De praktijk der solidariteit. Ons Weekpraatje. Carnaval. üemengde Berichten SLAPELOOS onderzoek te laten instellen naar de bekwaamheid in het zwemmen van de leerlingen op alle$ ropenbareTen bijzondere scholen in Nederland, die den leeftijd van 10 jaar'hebben be reikt. daar uit dit onderzoek zou komen vast te staan, dat een zeer groot aantal leerlingen niet kan zwemmen. Ook uit het oogpunt van volksgezondheid en volksveilig heid, verzoekt adressant er per mi- nisterieele circulaire bij de gemeente besturen op aan te willen dringen, oat meer aandacht worde besteed aan bet zwemmen als noodzakelijk voor de lichamelijke opvoeding van het kind en dat aan alle kinderen die lichamelijk en geestelijk geschikt kunnen worden geacht minstens twee uren Der week onderricht wordt ge geven in zwemmen en de elementaire begrippen vaü het zwemmend redden. Voorts zal het noodig blijken te zijn, dat het personeel, belast met de lichamelijke opvoeding van het kind Diet alleen in het bezit moet zijn van een zwemdiploma doch ook volledig op de hoogte moet zijn van het zwemmend redden, practisch zoowel als theoretisch. Tenslotte wordt ver zocht het daarheen te willen leiden dat binnen afzienbaren tijd op geen lesrooster van een openbare school en bijzondeie srhool in Nederland net onderricht in zwemmen en zwem mend redden ontbreekt. Reeds eerder hebben we erop ge wezen, dat de campagne, welke in den laatsten tijd door De Midden standskrant en elders door plaatselijke vereenigingen is gevoerd, om den middenstand te beweger, zijn inkoo- pen bij middenstanders te doen, niet geheel en al zonder resultaat is ge bleven. Maar we zijn nog verre, zeer verre zelfs, van waar we op dit punt moeten komen. Ieder, die zijn ooren eD oogen den kost geeft, moet dit beamen. Daardoor schaadt de middenstand niet alleen de eigen standgenooten. maar geeft hij bovendien een slecht voorbeeld aan andere kringen der samenleving. Of deze andere kringen, zonder dit weinig stichtende voorbeeld van den middenstand zelf, meer bereid heid zouden loonen, om hun inkoo- pen bij den zelfstandigen kleinhandel te d en, resp. hun opdrachten te geven aan de kleinnijveren In ieder geval kan op deze bereid heid kwalijk worden gehoopt, indien en zoolang de middenstand 2elf weigert, zich op dit punt te herzien. Overigens kan niet worden betwist, dat in breede kringen der samen leving, een onverholen sympathie leeft voor den middenstand. En dat herhaaldelijk tot uitdrukking wordt gebracht een gevoel van spijt, dat het bestaan van den middenstand door het kapitalistisch grootbedrijf zoozeer wordt bemoeilijkt. Alleen maar.... laat de overgroote meerderheid 't bij deze mondelinge Platonische liefdesverklaring en.... handelt in fraganten strijd daarmee. Ook geestelijken en religieuzen het zij hier in vrijmoedigheid gezegd gedragen zich voor een beduidend deel op dit punt niet, zooals we redelijkerwijze van hen zouden mogen verwachten. Ook daar wordt vaak geklaagd over de dreigende vernietiging van den middenstand. En toch wordt ook uit die krin gen braaf meegewerkt aan de torpe deering van den middenstand. Goeddeels onbewust, het moge zoo zijn. Maar daarom niet minder reëel en werkelijk. En dat geschiedt nog wel, niet tegenstaande diezelfde middenstand door de kerkelijke overheid bij her haling en in 't openbaar is gekwali ficeerd als de sociale groep, die het rijkst is aan priesterroepingen en die het diepst en het trouwst tast in de beurs, zoo dikwijls op hem een be roep wordt gedaan om gul te geven voor allerhande godsdienstige en liefdadige doeleinden. De betrokkenen mogen dan ook wel bedenken, dat hoe meer mede door hun toedoen de middenstand verzwakt en afbrokkelt, daardoor tevens uitdroogt de bron, waaruit tot dusverre in zoo ruime mate voor de bovengeschetste doeleinden werd geput. En dat op die wijze, het gemis aan solidariteit zich wreken zal aan hen. die verzuimd hebben, deze solidariteit opzichtens hun trouwste en krachtigste helpers te beoefenen. Ten slotte nog dit. Boven spraken we over de sym pathie, welke in breede kringen voor den middenstand leeft, zij het dan. dat bet doorgaans mangelt aan be leving van die sympaihie door de daad. Dit neemt echter niet weg, dat bij het voeren van een tactische en be leidvolle propaganda, die sympathie goeddeels kan worden gedrongen en geleid in de richting eener daadwer kelijke en praktische beleving. En daarom zien we met klimmen de belangstelling en toenemend ongeduld uit naar de volvoering der plannen, die op dit punt reed^ ge- ruimen tijd bij de leiding der nationale katholieke middenstandsbewegiog aanhangig zijn. Mifnhardt's Laxeertabletten regelen zonder Kramp of Pfjn. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. In plaats van de gewone copie voor het Weekpraatje, ontviDg onze redactie dezer dagen lot haar lichte- lijke verwondering onderstaand schrijven, dat we hierbij om het daarin vervatte verzoek aan anderen, afdrukken. Mijnheel de Uitgever. Door dezen deel ik U mee, alsdat mijn man dezen keer zijn Week praatje niet kan verzorgen, omdat hij vanmorgen kwaad het huis is uitgeloopen. U moet n.l. weten, als- dat ik nog graag voor Paschen schoon zou willen zijn. omdat mijn moeder dan komt logeeren. En nou was vanmorgen de werkster bezig om de kachel te poetsen uit de weikkamer van mijn man, terwij! ik zijn bureau opruimde en de ramen had opengezet om te luchten. Mijn man is overigens vrij goedaardig in zijn soort, maar met de schoonmaak heb ik wel eens meer last met hem. Nou had ik nog wel. de waschtafel in de slaapkamer voor hem ingeruild en daarop wat papier en inkt klaar gelegd, maar aan die waschtafel kon hij geen inspiraties opdoen, zei-die. Mannen zijn niks inschikkelijk, als vrouwen moeten schoonmaken. U vindt het zeker niet erg, als hij dezen keer eens niets schrijft over de crisis, de malaise, de poli tiek of andere nare dingen Eerlijk gezegd, begrijp ik toch niet, waarom in de kranten altijd over zulke som bere zaken geschreven moet worden, want een krant lees je toch voor de gezelligheid, voor het feuilleton en de advertenties. O ja, dat wou ik u nog vragen. Me man zegt, dat het ook al van de malaise is, dat je sommige winkelzaken niet zoo vaak meer in de krant ziet, maar dat is toch zeker niet waar Als het een goeie tijd is, dan kijkt het publiek niet zoo nauw op een paar centen, maar nu keer je elk dubbeltje om, voor je het uit geeft. Als ik nauw wat koop, wil ik eerst weten, wat het kost. Ze kunnen wel mooie dingen in een etalage zetten, maar ik durf toch niet naar binnen te gaan, als de boel niet geprijsd is, want dan kom ik er toch niet van af, al vallen de kosten me tegen. Als vrouw zijnde, ben ik niet astrant genoeg, om den winkel weer uit te loopen. Daarom moest u eens vragen aan de win keliers, of ze de prijzen bij hun artikelen willen vermelden, vooral in de krant. Nou met de schoonmaak ook. Van alles heb je dan noodig. maar dan bestudeert 'n mensch voor af wel degelijk de advertet ties* Straks, als mijn man en ik 1 ij kan, geloof ik, nog wel een jaartje toe met zijn pak maar als ik dan straks een zomerstofje moet hebben ze hebben van het jaar van die leuke plooien in de japon nen, nou, dan wil ik toch eerst wel wat van de prijzen lezen. Mijnheer, vindt U zoon praatje nou eigeülijk niet veel gezelliger als al dat geschrijf over politiek en ma laise 't Is anders wel een nare tijd, mijnheer. Jansen, van den hoek hier. die is ook over den kop. Ik heb het al lang gedacht, want die zag je ook riet meer adverteeren. Da's altijd een kwaad teeken, mijnheer. Als je de menschen niet meer in de krant ziet, dan weet je het al. Dan krijg je onwillekeurig het iJée van een half faillieten boel en dan koop je er vanzelfs al niet graag meer. Kijk mijnheer, over zulke dingen moest nou wat meer in de krant worden geschreven, dat is veel leuker dan al die stukken over den slechten tijd. Als een mensch trou wens nog maar een paar centen heeft, is de tijd niet eens zoo heel slecht, want alles wordt reuze-goed koop. Mijn moeder, mijnheer, die woont in Amsterdam en die stuurt me wel r's de krant van daar op. Nou, van de week stonden daar schattige gordijnstoffen en andere voorjaarsartikelen in geadverteerd voor prijzen, nooit eerder van gehoord, mijnheerOch, hier zijn ook veel dingen goedkooper gewor den, dat weet ik wel en misschien wel net zoo goedkoop als in Am sterdam, maar sommigen wachten met je dat te vertellen, tot je toe vallig eens in den winkel komt. Mij en allen vrouwen zult U zeker een groot plezier doen, als U nu met het voorjaar voor veel adver tenties zorgt. Het is heelemaal niet erg, als daardoor een artikeltje over de malaise ongedrukt zou moeten blijven. Uw vrouw is zeker nog niet aan de schoonmaak, wel Och met dien vroegen Pachen, wachten de meesten nog wat. Nou. mijnheer, je krijgt toch wel stijve vingers van het schrijven, als de kachel niet aan is. Ik moet daar om maar eindigen, de hoop uitspre kende, alsdat U mijn man wel zult willen excuseeren voor zijn Week praatje. In „Volksadel" vonden wij het volgende artikel, waarvan de „St. Jansklokken" verklaren, dat het „be scheiden en beheerscht" is, en dat er getuigenissen onbenut zijn gelaten, „die een nog scheller licht op deze feestviering konden doen vallen." Wij ontleenen er het volgende aan Van onderscheidene plaatsen ontvangen wij berichten, dat Car- Daval niet zoo onschuldig is als het wel lijkt. Wat Den Bosch betreft, kunnen en moeten wij schrijven De Carnavalsbals zijn een bespotting der zedelijkheid. Wij zijn zelf Bosschenaar en schrij ven dit met volle overtuiging neer in de hoop, dat deze woorden verder zullen worden gedragen. In het 10 Februari-nummer van het „Volksblad" der S.D.A.P. komt een afbeelding voor van het wufte bal, waarbij de dames op de knie worden genomen, terwijl boven op de balustrade een dronken man zijn roes uitslaapt. En het onderschrift luidt „Hoe het Zuiden Carnaval viert. Ia het land van Koning Christus gaat het dezer dagen weer fiks toe. Onze foto's geven een duidelijk beeld der genoeglijkheden te 's Hertogenbosch." Zoo wordt Den Bosch bespot om zijn Carnaval. Er hangt dan vooral in een groote Sociëteit een weeë, zinnelijke sfeer. Het gedempte, roodachtige licht moet de weeë stemming verboogen. De muziek draagt er mede toe bij. Tot eere van burgemeester en dirigent moet echter getuigd, dat de muziek om 3 uur onherroepelijk het spelen staakte. Deze bals wor den bezocht door personen, wier zedelijk leven verre van ongerept is, terwijl meerdere van de vrouwe lijke bezoekers tot de prostituée's gerekend moeten worden. Deze laatsten hebben even gemakkelijk toegang, daar ieder persoon tegen betaling van f 4 B.-lid der Socië teit kan worden en dan deze avonden toegang heeft. Een en ander gaat nogal tot het twee, drie uur gaat worden. Dan blijft er een groep over en... getuigen verzeke ren. dat dan de Sociëteit tot een bordeel wordt. Geen dame kan er zijn, of zij zal zich eenige vrijheden moeten lateu welgevallen, 't Is trouwens ook in andere zaken ge woonte, dat getrouwde dames niet door haar echtgenooten, maar door andere heeren worden getracteerd en naar huis begeleid. Er wordt ook door de dames veel gedron ken. Wanneer men weet, dat er personen verschijnen uit Noord- Holland, Zuid-Holland tot zelfs uit Duitschland en uit België dat werkloozen er zoo goed zijn als personen van den eersten stand, dan gaat men beseffen, wat zoo wufte stemming onder zoovele, niet steeds hoog staande, onbe kenden te weeg moet brengen. Het rapport der Regeerings- commissie inzake het Dansvraag- stuk zegt zeer terecht, dat, wanneer een jonge man met een hem vol komen vreemd meisje danst, de rem der verantwoordelijkheid weg is. Het is immers de vraag, of hij dat meisje ooit terugziet. Gevaarlijk noemt deze commissie ook de dansgelegenheid, waar de beter gesitueerde man en het een voudige atelier- of winkelmeisje elkander ontmoeten. De laatsten worden lichtelijk begoocheld en zoodoende exploitatie-object. Wanneer we dit voor oogen houden en we denken dan aan de Carnavalsbals, dan vreezen wc en blijkens de feiten vreezen we zeer terecht. Daar wordt ongeluk in gelegd in die drie nachten van caricatuurfeest. Zeer dikwijls werd ons gezegd door jongelui, die te feest waren gekomen met een blije stemming, dat ze heen zijn gegaan, omdat het hun walgde. Zij moesten voorzichtig zijn, om niet op per sonen te treden. Daarom wij vragen bescherming van de vrouw, van het meisje tegen de Carnaval-bacchanalia. Zooals wij deze viering in Den Bosch kennen, is veredeling uitge sloten en is Carnaval een grove aanleiding tot huwelijksschennis en oneerbaarheid. Onrustig en Overspannen. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Itfynliardt's Zcnuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drog Ernstig; auto-ongeluk. Maandagavond omstreeks half ne gen heeft op den rijksweg tusschen Swalmen en Reuver een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een Chevrolet-luxe auto. bestuurd door den heer H. Fiillenbach, bak ovenbouwer te Venlo en waarin ge zeten waren de heeren B. Hendrikx, Th, Janssen en J. Fiillenbach, allen uit Venlo. kwam vanaf Roermond in de richting Venlo. Tusschen Swalmen en Reuver reed de 22-jarige v. d. Linden, bakkers knecht der Coöp. Verbruikes-ver.te Swalmen den auto per fiets tegemoet. De jongeman reed zonder licht op zijn rijwiel, waardoor de auto bestuurder hem eerst bemerkte, toen hij in het licht van den schijnwer per kwam. Onverwachts stak de fietser dwars den weg over. De be stuurder heeft nog getracht een aan rijding te voorkomen en wierp het stuur om, tengevolge waarvan de auto tegen een boom langs den weg botste. Van der Linden werd desondanks door het linkervoorwiel gegrepen en kwam daardoor zoo ongelukkig op zijn hoofd te vallen, dat hij zijn nek brak en onmiddellijk dood was. Van de inzittenden werden de heeren Hendrikx en J. Fiillenbach gewond. De laatste bekwam lichte beenverwondingen en meerdere snij- wonden van glasscherven in het gezicht. De heer Hendrikx is er minder goed van afgekomen. Een been werd hem verbrijzeld en bovendien kreeg hij ernstige hoofdkwetsuren. De onderlip was langs de kaak geheel gescheurd. Een passeerende auto heeft den heer Hendrikx naar het R.K. zieken huis te Venlo overgebracht. De overige inzittenden, konden met den heer F. die ter plaatse ver bonden was met een anderen auto naar huis gaön. Het lijk van Van der Linden werd door de marechaussee in be slag genomen en naar Swalmen overgebracht. Het drama te Putbroek. Het onderzoek inzake het drama van Putbroek loopt ten einde. De verschillende rapporten der deskundigen zijn bij de Rechtbank te Roermond ingekomen. Hiertoe behooren een rapport van dr. Hulst uit Leiden, die de sectie op de lijken der vier slachtoffers verricht heeft, voorts een tweetal rapporten van den heer van Waegeningh, schei kundige te Maastricht, en een van den meester geweermaker van het garnizoen te Maastricht Het rapport van dr. Hulst bepaalt zich tot het weergeven van de be ndingen tijdens de sectie en be schrijft den aard der verwondingen van de slachtoffers. Uit het rapport van den meester geweermaker valt op te maken, dat de in beslag genomen schietwapens in deugdelijken toestand waren. Wat de gevonden hulzen betreft, neemt het rapport van den heer Waegeningh de mogelijkheid aan, dat deze afkomstig zijn uit de in beslag genomen wapens. Ook vond de deskundige bloedsporen op de kleeren van een der verdachten. De ingediende rapporten zijn lijvig van omvang. Er bestaat alle kans, dat de zaak tegen de beide verdachten v.d. E. in April voor de Roermondsche rechtbank zal dienen. De juiste datum der behandeling is echter nog niet vastgesteld. Er zullen verschillende getuigen worden opgeroepen. Ken kras oudje. De 80-jarige vrouw J. S., wonen de in de Grachtstraat te Wijk Maas tricht wilde in hare woning iets op- igen. Hiertoe klom zij op een op de tafel staanden stoel. Deze sloeg echter om, zoodat de oude vrouw op den grond terecht kwam. De onfortuinlijke klimster kreeg schouderfractuur en inwendige kneuzingen en werd door den G.G.D. overgebracht naar het ziekenhuis „Calvariënberg". Roofoverval. Maandagavond drong een man in de woning van de 82-jarige weduwe M. te Heerlerheide, die hij onder bedreiging tegen het leven dwong geld af te geven. De indringer ging er met een buit v<m f 20 vandoor. De politie is den laffen dader op het- spoor. Afvloeiing by de spoorwegen. „In verband met de heerschende malaise", zoo deelde men van de zijde der Ned. Spoorwegen aan de Telegraaf" mede, „is het noodig, dat wij personeel laten afvloeien en het is begrijpelijk, dat het eerst in aanmerking komen personen, die gepensioneerd kunnen worden." Dit afvloeien van personeel ge schiedt in hoofdzaak t.a.v. personen, werkzaam bij den dienst van het vervoer, het stationspersoneel, eD ook voor zoover noodig t.a.v. eenige administratieve krachten, werkzaam in de hoofdgebouwen van de Nederlandsche Spoorwegen. Men vestigde er uitdrukkelijk de aandacht op, dat deze maatregel slechts wordt toegepast voor zoover noodig. Een dreigend bioscoopconilict te Nijmegen. De gemeente Nijmegen zit momen teel voor een tekort op haar a.s. begrooting van 685.000 gulden. Op alle manieren moet de gemeente probeeren dit tekort te dekken en ze heeft, zooals we reeds meldden, een achttal belastingvoorstellen iDge diend, welke, wanneer zij door den Raad worden aangenomen, het tekort terugbrengen tot 150.000 gulden. Onder de belastingen valt ook een verhooging van de vermakelijkheids belasting van 20 tot 25 pet. Dat feit heeft de Ned. Bioscoop bond, in samenwerking met de direc tie der drie bestaande bioscopen tot een actie gebracht. Gedreigd wordt met een sluiting van het bioscoop bedrijf, ingeval de belasting wordt doorgevoerd. De directies hebben reeds aan het personeel ontslag aan gezegd, tegen het tijdstip, dat de belastingverhoogiDg ingaat. Uit een baggermachine gevallen Zaterclag is van een baggermachine op de Maas, bij Gennep, zekeren T. uit Druten uit de hoogstgelegen bak op het dek van de machine ge vallen. De man kwam zoo leelijk terecht, dat hij een 15 c.M. diepe wonde aan het hoofd bekwam. Hij werd bewusteloos opgenomen en naar het St. Canisius-Ziekenhuis overgebracht. Zondagavond bleek het levensgevaar geweken te zijn Verdoovendo middelen in beslag genomen. Door de inspectie der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen te Helmond, is aldaar bij een per soon van Duitsche nationaliteit een groote partij verdoovende middelen, bestaande uit 109 ampullen morphine en 81 tuben cocaïne in beslag ge nomen. Naar uit het politie onder zoek is komen vast te staan, is hier echter geen sprake van handel in verdoovende middelen. De betrokken persoon had deze partij, welke in den smokkelhandel een waarde van duizenden guldens vertegenwoordigt, oubewust van die groote waarde, onder zijn berusting. De verdoovendë middelen zijn ongeveer 10 jaar ge leden in zijn bezit gekomen, doordat een Duitscher het pakket achterliet een kosthuis te Heerlen, dat toendertijd door de familie van den huidigen bezitter werd geëxploiteerd. Uit opschriften op pakket en buisjes met de verdoovende middelen blijkt, dat ze afkomstig zijn van een Duit sche leger-ambulaDce in het jaar 1917. In een krankzinnigengesticht opgesloten. In enkele bladen verscheen dezer dagen een uitvoerig relaas over de opsluiting van een Arnhemschen musicus in een krankzinnigengesticht, waarbij ook de naam van den Arn hemschen advocaat mr. v. Roobol in het geding werd gebracht. Daar de Msb. dit bericht vrij tendentieus voorkwam heeft dit blad zich om nadere inlichtingen gewend tot mr. Roobol, die mededeelde dat de be richten volkomen met de waarheid strookten. Reeds geruimen tijd bestond in een gezin te Arnhem meermalen oneenigheid tusschen vader en zoon, omdat deze laatste, musicus van beroep. doch sinds eenigen tijd werkloos, het erfdeel van zijn moeder, die kortgeleden gestorven is. op- eischte, waaraan de andere gezins leden geen gevolg wilden geven. De vader ging zelfs zoover, dat hij dreigde zijn zoon krankzinnig te laten verklaren, als hij zijn voor nemen niet wilde laten varen. De jongeman hechtte aanvankelijk niet veel waarde aan dit dreigement, doch toen hij bij een bekend psychiater te Arnhem werd pntboden, begon hij zich niet veilig te gevoelen en waarschuwde hij zijn verloofde, dat wanneer hem iets mocht overkomen, zij zich onmiddellijk tot mr. Roobol moest wenden, in wien hij het volste vertrouwen had. Toen G. de beginletter van den familienaam van het slachtoffer zich voor eenige dagen naar de markt begaf om door den verkoop van scheermesjes te trachten eenig geld te verdienen, werd hij door een rechercheur aangesproken, die hem uitnoodigde mede naar het hoofd bureau van politie te gaan, waar hij gefouilleerd werd om vervolgens in gezelschap van eenige rechercheurs en een oppasser in een auto te wor den gezet, zonder dat hem de ge legenheid werd gegeven, zich nader te verklaren of zijn verloofde op de hoogte te kunnen stellen van wat met hem geschiedde. Ondertusschen werd hem medegedeeld, dat men op weg was naar het krankzinnigen gesticht te Venray, waar hij ter ver pleging zou worden opgenomen. Eenmaal in het gesticht aange komen. moest hij tegen wil en dank een bad nemen, waarna hij als vol slagen krankzinnige opgesloten werd in een observatiezaal met nog 20 andere personen w.o. eenige ernstige patiënten Toen de verloofde van het slacht offer dien dag G. niet zag opdagen, stelde zij zich onmiddellijk in ver binding met mr. Roobol, die op zijn beurt er geen gras over liet groeien en zich direct naar Venray begaf, waar hij den geneesheer-directeur van ^de zsak op de hoogte stelde met het gevolg, dat G. eenige dagen later in vrijheid werd gesteld, met een verklaring in zijn zak, dat hij volkomen normaal was. Mr. Roobol voegde aan zijn relaas onmiddellijk toe, dat de geneesheer- directeur van Venray in dezen vol komen vrij uit ging, daar de ver- eischte stukken bij de voorgeschreven gevallen van krankzinnig-verklaring volkomen in orde waren. Deze for mulieren waren afgegeven door een Arnhemschen psychiater, die op gezag der familieleden deze formu lieren had ingevuld, zonder de laatste weken den patiënt te hebben gezien of onderzocht. Mr. Roobol wees er ons op, dat dit niet de eerste keer is. dat zich een dergelijk geval voordoet. Door een leemte in de wetgeving kan het vandaag of morgen ieder ander over komen aldus mr. Roobol dat hij opgepakt wordt om in een krank zinnigengesticht te worden opge sloten. Een verklaring van een psy chiater, die door den kantonrechter eenvoudig wordt bekrachtigd zonder eenig nader onderzoek is daarvoor voldoende. Dat deze rege ling een spoedige herziening behoeft is én in het belang der rechtszekerheid én in het belang van het aanzien der psychiatrie. De Gelderlander schrijft over een onderhoud met de familie van G. het volgende Wij hadden nog een onderhoud met de familie van den musicus G. De vader vertelde ons dat zijn zoon herhaaldelijk de huisgenooten bedreigde, dat hij liederlijke taal uit- sloeg eö dat hij het geld wat in zijn bezit kwam verbraste. Het ging er in dat geval niet om. om hem het moederlijk erfdeel te onthouden. Voorts vertelde de vader ons dat de jongen zijn moeder, die 18 jaren achtereen ziek was geweest, zelfs nog op haar sterfbed sarde. De vader bleek van meening dat de directeur van het krankzinnigen gesticht zich geen oordeel over den jongen man die pas 2 dagen in het krankzinnigengesticht opgenomen was heeft kunnen vormen. Hij verwon derde er zich sterk over te hooren dat de jonge man weer in Arnhem terug was en toen mr. Roobol dezer dagen de kleeren van den zoon kwam opeischen aangezien deze nog de gestichtskleeren aan had, dacht de vader aanvankelijk dat de jonge man uit het gesticht ontvlucht was. Namens de familie werd dr. de Vries de assistent-directeur van het krankzinnigengesticht te Venray op gebeld. Toen men dezen vroeg waar om de jonge man teruggezonden was en men hem er op attent maak te dat hij zich toch in twee dagen tijds geen oordeel over de patient kan vormen antwoordde deze „wij achten hem niet krankzinnig, maar dat wil nog niet zeggen, dat wij hem geschikt achten voor de maatschappij. Vast staat, dat de familie G. ont zettend veel heeft geleden door het gedrag van den zoon en het leek ons onrechtvaardig om de publieke opinie ten aanzien van dat voor beeldig gezin op een zoo eenzijdige manier voor te lichten als en door de „Nieuwe Arnbemsche Courant" en door het socialistische „Volksblad voor Gelderland" is geschied. Te meer nog waar personen, die den jongen man jaren lang van nabij hebben gekend ons verklaringen heb ben afgelegd die een heel ander licht op de zaak werpen en die ons om der waarheid wille en ter geruststelling van een lichtgeloovig en op sensatiebelust publiek drongen tot het schrijven van dit artikel. Over het oordeel van den Genees- heer-directeurschrijft voornoemd blad nog het volgende Wij hebben ons tot den genees heer directeur van het krankzinnigen gesticht te Venray gewend om in lichtingen. Na alles, wat onze Arnhemsche redacteur over het geval heeft ge schreven, bleef er deze tegenstelling een psychiater van reputatie wenscht opname van een patient in het ge sticht te Venray de deskundigen in Venray sturen den jongen terug. Het wordt nu wel heel romantisch voorgesteld inderdaad als in een stuiversroman de jongen is ont voerd, de verloofde naar een advo caat geloopen, de advocaat heeft den jongen uit het gesticht gehaald. De verloofde had het zelf ook kunnen doen. Want de dokters te Venray wa ren het onderling al eens voor Mr. Roobol kwam, dat de jongen in Venray niet thi is hoorde. Daarmee is nog niet gezegd, aldus moet Dr. de Vries aan de familie verklaard hebben, dat de jongen ge schikt is voor de maatschappij. Men moet dat zoo verstaan vol gens de meening van den genees heer-directeur had men proces-ver baal moeten opmaken van deze zaak, waardoor ze ter beslissing zou zijn voorgelegd aan den rechter. De rechter beslist in zoo'n geval of de verbaliseerde moet worden opgesloten in de gevangenis of in een psychopaten-asyl. Wij kregen den indruk [ofschoon men zich te Venray niet beslist daarover uitliet dat men den Arn hemschen jongen aanziet voor een psychopaat, die te Leiden in het psychopaten-asyl thuis behoort en niet ter verpleging in een krankzin nigengesticht past. Dat komt dus neer op een ver schil van opvatting tusschen deskun digen, welk meeningsverschil rustig tot oplossing gebracht had kunnen worden, indien de sensatie-pers zich ervan niet had meester gemaakt. Hoe de Eerste Kamer bezuinigt. Op 23 Februari hield de Eerste Kamer een zitting. De voorzitter opende de vergade ring, en deelde mede, dat men in de afdeelingen zou gaan. Toen werd de vergadering gesloten De zitting had vier minuten ge duurd. En ze kostte ruim f 600 aan pre sentiegeld. Dinsdagavond 1 Maart, vergaderde de Eerste Kamer weer. De voorzitter deelde mede, dat de openbare vergadering niet zooals aanvankelijk in het voornemen lag Vrijdag te half twee, doch om 12 uur beginnen zou. Na deze mededeeling werd de vergadering weer verdaagd tot Woensdagmorgen. Dat grapje zal weer circa f 600 aan presentiegeld gekost hebben. Wat praten wij toch van het ver staan van de teekenen des tijds Maar niet critiseeren, dat klinkt zoo onprettig Het teveel aan koffie. Ofschoon in de laatste twee maan den in Brazilië reeds meer dan 300 millioen Kg. koffie vernietigd werd (als brandstof gebruikt of in het water geworpen) is het nog maar steeds niet gelukt om de groote voorraden dusdanig te verminderen dat de prijs in dat land op peil blijft. In de binnenlanden ligt nog een

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6