Schoonheidsleer Mgr. Lemmens gewijd Dr. Poels over het bolsjewisme. Gemengde Berichten I* SM t het Bestuur alle krachten in te spannen tot groei en bloei der Ver eniging. Dr. Vercauteren als Secretaris der Vereeniging, deed alsnu voorlezing der notulen, welke onveranderd wérden goedgekeurd. De aftredende Bestuursleden Dr. Sala en P. J. Arts te Leunen werden met resp. 30 en 29 stemmen her kozen, die onder dank voor de her kiezing verklaarden de benoeming te aanvaarden, waarna de Secretaris het volgende verslag over 1931 uit bracht. Bij het doorbladeren der notulen en verslagen over de 21 jaar, die onze vereeniging bestaat, zien wij een steeds toenemende groei, zoowel in de lengte als in de breedte. In de lengte doordat het aantal leden steeds toeneemt en in de^breedte, door dat er steeds meer bijkomt, waarmede het Groene Kruis zich bemoeit. Dit is ook in het afgeloopen jaar het geval geweest. Het Bestuur werd uitgebreid met 2 leden, waartoe op de algemeene vergadering gekozen werden Mej. Raedts eD den heer Odenhoven. De heeren Messemaeckers en Vercauteren werden herkozen. Het aantal leden steeg tot ruim 1200 en de contributie tot ruim t 1800. Als gewoonlijk^ kregen wij van enkele vereenigingen eene gift, waar voor onzen hartelijken dank. De Gemeente-subsidie werd verhoogd, terwijl de Rijkssubsidie verminderde. De Penningmeester heeft dit jaar een batig saldo. De Emmibloem-collecte bracht op bruto f 198.12, netto f 142.82. De ijverige verkoopsters "ï'en dank. In het personeel der Wijkverpleging kwam geeu verandering. Van de Wijkverpleging werden afgelegd 6269 bezoeken. Kinderbezoeken 1512. Uitsluitend huisbezoek T.B.C.- bestrijding 1664, tevens verpleging 530. Alles te samen bijna 10.000 bezoeken. Als wij daarbij tellen dat onze Zusters ook behulpzaam zijn aan de Consultatie-bureaux, dan past hier zeker een woord van waardeering en hulde. Bij de T B.C.-bestrijding stonden onder toezicht 71 gezinnen met 127 patiënten. Gedurende 5 maanden werd te Horn één patiënt verpleegd op onze kosten met provinciale subsidie. Patiënt is aan de beterhand. 4 ontsmettingen hadden plaats door den Provincialen ontsmettingsdienst op onze kosten. Dr. Varseveen kwam in de plaats van Majoor aan het Consultatie bureau van T.B.C, bestrijding. Be halve onze Zusters was er werkzaam Mej. Geurts. Het Bureau werd goed bezocht. Evenals andere jaren werden ook dit jaar nog versterkende mid delen verstrekt aan de T.B.C.- bestrijding. In het verloopen jaar werd het magazijn op peil gehouden en ver schillende nieuwe zaken aangeschaft, waaronder een couveuse en een hoogtezon. Deze hoogtezon werd geplaatst in een kamertje van het St. Josephgesticht achter het Kinder- CoDSultatiebureau. In nog geen half jaar tijds werden reeds 176 bestralin gen toegepast, zoodat deze hoogte zon vjel aan een behoefte schijnt te voldoen. Er hadden 328 uitleeningen van artikelen plaats. In 1931 werden in Venray geboren 331 kinderen, waarvan 156het Bureau bezochten. 27 kinderen uit andere gpmeenten bezochten ons bureau. Er werden 1241 consulten verstrekt in 48 zittingen. Onze huisbezoekster leg de 1512 bezoeken af voor de kinder verzorging. Het Bureau stond onder leiding van Dr. Janssen uit Venlo. terwijl behulpzaam waren Mej. Houben uit Venlo, onze Wijkverpleegsters en de Dames Beel, Raedts en Raedts. In 1931 werden 1 Bestuurs- en 1 Algemeene vergadering gehouden. In Venray (dorp) en Leunen wer den dit jaar een Moedercursus ge houden, terwijl het plan bestaat in alle gehuchten om beurten een cursus te doen plaats hebben. Deze cur sussen werden goed bezocht. Hiermede ben ik aan het einde van mijn jaarverslag gekomen. Moge niettegenstaande crisis en malaise onze nuttige Vereeniging blijven groeien en bloeien. Onder applaus der vergadering dankte de Voorzitter voor het keurige verslag. Hierna bracht de heer Messe maeckers als penningmeester zijn finantieel verslag uit. Kassaldo per 1 Jan 1931 f 715.14 Ontvangsten. GROENE KRUIS. Contr. leden f2038.67 Diverse giften f 120. Subsidie gemeente f 150. Legaten f 100.— f2408.67 TUBERCULOSEBESTRIJDING. Rijkssubsidie f 326. Gemeentesubsidie f 450. Giften f 100.— Opbrengst Emmablf 198.12 Giften Hoogtezon f 100.— Opbr. Hoogtezon f 120.25 Prov. subsidie f 210.— Diversen f 20. Drukwerken f 24.85 Advententiekosten f 8.10 Colportageloon f 101.93 Kosten vergadering f 71.35 Aankoop materiaal f 165.82 Reparatie fietsen f 62.48 Salaris Wijkverpl. en huur v.h. Depót f 420.— Diversen f 16.75 TUBERCULOSE. Ontsmettingen f 51.68 Huur Cons. Bureau f 150.— Versterk, middelen f 109.58 Sanatoriumverpl. f 393.55 Aankoop Emmabl. f 55.30 d. Hoogtezon c.a. f 483.44 Salaris Wijkverpl. f 1280. Inductie apparaat f 31.90 Materiaal f 156.07 Abonn. T.B.C. f 13.20 Diversen f 27,13 f 1524.37 Uitgaven. GROENE KRUIS. Administratie f 31.50 f4648.18 f 902.78 f2751.85 f 993.55 Kassaldo 31 Dec. 1931 f4648,18 De penningmeester lichtte Dader toe, dat van voormeld kassaldo nog moest voldaan worden de contribu tie aan het Hoofdbestuur en nog enkele loopende uitgaven, waar door dit sado tot minder dan de helft zal teruggebracht worden. De begrooting j3n 932 gaf dan ook een vermoe- f 500 na^ee'i9 sa^° aan va° circa Bij monde van den heer H. Jacobs bracht de commissie van Comptabi liteit een uitgebreid verslag uit, dat strekte tot goedkeuring der rekening dechargeering van den penning meester. De Voorzitter sprak zijn dank uit aan de Commissie, welke op voor stel van den heer Vermeulen bij acclamatie werd herbenoemd. De Voorzitter Dr. Sala besprak enkele punten der rekening en be grooting. Hij noemde dat het een %r?,ot9e^uk is voor de Venraysche Afdeeling. dat de Eerw. Zusters hunne krachten geven aan het schoone werk van het Groene Kruis. Men moet er heusch respect voor hebben, als men Haar ziet fietsen in weer en wind. De vergadering zal dan ook wel geen bezwaar hebben tegen den post onderhoud rijwielen. Met „bravo stemde de vergadering hiermede in. De heer W. Pouwels stelde voor om de contributie te verhoogen. om de kas te stijven. De Voorzitter merkte hiertegen op. dat tot nu toe gevolgd was de stel regel om de leden vrij te laten om eene extra-bijdrage te geven, doch hiervan werd bijna geen gebruik ge maakt. De heer Verheugen stelde in ver band met de noodige kasstijving voor, dat het Bestuur een ontwerp i contributie zou ontwerpen in verband met de finantieele draag kracht der leden. De Voorzitter zegt hiertegen in principe niet ongenegen te staan en het Bestuur zal eens een ontwerp bestudeeren. De heer Millen wees er op, dat in dezen tijd van werkeloosheid velen moeilijk zal vallen de contri butie te voldoen en stelde daarom voor in zulke gevallen de contributie te verminderen. Het Bestuur zegt. dat in dien geest reeds gehandeld is en er zelfs contributiekaarten gratis zijn afge geven. De heer de Haen verwacht goed resultaat van eene contributie-regeling door het Bestuur. Er wordt zoo doende op het eergevoel der leden gewerkt. Bij de rondvraag wees de heer Verheugen er op, dat op de Moeder cursussen ook wel eens over er min of meer daarmede samenhangende onderwerpen gesproken wordt aankoop van benoodigdheden elders in overweging gegeven wordt. Spr. meent, dat men in Venray alles kan koopen tegen dezelfde prijzen ais in z.g. grootbedrijven, terwijl de Ven raysche Middenstand door dergelijke besprekingen achteruitgezet wordt. De Voorzitter zal deze aangele genheid gaarne onderzoeken an zoo noodig ingrijpen. Tot slot dankt de Voorzitter de aanwezigen voor hunne opkomst ter vergadering en hoopt, dat allen pro paganda zullen maken tot groei en bloei van het Groene Kruis. Met den Christelijken groet werd de vergadering gesloten. Gave, zachte, fraaie banden bij dage- lijksch werk zijn alleen mogelijk, wanneer U zich tot gewoonte maakt Uw handen van tijd tot tijd met een weinig Purol in te wrijven. Te Roermond had Zaterdag de plechtige bisschopswijding plaats van mgr. dr. G. Lemmens, benoemd co adjutor van mgr. Schrijnen met recht van opvolging op denbisschoppelijken troon in het Roermondsche diocees. De wijbisschop heeft eenige dagen van afzondering doorgemaakt in het klooster der Paters Redemptoristen te Wittem (Zuid-Limburg) en was eerst Vrijdag daarvan teruggekeerd. Zaterdagmorgen werd mgr. Lem mens door een grootschen stoet af gehaald aan het Groot Seminarie te Roermond. In dezen optocht waren verschillende voorstellingen in beeld gebracht. Edelknapen droegen de wapens der bisschoppen van Neder land, die aanwezig waren als conse crator of medeconsecrator mgr. Jans sen, aartsbisschop van Utrecht, ver richte de bisschopswijding, daarbij geassisteerd door de bisschoppen van Den Bosch, mgr. Diepen en van Breda, mgr. Hopmans. Ook mgr. Aengenent, bisschop van Haarlem, was aanwezig. De eerestoet welke een grootschen indruk maakte werd bij het Groot Seminarie versterkt door de semina risten, de geestelijkheid, de Neder- landsche bisschoppen en een delega tie van Maltheser-ridders. Hier slo ten ook vele burgerlijke autoriteiten zich bij den stoet aan. .Twee har monie-corpsen luisterden den optocht op. De schoolkinderen waren in hagen langs den weg opgesteld en brachten den a,s. bisschop hulde. Op de Markt werd een wijde boog gevormd waarna de bisschoppen met den wijdeling en autoriteiten zich naar het kerkgebouw begaven. Roermond was in feestkleed ge stoken. In het kerkgebouw waren alle gereserveerde plaatsen ingenomen door de genoodigde autoriteiten, voor het overige was- de ruime ka thedraal dicht bezet met de geloovi- gen. Behalve de aartsbisschop van Utrecht en de bisschoppen van Breda, Den Bosch en Haarlem wa ren aanwezig mgr. Verriet, aposto lisch vicaris van Curasao, mgr. dr. Olaf Smit, titulair bisschop van Pa ralus die allen reeds Vrijdagavond waren aangekomen en door een commissie van ontvangst naar het bisschoppelijk paleis werden gebracht. Onder de aanwezigen merkten we nog op naast tal van geestelijke autoriteiten uit Ifet geheele land, vele burgerlijke en militaire waaronder de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Limburg, leden van Ged. Staten van Limburg, talrijke burge meesters, afgevaardigden van ver eenigingen en corporaties enz. De plechtigheden in de kerk vin gen te ongeveer half tien aan. Aanwezig waren verder jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. min. van Staat, minister-president, de Eerste Kamer-leden, jhr. mr. Michiels van Kessenich en mr. F. Jansen; verschillende Tweede Kamer-leden, de griffier der Staten van Limburg afgevaardigden van de Nederlandsche Orde van Maltheser Ridders Kolonel Noord man uit Den Haag, hoofdaal moezenier van leger en vloot, de rector-magnificus van de R. K. Uni versiteit te Nijmegen, Prof. Dr. Jan sen O.P. en de rector-magnificus van de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg, Prof. Mr. G. Gimbrére. Voorts merkten wij op, afgevaar digden van groote Nederlandsche katholieke stand- en vakorganisaties en een zeer groote reeks afgevaar digden V3p groote congregaties e ordegemeenschappen in Nederland. Na de ceremonieele plechtigheden der bisschopswijding, welke geruimen tijd in beslag namen, begaf de nieu we bisschop zich in groot ornaat zegenend tusschen de menigte, die ootmoedig neerknielde. Een indruk. De bisschops-feesten hebben te Roermond steeds een bijzonder ca chet. Geen wonder, Roermond gaat er terecht niet weinig trotsch op de Bisschopsstad van Limburg te hee- ten. En bij episcopale plechtigheden wordt deze trotsch in alle opzichten spontaan gedemonstreerd Zoo ook heden weer. De inmiddels ingetre den mildere natuur bracht er niet weinig toe bij, dat de Bisschopsstad Zaterdag al vroeg 'n groote volks van heinde en verre bevatte. Hon derden vehikels snorden over de wegen om Roermond en te 8 ure gulpten de vier op de Markt uit- loopende straten stroomen van volk over de trottoirs, want het midden deel der Markt moest gereserveerd blijven. Vanaf Vrijdag reeds wap perden vanuit zoowat alle daken en ramen de nationale en pauselijke dundoeken en heden nog in grooter aantal, lustig boven de krioelende menigte. Het was alles te samen een grootsch, een indrukwekkend aspect, te meer, daar de machtige St. Christoffelklokken te samen het blijde feest op waarlijk roerende wijze van uit den hoogen toren in luidden. En toen Zaterdagmorgen omstreeks 8 uur een stoet van meer dan 50 plaatselijke vereenigingen religieuse groepen, alle feestelijk uitgedost, met wapperende vaandels en banieren den ommetocht door de stad maak ten naar het gebouw van 't Groot Seminari en onophoudelijk de feest- marschen door de diverse muziekver- eentgingen den geheelen stoet nog feestelijker aanstemden en dat alles begunstigd door het prachtige weer had onze reine bisschopsveste inder daad een moment het aanzien eener sprookjes-stad. Vanaf het Seminarie, waar Mgr. werd afgehaald, trok de triomfante lijke stoet door de Swalmerstraat naar de kathedraal en al maar door zongen de torens onzer kerken den nieuwen Bisschop bet lied van wel kom, eerbied en liefde tegemoet. Een ontzaglijke menigte verdrong zich overal op de trottoirs om in alle orde en eerbied het indrukwek kende schouwspel van deze schitte rende cortege gade te slaan. Treffende aspecten vormden voor al de navolgende groepende door keurig uitgedoste edelknapen gedra gen wapens der Hoogw. Excellenties de Aartbisschop en Bisschoppen deze hoogwaardigheiisbekleeders zelf allen in vol ornaatde Malthezer Ridders. Een paar huldegroepen, waaronder vooral die der Roermond sche Maagden, in uniforme kleedij met omkranste hoofden en statig dragende hare prachtige palmtakken, waarmede nu en dan den Hoogen Wijdeling op werkelijk roerende wijze het Hosannah werd toege wuifd. In een woord, alles te zamen d.i. deze ruim vijftig groepen, voor afgegaan door het corps Marechaus sees te paard en gesloten door de fiere Ruiterclub, vormden een zeld zaam ceremoniceel effect, den gevier- den nieuwen Bisschop ten volle waardig. De orde tusschen die zee van toeschouwers werd door de po litie voorbeeldig bewaard, zoodat Roermond weer kan boeken eene solemniteit, niet alleen getrouw aan de traditie en de verknochtheid aan zijn hooge geestelijke autoriteiten, maar die ook bewijst, hoe de Bis schopsstad dergelijke hooge onder scheidingen weer te eeren. Het eerste bezoek van Mgr. Lemmens Het eerste bezoek, dat de nieuw- gewijde Bisschop bracht, gold Mgr. Schrijnen. Voorzeker een buitenge woon fijngevoelde attentie. SpPOCtött komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot SpPllÊOl* aiie Drogisten. Pot 90 ct., Tube 50 ct. Zeep 60 ct. veroveren. Wij moeten dus begees terd zijn, dan zal alles zich ook spoedig voltrekken. Spreker sloot met deze geboden voor den arbeider Gij moet de waarheid durven zeggen, zien en aannemen. Gij moet volkomen vertrouwen stellen in Uw eigen mannen. Gij. moet het besef hebben, dat onze fabrieken en werkplaatsen weer gekerstend moeten worden. Gij moet uw eigen taak daarbij kennen. Gij moet weten, dat godsdienst het voornaamste in uw leven is. voor Bejaarden zijn inderdaad het middel ter bevorde ring van een normale stoelgang. Zij werken zacht en aangenaam. 0.65 fier flacon. Ig de jaarvergadering van de R.K. WerkliedenvereeDiging te Heerlen bracht de Voorzitter de heer Huston dank aan rector Gillissen voor alles wat hij weer in het afgeloopen jaar voor den arbeider in het bijzonder voor de R. K. Werkliedenvereeni- ging deed. Na goedkeuring van de verslagen kreeg Mgr. Dr. Poels het woord. Spreker begint met te herinneren aan een krantenbericht, onlangs gepubli ceerd. Ter eere van Litwinoff werd in Genève een feestmaaltijd g'houden en daar zaten aan tal van adellijken, kunstenaars en andere voorname personen. Litwinoff, de vertegen woordiger van het roode Rusland, dat adellijken verdreven heeft en vermoord, naast hem menschen, die wanneer de idealen van zijn land ook hier verwerkelijkt zouden worden, eenzelfde lot zouden ondergaan. Hoe valt die belangstelling te ver klaren Pater Muckermann heeft ons de beantwoording der vraag al gegeven toen hij het Bolsjewisme vergeleek met Medusa, Medusa was een vrouw, die eenerzijds slangen had in stede van haren, die de menschen doodden, anderzijds oogen, die hen trokken en betooverdea. Zoo ook het Bolsjewisme eener zijds een monster, anderzijds fasci- neerend, het monsterachtige nu is zijn anti-godsdienstige gezindheid in den naam van „ons dagelijksch brood", het fascineerende voor velen de dictatuur van het proletariaat. Bovendien valt er een intensieve werking te constateeren in het Roode Rusland. De Bolsjewisten willen Rusland tot één machine maken. Voor velen is het iets geheimzinnigs dit in te denken het groote Rusland mei zijn machtige steppen en oer wouden en daartusschen verrijzende fabrieken en steden. Maar dezen zien niet in dat duizenden tot slaaf wor den gemaakt en in een hel leven. Wat stellen wij tegenover die fascineerde macht van het roode Rusland Wij kunnen die macht niet door weerlegging alléén overwinnen. Wij moeten er groote ideeën tegen over stellen, ideeën die nog fasci- neerender zijn. Wij moeten ook, als zij onze vaandels in de hoogte steken. Wij moeten ook als zij de menschen begeesteren. Dit hebben vroeger de liberalen gedaan met hun leus vrije concurrentie ook de socialisten met de hunne socialisatie. Wij kunnen met die laatste leus niet medegaan Het voert tot een grooten kapitalist: de Staat, waardoor we even ver van huis zijn. Ook het fascisme heeft zijn leus en ondanks de demagogie in Kamer en vereenigingen kunnen wij ook die niet aanvaarden. Stellen wij tegenover dit alles ons katholicisme brengen wij zijn leuze op het wereldlijk terrein. Dat kunnen wij plaatsen tegenover de betoovering van het communisme onze begeeste ring. tegenover het anti-godsdienstige: ons terug naar Christus, ook in naam van „ons dagelijksch brood." Op ons vaandel plaatsen wij publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, Daartoe hebben wij goede Katho lieken noodig, die dit beginsel in de wereld moeten binnendragenzij worden gevormd in onze stands organisaties. Een grootsche taak ligt hier weggelegd voor de jeugdver- eenigingen. De Jonge Werkman werd hier georganiseerd en begint te bloeien Het katholieke arbeidersmeisje dient in de Mijnstreek ook georganiseerd te worden, juist in de Mijnstreek. Ook moeten wij weer lid worden van onze godsdienstige vereenigingen. Hoe lang zal het duren eer onze leus verwerkelijkt wordt Spreker weet het niet. Maar ge makkelijk zal het niet gaan. Voor ons staan dan echter de eerste Christenen, die door hun begeestering in korten tijd een wereld wisten te Noodlottige brand te Echt. Te Echt ontstond Dinsdagnacht omstreeks 4 uur, door onbekende oorzaak, brand in het dubbele pand, bewoond door de familie Kuypers Hooven, aan de Bronkersteeg. Het woonhuis van eerstgenoemde familie brandde geheel uit, dat der familie Hooven liep ernstige water schade op, doch kon overigens be houden worden. Twee geiten en drie varkens verbrandden. De bewoners konden zich slechts met de grootste moeite redden. Van het gezin Kuypers, waarvan de vader niet thuis was, liepen vier jongens voor het meerendeel ernstige brandwonden op. Verzekering dekt de schade. De brand werd het eerst ontdekt door het 13 jarig dochtertje, dat met haar zusje, haar moeder en een ruim 80-jarigen grootvader in de beneden verdieping sliep. Het kind werd wakker door den rook en wekte, door om hulp te roepen, onmiddellijk de slapenden. In allerijl werd de oude man, ge wikkeld in beddelakens, naar buiten gebracht, terwijl ook de moeder en de beide meisjes veilig uit het bran dende huis kwamen. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen, dat de vijf zoons, die op de zolderverdieping sliepen, niet naar beneden konden komen. Door het hulpgeroep waren zij gewekt. Zij bemerkten den rook en snelden naar het kleine dakvenster, om lucht te krijgen. Het vuur bereikte intusschen de zolderverdieping en voor de vijf jongens werd de toestand hachelijk. De oudste zoon, de 24-jarige Hendrik slaagde er echter in, zijn vier broers, den 20-jarigen Frans, den 16-jarigen Jan. den 14-jarigen Tonny en den 12-jarigen Hubert door het venster naar buiten te brengen. Frans sprong van het dak op den weg. Daar het huis laag was, kon dit gemakkelijk, zonder ernstig gevaar geschieden. Intusschen was er hulp komen op dagen en hadden buren een ladder tegen de dakgoot geplaatst, waarlangs de anderen naar beneden konden komen. De 14-jarige Tonny is er het ergst aan toe. Hij heeft zeer ernstige brandwon den bekomen en men vreest voor zijn leven. Met zijn broers, Frans Jan is hij naar Sittard overge bracht. De eerstgenoemde had een voet verbrand, terwijl Jan ernstige brandwonden aan beide handen heeft. De oudste zoon, Hendrik en het jongste kind, Hubert, zijn minder ernstig gewond en werden beiden in het St. Antonius-gasthuis ter plaatse opgenomen. Visehvervoer per auto. Te IJmuiden is opgericht de.N.V. Noordzee Express, welke voorloopig visch zal vervoeren naar Antwerpen, Brnssel en Parijs en mettertijd ook naar Duitschland. Maandag is deze onderneming in bedrijf gesteld met twee wagens van 8 ton elk naar Brussel, waarheen een dagelijksche dienst zal gaan. Er zijn nog dertien vrachtauto's van 10 en 15 ton in de maak. De vermakelijkheidsbelasting te Nijmegen, In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den Nijmeegschen raad werd met 19—15 stemmen ver worpen het voorstel van B. en W. om de belasting op de publieke ver makelijkheden van 20 pet. op 25 pet. te brengen. Aangenomen werd het voorstel van B. en W. om 3 pet. op de sa larissen der gemeente ambtenaren, gedurende den tijd van 3 jaar, te korten. Luwt de smokkelhandel De laatste week was het betrek kelijk stil aan de Hollandsch Duitsche grens en hebben de com miezen geen groole slagen kunnen slaan bij hun controle. De rechters vellen steeds strenger vonnissen tegen op heeterdaad betrapte smokkelaars en zoo werd de vorige week nog door het Schwurgericht te Cleve een viertal smokkelaars uit Nutterdenen Donsbrüggen wegens kleine smokkel- gevallen veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en eenige duizenden Marken boete. Dergelijke straffen bréngen den schrik er in. vooral bij hen, die geen beroepssmokkelaars zijn, maar slechts om een kleine verdienste af en toe hun kans wagen. De groot-smokke laars hadden tot heden nog betrek kelijk vrij spel en konden door hin brutaliteit nog menige ruime winst maken. De bekende berde uit Gelsen- kirchen, Xanten en Mörs, welke al sinds weken achter de veeren gezeten werd en met motor en auto's de grensstreek onveilig maakten, is nu ook vrijwel geheel in handen geval len van de commiezen. Zelfs de beruchte smokkelhoofdman K. uit het Roergebied, die in Arcen zijn handlangers en een hoofddepot had, is eindelijk in de val gereden en in den Schwanenturm te Cleve opge sloten. De Duitsche douanen hebben van deze bende een tiental personen ge pakt en hopen hiermede een der gevaarlijkste smokkeltroepen van den laatsten tijd onschadelijk gemaakt te hebben. Het is de laatste dagen dan ook aanmerkelijk stiller in het grens gebied. Bosclibrand. Door onbekende oorzaak is Dins dagmiddag brand ontstaan in de bos- schen van het Mgr. Mutsaersoord nabij den Stalbergweg te Venlo. Door krachtdadig optreden wist men het vuur vrij spoedig te dooven. Eenige perceelen 'kreupelhout en jonge dennen gingen in de vlammen verloren. Dit is in een tijdsverloop van 3 jaren reeds de vierde maal, dat de bosschen van dit herstellingsoord door brand geteisterd worden. ONS VROOLUKË HOEKJE. 'n Onderwijzer had op school uit gelegd, wat aan alle dieren gemeen was, wat bijzonder, willende nagaan, wat de kinderen van die les hadden meegenomen, vroeg hij, bij den oli fant gekomenWat heeft een olifant nu, dat de andere dieren niet hebben de onderwijzer bedoel de een slurf. Kleine olifantjes, meester riep er een. Zeg, Henk, ken jij het verschil tusschen een olifant en een Philips- lamp Nee, Jan. - Wel, 'n olifant is heel wat en een Philips-lamp half watt I Voor hen, die, ondanks de blijde Paaschdagen. nog aan crisis-ont moediging lijden, kan misschien de volgende dierenfabel dienen. Twee kikkers wapen in een emmer met melk gevallen de eene kikker was pessimist, bezag dus alles vau de donkerste zijde, de andere opti mist en zocht van alles de lichte- zijde. De pessimist zei nu Ik had altijd wel gedacht, dat ik op 'n be roerde manier aan mijn einde zou komen. De optimist spartelde en spartelde net zoo lang, tot zich een kluitje boter vormde, waarop hij toen ging zitten en zijn leven redde. Een paar eenvoudige zielen lach ten zich laatst een kriek, toen zij in een courant de volgende kennisge ving lazen Heden overleed tot on ze diepe droefheid Notaris W. te A. De verasching zal plaats hebben te Westerveld op 19 dezer. Ze meenden gelezen te hebben verassing, terwijl het ging over Crematie, waarbij een lijk verbrand wordt tot asch. Ik ergde mij gisteren half dood, toen ik dat van jou las, zei een eer zaam burger tegen een gewetenloo- zen boef. Dat is juist jouw ongeluk, dat je altijd alles maar half doetripos teerde de boef. tic IV J IS di sa so Ken d< jz A g€ JC ev b lagesaadeu MtfUAstll&gen. Hot Zwakke Punt. Het zwakke punt voor mannen en vrouwen vormen de lendenen, welke zoo licht worden aangedaan door overspanning en zorgen, door kou vatten en tal van andere oorzaken. Dientengevolge komen scherpe, stekende pijnen in den rug, urine- stoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn, duizeligheid, en rheuma- tische pijnen ook zoo vaak voor. Plaatselijke behandeling kan tijde lijk verlichting geven voor sommige dezer ongemakken, doch de eenige wijze om gezond te worden en te blijven is door het versterken der verzwakte organen met Foster's Rugpijn Pillen. Dit speciale middel behaalde reeds jaren lang een onge ëvenaard succes tegen rheumatiek, spit, ischias, waterzucht, urinestoor- nissen, lendenpijn en blaasstoornissen. Bij alle drogisten enz. a f 1.75 per flacon. 24 Marktbericht en. VENLO. Op de Coöp. Veiling- vereeniging van Maandag was de aanvoer 2.800.000 eieren. Groote eieren van f 3.15 tot f 3.80 Kleine eieren van f3.— tot f 3.10 Eendeneieren van f 3.50 tot f 3 70 Ganseieren van f 15.— tot f 18. ROERMOND. Op de Coöp. Eiermijn van Maandag was de aan voer 7.200.000 eieren. Groote eieren van f 3.10 tot f 3.80 Kleine eieren van f 2.70 tot f 3.— Eendeneieren van f 3.— tot f 3.60 x A en s bt orl or 1o< pr h bij Ivo

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6