onder tot boven met meel bestoven. En zijn winkel is herscha pen in een bergplaats van oud pa pier en oude doozen. Hij vertelt ons, dat hij in die drie uur 7000 tot 8000 klanten in zijn zaak beeft gebad (waarbij natuurlijk dikwijls dezelfde personen waren) en dat hij 22 „Zenter" d.i. 220Ö kg meel verkocht heeft. En hier in de buurt staan nog vijf van zoo'n winkels, besluit hij veelzeggend.. Vryo broodinvoer en tarwewet. Tot nog toe mogen buitenlandsche bakkers nog steeds hun producten onbelemmerd in Nederland invoeren, terwijl hun Nederlandsche concur renten gedwongen worden grond stoffen te verwerken waarvan de prijs ingevo'ge Overheidsmaatregelen (Tarwewet) verhoogd is. De heer van Hellenberg Hubar heeft nu aan den minister van Eco nomische Zaken en Arbeid gevraagd of Z.Exc. niet van oordeel is, dat het op den weg der Regeering ligt te bevorderen dat aan dezen onbil- lijken toestand een einde komt. Voorts vraagt hij of de Minister wil meedeelen het resultaat van het overleg, door den toenmaligen Minister van Binnenlandsche Zaken en Land bouw in de vergadering der Tweede Kamer der Staten-Generaal van 15 December 1931 toegezegd, nopens het verzoek van ondergeteekende om een „compenseerend invoerrecht" op brood te heffen. Jacht op een Nederlandsche smokkelauto. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de Duitsche douane beambten jacht gemaakt op een Nederlandsche smokkelauto. De beambten wisten, dat de wagen Vrijdagavond op handige wijze Duitscbland was binnengesmokkeld en dat Dusseldorf het einddoel van den smokkeltocht was. Men had toen de „Zollfahndungsstelle" van Dus seldorf van de vermoedelijke komst van den wagen op de hoogte gesteld. Toen de smokkelauto Zaterdagnacht Dusseldorf genaderd was, werd deze onmiddellijk achtervolgd door een wagen van de douanebeambten. Men wilde n.l. op deze wijze te weten komen, wie bij de smokkelbende betrokken was. In de smokkelauto had men echter spoedig de achter volgers bemerkt en nu begon een wilde jacht door de straten van Dusseldorf De smokkelauto reed met een snelheid van meer dan 80 K.M. door de nachtelijk-stille straten en de wagen van de beambten volgde op enkele tientallen meters. Door telkens en telkens van richting te veranderen probeerden de „sluikers" hun achter volgers op een dwaalspoor te bren gen. Meermalen werden op den wagen van de beambten schoten ge lost, die zooals men later vaststelde uit een legerpistool kwamen. Des ondanks hebben de douanen de achtervolging meer dan een uur lang kunnen voortzetten. Toen raakten zij het spoor van den smokkelwagen kwijt. pelde. Maar ziet! daar scheidt zich hel stroompje in twee smalle armen Waar nu naar toe? Is het de linker of de rechter? Ilij hield zich aan het rechler- beekje, want meer dan een beekje was het niet, al glinsterden zilve ren tallooze vischjes met goud bespikt, zooals de forellen in de Geul. Een andere »Geul" dacht ook Mr. Dorrens, bij het zien der dartelende vischjes, azende op göudkeverljes die zweefden en zwommen boven en in de wateren en de kleine waterkolibri zijn bad nam in het heldere nat om met kleine, vroolijke kreten op te dui ken. - God zij dank! wat is dat? een paar honderd schreden naar boven waren de takken van den Rio weer tot een vereenigd, en stroomden tamelijk rustig over een kleine hoogvlakte, met bloeiende heesters onder hoogstammige tul- penboomen bedekt. Een waren bloemenregen daal de over hem neer, terwijl hij voortschreed. Het waren de Magnolia's, die hun lelieblanke of paarsche gea derde loslieten over hem. Maar verder, steeds verder. Steeds onderzocht zijn blik de oevers, diep of vlak, naar goud. Dat had hij geleerd, een zekere kennis van den bodem, waarin goud kon gevonden worden.. In samenwerking me* de Neder landsche marechaussée werd een onderzoek ingesteld naar de herkomst van den wagen. Het bleek, dat deze toebehoorde aan den Nederlands :hen smokkelbendeleider Kremers uit Beu gen (N.B.) en diens compagnon, den bekenden schrootsmokkelaar Derksen uit Goch (D.). De Duitsche douane heeft toen in het geheele grensgebied de bewaking verscherpt, want men wilde tot eiken prijs den smokkel wagen op zijn terugtocht naar Neder land in beslag nemen. Hierin is men echter nog met kunnen slagen. Ver moedelijk houdt men den wagen gedurende eenigen tijd bij een der bendeleiders verborgen. Geheel onverwacht heeft men echter de beide bendeleiders door overrompeling in de buurt van Meererbusch kunnen arresteeren. Kremers bleek inderdaad de eige naar van de gezochte smokkelauto te zijn. Brandstichting uit wraak 1 Het dorp Heeze is Maandagnacht getroffen door een hevigen brand, waardoor niet minder dan vier boer derijen in de asch zijn gelegd. Te omstreeks halt een werd brand ontdekt in de schuur van den land bouwer G. van der Paal onder Rul. Spoedig stond deze stalling in lichtelaaie en deelden de vlammen zich mede aan de bijbehoorende boerderijen van genoemden land bouwer. Deze boerderij ging geheel in vlammen op. Het vuur sloeg van hier over op de naastgelegen boerderij van den landbouwer Jacobs en van daar op de leegstaande boerenhofstede van denzelfden land bouwer, {terwijl aan de overzijde van den weg de boerderij van de weduwe K. Bouwer. Deze boerderij ging geheel in vlammen op. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de bewoners zich zelf ternauwernood konden redden. Van 3e inboedels kon niets in veiligheid worden gebracht. In de boerderij van Van der Paal zijn elf varkens en een kalf verbrand en in die van Jacobs zes varkens en een kalf. Men vermoedt dat brandstichting de oorzaak van deze ramp is, aangezien de heer Van der Paal als wethouder met de steun regeling belast is. De Heezer brand weer stond voor de geweldige vuur zee geheel machteloos. De schade wordt slechts gedeeltelijk door ver zekering gedekt. Invoerrecht op boter in Duitscbland. Naar verluidt, wordt in Duitsche regeeringskringen overwogen het invoerrecht op boter geleidelijk te verminderen. Daarbij doet de overweging zich gelden, dat het invoerrecht op boter den landbouw geen hulp heeft ge bracht en aan den anderen kant door de verhooging van het invoer recht de Duitsche uitvoer, vooral naar de Noorsche landen, belangrijk benadeeld is. O.a. zijn door de vermindering van den uitvoer ook landbouwmachines getroffen, wat weder tot gevolg heeft gehad, dat de binnenlandsche koopers van landbouwmachines, dus de landbouwers, daarvoor hoogere prijzen moesten betalen. Jubileum-reis naar Padua. Dinsdagmorgen vertrokken 240 Jubileum-gangers om 10.13 uit Nij megen, waarvan 140 naar Padua en 100 naar Padua, Rome en Assisië. Op Zaterdag 28 Mei zal het ge heele gezelschap deelnemen aan de plechtige ontvangst van den Pauselijk Legaat in Padua ter gelegenheid van het 7e eeuwfeèst van Sint AutoDius Zalig afsterven en zijn heiligver klaring. Bosch- en heidebrand by Weert. Men meldt uit Weert Zaterdagmiddag ODtstond brand in de bosschen van de Zinkfabriek, die zich spoedig uitbreidde Daar de aangrenzende perceelen. De bosch Iiet woud werd meer dichter en de loofgordijn boven zijn hoofd steeds vaster aaneengesloten. In 't schemerduister ging hij voort. Steeds volgde hij den rech teroever van den Rio aan den rechten tak. Daar op eens staat hij voor tal van kleine beekjes, die ritselen door groen en bloemen De Rio is verdwenen. Steeds ondoordringbaarder wordt het woud, steeds duisterder en geheimzinniger Hier zong de oereldoe zijn zwaarmoedig lied hij vollen dag. VoortVoort 1 Wat was dat Ginds lichtte het in het oerwoud, als een gouden paradijs, een stroom van goud en rozig licht, straalde daar, de stammen der reuzenboomen, waaronder hij met moeite voorlklouterde; schenen van de achterzijde te vlammen in louter vuur. Met nieuwen moed werkte hij voort. Boven hoog hangt voor den ingang van het bosch een doorbroken loofgordijn, met gouden bloemen doorwerkt. Het ruischen van een waterval dringt tot hem door. Weldra staat hij voor een «spie gelgladde kom, waarin het water uit de rotsen neervalt, om dan in vele kleine beekjes verder te stroomen. In koortsigen haast, hijgend met zweet bedekt, betreedt hij als het ware kreunend, de heerlijke plek. Een open plaats, door reuzen- hoornen omringd, voor zijn voeten brandweer van Budel en de gemeen- te-politie van Weert wisten het vuur te bedwingen, dat echter enkele uren later weer opnieuw oplaaide. Ook toen wist men het te bedwingen. Naar schatting woedde de braDd over een oppervlakte van circa 80 H.A. dennenbosch en heide. Oorzaak onbekend. Een visschersbootje omgoslngen. Maandagmiddag is op de Noord zee voor Zandvoort een garnalen- bootje omgeslagen. De beide op varenden, de visschers Jan Paap en Frans van der Poeg, beiden afkom stig uit Zandvoort, zijn verdronken. Een plezlerbootje heeft nog, moeite gedaan om assistentie te verlenen, doch de beide mannen werden niet gevonden. Men zoekt thans naar hun lijken. Van der Ploeg was gehuwd en vader van acht jeugdige kinderen, terwijl het andere slachtoffer evern eens gehuwd was en vader van drie oudere kinderen. Het vermoeden bestaat dat het garnalenbootje, een open scheepje zonder zeil, door het uitstaande net is omgetrokken. Jan Paap was 53 jaar en van der Ploeg 42. Beiden waren ervaren zeelui. Een noodlottige twist. Zaterdagmiddag kregen een zekere F. V. en diens stiefzoon F. Th. te Budel. ten huize van V. oneeoigheid. V. is hierbij met het hoofd op een scherpen kant van een kolenemmer gevallen. Hij bekwam een ernstige hoofdwonde en begaf zich naar de maréchaussée om aangifte te doen van de mishandeling. Bij de kazerne gekomen zakte hij in elkaar. Hij is naar het gasthuis vervoerd en spoedig daarna, na voorzien te zijn van de H. H. Sacramenten der Stervenden, overleden. Mishandeling uit wraak. Donderdagnacht werd nabij den politiepost te Spekholzerheide-Kerk rade de Duitsche vrouw D. die zich naar Aken wilde begeven, aangeval len en mishandeld door de dochter van den herbergier Sch. uit Kerkrade, die voor het Gerechtshof in Den Bosch had terechtgestaan. De Duit sche vrouw was als hoofdgetuige opgetreden. Ze werd bewusteloos in het politiebureau gedragen. De daderes werd in arrest gesteld en zou heden op last van den Com- missaris van polite, gevankelijk naar Maastricht overgebracht worden. Het geheim van den stroozak. Op de boerderij Bouwlust onder Kaatsheuvel is door een schoon maakster een bedrag van eenige duizenden guldens gevonden, ver stopt in het bed van een onlangs overledene huisgenoote. Overreden en gedood. Dinsdagavond is bij het gehucht Groot-Schoot onder de gemeente Budel de 14-jarige S. door een vrachtauto overreden en op slag gedood. Den bestuurder treft geen schuld. De jongen was achter op den wagen geklommen. Toen deze plotseling achteruit reed, viel hij er af met genoemd noodlottig gevolg. Het groote gezin eu de opvoeding. De bekende Pater Callewaert O.P. gaf onlangs een reeks wijze wenken en ware woorden over de opvoeding der kinderen. Met instemming laten we hier in 't kort eenige van die wijze lessen volgen De kinderen, de vele kinderen, zijn de beste opvoeders van de ouders zelf. De vele kinderen voeden elkander op. De twee geslachten onder elkaar, buiten alle drift om, bereiden zich voor tot het volledig leven. Zij ontwikkelen onder meer, door de zorg van de ouderen voor de jongeren, de verantwoordelijkheid van het vader- en moederschap. Is het ook niet een feit, dat de kinde ren van het groote gezin het meest den ouden dag hunner ouders eeren? een helderen waterplas in een kom van bloemen en groen gevat, blauw als een reusachtige saphier. Hooger. hooger, moest hij, hij voelde zich moede, maar den moed gaf hij niet op. De schai der Kaziken, des ko- nings schemerde voor zijn oogen op zijn tocht, en deed hem alle moeilen en bezwaren gering ach ten. Nog eenige schreden hooger en hij bleef stokstijf staan. Wel had hij reeds enkele sporen van goud gezien, die steeds talrij ker W8ren naarmate hij de helling beklom, ook reeds, maar slechts enkelen der goudkorrels, zóólang hij ze langs den oever van de San Sacramento had gevonden, maar waarlijk, dat was een schat, dat moest de schat der Kaziken zijn, de schat der koningen, die daar op eens zich aan zijn blik ken vertoonde. Zoo of zoo of hij ware omge vallen en naar heneden getuimeld, en dal was het einde geweest, want links en rechts waren de oevers steil, rotsachtig en toch weelderig begroeid, maar van boven geheel open. De zon stond in volle pracht aan den hemel en (jeed het goud schitteren met waren gloed. In 't midden in het water, dat als een blauwgroen, kristalheldere stroom uit de rotsen bruischte, spatte het op een grooten blok neer, hem steeds wassende tot nieuwen glans. Wordt vervolgd. 1 leurste verdei keurig

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6