ïl PEE Ei GEBR. JEUKEN Communiepakjes Matrozenpakjes Lumberpakjes Voor do a.s. 1. Communie RENAULT" Inscharen van Vee Th. ARIAENS-KOSMAN Prima KUIKENS Peter Hendrix PaTS:aal 39. Voor de H. COMMUNIE De Qoedkoope Winkel Th. Jaeger Wij bieden in 't voorjaar uiterst lage prijzen. De Kippenhouderij op het Platteland Uemengde Berichten Advertentiën nergens beter en goedkooper als bij Weiland Kirches Zaaihaver. Zege Lupinen, 2e nab. Industrie pootaardappelen en Hooi M. Classens, Centr. Broederii Oirlo L. Kerkboeken, Rozenkransen, Schilderijtjes, Rozenkrans-étuis, Handtaschjes, enz. ÏJ Een 21 Tonner voor f 2100.- Een 414 Tonner voor I 3625.- OVERLOON, Teif. 4 Kerkboeken vanaf 10, 25, 30 et Rozenkransen 8, 10. 15 e RozenkraDsbeursjes 12, 15, 25 e Ta'cbjes 30, 45, 55 e ^cbilderijfjog 18, 35, 48 e Beeldjes, Prentjes, Colliers eDZ. Zalerdag 26 Maart 1932, No. 13 Landbouwschool St. Murtinus Venroy. Onder bijzonder groote belang stelling werd Dinsdagmiddag de eindles van de vierde klas gehouden. De Voorzitter van hel schoolbe stuur. den Edelhoogachtbare Heer J. Poels, opende de bijeenkomst en heette allen welkom, spec aal het Kamerlid Ament, den Rijkslandbouw consulent Dr. Droessen, den Eerw. Heer Strijkers en den Heer Burge meester. hen groot aantal bestuurs leden en oudets van leerlingen was mede aanwezig. Na een vraagles over de lessen, gegeven door de Godsdienstleeraars, volgde die over de landbouwvakken 't Resultaat was zoo, dat aan alle zes en twintig leerlingen het rijks diploma kon worden uitgereikt, waarvan drie met zeer veel vrucht, dertien met veel vrucht en tien met vrucht. De Voorzitter feliciteerde de leer lingen met het behaalde succes en spoorde hen aan het geleerde te onderhouden door lid te woiden van de ver. van Jonge boeren. Dankbaar voor h;t voorrecht in de gelegenheid te zijn geweest, hier deze lessen te kunnen volgen, moesten ze deze combineeren mei de ervaring vaD hun ouders. Ook het Hoofd der School wenschte hij geluk met het mooi resultaat. Dr. Droessen hierna het woord krijgende, wees op de noodzakelijk heid om zich te ontwikkelen en dit te blijven doen. Geen bed/ijf is aan zooveel verandering onderhevig, als dat der boeren. Telkens doen zich weer nieuwigheden op, waarover men zich een oordeel moet kunnen vormen. Daarom verheugde het de Spreker, dat, zooals uit het proef werk en de antwoorden op deze les bleek, er hier vooral naar gestreefd was de leerlingen inzicht bij te brengen. Gaarne onderstreepte hij nog eens de woorden van den Voorzitter om de jongens aan te sporen lid te worden van de Jonge boerenver., die van zoo'n groote beteekenis zijn voor de ontwikkeling van onzen boerenstand. Vervolgens sprak de heer Ament Deze had met groot genoegen deze eindles bijgewoond, omdat Spreker in goed landbouwonderwijs zag, de beste en natuurlijkste manier om de moeielijkheden van nu en de toe komst te overwinnen. Gaarne zou hij zien als enkele leerlingen hun studie nog wilden voortzetten aan de landbouwwinterschool in Roer mond. Hierna kreeg de burgemeester van Venray bet woord. Spreker wees de jongens er op in alles te overleggen met buu ouders, contact te houden met de geestelijke en technische adviseurs van hun organisaties. Ook wilde hij waarschuwen de eenvoud niet te verliezen, 'n Jonge boer moest niet alleen te kennen zijn aan zijn gezond krachtig gestel, maar ook aan zijn eenvoud in kleeding. Terug naar meer eenvoud is ook voor onze jonge boeren gewenscht. De Voorzitter dankte hierna de verschillende sprekers, de bestuurs leden en ouders voor de belangstel ling en sloot met gebed. Vragen, pluimveeteelt, betref fende te zenden aan Bureau PI. Pers, Laanstraat 7, Soestdijk, met bijvoeging van 6 cent postzegel voor porto. Verrassingen. by het broeden. TijdeDS het broedproces komen we soms voor onaangename verrassingen te staan. Als we dan tevoren de mogelijke tegenslagen niet hebben overdacht, handelen we gewoonlijk verkeerd. Een zeer onaangename gebeurtenis is het te sterk afkoelen der eieren. De vrees voor zulke afkoeling wordt echter wel vaak overdreven. Als de kloek een half uur van het nest is, loopt de kippenhouder soms radeloos achter het dier aan, om het met zoete, later gewoonlijk met kwade woordjes te bewegen, weer op de eieren terug te gaan. Soms neemt men het dier zelfs op en plaatst het op het neot terug, dat in zulk geval óf direct weer wordt veraten, óf door het nijdig gemaakte beest in woede of angst wordt vertreden. Men overdenke bij voorkomende gevallen allereerst, dat bebroede eieren, wanneer de eerste helft van het broedproces achter den rug is, heel wat afkoeling kunnen verdragen. In het ei zit dan een vrij ontwikkeld, levend, dus uit zich zelve warmte gevend lichaampje, dat door een schaal van eeniyszins isoleerende stof wordt omsloten. Bebroede eieren moeten dagelijks worden gekoeld, uitgezonderd gedurende de eerste en de laatste paar dagen van het broed proces. Op den 5en a 6en dag mag worden gekoeld gedurende ongeveer 8 minuten, maar niet langer. Daarna mag per dag ruim 1 minuut langer worden gekoeld tot tenslotte een half uur aaneen. Dat alles is norm, maar zooals we reeds zeiden gedurende de tweede helft van het broedproces kan een afkoeling van veel langeren duur soms zeer goed worden verdragen. We hebben het zelf eens meegemaakt op den 15en broeddag. We hadden de gewoonte om de eieren te keeren, 'smorgens vóór we naar ons kantoor gingen, omstreeks 8 uur, en des avonds, als we naar huis waren teruggekeerd, Op den avond van dien 15en broed dag kwamen we ia den kelder en onze blik viel aanstonds op... de eierlade, die we 's morgens hadden uitgehaald om de eieren te keeren en blijkbaar vergeten hadden in de machine terug te zetten De lade stond nog op tafelWe waren vast overtuigd, dat alles verloren was, maar moeder de vrouw vrouwen kunnen érg eigenwijs zijn moeder de vrouw meende, dat we het tóch nog maar moesten probeeren. Je kon nooit wetenzei ze. We deden tenslotte, wat des mans iswe ge hoorzaamden. De uitkomst was schit rerend ruim 90 pCt. Bijna nimmer hadden we beter resultaat. Tóch is het goed om zich aan den normalen koeltijd te houden. Broedt men onder de kip, laat deze dan haar gang maar gaan het is volstrekt onnoodig om deze met een horloge in de hand te contro leeren, mits ze het nest maar verlate; ééns per dag. Als er nu ech er eens werkelijk iets bijzonders gebeurt, als de kloek het nest b.v. voor goed verlaten schijnt te hebben, of door een defect aan de broedmachine aan het verwarmingsapparaat b.v. wordt het broedproces onderbroken, wat moet dan gebeuren In zulke gevallen kan men de eieren aanstonds aan andere broed- sche kippen toevertrouwen, of ze zoo gauw mogelijk zonder stooten en schudden overbrengen naar een kippenfokker in de buurt, die ver schillende broedmachines heeft aan staan. Gaat het om weinig eieren, dan zijn broedsche, nog niet gezette kippen, de beste hulpjes. Zoo meD er zelf geen heeft, .kan men meesten tijds wel een of meer exemplaren leenen bij een nabij wonenden kippen houder. Broedsche kippen zijn toch tijdelijk inproductief en een boer leent ze graag een poosje uit, als ze na 5 weken met een jong hennetje er bij, worden terugbezorgd. Alleen wanneer het malheur ge durende de eerste broedweek plaats heeft en men zelf niet over andere broedsche kippen beschikt, zal er weioig aaa de redding van het broedsel zijn te doen, omdat daar mee al gauw te veel tijd verloren gaat. Bevuilde eieren plaatsen den kip penhouder óók voor verrassingen. Is de bevuiling slechts plaatselijk, laat de zaak dan maar liever, zooals ze is, want geveegde eieren zijn veel slechter dan bevuilde. Gebroken eieren dienen in ieder geval verwij derd* en als de inhoud over andere eieren is heengeloopen, moet men zulke eieren in la uw-warm water dompelen, maar zonder ze af te vegen legt men ze in het nest terug. Correspondentie. We beantwoorden bier een vraag, waarmee ook anderen hun voordeel kunnen doen. Het is mogelijk om ééndaags- kuikens te bestellen en die dan toe te vertrouwen aan een broedsche kip. Als de kuikens aankomen, laat men ze in de verzenddoos zitten, een beetje in de buurt van een kachel, tot den avond We veronderstellen, dat de broedsche kip al een paar dagen op een nest in een half- duisteren hoek van een schuur of stal is gezet. Neem des avonds een kuiken uit de doos en houdt het beest los in de hand, zoodat het niet piept. Ga nu naar de broedsche kip en schuif haar het kuiken voor zichtig onder het lichaam. Doe zoo met tusschenpoozen nog een paar keer. DeD anderen morgen vroeg zal men ervaren, dat de kloek het kroost heeft aangenomen. Dan zet men de overige kuikens bij. Liefdesdrama te ?s Bosch. Te 's-Hertogenbosch heeft zich wederom een ernstig liefdesdrama afgespeeld. Een meisje uit Orthen, de 21-jarige C. v. d. A., had verkeering gehad met een 22-jarigen bakkersknecht uit Vlijmen. Eenigen tijd geleden ver brak zij echter de relaties met hem en thans had zij kennis aan een jongen uit Kerkdriel. De afgewezene voelde zich bitter verongelijkt en Zondagavond wachtte hij op den Orthenschen weg het tweetal, dat daar per rijwiel moest passeeren, op. Toen zij hem genaderd waren, sloeg hij met een mes naar bet meisje, dat van haar fiets viel. Toen zij op den grond lag, heeft hij haar nog een vijftal steken toegebracht, waarna hij in de duisternis verdween. Dr. Diamant, die ijlings te hulp werd geroepen en spoedig ter plaats was, liet het meisje ve'voeren. Haar toestand is naar omstandigheden wel. De dader, die vermoedelijk heeft gedacht het meisje te hebben gedood, is 's nachts niet thuis geweest. Maandagmorgen vond men bij den overweg Deuteren—Cromvoirt zijn rijwiel tegen den wachtpost, terwijl zijn lijk op de spoorlijn werd ge vonden. Het hoofd was den ongelukkige van den romp gescheiden. Stille Omgang en de Spoorwegen. Veertigduizend mannen hebben in den nachc van 5 op 6 Maart den Stillen Omgang gemaakt in Amster dam, de Mirakelstad. Ze kwamen uit alle streken des lands, zeer velen per trein, anderen per autobus, som migen zelfs te voet. Over het vervoer der duizenden per trein vertelt „Spoor- en Tramwe gen" eenige interessante bijzonder heden Het is nn het elfde jaar dat de Ned. Spooxwegen met extra-treinen de bedevaarders naar de hoofdstad brachten. Begon men in 1922 met 1 retourtrein, met groote sprongen steeg dit aantal de eerste jaren voor al, tot er in 1927 19 retourtreinen werden ingelegd, Eenige jaren bleef dit aantal ongewijzigd, toen begon in 1930 de stijging opnieuw en dit jaar waren niet minder dan 25 re tour en twee enkele reis-, in totaal dus 52 treinen noodig om allen te vervoeren. Noodlottige veebtparty. Te Wassenaar is Dinsdag bij een vechtpartij tusschen jongens de 17- jarige M. J. v. d. H. met een mes een steek in het lichaam toegebracht. Hij werd naar het St. Elisabeths Gasthuis te Leiden vervoerd. Aan vankelijk liet de verwonding zich niet ernstig aanzien, doch Dinsdag avond was de toestand van den jongen zoo ernstig, dat men geen hoop meer had op behoud van zijn leven. Men kan nooit weten. Een groote Londensche juweliers- zaak kreeg dezer dagen het bezoek van een klant, die eenige juweelen te koop aanbood. Op het punt reeds van heen te gaan, haalde de man half verlegen een oude, in grauw papier gewikkelde flescb te voorschijn. Kijk. zegde hij, dit is een flescb, die mijn vader heeft meegebracht uit Zuid-Afrika. De man is nu al lang dood, en wat hij met deze flesch voorhad, weet ik niet. Zij is gevuld met kiezel. Maar mocht u een oogen blikje tijd hebben om ze te onder zoeken, dan zou ik u zeer dankbaar zijn. Men kan nooit weten. De juwelier bekeek aaudachtig de kiezelsteentjes, meende er onder eenige kleine diamanten te zien en liet onmiddellijk een deskundige ont bieden. De flesch bleek meer dan vier honderd kleine diamanten te bevatten, voor een totaal gewicht van 40Ó karaat. De diamantjes werden door den juwelier gekocht voor 100.000 francs. Varkenspest. Te Nieuwolda (Groningen is pest onder de varkens uitgebroken. Mee dan 50 varkens zijn reeds gestorven aan deze ziekte. Appeltjes uit Amerika. „De Grondwet" te Roosendaal schrijft In de garage naast hotel Centraal aan het Stationsplein zag men een eigenaardig bedrijf. Een groote Belgische vrachtauto had er een groote lading appelen gelost en in de hal waren een tien tal personen druk in de weer de smakelijk-uitziende vruchten van de papiertjes, waarin ze gewikkeld wa ren, te ontdoen. Bij onderzoek bleek ons, dat hier weer dezelfde Belgen van het vorig jaar hun „affaire" dreven. Wat hier gebeurt is eigenlijk je reinste tarieven ontduiking. Het be treft hier Amerikaansche appelen, die te Antwerpen worden ontscheept bestemd voor de consumptie in België. Voor Amerikaansche appe len moeten in België evenwel hooge invoerrechten worden betaald, niet minder dan 150 francs per 100 K.G. Dat maakt het fruit vanzelfspre kend duur en wat doen de Belgen nu Een groote fruithandel te Antwerpen, de firma Leon van Parijs uit de Rue Sint Michel, zendt de appelen als transito door naar Hol land, in welk geval zij de invoer rechten in België ontgaat. Per vrachtauto worden de vruch ten naar hier gebracht, waarna zij in de garage naast hotel Central van de papiertjes ontdaan worden, op nieuw verpakt enals Hollandsche appelen naar Antwerpen worden te ruggezonden. Voor Hollandsche ap pelen worden uit België geen invoer rechten geheven, zoodat de Ant- werpsche firma slechts de kosten voor de beambten alhier heeft te be talen en zoodoende circa 145 franc per 100 kilogram appelen in den zak houdt. Het vorig jaar heeft genoemde fruithandel op deze wijze twee maan den lang „Hollandsche appelen" in België ingevoerd. Nu men weer begonnen is, lijkt het ons toch goed daarop eens even de aandacht te vestigen. Wij gun nen den Belgen van harte de winst welke zij op deze wijze maken maar bij het al hooger en hooger optrek ken der tolmuren en het belasten van al maar meer artikelen, welke ons land naar België uitvoert, rest de vraag of dit bedrijf nog langer valt te tolereeren. Tot heden wor den er in België op appelen uit Ne derland nog geen invoerrechten ge heven, als evenwel op deze wijze het ingevoerd kwantum van dit soort Hollandsch fruit door de Belgen zelf aanmerkelijk wordt opgevoerd (en het gaat hier over boeveelheden van tien-duizeDden kilo's) wordt de kans niet denkbeeldig, dat België aan stonds ook de Nederlandsche appe len gaat contingenteeren. Wat we no'a beDe dan niet aan onzen eigen uitvoer maar aan Bel gischen invoer te danken hebben. Het is goed dat daar eens nota van genomen wordt. De tornado in den staat Allabama. Het totaal aantal der bij de tornado in Birmingham in den staat Allabama gedooden bedraagt thans 126. De meesten hunner zijn negers. Het aantal gewonden wordt op 500 ge schat. Uit West Allabama alleen worden reeds 108 dooden gemeld. De cycloon in de Ter. Staten. Een bericht uit Bisbee meldt Dinsdagnacht heeft ook in een deel van Arizona een hevige storm ge woed. Ten einde niet uit hun bed te worden geslingerd, hadden twee boeren hun legerstede met touwen aan de balken van de zoldering be vestigd. Op een gegeven oogenblik rukte de storm echter het dak van het huis weg, met het gevolg, dat de twee mannen met het dak en de er aan bevestigde bedden een paar hoDderd meter ver door de lucht vlogen, alvorens tegen den grond te smakken. Een hunner werd daarbij verpletterd. Te Dalton in Georgië werd een man als een veertje door den wind opgenomen en boven in een boom geworpen, waar men hem vond hangen aan een gebroken tak, waar van de punt door zijn arm was ge drongen. Te Cleveland in Tennessee waren een vrouw met een zuigeling en twee andere kinderen de wrakhoop van hun huis ontvlucht toen een heftige windstoot de zuigeling uit de armen van de moeder rukte en ver scheidene meters verder in een put kwakte, waarin het kindje verdron ken is: alle artikelen in ruime sorleering Jos. C. M. Neeteson ass. apotheker. Groote Straat Telel. 92 op de weilanden van Het be kende Landgoed Jaegerhof Venray. Voor het seizoen 1932 kan aanmelding plaats hebben bij A- VA^ SOEST, Vlakwaterweg Concurreereride prijs. Piima drinkwater. Dekstier be schikbaar. Te huur voor 1 jaar tegen lagen prijs. 40 Verder te koop Nieuwste modellen Ruimere keuze en nieuwe Alleenverkoop Cr es en Bevea Schoenen Wilt U in het komende seizoen ook verzekerd zijn van sterke en goede kwaliteit 2-daagscke kuikens en 6-weeksche hennetjes beste! dan aan onderstaand adres. Prijs W.L. en N.H. BI. f 25.per 100 en 6-weeksche hennetjes f 1.25. BROEDE1EREN 5 cent. Allen afkomstig van dieren, welke op pullorum zijn onder zocht, ook dit jaar 0 pet. besmet. Aangesloten en onder con trole van de Landelijke Georganiseerde Pullorumbestrijding. Aanbevelend, Vrachtwagens voor alle doeleinden en alle gewichten vanaf 400 tot 8500 K.G. Tractors en Aanhangwagens van 800 tot 20000 K.G. Diesel Vrachtchassis en Tractors. Vraagt onze catalogi en prijscourant. DEN BOSCH, Hinthamereinde. hebben wij een mooie sorteering aan zeer lage prijzen. 244

Peel en Maas | 1932 | | pagina 9