Wrnmtói» (iemenjrde Berichten De nood der boeren. Afkeuring: organen wegens tuberculose. GeitRetropharyngeale lymph- klieren. Runderen 80 stel longen. 8 levers, 1 nier*, 2 stel darmen, 2 borstvliezen. 13 retro-pharyngeale lymphklieren, 7 mesentheriale lymphklieren. Kalveren 1 stel longen, 2 nieren, 1 lever, 1 milt. Varkens 23 stel longen, 18 levers, 5 milten, 7 darmen. 46 sub-maxil- dire lymphklieren, 8 nieren, 11 mesentheriale lymphklieren, 1 pleura, I borstbeen en rib. Tuberculose werd waargenomen oil 89 runderen, 1 vet kalf, 60 arkens en 1 geit. in percenten uitgedrukt bedraagt us bij onzen Keuringsdienst bij het lachtvee dit percentage bij Runderen bijna 18 pCt. Varkens ruim 3 pCt. Dit percentage zoowel van runde en als varkens is hoog te noemen i) beweegt zich steeds in stijgende ujn. Het vorige jaar bedroeg het per centage bij runderen ruim 10 pCt. en bij varkens omstreeks 2\Ji pCt. Bovendien zijn verschillende ge- v allen van open tuberculose waar genomen en deze laatste zijn juist de vaarlijkste smetstof verspreiders. Echinococcen (blaasworm) kwam voor bij 12 runderen, 2 varkens en schapen. Cysticercus inermis (finnen) kwamen oor bij 6 runderen in afgestorven >estand. fwykingen, waargenomen by de levende keuring ie een leiddraad waren voor den \eurmeester bij de geslachte keuring, wamen eenige malen voor, zooals ^mperatuurs verhooging. Hierbij werd de slachting uitgesteld, of .ie chiedde de slachting onder be- aalde voorwaarden. Na de slachting •verd steeds bacteriologisch vleesch- nderzoek ingesteld. Afkeuring van organen by de gewone slachtingen. Organen der runderen. Benaming der Oorzaak van organen afkeuring stel longen Strongylus 27 uiers Chron. Mastitis II nieren infarcten 1 peritoneum peritonitis 3 stel longen emphyseem 2 milten abcessen KG. vleesch gekwetst nieren pyelo nephritis 0 K.G. vleesch bedorven s'el longen distomatose 22 levers distomatose Uterus steenvrucht levers abcessen 31/2 lever angiomatose 5 baarmoeders chron. ontsteking I peritoneum aangewassen K.G. vleesch beenfractuur stel mesenth. klieren pentastomum i stel longen bezoedeld l hart traumatische pericarditis Organen der kalveren. 8 stel longen pneumonie 19 nieren vleknieren I hart endocarditis 1 tong diphtherie 1 stel longen, 1 hart bedorven Organen der varkens 212 stel longen broeiwater 172 stel longen chron. pneumonie 13 stel longen pleuro pneumonie 54 nieren hydronephroèe 3 stel longen strongylus 48 harten pericarditis 33 stel longen hyperaemie 2 levers bloedrijk 1 stel longen, lever, milt. nieren, uterus, 5 K.G. vet bloedrijk 2 levers cysticercus taenuicollis 2 harten endocarditis val- vularis verucosa 0 stel longen bloedaspiratie 9 stel longen hypostase 5 levers fibreuze inter- stitieele hepatitis pi m. 80 K G. koppen, pooten, tongen, spek ♦»n zwoerd bedorven 5 K G. buikspek onsteking 4 nieren infanten Processen-verbaal. Verbaliseerd wegens art. 6a Vleesch- •uringswet, 4 gevallen. Een geval wegens overtreding art, 5 en 39 en een geval wegens over ling art. 8 der verordening op •?n Keuringsdienst. Het aantal winkelinspecties bedroeg tra. 140. Zooveel de tijd toeliet werd con- ole op de huisslachtingen gehouden. Er werden ten kantore van den Keuringsdienst 2229 aanvragen voor zuivere huisslachting gedaan. Hoofd van den Keuringsdienst, H. SALA. IngizoaJen Midtinllsgin. Marktberichten. VENLO. Op de Coöp. Veiling vereniging ven Maandag was de aanvoer 2.180.000 eieren. Groote eieren van f 3.— tot f 4.10 Kleine eieren van f 2.50 tot f3.— Eendeneieren van f 3.— tot f 3.50 Ganseieren van f ROERMOND. Op de Coöp, Eiermijn van Maandag waï de aan roer 5.250.000 eieren. Groote eieren van f 2.80 tot f 3.70 Kleine eieren van f 2.60 tot f 2.80 Eendeneieren van f 3..tot f 3.80 dekt zich mei witle vlokken, /oover het oog reikt. Wordt vervolgd. Angstige Tyden Zwakte van de organen in den rug bedreigt zoowel mannen als vrouwen, vooral in den middelbaren leefiijd en daarna. De verschijnselen zijn gemakkelijk te onderkennen. Als uw rug, ledematen en spieren pijnlijk zijnals gij u prikkelbaar, vermoeid en zenuwachtig voeltals gij last hebt van urinestoornissen, waterzuchtige zwellingen, hoofdpijn of aanvallen van duizeligheid, ge bruik dan onmiddellijk Foster's Rug pijn Pillen. Want als tengevolge van verzwakking der organen in den rug urinezuur en andere schadelijke on zuiverheden zich in het bloed meer en meer ophoopen door ver waar- loozing der eerste waarschuwende verschijnselen, wordt herstel moei lijker. Er bestaat gevaar voor rheu- matiek, ischias, spit, waterzucht en tlaaszwakte. Foster's Rugpijn Pillen zijn een speciaal middel, dat rechtstreeks op de bedoelde organen werkt en geen nevenwerking heeft op de ingewan den. Bij alle drogisten a f 1.75 per flacon. 29 Horst, het Dekenaat der Missie bisschoppen. Het mag wel een bijzonderheid gelden, dat 4 van onze Nederland- sche Missiebisschoppen, 1 apost. Prefect, 1 apost. oud-prefect en 1 Provicaris uit één dekenaat afkomstig zijn. Het is bet dekenaat Horst, dat behalve een groot aantal priesters de volgende Hoogwaardigheidsbeklee- ders aan de Missie geschonken heeft Z. H. Exc. Mgr. Arn. Vecstraelen, apost. Vicaris der KI. Soenda-eilanden uit Sevenum. Z. H. Exc. Mgr. J. Aerts, apost. Vicaris van Ned. Nieuw Guinea, uit Swolgen. Z. H. Exc. Mgr. Schraven, apost. Vicaris van Chentingfoe (China) uit Lottum. Z. H. Exc. Mgr. Joh. Verriet, apost. Vicaris van Curasao, uit Venray. Mgr. F. Joosten, apost. Prefect van Tatung, uit Grubbenvorst. Mgr. Jos. Hoogers, oud-prefect van Tatung, uit Horst. Hcogecrw. P. G. Boots, Provica ris van IJsland, uit Horst. De nieuwe haven voor Noord- Limburg te Waossum. Een middenstander schrijft in de N. Ven. Courant het volgende inge zonden stuk Met betrekking tot bovenstaande haven, waarvan de plannen thans in een vergevorderd stadium gekomen zijn, verzoek ik u, mijnheer de redac teur, beleefd om opname van het onderstaande in uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat mijn oprech ten dank. Na al hetgeen er reeds geschreven werd naar aanleiding van de nieuwe haven te Wanssum, moet men wel den indruk gekregen hebben, dat de Regeering veel te eenzijdig moet ingelicht zijn en ik ben daarom zoo vrij deze kwestie ee.is van een andere zijde te belichten en wel zooals die door he' overgroote deel van Noord- Limburg's bevolking bezien wordt. De bewering, dat een haven in Noord-Limburg buiten de reeds be staande losgelegenheden. een „streek" belang zou zijn speciaal voor de landbouwende bevolking, is ver over dreven. Wanneer men slechts de kaart van Noord-Limburg een oogenblik wil bezien, zal het iedereen duidelijk worden, dat er een geheel valsche voorstelling van de situatie gegeven wordt. De afstand van de voornaamste plaatsen in N.-Limburg naar de reeds bestaande losgelegenheden aan de Maas is als volgt De afstand Venray—-Maashees is 1 K.M. korter dan de afstand Ven rayWanssum, terwijl Maashees beschikt over drie uitstekende los kaden, waar bij alle waterstanden gelost kan worden. De plaatsen Horst en Sevenum liggen veel dichter bij de nieuwe groote haven van Venlo dan bij Wanssum. Bovendien geven ge noemde twee plaatsen, wanneer er ondanks alles, toch een nieuwe haven moet bijkomen, de voorkeur aan Grubbenvorst, wijl deze afstand'aan- merkelijk korter is. Lottum, Broekhuizenvorst en Blit- terswijk hebben elk baar eigen los- wallen. En nu vraag ik mij af of voor de resteerende kleinere plaatsjes een uitgave als voor een nieuwe haven te Wanssum gedaan moet worden, vooral in deze crisistijd wel verant woord is. Met het havenplan in Wanssum heeft men echter een geheel ander doel voor oogen. In deze gemeeDte is gevestigd een district-depot van de „Vereeniging Landbouwbelang", dat is de Coöp. Handelsvereeniging van den Limburgschen Land- en Tuinbouwbond, die zijn zetel heeft in Roermond. Tot op heden heeft deze vereeniging geen voldoende vasten voet kunnen krijgen, doch wanneer zij thans met den toege zegden Rijkssteun een goedkoope haven krijgt, is zij voornemens aldaar groote magazijnen te bouwen met moderne los- en laadinrichtingen om van daaruit intensiever den strijd tegen den Middenstand door te zetten. Stond de „Vereeniging Landbouw belang" niet achter Wanssum's ha venplannen, dan zou deze gemeente er niet aan durven denken een der gelijk werk te ondernemen. Er wordt beweerd, dat de ge meente Wanssum met werkloozen- zorg zou zitten Deze gemeente is circa 900 zielen groot en heeft voor zoover bekend geen enkelen werklooze. Bovendien is er uit een oogpunt van werkverschaffing in Noord- Limburg door het Rijk circa f 450. 000 toegezegd voor de uitvoering der normalisatieplannen der beken in de gemeenten Venray, Horst, Sevenum, Meerlo, Blerick en Wans sum, met welke werkzaamheden min stens een tijd van 2 jaren of langer gemoeid zal zijn. Uit zeer betrouw bare bron verneem ik verder, dat de gemeente Wanssum zelfs niet één werklooze heeft, die bij deze werkverschaffing is. Ten overvloede zij hieraan nog toegevoegd, dat een havenaanleg in hoofdzaak toch op machinaal werk berust, zooals baggeren, op spuiten enz. Andere takken van handel en in dustrie, waarvoor een haven te Wanssum eenige beteekenis zou hebben, zijn er in Noord-Limburg niet en uit het voorgaande zal dus wel genoegzaam blijken, dat de heele zaak in Den Haag geweldig opgeschroefd moet zijn en vele mo tieven, die ten gunste van het ha venplan aangevoerd worden, van eiken grond ontbloot zijn. Ik ben er van overtuigd, dat de regeering tot eea geheel andere zienswijze zou gekomen zijn als zij hare informaties op de juiste plaatsen zou gedaan hebben bijv. bij de burgemeesters van alle plaatsen in Noord-Limburg. Als het Rijk het in dezen crisistijd verantwoord acht om dergelijke werken financieel te steunen, dan zou bij de verbetering der thans bestaande loswallen de geheele be volking van Noord-Limburg gebaat zijn, terwijl van een subsidie voor de haven te Wanssum bijna uitslui tend de Vereeniging Landbouwbe lang profiteert. Droevig. Een gezin in de Hoogstraat te Venlo werd wel zeer zwaar getroffen. Daar overleden kort na elkaar de grootmoeder Mej. Hauser, oud 66 jaar, haar dochter Mej. Trienekens- Hauser in den ouderdom van 32 jaar en het kindje van deze, dat slechts 2i/2 maand oud was. Het kindje werd Zaterdagmorgen begraven, grootmoeder en dochter Maandagmorgen. Het gerucht, als zouden alle drie aan griep overleden zijn, is onjuist. Aan bloedvergiftiging overleden. De 19-jarige Vroomen te Kerk- rade. die een puistje in het gezicht had open gekrabd, is aan bloedver giftiging overleden. Zefke Mols vermist. Het bekende Sittardsche type Zefke Mols wordt, naar we vernemen, sedert eenige dagen vermist. Zefke Mols was in genoemde stad een algemeene bekendheid en was, om zijn karakteristieke kop, meermalen het model van kunstschilders, o.a. van de te Sittard woonachtigen kunstschilder George Tielens, op wiens exposities Zefke Mols' portret welhaast nooit onlbrak. Aangezien de vermiste achterlijk was, vreest men voor een ongeluk. Zusters Dominicanesseu 50 jaar in Venlo. Op Dinsdag 7 Maart a.s. zal het 50 jaar geleden zijn, dat de Eerw. Zusters Dominicanessen, die tijdens den Kulturkampf uit haar klooster Arenberg bij Koblenz verdreven wer den. zich te Venlo vestigden, op het landhuis „Geritten" in het Ven, al waar zij later een klooster en een kapel lieten bouwen. Dit vijftig-jarig jubileum zal na Paschen met eenige plechtigheid worden gevierd. Aardappelteelt in"! 1932. Naar uit Noord-Brabant wordt gemeld, zal in 1932 een zeer belang rijke hoeveelheid hectaren lichtere landbouwgronden voor de aardappel teelt worden bestemd. In verscheidene streken houdt men rekening met een record oppervlakte voor den verbouw van* 'aardappelen. De uitbreiding wordt gestimuleerd door twee oor zaken, eerstens de verstrekking van goedkoopen zwavelzuren ammoniak en tweedens de betrekkelijk gunstige markttoestanden, welke de laatste maanden den aardappelhandel hebben gekenmerkt. Wederom een smokkel-depot ontdekt. De Duitsche douanen hebben wederom de hand kunnen leggen op een groote smokkelbende, waarvan een koopman uit Venlo de hoofd man is. Geweldige groote kwantiteiten sigaretten, tabak en koffie zijn door deze bende over de Duitsche grens gevoerd, waardoor de Duitsche grens gevoerd, waardoor de Duitsche fiscus voor duizenden marken bena deeld is. Te Crefeld werd in een garage een opslagplaats van dezen smokkel handel ontdekt, waarbij ongeveer 300 kg. tabak, 25.000 sigaretten en eenige honderden kg. koffie werden gevonden en in beslag genomen. Twee smokkel-auto's werden tevens in beslag genomen en twee personen gearresteerd. Eenige medeplichtigen wisten nog tijdig te ontvluchten en hebben de wijk geqomen naar Neder land. Veestallen afgebrand. Te Amby zijn Zaterdagnacht de schuren en 'stallen van de boerderij van M. K. afgebrand. Elf koeien, elf varkens en een paard konden niet worden gered en zijn in de vlammen omgekomen. De boerderij zelve wist de brand weer te behouden.. Bescheiden verbeteringen in de ouderdomsverzorging. Minister Verschuur zegt in zijn Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Atbeids- begrooting, dat het in zijn voorne men had gelegen de materieele her ziening der onderscheidene verzeke ringswetten vooraf te doen gaan aan een meer formeele herziening der sociale verzekering. Door de hevige maatschappelijke stormen is uitvoe ring van dit voornemen onmogelijk geworden, zoodat ten hoogste eenige bescheiden verbeteringen in de ouderdomsverzorging zullen kunnen worden aangebracht. Daarmede is de meer formeele herziening der ver zekering op den voorgrond gekomen. De minister stelt zich voor, thans deze herziening aan te vatten. Daarbij zal o.m. aan de orde komen de wenschelijkheid om de uitvoering der Ongevallenwet 1921 in overeenstem ming te brengen met die der land- tuinbouwongevallenwet 1922, alsmede de verhouding tusschen ongevallenverzekering en ziektever zekering. Invoering van Staatspensioen kan niet worden overwogen. Oude vrouw verbrand. Te Veendijk, gemeente Oude Pekela, is Maandag de oude vrouw Tjapkens verbrand. Ze werd ver koold op haar stoel gevonden Motor rydt zonder licht. Ter hoogte van den Raaphorst- weg op den Rijksstraaatweg te Was senaar bad gisterenavond te ODge- veer half zeven een doodelijk on geluk plaats. Uit de richting den Haag kwam een luxeauto. bestuurd door den heer B. uit Rotterdam, terwijl uit de richting Leiden een motorrijwiel be stuurd door den 20-jarigen V. uil- Wassenaar naderde met op de duo zijn broer. Naar ooggetuigen verklaarden moet V. zonder licht hebben gereden en vermoedelijk verblind zijn geraakt door de lichten van den toegemoet- komenden auto. Auto en moter zijn met volle kracht tegen elkander ge botst. V. werd op slag gedood, terwijl zijn broer ernstig werd ge wond aan armen en beenen. De auto werd zwaar beschadigd, het motorrijwiel totaal vernield. Het zwaar verminkte lijk van het slachtoffer en de beide motorrijtuigen zijn door de politie in beslag ge- Ik heb ondervonden dat het goed is om een ol twee maal per week des avonds het gelaat een paar minuten met Purol te masseeren, waarna ik de gewoonte heb de niet in de huid ge drongen Purol met een zacht doekje al te vegen. Deze eenvoudige behan deling geelt op den duur aan de huid een bijzonder zachte en mooie teint. 13-210 Doodelyk auto-ongeluk. Maandagavond omstreeks half twaalf heeft op den weg Nijmegen- Grave nabij het klooster „Alverna" een doodelijk auto-ongeluk plaats gehad. Van een vee-vrachtauto, afkom stig uit Nijkerk, op weg naar Nij megen werd door den sterken wind het dekzeil afgerukt waardoor dit terecht kwam voor een tegemoet rijdenden wagen van de Victor Hugo sigarenfabrieken uit Cuyk. De bestuurder van den Cuykschen auto werd daardoor het gezicht op den weg ontnomen, zoodat hij van den weg afreed en met zijn wagen tegen een boom botste. De wagen werd totaal vernield en de bestuur der de heer V. werd op slag gedood. Van den Nijkerkschen auto werd een der spatborden beschadigd. De inzittenden van dezen auto bleven ongedeerd. Klooster Mater Dolorosa". Het voormalige landgoed „Roo- beek" te Arcen, dat voor eenige maanden door de Eerw. Broeders der Congregatie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, werd aange kocht is thans omgebouwd tot klooster met kapel. Bovendien hebben de Eerw. Broe- «van gedaald tot 48 millioen gul- ders het omliggende grondbezit,den. Ongelukken. Zaterdag kwam te Deurne nabij 't Kasteel op den scherpen bocht de politie-agent v. K. uit Eindhoven, afkomstig uit Venray, die per motor van de richting Venray kwam. ernstig te vallen. Hij werd bij den heer Sukkel binnengebracht, alwaar de spoedig ter plaatse zijnde ontboden geneesheer den patiënt behandelde, waarna hij per auto naar Eindhoven werd gebracht. Zaterdag is een auto uit Eindhoven op den Venrayschen weg bij Deurne in ernstige botsing gekomen met een langs den weg staanden boom. Per soonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor. De zwaarbeschadigde auto werd opgehaald door de garage Obers te Deurne. Een drama? Eind der vorige week werd uit de Waal, onder Wamel nabij den aanleg van de pont, het lijk opge- vischt van een jonge vrouw, naar schatting 20 jaar. Het lijk verkeerde reeds in staat van ontbinding en werd denzelfden dag nog begraven, nadat een foto genomen was. Zaterdag is het lijk op last der autoriteiten weder opgegraven en ge rechtelijk onderzócht. Men vermoedt, dat hier een misdaad in het spel is en het meisje met geweld te water is geworpen. Ondeugdelyk veevoeder. Waarschijnlijk door gebruik van ondeugdelijk veevoeder zijn uit een stal van den landbouwer S. aan de Noordzijde te Bodegraven, niet minder dan 37 varkens, 11 koeien en een stier dol geworden, met het gevolg dat zij ter plaatse door per soneel van het slachthuis moesten worden afgemaakt Het vee was niet verzekerd. Een onderzoek naar de oorzaak wordt ingesteld. pellatie aanvroeg voor de boeren op den zandgrond, heeft hun nood in schrille kleuren geteekend en maatregelen gevraagd. Maatregelen voor een loonenden melkprijs, voor den varkensexport, voor de rogge teelt, voor den verbouw van gerst, voor de verlichting der sociale lasten, voor de verlaging der vrachttarieven, voor de koolboeren, voor de debi teurs-ontginners. Men ziethet is niet gering. Maar de nood is ook hoog ge stegen. „Het water is tot aan de lippen gestegen", zei de heer Fleskens; „er is een noodtoestancj en het kraakt aan alle kanten". Een „opera tief ingrijpen", achtte de heer Ament noodig en hij gaf cijfers om te rillen. Waren de boterprijzen in 1929 Dog f 1,98 tot f 2,32 de kilo, zij zakten in 1930 tot f 1,70, in 1931 tot 11,36 en de Limburgsche afgevaardigde zag nog verdere daling in het ver schiet. De prijsdaling is hier onge veer een 50 pet. Zij is catastrofaal voor de weidebedrijven. En de varkensfokkers zijn er al even erg aan toe. Onze varkensvleeschexport was in 1930 bijna 70 millioen kilo ter waarde van 64 millioen gulden. Dit export was in 1931 gestegen tot 85 millioen kilo, maar de waarde ongeveer 80 H.A. bouwland, wei land, kreupelhout en heide aange kocht voor ontginning. Het klooster is reeds gedeeltelijk bewoond. Na Paschen zal het no viciaat der Broeders aldaar worden ondergebracht. Gebrek aan water. Reeds tal van jaren is de voor ziening van het platteland van Walcheren van goed drinkwater een brandende kwestie. Hoe noodig die voorziening is, blijkt wel uit het feit, dat men thans te Aremuiden, zoo'n gebrek heeft aan goed water, dat het voor 8 cent per twee em mers te koop wordt aangeboden. BINNENLANDSCHE ZAKEN EN LANDBOUW. Memorie van Antwoord. Verschenen is de memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Eerste Kamer over hoofdstuk V der Rijksbegrooting voor 1932 (Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw). Het volgende is eraan ontleend. Zoinertyd. De minister is in overleg getreden' met zijn ambtgenoot van Waterstaat over de bepaling van begin en einde van den zomertijd. Dit overleg is nog niet geëindigd. Loonen by werkverschaffing. Er moet voor de tewerkgestelden steeds een prikkel blijven, om den arbeid van het vrije bedrijf te ver kiezen boven dien van de werkver schaffing. In het vrije bedrijf is echter weinig werk. Alles moet worden gedaan om het vrije bedrijf weer aan den gang te helpen en nimmer mag de overheid zich aan het verwijt blootstellen, dat haar werkloozenzorg-politiek een herstel van het particuliere bedrijfsleven heeft tegengehouden of bemoeilijkt. Aan den aandrang om den kin dertoeslag als stelsel ook uit te breiden tot andere streken dan Noord-Brabant en Limburg, wil de minister gaarne voldoen in die ge meenten buiten de zuidelijke provin cies, waar de kindertoeslag een in tegreerend deel van de loonen in het vrije bedrijf vormt. Landbouw vermoedelijk 1 Mei naar Economische Zaken. De minster vermoedt, dat de over gang van de afdeeling Landbouw met Mei a.s. zal kunnen plaats heb ben, indien dan althans de z.g.n. Bevoegdheidswet tot stand zal zijn gekomen. De minister vaD Econo mische Zaken en Arbeid zal zich zoo spoedig mogelijk daarna op grond van verkregen ervaring een oordeel vormen of wederaanstelling van een directeur-generaal van den Landbouw wenschelijk is. Toestand in den landbouw. Reeds onderzoeken deskundigen met bekwamen spoed, langs welken weg de veehouderij in het komende zuivelseizoen voor instorting kan worden behoed. De minister ver klaart, dat hij niets ongedaan zal laten, wat binnen (de grenzen van het mogelijke den bitteren nood zal kunnen lenigen. Wat de steunverleening aan de veenkoloniën betreft, kan de minister niet toegeven, dat zij tijdig noch krachtig zou zijn geboden.- Of en zoo ja, op welke wijze thans een verdere uitbouw der steun verleening, met het oog op het al gemeen belang, zal moeten geschie den, wordt ernstig overwogen. De positie der zuivelproducenten en der verbouwers van haver maakt aller eerst onderwerp van genoemde over weging uit. Interpellatie-Weitkamp in de Tweede Kamer. Nog is Minister Ruys belast met het Departement van den landbouw. Zal het de laatste keer zijn, dat hij de klachten der boeren in ontvangst neemt Ho^, hoog de nood op het platteland gestegen is, bewijst het luiden van de noodklok in de Kamer. De heer Weitkamp. die de inter Alleen groote middelen, snel en energiek toegepast, aldus de heer Ament, kunnen helpen de middelen moeten er toe strekken de prijzen op te voeren. Het was in andere woorden hetgeen de interpellant al had betoogd en hetgeen volgende sprekers op hun wijze wederom be toogden. Wij wijzen op den heer Fleskens. die vooral heil ziet in sterke contingenteering en op den heer Ebels, die een uitstekende rede uitsprak en wiens concentratie- gedachte ons alle aandacht waard lijkt voor de exporteurs. Ridder van Rappard vroeg aan de Regeering toch vooral de advie zen van de Boerenbonden te vol gen en zich niet te storen aan de wenschen der crisis-comité's. Namens een der groote landbouw organisaties (en vermoedelijk zijn al de boeren het wel ongeveer met hem eens) sprak Baron van Voorst- tot Voorit. Zijn rede was vooral van belang, omdat zij enkele prac- tische voorstellen aan de hand deed, welke uitvoerbaar lijken. De Minister luisterde. Hij luister- de als de wijze Marabou en ant woordde. Maar zóó, dat een deel der sprekers weinig tevredenheid toonde. Nu willen wij volstrekt niet zeggen, dat dit antwoord ons wel bevredigde. Maar ééa ding moet daarbij worden erkend Ruijs ver staat heelemaal niet de kunst om reclame te maken. Hij had dit kun nen doen. Deze Minister van Land bouw had kunnen zeggen: ik heb er toe meegewerkt, dat Landbouw, Handel en Nijverheid in één hand komen en geholpen zullen worden door een beteren economischen voor lichtingsdienst ik en de collega, die hier naast mij zit (Minister Ver schuur was ook aanwezig) heb ben voor de contiagenteeiiogswet gezorgd ik heb de veenkoloniale aardappelen gesteund met. vier-en een-half millioen ik heb den ^steun aan de bieten op 14 millioen ge bracht ik heb meegewerkt aan de vrachtprijsverlaging voor de vroege aardappelen ik heb door het stellen der portefeuille kwestie de Tarwewet er doorgehaald, waar over allen boeien tevreden zijnik heb het vlas gesteund, den tuinbouw in Noord-Holland, de kweekers te Breezand en mijn Regeering heeft de invoerrechten op aardappelen, paarden en vleesch verhoogd. Dat had de Minister kunnen zeg gen. Hij deed het niet, maar vol stond met te verklaren, dat er veel in voorbereiding was. Toch, psycho logisch ware het niet kwaad, dat voortdurend werd herhaald, dat er wel iets. en zeer veel, gedaan is door de Regeering, van wie bijna alles wordt verwacht, niet alleen door de noodlijdende boeren. De heer Ebels herinnerde er te recht aan, dat eerst de nood in de klei- en veen-koloniale streken tot helpen dwong. Daar is geholpen Maar nu breidt de crisis zich met ongekende hevigheid uit over den geheelen landbouw en raken ook de boeren in de knel, vooi wie de heer Weitkamp interpelleerde. Het is waar, de werkers op den zandgrond zien de prijzen van hun producten ongelooflijk snel dalen. Maar anders dan bij de tarwe, geldt het hier een productie, welke veel meer variëteit vertoont en die voor een zeer groot deel voor den uitvoer is bestemd. De Minister luisterde... Hij wist, dat van 1928 tot 1931 de opbrengst der zuivelproducten, waarvan een achtste deel van ons volk leven moet, met bijna 130 millioen is terug- geloopen. Maar de maatregelen tot redding vorderen tijd. Verschillende sprekers vonden, dat de tijd voor deliberatie voorbij is. De heer Weit kamp had al een booze motie klaar en anderen ook. Natuurlijk zal er wel een komen. De Minister wacht blijkbaar gelaten af. Z.Exc. beloofde geen gouden bergen hij kon dat niet. Maar men mag er op rekenen als men het verleden ziet dat de Regeering al het mogelijke wil doen. Het mogelijke werd dit niet geboden in de voorstellen van baron van Voorst tot Voorst Ons normaal boter verbruik, aldus deze Katholieke afgevaardigde, be droeg vroeger 35 millioen kilode

Peel en Maas | 1932 | | pagina 6